Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Situație revoltătoare la Spitalul Municipal Urziceni. Medicii secțiilor Boli Interne și Pediatrie nu au putut acoperi liniile de gardă în perioada Sărbătorilor, în special de Crăciun, fiind plecați în concediu. Astfel, pacienții au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Situația a creat haos în cadrul celui mai mare spital din județ, solicitările crescând în această perioadă cu peste 50%. Conducerea spitalului din Urziceni nu a comentat situația fiind, de asemenea, în concediu.

Pacienți transferați de la Urziceni la Slobozia În perioada Sărbătorilor de Iarnă, în... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 10:10 (12049 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Ca în fiecare an, administrația locală din Fetești a desfășurat o serie de activități tradiționale, specifice sărbătorii de Bobotează. Cel mai așteptat moment a fost acela al recuperării din apele Brațului Borcea a crucii sfințite aruncată de preoți. Anul acesta, un tânăr de 21 de ani a fost cel care a adus la mal crucea de lemn.

Sărbătoare la Fetești
Evenimentele dedicate sărbătorii de Bobotează au început la Fetești aproape de orele prânzului cu botezul cailor, manifestare desfășurată la Biserica «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» și au continuat la Stadionul Municipal acolo... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 15:50 (3600 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Datele preliminarii ale Recensământului Populației și Locuințelor 2022

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Institutul Național de Statistică a dat publicității primele rezultate ale Recensământului Populației și Locuințelor realizat în 2022. Datele arată o scădere accentuată a populației în județul Ialomița. Prin comparație, numărul de locuitori al județului nostru este aproape similar cu cel înregistrat în anul 1948.

Ialomița are tot mai puțini locuitori Institutul Național de Statistică a prezentat evoluția populației la nivel național, începând din anul 1948 și până în anul 2021, bazându-se pe datele culese de recenzori în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor, realizat în... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 11:25 (8608 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Potrivit unei situații statistice a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în ultima săptămână, la nivelul județului au fost înregistrate 990 cazuri de viroze respiratorii. Datele arată că cei mai expuși la îmbolnăviri au fost copiii.

Situație îngrijorătoare În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în județul nostru s-au înregistrat 990 cazuri de viroze respiratorii. Peste 700 dintre pacienții diagnosticați de medici au fost copii. În aceeași perioadă, au fost diagnosticate și 88 de cazuri de pneumonie, dintre care 71 în rândul copiilor. Totodată, Direcția... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2023, 11:10 (7631 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

A început bătălia pentru bugetele locale

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

Miercuri, 4 ianuarie 2023, administrația județeană a demarat consultările cu administrațiile locale referitoare la «alocarea unor sume defalcate din unele venituri de la bugetul de stat pentru anul 2023». Conform informațiilor oficiale, sumele repartizate în anul 2023 vor fi cu 10% mai mari decât în anul precedent. «Pe 10 ianuarie a.c., va fi convocată o ședință de îndată pentru împărțirea sumelor către administrațiile locale. Asta înseamnă că până la sfârșitul lunii februarie vom avea bugete funcționale în toate localitățile din Ialomița!» a declarat președintele Consiliului Județean, Marian Pavel. Până la sfârșitul lunii ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița va aproba... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2023, 13:05 (5678 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Pentru a doua oară

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Intrat în atenția opiniei publice în vara anului 2019, când i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, este din nou cercetat disciplinar de către Inspecția Judiciară. De această dată, potrivit rapoartelor Consiliului Superior al Magistraturii, Inspecția Judiciară face verificările în baza unei sesizări din oficiu. Cercetările vizează abateri grave ale Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Inițial, procedura de cercetare ar fi trebuit să se desfășoare pe 14 decembrie 2022, însă a fost amânată până la data de 8 februarie 2023. Între timp, magistratul a intrat în concediu... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2023, 12:20 (13841 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență oferă școlilor posibilitatea de a-și dota laboratoarele didactice și schimba mobilierul. La nivel local, procedura de achi­ziție este gestionată de Consiliul Județean Ialomița. Oficialii instituției susțin faptul că au fost obligați să notifice o parte dintre instituțiile de învățământ întrucât solicitările înaintate depășeau plafonul stabilit. Școlile au cerut licențe pentru anumite programe informatice, mult prea costisitoare. În cel mult două săptămâni, listele trebuie revizuite și transmise către Ministerul Educației.

Dotări mult prea costisitoare... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2023, 11:25 (7954 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Octombrie Acuzații la nivelul Secretariatului General al Guvernului
În luna octombrie, un angajat al Secretariatului General al Guvernului (SGG) făcea acuzații publice legate de activitatea secretarului general al Guver­nului, Marian Neacșu și a consilierul său Victor Moraru, devenit între timp director în cadrul unei structuri a SGG. Aceștia au fost acuzați că încalcă deliberat legea pentru a putea controla fonduri europene în valoare de 43,94 milioane de euro. Tot în octombrie, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița le-a reținut și ulterior lăsat în... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2023, 11:20 (14366 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Iulie Luna scandalurilor cu iz penal
Jumătatea verii 2022 aduce în atenția opiniei publice un scandal cu iz penal la Țăndărei. O angajată din cadrul Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei a fost acuzată că a făcut împrumuturi în numele deponenților. Dosarul este încă în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița. Scandalul anului vine însă din administrație. În luna iulie, Consiliul Județean Ialomița făcea public faptul că Drumuri și Poduri SA a înregistrat pierderi de 9,89 milioane de lei la nivelul anilor... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2022, 12:20 (9296 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

ADI ECOO 2009 SRL trage lozul cel mare

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, un proiect de hotărâre care va permite administrației județene să investească peste 100 milioane de lei pentru dotarea ADI ECOO 2009 SRL în echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale. Finanțarea urmează să fie asigurată în proporție de 78% prin intermediul Programului Operațional Infrastructură Mare. Conform proiectului de hotărâre, autoritățile județene sunt obligate să asigure o cotă de cofinanțare a cărei valoare se ridică la 35,6 milioane de lei.

O investiție obligatorie Administrația județeană... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2022, 15:05 (5035 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie O lună pentru păcălici
În aprilie, veștile se înghesuie în paginile ziarului Independent. Pe 6 aprilie 2022, Florin Piersic Junior scandalizează provincia cu un spectacol de teatru cu vibratoare și înjurături. Apoi aflăm că primarul de la Cocora, Sorin Dănuț Lefter, este acuzat că «a încasat subvenții necuvenite de la APIA». Apoi că administrația județeană își dorește «extinderea frontului de captare subterană a apei» la Slobozia. Deși e primăvară, Administrația Națio­nală de Meteorologie avertizează... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2022, 11:20 (3993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

În 4 ani costurile s-au triplat

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste râul Ialomița. Conform acestuia, valoarea investiției s-ar putea ridica la 21,1 milioane de lei. Administrația județeană vizează reabilitarea și a altor 4 poduri din Ialomița până la sfârșitul anului 2024.

De 3 ori mai scump în 4 ani Consilierii județeni au aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, în cadrul ultimei ședințe de Consiliu Județean a acestui an, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2022, 10:50 (4869 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal penal la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

O profesoară din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia este principalul suspect într-o anchetă a polițiștilor din cadrul Biroului Siguranță Școlară al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ancheta deschisă de oamenii legii vizează comiterea infracțiunii de «vătămare corporală din culpă». Se pare că femeia ar fi pornit, în timpul orelor de curs, o lampă cu ultraviolete (UV), cu scopul de a asigura dezinfecția clasei. În urma incidentului, 7 copii au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia cu urme de arsuri la nivelul feței. Reprezentanții unității de învățământ susțin că au deschis la rândul lor o anchetă, existând posibilitatea ca... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2022, 12:10 (12405 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2022

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

A mai trecut un an. Ca de fiecare dată, în ultimul număr din 2022 al ziarului Independent, vă propunem o retrospectivă a evenimentelor care au marcat județul Ialomița, așa cum au fost surprinse în paginile săptămânalului nostru. Inevitabil, întregul an stă sub semnul colaborării administrative transpartinice între PSD și PNL. Nu știm încă dacă e rău sau bine... Și, probabil, nici nu vom afla curând. Această «coabitare» însă a redus semnificativ numărul scandalurilor publice cu care Ialomița a fost obișnuită timp de 30 de ani. Să nu ne bucurăm prematur, de-acum aceleași două partide se pregătesc de Alegerile din 2024. Până atunci, să ne bucurăm... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2022, 10:55 (6557 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Minuni medicale povestite de către pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Luni, 12 decembrie 2022, o echipă de patru medici, condusă de doctorul Ovidiu Cotigă, realiza o premieră me­dicală la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia. Operația, o reprotezare de șold, îndrepta o eroare medicală petrecută într-un spital privat din București în urmă cu un an și jumătate. Recunoscătoare, Elena G., soția pacientului salvat, a dorit să facă pu­blică această performanță: «Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu! (...) Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile...».

Agonia unei operații ratate... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2022, 11:25 (20466 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Una dintre cele mai frumoase cântări din Slujbele dedicate Nașterii Domnului a fost alcătuită în secolul VI după Hristos de Sfântul Cuvios Roman Melodul sau cel Dulce Glăsuitor, unul dintre cei mai mari poeți și imnografi creștini. El a cântat acest imn religios pentru prima dată în biserica Sfânta Sofia din Constantinopol. Imnul este de o profunzime extraordinară și este cunoscut sub numele de ... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2022, 10:05 (16184 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Publicăm azi, la 33 de ani de la evenimentele din 1989, câteva fotografii surprize în ziua de 22 decembrie. Fotografiile au fost făcute publice prin amabilitatea domnului Laurențiu Zupcu, probabil cel mai cunoscut dintre fotografii Sloboziei de la Costică Axinte încoace...

Fotografiile lui Zupcu Lui Laurențiu Zupcu nu-i place să fie domnit. Până și copii îl știu așa, de Zupcu. Și tot așa îl strigă. Noi însă n-am avut încotro... Fiindcă e «Fotograful Sloboziei». Și al bucății de Istorie care s-a scris atunci, în 1989, la Slobozia. L-am întrebat ce își mai amintește din... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 16:20 (6314 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

Tarife duble pentru cei care nu au încheiate contracte de salubrizare

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

bonus: 5 milioane de lei pentru iluminatul public

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 20 decembrie 2022, «taxa specială de salubrizare». Decizia repre­zintă o obligație legislativă a administrațiilor locale deri­vată din Legea 101 din 2006, privind regimul de salubrizare a localităților. «Taxa specială de salubri­zare» intră în vigoare înce­pând cu 1 ianuarie 2023, cu referire directă la slobozenii care nu au încheiat contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009.

«Taxa specială de salubrizare» Începând cu 1 ianuarie 2023, slobozenii care nu au încheiate contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009 vor plăti o taxă «specială» de 24... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 11:20 (13428 vizualizări - 10 comentarii)

REPORTAJ

Spiridușii lui Moș Crăciun de la Slobozia

Spiridușii lui Moș Crăciun de la Slobozia

Slobozia are anul acesta 72 de spiri­duși. Sunt elevi ai liceelor din oraș, voluntari în cel mai mare proiect social de donații organizat până acum de administrația locală. Îi găsiți până vineri, 23 decembrie 2022, la «Atelierul Spiridușilor» din Piața Revoluției. Iar cu ajutorul lor, dar mai ales al slobozenilor, anul acesta 175 de copii din familii fără posibilități materiale vor primi cadouri de la Moș Crăciun.

Crăciunul cu 72 de spiriduși Anul acesta, Moș Crăciun are la Slobozia 72 de spiriduși. Sunt elevi de liceu, voluntari, prieteni căliți în evenimentele din vară de... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 15:10 (6128 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Trecut pe lista «monumentelor naturii» din județul Ialomița, un stejar secular aflat în curtea Școlii Nr. 3 din Slobozia a căzut joi, 22 decembrie a.c., la primele ore ale dimineții, și a distrus o mașină parcată regulamentar, în apropierea unității de învățământ. Pentru a evita orice pericol, Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia a făcut mai multe demersuri pentru a tăia arborele, aflat într-o stare avansată de degradare. Autoritățile au fost obligate să aștepte 3 luni pentru a obține un acord astfel încât să intervină asupra acestui copac. Răspunsul a venit însă mult prea târziu...

Stejar secular, pericol public... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:20 (9592 vizualizări - 8 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

În Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:46
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din mașini, prinși în flagrant

Hoți din mașini, prinși în flagrant

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:44
(11956 vizualizări - 0 comentarii)


Viscolul-41 de localități fără energie electrică, Slobozia fără apă

Potrivit subprefectului Gigi Petre, «viscolul a afectat rețelele electrice din întreg județul Ialomița, parțial sau integral 41 de localități rămînînd fără energie electrică». «Noaptea trecută a fost un ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 16:28
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Din cauza blocajelor din trafic, prefectul Mădălin Teculescu a emis astăzi, la orele 10,45, o dispoziție prin care interzice circulația autovehiculelor cu o greutate mai mare de 7,5 tone pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:47
(11495 vizualizări - 0 comentarii)


Permanență 24 din 24 la sediul DSV

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, în perioada 19 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, în scopul prevenirii apariției unor evenimente ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:37
(12822 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare pentru șoferi

Atenționare pentru șoferi

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii autovehiculelor de mare tonaj că la intrare în localitățile Slobozia și Urziceni au fost instituite filtre ce restricționează accesul mașinilor neechipate ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 16:55
(10083 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrân omorât pe loc

Bătrîn omorît pe loc

În localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unui pieton. Astfel, luni, 14 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, pe DN 2, un pieton, în timp ce se angajase în traversarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:37
(12217 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi în trafic de peste 500 de milioane

Serviciul Rutier Ialomița a monitorizat, în perioada 7-13 decembrie 2009, traficul rutier pe toate arterele importante ale județului. Astfel, polițiștii au aplicat 207 sancțiuni contravenționale, 109 dintre ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:28
(11798 vizualizări - 0 comentarii)


Birou pentru eliberarea de caziere judiciare, la Urziceni

De marți, 15 decembrie a.c., și municipiul Urziceni are un Birou pentru eliberarea de certificate de cazier judiciar. Așadar, de la orele 14,00, la sediul Poliției Municipiului Urziceni, a fost inaugurat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 14:18
(15365 vizualizări - 0 comentarii)


Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:40
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

«Sărbătoarea colindului», la Slobozia

Vineri, 18 decembrie, autoritățile locale dau startul sărbătorilor de iarnă. Anul acesta, Consiliul Județean Ialomița, Centrul Județean pentru Promovarea Culturii Tradiționale, Consiliul Local Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:38
(10289 vizualizări - 0 comentarii)


Polei și zăpadă

Polei și zăpadă

În Ialomița se acționează deja cu 16 utilaje dotate cu lamă și răspînditori material antiderapant și 6 unimoguri, fiind permanent ținută legătura cu reprezentanții Secției de Drumuri Naționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:36
(12120 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Direcția Sanitară-Veterinară atenționează

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează populația, în scopul prevenirii de îmbolnăvire cu Trichinella spiralis (Trichineloză). Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 13:22
(14578 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă în Anglia

Locuri de muncă în Anglia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin Direcția EURES, va organiza anul următor, o bursă a locurilor de muncă sezoniere în sectorul agricol din Marea Britanie. Marea Britanie are nevoie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 16:47
(14578 vizualizări - 1 comentariu)


Cod GALBEN, din 15 decembrie

Cod GALBEN, din 15 decembrie

În intervalul 15-17 decembrie 2009, județul Ialomița intră în Cod GALBEN, de ninsoare abundentă. Potrivit ANM, «începînd de marți, 15 decembrie, orele 12,00, va ninge în toate regiunile ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:35
(11796 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

La volan fără permis

În după amiaza zilei de vineri, 11 decembrie a.c., în jurul orei 16,30, polițiștii au depistat pe DN21, în afara municipiului Slobozia, un bărbat în vîrstă de 31 ani, în timp ce conducea un autoturism, ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:22
(13423 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furt, identificat

Sîmbătă, 12 decembrie 2009, în jurul orelor 14,00, polițiștii din Armășești au fost sesizați de un prahovean ce deține o casă de vacanță pe raza comunei că, în zilele trecute, persoane necunoscute i-ar ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:19
(12349 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Accidente rutiere

O persoană și-a pierdut viața și alte șase au suferit vătămări corporale în acest week-end după ce au fost implicate în evenimente rutiere produse pe drumurile publice din Ialomița. • Astfel, primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2009, 15:17
(11820 vizualizări - 0 comentarii)


Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Fiul generalului Amza-sinucidere, accident sau crimă?

Sinucidere, accident sau crimă? Vineri, 11 decembrie, după-amiaza, unul dintre profesorii Universității particulare Nicolae Titulescu din Bucuresti s-a zdrobit de asfalt, dupa ce a căzut de la 10 metri ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2009, 08:32
(52660 vizualizări - 16 comentarii)


Au profitat de neatenția vînzătoarei și au furat banii

Polițiștii au fost sesizați marți, 8 decembrie 2009, prin 112, cu privire la faptul că persoane necunoscute au sustras o sumă de bani dintr-un magazin alimentar. Cercetările demarate au indicat că, în urmă ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:51
(10894 vizualizări - 0 comentarii)


«Contestația PSD, doar un joc de imagine»

«Contestarea rezultatului alegerilor din 6 decembrie nu este decît un joc de imagine al PSD, care vrea doar să-și explice eșecul electoral prin faptul că au fost furați la urne» se arată într-un comunicat ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:37
(11362 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, reluată

Marea Debarasare, reluată

Sîmbătă, 5 decembrie 2009, s-a reluat campania națională Marea Debarasare. Campania continuă să transmită populației mesajul inițial, creîndu-se astfel obișnuința de a se debarasa de deșeurile electrice ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:21
(12528 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a eliberat peste 30000 de adeverințe pentru beneficiarii formelor de sprijin gestionate deAPIA și care intenționează să acceseze credite de la băncile ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 15:56
(13784 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 18:24
(16862 vizualizări - 0 comentarii)


Bancnote false

Bancnote false

La sfîrșitul lunii noiembrie 2009, la mai multe magazine de pe raza municipiului Urziceni, precum și la cele din Armășești și Bărbulești, s-au pus în circulație bancnote de 100 lei contrafăcute. Asupra ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:09
(13598 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Miercuri, 9 decembrie, orele 10,00, pompierii ialomițeni desfășoară un exercițiu la complexul comercial Kaufland. Exercițiul are drept scop modul de acțiune a sistemului de management și gestionare a situațiilor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:08
(12215 vizualizări - 0 comentarii)


Dezbatere pentru protecția mediului la Pitești

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești anunță participarea la o dezbatere publică organizată, joi, 10 decembrie a.c., la Universitatea Constantin ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:06
(14267 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton beat, victimă a unui accident rutier

În ziua alegerilor, duminică, 6 decembrie, în jurul orelor 18,45, prin 112 Poliția a fost sesizată asupra producerii unui accident rutier pe raza comunei Borănești. Astfel, în timp ce un tînăr, de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:52
(11473 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat în stîlp

Neadaptarea vitezei la condițiile de drum este cauza unui accident rutier produs sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 6,00, în comuna Brazii, eveniment în urma căruia a rezultat vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:44
(11473 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși la furat de sârmă din gard

Prinși la furat de sîrmă din gard

Sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că a surprins doi bărbați în timp ce sustrăgeau plasa de la gardul din spatele ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:40
(12642 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...