Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Organizația civică «Geek for Democracy» a reali­zat o analiză privind modul în care administrațiile locale din Ialomița cheltuie fondurile publice. Datele arată că, în majoritatea cazurilor, sumele sunt cheltuite pentru plata «indemnizațiilor de invaliditate». Anul trecut, la nivelul județului Ialomița, indemnizațiile plătite direct din bugetele administrațiilor locale au depășit 200 mi­lioane de lei.

 

Bani publici pentru Asistență Socială Analiza pe care reprezentanții platformei «Geek for Democracy» au... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2026, 07:55 (3385 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Primăria Municipiului Fetești a fost notificată de Consiliul Județean Ialomița în vede­rea încheierii unui parteneriat ce ar asigura fondurile necesare implementării unui proiect cu finanțare europeană dedicat agri­culturii ecologice. Acest proiect are capacitatea de a oferi fermierilor sprijin de dezvoltare și acces la mo­dele cooperative în acest domeniu.

 

Proiect conceput în Franța, implementat și în Ialomița Proiectul este inițiat de o comunitate urbană din Franța, în cadrul apelului «Horizon Europe-Farm2Fork», dedicat... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2026, 09:55 (3637 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Aflat în subordinea Consiliului Local Țăndărei, Complexul de Servicii Sociale din oraș a făcut demersuri pe tot parcursul anului trecut pentru a veni în sprijinul vârstnicilor din comunitate. Cu o capacitate de 35 de locuri, Centrul a fost alături de toți beneficiarii săi.

 

Servicii sociale pentru persoanele în vârstă, la Țăndărei «Pe parcursul anului 2025, instituția de asistență socială, cu o capacitate de 35 (treizeci și cinci) locuri, a furnizat ser­vicii sociale specifice unui cămin pentru persoane vârstnice» susțin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2026, 10:25 (2902 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Urban SA Slobozia atrage atenția asupra transformării «subsolurilor» în «gropi de gunoi»

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Public, Urban SA Slobozia, cel mai mare operator de apă și canalizare din Ialomița, atrage atenția asupra «subsolurilor» de bloc, transformate de slobozeni în «gropi de gunoi». «În mod constant, echipele Urban găsesc în subsoluri ambalaje din sticlă și PET, capace de toaletă, găleți, mobilier, materiale textile, moloz și resturi din renovări. În instalațiile sanitare sunt aruncate șervețele umede, pampers, absorbante și bețișoare de urechi, iar lista cu obiecte care NU au voie să fie aruncate în grupurile sanitare poate continua!» se precizează într-un comunicat al Urban SA Slobozia. Mai mult, reprezentanții Urban SA Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2026, 12:20 (2457 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Din ciclul «a înnebunit cultura». La Slobozia.

Din ciclul «a înnebunit cultura». La Slobozia.

Că tot vrea primarele Sloboziei să lumineze festiv reședința județului de «1 Martie» cu ornamentele de la Crăciun și abia marți, 24 februarie 2026, s-a strâns patinoarul, ne-a semnalizat un cititor avid de evenimente culturale asupra unei remarcabile întâmplări de la jumătatea lunii decembrie 2025. Căci, firesc, când cultura costă mulți bani, ni se atrage atenția. Cu atât mai mult cu cât, în continuare, prostimea plătește. Să revenim așadar la evenimentul «Așteptând Crăciunul», căci așa s-a numit spectacolul susținut de maestrul Grigore Leșe și poetul Mircea Dinescu la Sala «Europa» a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2026, 08:15 (4665 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Amenințate cu retrogradarea sau comasarea, liceele tehnologice din Ialomița fac eforturi pentru a-și menține personalitatea juridică. Astfel, unitățile de învățământ și-au îndreptat atenția către clasele destinate «învățământului cu frecvență redusă» sau «seral». Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că alegerea nu este deloc întâmplătoare în condițiile în care foarte mulți oameni aleg să revină la școală chiar și la 15 ani distanță de la momentul în care au ales să nu mai frecventeze.

 

«Învățământul cu frecvență redusă», o soluție de avarie... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 12:15 (3476 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a dat publicității Raportul activității desfășurată atât de instituție, cât și de cele trei unități subordonate, în anul 2025. Documentul arată încă o dată faptul că cele patru Parchete din Ialomița sunt încărcate de dosare, în timp ce numărul pro­curorilor care profesează în cadrul lor este tot mai redus. Fără o politică de resurse umane coerentă a Consiliului Superior al Magistraturii și Parchetului General, accesul la Justiție, din perspectiva răspunderii penale, va rămâne viciat pentru că, în lipsa magistraților, soluționarea anchetelor va fi amânată la nesfârșit.

... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 08:10 (2795 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Centrul pentru persoane vârstnice Movila» și «Centrul de Zi „Prosocial“ Slobozia»

Ședința Consiliului Județean Ialomița

«Centrul pentru persoane vârstnice Movila» și «Centrul de Zi „Prosocial“ Slobozia»

Ultima ședință a Consiliului Județean Ialomița de joi, 26 februarie 2026, a supus atenției celor prezenți a câtorva proiecte de hotărâri ce demonstrează aplecarea conducerii județene asupra componentei «sociale» la nivel local, proiectele de anvergură ale instituției fiind dezbătute în cadrul ședinței. Astfel, «Planul anual de acțiune privind serviciile sociale administrate și finanțate din bugetul Consiliului Județean Ialomița pentru anul 2026», «aprobarea devizului general și a indicatorilor tehnico-economici actualizați, faza execuție lucrări, pentru obiectivul de investiții „Centrul pentru persoane vârstnice Movila“ al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița»... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2026, 12:35 (2755 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Tarife mai mici pentru tarabele din Bazarul Municipal și Piața Agroalimentară

Slobozia: Tarife mai mici pentru tarabele din Bazarul Municipal și Piața Agroalimentară

Gradul de ocupare al Bazarului Municipal a scăzut semnificativ din cauza tarifelor de închiriere prea mari pentru tarabe impuse de Servicii Publice Slobozia SRL. Pe cale de consecință, societatea aflată în subordinea municipalității a decis să diminueze tarifele practicate. O decizie similară a fost adoptată și în cazul tarabelor din Piața Agro­alimentară Slobozia. În mod surprinzător, supermarketurile care au închiriat spațiile pe care Servicii Publice Slobozia SRL le deține la nivelul orașului sunt de 3 ori mai mici decât cele impuse comer­cianților din Bazarul Municipal sau Piața Agroalimentară. Oficialii societății dau vina pe managementul deficitar... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2026, 08:20 (4615 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA și Fiscul Ialomițean, război în instanță pentru declararea insolvenței

Proces cu scandal la Tribunalul Ialomița

Drumuri și Poduri SA și Fiscul Ialomițean, război în instanță pentru declararea insolvenței

bonus: Firma Drumuri și Poduri SA, în vizorul DNA

Conform datelor oficiale, la începutul lunii decembrie 2025, Drumuri și Poduri SA, una dintre societățile Consiliului Județean Ialomița, și-a cerut insolvența la Tribunalul Ialomița. Firma are datorii de 3,4 milioane de lei și creanțe de peste 12,4 milioane de lei. Ceea ce ar fi părut o simplă procedură, s-a transformat însă într-un adevărat război juridic după ce Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița s-a opus intrării în insolvență. Fiscul ialomițean reclamă nerespectarea procedurilor legale impuse de un astfel de demers.

 

Insolvență acceptată de Tribunalul Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 16:10 (4687 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

În «graficul» sezonului trecut

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Rapid București 1-2

În «graficul» sezonului trecut

Penultima etapă a sezonului regulat 2025-2026 a SuperLigii, cea cu numărul 29, a programat partida dintre Unirea Slobozia și Rapid București, luni, 2 martie a.c., nocturna Stadionului «1 Mai» din Slobozia aprinzându-se din nou pentru cei puțin peste 4000 de spectatori prezenți. Rapidul a câștigat meciul, Unirea recunoscându-și înfrângerea. S-a terminat 1-2 pentru giuleșteni și Slobozia se îndreaptă spre aceeași «performanță» din sezonul trecut: salvarea de la retrogradare!

 

Niculescu a încercat să «închidă» poarta Sloboziei... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 14:35 (3153 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Debut cu surprize în play-out

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Debut cu surprize în play-out

Așa cum vă anunțam, CSM Unirea Slobozia a ratat prezența la turneul de promovare în Liga Florilor, evoluând în play-out-ul actua­lului sezon 2025-2026 al Diviziei A handbal feminin. După ce handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia și-au aflat oponentele din play-out, elevele antrenorului Ion Ivan au întâlnit joi, 26 februarie 2026, CS Județean Prahova, prima confruntare des­fășurându-se la Sala «Olimpia» din Ploiești. Din startul partidei, determinarea prahoven­celor a fost aprigă, la jumătatea primei reprize CS Județean Prahova având un avans constant de 5 goluri. Finalul primului mitan a aparținut... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 12:55 (3134 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Orașului Amara la lupte libere», a III-a ediție

«Cupa Orașului Amara la lupte libere», a III-a ediție

Sâmbătă, 28 februarie 2026, la Sala de Sport «Tudorița Chidu» din Amara s-a desfășurat a III-a ediție a «Cupei Orașului Amara la lupte libere». Competiția a adunat la start peste 100 de luptători, cu vârste cuprinse între 8 și 16 ani, fete și băieți, de la 8 cluburi de profil din Ialomița, Călărași, București, Buzău și Constanța. «Cupa Orașului Amara la lupte libere» s-a dovedit și în acest an una cu un grad ridicat de dificultate, mai ales pentru luptătorii înce­pători. Evenimentul a consemnat meciuri încinse, atmosfera transformând competiția într-o adevărată etalare de tehnici și talente. Marian Moraru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 10:20 (3268 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere în fața liderului

Fotbal, Liga 3, SC Popești Leordeni-Recolta Gheorghe Doja 2-0

Înfrângere în fața liderului

Pe terenul sintetic de la Baza FRF din Buftea, în primul meci al anului 2026, vineri, 27 februarie a.c., SC Popești-Leordeni a dispus cu 2-0 de Recolta Gheorghe Doja în runda 18 a Ligii 3/Seria3. Meciul a fost dominat de liderul Seriei, SC Popești Leordeni deschizând scorul încă din minutul 27, în minutul 55 marcându-se al doilea gol și stabilindu-se scorul final al întâlnirii. Recolta Gheorghe Doja a început partida cu determinare și agresivitate, ialomițenii împingând liniile sus și încercând să pună presiune. În repriza secundă, SC Popești Leordeni și-a impus jocul, demonstrând că luptă pentru promovare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2026, 08:40 (3100 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

La Slobozia

Câini salvați de la eutanasiere cu ajutorul voluntarilor și asociațiilor

bonus: Câine împușcat intenționat, anchetă în așteptare

Mai mulți voluntari și organizații nonguvernamentale care militează pentru drepturile animalelor au atras atenția în spațiu public referitor la intenția autorităților din Slobozia de a eutanasia o parte a câinilor fără stăpân din Adăpostul de Câini Comunitari Slobozia. Patrupedele au fost salvate printr-o campanie masivă de adopții, desfășurată pe parcursul a două săptămâni. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public din Slobozia și-au motivat decizia din cauza supraaglomerării adăpostului. Mai mult, aceștia atrag atenția că este nevoie de campanii de sterilizare și recomandă cetățenilor, în special din mediul rural, să nu mai lase animalele... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 12:20 (6171 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

În 2025

Instanțele ialomițene au avut de soluționat peste 42 mii de dosare

Bilanțul Tribunalului Ia­lo­mița și al celor trei instanțe subordonate, Judecătoriile Slobo­zia, Urziceni și Fetești, arată că anul trecut magistrații au avut de soluționat peste 42 mii de dosare. Aceștia au reușit să emită hotărâri jude­cătorești doar pentru jumătate dintre acestea, potrivit datelor oficiale. Cele mai multe cauze s-au aflat pe rolul Judecătoriei Slobozia.

 

Date din activitatea instanțelor Raportul de activitate pentru anul 2025 al Tribunalului Ialo­mița și al celor trei Judecătorii, Slobozia, Urziceni și Fetești, arată că cele patru... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2026, 07:55 (1285 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

CleanTech Ciulnița, sancțiune de 50 mii de lei aplicată de Garda de Mediu Ialomița

După două activități de mo­nitorizare a calității aerului din zona localității Ciulnița, comi­sarii Gărzii de Mediu au constatat probleme în privința poluării olfactive rezultată din activitatea industrială desfă­șurată de fabrica administrată de CleanTech Ciulnița. Comisarii susțin că a fost în­călcat Planul de Gestionare a Mirosurilor, iar astfel au aplicat societății o sancțiune de 50 mii de lei.

 

Războiul fără sfârșit împotriva mirosurilor Sunt aproape două decenii de când fa­brica deținută de compania CleanTech își desfășoară... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2026, 09:50 (2844 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Efervescența» politicii ialomițene sau radiografia activității partidelor

«Efervescența» politicii ialomițene sau radiografia activității partidelor

Așa cum probabil nu știați și, sincer, vă înțelegem, «joaca» redistribuirii a trimis în Parlamentul României după Alegerile din 1 decembrie 2024 anumite «personalități». Mandate «întregi», adică voturile acordate raportate la numărul de alegători, au obținut deputatul Partidului Social Democrat, Ștefan Țintă, și cvasinecunoscutul deputat al Alianței pentru Unirea Românilor, coordonator AUR pentru Ialomița, Silviu Florin Oancea. Ceilalți deputați cu care s-a pricopsit Ialomița au fost «redistribuiții» Florin Caragață și Sorin George Oltenașu, parașutați de regina «interzisă» a suveranismului Diana Șoșoacă... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2026, 10:05 (2267 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (II 2001)

Februarie 2001. Ialomița își reamenaja cursul politic, social-democrația reimpunându-și dominația asupra județului. Erau vremurile când eșichierul politic la nivel local se reconfigura, polurile de putere chiar din interiorul PDSR trasând liniile după care se ghida Ialomița. Cu proaspătul instalat la «butoanele» Prefecturii Ialomița, Marian Bălan și «alesul numărul 1» la șefia Consiliului Județean, Gheorghe Savu (suplimentar, și președinte al Organizației PDSR Ialomița), Ialomița schimba directori de descentralizate, privatiza la foc automat firme încă ale Statului și încerca schimbări de generații. Erau timpurile când disputele... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2026, 12:20 (5068 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

Gropile din asfalt, problema nerezolvată a Primăriei Slobozia

bonus: Notificări ale Poliției Rutiere din cauza stării drumurilor județene

Cu o rețea de străzi care se întinde pe 95 de km, Slobozia trebuie să facă demersuri pentru întreținerea lor. Datele oficiale obținute de reporterii Independent arată că aproape jumătate din lungimea totală a arterelor de circulație are nevoie de reparații. Administrația locală se bazează doar pe sprijinul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia, insuficient capacitată pentru a putea repara străzile pe care circulăm zi de zi.

 

Zeci de kilometri de străzi, sute de gropi Documentele oficiale consultate... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2026, 08:05 (2108 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Beat la volan

Agenți din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe Strada Călărași din localitate, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 25 de ani, din Fetești. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:28
(25505 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești șofer beat


Slobozia: Prins la volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de joi, 6 mai a.c. polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe Șoseaua Brăilei, din Slobozia, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 52 de ani din municipiu. Procedînd la ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:26
(25198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șofer penal


Slobozia: Se fură din supermarket

Joi, 6 mai a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de două ori, la intervale orare diferite, de către agentul de pază al unui supermarket din municipiu, despre faptul că a surprins două persoane ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:21
(17813 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt supermarket


Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Trei bărbați din Căzănești au fost sancționați contravențional cu amenzi a căror valoare depășește 5000 de lei și sînt cercetați și penal. Asta după ce, pentru a-și scăpa prietenul de rigorile legii, au ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:13
(32538 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Infractor încarcerat

Miercuri, 5 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat, reținut și încarcerat în arestul Inspectoratului un bărbat, de 45 de ani, domiciliat în municipiu, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:59
(25784 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Oale confiscate de polițiști

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, în cursul zilei de miercuri, 5 martie a.c., au acționat în sistem integrat pe raza municipiului reședință de județ urmărind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:57
(22170 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22868 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19777 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15771 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22898 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23189 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14282 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18066 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 10:42
(15552 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 09:15
(13212 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 543 de bărbați, în concediu pentru creșterea copilului

Potrivit datelor statistice date publicității de reprezentanții Agenției de Prestații Sociale, instituție creată pentru plata tuturor tipurilor de alocații, tot mai mulți bărbați solicită acordarea de indemnizații ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:14
(20086 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Arestat după ce a înjunghiat un tînăr

În cursul zilei de marți, 4 mai, un tînăr, de 28 de ani, din Miloșești, a fost arestat, pe numele acestuia Tribunalul Ialomița emițînd un mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile, pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:08
(24933 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Școlile, în atenția polițiștilor

Luni, 3 mai, în intervalul orar 10,00-18.00, polițiștii dinFetești, în colaborare cu jandarmi și polițiști de frontieră au acționat în unitățile de învățămînt și în zona adiacentă acestora, acțiunea avînd ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:07
(23887 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Marți dimineață, începînd cu ora 07,00, polițiștii din Țăndărei, în colaborare cu jandarmi și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat, timp de două ore, în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:06
(22052 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Matei Basarab

La începutul săptămînii, respectiv luni, 3 mai, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier. Cauza producerii accidentului a fost neacordarea priorității de trecere la schimbarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:05
(23833 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, raiul asistaților social: În doar trei luni, 2 milioane de lei pentru beneficiarii Legii 416

Suma cheltuită și raportată de autorități săptămîna precedentă tinde să demonstrează neputința celor în drept în privința eradicării fenomenului ajutorului social. Mii de familii din județul Ialomița beneficiază ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2010, 18:01
(13015 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr surprins băut la volan de două ori în aceeași noapte

Sîmbătă, 1 mai a.c., în vizorul polițiștilor din Țăndărei au intrat discotecile din mediul rural. Acțiunea a presupus legitimarea a peste 50 de persoane, 26 de autovehicule fiind controlate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:22
(24172 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Încercînd să parcheze, a lovit-o cum mașina pe trotuar

Duminică, 2 mai a.c., în jurul orei 14.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de o femeie din localitate despre faptul că sora sa, în vîrstă de 27 de ani, a fost victima unui eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:20
(12125 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Îi lucra în curte și i-a furat banii din casă

Sîmbătă, 1 mai a.c., polițiștii din Gheorghe-Lazăr au fost sesizați de un localnic asupra faptului că, de la începutul acestui an și pînă în luna aprilie, persoane necunoscute i-ar fi sustras, în repetate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:11
(21700 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Tînăr de 17 ani, «șofer» fără permis

În cursul după-amiezii de duminică, 2 mai a.c., polițiștii din Ciochina au depistat pe raza localității Orezu un autoturism la volanul căruia se afla un localnic. Oprind regulamentar autovehiculul, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:06
(25934 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Mai polițiștii au lăsat 9 șoferi fără permise

De 1 și 2 Mai, abaterile de la normele rutiere au fost sancționate cu fermitate de către polițiști. Astfel, au fost verificați peste 150 de participanți la trafic, fiind sancționați peste 100 de conducători ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 15:04
(23284 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Urziceni: Exerciții demonstrative ale jandarmilor

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a organizat duminică 3 mai a.c., în municipiul Urziceni, mai multe exerciții demonstrative pregătite de jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2010, 11:45
(22059 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins cu 138 de kg de scrumbie

În cadrul acțiunii pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, polițiștii au depistat joi, 29 aprilie a.c., în jurul orei 14.45, pe DN 2A, în localitatea Țăndărei, un autoturism la volanul ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15353 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat de arestare pentru un recidivist

Un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Valea Ciorii, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de joi, 29 aprilie, după ce instanța a emis pe numele său un mandat ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:25
(15601 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții de joi spre vineri, 29/30 aprilie a.c., în intervalul orar 22.00-03.00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat și executat o acțiune împreună cu agenți din cadrul Posturilor de Poliție ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2010, 18:24
(13024 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...