Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

În «graficul» sezonului trecut

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Rapid București 1-2

În «graficul» sezonului trecut

Penultima etapă a sezonului regulat 2025-2026 a SuperLigii, cea cu numărul 29, a programat partida dintre Unirea Slobozia și Rapid București, luni, 2 martie a.c., nocturna Stadionului «1 Mai» din Slobozia aprinzându-se din nou pentru cei puțin peste 4000 de spectatori prezenți. Rapidul a câștigat meciul, Unirea recunoscându-și înfrângerea. S-a terminat 1-2 pentru giuleșteni și Slobozia se îndreaptă spre aceeași «performanță» din sezonul trecut: salvarea de la retrogradare!

 

Niculescu a încercat să «închidă» poarta Sloboziei... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 14:35 (3147 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Debut cu surprize în play-out

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Debut cu surprize în play-out

Așa cum vă anunțam, CSM Unirea Slobozia a ratat prezența la turneul de promovare în Liga Florilor, evoluând în play-out-ul actua­lului sezon 2025-2026 al Diviziei A handbal feminin. După ce handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia și-au aflat oponentele din play-out, elevele antrenorului Ion Ivan au întâlnit joi, 26 februarie 2026, CS Județean Prahova, prima confruntare des­fășurându-se la Sala «Olimpia» din Ploiești. Din startul partidei, determinarea prahoven­celor a fost aprigă, la jumătatea primei reprize CS Județean Prahova având un avans constant de 5 goluri. Finalul primului mitan a aparținut... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 12:55 (3125 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Orașului Amara la lupte libere», a III-a ediție

«Cupa Orașului Amara la lupte libere», a III-a ediție

Sâmbătă, 28 februarie 2026, la Sala de Sport «Tudorița Chidu» din Amara s-a desfășurat a III-a ediție a «Cupei Orașului Amara la lupte libere». Competiția a adunat la start peste 100 de luptători, cu vârste cuprinse între 8 și 16 ani, fete și băieți, de la 8 cluburi de profil din Ialomița, Călărași, București, Buzău și Constanța. «Cupa Orașului Amara la lupte libere» s-a dovedit și în acest an una cu un grad ridicat de dificultate, mai ales pentru luptătorii înce­pători. Evenimentul a consemnat meciuri încinse, atmosfera transformând competiția într-o adevărată etalare de tehnici și talente. Marian Moraru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 10:20 (3262 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Înfrângere în fața liderului

Fotbal, Liga 3, SC Popești Leordeni-Recolta Gheorghe Doja 2-0

Înfrângere în fața liderului

Pe terenul sintetic de la Baza FRF din Buftea, în primul meci al anului 2026, vineri, 27 februarie a.c., SC Popești-Leordeni a dispus cu 2-0 de Recolta Gheorghe Doja în runda 18 a Ligii 3/Seria3. Meciul a fost dominat de liderul Seriei, SC Popești Leordeni deschizând scorul încă din minutul 27, în minutul 55 marcându-se al doilea gol și stabilindu-se scorul final al întâlnirii. Recolta Gheorghe Doja a început partida cu determinare și agresivitate, ialomițenii împingând liniile sus și încercând să pună presiune. În repriza secundă, SC Popești Leordeni și-a impus jocul, demonstrând că luptă pentru promovare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 08:40 (3083 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

La Slobozia

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

bonus: Câine împușcat intenționat, anchetă în așteptare

Mai mulți voluntari și organizații nonguvernamentale care militează pentru drepturile animalelor au atras atenția în spațiu public referitor la intenția autorităților din Slobozia de a eutanasia o parte a câinilor fără stăpân din Adăpostul de Câini Comunitari Slobozia. Patrupedele au fost salvate printr-o campanie masivă de adopții, desfășurată pe parcursul a două săptămâni. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public din Slobozia și-au motivat decizia din cauza supraaglomerării adăpostului. Mai mult, aceștia atrag atenția că este nevoie de campanii de sterilizare și recomandă cetățenilor, în special din mediul rural, să nu mai lase animalele... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 12:20 (6129 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

În 2025

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

Bilanțul Tribunalului Ia­lo­mița și al celor trei instanțe subordonate, Judecătoriile Slobo­zia, Urziceni și Fetești, arată că anul trecut magistrații au avut de soluționat peste 42 mii de dosare. Aceștia au reușit să emită hotărâri jude­cătorești doar pentru jumătate dintre acestea, potrivit datelor oficiale. Cele mai multe cauze s-au aflat pe rolul Judecătoriei Slobozia.

 

Date din activitatea instanțelor Raportul de activitate pentru anul 2025 al Tribunalului Ialo­mița și al celor trei Judecătorii, Slobozia, Urziceni și Fetești, arată că cele patru... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 07:55 (1285 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2816 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Efervescența» politicii ialomițene sau radiografia activității partidelor

«Efervescența» politicii ialomițene sau radiografia activității partidelor

Așa cum probabil nu știați și, sincer, vă înțelegem, «joaca» redistribuirii a trimis în Parlamentul României după Alegerile din 1 decembrie 2024 anumite «personalități». Mandate «întregi», adică voturile acordate raportate la numărul de alegători, au obținut deputatul Partidului Social Democrat, Ștefan Țintă, și cvasinecunoscutul deputat al Alianței pentru Unirea Românilor, coordonator AUR pentru Ialomița, Silviu Florin Oancea. Ceilalți deputați cu care s-a pricopsit Ialomița au fost «redistribuiții» Florin Caragață și Sorin George Oltenașu, parașutați de regina «interzisă» a suveranismului Diana Șoșoacă... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2026, 10:05 (2250 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Februarie 2001. Ialomița își reamenaja cursul politic, social-democrația reimpunându-și dominația asupra județului. Erau vremurile când eșichierul politic la nivel local se reconfigura, polurile de putere chiar din interiorul PDSR trasând liniile după care se ghida Ialomița. Cu proaspătul instalat la «butoanele» Prefecturii Ialomița, Marian Bălan și «alesul numărul 1» la șefia Consiliului Județean, Gheorghe Savu (suplimentar, și președinte al Organizației PDSR Ialomița), Ialomița schimba directori de descentralizate, privatiza la foc automat firme încă ale Statului și încerca schimbări de generații. Erau timpurile când disputele... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2026, 12:20 (5047 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

bonus: Notificări ale Poliției Rutiere din cauza stării drumurilor județene

Cu o rețea de străzi care se întinde pe 95 de km, Slobozia trebuie să facă demersuri pentru întreținerea lor. Datele oficiale obținute de reporterii Independent arată că aproape jumătate din lungimea totală a arterelor de circulație are nevoie de reparații. Administrația locală se bazează doar pe sprijinul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia, insuficient capacitată pentru a putea repara străzile pe care circulăm zi de zi.

 

Zeci de kilometri de străzi, sute de gropi Documentele oficiale consultate... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2026, 08:05 (2097 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene tratează cu indiferență «Statutul Elevului»

Școlile ialomițene tratează cu indiferență «Statutul Elevului»

Adoptat oficial în urmă cu 10 ani, «Statutul Elevului» este un document care stabilește drepturi și obligații pentru elevii care merg la școală și responsabilități pentru unitățile de învățământ față de susținerea și dezvoltarea interesului elevilor pentru Educație. Pe baza unor chestionare, Consiliul Județean al Elevilor Ialomița obține și di­seminează informații cu privire la modul în care atât elevii, cât și instituțiile de învățământ respectă «Statutul Elevului». Potrivit unui Raport oficial al acestei entități, șco­lile din județ mai au de lucrat în ceea ce privește asumarea prevederilor pe care le impune... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2026, 12:20 (2606 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de tineri din Slobozia rămân fără terenurile acordate gratuit pentru construcția de locuințe

Zeci de tineri din Slobozia rămân fără terenurile acordate gratuit pentru construcția de locuințe

bonus: Se actualizează valoarea chiriilor pentru locuințele ANL

Anunțată încă de anul trecut, decizia Primăriei Slobozia de a retrage dreptul de folosință acordat tinerilor care au concesionat terenurile puse la dispoziție cu titlu gratuit, în baza Legii 15/2003, va fi pusă în practică. În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia ce se va desfășura joi, 26 februarie 2026, aleșii locali vor vota pentru retragerea acestui drept, fiind promovate mai multe inițiative în acest sens. Municipalitatea și-a motivat decizia prin faptul că tinerii care au primit terenurile nu au făcut demersurile necesare pentru ridicarea construcțiilor.

 

Primăria a decis în favoarea retragerii terenurilor... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2026, 07:55 (38566 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sală de sport transformată în sală de forță la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Cu voie de la becul lui Iuksel

Sală de sport transformată în sală de forță la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Primăria din Fierbinți-Târg este acuzată că a transformat sala de sport al Liceului Tehnologic din oraș în sală de forță. Administrația locală a dat în folosință obiectivul, reabilitat cu bani europeni și din bugetul localității, unei societăți private care, în prezent, desfășoară o astfel de afacere. Ceea ce-i nemul­țumește pe cetățeni este faptul că intrarea în respectiva sală se face contracost, deși este un bun al comunității și ar trebui utilizat în mod gratuit, mai ales de către elevi. Administrația locală vine la rându-i cu precizări, explicând faptul că «se lucrează la un Regulament al sălii de sport».

 ... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2026, 10:20 (5928 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Detalii din ancheta «CAR Învățământ Slobozia»: Două entități financiare-nebancare, prejudiciu de 49 milioane de lei!

Detalii din ancheta «CAR Învățământ Slobozia»: Două entități financiare-nebancare, prejudiciu de 49 milioane de lei!

În așteptarea unei soluții din partea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București în ancheta «CAR Învățământ Slobozia», reporterii ziarului nostru au reușit să intre în posesia plângerii penale depusă la dosarul penal de către Asociația «CAR Învățământ Slobozia», o altă entitate financiară care, potri­vit documentului, a funcționat în paralel cu ceea ce păgubiții știau că este «CAR Învățământ Slobozia». Informațiile care se regăsesc în actul oficial transmis redacției ziarului nostru arată faptul că faptele reclamate și anchetate de procurori s-au produs prin sentințe judecătorești... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2026, 15:20 (5350 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Responsabilitatea asumată a unei înfrângeri

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Universitatea Craiova 0-3

Responsabilitatea asumată a unei înfrângeri

În antepenultima etapă a se­zonului regulat din SuperLiga, cea cu numărul 28, de duminică, 22 februarie a.c., Unirea Slobozia a încasat acasă «un scor de neprezentare» contra Universității Craiova, oltenii administrând 0-3 fără comentarii. Rezumând, la inaugurarea reabilitatului Stadion «1 Mai» din Slobozia, investiție care ar fi depășit 3 milioane de euro, UTA slobozeanului Mihalcea a învins Unirea cu 3-1, în timp ce aprinderea în premieră a nocturnei de aproape 500 mii de euro a fost umbrită de eșecul contra craiovenilor, 0-3...

 

«Din păcate, nu s-a putut mai mult!»... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2026, 12:55 (6034 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Senioare în play-out, Junioare în sezon

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Senioare în play-out, Junioare în sezon

Handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia și-au aflat oponentele în play-out-ul actualului sezon competițional 2025-2026 al Diviziei A handbal feminin. Astfel, elevele antrenorului Ion Ivan vor întâlni «acasă» joi, 26 februarie 2026, CS Județean Prahova, duminică, 15 martie a.c. urmând să joace în «deplasare» cu CSM Făgăraș. La o săptămână distanță, duminică, 22 martie 2026, se va disputa partida CSM Unirea Slobozia-CSU Neptun Constanța, în timp ce duminică, 5 aprilie a.c., va începe returul play-out-ului, CSM Unirea Slobozia jucând î... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2026, 10:05 (5448 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Concesionarea terenurilor agricole, afacerea «ratată» a Consiliului Județean Ialomița

Venituri lipsă de peste 2 milioane de euro pentru perioada 2024-2026

Concesionarea terenurilor agricole, afacerea «ratată» a Consiliului Județean Ialomița

Terenurile agricole aflate în patrimoniul Consiliului Județean Ialomița, cele aproape 9000 de hectare, reprezintă în prezent o mare problemă pentru instituție. Actual, cel puțin 2000 de hectare, suprafețe aflate în extravilanul localităților Giurgeni și Vlădeni, sunt neconcesio­nate, firmele concesionare câștigătoare a unor licitații publice renunțând la exploatarea terenurilor și obligând astfel Consiliul Județean Ialomița să se îndrepte spre executarea silită pentru recuperarea redevențelor datorate. Încă de la finele anului 2025 s-au constatat disfuncționalități în încasarea sumelor datorate, instituția județeană acționâ... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2026, 09:50 (3868 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Operatorul Ecoaqua Călărași poate continua investițiile inițiate și în județul Ialomița

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Operatorul Ecoaqua Călărași poate continua investițiile inițiate și în județul Ialomița

Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat definitiv în procesul intentat de operatorul Ecoaqua Călărași împotriva Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene. Curtea Supremă a dat dreptate societății și obligă MIPE să ramburseze cele două solicitări care valorează 13,107 milioane de lei. Decizia instanței este definitivă și dă undă verde pentru continuarea proiectului de investiții în infrastructura de apă și canalizare ce vizează 31 de localități din județul Călărași și alte 7 din județul Ialomița. Valoarea întregii investiții este de aproape 401 milioane de euro.

 

Proiect blocat din cauza unui litigiu... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2026, 09:20 (3837 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni au sancționat peste 57 mii de șoferi pentru încălcarea Codului Rutier

Polițiștii ialomițeni au sancționat peste 57 mii de șoferi pentru încălcarea Codului Rutier

Activitățile preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni pe parcursul anului 2025, pe șoselele din județ, au generat o creștere a sancțiu­nilor contravenționale aplicate șoferilor certați cu regulile de circulație. Într-o statistică oficială a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se arată că, anul trecut, oamenii legii au aplicat peste 57 mii de sancțiuni contravenționale pentru încălca­rea Codului Rutier. Lipsa centurilor de siguranță, vorbitul la telefon în timpul deplasării sau neacordarea de prioritate au fost principalele abateri care au ge­nerat aceste sancțiuni.

 

Polițiștii ialomițeni, la datorie pe șoselele din județ... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2026, 10:10 (24160 vizualizări - 55 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri naționale și județene închise din cauza condițiilor meteo

Cod Galben de viscol și ninsori în județul Ialomița

Drumuri naționale și județene închise din cauza condițiilor meteo

UPDATE Restricții de circulație, pentru camioane, pe DN2C Slobozia-Grivița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că mai multe drumuri județene și naționale au fost închise din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile. Ialomița este în continuare sub efectele avertizării meteo Cod Galben de viscol și ninsori, transmisă de Administrația Națională de Meteorologie. 


Drumuri cu circulație închisă 

Potrivit IPJ Ialomița, la ora 07,00, în județul Ialomița au fost închise următoarele drumuri:

- DN21A Țăndărei-limită județul Brăila

- DJ213 Chirana-limită cu județul Brăila... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2026, 07:20 (4693 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4789 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6022 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5254 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5783 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4291 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6544 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4040 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5785 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5169 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4204 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7337 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4218 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...