Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

În «graficul» sezonului trecut

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Rapid București 1-2

În «graficul» sezonului trecut

Penultima etapă a sezonului regulat 2025-2026 a SuperLigii, cea cu numărul 29, a programat partida dintre Unirea Slobozia și Rapid București, luni, 2 martie a.c., nocturna Stadionului «1 Mai» din Slobozia aprinzându-se din nou pentru cei puțin peste 4000 de spectatori prezenți. Rapidul a câștigat meciul, Unirea recunoscându-și înfrângerea. S-a terminat 1-2 pentru giuleșteni și Slobozia se îndreaptă spre aceeași «performanță» din sezonul trecut: salvarea de la retrogradare!

 

Niculescu a încercat să «închidă» poarta Sloboziei... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 14:35 (3147 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Debut cu surprize în play-out

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Debut cu surprize în play-out

Așa cum vă anunțam, CSM Unirea Slobozia a ratat prezența la turneul de promovare în Liga Florilor, evoluând în play-out-ul actua­lului sezon 2025-2026 al Diviziei A handbal feminin. După ce handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia și-au aflat oponentele din play-out, elevele antrenorului Ion Ivan au întâlnit joi, 26 februarie 2026, CS Județean Prahova, prima confruntare des­fășurându-se la Sala «Olimpia» din Ploiești. Din startul partidei, determinarea prahoven­celor a fost aprigă, la jumătatea primei reprize CS Județean Prahova având un avans constant de 5 goluri. Finalul primului mitan a aparținut... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 12:55 (3125 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Orașului Amara la lupte libere», a III-a ediție

«Cupa Orașului Amara la lupte libere», a III-a ediție

Sâmbătă, 28 februarie 2026, la Sala de Sport «Tudorița Chidu» din Amara s-a desfășurat a III-a ediție a «Cupei Orașului Amara la lupte libere». Competiția a adunat la start peste 100 de luptători, cu vârste cuprinse între 8 și 16 ani, fete și băieți, de la 8 cluburi de profil din Ialomița, Călărași, București, Buzău și Constanța. «Cupa Orașului Amara la lupte libere» s-a dovedit și în acest an una cu un grad ridicat de dificultate, mai ales pentru luptătorii înce­pători. Evenimentul a consemnat meciuri încinse, atmosfera transformând competiția într-o adevărată etalare de tehnici și talente. Marian Moraru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 10:20 (3261 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Înfrângere în fața liderului

Fotbal, Liga 3, SC Popești Leordeni-Recolta Gheorghe Doja 2-0

Înfrângere în fața liderului

Pe terenul sintetic de la Baza FRF din Buftea, în primul meci al anului 2026, vineri, 27 februarie a.c., SC Popești-Leordeni a dispus cu 2-0 de Recolta Gheorghe Doja în runda 18 a Ligii 3/Seria3. Meciul a fost dominat de liderul Seriei, SC Popești Leordeni deschizând scorul încă din minutul 27, în minutul 55 marcându-se al doilea gol și stabilindu-se scorul final al întâlnirii. Recolta Gheorghe Doja a început partida cu determinare și agresivitate, ialomițenii împingând liniile sus și încercând să pună presiune. În repriza secundă, SC Popești Leordeni și-a impus jocul, demonstrând că luptă pentru promovare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 08:40 (3083 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

La Slobozia

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

bonus: Câine împușcat intenționat, anchetă în așteptare

Mai mulți voluntari și organizații nonguvernamentale care militează pentru drepturile animalelor au atras atenția în spațiu public referitor la intenția autorităților din Slobozia de a eutanasia o parte a câinilor fără stăpân din Adăpostul de Câini Comunitari Slobozia. Patrupedele au fost salvate printr-o campanie masivă de adopții, desfășurată pe parcursul a două săptămâni. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public din Slobozia și-au motivat decizia din cauza supraaglomerării adăpostului. Mai mult, aceștia atrag atenția că este nevoie de campanii de sterilizare și recomandă cetățenilor, în special din mediul rural, să nu mai lase animalele... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 12:20 (6127 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

În 2025

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

Bilanțul Tribunalului Ia­lo­mița și al celor trei instanțe subordonate, Judecătoriile Slobo­zia, Urziceni și Fetești, arată că anul trecut magistrații au avut de soluționat peste 42 mii de dosare. Aceștia au reușit să emită hotărâri jude­cătorești doar pentru jumătate dintre acestea, potrivit datelor oficiale. Cele mai multe cauze s-au aflat pe rolul Judecătoriei Slobozia.

 

Date din activitatea instanțelor Raportul de activitate pentru anul 2025 al Tribunalului Ialo­mița și al celor trei Judecătorii, Slobozia, Urziceni și Fetești, arată că cele patru... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 07:55 (1285 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2816 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Efervescența» politicii ialomițene sau radiografia activității partidelor

«Efervescența» politicii ialomițene sau radiografia activității partidelor

Așa cum probabil nu știați și, sincer, vă înțelegem, «joaca» redistribuirii a trimis în Parlamentul României după Alegerile din 1 decembrie 2024 anumite «personalități». Mandate «întregi», adică voturile acordate raportate la numărul de alegători, au obținut deputatul Partidului Social Democrat, Ștefan Țintă, și cvasinecunoscutul deputat al Alianței pentru Unirea Românilor, coordonator AUR pentru Ialomița, Silviu Florin Oancea. Ceilalți deputați cu care s-a pricopsit Ialomița au fost «redistribuiții» Florin Caragață și Sorin George Oltenașu, parașutați de regina «interzisă» a suveranismului Diana Șoșoacă... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2026, 10:05 (2250 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Februarie 2001. Ialomița își reamenaja cursul politic, social-democrația reimpunându-și dominația asupra județului. Erau vremurile când eșichierul politic la nivel local se reconfigura, polurile de putere chiar din interiorul PDSR trasând liniile după care se ghida Ialomița. Cu proaspătul instalat la «butoanele» Prefecturii Ialomița, Marian Bălan și «alesul numărul 1» la șefia Consiliului Județean, Gheorghe Savu (suplimentar, și președinte al Organizației PDSR Ialomița), Ialomița schimba directori de descentralizate, privatiza la foc automat firme încă ale Statului și încerca schimbări de generații. Erau timpurile când disputele... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2026, 12:20 (5047 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

bonus: Notificări ale Poliției Rutiere din cauza stării drumurilor județene

Cu o rețea de străzi care se întinde pe 95 de km, Slobozia trebuie să facă demersuri pentru întreținerea lor. Datele oficiale obținute de reporterii Independent arată că aproape jumătate din lungimea totală a arterelor de circulație are nevoie de reparații. Administrația locală se bazează doar pe sprijinul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia, insuficient capacitată pentru a putea repara străzile pe care circulăm zi de zi.

 

Zeci de kilometri de străzi, sute de gropi Documentele oficiale consultate... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2026, 08:05 (2097 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene tratează cu indiferență «Statutul Elevului»

Școlile ialomițene tratează cu indiferență «Statutul Elevului»

Adoptat oficial în urmă cu 10 ani, «Statutul Elevului» este un document care stabilește drepturi și obligații pentru elevii care merg la școală și responsabilități pentru unitățile de învățământ față de susținerea și dezvoltarea interesului elevilor pentru Educație. Pe baza unor chestionare, Consiliul Județean al Elevilor Ialomița obține și di­seminează informații cu privire la modul în care atât elevii, cât și instituțiile de învățământ respectă «Statutul Elevului». Potrivit unui Raport oficial al acestei entități, șco­lile din județ mai au de lucrat în ceea ce privește asumarea prevederilor pe care le impune... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2026, 12:20 (2606 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Zeci de tineri din Slobozia rămân fără terenurile acordate gratuit pentru construcția de locuințe

Zeci de tineri din Slobozia rămân fără terenurile acordate gratuit pentru construcția de locuințe

bonus: Se actualizează valoarea chiriilor pentru locuințele ANL

Anunțată încă de anul trecut, decizia Primăriei Slobozia de a retrage dreptul de folosință acordat tinerilor care au concesionat terenurile puse la dispoziție cu titlu gratuit, în baza Legii 15/2003, va fi pusă în practică. În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia ce se va desfășura joi, 26 februarie 2026, aleșii locali vor vota pentru retragerea acestui drept, fiind promovate mai multe inițiative în acest sens. Municipalitatea și-a motivat decizia prin faptul că tinerii care au primit terenurile nu au făcut demersurile necesare pentru ridicarea construcțiilor.

 

Primăria a decis în favoarea retragerii terenurilor... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2026, 07:55 (38564 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sală de sport transformată în sală de forță la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Cu voie de la becul lui Iuksel

Sală de sport transformată în sală de forță la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Primăria din Fierbinți-Târg este acuzată că a transformat sala de sport al Liceului Tehnologic din oraș în sală de forță. Administrația locală a dat în folosință obiectivul, reabilitat cu bani europeni și din bugetul localității, unei societăți private care, în prezent, desfășoară o astfel de afacere. Ceea ce-i nemul­țumește pe cetățeni este faptul că intrarea în respectiva sală se face contracost, deși este un bun al comunității și ar trebui utilizat în mod gratuit, mai ales de către elevi. Administrația locală vine la rându-i cu precizări, explicând faptul că «se lucrează la un Regulament al sălii de sport».

 ... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2026, 10:20 (5928 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Detalii din ancheta «CAR Învățământ Slobozia»: Două entități financiare-nebancare, prejudiciu de 49 milioane de lei!

Detalii din ancheta «CAR Învățământ Slobozia»: Două entități financiare-nebancare, prejudiciu de 49 milioane de lei!

În așteptarea unei soluții din partea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București în ancheta «CAR Învățământ Slobozia», reporterii ziarului nostru au reușit să intre în posesia plângerii penale depusă la dosarul penal de către Asociația «CAR Învățământ Slobozia», o altă entitate financiară care, potri­vit documentului, a funcționat în paralel cu ceea ce păgubiții știau că este «CAR Învățământ Slobozia». Informațiile care se regăsesc în actul oficial transmis redacției ziarului nostru arată faptul că faptele reclamate și anchetate de procurori s-au produs prin sentințe judecătorești... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2026, 15:20 (5350 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Responsabilitatea asumată a unei înfrângeri

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Universitatea Craiova 0-3

Responsabilitatea asumată a unei înfrângeri

În antepenultima etapă a se­zonului regulat din SuperLiga, cea cu numărul 28, de duminică, 22 februarie a.c., Unirea Slobozia a încasat acasă «un scor de neprezentare» contra Universității Craiova, oltenii administrând 0-3 fără comentarii. Rezumând, la inaugurarea reabilitatului Stadion «1 Mai» din Slobozia, investiție care ar fi depășit 3 milioane de euro, UTA slobozeanului Mihalcea a învins Unirea cu 3-1, în timp ce aprinderea în premieră a nocturnei de aproape 500 mii de euro a fost umbrită de eșecul contra craiovenilor, 0-3...

 

«Din păcate, nu s-a putut mai mult!»... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2026, 12:55 (6034 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Senioare în play-out, Junioare în sezon

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Senioare în play-out, Junioare în sezon

Handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia și-au aflat oponentele în play-out-ul actualului sezon competițional 2025-2026 al Diviziei A handbal feminin. Astfel, elevele antrenorului Ion Ivan vor întâlni «acasă» joi, 26 februarie 2026, CS Județean Prahova, duminică, 15 martie a.c. urmând să joace în «deplasare» cu CSM Făgăraș. La o săptămână distanță, duminică, 22 martie 2026, se va disputa partida CSM Unirea Slobozia-CSU Neptun Constanța, în timp ce duminică, 5 aprilie a.c., va începe returul play-out-ului, CSM Unirea Slobozia jucând î... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2026, 10:05 (5447 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Concesionarea terenurilor agricole, afacerea «ratată» a Consiliului Județean Ialomița

Venituri lipsă de peste 2 milioane de euro pentru perioada 2024-2026

Concesionarea terenurilor agricole, afacerea «ratată» a Consiliului Județean Ialomița

Terenurile agricole aflate în patrimoniul Consiliului Județean Ialomița, cele aproape 9000 de hectare, reprezintă în prezent o mare problemă pentru instituție. Actual, cel puțin 2000 de hectare, suprafețe aflate în extravilanul localităților Giurgeni și Vlădeni, sunt neconcesio­nate, firmele concesionare câștigătoare a unor licitații publice renunțând la exploatarea terenurilor și obligând astfel Consiliul Județean Ialomița să se îndrepte spre executarea silită pentru recuperarea redevențelor datorate. Încă de la finele anului 2025 s-au constatat disfuncționalități în încasarea sumelor datorate, instituția județeană acționâ... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2026, 09:50 (3868 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Operatorul Ecoaqua Călărași poate continua investițiile inițiate și în județul Ialomița

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Operatorul Ecoaqua Călărași poate continua investițiile inițiate și în județul Ialomița

Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat definitiv în procesul intentat de operatorul Ecoaqua Călărași împotriva Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene. Curtea Supremă a dat dreptate societății și obligă MIPE să ramburseze cele două solicitări care valorează 13,107 milioane de lei. Decizia instanței este definitivă și dă undă verde pentru continuarea proiectului de investiții în infrastructura de apă și canalizare ce vizează 31 de localități din județul Călărași și alte 7 din județul Ialomița. Valoarea întregii investiții este de aproape 401 milioane de euro.

 

Proiect blocat din cauza unui litigiu... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2026, 09:20 (3837 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni au sancționat peste 57 mii de șoferi pentru încălcarea Codului Rutier

Polițiștii ialomițeni au sancționat peste 57 mii de șoferi pentru încălcarea Codului Rutier

Activitățile preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni pe parcursul anului 2025, pe șoselele din județ, au generat o creștere a sancțiu­nilor contravenționale aplicate șoferilor certați cu regulile de circulație. Într-o statistică oficială a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se arată că, anul trecut, oamenii legii au aplicat peste 57 mii de sancțiuni contravenționale pentru încălca­rea Codului Rutier. Lipsa centurilor de siguranță, vorbitul la telefon în timpul deplasării sau neacordarea de prioritate au fost principalele abateri care au ge­nerat aceste sancțiuni.

 

Polițiștii ialomițeni, la datorie pe șoselele din județ... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2026, 10:10 (24153 vizualizări - 55 comentarii)

EVENIMENT

Drumuri naționale și județene închise din cauza condițiilor meteo

Cod Galben de viscol și ninsori în județul Ialomița

Drumuri naționale și județene închise din cauza condițiilor meteo

UPDATE Restricții de circulație, pentru camioane, pe DN2C Slobozia-Grivița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că mai multe drumuri județene și naționale au fost închise din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile. Ialomița este în continuare sub efectele avertizării meteo Cod Galben de viscol și ninsori, transmisă de Administrația Națională de Meteorologie. 


Drumuri cu circulație închisă 

Potrivit IPJ Ialomița, la ora 07,00, în județul Ialomița au fost închise următoarele drumuri:

- DN21A Țăndărei-limită județul Brăila

- DJ213 Chirana-limită cu județul Brăila... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2026, 07:20 (4691 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9827 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5470 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18204 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6997 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8904 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7148 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...