Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5404 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

La un an de la semnarea contractului de finanțare și la 5 luni distanță de la începerea efectivă a lucrărilor, reabi­litarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești a intrat în grafic. Lucrările sunt realizate în baza unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Operațional Regional. Valoarea investiției se ridică la 16 milioane de lei. Mai mult, administrația locală a primit undă verde pentru finanțare a altor două proiecte ce vizează modernizarea instituțiilor de învățământ din oraș, banii fiind alocați prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Investim în Educația din Fetești bani europeni!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2022, 12:20 (5738 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Noi firimituri bugetare pentru administrațiile locale

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 15 decembrie 2022, repartizarea sumei de 594,64 mii de lei, încasată suplimentar în luna decembrie 2022 din cota de 6% din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2022. Reamintim că valoarea totală a sumelor repartizate anul acesta de către Consiliul Județean Ialomița din impozitul pe venit este de 32,99 milioane de lei, reprezentând fonduri bugetare la dispoziția Consiliului Județean. Printre localitățile care beneficiază de rectificările bugetare care vor fi aprobate joi, 15 decembrie a.c., se numără comunele Adâncata, Armășești, Buești, Colelia, Gheorghe Lazăr, Ion Roată, Moldoveni, Scânteia și Sfântu Gheorghe, cu câte 50... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 13:55 (3410 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

La Slobozia, epoca măturoiului a apus

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

Administrația locală din Slobozia a investit 1,3 milioane de lei pentru utilaje mecanizate de măturat stradal. «Începând cu această săptămână, orașul nu va mai fi curățat cu mătura. Utilajele achiziționate înseamnă eficiență și confort pentru locuitori!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Promisiuni scumpe Administrația locală a alocat 1,3 mili­oane de lei pentru achiziționarea a două utilaje de măturat stradal de capacitate medie, un utilaj multifuncțional, 4 aspiratoare mecanizate cu pubele și o autospecială de compactat deșeuri stradale. Investiția, susține directorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 10:10 (7291 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local al orașului Țăndărei, au fost aprobați indicatorii tehnico economici pentru construcția unei noi case de cultură. Potrivit do­cumentelor care au stat la baza acestui proiect, obiectivul de investiții are o valoare de 16 milioane de lei și se dorește a fi reali­zat cu ajutorul fondurilor guvernamentale oferite de Compania Națională de Investiții.

Proiect în analiză Ideea construirii unei noi case de cultură la Țăndărei nu este nouă, aceasta fiind promovată de actuala administrație locală de mai multe ori. În acest sens, oficialii Primăriei... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 14:10 (6568 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Ciorbă reîncălzită

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Administrația județeană intenționează să reia procedurile legale pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni. Conform anunțului de intenție publicat, valoarea concesiunii este puțin peste 1 milion de lei anual. Până la acest moment și-au anunțat intenția de a participa la licitație două institute și 6 firme private.

Din nou la licitație Un anunț de intenție publicat de Consiliul Județean Ialomița confirmă intenția autorităților județene de a scoate din nou la licitație infrastructura aferentă fostului aeroport de la Alexeni. Conform anunțului, administrația județeană intenționează... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 09:55 (8589 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani, Ialomița a reușit să cadastreze sistematic 60% din terenurile extravilane. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, gestionat la nivelul județului nostru prin intermediul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI). Datele arată că, în momentul de față, Ialomița se află pe locul 8 la nivel național în ceea ce privește cadastrarea sistematică. Mai mult decât atât, valoarea fondurilor alocate pentru aceste lucrări se ridică la 7,9 milioane de lei.

Lucrări de cadastrare în Ialomița Programul Național de Cadastru... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2022, 13:20 (6557 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

E nevoie de un nou studiu geotehnic

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

La începutul lunii decembrie 2022, lucrările de reabilitare ale infrastructurii rutiere de pe bulevardul Chimiei din Slobozia au fost sistate. Conform informațiilor oficiale, sub stratul de asfalt decopertat nu există... fundație. «Am demarat procedurile pentru realizarea unui studiu geotehnic. Sperăm ca în câteva săptămâni să putem asfalta tronsonul decopertat, iar circulația să revină la normal...» susține primarul Dragoș Soare.

Socoteala de-acasă... În iunie 2022, administrația locală a semnat ordinul de începe a lucrărilor de reabilitare a infrastructurii rutiere pe bulevardele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 17:25 (10298 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Susțin public boicotul împotriva firmelor austriece!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Susțin public boicotul împotriva firmelor austriece!»

Votul Austriei din 8 decembrie 2022 ge­nerează reacții publice din partea politicienilor care reprezintă Ialomița în Parla­mentul României. Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu propune un boicot public împo­triva firmelor austriece din România. «Nu este doar o reacție emoțională... Cred că ro­mânii trebuie să sancționeze public derapajele politicii europene!» declară deputatul.

Îndemn la boicot național Deputatul Silviu-Titus Păunescu susține public poziția Alianței pentru Unirea Românilor privind boicotarea firmelor austriece prezente în România. Poziția AUR este o reacție la votul... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 16:40 (7174 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Piața forței de muncă la nivelul județului Ialomița este în declin, iar statisticile vin să confirme această stare de fapt. Într-un raport oficial al Casei Județene de Pensii Ialomița se arată faptul că numărul pensionarilor l-a depășit pe cel al ialomițenilor care dețin un loc de muncă. Oficialii instituției explică faptul că, anual, în medie, la nivelul județului Ialomița se pensionează aproximativ 3600 de persoane. «Cele mai multe dosare vizează pensionările la limită de vârstă!» susțin oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița.

Statistică îngrijorătoare Potrivit raportului Casei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 15:20 (10176 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Aylin Akpinar, la lotul național de junioare

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Aylin Akpinar, la lotul național de junioare

Scopul primordial al centrelor de juniori nu îl reprezintă rezultatele, ci creșterea tine­rilor cu potențial și propulsarea acestora către echipele de seniori sau către loturile reprezentative. Așa se întâmplă și la CSM Unirea Slobozia unde, cu meciuri bune sau rele, junioarele echipei de handbal au început să atragă atenția diriguitorilor loturilor naționale. Astfel, după ce Andreea Ciochinaru a parti­cipat la un stagiu de pregătire al lotului național de cadete, săptămâna trecută handbalul ialomi­țean a mai primit o veste bună. Interul Aylin Akpinar, 16 ani, a fost convocată la lotul național de junioare (2006-2007). Stagiul de pregătire al lotului național de junioare se desfășoară, în perioada... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 14:25 (4691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 12 ianuarie 2023

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 12 ianuarie 2023

Unirea Slobozia a parcurs cel mai bun sezon de toamnă de când Liga a II-a are actualul format. Echipa pregătită de Costel Enache intră în vacanță pe locul 4, cu 29 de puncte, dar are 3 etape de foc, rămase din sezonul regulat. Unirea va juca acasă cu Steaua și FC Brașov și în deplasare cu Gloria Buzău, echipă pregătită de fostul tehnician al Unirii, Adrian Mihalcea. Cu siguranță, mișcări de trupe vor fi în această iarnă, dar conduce­rea Unirii nu dă detalii. Ce știm sigur este că echipa se va fortifica în privința regulii «under». Și, ce știm mult mai sigur, este că echipa se va reuni pe 12 ianuarie 2023. În perioada 30 ianuarie-12 februarie 2023, Unirea va efectua un cantonament în locația obișnuită... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 13:45 (11825 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes lejer înainte de vacanță

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Școala 181 București 34-22 (17-7)

Succes lejer înainte de vacanță

bonus: S-au întărit cu Anca Onicaș

CSM Unirea Slobozia a obținut o victorie facilă (ca multe altele, în acest sezon), în ultima etapă a turului. Am întâlnit Școala 181 București, o extrem de palidă replică a echipei care, în urmă cu 10 ani, le trimitea spre handbalul mare pe Maria Gavrilă, Angela Cioca sau surorile Abed-Kader. Actuala echipă a lui Maximilian Gavrilă este alcătuită, în mare parte, din sportive talentate care știu jocul, dar ne dau senzația că îl practică ocazional. De aceea, ne-a surprins că au marcat 22 de goluri. În meciul jucat sâmbătă, 10 decembrie 2022, echipa noastră a controlat ostilitățile în permanență. A ieșit o primă repriză câștigată lejer și o a doua în care avantajul de pe tabelă le-a făcut pe handbalistele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 12:20 (2506 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Crăciunului» la înot, organizată la Bazinul Olimpic Slobozia

«Cupa Crăciunului» la înot, organizată la Bazinul Olimpic Slobozia

Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia a găzduit sâmbătă, 11 decembrie a.c., un eveniment sportiv organizat de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia. Este vorba despre «Cupa Crăciunului» la înot, competiție destinată co­piilor și adolescenților. La linia de start s-au aliniat 120 de înotători ialomițeni, cu vârste cuprinse între 4 și 15 ani.

Înotul, sportul preferat al copiilor Bazinul Olimpic de Înot din Slobozia a fost sâmbătă, 11 decembrie a.c., gazda celui mai așteptat concurs local de înot desfășurat la Slobozia. Este vorba despre «Cupa Crăciunului», competiție care a adus la... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 11:05 (3968 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Taboo Events și antifonarea cortului de nunți

Taboo Events și antifonarea cortului de nunți

La 4 luni de la izbucnirea scandalului public dintre Primăria Slobozia și firma Taboo Events SRL, patronul Ioan Nagîț s-a apucat de renovări de 800000 de lei. «În secunda în care vremea ne va permite, ne apucăm de treabă!» susținea acesta vineri, 18 noiembrie 2022. Și a demarat. Reamintim că Primăria Slobozia a cerut, prin instanță, «suspendarea acti­vității firmei până la intrarea în legalitate a acesteia».

Istoria unui război administrativ În luna iulie a anului 2022, ca urmare a sutelor de sesizări primite din partea locuitorilor din zonă, Primăria Slobozia a solicitat... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2022, 14:05 (11012 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia

Fă-mă, Doamne, angajat la stat!

Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat luna trecută majorarea salariilor angajaților din aparatul propriu al primarului Sloboziei. În topul celor mai mari salarii  conduc detașat administratorul public al orașului, Gabriel Olteniceanu, cu 17480 de lei și secretarul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, cu 16388 de lei. Pentru cei interesați să muncească, salariul unui necalificat la Direcția de Administrare a Domeniului Public este de 3250 de lei.

Nu aduce anul ce aduce votul Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 noiembrie 2022, majorarea salariilor pentru angajații care dețin... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2022, 09:55 (22236 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Biblioteca din stația de autobuz

Inedit la Sfântu Gheorghe

Biblioteca din stația de autobuz

Administrația din comuna Sfântu Gheorghe a reușit să impună un proiect cultural prezent doar în marile orașe ale țării. În 5 din cele 5 stații de autobuz ale localității au fost construite rafturi de bi­bliotecă. Locuitorii comunei, dar și vizitatorii ajunși întâmplător în locații, pot împrumuta cărți sau, după caz, le pot dona.

O inițiativă funcțională În localitatea Sfântu Gheorghe, comună cu 3 sate înșirate de-a lungul DN2A, există 6 stații de autobuz. În 5 dintre acestea, ad­ministrația locală a decis să amenajeze în vara anului 2022 rafturi cu cărți. Ideea a prins, iar locuitorii... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2022, 11:10 (4152 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Muzeul Județean Ialomița scoate la lumină istoria medievală a Sloboziei

Muzeul Județean Ialomița scoate la lumină istoria medievală a Sloboziei

Arheologii Muzeului Județean Ialomița desfășoară în această perioadă un studiu aprofundat privind identificarea zonelor cu impact istoric din municipiul Slobozia. Prin această cercetare se urmărește scoaterea la lumină a primelor așezări umane care au existat pe teritoriul administrativ de astăzi al reședinței județului Ialomița. Inițiativa Muzeului Județean Ialomița vine în urma unei solicitări adresată de către Primăria Slobozia, privind actualizarea Planului Urbanistic General al orașului. Concluziile cercetărilor vor fi făcute pu­blice într-un raport oficial. Ceea ce se știe cu certitudine este că în jurul Mânăstirii «Sfinții Voievozi» au existat mai multe sate, de mici dimensiuni, care alcătuiau... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2022, 12:20 (10184 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Refuzul Austriei ne revoltă, dar nu trebuie să renunțăm la luptă!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre scandalul momentului

«Refuzul Austriei ne revoltă, dar nu trebuie să renunțăm la luptă!»

Președintele Comisiei pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților, deputatul PSD Ștefan Mușoiu critică în termeni duri votul de blam pe care Austria l-a acordat României și care generează un nou calendar de negocieri pentru accederea în spațiul Schengen: «La fel ca toți românii și eu mă simt foarte revoltat de această decizie profund injustă a Guvernului de dreapta din Austria și a cancelarului Karl Nehammer. Toate eforturile noastre de ani și ani au fost spulberate de acest partid austriac de dreapta!».

Reacții publice Preocupat de susținerea eforturilor PSD  de includere a României în spațiul... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2022, 11:05 (7151 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița critică «Taxa pe Soare» impusă de Guvern

USR Ialomița critică «Taxa pe Soare» impusă de Guvern

Într-o scrisoare deschisă, reprezentanții USR Ialomița critică decizia Guvernului României, condus de PNL și PSD, de a impune «Taxa pe Soare». Reamintim faptul că, în urmă cu o săptămână, membrii Executivului au emis o Ordonanță de Urgență care stabilește taxarea persoanelor fizice sau companiilor care produc energie verde cu ajutorul panourilor fotovoltaice. Totodată, reprezentanții USR Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că administrațiile locale ialomițene tratează cu indiferență dezvoltarea unor proiecte care să le permită producerea de enegie verde.

Ialomița are nevoie de energie regenerabilă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2022, 17:20 (4073 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: 25 aprilie 2012, termen limită pentru depunerea declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că pînă miercuri, 25 aprilie 2012, trebuie să depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele declarații aferente lunii ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:25
(9095 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Procesiunea aducerii Sfintei Icoane Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, asigurată de jandarmi

Peste 50 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 18-24 aprilie 2012, măsurile de ordine ce se vor impune la manifestare religioasă de mare importanță ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:55
(10318 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Valea Măcrișului

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, dormitorul locuinței unui cetățean din localitatea Alexeni a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(9796 vizualizări - 0 comentarii)


46 de intervenții SMURD în primele zile de la inaugurarea unităților mobile de la Slobozia și Țăndărei

Solicitările au fost primite la dispeceratul Inspectoratului în intervalul 13.04.2012-17.04.2012 și au vizat urgențe medicale din cele mai diverse, de la traumatisme, la persoane aflate în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(11881 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Bătrînă de 78 ani, omorîtă de o căruță!

O femeie de 78 ani, din Căzănești, și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o căruță. Astfel, în timp ce aceasta se deplasa pe strada Dispensarului din Căzănești, din curtea unui localnic în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:22
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: O rudă i-a furat din curte!

Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 67 ani, din Slobozia, despre faptul că în perioada februarie-martie 2012, persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri de uz gospodăresc dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:15
(7291 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești furt


Slobozia: Pieton izbit de o mașină

În timp ce un bărbat, de 61 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea DN21, la baza podului peste rîul Ialomița, prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat de un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:09
(8438 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna septembrie 2011, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști. Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:41
(8565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a ghicit în palmă și i-a furat bijuteriile!

O femeie din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută, care a spus că îi poate ghici în palmă. Fapta a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:16
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără premis, a intrat cu mașina într-un imobil!

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată cu privire la faptul că un autoturism a intrat direct într-un imobil. Din incident a rezultat vătămarea corporală a «șoferului», un localnic de 42 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:10
(11040 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Lemne vîndute în Obor fără documente

În Oborul Municipal Slobozia a fost depistată o femeie de 62 ani, din comuna Sita Buzăului-Covasna, care vindea material lemnos fără a elibera factură fiscală ori bon fiscal. Cea în cauză a fost sancționată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(6610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român Ialomița au organizat și executat o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(9045 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permisul suspendat

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, pe DJ203E, la intersecția comunei Munteni Buzău cu orașul Căzănești, o autoutilitară condusă de un bărbat de 38 ani, din București. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:08
(8166 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins beat la volan

Un tînăr de 31 ani, din comuna Ograda, a fost depistat de către un echipaj rutier la volanul unui autoturism în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:07
(6530 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

În perioada 18 aprilie-24 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 13:31
(11696 vizualizări - 0 comentarii)


Patron constănțean cu firmă la Fetești, cercetat pentru evaziune fiscală

Un constănțean de 55 ani, patron al unei firme din Fetești, este cercetat de polițiștii feteșteni pentru că a prejudiciat bugetul statului cu suma de peste 194000 lei. El nu a virat către buget sumele reprezentînd ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:56
(5649 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Accident după ce a intrat în automobilul din față

În cursul zilei de marți, 10 aprilie a.c., un bărbat de 34 ani, din Slobozia, a fost implicat într-un accident rutier. Pentru că nu a respectat distanța regulamentară în mers, el s-a ciocnit de un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:53
(8631 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Hoață de profesie, a încercat să scape de pușcărie

Polițiștii Biroului de Ivestigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat pe străzile orașului, marți, 10 aprilie a.c., o femeie de 38 de ani pe numele căreia Judecătoria Sector 3 din București ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:52
(8320 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Săpa în curte și a descoperit un revolver din Al Doilea Război Mondial

Un bărbat de 47 de ani a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa curtea surorii sale din localitatea Axintele, el a descoprit un revolver ce datează din perioada celui de-al Doilea Război ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:46
(9154 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele revolver


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 57000 lei

Conducerea sub influența alcoolului, viteza excesivă, precum și neutilizarea centurii de siguranță au fost principalele abateri descoperite de polițiștii rutieri în perioada 6-9 aprilie a.c. Valoarea sancțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:45
(5661 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 12:35
(6950 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O baracă de lemn a căzut dintr-o căruță peste un bătrîn de 67 ani!

Un bătrîn de 67 ani din localitatea Siriu-Prahova, era să-și piardă viața, luni 9 aprilie a.c. Bătrînul a fost lovit de o baracă din lemn care era transportată de un căruțaș. În momentul în care s-a produs ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:02
(8395 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tînăr pus pe scandal, arestat

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 9 aprilie a.c., un tînăr de 22 ani, din localitatea Valea Ciorii, după ce a băgat spaima în tot satul. El a fost acuzat de comiterea infracțiunilor de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:01
(8800 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează pentru anul 2012 un număr de peste 20 de cursuri de calificare. Cele mai multe din aceste cursuri fac parte din domenii de activitate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:00
(9992 vizualizări - 3 comentarii)


Motociclu furat din Spania, descoperit la Slobozia

În urma unei acțiuni a poliților ialomițeni, în colaborare cu inspectorii Registrului Auto Român Ialomița, desfășurată luni 9 aprilie a.c., s-a descoperit un motociclu furat din Spania, pus în circulație ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:59
(7863 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer prins băut la volan

Un tînăr slobozean de 26 ani este cercetat de polițiști, după ce luni, 9 aprilie a.c., a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Oprit în trafic de polițiștii Serviciului Rutier, tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:58
(6924 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de fier vechi, prins de polițiști

Un bărbat de 38 ani, din comuna ialomițeană Ion Roată, a fost reținut luni, 9 aprilie a.c., după ce a furat mai multe bare metalice din curtea unei societăți comerciale din localitate. Cel care a sesizat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:57
(7675 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale intensificate în perioada Paștelui

O dată cu apropierea Paștelului, inspectorii DSVSA Ialomița și-au identificat controalele, în scopul prevenirii toxiinfecțiilor alimentare. Astfel, au fost confiscate peste 500 kilograme de produse de origine ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:55
(7997 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Bursa generală a locurilor de muncă»

În data de 27 aprilie a.c., Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, la Clubul Tineretului din Slobozia, «Bursa generală a locurilor de muncă». Reprezentanții AJOFM Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:55
(8720 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A fost prinsă la furat din supermarket

Agentul de pază din cadrul unui supermarket din Slobozia a sesizat telefonic ofițerului de serviciu al Poliției sîmbătă, 7 aprilie a.c., faptul că o tânără a sustras din incinta unității mai multe produse ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2012, 13:11
(7614 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...