Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5404 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

La un an de la semnarea contractului de finanțare și la 5 luni distanță de la începerea efectivă a lucrărilor, reabi­litarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești a intrat în grafic. Lucrările sunt realizate în baza unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Operațional Regional. Valoarea investiției se ridică la 16 milioane de lei. Mai mult, administrația locală a primit undă verde pentru finanțare a altor două proiecte ce vizează modernizarea instituțiilor de învățământ din oraș, banii fiind alocați prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Investim în Educația din Fetești bani europeni!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2022, 12:20 (5737 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Noi firimituri bugetare pentru administrațiile locale

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 15 decembrie 2022, repartizarea sumei de 594,64 mii de lei, încasată suplimentar în luna decembrie 2022 din cota de 6% din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2022. Reamintim că valoarea totală a sumelor repartizate anul acesta de către Consiliul Județean Ialomița din impozitul pe venit este de 32,99 milioane de lei, reprezentând fonduri bugetare la dispoziția Consiliului Județean. Printre localitățile care beneficiază de rectificările bugetare care vor fi aprobate joi, 15 decembrie a.c., se numără comunele Adâncata, Armășești, Buești, Colelia, Gheorghe Lazăr, Ion Roată, Moldoveni, Scânteia și Sfântu Gheorghe, cu câte 50... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 13:55 (3410 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

La Slobozia, epoca măturoiului a apus

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

Administrația locală din Slobozia a investit 1,3 milioane de lei pentru utilaje mecanizate de măturat stradal. «Începând cu această săptămână, orașul nu va mai fi curățat cu mătura. Utilajele achiziționate înseamnă eficiență și confort pentru locuitori!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Promisiuni scumpe Administrația locală a alocat 1,3 mili­oane de lei pentru achiziționarea a două utilaje de măturat stradal de capacitate medie, un utilaj multifuncțional, 4 aspiratoare mecanizate cu pubele și o autospecială de compactat deșeuri stradale. Investiția, susține directorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 10:10 (7291 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local al orașului Țăndărei, au fost aprobați indicatorii tehnico economici pentru construcția unei noi case de cultură. Potrivit do­cumentelor care au stat la baza acestui proiect, obiectivul de investiții are o valoare de 16 milioane de lei și se dorește a fi reali­zat cu ajutorul fondurilor guvernamentale oferite de Compania Națională de Investiții.

Proiect în analiză Ideea construirii unei noi case de cultură la Țăndărei nu este nouă, aceasta fiind promovată de actuala administrație locală de mai multe ori. În acest sens, oficialii Primăriei... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 14:10 (6568 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Ciorbă reîncălzită

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Administrația județeană intenționează să reia procedurile legale pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni. Conform anunțului de intenție publicat, valoarea concesiunii este puțin peste 1 milion de lei anual. Până la acest moment și-au anunțat intenția de a participa la licitație două institute și 6 firme private.

Din nou la licitație Un anunț de intenție publicat de Consiliul Județean Ialomița confirmă intenția autorităților județene de a scoate din nou la licitație infrastructura aferentă fostului aeroport de la Alexeni. Conform anunțului, administrația județeană intenționează... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 09:55 (8589 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani, Ialomița a reușit să cadastreze sistematic 60% din terenurile extravilane. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, gestionat la nivelul județului nostru prin intermediul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI). Datele arată că, în momentul de față, Ialomița se află pe locul 8 la nivel național în ceea ce privește cadastrarea sistematică. Mai mult decât atât, valoarea fondurilor alocate pentru aceste lucrări se ridică la 7,9 milioane de lei.

Lucrări de cadastrare în Ialomița Programul Național de Cadastru... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2022, 13:20 (6556 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

E nevoie de un nou studiu geotehnic

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

La începutul lunii decembrie 2022, lucrările de reabilitare ale infrastructurii rutiere de pe bulevardul Chimiei din Slobozia au fost sistate. Conform informațiilor oficiale, sub stratul de asfalt decopertat nu există... fundație. «Am demarat procedurile pentru realizarea unui studiu geotehnic. Sperăm ca în câteva săptămâni să putem asfalta tronsonul decopertat, iar circulația să revină la normal...» susține primarul Dragoș Soare.

Socoteala de-acasă... În iunie 2022, administrația locală a semnat ordinul de începe a lucrărilor de reabilitare a infrastructurii rutiere pe bulevardele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 17:25 (10298 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Susțin public boicotul împotriva firmelor austriece!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Susțin public boicotul împotriva firmelor austriece!»

Votul Austriei din 8 decembrie 2022 ge­nerează reacții publice din partea politicienilor care reprezintă Ialomița în Parla­mentul României. Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu propune un boicot public împo­triva firmelor austriece din România. «Nu este doar o reacție emoțională... Cred că ro­mânii trebuie să sancționeze public derapajele politicii europene!» declară deputatul.

Îndemn la boicot național Deputatul Silviu-Titus Păunescu susține public poziția Alianței pentru Unirea Românilor privind boicotarea firmelor austriece prezente în România. Poziția AUR este o reacție la votul... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 16:40 (7174 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Piața forței de muncă la nivelul județului Ialomița este în declin, iar statisticile vin să confirme această stare de fapt. Într-un raport oficial al Casei Județene de Pensii Ialomița se arată faptul că numărul pensionarilor l-a depășit pe cel al ialomițenilor care dețin un loc de muncă. Oficialii instituției explică faptul că, anual, în medie, la nivelul județului Ialomița se pensionează aproximativ 3600 de persoane. «Cele mai multe dosare vizează pensionările la limită de vârstă!» susțin oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița.

Statistică îngrijorătoare Potrivit raportului Casei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 15:20 (10176 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Aylin Akpinar, la lotul național de junioare

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Aylin Akpinar, la lotul național de junioare

Scopul primordial al centrelor de juniori nu îl reprezintă rezultatele, ci creșterea tine­rilor cu potențial și propulsarea acestora către echipele de seniori sau către loturile reprezentative. Așa se întâmplă și la CSM Unirea Slobozia unde, cu meciuri bune sau rele, junioarele echipei de handbal au început să atragă atenția diriguitorilor loturilor naționale. Astfel, după ce Andreea Ciochinaru a parti­cipat la un stagiu de pregătire al lotului național de cadete, săptămâna trecută handbalul ialomi­țean a mai primit o veste bună. Interul Aylin Akpinar, 16 ani, a fost convocată la lotul național de junioare (2006-2007). Stagiul de pregătire al lotului național de junioare se desfășoară, în perioada... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 14:25 (4691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 12 ianuarie 2023

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 12 ianuarie 2023

Unirea Slobozia a parcurs cel mai bun sezon de toamnă de când Liga a II-a are actualul format. Echipa pregătită de Costel Enache intră în vacanță pe locul 4, cu 29 de puncte, dar are 3 etape de foc, rămase din sezonul regulat. Unirea va juca acasă cu Steaua și FC Brașov și în deplasare cu Gloria Buzău, echipă pregătită de fostul tehnician al Unirii, Adrian Mihalcea. Cu siguranță, mișcări de trupe vor fi în această iarnă, dar conduce­rea Unirii nu dă detalii. Ce știm sigur este că echipa se va fortifica în privința regulii «under». Și, ce știm mult mai sigur, este că echipa se va reuni pe 12 ianuarie 2023. În perioada 30 ianuarie-12 februarie 2023, Unirea va efectua un cantonament în locația obișnuită... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 13:45 (11825 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes lejer înainte de vacanță

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Școala 181 București 34-22 (17-7)

Succes lejer înainte de vacanță

bonus: S-au întărit cu Anca Onicaș

CSM Unirea Slobozia a obținut o victorie facilă (ca multe altele, în acest sezon), în ultima etapă a turului. Am întâlnit Școala 181 București, o extrem de palidă replică a echipei care, în urmă cu 10 ani, le trimitea spre handbalul mare pe Maria Gavrilă, Angela Cioca sau surorile Abed-Kader. Actuala echipă a lui Maximilian Gavrilă este alcătuită, în mare parte, din sportive talentate care știu jocul, dar ne dau senzația că îl practică ocazional. De aceea, ne-a surprins că au marcat 22 de goluri. În meciul jucat sâmbătă, 10 decembrie 2022, echipa noastră a controlat ostilitățile în permanență. A ieșit o primă repriză câștigată lejer și o a doua în care avantajul de pe tabelă le-a făcut pe handbalistele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 12:20 (2506 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Crăciunului» la înot, organizată la Bazinul Olimpic Slobozia

«Cupa Crăciunului» la înot, organizată la Bazinul Olimpic Slobozia

Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia a găzduit sâmbătă, 11 decembrie a.c., un eveniment sportiv organizat de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia. Este vorba despre «Cupa Crăciunului» la înot, competiție destinată co­piilor și adolescenților. La linia de start s-au aliniat 120 de înotători ialomițeni, cu vârste cuprinse între 4 și 15 ani.

Înotul, sportul preferat al copiilor Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia a fost sâmbătă, 11 decembrie a.c., gazda celui mai așteptat concurs local de înot desfășurat la Slobozia. Este vorba despre «Cupa Crăciunului», competiție care a adus la... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 11:05 (3968 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Taboo Events și antifonarea cortului de nunți

Taboo Events și antifonarea cortului de nunți

La 4 luni de la izbucnirea scandalului public dintre Primăria Slobozia și firma Taboo Events SRL, patronul Ioan Nagîț s-a apucat de renovări de 800000 de lei. «În secunda în care vremea ne va permite, ne apucăm de treabă!» susținea acesta vineri, 18 noiembrie 2022. Și a demarat. Reamintim că Primăria Slobozia a cerut, prin instanță, «suspendarea acti­vității firmei până la intrarea în legalitate a acesteia».

Istoria unui război administrativ În luna iulie a anului 2022, ca urmare a sutelor de sesizări primite din partea locuitorilor din zonă, Primăria Slobozia a solicitat... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2022, 14:05 (11012 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia

Fă-mă, Doamne, angajat la stat!

Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat luna trecută majorarea salariilor angajaților din aparatul propriu al primarului Sloboziei. În topul celor mai mari salarii  conduc detașat administratorul public al orașului, Gabriel Olteniceanu, cu 17480 de lei și secretarul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, cu 16388 de lei. Pentru cei interesați să muncească, salariul unui necalificat la Direcția de Administrare a Domeniului Public este de 3250 de lei.

Nu aduce anul ce aduce votul Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 noiembrie 2022, majorarea salariilor pentru angajații care dețin... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2022, 09:55 (22233 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Biblioteca din stația de autobuz

Inedit la Sfântu Gheorghe

Biblioteca din stația de autobuz

Administrația din comuna Sfântu Gheorghe a reușit să impună un proiect cultural prezent doar în marile orașe ale țării. În 5 din cele 5 stații de autobuz ale localității au fost construite rafturi de bi­bliotecă. Locuitorii comunei, dar și vizitatorii ajunși întâmplător în locații, pot împrumuta cărți sau, după caz, le pot dona.

O inițiativă funcțională În localitatea Sfântu Gheorghe, comună cu 3 sate înșirate de-a lungul DN2A, există 6 stații de autobuz. În 5 dintre acestea, ad­ministrația locală a decis să amenajeze în vara anului 2022 rafturi cu cărți. Ideea a prins, iar locuitorii... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2022, 11:10 (4152 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Muzeul Județean Ialomița scoate la lumină istoria medievală a Sloboziei

Muzeul Județean Ialomița scoate la lumină istoria medievală a Sloboziei

Arheologii Muzeului Județean Ialomița desfășoară în această perioadă un studiu aprofundat privind identificarea zonelor cu impact istoric din municipiul Slobozia. Prin această cercetare se urmărește scoaterea la lumină a primelor așezări umane care au existat pe teritoriul administrativ de astăzi al reședinței județului Ialomița. Inițiativa Muzeului Județean Ialomița vine în urma unei solicitări adresată de către Primăria Slobozia, privind actualizarea Planului Urbanistic General al orașului. Concluziile cercetărilor vor fi făcute pu­blice într-un raport oficial. Ceea ce se știe cu certitudine este că în jurul Mânăstirii «Sfinții Voievozi» au existat mai multe sate, de mici dimensiuni, care alcătuiau... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2022, 12:20 (10184 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Refuzul Austriei ne revoltă, dar nu trebuie să renunțăm la luptă!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre scandalul momentului

«Refuzul Austriei ne revoltă, dar nu trebuie să renunțăm la luptă!»

Președintele Comisiei pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților, deputatul PSD Ștefan Mușoiu critică în termeni duri votul de blam pe care Austria l-a acordat României și care generează un nou calendar de negocieri pentru accederea în spațiul Schengen: «La fel ca toți românii și eu mă simt foarte revoltat de această decizie profund injustă a Guvernului de dreapta din Austria și a cancelarului Karl Nehammer. Toate eforturile noastre de ani și ani au fost spulberate de acest partid austriac de dreapta!».

Reacții publice Preocupat de susținerea eforturilor PSD  de includere a României în spațiul... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2022, 11:05 (7151 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița critică «Taxa pe Soare» impusă de Guvern

USR Ialomița critică «Taxa pe Soare» impusă de Guvern

Într-o scrisoare deschisă, reprezentanții USR Ialomița critică decizia Guvernului României, condus de PNL și PSD, de a impune «Taxa pe Soare». Reamintim faptul că, în urmă cu o săptămână, membrii Executivului au emis o Ordonanță de Urgență care stabilește taxarea persoanelor fizice sau companiilor care produc energie verde cu ajutorul panourilor fotovoltaice. Totodată, reprezentanții USR Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că administrațiile locale ialomițene tratează cu indiferență dezvoltarea unor proiecte care să le permită producerea de enegie verde.

Ialomița are nevoie de energie regenerabilă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2022, 17:20 (4073 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sfârșit de săptămână plin de șoferi băuți la volan pe șoselele ialomițene

Un bărbat în vârstă de 61 de ani, din comuna Gura Ialomiței a fost depistat în flagrant sâmbătă, 18 decembrie a.c., de polițiștii Secției nr. 7 Poliție Rurală Platonești în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 17:25
(5707 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Înșelăciune prin metoda «accidentul»

Duminică, 19 decembrie a.c., la Drăgoești, o femeie în vârstă de 79 de ani a reclamat faptul că a fost victima metodei «accidentul», suma de bani pusă la dispoziție unor necunoscuți fiind de 4200 de lei ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 17:15
(3828 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 4 persoane, amendate pentru nerespectarea carantinei/izolării

Duminică, 19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au identificat 4 persoane care au încălcat măsura carantinării la adresa de domiciliu declarată Direcției de Sănătate Publică, precum și 10 persoane care ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 17:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 20 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19486, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 15:30
(4586 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: A început plata subvenției la motorină aferentă trimestrului III/2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, prin Centrele Județene, aduce la cunoștința opiniei publice că efectuează plata aferentă ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură pentru ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 13:00
(19166 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou

RAJA Constanța aduce la cunoștință tuturor abonaților că, și în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, activitatea structurilor care asigură continuitatea serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 12:15
(9714 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în cartierele Fetești Oraș și Vlașca!

Pentru executarea unei lucrări de deviere a conductei de distribuție apă, cu diametrul de 250 mm, din orașul Fetești, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile, marți, 21 decembrie 2021, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 12:00
(2965 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru diferențele lunilor martie, mai ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 11:00
(4733 vizualizări - 0 comentarii)


DN2: Trei răniți în urma unui accident rutier

DN2: Trei răniți în urma unui accident rutier

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că în seara zilei de duminică, 19 decembrie a.c., pe DN2, între localitățle Movilița și Sinești, s-a produs un accident de circulație, ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2021, 23:05
(4432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 19 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19483, fiind înregistrate 8 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2021, 15:40
(2340 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 18 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19475, fiind înregistrate 8 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2021, 16:15
(1349 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Camion încărcat cu cereale, răsturnat pe marginea drumului

Bucu: Camion încărcat cu cereale, răsturnat pe marginea drumului

Vineri, 17 decembrie a.c., pompierii militari din cadrul Detașamentului Slobozia au fost solicitați, prin apel 112, să intervină la un accident rutier produs în urma derapajului unui autotren ce a ieșit ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2021, 17:30
(5490 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Borănești, la volan cu un permis fals

Un bărbat de 35 de ani, domiciliat în comuna Borănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a prezentat polițiștilor care l-au oprit în trafic un permis fals. Astfel, joi, 16 decembrie a.c., acesta a fost ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2021, 16:30
(7300 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Joi, 16 decembrie a.c., polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat de 47 de ani, din comuna Roșiori, surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,50 miligrame ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2021, 16:00
(5071 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat penal pentru că și-ar fi lovit fosta concubină

Joi, 16 decembrie a.c., polițiștii din Slobozia au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 41 de ani. Acesta a fost reclamat că ar fi agresat-o pe fosta sa concubină, o femeie de ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2021, 15:40
(2557 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19467, fiind înregistrate 9 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2021, 15:22
(3100 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termene limită pentru depunerea de formulare fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează cu privire la faptul că luni, 27 decembrie 2021, este termenul limită pentru depunerea  «Declarației recapitulativă privind livrările/achizițiile/prestările intracomunitare ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2021, 17:00
(17555 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 16 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19458, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2021, 15:30
(2783 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «furt calificat»

Un bărbat de 43 de ani, din localitatea Grivița, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore sub acuzația de «furt calificat». Din datele oamenilor legii, în cursul nopții de 11/12 decembrie a.c., suspectul ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2021, 14:45
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Un bărbat a dispărut de la domiciliul din Cosâmbești

IPJ Ialomița: Un bărbat a dispărut de la domiciliul din Cosâmbești

Polițiștii ialomițeni fac verificări pentru identificarea numitului Dumitru Tudoran, în vârstă de 63 de ani. Bărbatul ar fi plecat de de la domiciliul din comuna Cosâmbești la data de 13 decembrie a.c. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2021, 14:30
(8303 vizualizări - 0 comentarii)


Un nou câine de serviciu pentru Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Un nou câine de serviciu pentru Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița are un nou câine de serviciu. În vârstă de 5 luni, patrupedul din rasa Malinois Ciobănesc Belgian s-a născut la Centrul Chinologic din Sibiu. Animalul va fi partenerul ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 15:30
(6566 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 15 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19452, fiind înregistrate 4 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 15:15
(3354 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «furt»

Marți, 14 decembrie a.c.,un tânăr de 20 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Slobozia, după ce a spart o mașină și a furat un colet din respectivul automobil. Cel care a sesizat dispariția ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 14:35
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Marți, 14 decembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat o acțiune cu scopul de prevenire a delincvenței juvenile. Astfel, 140 de elevi din oraș au fost informați cu privire la modalitățile concrete ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 14:30
(5541 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Braconier prins în flagrant de polițiști

Dridu: Braconier prins în flagrant de polițiști

Marți, 14 decembrie a.c., polițiștii din Jilavele, în timp ce efectuau o acțiune în zona lacului de acumulare Dridu în vederea prevenirii și combaterii braconajului piscicol, au depistat pe mal un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 14:25
(2771 vizualizări - 2 comentarii)


ITM Ialomița: Crește valoarea salariului de bază minim brut, începând cu 1 ianuarie 2022

De la 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2550 de lei lunar, pentru un program normal de lucru ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2021, 13:30
(8672 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Controale efectuate de inspectorii fiscali

În luna noiembrie, inspectorii fiscali ai Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 31 de acțiuni de control. Astfel, au fost stabilite obligații suplimentare în valoare de 1,87 ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 15:20
(2782 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19448, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 15:15
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Luni, 13 decembrie a.c., sub autoritatea Instituției Prefectului, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, împreună cu celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, alături de toate autoritățile ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 13:00
(2822 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Joi, 16 decembrie a.c., începând cu orele 17,00, Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» vor găzdui expoziția artistului plastic Victor Grigore. Călărășean la origine, acesta va ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 12:30
(3293 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...