Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Stâlpi de iluminat puși la pământ de muncitorii care amenajează pistele de biciclete

Slobozia: Stâlpi de iluminat puși la pământ de muncitorii care amenajează pistele de biciclete

Mai mulți stâlpi de iluminat public amplasați pe Bulevardul Unirii, în zona Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia, au fost dărâmați de muncitorii care lucrează pentru amenajarea pistelor de biciclete. Este vorba despre un proiect de modernizare urbană, inițiat de administrația locală a orașului și finanțat de Uniunea Europeană. Din fericire, nu au fost înregistrate victime.

Circulația a fost oprită Incidentul s-a petrecut în după-amiaza zilei de joi, 9 iunie a.c., în zona Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Muncitorii ar fi manevrat eronat utilajele, atingând... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 19:05 (16832 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: O nouă campanie de ecologizare pe malul Brațului Borcea

Fetești: O nouă campanie de ecologizare pe malul Brațului Borcea

La sfârșitul săptămânii precedente, administrația locală din municipiul Fetești a inițiat o nouă campanie de ecologizare a malului stâng al Brațului Borcea. De această dată, autoritățile locale i-au invitat și pe cetățeni să parti­cipe la această acțiune. Apro­ximativ 100 de cetățeni s-au înscris voluntar și au însoțit reprezentanții administrației locale în demersul de a men­ține curat malul Brațului Borcea. «Considerăm că este necesar ca feteștenii să parti­cipe la astfel de acțiuni!» sus­ține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

«Un oraș fără deșeuri abandonate!»... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 15:20 (3426 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, a inaugurat Târgul «FarmConect România» 2022

Slobozia: Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, a inaugurat Târgul «FarmConect România» 2022

Joi, 9 iunie a.c., la Slobozia a debutat prima ediție a Târgului Agricol Național «FarmConect România» 2022. Evenimentul își propune să devină o cale de comunicare între fermieri, mediul de afaceri și autorități. Târgul agricol găzduit de Slobozia a fost deschis în prezența ministrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu.

Slobozia, pe harta târgurilor agricole naționale Unic la nivel național, Târgul «FarmConect România» 2022 facilitează schimbul de informații, cunoștințe și experiențe relevante legate de bunele practici în agricultură. Totodată, misiunea Târgului, a cărui gazdă este municipiul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 14:05 (12181 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Contracte de muncă definitive pentru 52 de cadre medicale, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Contracte de muncă definitive pentru 52 de cadre medicale, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a încheiat recent concursurile organizate pentru personalul angajat în cadrul instituției pe perioada Stării de Urgență și a Stării de Alertă. Instituția a beneficiat de sprijinul a 59 de cadre medicale, dintre care 5 medici. Astfel, au fost scoase la concurs 54 de posturi, în urma examenelor reușind să promoveze 52 de candidați. Toate funcțiile sunt pentru asistente medicale, infirmiere sau îngrijitoare. «În ceea ce privește posturile pentru medici, aceștia și-au exprimat dorința de a nu continua activitatea în cadrul spitalului nostru!» a explicat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Candidații promovați vor fi redistribuiți... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2022, 11:10 (8184 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România» 2022, la prima ediție

Slobozia se înscrie oficial pe harta târgurilor agricole naționale

«FarmConect România» 2022, la prima ediție

În urmă cu 2 ani, în plină campanie electorală, candidatul Dragoș Soare susținea printre altele că «Slobozia poate deveni un pol agricol al celei mai populate zone din România». La 2 ani distanță, Slobozia devine gazda unui târg agricol cu un profil unic în România. Astfel, Târgul își propune să devină o platformă de comunicare și reprezentare a intereselor fermierilor români atât în fața mediului de afaceri local, cât și a oficialităților la cel mai înalt nivel. De asemenea, organizatorii își propun o abordare nouă în peisajul târgurilor din agribusiness, eve­nimentele din cadrul Târgului adresându-se în egală măsură fermierilor și consumatorilor finali. Evenimentul este organizat de... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2022, 17:20 (3999 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană, de la poduri la «docuri plutitoare»

Administrația județeană, de la poduri la «docuri plutitoare»

bonus: A cincea investiție în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Centru medical multifuncțional în valoare de 133,6 milioane de lei!

Joi, 26 mai 2022, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare pentru a legifera o serie de proiecte de hotărâri de interes pentru opinia publică din Ialomița. Printre acestea s-a numărat și cel privind «realizarea unui doc plutitor», în asociere cu orașul Fetești, pe Brațul Borcea. De asemenea, pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de hotărâri care asigură cadrul legislativ pentru investiții în infrastructura rutieră și infrastructura medicală ale județului.

Doc plutitor de 392000 de lei Plictisită de investiții în infrastructura rutieră... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2022, 12:20 (4271 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Adrian Mihalcea lasă Unirea Slobozia pentru Chindia Târgoviște

Adrian Mihalcea lasă Unirea Slobozia pentru Chindia Târgoviște

Deși cu câteva zile în urmă dădea asigurări că va rămâne la Unirea Slobozia și pentru sezonul viitor, antrenorul Adrian Mihalcea nu a rezistat tentației de a face pasul spre Liga 1.Oportunitatea a venit de la Chindia Târgoviște, echipă care a rămas in extremis în prima divizie, după un baraj chinuitor cu Concordia Chiajna. Mihalcea îl va înlocui la Târgoviște pe Emil Săndoi, fiind la a doua experiență în Liga 1, după un scurt periplu la Dinamo. În câteva zile vom afla numele noului antrenor al Unirii. Conform surselor noastre, va fi vorba de un tehnician cu experiență în primele două divizii.

Cel mai bun antrenor al Unirii... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2022, 10:30 (13831 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Înfrângeri pe linie la baraj

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Înfrângeri pe linie la baraj

Gata! Campionatul Diviziei A de handbal feminin s-a încheiat, cu Galați și Târgu-Jiu singurele promovate în Liga Florilor. Slobozia și Cluj nu au putut furniza surpriza și le-au lăsat pe Mioveni și Slatina să mai viețuiască, cel puțin un sezon, în prima divizie. Echipa noastră a lăsat o impresie bună după primul meci, dar ritmul de 3 meciuri în 3 zile s-a dovedit, în final, obositor. Dar, să le luăm pe rând...

Prestație bună cu Mioveniul Dacia Mioveni este echipa din Liga Florilor unde evoluează cele mai multe foste jucătoare ale Sloboziei. Printre ele, și o handbalistă născută și crescută... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2022, 16:10 (16556 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Amara a luat campionatul, Iazu a luat Cupa

Fotbal, Liga a IV-a

Amara a luat campionatul, Iazu a luat Cupa

După 5 ani, CS Amara este din nou campioana județului Ialomița. Deși mai este de disputat o etapă din actualul sezon de Liga a IV-a, «balnearii» și-au primit medaliile de campioni încă de sâmbătă, 4 iunie 2022, când au bătut Viitorul Axintele cu 3-2, grație triplei realizate de Marian Drăgoi. Amărenii au tratat lejer finalul de sezon, având un avans de 11 puncte față de ocupanta locului 2, Bărăganul Ciulnița. Campioana județului Ia­lomița se va duela la barajul pentru promovarea în Liga a III-a cu cea mai bună echipă din Ilfov. Se va juca tur-retur, cele două manșe urmând să se dispute pe 18 și 25 iunie 2022. Să sperăm că Amara va face, de data aceasta, o figură frumoasă. Acum 5 ani a fost depă... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2022, 13:55 (7880 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de judecători în cadrul Tribunalului Ialomița

Criză de judecători în cadrul Tribunalului Ialomița

Condițiile favorabile de pensionare din sistemul de justiție, precum și modificarea condițiilor în ceea ce privește limita de vârstă necesară promovării în funcție, afectează activitatea Tribunalului Ialomița. Instituția funcționează în prezent cu 10 judecători, însă 4 dintre aceștia sunt în prag de pensio­nare. Magistrații din cadrul celor 3 judecătorii din județ nu pot promova către instanța superioară pentru că nu au o vechime de minim 7 ani în funcție, potrivit modificărilor aduse în 2017 Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Astfel, cea mai mare instanță din județ se află în situația de a rămâne fără personal de specialitate. Datele statistice arată că anul trecut... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2022, 13:10 (12900 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Două medalii la «Cupa Muschetarul»

Scrimă

Două medalii la «Cupa Muschetarul»

În perioada 3-5 iunie 2022, orașul brașovean Râș­nov a găzduit «Cupa Muschetarul», competiție adre­sată sabrerilor sub 13 ani. Slobozia a fost re­prezentată de copiii de la CSM Unirea, pregătiți de Daniel Nă­drag și cei de la CSS, antrenați de Marin Cruțu. Gașca micilor sabreri ai Sloboziei s-a bucurat de competiție și a obținut și câteva rezultate frumoase, mai cu seamă că participarea a fost nume­roasă. Pe tabloul masculin al categoriei sub 11 ani, s-au întâlnit, în Semifinală, Arthur Donisei de la CSM Unirea și Damian Neagu de la CSS. După un meci strâns, s-a impus Arthur, cu 8-6. Astfel, Damian s-a mulțumit cu «bronzul», iar Arthur a cucerit «argintul», după ce a pierdut în Finală în fața... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2022, 12:40 (7435 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar un singur Centru de Vaccinare anti-COVID-19 în Ialomița

Doar un singur Centru de Vaccinare anti-COVID-19 în Ialomița

De la jumătatea lunii mai 2022, România a dat startul pentru administrarea celei de a 4-a doze de vaccin anti-COVID-19. O dată cu această decizie, autoritățile au închis o mare parte din Centrele de Vaccinare. În Ialomița, din cele 8 deschise la începutul campaniei de vaccinare, a rămas deschis doar unul singur. Acesta este deschis, preț de două zile pe săptămână, în cadrul Spitalului Municipal Urziceni. Datele statistice arată că, până în prezent, 15 ialomițeni și-au administrat doza a 4-a de vaccin anti-COVID-19.

Program redus la 2 zile pe săptămână La începutul campaniei de vacci... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 14:55 (9886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Petre Ene Miloievici, primarul comunei Jilavele, a încetat din viață

Petre Ene Miloievici, primarul comunei Jilavele, a încetat din viață

După o lungă luptă cu o boală necruțătoare, în dimineața zilei de luni, 6 iunie 2022, Petre Ene Miloievici, primarul localității Jilavele, a încetat din viață. Acesta se afla internat la Spitalul Municipal Urziceni. Cu aproximativ o lună în urmă, edilul împlinise 61 de ani.

A murit pe patul de spital Din cauza bolii de care suferea, Petre Ene Miloievici a fost internat de către familie la Spitalul Municipal din Urziceni. În dimineața zilei de luni, 6 iunie a.c., din cauza sănătății tot mai șubrede, edilul și-a pierdut viața pe patul de spital. Petre Ene Miloievici se afla la al doilea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 13:20 (14443 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul împotriva poluării trece prin stația de epurare de la Slobozia

Polii de putere administrativă ai județului Ialomița fac front comun

Războiul împotriva poluării trece prin stația de epurare de la Slobozia

bonus: Soare cere lege și ordine la nivelul orașului

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 26 mai 2022, în cadrul unei ședințe ordinare. Deciziile adoptate în plenul ședinței au vizat activitatea administrativă a municipiului Slobozia. La finalul ședinței, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare și administratorul public al județului, Alexandru Potor, au prezentat public proble­mele administrative cu care se confruntă cele două instituții. Printre acestea se numără operaționalizarea stației de epurare a orașului Slobozia și stoparea poluării gene­rate de activitatea marilor agenți economici din Slobozia.

Lupta județului cu poluarea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2022, 11:05 (7349 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A fost montată «capcana de deșeuri» pe râul Ialomița

După 3 luni de așteptare

A fost montată «capcana de deșeuri» pe râul Ialomița

La începutul săptămânii, pe râul Ialomița, în zona localității Coșereni, a fost montată «capcana de deșeuri», dispozitiv care asi­gură o mai bună colectare a deșeurilor din plastic aruncate în apă. Proiectul a fost inițiat de fundațiile CSR Nest România și Clear Rivers-Olanda, în parteneriat cu Administrația Națională Apele Române. Inițial, «capcana de deșeuri» trebuia montată la finalul lunii februarie a acestui an.

Demers pentru ape mai curate Montarea «capcanei de deșeuri» pe râul Ialomița, la Coșereni, face parte dintr-un proiect național inițiat de către fundațiile CSR Nest România... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2022, 13:20 (6434 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La Slobozia, până și primarul aleargă

La Slobozia, până și primarul aleargă

Sâmbătă, 28 mai 2022, după ani de așteptare, Slobozia a alergat din nou. Peste 200 de copii, câțiva politicieni, primarul și sportivii CSM Slobozia au transformat o zi banală de mai într-o sărbătoare a sportului. Să sperăm că este startul de care orașul are nevoie de ani buni.

Mens sana in corpore sano Copiii sunt galbeni ca puii de-o zi... Politicienii își aleg cu grijă tricourile, să nu se interpreteze. Copiii n-au grija asta! Vor doar să câștige. «Eu o să fiu primul!» ne spune un prichindel de 10 ani înotând într-un tricou prea mare pentru el. Traseul are o lungime de doi kilometri... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2022, 12:40 (15551 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Premierul Nicolae Ciucă și ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România» desfășurat la Slobozia

Premierul Nicolae Ciucă și ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România» desfășurat la Slobozia

Asociația Producătorilor de Porumb din România (APPR) anunță prezența prim-ministrului Nicolae Ciucă și a ministrului Agriculturii, Adrian Chesnoiu, la Târgul Național «FarmConect România», ce se va desfășura, în perioada 9-11 iunie 2022, la Slobozia. Târgul este dedicat tuturor fermierilor, companiilor din industrie, producătorilor locali și consumatorilor și este organizat cu susținerea Primăriei Slobozia. Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu va fi prezent la deschiderea oficială a Târgului Național «FarmConect România», respectiv joi, 9 iunie a.c., de la orele 10,00, în timp ce prim-ministrul Nicolae Ciucă va vizita Târgul a doua zi, vineri, 10 iunie 20... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 17:50 (13434 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

DNA îl acuză pe ialomițeanul Geronimo Brănescu de «abuz în serviciu»!

DNA îl acuză pe ialomițeanul Geronimo Brănescu de «abuz în serviciu»!

Medicul veterinar Geronimo Brănescu, originar din Ialomița, fost președinte al Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVA) și director al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Constanța (DSVSA), a fost trimis în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție, sub acuzația de «abuz în serviciu». Procurorii DNA susțin faptul că acesta a creat un prejudiciu bugetului ANSVSA în valoare de aproximativ 398 mii de lei.

Cercetat în stare de libertate Medic veterinar la Bordușani, Călărași și Fetești, în anul 2012 Geronimo... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 15:20 (3814 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat un spor natural negativ de -2800 de persoane

În 2021

Ialomița a înregistrat un spor natural negativ de -2800 de persoane

bonus: 300 de divorțuri pe parcursul unui an

Statistică îngrijorătoare în ceea ce privește evoluția populației la nivelul județului Ialomița. Anul trecut, județul nostru a înregistrat un spor natural negativ de -2856 de persoane, arată Direcția Județeană de Statistică Ialomița. Principalul factor care a generat această situație a fost reprezentat de pandemia COVID-19, din cauza căreia și-au pierdut viața cei mai mulți ialomi­țeni. Aproximativ 1800 de persoane au murit anul trecut, în timpul valului 4 al pandemiei provocată de virusul SARS-CoV-2...

Mai multe decese, mai puține nașteri Potrivit Direcției Județene de Statistică ... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 10:55 (3311 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sorinel/Panama Papers, «înțepat» de Prodan/Daromi Construct

S-a redeschis sezonul înșelăciunilor în agricultură

Sorinel/Panama Papers, «înțepat» de Prodan/Daromi Construct

Două societăți comerciale, cu sedii în localitățile Ograda și Mărculești, sunt implicate într-un dosar în care sunt anchetate fapte de «înșelăciune», «evaziune fiscală», «uz de fals» și «fals în înscrisuri sub semnătură privată». Dosarul se află în lucru la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 din București, organele judiciare fiind sesizate de către una dintre societățile patronate de omul de afaceri Sorinel Villy Oprea, ialomi­țean prezent, alături de Elena Udrea, în celebrul dosar «Panama Papers».

Verificările sunt în curs Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2022, 15:15 (16281 vizualizări - 10 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:15
(3742 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:10
(3927 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:10
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:05
(4070 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:55
(3383 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:50
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:45
(6398 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:40
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:35
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:30
(3836 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:25
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:20
(2498 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:25
(3043 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:10
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:05
(3449 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:55
(2460 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:50
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 19:15
(3282 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 18:20
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 20:05
(6960 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 19:20
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 18:15
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:30
(3452 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:25
(4892 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:15
(3443 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:10
(3146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2532 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4493 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3374 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...