Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

2 ani de controale, niciun rezultat

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

Anul acesta s-au împlinit 2 ani de la primul control realizat de Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii au venit de la București la Slobozia în urma reclamațiilor făcute de funcționarii publici cu privire la atitudinea necorespunzătoare a directorului Laurențiu Ghiauru. În februarie 2022 și septembrie 2022, Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a întreprins alte două acțiuni de verificare, ce au avut la bază aceleași reclamații. Tero­rizați și umiliți de către director, angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița s-au resemnat la gândul că Ministerul Mediului i-ar putea ajuta.... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 09:55 (13565 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

În perioada ianuarie-septembrie 2022

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița prezintă situația încasărilor și arieratelor înre­gistrate în perioada ianuarie-septembrie 2022. Astfel, la bugetul consolidat al județului au fost încasate 837,91 milioane de lei. Totodată, va­loarea debitelor nerecuperabile, înre­gistrate în aceeași perioadă de timp, depășește 558 milioane de lei.

Mai mulți bani la bugetul județului Datele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că sumele încasate la bugetul consolidat, în pe­rioada ianuarie-septembrie 2022, se ridică la 837,91 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 16:20 (7800 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

USR Ialomița continuă campania publică de promovare a activității politice și administrative a Organizației. Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița, susține că «partidele politice mari, asemeni PSD și PNL, reușesc prin intermediul consilierilor locali, să erodeze susținerea de care se bucură primarii USR propulsați în funcții de comunitate. Și, în cazuri particulare, chiar să saboteze politic activitatea acestora...».

Un exemplu... de la țară! Alegătorii din Ialomița au propulsat pe scena administrației locale doi primari USR în mandatul 2020-2024. Primul este Dumitru Trifu... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 11:05 (5503 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Fabrica» de râme americane

«Fabrica» de râme americane

Gheorghiță Zainea are 64 de ani. Și o fabrică de râme americane: «Roșu de California». «Aceștia sunt „angajații“ mei... Și nu cer concediu!» ne spune râzând. Râmele americane ale lui Gheorghiță Zainea sunt bune «la pescuit». Dar și mai bune sunt pentru producerea de compost organic! În 5 ani, de când are «fabrica», Gheorghiță Zainea a ajuns să dețină 400 kilograme de râme. Și are în stoc 20000 litri de fertilizator ecologic. Iar acesta e doar începutul, fiindcă «fabrica» de râme a fost certificată oficial luna trecută...

La «fabrica» de râme de la Slobozia Nouă
Gheorghiță Zainea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2022, 11:50 (6015 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La inițiativa deputatului PSD Ștefan Mușoiu

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La jumătatea lunii octombrie 2022, Conacul Manasia a fost gazda unei întâlniri la care au participat membrii unei delegații parlamen­tare indoneziene, condusă de doamna Nurul Arifin, președinte al Grupului de Prietenie cu România. Printre organizatorii evenimentului s-a numărat și deputatul PSD Ștefan Mușoiu. «Alături de colegii mei din Camera Deputaților și de la PSD Ialo­mița ne-am propus să fructificăm și această oportunitate benefică pentru toți ialomițenii, dar și să atragem in­vestiții străine în domenii cu valoare adăugată mare, inclusiv în infrastructura digitală și noile tehnologii» a ex­plicat deputatul Mușoiu utilitatea întâlnirii.

Nu aduce mandatul, ce aduc indonezienii... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 15:50 (3958 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Beneficiind de sprijinul Consi­liului Județean Ialomița, admi­nistrația locală din Fierbinți-Târg a reușit să convingă Ministerul Transpor­turilor de necesitatea includerii orașului în proiectul «Trenul Metropolitan București», inițiat de Primăria Munici­piului București. Următorul pas este in­cluderea orașului în Asociația de Dez­voltare Intercomunitară Transport Public București, entitate prin intermediul căreia se derulează acest proiect de investiții. Propunerea administrației locale de la Fierbinți-Târg este de a deveni cap de linie a rutei Gara de Nord-Mogoșoaia-Moara Vlăsiei-Grădiștea-Sitaru. Valoarea totală a «Trenului Metropolitan București» este de 962 milioane de euro, fondurile urmând... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 10:05 (6730 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Ialomița și-a adjudecat 1,1 mi­liarde de lei din Programul «Anghel Saligny» pentru 80 de proiecte edilitare care vizează in­frastructura mare la nivelul județului Ialomița. Aparent, performanța e una modestă, în condițiile în care admi­nistrațiile au avut repartizate sume fixe în cadrul acestui Program. Există însă și excepții notabile, precum Săveni, Sălcioara sau Slobozia, localități care conduc detașat într-un top național realizat de Expert Forum, institut specializat în politici publice și reforma administrației.

Urmașul lui PNDL 1 și 2 promite investiții majore
Următorii... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 14:10 (6191 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

În România

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

Factorii climatici din ultimii ani au făcut mulți producători agricoli să renunțe la culturile de orez. Datele Ministerului Agriculturii arată că anul trecut, la nivel național, s-au cultivat puțin peste 5000 de hec­tare cu orez. Jumătate din această suprafață există în ju­dețul Ialomița și este amplasată în zona Giurgeni-Vlădeni. Principalul cultivator de orez al județului Ialomița este compania italiană Riso Scotti. Anul trecut, societatea a înregistrat o cifră de afaceri de aproximativ 62 milioane de lei, po­trivit site-urilor econo­mice. În ceea ce privește producțiile medii de orez obținute în Ialomița, Institutul Național de Statistică susține faptul că, în 2021, acestea au fost de aproximativ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 10:05 (9130 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

Consiliul Local a decis

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

bonus: Vom avea străzi asfaltate și la Bora

Primăria Slobozia a inițiat un nou proiect de investiții la nivelul orașului. Joi, 27 octombrie 2022, Consiliul Local a aprobat o finanțare de 5,56 milioane de lei pentru modernizarea Parcului «E14». «Este un proiect care schimbă fundamental spațiul urban al orașului... Această zonă nu a fost mo­dernizată de mai bine de 45 de ani! Așa cum am promis, oferim cetățenilor standardele urbane pe care le me­rită și pentru care plătesc...» a declarat primarul Dragoș Soare referitor la acest proiect de investiții.

A venit rândul Parcului «E14» Administrația locală continuă procesul de modernizare... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2022, 12:40 (12849 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița aprobă rectificarea bugetului firmei

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 28 octombrie 2022, recti­ficarea bugetului Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordi­nea instituției. Conform datelor oficiale, firma înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei comparativ cu bugetul aprobat în februarie 2022. Una dintre măsurile de redresare economică propuse de societate constă în «reduceri ale cheltuielilor cu personalul prin demararea unui program de restructurare».

Banii n-aduc fericirea Vineri, 28 octombrie 2022, în cadrul unei ședințe ordinare, consilierii ju­dețeni au aprobat un proiect de hotărâre privind... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 17:50 (12465 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

În urmă cu o săptămână, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au organizat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului și consumului de droguri la nivelul județului. Prin activități judiciare specifice, aceștia au ajuns pe raza localității Săveni, acolo unde au depistat o cultură de cannabis, ascunsă în grădina de zarzavaturi a unui localnic. Plantele cu efect psihoactiv au fost «cultivate» de către fiii acestuia, doi tineri de 27 și, respectiv, 30 de ani. Cannabisul era «recoltat» și vândut apoi atât la Slobozia, cât și printre tinerii din localitatea Săveni. Printre cumpărători s-au numărat însă și polițiști... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 15:50 (11130 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Spectacol de 3 puncte

Fotbal, Liga a II-a, Progresul Spartac București-Unirea Slobozia 1-4

Spectacol de 3 puncte

Mare păcat că suporterii Unirii care nu au putut fi prezenți pe micuța arenă din Buftea nu au putut vedea meciul! S-a jucat frumos, a fost spectacol și în teren, și în tribune. În tribună, au fost 10-15 suporteri «frumoși nebuni» ai Progresului care au susținut echipa de la 0-0 până la 1-4. Pe teren, s-au duelat o echipă care avea nevoie acută de victorie și una care e mânată spre poarta adversă de avântul tinereții. A ieșit un spectacol frumos și au intrat 3 puncte necesare ca aerul în contul Unirii.

Ratările primei reprize Antrenorul nostru, Costel Enache, a apelat la următorii jucători... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 14:50 (3242 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Se mențin pe loc de play-off

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Recolta Gheorghe Doja 2-2

Se mențin pe loc de play-off

Nu știm unde s-a născut această rivalitate, dar me­ciurile dintre Modelu și Gheorghe Doja au fost mereu aprig disputate și deschise oricărui rezultat. Vorbim, desigur, despre cele 4 sezoane petrecute de Recolta în Liga a III-a. La fel de încrâncenat a fost și meciul de vineri, 28 octombrie 2022, desfășurat la Modelu. An­trenorul Recoltei, Adrian Cristea i-a trimis în teren pe următorii jucători: Răducanu-Ene, Lungu, Chebac, Andrei-Alexe, Comșa-Chiriță, Drăgan, Răduca-Năstase. Au mai intrat Popescu, Eavaz, Petre și Șerban. Meciul începe bine pentru Recolta, ialomițenii fiind încurajați de o inimoasă galerie alcătuită din copiii pe care Adi Cristea îi antrenează la Unirea Slobozia. Copil făcut fotbalist... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 14:05 (3740 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Întrecerea dovlecilor», la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

«Întrecerea dovlecilor», la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Dovleacul, simbolului sărbătorii «Halloween», a devenit vedeta Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea» din Sudiți. La începutul săptămânii, în spiritul acestei sărbători, elevii au organizat o expoziție-concurs de dovleci sculptați. Pe lângă micile premii puse în joc, pentru copii au contat distracția dar și faptul că și-au pus la treabă imaginația. Câștigător a fost declarat dovleacul elevei Evelina Maria Ionescu, din clasa a V-a.

Activități extrașcolare, la școală În timp ce sărbătoarea «Halloween» creează numeroase discuții în spațiul public, elevii Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 13:10 (5116 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat «Trofeul Iașului»

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat «Trofeul Iașului»

Scrima ialomițeană se pregătește pentru o nouă certitudine. Iar noul ta­lent șlefuit de Marin Cruțu vine tot de la școala din Săveni, așa cum s-a întâmplat cu George Dragomir și Răzvan Stănescu. Cristian Gavrilă este legitimat la CSS Slobozia și abonat tot mai des la podium în competițiile naționale. Totul a culminat săptămâna trecută, când Cristian a câștigat titlul de Campion Național al categoriei «U15». A fost un turneu impecabil făcut de sabrerul ialomițean, cu 5 victorii clare. Campionatul Național «U15» s-a desfășurat la Râșnov, iar Cristian a trecut în finală de dinamovistul Tudor Moise, cu 15-12. Așa că, succesul de la finele săptămânii trecute, obținut la Iași, nu e deloc întâmplător... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 12:40 (11605 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

3 medalii individuale pentru Ialomița

Lupte libere, Campionatul Balcanic

3 medalii individuale pentru Ialomița

Săptămâna trecută, la București s-a desfășurat Campionatul Balcanic de Lupte. În competițiile junio­rilor, România a fost reprezen­tată și de o serie de luptători aparținând CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Tradiția a fost menținută, sportivii noștri întorcându-se cu o serioasă colecție de medalii. În competiția «U15», Alexandru Minea (44 kg), legitimat la CSM Unirea Slobozia, a cucerit titlul de campion balcanic, după ce a trecut în Finală de reprezentantul Macedoniei de Nord. În competiția pe echipe, România, cu Alexandru Minea printre luptători, s-a clasat pe locul 2. Tot la «U15», Oana Dumitru, de la CS Amara, a obținut medalia de argint la categoria 50 kg. Oana a bifat și locul 1 în proba... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 10:20 (3463 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Investiție în protecția mediului, la Țăndărei

Investiție în protecția mediului, la Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei face demersuri pentru a-și îmbunătăți infrastructura privind colectarea deșeurilor, la nivelul localității. Astfel, primarul localității, Cristian Roman a inițiat un proiect ce are ca obiectiv amenajarea unui centru de colectare voluntară a deșeurilor. Fondurile destinate acestei investiții vor fi asigurate prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență, solicitantul fiind Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009.

Demersuri pentru un oraș mai curat Proiectul de hotărâre inițiat de primarul Cristian Roman a fost dezbătut în cadrul... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2022, 14:20 (3150 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va avea 13 autobuze electrice

De anul viitor

Slobozia va avea 13 autobuze electrice

Din 2023, pe străzile din Slobozia ar trebui să circule 13 autobuze electrice. Automobilele prie­tenoase cu mediul sunt achiziționate prin două proiecte, inițiate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, și unul al Primăriei Slobozia. Atât autobuzele oferite de MDLPA, cât cele pe care le achiziționează municipalitatea vor ajunge în oraș în cursul anului viitor. Valoarea totală a ambelor proiecte este de aproximativ 30 milioane de lei.

Autobuze electrice pe străzile orașului În anul de grație 2019, Ministerul Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Administrației... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2022, 10:10 (10348 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Maia Morgenstern la Slobozia

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Luna octombrie este, prin tradiție, luna Salonului Anual de Carte organizat de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu». Printre zecile de autori care au onorat Salonul anul acesta s-a numărat și Maia Morgenstern, celebritate incontestabilă a scenei teatrale naționale. Ea a prezentat la Slobozia cartea sa «Eu sunt Maia», un roman autobiografic care a atras deja atenția publicului.

O legendă vie Maia Morgenstern e populară, mo­destă și ușor teatrală. Nici n-ar putea fi altfel după 40 de ani de scenă... Numai că darul ei e altul. Are puterea de a-i înnobila pe cei din jur... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 16:40 (11281 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, Elena Gabriela Ciobanu, a reușit să stârnească nemulțumiri în rândul fermierilor ialomițeni după ce le-a transmis o invitație la o manifestare organizată de Asociația Forța Fermierilor, cu sprijinul Ministerului Agriculturii. În realitate, a fost vorba despre un eveniment privat, susținut și promovat de Petre Daea. Documentul semnat de Elena Gabriela Ciobanu i-a revoltat pe fermierii ialomițeni care au reclamat atitudinea Ministe­rului Agriculturii și, implicit, a Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, de a se transforma în agenție de organizare de evenimente...

Dacă-i ordin cu plăcere... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 11:20 (7401 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Ministerul Finanțelor lansează o nouă emisiune «FIDELIS» de titluri de stat pentru populație

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita informează că, în perioada 22 iunie-12 iulie 2021, persoanele fizice rezidente și nerezidente, cu vârsta peste 18 ani, pot subscrie prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2021, 15:40
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tineri răniți într-un accident rutier

Doi tineri, de 25 și 29 de ani, au fost răniți într-un accident rutier, produs în dimineața zilei de marți, 22 iunie a.c., în zona localității Bucu. Din primele informații, șoferul, în vârstă de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 18:55
(12405 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


IȘJ Ialomița: 1733 de elevi de clasa a VIII-a au susținut prima probă a Evaluării Naționale

Evaluarea Națională a debutat marți, 22 iunie a.c., cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la sesiunea din această vară a examenului s-au înscris ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 18:30
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan în stare de ebrietate, în mini-vacanța de Rusalii

În perioada 19-21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni de verificare pe șoselele din județ. Astfel, trei șoferi s-au ales cu dosare penale, fiind depistați în trafic în stare de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 17:30
(3687 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare financiare pentru culturile de plante aromatice și legume

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că primește cereri de înscriere în Programele pentru susținerea producției de plante aromatice și legume în spații protejate ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 17:15
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni de 70 mii lei, aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 84 de evenimente, dintre care 82 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 8 infracțiuni și au aplicat 199 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:45
(2170 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 23,621 milioane de lei, valoarea ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor. Suma totală autorizată la plată este ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:30
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 22 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10789, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2021, 16:00
(1650 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 21 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10789, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 17:10
(2802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Ialomița: Campanie de vaccinare anti-COVID-19 «Orașul Vaccinează Satul»

Echipa mobilă a Centrului de Vaccinare Nr. 2 din Slobozia, amenajat în incinta Centrului pentru Persoane Vârstnice «Răsărit în Amurg», din Slobozia, a dat startul unei campanii de vaccinare anti-COVID- ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 17:00
(4350 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Ciochina: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Luni, 21 iunie a.c., în jurul orelor 12,15, pompierii din cadrul Gărzii Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD, la ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2021, 16:45
(2325 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Efectele Codului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița

Codul Portocaliu de precipitații abundente a creat probleme în mai multe zone din Ialomița. În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit în următoarele situații de urgență: în municipiul Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 17:00
(2269 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Gura Ialomiței: Mașină răsturnată într-un șanț

Polițiștii și pompierii ialomițeni au intervenit în dimineața zilei de duminică, 20 iunie a.c., în jurul orei 4,00, în cazul unui accident rutier produs în zona localității Gura Ialomiței. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2021, 11:30
(2742 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 19 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10788, cu 2 cazuri mai mult decât vineri, 18 iunie ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2021, 16:35
(2490 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, din nou Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:35
(2645 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: După un accident, și-a făcut dreptate cu pumnii și picioarele

Un bărbat, de 45 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal pentru «vătămare corporală din culpă» și «loviri și alte violențe». În ziua de joi, 17 iunie a.c., acesta a fost implicat într-un accident ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:25
(3062 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție foto-documentară la Muzeul Național al Agriculturii din România

Muzeul Național al Agriculturii din România va fi gazda unei expoziții de fotografii și documente, itinerată de Muzeul Național Cotroceni. Denumită «Regele Ferdinand I și reformele Marii Uniri. 100 de ani ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:15
(5606 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor în mini-vacanța de Rusalii

Luni, 21 iunie 2021, a doua zi de Rusalii, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile on-line pentru efectuarea plăților ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 19:05
(4344 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii din Slobozia au discutat cu 100 de elevi ai Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» despre răspunderea penală a minorilor și siguranța în mediul on-line. Activitățile au fost susținute de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 18:40
(2020 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 18 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 17:10
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen scadent pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 iunie 2021, este ultima zi în care se poate depune Formularul 394. Obligația depunerii acestui document ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2021, 16:35
(1779 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru «loviri și alte violențe»

Doi bărbați, de 30 și 44 de ani, din Slobozia, au fost reținuți pentru 24 de ore, în ziua de miercuri, 16 iunie 2021. Aceștia sunt principalii suspecți ai unui dosar penal deschis de polițiști ce are ca ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:50
(2991 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

Polițiștii din Urziceni au pus în aplicare două mandate de executare a pedepselor, emise de Judecătoria Fetești, pe numele a doi bărbați din oraș. Astfel, în ziua de miercuri, 16 iunie a.c., oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:35
(3106 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: S-a urcat la volan băut și fără permis

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Coșereni au depistat în flagrant, pe raza comunei Borănești, un conducător auto ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:25
(2914 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar pentru producătorii din sectorul viticol

Vești bune pentru producătorii din domeniul viniviticol. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agicultură (APIA) pune în aplicare o nouă măsură pentru susținerea acestui sector. Astfel, în urma intrării ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:20
(4768 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în căutarea unui serviciu 306 locuri de muncă. Cei interesați pot cere detalii suplimentare la sediul AJ ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:10
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bărbat din Cernavodă, cu permisul suspendat la volanul unei mașini sub sechestru

În ziua de miercuri, 16 iunie a.c., polițiștii din Țăndărei au identificat pe raza orașului un bărbat, de 67 de ani, din Cernavodă, care se afla ilegal la volan. Șoferul avea dreptul de a conduce suspendat ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 17:05
(4416 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

«Ziua europeană a furturilor din locuințe», marcată la Slobozia și Fetești

Polițiștii Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, precum și polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:50
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 17 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10786, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2021, 16:35
(1867 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 409,06 milioane de lei, colectate la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în perioada ianuarie-mai 2021, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 409,06 milioane lei, cu 48,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2021, 17:05
(1624 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...