Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Problemele de mediu sunt o realitate în județul Ialomița, iar reciclarea este o problemă care lipsește de pe agenda de lucru a instituțiilor publice. Asociația «Mai Mult Verde», ONG care militează pentru sustenabilitatea și protecția mediului înconjurător, alături de Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița reciclează prea puțin plastic, considerat unul dintre deșeurile cu impact negativ asupra me­diului înconjurător pe termen lung. Potrivit esti­mărilor oficiale, doar 6% din cantitatea de plastic colectată pe raza județului nostru ajunge, în cele din urmă, să fie reciclată corespunzător.

Reciclarea înseamnă mai mult verde... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 09:55 (12396 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a semnat joi, 10 martie 2022, contractul privind execuția lucrărilor de reabilitare a clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Proiectul are o valoare de 8,3 milioane de lei, este finanțat de Uniunea Europeană și are ca termen de execuție 19 luni.

Spitalul Slobozia și proiectele cu finanțare europeană
Reabilitarea clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este al patrulea proiect care vizează investiții la nivelul spitalului din municipiul reședință de județ. Reamintim că, la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 16:55 (9970 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Buturuga n-a mai răsturnat nimic

Fotbal, Liga a II-a, FC Hermannstadt-Unirea Slobozia 2-0

Buturuga n-a mai răsturnat nimic

Să fi fost relaxarea inerentă calificării surprinzătoare în play-off? Să fi fost limitele pe care, în comparație cu echipa sibiană, le avem? Să fi contat atât de mult absența din defensivă a lui Ibrian, diagnosticat cu ruptură musculară? Oricare ar fi cauzele, trebuie să admitem că, la Mediaș, contra celor de la FC Hermannstadt, Unirea a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon. Cu siguranță, următoarele meciuri nu vor mai arăta astfel, chiar dacă, la fel ca sibienii, și ceilalți adversari au loturile înțesate de jucători cu multe meciuri în primele două divizii. Ca o simplă curiozitate, la Unirea doar Răzvan Greu are meciuri în Liga I...

Au contat doar în prima repriză... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 15:05 (3350 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Neptun, eterna nucă tare

Handbal, Divizia A, CSU Neptun Constanța-CSM Unirea Slobozia 27-25 (12-11)

Neptun, eterna nucă tare

Meciurile de la Constanța au avut mereu, pentru Slobozia, un grad ridicat de dificultate. Și în urmă cu 3 ani, la ultima promovare în Ligă, singura înfrângere a survenit la Constanța. Și duminică, 20 martie 2022, Sala Sporturilor din Constanța a găzduit un joc aprig disputat. Constanța le-a avut drept principale arme pe experimentatele Mihaela Stănciulescu și Gabriela Moldoveanu, foste jucătoare ale Sloboziei. Grație lor, Neptunul are 7-4 în minutul 12. Urmează 8 minute excelente al Sloboziei, cu 5 goluri consecutive. Jocul se echilibrează, iar la pauză gazdele au un firav 12-11. Avem echilibru și în partea secundă și de două goluri speranță în minutul 46, când conducem cu 22-20. Din păcate, ratăm... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 13:40 (7274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Când ocaziile se răzbună

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-1

Când ocaziile se răzbună

Optimismul plutea la liber peste arena din Gheorghe Doja la startul meciului cu Modelu. Călărășenii pierduseră mulți jucători, Recolta se întărise, iar peste toate acestea, în tur, la Modelu se impuseseră ialomițenii. Să-ți tot faci speranțe! Singurul inconvenient era absența lui Răduca, devenit în scurt timp foarte important pentru ofensivă. Dar antrenorul Adrian Cristea are de unde alege, așa că a început cu următoarea formă: Oprea-Petre, Bucurică, Chebac, Comșa-Bălan, Alexe-Radu, Cositoru, Chiriță-Năstase. La pauză este introdus Negoiu, iar pe parcursul reprizei secunde mai intră Neagu, Ene și Popescu. Prima repriză este neașteptat de echilibrată. Oaspeții împing jocul în terenul ialomițean... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 12:55 (5355 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă o surpriză plăcută

Fotbal, Liga a III-a, Agricola Borcea-CSM Fetești 1-2

Încă o surpriză plăcută

Feteștiul fotbalistic continuă să uimească. Echipa condusă de Mircea Ștefan s-a deplasat la Borcea unde Agricola mai avea nevoie de un singur punct pentru a fi sigură de play-off. Cu toate acestea, feteștenii au intrat cu îndrăzneală pe teren. După victoria cu Modelu, în vestiarul CSM s-a vorbit despre încă o victorie. Mircea Ștefan le-a încredințat misiunea de a o obține următorilor jucători: Călugăru-Călin, Babaua, Radicof, Dobre-Toader, Grigore, Enache, Dragu-Buzincu, Dincă. Au mai intrat A. Gogu, Matei, Pușcașu, Tudor, Gogan. Feteștenii au pornit ca din pușcă și, încă din minutul 4, și-au arătat intențiile. La o pasă în adâncime, Denis Dincă dejoacă ieșirea la offside a călărășenilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 12:20 (3491 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la Călărași

Lupte libere

Ploaie de medalii la Călărași

Sâmbătă, 19 martie a.c., la Călărași s-a desfășurat Cupa «Micul Luptător», competiție adresată categoriilor juvenile. Ca de fiecare dată, luptătorii ialomițeni, pregătiți de antrenorul Marian Moraru, au cucerit o bună parte din medalii.

Podium pentru CSM Unirea Un bilanț inedit au realizat luptătorii CSM Unirea Slobozia care au participat la competiția cadeților. Cei 3 sportivi s-au duelat la aceeași categorie de greutate-51kg, iar podiumul a fost, în exclusivitate, al lor. Astfel, Ștefan Stancu a urcat pe prima poziție a podiumului, Alexandru Minea a ocupat locul 2, iar Răzvan Andreiu... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 11:40 (2519 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Fonduri europene estimate la 16 milioane de euro

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Administrația județeană reia Programul «ELENA» destinat investițiilor în dome­niul eficienței energetice și al ener­giilor din surse regenerabile. Valoarea investițiilor care urmează a fi reali­zate la nivelul celor 23 de administra­ții locale implicate în acest Program se ridică la 16 milioane de euro. Con­tribuția locală în cadrul proiectului este de aproximativ 35000 de euro.

ELENA «reloaded» În vara anului 2021, Consiliul Județean Ialomița demara un proiect ambițios de investiții în domeniul eficienței energetice și al energiilor din surse regenerabile. După o primă etapă de identificare... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 10:20 (5378 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

Diabetul, boala care afectează cei mai mulți ialomițeni

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

În perioada 15 martie-15 aprilie 2022, dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet din Slobozia și Ialomița. Cabinetul medical Diacare Center a fost deschis la începutul lunii martie în Slobozia și asigură consultații și scheme de tratament pentru bolnavii de diabet înregistrați în baza de date a Casei de Sănătate Ialomița. «În Ialomița sunt aproximativ 10000 de oameni care suferă de diferite afecțiuni diabetice. Serviciile noastre medicale vin în întâmpinarea nevoilor acestor oameni!» declară medicul Anca Telehuz.

După 10 ani de stagiu la Urgențe Dr Anca Telehuz... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 14:10 (30834 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

bonus: Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni a fost concesionat

Administrația județeană concesionează 638 hectare de teren arabil neproductiv în zona Vlădeni, în vederea realizării de parcuri fotovoltaice de mare capacitate. Procesul de concesionare a acestor terenuri este blocat de o serie de contestații inițiate de către concesionarii interesați de modificarea acestor investiții. Miza acestor investiții o reprezintă schemele de sprijin financiar care urmează a fi accesate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Conform angajamentelor europene, România are obligația de a-și majora puterea instalată în centrale de producție de energie regenerabilă eoliană și fotovoltaică cu 3000 MW până la jumătatea anului 2026.

Profeții despre trecutul județului... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 09:55 (5714 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

Oyl Company Holding AG este cu un pas mai aproape de inaugurarea complexului comercial din Cartierul «Pepinieră». Complxeul se va numi «Park Plaza», iar primele firme interesate de închirierea spațiilor comerciale deja au început amenajările. Printre numele celor care vor deschide spații comerciale în zonă se numără Smart Cash&Carry, Penny Market XXL și Supeco.

După 14 ani La 14 ani de la concesionarea terenului pentru construirea unui Supermarket Cora, Slobozia se apropie de finalizarea investiției într-un nou complex comercial. Proiectul a fost deblocat în urmă cu un an, când firma... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2022, 12:45 (28625 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Poliția Locală Slobozia administrează cel mai modern poligon de tragere din județul Ialomița. Clădirea se află la intrarea în oraș, în zona Pădurii Peri și, până la începutul acestui an, permitea accesul doar polițiștilor sau jandarmilor. Din ianuarie 2022, poligonul și-a deschis porțile și pentru civili po­sesori de arme de foc. O dată pe lună, aceștia pot veni aici să tragă cu armele pe care le dețin...

Acces pentru posesorii de arme Ideea de a permite accesul persoanelor care dețin arme de foc acasă a venit și datorită unei obligativități legale. Astfel, potrivit normelor în vigoare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2022, 12:20 (10923 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița susține refugiații ucraineni

«Colectăm pentru Ucraina»

USR Ialomița susține refugiații ucraineni

USR Ialomița a demarat o campanie de susți­nere a refugiaților ucraineni care trec granița prin punctul de frontieră de la Isaccea. Un prim transport de ajutoare a fost trimis joi, 10 martie 2022, la Isaccea. «Facem un apel public la sprijinirea acestor oameni!» a declarat Alexandru Horhocea, vicepreședintele USR Ialomița.

Sprijin pentru refugiați Campania de strângere de ajutoare a fost demarată de USR Ialomița la începutul lunii martie. În numai 10 zile, voluntarii USR au reușit să co­lecteze o primă tranșă de ajutoare constând în alimente și îmbrăcăminte. Aceste bunuri au ajuns la... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 19:20 (9289 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

După 2 ani în care elevii ialomițeni au fost obligați să învețe cu ajutorul dispozitivelor electronice conectate la internet, școlile din Ialomița continuă să aibă pro­bleme în ceea ce privește asi­gurarea acestui serviciu. O analiză privind starea județului Ialomița, realizată de Avocatul Poporului, arată că un sfert din cele 92 de școli cu personalitate juridică din Ialomița nu dispun de infrastructura necesară pentru a fi conectate la internet. Situația este generată de faptul că firmele care furnizează astfel de servicii nu au făcut demersuri pentru a-și dezvolta infrastructura și în localitățile unde există aceste unități de învățământ.

Școlile ialomițene, departe de modernizare... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 14:10 (3637 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Ialomița are nevoie de mai multe paturi pentru spitale. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) scoate în evidență gradul scăzut în ceea ce privește accesul la servicii medicale al ialomițenilor din această perspectivă. Într-o cercetare realizată de specialiștii din cadrul instituției, denumită «Disparități teritoriale în România», se evidențiază faptul că județul nostru se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește numărul de paturi din spitale la mia de locuitori. Raportarea oficială a MDLPA este completată de Curtea de Conturi a României care prezintă situația în ceea ce privește numărul de medici existent la nivelul județului nostru. Pe lângă paturi... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 09:50 (18211 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

În Ialomița

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

Aflate în insolvență sau faliment, 25 de societăți comerciale din Ialomița figurează pe lista celor mai mari datornici către bugetul consolidat al județului. Conform unei analize realizată de către Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, toți acești de­bitori trebuie să înapoieze suma de 369,5 mili­oane de lei. Fiscul a demarat deja o serie de proceduri privind recuperarea sumelor însă acțiunile sunt îngreu­nate din cauza dispo­zițiilor legale greu de pus în practică.

Un demers greu de ralizat Pe lista celor 25 de mari datornici ai ju­dețului Ialomița se numără societăți aflate... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 13:55 (18563 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

Pentru plata pensiilor, Ialomița se împrumută lunar de la Stat

În fiecare lună, Ialomița plătește 161,6 milioane de lei pentru a oferi pensiile celor peste 58 de mii de beneficiari. Sumele ar trebui acoperite din contribuțiile angajaților din județul nostru la bugetul asi­gurărilor sociale. Pentru că banii nu sunt niciodată suficienți, Casa Județeană de Pensii Ialomița este nevoită să se împrumute lunar la bugetul statului. Valoarea acestui împrumut este de 67,3 milioane de lei.

Pensii plătite din împrumuturi Pentru a putea plăti la timp toate in­demnizațiile celor peste 58 de mii de pensionari din județ, Casa Județeană de Pensii Ialomița este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 10:10 (6932 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Sprijin instituțional pentru femeile din Ucraina

Sprijin instituțional pentru femeile din Ucraina

Joi, 10 martie 2022, la Conacul Manasia, deputatul PSD Raluca Dumi­trescu a organizat o întâlnire a reprezentantelor organizațiilor social-demo­crate din Ialomița, Giurgiu și Călărași. Întâlnirea s-a concentrat asupra identificării unor acțiuni comune de susținere a femeilor și fiicelor din Ucraina. «Femeia este simbolul maternității și liantul familiei... Susținerea femeilor din Ucraina devine acum o prioritate a noastră, a tuturor!» a declarat deputatul PSD Raluca Dumitrescu ulterior întâlnirii.

Femeile care schimbă lumea Deputatul Raluca Dumitrescu se alătură eforturilor publice... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 19:05 (11843 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Proiecte de 2 milioane de euro pentru finanțarea Sectorului de Pescuit și Acvacultură din Ialomița

Marți, 1 martie 2022, oficialii Consiliului Județean Ialomița au participat la o întâlnire cu re­prezentanții unităților adminis­trativ-teritoriale limitrofe Dunării în vederea constituirii unui Grup de Acțiune Locală pentru Pescuit. Structura ar putea accesa fonduri de 2 milioane de euro pentru investiții care să permită relansarea economică a zonei. Conform estimărilor inițiale, numărul de pescari care ar putea beneficia de aceste investiții depășește 250. «Este un proiect care ar putea fi implementat începând cu anul 2023!» susține Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O nouă oportunitate investițională... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 14:25 (15319 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ialomița nu are fonduri suficiente pentru prevenirea bolilor transmisibile

Ministerul Sănătății pune foarte puțin accentul pe prevenirea unor boli transmisibile precum infecția cu virusul HIV sau tuberculoza. Potrivit rapoartelor oficiale ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița, programele de prevenire pe care instituția are obligația legală să le des­fășoare au primit fonduri in­suficiente din partea Ministe­rului Sănătății. Astfel, între 2019-2021, pentru preve­nirea infecției HIV județului Ialomița i-au fost alocați doar 5000 de lei anual. În același interval de timp, DSP Ialomița a primit pentru prevenirea tuberculozei aproximativ 10 mii de lei/an.

Indiferența omoară prevenția... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2022, 10:05 (10116 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Trei tineri din Ciochina, arestați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au identificat trei tineri, de 18, 21 și 30 de ani, din comuna Ciochina, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», faptă comisă asupra unui alt tânăr, de 19 ani, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:10
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Scânteia, la volan fără permis

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, în vârstă de 48 ani, din Scânteia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere. De ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:05
(4989 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Miercuri, 13 februarie a.c., în jurul orelor 5,00, pe DN21, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 51 de ani, din județul Galați, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 10:40
(8582 vizualizări - 2 comentarii)


Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie  2019, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 17:55
(5803 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi ialomițeni, de 47 și 56 ani, au fost depistați de polițiștii rutieri luni, 11 februarie 2019, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:20
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Dosar penal pentru o remorcă

Un bărbat, de 40 ani, din Fierbinți-Târg, a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza localității Maia, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism care tracta o remorcă. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:10
(5277 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit intoxicată cu monoxid de carbon

O bătrână de 75 de ani a murit intoxicată cu monoxid de carbon, în propria locuință. Femeia a fost descoperită de vecini, care au observat că atât ea, cât și soțul ei, nu au ieșit din casă. Oamenii s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 18:15
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Astăzi, 11 februarie a.c., în jurul orei 10,00, 3 autospeciale de stingere și o autosanitară SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat la o vulcanizare din Manasia. Incendiul a pornit de la un cap ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 14:34
(9754 vizualizări - 0 comentarii)


Drajna: O femeie a murit într-un accident rutier

O femeie a murit și alte trei persoane au fost rănite, în urma impactului dintre un tir și un autoturism, produs la ieșirea de pe A2, în zona localității Drajna. La fața locului s-a intervenit cu un elicopter ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2019, 14:12
(7039 vizualizări - 2 comentarii)


Accident la Urziceni

Marți, 5 februarie a.c., un tânăr de 18 ani din comuna Axintele, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiul Urziceni, nu a respectat semnificația indicatorului «Oprire» și a pătruns în intersecție ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:25
(5636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bucureștean arestat la Ion Roată pentru «tentativă de furt»

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au reușit identificarea unui bărbat, de 39 de ani, din București, pe numele căruia Judecătoria Sectorului 2 București a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:10
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au depistat pe raza comunei Perieți un bărbat, de 31 de ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu deși nu deținea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:05
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Albești, reținut pentru furturi din locuințe

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au reținut un tânăr, de 24 de ani, din Albești. Acesta ar fi sustras mai multe scule electrice și produse accizabile din anexele unor locuințe de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:25
(4850 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Arestat pentru «distrugere» și «loviri sau alte violențe»

Polițiștii Secției Rurale Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:05
(5411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița arestare


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru studenți în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:45
(6070 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» urmăriți de polițiști

Un bărbat, de 34 ani, din Manasia, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a încercat să se sustragă controlului polițiștilor. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:30
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat doi bărbați, de 45, respectiv 46 ani, ambii din comuna Făcăeni, în timp ce se deplasau cu o căruță, având asupra lor pește din speciile ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:25
(5682 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, de 27, 32 și 64 de ani, din Slobozia, respectiv București, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:15
(4246 vizualizări - 0 comentarii)


Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 19:05
(11303 vizualizări - 5 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,57%, rata șomajului în luna decembrie 2018

La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5268 șomeri (din care 2184 femei), rata șomajului fiind de 5,57%. Comparativ cu luna ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 17:20
(4891 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane rănite într-un accident rutier produs pe DN21

Luni, 28 ianuarie a.c., în jurul orei 8,40, în timp ce un bărbat de 44 de ani, din județul Giurgiu, conducea un autoturism pe Drumul Național 21, din direcția Slobozia către Brăila, se pare că pe fondul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:45
(6689 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii rutieri au depistat luni, 28 ianuarie a.c., un bărbat de 31 de ani, din Slobozia, care conducea un autovehicul pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:40
(5347 vizualizări - 1 comentariu)


E-Distribuție Dobrogea: În continuare 22 de localități din Ialomița fără curent!

Potrivit unui comunicat de presă, E-Distribuție Dobrogea informează că marți, 29 ianuarie 2019, la orele 14,00, lipsa energiei electrice afectează în continuare localități din Ialomița. Astfel, localitățile ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:35
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Respectarea măsurilor impuse pentru eradicarea Pestei Porcine Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 12:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


Radierea din registrul comerțului a persoanelor fizice autorizate (PFA) și a întreprinderilor individuale (II) care nu și-au actualizat obiectul de activitate

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește faptul că, potrivit prevederilor art. II, alin. (6), din Legea nr. 182/2016, pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 44/2008, privind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 11:25
(13579 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 28 de mii de oameni sunt fără curent

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că la acestă oră 29 de localități din județ sunt fără energie electrică, fiind afectați peste 28 de mii de oameni. Cele mai multe probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2019, 14:53
(7716 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Din nou Cod Portocaliu de polei!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județul Ialomița intră din nou sub incidența Codului Portocaliu de polei. Astfel, începând de vineri, 25 ianuarie 2019, orele 21,30, până ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 23:30
(4981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 drumuri județene și unul național sunt închise

Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița, în momentul de față, s-a închis circulația pe Drumul Național 2C Slobozia-Buzău. De asemenea, traficul este suspendat ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 10:40
(8999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poleiul a închis 4 drumuri județene

Poliția Rutieră Ialomița informează faptul că la această oră 4 drumuri județene au fost închise din cauza poleiului format pe carosabil. Este vorba despre DJ201 Ciulnița-Ciochina, DJ102H Miloșești-Grindu-Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 00:03
(8998 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: 12 tiruri sunt blocate pe șosea din cauza poleiului. DJ201B este închis!

Vremea de afară dă peste cap traficul rutier. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița anunță faptul că din cauza poleiului depus pe șosele, 12 tiruri sunt în momentul de față blocate ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 18:43
(9071 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...