Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat un spor natural negativ de -2800 de persoane

În 2021

Ialomița a înregistrat un spor natural negativ de -2800 de persoane

bonus: 300 de divorțuri pe parcursul unui an

Statistică îngrijorătoare în ceea ce privește evoluția populației la nivelul județului Ialomița. Anul trecut, județul nostru a înregistrat un spor natural negativ de -2856 de persoane, arată Direcția Județeană de Statistică Ialomița. Principalul factor care a generat această situație a fost reprezentat de pandemia COVID-19, din cauza căreia și-au pierdut viața cei mai mulți ialomi­țeni. Aproximativ 1800 de persoane au murit anul trecut, în timpul valului 4 al pandemiei provocată de virusul SARS-CoV-2...

Mai multe decese, mai puține nașteri Potrivit Direcției Județene de Statistică ... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2022, 10:55 (3311 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sorinel/Panama Papers, «înțepat» de Prodan/Daromi Construct

S-a redeschis sezonul înșelăciunilor în agricultură

Sorinel/Panama Papers, «înțepat» de Prodan/Daromi Construct

Două societăți comerciale, cu sedii în localitățile Ograda și Mărculești, sunt implicate într-un dosar în care sunt anchetate fapte de «înșelăciune», «evaziune fiscală», «uz de fals» și «fals în înscrisuri sub semnătură privată». Dosarul se află în lucru la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 din București, organele judiciare fiind sesizate de către una dintre societățile patronate de omul de afaceri Sorinel Villy Oprea, ialomi­țean prezent, alături de Elena Udrea, în celebrul dosar «Panama Papers».

Verificările sunt în curs Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2022, 15:15 (16284 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În timp ce numărul elevilor scade masiv, totalul dascălilor rămâne constant

Anomaliile Învățământului ialomițean

În timp ce numărul elevilor scade masiv, totalul dascălilor rămâne constant

În județul Ialo­mița, în timp ce numărul elevi­lor și al școlilor scade considerabil, cel al profesorilor rămâne constant. O arată o analiză a datelor pu­blicate de Inspectoratul Școlar Județean Ialo­mița, în raportul instituției denumit «Starea Învățămâtului Ialo­mi­țean». Astfel, în perioa­da 2018-2021, școlile din Ialomița au pierdut aproximativ 1000 de elevi în fie­care an, în timp ce nu­mărul ca­drelor didactice a rămas neschimbat.

Realitatea din spatele cifrelor Anual, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița are obligația de a publica un raport denumit «Starea Învățământului Ialomițean... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2022, 11:10 (14813 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Colectare selectivă în tot județul Ialomița până la sfârșitul anului 2023

Un obiectiv demn de o administrație județeană

Colectare selectivă în tot județul Ialomița până la sfârșitul anului 2023

Administrația ialomițeană speră să controleze activitatea de colectarea a deșeurilor selective până la sfârșitul anului 2023. La acest moment, firma ADI ECOO 2009 SRL, aflată în subordinea instituției, deservește 28 de localități la nivelul județului. Ca și în cazul Urban SA, intenția Consiliului Județean Ialomița este de a transforma această firmă într-un operator regional de colectare a deșeurilor menajere. «Până la sfârșitul anului 2023 Ialomița va controla procesul de colectare a deșeurilor menajere de la populație! Este o obligație care ar fi trebuit să se concretizeze de acum 10 ani. Am reușit într-un timp foarte scurt să facem ceea ce nu s-a făcut niciodată până acum...» a declarat Alexandru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2022, 13:50 (5185 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei caută soluții «legale» pentru autorizarea firmelor de taximetrie

Primăria Țăndărei caută soluții «legale» pentru autorizarea firmelor de taximetrie

Luni, 30 mai a.c., administrația pu­blică din Țăndărei s-a confruntat cu un protest al taximetriștilor locali. Aceștia au blocat parcarea din fața instituției solicitând «soluții» pentru prelungirea autorizațiilor de transport în regim de taxi. Viceprimarul Traian Mitrea susține că «deblocarea situației se poate face doar prin respectarea legii».

Țăndărei rămâne fără taxiuri La nivelul orașului Țăndărei funcționează aproximativ 35 de taximetre. Situația acestora este reglementată din anul 2015 prin Regulamentul de organizare, funcționare și autorizare a activității de transport în regim... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 20:20 (33826 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

SPORT

Obiectiv îndeplinit. Să vină barajul!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Spartac București 42-23 (20-11)

Obiectiv îndeplinit. Să vină barajul!

Victoria surprinzătoare obținută de CSM Unirea Slobozia la Brașov a calificat echipa antrenată de Constantin Frâncu la barajul pentru promovarea în Liga Florilor. Sigur că pentru calificare era nevoie de victorie în ultima etapă dar, ținând cont că adversara era ultima cla­sată, Spartac București, rezultatul final nu putea fi pus în discuție. Așa că, meciul jucat duminică, 29 mai 2022, a fost un bun prilej de a sărbători îndeplinirea obiectivului (trasat de autorități după startul competiției, dar acestea sunt deja detalii). Faptul că Slobozia a depășit Brașovul, echipă cu un buget triplu, a uimit lumea handbalului. Se pare că, în Slobozia, este anul sporturilor de echipă. Despre me­ciul cu Spartac... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 16:40 (9398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Serviciului pentru Situații de Urgență privat din Ciochina, arestat preventiv într-un dosar de corupție

Fostul șef al Serviciului pentru Situații de Urgență privat din Ciochina, arestat preventiv într-un dosar de corupție

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova au deschis un dosar penal pe numele lui Ionuț Gurău, fostul șef al singurului serviciu privat pentru Situații de Urgență din județul Ialomița, care a funcționat vreme de un an în localitatea Ciochina. Acesta a fost prins în flagrant de ofițerii Direcției Generale Anticorupție în timp ce primea mită pe raza orașului Otopeni. În prezent, Ionuț Gurău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

Prins în flagrant de ofițerii DGA Pe data de 26 mai 2022, Ionuț Gurău a fost prins în flagrant... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 15:20 (17529 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ploaie de ratări

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari 2-Recolta Gheorghe Doja 2-1

Ploaie de ratări

bonus: Înfrângere la scor pentru Fetești

Un punct la Voluntari ar fi adus Recoltei Gheorghe Doja locul 6 la finele acestui sezon. Același obiectiv părea vizat și de ilfoveni dar, când lecturai foaia de joc a gazdelor, observai contrariul. Dinu Todoran a folosit numai jucători născuți după anul 2000, iar în poartă l-a distribuit pe Cezar Simion, născut în 2005. Antrenorul Recoltei, Adrian Cristea, a început cu următorul 11: Oprea-Petre, Chebac, Ene, Comșa-Alexe, Bălan-Radu, Răduca, Chiriță-Năstase. Au mai jucat: Cositoru, Negoiu, Neagu și Popescu. A fost un meci mult mai spectaculos decât eram obișnuiți la acest nivel, cu ialomițenii ratând exasperant de mult. Meciul începe în forță, cu Petre trăgând puțin pe lângă poartă. În replică... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 14:05 (11494 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedepse majorate în dosarul reglărilor de conturi organizate de medicul Mirel Diaconu

Condamnări definitive

Pedepse majorate în dosarul reglărilor de conturi organizate de medicul Mirel Diaconu

După 3 ani petrecuți în faza de apel, la Curtea de Apel București, magistrații au dat o sentință definitivă în dosarul penal al medicului stomatolog Mirel Diaconu. Judecătorii din Capitală au majorat pedepsele aplicate inițial de magistrații din Slobozia. Astfel, Mirel Diaconu va petrece după gratii 6 ani și 4 luni, iar Sorin Alexe, celălalt inculpat al cauzei, 5 ani și 8 luni. Inițial, aceștia au fost condamnați la 3 ani și 3 luni și, respectiv, 3 ani și 6 luni, închisoare cu executare. Cei doi au fost cercetați penal după ce au organizat la Slobozia o reglare de conturi în stil mafiot. Pentru justiția din Ialomița dosarul a fost o premieră, inculpații fiind dovediți cu ajutorul unu bon fiscal... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 13:40 (16246 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

4 medalii pentru CSM Unirea Slobozia

Lupte libere, Cupa României U20

4 medalii pentru CSM Unirea Slobozia

În perioada 27-29 mai 2022, la Pitești s-au desfășurat duelurile din Cupa României la Lupte, de data aceasta competiția fiind adresată sportivilor sub 20 de ani. La acest turneu, CSM Unirea Slobozia a deplasat cinci luptători. Care, firesc, au adăugat din nou rezultate foarte bune în palmaresul propriu, în ciuda faptului că majoritatea adversarilor aveau vârste mai mari. O medalie de aur, una de argint și două de bronz arată bilanțul trupei coordonate de antrenorul Marian Moraru. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a urcat Marian Subțirică, la categoria 74 kg. De asemenea, Subțirică a câștigat, la categoria 79 kg, meciul de selecție cu Denis Chirica de la CSS Mangalia, scor 10-3. Astfel, Subțirică... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2022, 12:05 (6904 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă 19 localități din Ialomița deservite de Urban SA Slobozia

Se extinde aria de operare

Încă 19 localități din Ialomița deservite de Urban SA Slobozia

Operatorul regional Urban SA continuă procesul de extindere al ariei de ope­rare pentru serviciile de apă și apă uzată în Ialomița. La acest moment, numărul localităților deservite de către Urban SA a ajuns la 26 de localități. Scopul principal al acestei extinderi îl reprezintă dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată la nivelul județului Ialomița.

Urban SA merge până la capăt În cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor din cadrul ADI Periurbană Slobozia, desfășurată luna trecută, încă 19 administrații locale s-au alăturat oficial acestei Asociații. Decizia a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2022, 15:05 (8518 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Pe lista sesizărilor penale făcute de Curtea de Conturi a României în urma misiuni­lor de audit efectuate în 2021 se numără și una din verifi­cările efectuate la Slobozia. Este vorba despre controlul realizat în vara anului trecut la Penitenciarul Slobozia. Notele de constatare s-au transformat într-o plângere penală ce a fost înaintată Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acuzațiile pe care auditorii Camerei de Conturi Ialomița le aduc vizează comiterea infracțiunii de «gestiune frauduloasă». Contactați telefonic pentru un punct de vedere, reprezentanții Penitenciarului Slobozia au refuzat să facă precizări cu privire la acest caz.

Se așteaptă decizia procurorilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2022, 10:55 (14069 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

O soluție verificată pentru stația de epurare Slobozia

USR Ialomița respinge incertitudinile

O soluție verificată pentru stația de epurare Slobozia

USR Ialomița cere administrației locale intensificarea eforturilor de retehnologizare a stației de epurare a orașului. Oficialii filialei susțin că factorii de decizie de la nivelul administrației ar trebui să identifice soluțiile funcționale la nivelul altor județe și să le implementeze și la Slobozia. Un exemplu de bună practică în acest sens îl oferă stația de epurare a apelor din munici­piul Buzău. Reamintim că valoarea investițiilor în retehnologizarea stației de epurare a Sloboziei a fost estimată la 2,5 milioane de lei.

Modele de bună practică USR Ialomița propune identificarea... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2022, 12:40 (11655 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Locul de joacă de la marginea lumii

Locul de joacă de la marginea lumii

La marginea lumii, la Frățilești, în comuna Săveni, administrația locală a construit un loc de joacă. S-ar putea spune că e ultimul lucru de care acest sat cu 300 de case locuite ar avea nevoie... Și totuși nu e așa! Iar liota de copii pe care i-am cunoscut în zi de mai acolo ne-au convins că unele investiții administrative chiar își au rostul.

Satul de la marginea lumii Frățilești a fost întotdeauna un sat fără noroc, aflat la vreo 4 kilometri distanță de comuna Săveni. Capăt de drum pentru locuitori, greu de susținut din punct de vedere administrativ, îmbătrânit și fără perspective... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2022, 13:20 (12635 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Mergem la baraj

Handbal, Corona Brașov-CSM Unirea Slobozia 31-32 (12-17)

Mergem la baraj

Handbalistele din Slobozia au produs, la Brașov, cea mai mare surpriză din actuala ediție de campionat a diviziei secunde. Corona și Unirea au luptat, practic, pentru obținerea biletului de participare la barajul pentru Liga Florilor. Cu toate că învinsese în meciul tur, Unirea era creditată cu a doua șansă. Brașovul avea avantajul terenului propriu și un public entuziast, care știe să pună presiune pe adversar. Realitatea din teren a fost, însă, total contrară așteptărilor.

Avantaj de 5 goluri la pauză Corona a punctat prima, prin fosta noastră jucătoare, Ana Maria Vacariu. Răsturnăm... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 19:10 (15697 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

Ferma societății Telehuz Agriserv Mărculești a fost joi, 26 mai a.c., gazda celei de a II-a ediții a evenimentului «Ziua Grâului» Bărăgan 2022. Scopul evenimentului a fost acela de a le prezenta agricultorilor ultimele inovații tehnologice în ceea ce privește culturile de grâu și orz. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul ACCPT Ialomița și APPR. Alături de fermieri a fost și Dragoș Costin Telehuz, secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Târg Agricol în inima Bărăganului La evenimentul desfășurat în cadrul fermei Telehuz Agriserv au participat 12 companii producătoare... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 18:10 (11509 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Am votat împotriva Legii offshore!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Am votat împotriva Legii offshore!»

Alianța pentru Unirea Românilor a votat împotriva Legii offshore. Printre susținătorii acestei decizii s-a numărat și deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu. «Toată această amanetare a viitorului țării trebuie să înceteze!» a justificat parlamentarul decizia. Legea offshore a fost votată cu 248 de voturi «pentru» și 34 «împotrivă», urmând a fi promulgată de către președintele Klaus Iohannis.

Silviu-Titus Păunescu își poartă crucea În urmă cu o săptămână, în Camera Deputaților a fost adoptată Legea offshore. Conform modificărilor aprobate, noua variantă a legii stabilește un set de măsuri... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 15:40 (10407 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Administrația Soare a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport Slobozia. Durata de execuție a lucrărilor este de 14 luni, însă autoritățile locale speră ca inves­tiția să fie finalizată înainte de termen. «Refuz să risipesc energia mea și a colegilor mei în scandaluri publice... Ne concentrăm atenția asupra finalizării investițiilor pe care le-am promis slobozenilor. Vreau să trăiesc într-un oraș modern, cu care să mă mândresc!» a declarat primarul Dragoș Soare.

Nu aduce mandatul ce aduce primăvara 2022 Administrația locală a semnat ordinul de începere... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 11:05 (6297 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Procedura de executare silită a datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia este împiedicată de reprezentanții Judecătoriei Slobozia. Deși Asociația a câștigat definitiv procesul îndreptat împotriva celor mai vechi datornici, instanța refuză, de 8 luni, să comunice oficial sentința. În lipsa actului, Asociația de Proprietari Nr. 20 nu poate sesiza executorul silit pentru a recupera su­mele restante. «Este vorba fie despre rea-voință, fie despre incompetență!» comentează situația Mihai Zaharia, președintele Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia.

Un demers greu de pus în practică... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2022, 15:15 (13978 vizualizări - 9 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Plaja Zorilor», subcontractată de potența lui Răileanu

Proiectul de suflet al Primăriei Amara

«Plaja Zorilor», subcontractată de potența lui Răileanu

Undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2020 anunțam pe această pagină un eveniment deosebit, fiind la rându-ne marcați de mândria ad­ministrativă cu care Primăria Amara trâmbița parafarea contractului de reabilitare a «Plajei Zorilor» din orașul-stațiune. La momentul res­pectiv, am ilustrat articolul nostru cu o fotografie, alături de primarul AUR al Amarei, Alin-Sorin Sandu alias «Păpurică», fiind tras în poză cel mai constructor dintre constructorii social-democrați, Ionuț Răileanu aka «Brusli». Relevantă în context este suma cu care triumfătorul Răileanu câștigase licitația pentru refacerea «Plajei Zorilor», de puțin peste 9,7 milioane de lei. Ca o paranteză, ca orice altă instituție publică... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2022, 11:10 (17011 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7449 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(7996 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4385 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12965 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7013 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5913 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7313 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7731 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4220 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6345 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4889 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3634 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3544 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5622 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...