Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Record la recolta de goluri

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 8-1

Record la recolta de goluri

Amăgiți de vremea frumoasă, cei de la Gheorghe Doja au amânat «Ziua Recoltei» până pe 5 noiembrie 2022. Și ce recoltă de goluri a fost în meciul cu Agricola Borcea... Antrenorul Adrian Cristea l-a trimis pe Răducanu în poartă, iar în câmp pe Ene, Chebac, Lungu, Andrei-Alexe, Comșa-Chiriță, Răduca, Drăgan-Năstase. Au mai jucat Eavaz, Popescu, Anton, Stanciu și Petre. Iar acum, să o luăm «bob cu bob». Scorul este deschis în minutul 24, când Răduca fructifică, cu o lovitură de cap, centrarea din corner a lui Cristian Chiriță. 10 minute mai târziu, Răduca face dubla, după un șut din 6 metri, venit tot în urma unui corner. Răduca nu e doar marcator, ci și bun pasator. Vedem asta în minutul 40, când... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 12:50 (2423 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

George Dragomir a câștigat Cupa României

Scrimă

George Dragomir a câștigat Cupa României

La București, în Sala «Ana Pascu» s-a desfășurat «Cupa României» la scrimă. În proba de sabie masculin, s-a impus George Dragomir, sportivul CSM Unirea Slobozia. Este cel mai valoros rezultat individual obținut de un sabrer legitimat la un club ialomițean. Este, totodată, as­censiunea firească a acestui tânăr scrimer care a reușit, mai mereu, să-i surprindă chiar și pe cei care au crezut, de la în­ceput, în el. Mai mult, George a avut un parcurs de excepție, demonstrând că nu are voie să lipsească din Echipa Națională. După ce, în 16-imi, și-a învins, fără pro­bleme, fratele mai mic, Eduard, în Optimi a trecut de coechipierul Răzvan Stănescu, cu 15-8. În Sferturi, a trecut de Vlad Covaliu cu ... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 11:50 (3942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Prichindeii Abatorului au câștigat «Kinder Cup»

Fotbal

Prichindeii Abatorului au câștigat «Kinder Cup»

Ne e drag să povestim despre ispră­vile micilor noștri fotbaliști. Tocmai de aceea nu puteam trece peste noul succes al «campionilor lui Mișu Florea», ta­lentații copii ai Grupei 2013 de la Abatorul Slobozia. Aceștia au participat la «Kinder Cup», turneu de tradiție, găzduit la Cheile Grădiștei, care adună la start echipe din toată țara. E de ajuns să spunem că Grupa 2013 a Abatorului a învins, în două rânduri, echipa similară a Academiei Hagi pentru a vă face o primă impresie despre ce au făcut la «Kinder Cup» copiii pregătiți de profesorul Mihai Florea. Concret, în grupe, Abatorul Slobozia a trecut de LPS Buzău, Academia Hagi și Celta Brașov, fără să primească gol. În Semifinală i-au învins... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 10:20 (5193 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Cercetat disciplinar la Călărași

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Aflat în prag de pensionare, un judecător, angajat al Tribunalului Călărași și cer­cetat disciplinar pentru că a contestat anumite hotărâri adoptate de Colegiul de conducere al instanței, a fost mutat, tot disciplinar, la Tribunalul Ialomița. Inițial, Consiliul Superior al Magistraturii a decis ca magistratul să fie retrogradat profesional și să profeseze în cadrul unei judecătorii. Soluția a fost atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, instanță care a decis ca judecătorul să-și mențină gradul profesional și a dispus mutarea disciplinară a acestuia la Tribunalul Ialomița. Astfel, judecătorul Iulian Alexandru va profesa la cea mai mare instanță din județul nostru vreme de un an... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 14:05 (14944 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

2 ani de controale, niciun rezultat

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

Anul acesta s-au împlinit 2 ani de la primul control realizat de Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii au venit de la București la Slobozia în urma reclamațiilor făcute de funcționarii publici cu privire la atitudinea necorespunzătoare a directorului Laurențiu Ghiauru. În februarie 2022 și septembrie 2022, Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a întreprins alte două acțiuni de verificare, ce au avut la bază aceleași reclamații. Tero­rizați și umiliți de către director, angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița s-au resemnat la gândul că Ministerul Mediului i-ar putea ajuta.... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 09:55 (13578 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

În perioada ianuarie-septembrie 2022

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița prezintă situația încasărilor și arieratelor înre­gistrate în perioada ianuarie-septembrie 2022. Astfel, la bugetul consolidat al județului au fost încasate 837,91 milioane de lei. Totodată, va­loarea debitelor nerecuperabile, înre­gistrate în aceeași perioadă de timp, depășește 558 milioane de lei.

Mai mulți bani la bugetul județului Datele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că sumele încasate la bugetul consolidat, în pe­rioada ianuarie-septembrie 2022, se ridică la 837,91 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 16:20 (7804 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

Vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu

«Primarii USR susțin interesele comunităților!»

USR Ialomița continuă campania publică de promovare a activității politice și administrative a Organizației. Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița, susține că «partidele politice mari, asemeni PSD și PNL, reușesc prin intermediul consilierilor locali, să erodeze susținerea de care se bucură primarii USR propulsați în funcții de comunitate. Și, în cazuri particulare, chiar să saboteze politic activitatea acestora...».

Un exemplu... de la țară! Alegătorii din Ialomița au propulsat pe scena administrației locale doi primari USR în mandatul 2020-2024. Primul este Dumitru Trifu... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 11:05 (5504 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Fabrica» de râme americane

«Fabrica» de râme americane

Gheorghiță Zainea are 64 de ani. Și o fabrică de râme americane: «Roșu de California». «Aceștia sunt „angajații“ mei... Și nu cer concediu!» ne spune râzând. Râmele americane ale lui Gheorghiță Zainea sunt bune «la pescuit». Dar și mai bune sunt pentru producerea de compost organic! În 5 ani, de când are «fabrica», Gheorghiță Zainea a ajuns să dețină 400 kilograme de râme. Și are în stoc 20000 litri de fertilizator ecologic. Iar acesta e doar începutul, fiindcă «fabrica» de râme a fost certificată oficial luna trecută...

La «fabrica» de râme de la Slobozia Nouă
Gheorghiță Zainea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2022, 11:50 (6017 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La inițiativa deputatului PSD Ștefan Mușoiu

Investitori indonezieni la Conacul Manasia

La jumătatea lunii octombrie 2022, Conacul Manasia a fost gazda unei întâlniri la care au participat membrii unei delegații parlamen­tare indoneziene, condusă de doamna Nurul Arifin, președinte al Grupului de Prietenie cu România. Printre organizatorii evenimentului s-a numărat și deputatul PSD Ștefan Mușoiu. «Alături de colegii mei din Camera Deputaților și de la PSD Ialo­mița ne-am propus să fructificăm și această oportunitate benefică pentru toți ialomițenii, dar și să atragem in­vestiții străine în domenii cu valoare adăugată mare, inclusiv în infrastructura digitală și noile tehnologii» a ex­plicat deputatul Mușoiu utilitatea întâlnirii.

Nu aduce mandatul, ce aduc indonezienii... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 15:50 (3959 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Beneficiind de sprijinul Consi­liului Județean Ialomița, admi­nistrația locală din Fierbinți-Târg a reușit să convingă Ministerul Transpor­turilor de necesitatea includerii orașului în proiectul «Trenul Metropolitan București», inițiat de Primăria Munici­piului București. Următorul pas este in­cluderea orașului în Asociația de Dez­voltare Intercomunitară Transport Public București, entitate prin intermediul căreia se derulează acest proiect de investiții. Propunerea administrației locale de la Fierbinți-Târg este de a deveni cap de linie a rutei Gara de Nord-Mogoșoaia-Moara Vlăsiei-Grădiștea-Sitaru. Valoarea totală a «Trenului Metropolitan București» este de 962 milioane de euro, fondurile urmând... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 10:05 (6749 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Ialomița și-a adjudecat 1,1 mi­liarde de lei din Programul «Anghel Saligny» pentru 80 de proiecte edilitare care vizează in­frastructura mare la nivelul județului Ialomița. Aparent, performanța e una modestă, în condițiile în care admi­nistrațiile au avut repartizate sume fixe în cadrul acestui Program. Există însă și excepții notabile, precum Săveni, Sălcioara sau Slobozia, localități care conduc detașat într-un top național realizat de Expert Forum, institut specializat în politici publice și reforma administrației.

Urmașul lui PNDL 1 și 2 promite investiții majore
Următorii... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 14:10 (6193 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

În România

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

Factorii climatici din ultimii ani au făcut mulți producători agricoli să renunțe la culturile de orez. Datele Ministerului Agriculturii arată că anul trecut, la nivel național, s-au cultivat puțin peste 5000 de hec­tare cu orez. Jumătate din această suprafață există în ju­dețul Ialomița și este amplasată în zona Giurgeni-Vlădeni. Principalul cultivator de orez al județului Ialomița este compania italiană Riso Scotti. Anul trecut, societatea a înregistrat o cifră de afaceri de aproximativ 62 milioane de lei, po­trivit site-urilor econo­mice. În ceea ce privește producțiile medii de orez obținute în Ialomița, Institutul Național de Statistică susține faptul că, în 2021, acestea au fost de aproximativ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 10:05 (9138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

Consiliul Local a decis

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

bonus: Vom avea străzi asfaltate și la Bora

Primăria Slobozia a inițiat un nou proiect de investiții la nivelul orașului. Joi, 27 octombrie 2022, Consiliul Local a aprobat o finanțare de 5,56 milioane de lei pentru modernizarea Parcului «E14». «Este un proiect care schimbă fundamental spațiul urban al orașului... Această zonă nu a fost mo­dernizată de mai bine de 45 de ani! Așa cum am promis, oferim cetățenilor standardele urbane pe care le me­rită și pentru care plătesc...» a declarat primarul Dragoș Soare referitor la acest proiect de investiții.

A venit rândul Parcului «E14» Administrația locală continuă procesul de modernizare... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2022, 12:40 (12859 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița aprobă rectificarea bugetului firmei

Drumuri și Poduri SA înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat vineri, 28 octombrie 2022, recti­ficarea bugetului Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordi­nea instituției. Conform datelor oficiale, firma înregistrează pierderi de 2,9 milioane de lei comparativ cu bugetul aprobat în februarie 2022. Una dintre măsurile de redresare economică propuse de societate constă în «reduceri ale cheltuielilor cu personalul prin demararea unui program de restructurare».

Banii n-aduc fericirea Vineri, 28 octombrie 2022, în cadrul unei ședințe ordinare, consilierii ju­dețeni au aprobat un proiect de hotărâre privind... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 17:50 (12483 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

Săveni: Cultură de cannabis, în grădina de zarzavaturi

În urmă cu o săptămână, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au organizat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului și consumului de droguri la nivelul județului. Prin activități judiciare specifice, aceștia au ajuns pe raza localității Săveni, acolo unde au depistat o cultură de cannabis, ascunsă în grădina de zarzavaturi a unui localnic. Plantele cu efect psihoactiv au fost «cultivate» de către fiii acestuia, doi tineri de 27 și, respectiv, 30 de ani. Cannabisul era «recoltat» și vândut apoi atât la Slobozia, cât și printre tinerii din localitatea Săveni. Printre cumpărători s-au numărat însă și polițiști... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 15:50 (11144 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Spectacol de 3 puncte

Fotbal, Liga a II-a, Progresul Spartac București-Unirea Slobozia 1-4

Spectacol de 3 puncte

Mare păcat că suporterii Unirii care nu au putut fi prezenți pe micuța arenă din Buftea nu au putut vedea meciul! S-a jucat frumos, a fost spectacol și în teren, și în tribune. În tribună, au fost 10-15 suporteri «frumoși nebuni» ai Progresului care au susținut echipa de la 0-0 până la 1-4. Pe teren, s-au duelat o echipă care avea nevoie acută de victorie și una care e mânată spre poarta adversă de avântul tinereții. A ieșit un spectacol frumos și au intrat 3 puncte necesare ca aerul în contul Unirii.

Ratările primei reprize Antrenorul nostru, Costel Enache, a apelat la următorii jucători... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 14:50 (3245 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Se mențin pe loc de play-off

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Recolta Gheorghe Doja 2-2

Se mențin pe loc de play-off

Nu știm unde s-a născut această rivalitate, dar me­ciurile dintre Modelu și Gheorghe Doja au fost mereu aprig disputate și deschise oricărui rezultat. Vorbim, desigur, despre cele 4 sezoane petrecute de Recolta în Liga a III-a. La fel de încrâncenat a fost și meciul de vineri, 28 octombrie 2022, desfășurat la Modelu. An­trenorul Recoltei, Adrian Cristea i-a trimis în teren pe următorii jucători: Răducanu-Ene, Lungu, Chebac, Andrei-Alexe, Comșa-Chiriță, Drăgan, Răduca-Năstase. Au mai intrat Popescu, Eavaz, Petre și Șerban. Meciul începe bine pentru Recolta, ialomițenii fiind încurajați de o inimoasă galerie alcătuită din copiii pe care Adi Cristea îi antrenează la Unirea Slobozia. Copil făcut fotbalist... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 14:05 (3741 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Întrecerea dovlecilor», la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

«Întrecerea dovlecilor», la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Dovleacul, simbolului sărbătorii «Halloween», a devenit vedeta Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea» din Sudiți. La începutul săptămânii, în spiritul acestei sărbători, elevii au organizat o expoziție-concurs de dovleci sculptați. Pe lângă micile premii puse în joc, pentru copii au contat distracția dar și faptul că și-au pus la treabă imaginația. Câștigător a fost declarat dovleacul elevei Evelina Maria Ionescu, din clasa a V-a.

Activități extrașcolare, la școală În timp ce sărbătoarea «Halloween» creează numeroase discuții în spațiul public, elevii Școlii Gimnaziale «Apostol D. Culea... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 13:10 (5116 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat «Trofeul Iașului»

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat «Trofeul Iașului»

Scrima ialomițeană se pregătește pentru o nouă certitudine. Iar noul ta­lent șlefuit de Marin Cruțu vine tot de la școala din Săveni, așa cum s-a întâmplat cu George Dragomir și Răzvan Stănescu. Cristian Gavrilă este legitimat la CSS Slobozia și abonat tot mai des la podium în competițiile naționale. Totul a culminat săptămâna trecută, când Cristian a câștigat titlul de Campion Național al categoriei «U15». A fost un turneu impecabil făcut de sabrerul ialomițean, cu 5 victorii clare. Campionatul Național «U15» s-a desfășurat la Râșnov, iar Cristian a trecut în finală de dinamovistul Tudor Moise, cu 15-12. Așa că, succesul de la finele săptămânii trecute, obținut la Iași, nu e deloc întâmplător... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 12:40 (11611 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

3 medalii individuale pentru Ialomița

Lupte libere, Campionatul Balcanic

3 medalii individuale pentru Ialomița

Săptămâna trecută, la București s-a desfășurat Campionatul Balcanic de Lupte. În competițiile junio­rilor, România a fost reprezen­tată și de o serie de luptători aparținând CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Tradiția a fost menținută, sportivii noștri întorcându-se cu o serioasă colecție de medalii. În competiția «U15», Alexandru Minea (44 kg), legitimat la CSM Unirea Slobozia, a cucerit titlul de campion balcanic, după ce a trecut în Finală de reprezentantul Macedoniei de Nord. În competiția pe echipe, România, cu Alexandru Minea printre luptători, s-a clasat pe locul 2. Tot la «U15», Oana Dumitru, de la CS Amara, a obținut medalia de argint la categoria 50 kg. Oana a bifat și locul 1 în proba... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 10:20 (3465 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urmărit internațional, arestat de polițiștii din Țăndărei

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat în cursul zilei de marți, 16 ianuarie 2024, pe raza orașului Țăndărei, în vederea depistării persoanelor urmărite la nivel național ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 18:05
(5670 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Școala în siguranță»

IJJ Ialomița: «Școala în siguranță»

În anul 2024 continuă activitățile desfășurate de jandarmii ialomițeni în cadrul proiectului «Școala în siguranță». Acestea au debutat în acest an la Școala Gimnazială «George Vâlsan» din Amara, unde elevilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 16:20
(4615 vizualizări - 1 comentariu)


Instituția Prefectului Ialomița: «Ziua Unirii», serbată în Piața Revoluției

Instituția Prefectului Ialomița, alături de Consiliul Județean Ialomița, Primăria Slobozia și Garnizoana Slobozia organizează miercuri, 24 ianuarie 2024, o serie de manifestări dedicate «Zilei Unirii». ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 12:20
(7172 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări privind declarația unică

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor interesați, că prin Ordinul președintelui ANAF nr. 6 din 4 ianuarie 2024  au fost aduse unele modificări referitoare ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 11:30
(10435 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Puțin peste 0,7 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna decembrie 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 13 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2024, 11:25
(13077 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 13 ianuarie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 20 de ani, din Țăndărei, în vederea verificării documentelor personale precum ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 18:10
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Luni, 15 ianuarie 2024, sub egida «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 174 de ani de la nașterea marelui poet Mihai Eminescu, la Biblioteca Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza»-structura «Mihai ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 17:20
(6920 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se furnizează apă cu program la Fierbinți-Târg!

Sistemul centralizat de alimentare cu apă din localitatea Fierbinți-Târg a înregistrat în ultima perioadă o creștere considerabilă a consumului, dar și o scădere a nivelurilor hidrostatice și hidrodinamice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 14:30
(11615 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița/Slobozia: Lansare de carte

Centrul Cultural «Ionel Perlea» organizează miercuri, 17 ianuarie 2024, orele 13,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, conferința și lansarea de carte «Brâncuși» de Pavel Șușară. Născut ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 13:40
(7886 vizualizări - 0 comentarii)


Podul unei case din Sfântu Gheorghe a luat foc

Duminică, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 23,30, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD pentru stingerea unui incendiu produs în podul ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 11:25
(11734 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Balaciu și Coșereni

Un echipaj operativ din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit la un accident rutier produs în localitatea Balaciu, un autoturism lovind o căruță. În sprijinul pompierilor a intervenit ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 11:15
(10525 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosar penal pentru «punerea în circulație a unui automobil cu numere falsificate»

Polițiștii din Urziceni au depistat în trafic un bărbat, în vârstă de 28 de ani, în timp ce conducea un autoturism cu numere de înmatriculare ce ridicau suspiciuni că ar fi falsificate. Polițiștii au întocmit ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2024, 18:10
(16917 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan fără permis de conducere

Miercuri, 10 ianuarie a.c., polițiștii din Ion Roată au oprit în trafic, un șofer în vârstă de 20 de ani, din comuna Gârbovi, pentru un control de rutină. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2024, 18:00
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în comuna Axintele

Percheziții domiciliare în comuna Axintele

Miercuri, 10 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat trei percheziții domiciliare, în comuna Axintele, la proprietățile deținute de un bărbat, de 34 de ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2024, 17:50
(9654 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Luni, 15 ianuarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 316 din Codul Fiscal, care, în urma calculării cifrei ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2024, 15:10
(14249 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în localitatea Sudiți!

Echipele RAJA Constanța intervin joi, 11 ianuarie 2024, pe strada Ialomiței din localitatea Sudiți, pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2024, 11:40
(4010 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Situațiile financiare anuale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin Ordinul ministrului Finanțelor nr. 5394 din 15 decembrie 2023, privind principalele aspecte legate de întocmirea și ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2024, 17:55
(14584 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Luni, 8 ianuarie 2024, în jurul orei 09,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 32 de ani, din Urziceni, în vederea verificării documentelor personale precum și ale ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2024, 17:45
(8041 vizualizări - 0 comentarii)


USR cere Guvernului Ciolacu să nu-și mai bată joc de elevi, să taie de la «speciali» și să dea banii pentru transport școlar, nu invers

Incompetența și ipocrizia Guvernului PSD-PNL îngroapă și Educația, după ce a adus Sănătatea într-o criză fără precedent, în care zilnic este pusă în pericol viața pacienților. În plină iarnă, elevii din ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2024, 14:05
(19113 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Tichetele de activități casnice, singura formă de remunerare a prestatorului casnic

Începând cu 1 ianuarie 2024, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va asigura implementarea la nivel județean a prevederilor Legii nr. 111 din 21 aprilie 2022, privind reglementarea ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2024, 13:10
(14762 vizualizări - 1 comentariu)


244 controale ale DSVSA Ialomița, amenzi de peste 388 mii de lei

În perioada 30 noiembrie 2023-5 ianuarie 2024, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, prin intermediul structurilor de control, a realizat 244 de controale oficiale specifice în unități ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2024, 18:40
(3469 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Beat și fără permis, la volan

Joi, 4 ianuarie 2024, pe raza localității Platonești, polițiștii ialomițeni au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 33 de ani. Cu ocazia testării cu aparatul din dotare, a reieșit o alcoolemie de 0,9 ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2024, 15:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 10 ianuarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA care optează pentru aplicarea regimului special pentru agricultori că ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2024, 15:20
(17947 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 9 ianuarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2024, 12:40
(16175 vizualizări - 0 comentarii)


USR: Ciolacu refuză să deblocheze posturi esențiale în zeci de spitale din România. PSD și PNL să înceteze bătaia de joc la adresa pacienților și a cadrelor medicale!

Situația dramatică de la Spitalul de Copii «Dr. Victor Gomoiu» din Capitală, unde Camera de Gardă riscă să fie închisă din lipsă de personal, este rezultatul deciziilor proaste ale Guvernului PSD-PNL și ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2024, 12:15
(17587 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Permise și certificate de înmatriculare, retrase de polițiști

Slobozia: Permise și certificate de înmatriculare, retrase de polițiști

Pe raza municipiului Slobozia, în ultimele 24 de ore, polițiștii rutieri au aplicat 57 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 32 mii de lei, cele mai multe dintre acestea fiind aplicate pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2024, 15:30
(5994 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan, fără permis de conducere

Un tânăr de 20 de ani, din localitatea Platonești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost descoperit de polițiști conducând un autovehicul fără a deține permis de conducere. Acesta a fost oprit de oamenii ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2024, 17:15
(3912 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 285 mii de lei, în minivacanța de Anul Nou

În minivacanța de Anul Nou, polițiștii au intervenit la 371 de evenimente, din care 343 au fost sesizate prin intermediului apelului de urgență 112. În urma activităților din teren, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2024, 17:00
(16429 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători în siguranță cu jandarmii ialomițeni

Sărbători în siguranță cu jandarmii ialomițeni

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, pe timpul minivacanței de Anul Nou, 65 misiuni de ordine publică, dintre care 3 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2024, 14:20
(10059 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false referitoare la RO e-Factura

ANAF atenționează asupra unei campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabililor li se solicită «Fișele Client și Fișa Furnizor (dacă este cazul) pentru facturile emise ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2024, 11:35
(15616 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...