Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet

Pe lista sesizărilor penale făcute de Curtea de Conturi a României în urma misiuni­lor de audit efectuate în 2021 se numără și una din verifi­cările efectuate la Slobozia. Este vorba despre controlul realizat în vara anului trecut la Penitenciarul Slobozia. Notele de constatare s-au transformat într-o plângere penală ce a fost înaintată Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Acuzațiile pe care auditorii Camerei de Conturi Ialomița le aduc vizează comiterea infracțiunii de «gestiune frauduloasă». Contactați telefonic pentru un punct de vedere, reprezentanții Penitenciarului Slobozia au refuzat să facă precizări cu privire la acest caz.

Se așteaptă decizia procurorilor... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2022, 10:55 (14074 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

O soluție verificată pentru stația de epurare Slobozia

USR Ialomița respinge incertitudinile

O soluție verificată pentru stația de epurare Slobozia

USR Ialomița cere administrației locale intensificarea eforturilor de retehnologizare a stației de epurare a orașului. Oficialii filialei susțin că factorii de decizie de la nivelul administrației ar trebui să identifice soluțiile funcționale la nivelul altor județe și să le implementeze și la Slobozia. Un exemplu de bună practică în acest sens îl oferă stația de epurare a apelor din munici­piul Buzău. Reamintim că valoarea investițiilor în retehnologizarea stației de epurare a Sloboziei a fost estimată la 2,5 milioane de lei.

Modele de bună practică USR Ialomița propune identificarea... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2022, 12:40 (11659 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Locul de joacă de la marginea lumii

Locul de joacă de la marginea lumii

La marginea lumii, la Frățilești, în comuna Săveni, administrația locală a construit un loc de joacă. S-ar putea spune că e ultimul lucru de care acest sat cu 300 de case locuite ar avea nevoie... Și totuși nu e așa! Iar liota de copii pe care i-am cunoscut în zi de mai acolo ne-au convins că unele investiții administrative chiar își au rostul.

Satul de la marginea lumii Frățilești a fost întotdeauna un sat fără noroc, aflat la vreo 4 kilometri distanță de comuna Săveni. Capăt de drum pentru locuitori, greu de susținut din punct de vedere administrativ, îmbătrânit și fără perspective... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2022, 13:20 (12647 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Mergem la baraj

Handbal, Corona Brașov-CSM Unirea Slobozia 31-32 (12-17)

Mergem la baraj

Handbalistele din Slobozia au produs, la Brașov, cea mai mare surpriză din actuala ediție de campionat a diviziei secunde. Corona și Unirea au luptat, practic, pentru obținerea biletului de participare la barajul pentru Liga Florilor. Cu toate că învinsese în meciul tur, Unirea era creditată cu a doua șansă. Brașovul avea avantajul terenului propriu și un public entuziast, care știe să pună presiune pe adversar. Realitatea din teren a fost, însă, total contrară așteptărilor.

Avantaj de 5 goluri la pauză Corona a punctat prima, prin fosta noastră jucătoare, Ana Maria Vacariu. Răsturnăm... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 19:10 (15699 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

«Ziua Grâului» Bărăgan 2022, la a II-a ediție

Ferma societății Telehuz Agriserv Mărculești a fost joi, 26 mai a.c., gazda celei de a II-a ediții a evenimentului «Ziua Grâului» Bărăgan 2022. Scopul evenimentului a fost acela de a le prezenta agricultorilor ultimele inovații tehnologice în ceea ce privește culturile de grâu și orz. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul ACCPT Ialomița și APPR. Alături de fermieri a fost și Dragoș Costin Telehuz, secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii.

Târg Agricol în inima Bărăganului La evenimentul desfășurat în cadrul fermei Telehuz Agriserv au participat 12 companii producătoare... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 18:10 (11511 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Am votat împotriva Legii offshore!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Am votat împotriva Legii offshore!»

Alianța pentru Unirea Românilor a votat împotriva Legii offshore. Printre susținătorii acestei decizii s-a numărat și deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu. «Toată această amanetare a viitorului țării trebuie să înceteze!» a justificat parlamentarul decizia. Legea offshore a fost votată cu 248 de voturi «pentru» și 34 «împotrivă», urmând a fi promulgată de către președintele Klaus Iohannis.

Silviu-Titus Păunescu își poartă crucea În urmă cu o săptămână, în Camera Deputaților a fost adoptată Legea offshore. Conform modificărilor aprobate, noua variantă a legii stabilește un set de măsuri... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 15:40 (10412 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Au început lucrările la Autobaza de Transport Slobozia

Administrația Soare a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport Slobozia. Durata de execuție a lucrărilor este de 14 luni, însă autoritățile locale speră ca inves­tiția să fie finalizată înainte de termen. «Refuz să risipesc energia mea și a colegilor mei în scandaluri publice... Ne concentrăm atenția asupra finalizării investițiilor pe care le-am promis slobozenilor. Vreau să trăiesc într-un oraș modern, cu care să mă mândresc!» a declarat primarul Dragoș Soare.

Nu aduce mandatul ce aduce primăvara 2022 Administrația locală a semnat ordinul de începere... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2022, 11:05 (6298 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Judecătoria Slobozia împiedică executarea datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20

Procedura de executare silită a datornicilor Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia este împiedicată de reprezentanții Judecătoriei Slobozia. Deși Asociația a câștigat definitiv procesul îndreptat împotriva celor mai vechi datornici, instanța refuză, de 8 luni, să comunice oficial sentința. În lipsa actului, Asociația de Proprietari Nr. 20 nu poate sesiza executorul silit pentru a recupera su­mele restante. «Este vorba fie despre rea-voință, fie despre incompetență!» comentează situația Mihai Zaharia, președintele Asociației de Proprietari Nr. 20 din Slobozia.

Un demers greu de pus în practică... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2022, 15:15 (13992 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Plaja Zorilor», subcontractată de potența lui Răileanu

Proiectul de suflet al Primăriei Amara

«Plaja Zorilor», subcontractată de potența lui Răileanu

Undeva pe la jumătatea lunii noiembrie 2020 anunțam pe această pagină un eveniment deosebit, fiind la rându-ne marcați de mândria ad­ministrativă cu care Primăria Amara trâmbița parafarea contractului de reabilitare a «Plajei Zorilor» din orașul-stațiune. La momentul res­pectiv, am ilustrat articolul nostru cu o fotografie, alături de primarul AUR al Amarei, Alin-Sorin Sandu alias «Păpurică», fiind tras în poză cel mai constructor dintre constructorii social-democrați, Ionuț Răileanu aka «Brusli». Relevantă în context este suma cu care triumfătorul Răileanu câștigase licitația pentru refacerea «Plajei Zorilor», de puțin peste 9,7 milioane de lei. Ca o paranteză, ca orice altă instituție publică... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2022, 11:10 (17019 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Cei aproximativ 150 de elevi ai comunei Valea Ciorii învață în containere. După mai multe încercări eșuate, școala din localitate a intrat, în sfârșit, în reabi­litare. Pentru a evita situația, elevii ar fi putut studia la Școala Scânteia, însă demersul nu s-a concretizat. Oficialii administrației locale dau vina pe refuzul cadrelor didactice din comuna vecină de a-i primi pe elevi în cadrul acestei unități de învățământ. Deși primarul Ștefan Ionescu este optimist în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare în vara acestui an, șansele ca, la toamnă, elevii să înceapă școala în aceleași containere sunt destul de mari...

Reabilitare după 3 ani... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2022, 13:40 (12572 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are șomeri calificați

Ialomița nu are șomeri calificați

La sfârșitul săptămânii pre­cedente, la Slobozia, a fost or­ganizată Bursa Generală a Lo­curilor de Muncă. Considerat o alternativă pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, evenimentul nu s-a bu­curat de bună participare din partea angajatorilor. Doar 30 de societăți au răspuns invitației adresată de AJOFM Ialomița din cei peste 500 contactați. Deși au fost oferite peste 200 de locuri de muncă, doar 42 de persoane au fost selectate pentru a participa la un viitor interviu. Marea problemă o repre­zintă faptul că șomerii din județul Ialomița nu corespund din punct de vedere al cerințelor impuse de piața muncii. Aceștia nu au calificările sau studiile necesare pentru a putea avea un... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 19:05 (3114 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Grădinița «Prichindel», reabilitată energetic cu bani europeni

Amara: Grădinița «Prichindel», reabilitată energetic cu bani europeni

Administrația locală a orașului Amara este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană prin intermediul căruia se va realiza reabilitarea energetică a Grădiniței «Prichindel» din localitate. Valoarea totală a proiectului este de 5,8 milioane de lei.

«Oferim educație de calitate copiilor noștri!» Reabilitarea energetică a Grădiniței «Prichindel» din orașul Amara este asigurată prin Programul Operațional Regional 2014-2020, valoarea proiectului fiind de 5,8 milioane de lei. În urma licitației organizată de administrația locală, proiectarea și execuția au fost atribuite societății... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 18:45 (13153 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

29 de primării din Ialomița s-au înscris în Programul «Curățăm România»

29 de primării din Ialomița s-au înscris în Programul «Curățăm România»

Instituția Prefectului Județului Ialomița a făcut un prim bilanț în ceea ce privește numărul adminis­trațiilor locale din județ înscrise în Programul «Curățăm România». Acest Program a fost lansat de Ministerul Mediului și își propune ecologizarea zonelor afectate de deșeuri. Ultimele date statistice arătau faptul că în Ialomița există aproximativ 30 hectare de gropi de gunoi neconforme.

Până la 21 mii de lei pentru ecologizare Programul «Curățăm România» a fost lansat anul acesta în luna aprilie, iar în cadrul său administrațiile locale pot depune solicitări pentru a beneficia de fonduri... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 18:20 (13132 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Primele vești bune: Adi Mihalcea rămâne!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Primele vești bune: Adi Mihalcea rămâne!

Abia s-au stins ecourile unui sezon excelent, în care Unirea a readus în tribune mii de suporteri, și încep deja întrebările despre ce se va întâmpla în stagi­unea viitoare. Firește, cu toții ne-am gândit că Adrian Mihalcea, antrenorul care a dus Slobozia de două ori în play-off-ul ligii secunde, ar putea părăsi echipa. Oferte au fost, dar fostul atacant al lui Dinamo a decis să continue frumoasa poveste de la Slobozia. A declarat-o clar în presa centrală: «Contractul e scadent luna viitoare dar relația mea cu cei de aici este foarte bună... Mi-am dat acordul pentru a continua, iar asta nu stă într-o semnătură. Anul acesta am declarat că vrem să fim în primele 10, și am atins play-off-ul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 17:05 (3734 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Duel pentru baraj

Handbal, Corona Brașov-CSM Unirea Slobozia

Duel pentru baraj

CSM Unirea Slobozia merge la Brașov pentru ultima confruntare dificilă din acest sezon. Va întâlni Corona, echipă care, în vremuri nu tocmai îndepărtate, lupta pentru primele locuri în Liga Florilor. Acum însă, ar putea trăi o adevărată dramă: ratarea, pentru a doua oară consecutiv, a promovării în primul eșalon. Acum, atât Corona, cât și Unirea, mai au doar șansa locului 2. Dacă pentru brașovence poate fi util și un meci egal, pentru Slobozia a rămas doar varianta victoriei. Chiar dacă, jucând în deplasare, pornește cu șansa a doua, echipa noastră a demonstrat în meciul tur că poate învinge. Atunci, la Slobozia, Unirea a învins cu 27-25. A fost un meci foarte bun în defensivă, cu Raluca Săndulache... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 15:50 (14307 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moarte învăluită în mister la Gheorghe Lazăr

Moarte învăluită în mister la Gheorghe Lazăr

Un bărbat, beneficiar al Legii 416/2001 privind venitul minim garantat, din comuna Gheorghe Lazăr și-a pierdut viața în urmă cu o lună, în timp ce făcea curățenie pe o stradă din localitate. Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița nu au ajuns încă la o concluzie cu privire la cauza reală a decesului. În timp ce polițiștii au consemnat că moartea bărbatului a survenit în urma unui accident rutier, inspectorii ITM Ialomița susțin că ar fi fost vorba despre un accident de muncă. Oficialii Primăriei Gheorghe Lazăr s-au ferit să ofere detalii cu privire la împrejurările în care muncitorul și-a pierdut viața, așteptând finalizarea celor două anchete... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 13:40 (13787 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

S-au dezlănțuit în repriza secundă

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Gloria Albești 3-1

S-au dezlănțuit în repriza secundă

În ciuda înfrângerii de la Fetești, prima în 2022, Recolta Gheorghe Doja trăiește neașteptat de relaxat finalul de sezon. Retrogradarea este departe, această problemă fiind de mult timp rezolvată. Prin urmare, ialomițenii se pot concentra pe un obiectiv mai îndrăzneț, cum ar fi locul 6. Păi ce, doar Unirea Slobozia să poată? Dar, pentru ca obiectivul în cauză să se realizeze, era obligatoriu un succes cu Gloria Albești. Ultimul meci de pe «teren propriu» din acest sezon s-a jucat tot la Țăndărei, urmând ca Recolta să revină pe iarba verde de acasă la toamnă. Antrenorul Adrian Cristea a trimis în teren, pentru confruntarea cu dobrogenii, următorul 11: Oprea-Petre, Chebac, Bucurică, Comșa-Alexe... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 12:20 (7043 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Semieșec la ultimul meci acasă

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești-CSM Oltenița 1-1

Semieșec la ultimul meci acasă

CSM Fetești și-a jucat ultimul meci pe teren propriu din sezonul actual de Liga a III-a. Deja retrogradată, echipa ialomițeană caută să mai salveze ceva la impresia artistică. După ce au trecut de Recolta Gheorghe Doja, feteștenii s-au împiedicat de ultima clasată, CSM Oltenița. Și asta în ciuda multitudinii de ocazii pe care le-au avut... Antrenorul Mircea Ștefan a început jocul cu următoarea distribuție: Călugăru-Gene, Călin, Radicof, Gavrilă-Matei, Grigore-A. Gogu, Gogan, L. Gogu-Buzincu. Au mai intrat: Toader, Enache, Dincă, Tudor. Meciul a început, iar ocaziile au curs la poarta oltenițenilor. Rând pe rând, tânărul Leonard Gogu, Grigore, Tudor sau Enache au trecut pe lângă deschiderea scorului... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2022, 11:20 (12630 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete

Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete

Administrația locală din Slobozia a dat startul amplului proiect privind modernizarea traficului la nivelul orașului. Primele lucrări care se vor realiza în cadrul acestui proiect sunt pistele pentru biciclete. În cel mult o lună, primul kilometru și jumătate de piste pentru biciclete va fi dat în folosință. Pistele vor fi amenajate pe tronsonul Bulevardul Unirii-Bulevardul Cosminului-intersecție cu Bulevardul Matei Basarab.

La plimbare cu bicicleta, prin Slobozia «Modernizarea transportului public în Slobozia» este cel mai amplu proiect urban pe care administrația locală a reședinței... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2022, 16:20 (36683 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

«Nea Mișu» este o instituție

Rămas bun, domnule Vișoiu!

«Nea Mișu» este o instituție

Sâmbătă, 21 mai 2022, în zi de sărbătoare, de Sfinții «Constantin și Elena», ziaristul Mihai Vișoiu s-a petrecut din viață. Avea 83 de ani și lasă în urmă o activitate prodigioasă. S-a născut la 23 februarie 1939, a absolvit Facultatea de Ziaristică de la Academia «Ștefan Gheorghiu» în 1977 și a debutat în 1968, la ziarul «Tribuna Ialomiței». Apoi, încet-încet, timp de 50 de ani, s-a transformat în ceea ce este acum. O instituție!

Adevărul, înainte de toate Nu a fost doar un gazetar redutabil! Nu a fost doar un scriitor militant! Nu a fost doar un domn cum puțini au mai rămas... Și... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2022, 12:20 (12646 vizualizări - 8 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:20
(3280 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:15
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:10
(3391 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 18:40
(3368 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 13:50
(4322 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 21:08
(5029 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:15
(3747 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:10
(3930 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:10
(4340 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:05
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:55
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:50
(3588 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:45
(6404 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:40
(3589 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:35
(3536 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:30
(3840 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:25
(3320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:20
(2498 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:25
(3043 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:10
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:05
(3449 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:55
(2462 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:50
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 19:15
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 18:20
(4242 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 20:05
(6960 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 19:20
(3667 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 18:15
(2731 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:30
(3453 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:25
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...