Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

În ultimii 2 ani

Romsilva a împădurit în Ialomița peste 100 hectare de teren forestier

Inclusă în Programul Național de Împădurire al Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva, Ialomița a beneficiat în ultimii 2 ani de peste 100 hectare de teren forestier pe care s-au efectuat lucrări de împădurire. Ultimele lucrări s-au efectuat în urmă cu o lună și jumătate și au vizat înființarea de perdele forestiere în zona municipiului Fetești, în apropiere de Autostrada Soarelui. Conform unui raport oficial al Institutului Național de Statistică și Studii Economice, Ialomița se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește județele deficitare în păduri. Experții INSSE arată că doar 6% din suprafața județului nostru este ocupată cu păduri.

Ialomița are nevoie de pădure... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 16:05 (10790 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

Să fie primit!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

bonus: 150000 de lei pentru un bust al lui Barbu Catargiu la Maia

Prin 2016, pe vremea când era senator tânăr și fără minte, Marian Pavel, actualul președinte al Consilului Județean Ialomița, perora de la tribuna Parlamentului că în România există mai multe biserici decât școli și că banii publici ar trebui drămuiți cu mai multă atenție. La 6 ani distanță, în Săptămâna Mare, administrația Pavel alocă 1 milion de lei din fonduri publice pentru 20 de lăcașuri de cult din Ialomița aflate sub oblăduirea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Vrednic este!

Danii publice în Săptămâna Mare Consiliul Județean Ialomița se reunește miercuri... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2022, 10:55 (29239 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile, prioritare în 2022!

Raportul anual al primarului municipiului Slobozia

Investițiile, prioritare în 2022!

La sfârșitul lunii martie 2022, primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, a făcut public Raportul anual privind starea economică, socială și de mediu a municipiului Slobozia pentru anul 2021. Raportul are 78 de pagini și oferă o imagine sintetică a activității instituționale a administrației publice. «Datele din prezentul Raport ne oferă o imagine de ansamblu, dar și detalii despre ceea ce a însemnat anul 2021 din punctul de vedere al activității în slujba cetățeanului» se susține în Raportul care poartă semnătura primarului Sloboziei.

Administrație pe banii cetățenilor Pentru prima... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 19:05 (6623 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

O repriză de speranțe

Fotbal, Liga a II-a, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 3-1

O repriză de speranțe

Când joci pe Stadionul «Ilie Oană» din Ploiești, rezultatul trece în plan secund. Aici, tradiția fotbalului de altădată îmbracă haine moderne, iar galben-albastrul care inundă totul în jur te face pe tine, suporter al Unirii Slobozia, să te simți ca acasă. Atmosfera este asigurată de câteva mii de ploieșteni care au trecut peste acest aprilie neprietenos, iar acum cântă și aplaudă frenetic pe toată durata meciului. Suporterii Petrolului nu tac nici măcar în cele 10 minute în care echipa lor este condusă. Și în care noi ne-am simțit cu adevărat «dra­goni». Am avut, într-adevăr, o repriză în care am sperat că vom pleca cu puncte, repriză pe care o putem trece la bonusurile aduse de play-off... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 17:10 (12862 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Duelul ialomițenilor, decis pe final

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CSM Fetești 1-1

Duelul ialomițenilor, decis pe final

A treia confruntare dintre Recolta Gheorghe Doja și CSM Fetești s-a desfășurat la Slobozia, dojenii efectuând în această perioadă lucrări de refacere a gazonului. Recolta era ca și scăpată de griji, ocupând locul 7 cu 26 de puncte. Scăpați de griji, mai în glumă, mai în serios, sunt și feteștenii. La ora meciului cu Recolta aveau 10 puncte în spatele ocupantei locului 8, Înainte Modelu, diferență greu de remontat. Așa că, după cum a spus și antrenorul lor, feteștenii caută doar să facă o figură cât mai frumoasă pe final de sezon.

Feteștiul, mai determinată Recolta s-a impus în ambele... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 14:05 (10198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Teodosiu, campion, Stănescu, locul 6

Scrimă, Campionatul Național de Sabie

Teodosiu, campion, Stănescu, locul 6

bonus: Cristian Gavrilă, campion național școlar

Bucureștiul a găzduit, la finele săptămânii precedente, Campionatul Național de Sabie pentru Seniori. La această competiție au participat mai mulți scrimeri din Slobozia, care reprezintă încă orașul nostru sau au plecat la alte cluburi mai titrate. Titlul de Campion Național a fost cu­cerit, așa cum era de așteptat, de slobozeanul Iulian Teodosiu. Legitimat la Dinamo București, Teodosiu a zburdat practic către titlu, niciunul dintre adversari nefiind în stare să-i pună probleme. Le­gitimat la CSM Unirea Slobozia, tânărul Răzvan Stănescu s-a oprit în Sferturi, ocupând locul 6 în clasamentul final. Din păcate, George Dragomir nu a putut evolua din pricina unei fracturi a membrului su­perior. În... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2022, 11:40 (5855 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

La Fierbinți-Târg, prin investiția Consiliului Județean Ialomița

Centrul de Asistență Medico-Socială și-a extins capacitatea la 75 de locuri

Administrația județeană a vizitat joi, 7 aprilie 2022, Centrul de Asistență Medico-Socială Fierbinți-Târg. Valoarea investițiilor rea­lizate aici în ultimii 5 ani se ridică la 4,4 milioane de lei. «La acest moment putem onora orice solicitare de preluare a unui rezident în Centrele noastre de asistență!» a declarat directorul Paul Marcu ulterior evenimentului. În decursul următorilor ani, capacitatea de cazare în Centrele de asistență pentru vârstnici din județ va fi extinsă cu alte 40 de locuri.

De la Cenușăreasă la Făt-Frumos Centrul pentru Persoane Vârstnice Fierbinți-Târg este parte... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 15:40 (12932 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17129 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

A început dezinsecția de primăvară la Slobozia

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunță debutul sezonului de dezinsecție la nivelul orașului. «Nu există soluții miraculoase, dar vom încerca să facem tot ce putem pentru a reduce disconfortul cetățenilor...» declară Valeriu Roșca, directorul DADP.

Război împotriva țânțarilor și căpușelor Ca în fiecare an, DADP Slobozia declanșează în luna aprilie prima etapă a campaniei de dezinsecție la nivelul orașului. Lucrările au debutat pe 11 aprilie a.c. și vor dura o săptămână. Directorul DADP, Valeriu Roșca, nu poate garanta eficiența acestei campanii: «Nu există soluții... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2022, 12:20 (12157 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, campioana proiectelor ERASMUS

În perioada 28 martie-2 aprilie, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a fost gazda uneia dintre etapele proiectului de mobilitate ERASMUS «Household without chemicals». La evenimentele școlare desfășurate pe parcursul aceste săptămâni au participat 37 de elevi și profesori din Ungaria, Grecia, Spania, Polonia și Turcia. Motto-ul proiectului a fost «Renunțarea la utilizarea chimicalelor reprezintă cheia unei vieți sănătoase». De reținut că, în perioada 2014-2022, Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara a implementat 8 proiecte ERASMUS.

Altius, citius, fortius Școala... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2022, 13:20 (6662 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

În Ialomița trăiesc peste 10 mii de persoane cu handicap

Statistică îngrijorătoare a Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități. Conform estimărilor făcute de specialiștii instituției, numărul persoanelor cu handicap crește în Ialomița cu aproximativ 100 de cazuri în fiecare an. Astfel, în ultimii 6 ani, numărul acestor persoane a crescut de la 9600 (în 2016), la 10200 (în 2021). În ceea ce privește accesul pe piața muncii locală, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități atrage atenția că foarte puține persoane încadrate într-un grad de handicap reușesc să obțină un loc de muncă. Cei mai mulți ialomițeni cu dizabilități trăiesc din indemnizațiile pe care statul le plătește pentru... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 15:10 (10656 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Ialomița: Comunitățile vulnerabile au nevoie de mediatori școlari

Deși rolul mediatorilor școlari este important pentru crearea unor legături între copiii din comunitățile vulnerabile și școală, administrațiile locale din județul Ialomița nu fac demersuri pentru a-i angaja. La nivelul județului Ialomița sunt 20 de localități cu o pondere mai mare a comunităților vulnerabile, însă doar 3 au făcut demersuri pentru angajarea media­torilor școlari. Cei 3 mediatori școlari au fost angajați de administrațiile locale din Andrășești, Slobozia și Borănești.

Doar 3 mediatori școlari în tot județul În cea mai mare parte, comunitățile vulnerabile se referă la... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2022, 11:05 (12627 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Au mai rămas 7 apartamente de vânzare

«Cantemir Residence», o afacere imobiliară pentru cumpărători

Primul bloc din cartierul rezidențial «Cantemir Residence» va fi gata în septembrie 2022. Ștefan Țintă, reprezentantul Premier Residencial SRL, firma care realizează investiția, anunță că mai sunt de vânzare doar 7 apartamente. «A fost o afacere bună pentru primii cum­părători... Dar aș lua-o oricând de la capăt. Suntem bucuroși că putem oferi orașului construcții care respectă toate standardele de calitate în vigoare!» declară Țintă.

Un bloc de modă veche Fundație de beton armat, cărămidă Poroterm pentru compartimentarea interioară, inserție de fier în ziduri... Și 4 etaje ridicate... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 14:50 (11966 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

Din fondurile PNRR

Primăria Andrășești vrea să amenajeze 5 km de piste pentru biciclete

bonus: Ialomița investițiilor «inutile»

Fără străzi modernizate sau rețele funcționale de apă și canalizare, administrația locală din comuna Andrășești vrea să cheltuie fondurile alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) pentru amenajarea unor piste pentru biciclete. În acest sens, edilul Adrian Vasile a inițiat un proiect de hotărâre pe care l-a înaintat consilierilor locali din comună prin care solicită acordul acestora cu privire la depunerea proiectului. Calculele estimative făcute de edilul din Andrășești arată că pentru construcția pistelor pentru biciclete comunitatea locală ar putea beneficia de aproximativ 230 mii de euro.

Transport «verde» la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2022, 10:50 (12548 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Katya, ucraineanca de la Păltinișu

Katya, ucraineanca de la Păltinișu

Păltinișu e primul sat de la Slobozia spre Ur­ziceni. Katya e acolo de săptămâni bune... Iar acum e de-a locului! E vecină cu mamaie Florica și ciobanul cu copii mulți de peste drum. Iar satul a adoptat-o până când se va întoarce la ea acasă, în Kirovograd. Dacă se va mai întoarce vreodată...

La Katya «acasă» La Păltinișu, sat aparținător comunei Perieți din Ialomița, războiul din Ucraina are chipul Katyei Remizova. O femeie de 34 de ani, pe care războiul din Ucraina a adus-o aici, via Polonia. Are o fetiță de 3 ani, Viola, care se ascunde sub pat de fiecare dată când aude zgomote.... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2022, 16:10 (6120 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Primarul comunei Cocora, în vizorul Direcției de Investigare a Criminalității Economice a IGPR

Primarul comunei Cocora, în vizorul Direcției de Investigare a Criminalității Economice a IGPR

Direcția de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a inițiat o anchetă ce îl vizează pe Sorin Dănuț Lefter, primarul comunei Cocora. Acesta este suspectat că ar fi încasat necuvenit subvențiile acordate de Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură, în campaniile din anii 2017 și 2018. Potrivit documentelor anexate la dosarul penal, fostul director al APIA Ialomița, Florea Stoian, ar fi încercat să «șteargă» urmele faptelor comise de către edilul localității Cocora. Surse judiciare din DICE susțin că verificările în această anchetă sunt în curs.

Filmul unei sesizări... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2022, 11:10 (20302 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fără frâne

Handbal, Divizia A, CS Știința Bacău-CSM Unirea Slobozia 21-42(10-22)

Fără frâne

În etapa a 21-a a Diviziei Naționale, CSM Unirea Slobozia s-a deplasat la Bacău pentru confruntarea cu Știința, echipă din care numai numele legendar a rămas. Au fost doar 14 minute în care echilibrul și-a spus cuvântul. A urmat dezlănțuirea totală a echipei antrenate de Constantin Frâncu. Spre deosebire de alte confruntări cu echipe inferioare, de data aceasta Sava&co nu au mai lăsat piciorul de pe accelerație. Au câștigat cu un zdrobitor 42-21, egalând diferența de scor pe care a realizat-o cu Spartac București (43-22). Au marcat pentru Slobozia: Leuștean-7 goluri, Bidașcu-6, Cloșcă-6, Sava-5, Polismac-5, Naumenko-4, Florea-3, David-2, Bucă-2, Neagu-1, Vlădescu-1. Slobozia stă în etapa a... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 23:55 (9082 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două trofee pentru luptătorii ialomițeni

Lupte libere, Cupa României «U15»

Două trofee pentru luptătorii ialomițeni

Orașul Odorheiu Secuiesc a găzduit, în perioada 7-10 aprilie 2022, Cupa României la Lupte, competiție adresată  sportivilor sub 15 ani. Au participat 485 de luptători de la cluburi din toată țara, Ialomița fiind reprezentată de luptători legitimați la CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Alexandru Minea (CSM Unirea Slobozia) a câștigat trofeul la categoria 44 kg. Tot «aur» a obținut și Oana Dumitru (CS Amara), la categoria 46 kg. De remarcat și locul 3 ocupat de Gabriel Neagu (CS Amara) la categoria 57 kg. Sportivii ialomițeni au avut un turneu solicitant, fiecare trecând prin 5 confruntări.... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 23:40 (10583 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Freak Show» cu vibratoarele lui Florin Piersic Jr la Casa Municipală de Cultură Slobozia

«Freak Show» cu vibratoarele lui Florin Piersic Jr la Casa Municipală de Cultură Slobozia

Miercuri, 6 aprilie 2022, liniștea pudibondă a vieții culturale slobozene a fost tulburată de «Freak Show»-ul oferit de Florin Piersic Jr. În fața a peste 50 de elevi de liceu, acesta a etalat pe scena Casei Municipale de Cultură câteva vibratoare și dildo-uri, încercând să legitimeze artistic un spectacol catalogat de public cu indulgență drept «slab». Punctul culminant al spectacolului jenant oferit de artist l-a reprezentat însă metamorfozarea acestuia în milițian de teatru. Potrivit martorilor oculari, deranjat de soneriile și blițurile telefoanelor spectatorilor el a urlat către public cu o vulgaritate «artistică» greu de acceptat: «Eu nu sunt un labagiu!», «Taci dracului din gură!»... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 19:20 (18478 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Doar golul a lipsit

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CSA Steaua București 0-0

Doar golul a lipsit

Contra Stelei, Unirea a bifat al 7-lea meci fără înfrângere pe teren propriu. Partida de duminică, 10 aprilie 2022, a avut nerv, ritm și intensitate. A avut faze de poartă în teren, cântec și culoare în tribune. Singurul care a lipsit a fost golul, dar rezultatul final a fost echitabil.

Ocazii la ambele porți Unirea s-a bazat pe următorii oameni: Poiană-Ibrian, Perju, Dinu, Toma-Coadă, Cruceru (Trașcu ’85)-Bolohan, Afalna (Ivan ’60), Mustacă (Silaghi ’75)-Gulceac. Ploaia a ținut acasă mulți microbiști, dar tot s-au strâns vreo două mii, dacă punem la socoteală și sutele de suporteri... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2022, 17:20 (2709 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
343 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Pompierii ialomițeni, locul 2

Pompierii ialomițeni, locul 2

În perioada 1-3 august 2011, s-a desfășurat la Slobozia faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 14:24
(5393 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul în șanț

Poliția Urziceni a fost sesizată luni, 1 august a.c., cu privire la faptul că pe DC42 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 31 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 12:49
(7085 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat din curte

Agenții Postului de Poliție Manasia au fost sesizați luni, 1 august a.c., de către o femeie de 56 ani, din Urziceni, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea proprietății pe care o deține ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:28
(6654 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Amara: Concursuri sportive pe plajă

Amara: Concursuri sportive pe plajă

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița, Asociația Județeană «Sportul pentru Toți» Ialomița, cu sprijinul Primăriei Amara, desfășoară, în perioada 31 iulie-3 august 2011, acțiunea sportiv-recreativă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:26
(10159 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: «Șofer» fără permis

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control în trafic pe raza localității un autoturism, condus de un tînăr localnic în vîrstă de 28 ani. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 08:24
(6728 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Surprinși în flagrant la furat de fier

Un feteștean de 55 ani a alertat Poliția în momentul în care a surprins două persoane care sustrăgeau fier de pe terenul său, unde deține o fundație pentru casă. La fața locului s-a deplasat o patrulă de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 07:03
(4266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Primarul Sloboziei îl felicită pe elevul Octav Drăgoi, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Matematică

Printr-un comunicat de presă, primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu, felicită remarcabila performanță a elevului slobozean Octav Drăgoi, care a obținut medalia de aur la Olimpiada Internațională de Matematică ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:22
(9440 vizualizări - 4 comentarii)


Munteni Buzău: S-au autoaprins furajele

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 30 iulie, pompierii militari de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:16
(8219 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru cultivatorii de tutun care accesează credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe către Beneficiarii schemei de plată națională directă complementară decuplată de producție, pentru suprafața cultivată cu tutun ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:11
(11763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat într-o căruță nesemnalizată

Poliția Fetești a fost sesizată vineri, 29 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:09
(9210 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de aproape 90000 lei în două zile

În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 276 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 10 certificate ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:31
(8028 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 112, depusă doar on-line cu certificat digital

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabilor că «Declarația 112-privind plata contribuțiilor sociale, a impozitului pe venit și evidența angajaților asigurați» se va depune ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:28
(10736 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O hoață din buzunare, identificată de polițiști

Un bărbat de 52 ani, din Pogoanele-Buzău a sesizat Poliția Urziceni, prin 112, cu privire la faptul că în timp ce se afla pe strada Poștei din localitate, persoane necunoscute i-au sustras din buzunar suma ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:27
(5762 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți efectuate către fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că a plătit, în perioada 27.07.2011-28.07.2011, suma de 187,9 milioane euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare Rurală ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:22
(10304 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: A furat 16 capace de canalizare

Polițiștii cercetează un bărbat de 47 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. În urma investigațiilor desfășurate de către agenții Postului de Poliție Maia, privind furtul din data de 12 iulie a.c. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:20
(7924 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 148 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 2 august 2011, sînt disponibile 148 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:02
(7862 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Fără permise, la volan

Vineri seara, 29 iulie a.c., agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în trafic, pe raza comunei, un localnic în vîrstă de 44 ani, care conducea un autoturism, deși figura în bazele de date ale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:59
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență

În perioada 1-3 august 2011, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița este gazda fazei zonale a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:58
(8011 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beat la volan

Polițiștii au identificat în trafic un bărbat de 46 ani, din comuna Dridu, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:43
(8630 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei minori furau din curte!

Agenții Postului de Poliție Reviga au fost sesizați duminică 31 iulie a.c. despre faptul că trei persoane au pătruns în curtea unei locuințe de pe raza comunei și sustrag bunuri. Polițiștii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:41
(6094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


Săveni: Tînăr de 17 ani, beat la volan s-a răsturnat cu mașina în șanț

Poliția Țăndărei a fost sesizată joi, 28 iulie a.c. despre faptul că pe strada Frățilești din comuna Săveni se află răsturnat un autoturism. Din cercetări s-a stabilit că autoturismul prezintă avarii multiple ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:03
(5033 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți identificați de polițiști

Doi tineri de 18, respectiv 21 ani, sînt cercetați de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. Agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați vineri, 29 iulie a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:01
(8710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ialomița: Biciclist acroșat de un șofer de 80 ani

Joi, 28 iulie a.c., pe DN2, la km 38+500 m, în afara localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 80 ani, din București ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:55
(6668 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Joi, 28 iulie a.c., în jurul orei 21.30, Poliția a fost sesizată că în afara localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu cinci victime. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 21 ani, ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:20
(7656 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Instruire pentru obținerea certificatului digital

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița vor organiza întîlniri cu mediul de afaceri local pentru instruirea cu privire la obținerea certificatului digital. Astfel, în zilele de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:40
(8401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Marți 26 iulie polițiștii slobozeni au oprit în trafic o mașină ce se deplasa pe șoseaua Brăilei cu viteză și sinuos. În urma verificărilor sumare, polițiștii au concluzionat că șoferul, un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(7411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Armă deținută ilegal

Un bărbat de 57 ani din Urziceni este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru deținere ilegală de armă. Individul a fost prins marți, 26 iulie, de efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(10080 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț de motorină, reținut de polițiști

Un tînăr de 24 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit a fi principalul autor al mai multor furturi. «Marți, 26 iulie, polițiștii slobozeni au finalizat cercetările privind un tînăr de 24 ani ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:36
(6904 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: Numărul intervențiilor, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», referitoare la cel de-al doilea trimestru al anului în curs, pompierii ialomițeni au fost alertați în aproximativ ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:34
(7266 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 18:05
(4464 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...