Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Spectacol cu miros de Liga Florilor

Handbal, Cupa României, CSM Unirea Slobozia-Rapid București 26-28 (14-19)

Spectacol cu miros de Liga Florilor

CSM Unirea Slobozia devine, pe zi ce trece, o construcție tot mai frumoasă. Pe lângă faptul că parcurge un sezon foarte bun în al doilea eșalon, echipa antrenată de Constantin Frâncu arată că poate pune probleme unei echipe de Liga Florilor. Și nu orice echipă, ci tocmai liderul autoritar al primei divizii. După victoria din meciul cu Brașovul și prestația bună din confruntarea cu Rapidul, devine clar că, cel puțin din toamnă, autoritățile locale ar trebui să schimbe strategia și să sprijine cu adevărat revenirea Sloboziei în elită. E păcat să irosim potențialul și banii pe dueluri anonime cu adversari gen Spartac sau Școala 181...

Umăr la umăr cu liderul... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 15:40 (2712 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

3 victorii amicale pentru galben-albaștri

Fotbal, Unirea Slobozia

3 victorii amicale pentru galben-albaștri

Unirea Slobozia a continuat și săptămâna trecută pregătirea centralizată de la Snagov. Elevii lui Adrian Mihalcea au avut, pe lângă antrenamentele fizice și tehnico-tactice, 3 meciuri amicale cu echipele-satelit ale primdivizionarelor Academica Clinceni, Rapid și Dinamo U19.

Toți noii veniți au marcat. A făcut-o și Gîrbăcea Suita de 3 meciuri amicale în 3 zile i-a ajutat pe cei trei portari ai Unirii, fiecare fiind integralist într-un meci, așa cum, de regulă, se întâmplă în jocurile oficiale. În primul meci, contra Academicii 2 Clinceni, a apărat Ionuț Poiană, iar Unirea s-a impus... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 14:20 (2955 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Al patrulea amical. Apărarea rezistă!

Fotbal, Recolta Gheorghe Doja-Dacia Unirea Brăila 3-0

Al patrulea amical. Apărarea rezistă!

Recolta Gheorghe Doja se pre­zintă bine în amicale. Și nu e de mirare! Pe lângă adversarii facili, echipa a căpătat mult bagaj tehnic prin ultimele achiziții. Lucrul care iese cel mai mult în evidență la echipa lui Adrian Cristea, după 4 jocuri amicale, este precizia apărării care nu a încasat niciun gol. Și ata­cul stă bine, cu 23 de goluri marcate. Ialomițenii s-au descurcat foarte bine și în jocul disputat pe teren propriu, sâmbătă, 12 februarie 2022. Adver­sară i-a fost una dintre echipele virtual retrogradate din Liga a II-a, Dacia Unirea Brăila. Ba, chiar acolo unde nu au reușit să introducă mingea în ațe, dojenii au primit ajutor de la adversari. A fost 1-0 când Ionuț Cositoru a centrat... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 13:05 (1686 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Un nou tip de țeapă la Slobozia

Asociațiile de Proprietari se desființează pentru a nu plăti datoriile la Urban SA

Urban SA reclamă faptul că Asociațiile de Proprietari din Slobozia evită plata debitelor restante. «Cam 20% dintre Asociațiile cu debite mari încearcă să evite plata acestor debite prin desfiin­țare... Legea e însă clară! În maxim 6 luni aceste Asociații trebuie reîn­ființate!» susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu. La acest moment, Primăria Slobozia nu deține o evidență a Asociațiilor de Proprietari care funcționează. Conform decla­rațiilor oficiale, situația s-ar putea rezolva în primăvara acestui an, prin legiferarea unor noi reglementări de către Consiliul Local Slobozia.

O poveste care nu se mai termină... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2022, 12:20 (17657 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Perla coroanei PNL

Slobozia mizează pe 180 milioane de lei în 2022

Administrația locală din Slobozia a facut public bugetul orașului pentru anul în curs. Conform cifrelor prezentate, administrația Soare mizează pe un buget de 180,9 milioane de lei. Suma, susține primarul Dragoș Soare, este suficientă pentru a permite demararea tuturor investițiilor anunțate în anul precedent. «E un buget solid care ne permite să susținem pro­iectele investiționale în derulare! Vizăm infrastructura rutieră, dezvoltarea urbanistică a orașului și sistemul de educație...» a declarat Dragoș Soare, primarul municipiului reședință de județ. Bugetul va fi votat în cadrul Consiliului Local Slobozia până la sfârșitul lunii februarie 2022.

Cel mai mare buget de până acum... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2022, 10:05 (5790 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Dramele neștiute ale orașului

Dramele neștiute ale orașului

O familie din Slobozia încearcă de două luni să recupereze bunurile unui prieten decedat într-una dintre locuințele sociale aparținând Primăriei. Insensibili în fața nevoilor și durerii, funcționarii publici invocă Legea. «Legile astea ar trebui să fie pentru oameni... Noi vrem să ne facem datoria de creștini față de finul Adrian. A fost prietenul nostru 30 de ani!» spune plângând nașa lui Adrian Drozan, mort pe 20 decembrie 2021...

Povestea unui om fără noroc Adrian Drozan avea 43 de ani când a murit, înainte de Crăciun... «Era un om bun...» spun cei care l-au cunoscut. «Așa l-a învățat... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2022, 12:10 (5958 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a intervenit în cazul tinerei din Căzănești, ignorată de serviciile sociale

Avocatul Poporului a obligat Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița să reevalueze cazul tinerei de 24 de ani, din orașul Căzănești, diagnosticată cu «retard mintal», care nu putea beneficia de indemnizație de handicap din cauza diplomei de studiu pe care o are. Instituția s-a autosesizat după ce în urmă cu 4 luni situația a fost prezentată în paginile ziarului nostru. În Raportul pe care l-au întocmit, reprezentanții Avocatului Poporului evidențiază și disfuncționalitățile în ceea ce privește activitatea serviciilor sociale din județul Ialomița.

Un caz controversat... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2022, 11:50 (11376 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

«Susțin plafonarea prețurilor pentru alimentele de bază și combustibili!»

Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR

«Susțin plafonarea prețurilor pentru alimentele de bază și combustibili!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu cere premierului Nicolae Ciucă să susțină activ plafonarea prețurilor la alimentele de bază și combustibili. «Locuitorii județului Ialomița au nevoie de protecție socială în fața valului de scumpiri care afectează România. Susțin plafonarea prețurilor pentru alimentele de bază și combustibili!» declară parlamentarul AUR Silviu-Titus Păunescu.

Niciodată nu e prea târziu Într-o interpelare adresată prim-mi­nistrului Nicolae Ciucă, deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu cere acestuia adoptarea de măsuri reale care să blocheze efectul scumpirilor în lanț... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2022, 15:50 (4400 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

Angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița se revoltă

Directorul Laurențiu Ghiauru, reclamat la Minister pentru «comportament abuziv» și «practici instituționale ilegale»

bonus: DREPT LA REPLICĂ

După aproape 10 ani de umilințe, angajații APM Ialomița reclamă la Ministerul Mediului comportamentul abuziv al directorului instituției, Laurențiu Ghiauru. Acesta este acuzat că are un comportament vulgar, își amenință colegii și adoptă decizii ilegale care ar favoriza anumiți agenți economici. În replică, Laurențiu Ghiauru susține că «sunt surprins de ceea ce aud...».

Mai bine mai târziu... Angajații APM Ialomița au înaintat către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Agenția Națională pentru Protecția Mediului și Instituția Prefectului Ialomița o reclamație asumată în care îl... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2022, 10:20 (12808 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

Transformat în «Programul pentru Școli al României», fostul program guvernamental «Laptele și Cornul» pare să aibă unele deficiențe la nivelul județului Ialomița. Astfel, elevii din județ primesc produse în cantități mai mici decât cele stabilite prin Hotărârea de Guvern în baza căreia se derulează acest program. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că au primit semnale din partea școlilor în ceea ce privește cantitatea de fructe distribuite în uni­tățile de învățământ. «Am făcut verificări și am constatat faptul că, într-adevăr, la fructe nu s-au respectat cantitățile!» susține Alexandru Dinu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Există însă suspiciuni și cu privire la faptul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2022, 13:50 (12901 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru, secretar general adjunct al Guvernului

Victor Moraru, secretar general adjunct al Guvernului

Victor Moraru, ex-președintele Consiliului Județean Ialomița, ar putea deveni unul dintre cei 4 secretari generali adjuncți ai Guvernului României. Marian Neacșu, secretarul gene­ral al instituției încearcă să atingă acest obiectiv pretextând că numărul mare de ministere din acest moment impune extinderea schemei pe personal a Secretariatului Guvernului.

De la 2 la 4 secretari adjuncți Schema de personal a Secre­tariatului General al Guvernului României prevede 2 secretari adjuncți. Cele două posturi se dovedesc însă insuficiente pentru datoriile politice ale secretarului general Marian... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2022, 10:05 (9396 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru anul 2022

Ialomița are buget pentru anul 2022

Administrația publică județeană a organizat miercuri, 2 februarie a.c., o dezbatere publică în care a prezentat proiectul de buget pentru anul 2022. Conform acestuia, instituția are la dispoziție 406,9 milioane de lei pentru asigurarea investițiilor județene previzionate pentru anul 2022. Filosofia bugetară a instituției pentru anul în curs o reprezintă cofinan­țarea proiectelor de investiții finanțate din fonduri europene și naționale. «Primul lucru pe care am încercat să îl facem a fost să asigurăm cofinanțarea tuturor proiectelor de investiții cofinanțate din alte surse decât cele ale Consiliului Județean!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița în debutul întâlnirii... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2022, 12:40 (10233 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul Victor Moraru, primarul Alin Sandu și consilierii PSD

Bătălia pentru viitorul sistem de apă și apă uzată de la Amara

Ex-primarul orașului Amara, Victor Moraru, acuză actuala adminis­tra­ție că renunță la investiții în valoare de 8 milioane de lei în favoarea Urban SA Slobozia. În replică, primarul orașului Amara, Alin Sandu, explică într-o postare publică starea deplorabilă în care se află sistemul de apă și apă uzată al orașului. Prinși între ciocanul ignoranței patriotarde și nicovala ordinelor de partid, consilierii PSD sabotează ultimele șanse investiționale ale unui oraș gestionat defectuos în ultimele mandate...

Dezinformare cu premeditare Victor Moraru, primar al localității Amara între 20... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 17:40 (6616 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Pe locul 2, la finalul turului

Handbal, Divizia A, Spartac București-CSM Unirea Slobozia 22-43 (10-21)

Pe locul 2, la finalul turului

CSM Unirea Slobozia a făcut un tur de campionat peste așteptări. S-a vorbit în presezon despre Ploiești, Brașov sau Galați ca principale combatante ale seriei estice, însă doar ultima a confirmat. Unirea Slobozia a învins la Ploiești, iar lumea handbalului a văzut că nu-i de joacă cu fetele lui Constantin Frâncu. Apoi, de la Slobozia a plecat cu traista goală Corona Brașov, iar faptul că CSM Unirea ia lucrurile în serios a devenit certitudine. Cu tot respectul pentru adversarele de duminică, 6 februarie 2022, trebuie să spunem că ultima etapă a reprezentat o simplă oportunitate de a mai înmagazina 3 puncte.

Joc de voie cu Spartac... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 14:45 (3842 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Efectele pandemiei

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Pandemia de COVID-19 a întors pe dos economia, sistemul medical și edu­cația. Cursurile on-line și limitarea in­teracțiunii dintre elevi i-au făcut pe aceștia să devină mai vulnerabili și predispuși la tentative de suicid. Autoritățile ialomițene recunosc faptul că media se­sizărilor cu privire la acest gen de fapte în rândul adolescenților a cunoscut o creștere în ultimii 2 ani. De asemenea, în școli sunt semnalate tot mai multe cazuri de «bullying». «Atunci când suntem sesizați cu privire la toate aceste aspecte noi luăm măsurile impuse de lege. Tratăm fiecare caz cu responsa­bilitate!» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 14:10 (10700 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

A fost amical, nu teatru

Fotbal, Unirea Slobozia-Unirea Constanța 4-4

A fost amical, nu teatru

Fotbaliștii Unirii Slobozia, antrenați de Adrian Mihalcea, se află în cantonament la Snagov, acolo unde vor rămâne până pe 11 februarie 2022. Pe lângă antrenamentele zilnice, Ibrian&Co au un bogat program de meciuri amicale. Deschiderea a fost făcută sâmbătă, 5 februarie a.c., când, în incinta bazei FCSB, Unirea Slobozia s-a duelat cu omonima din Constanța. Rezultatul final a fost unul surprinzător având în vedere că adversara este una dintre echipele aproape retrogradate din al doilea eșalon. A fost, totuși, vorba de un meci amical, venit în mijlocul perioadei de pregătire, când oboseala poate pune frână concentrării. Așa s-a întâmplat în minutul 10, când Ciprian Perju și-a învins propriul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 12:20 (2370 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Recolta Gheorghe Doja trece lejer de juniorii Unirii

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja trece lejer de juniorii Unirii

Fotbaliștii de la Recolta Gheorghe Doja au continuat suita meciurilor amicale cu adversari sub valoarea sau experiența lor. După ce le-au depășit pe FC Rovine și Victoria Țăndărei, elevii lui Adrian Cristea s-au duelat cu tinerii jucători din echipa «U17» a Unirii Slobozia. Firește, a fost un meci la în­demâna celor de la Recolta care, la pauză, conduceau deja cu 4-0. Năstase a reușit o dublă, a punctat și Răduca, iar tânărul Dorin Radu a marcat cu un șut din 20 de metri. În partea a doua, scorul final, 5-0 pentru Recolta, a fost stabilit de Ionel Alexe. Adrian Cristea a început cu următorii jucători: Oprea-Petre, Chebac, Bucurică, Andrei-Bălan, Cositoru-Radu, Răduca, Chiriță-Năstase. Au mai jucat... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 11:55 (3832 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Incertitudini la CSM Fetești

Fotbal, Liga a III-a

Incertitudini la CSM Fetești

Codașă în clasament, CSM Fetești rămâne codașă și în privința campaniei de transferuri. Echipele pe care Feteștiul le va întâlni în play-out s-au descurcat considerabil mai bine la acest capitol. Astfel, decalajul valoric, în loc să se estompeze, a crescut. Feteștenii mai au la dispoziție câteva zile pentru a-și fortifica lotul, 14 februarie 2022 fiind ultima zi a perioadei de transferuri. Singurul transfer cert este, în fapt, o revenire: mijlocașul Denis Dincă, 23 de ani. Acesta a fost în lotul de 21 de jucători pe care CSM Fetești i-a deplasat la Ciuta, județul Buzău, pentru o perioadă de pregătire centrali­zată. De aici ne-au venit informații vagi. Echipa nu a susținut niciun meci amical, dar... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 11:10 (2715 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia își suspendă cursurile pentru 5 zile, din cauza pandemiei de COVID-19. Conducerea unității susține că a luat această decizie în urma îmbolnăvirii profesorilor și personalului auxiliar.

Elevii învață în sistem on-line Potrivit declarațiilor profesorului Vitalie Buzu, directorul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, la acest moment 7 angajați ai instituției de învățământ, profesori și personal auxiliar, au fost diagnosticați cu boala infecțioasă COVID-19. Pentru că ceilalți profesori nu puteau suplini orele colegilor aflați în carantină... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 20:05 (10682 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Din cauza lipsei forței de muncă pe plan local, angajatorii din Ialomița apelează la cea din străinătate. Țări asiatice precum Nepal, Sri Lanka, Vietnam sau Bangladesh au devenit exportatoare de forță de muncă și pentru județul nostru. Potrivit Inspectoratului General pentru Imigrări, în 2021, au fost acordate peste 500 de avize de muncă pe raza județului Ialomița. Este o creștere semnificativă, prin comparație cu ultimii 2 ani, explică reprezentanții autorităților locale. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă susține că, în prima lună a anului în curs, angajatorii din județ au pus la dispoziție 159 de locuri de muncă pentru persoanele din afara granițelor țării care vor să muncească... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 14:05 (10965 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Suspecții mai multor furturi, identificați

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți acuzați că, împreună sau individual, au săvîrșit 11 furturi din dependințe, garaje sau adăposturi de animale și păsări, fapte săvîrșite în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:32
(13449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Fierbinți Tîrg: Tîlhari arestați

În cursul zilei de vineri, 10 iulie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Fierbinți Tîrg, identificînd trei tineri, pe numele cărora Tribunalul București-Secția I Penală a emis, la data de 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:31
(14342 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția angajatorilor (persoane juridice și fizice) care depun declarații la FNUASS: Raportarea electronică

Începînd cu raportările lunii iulie, efectuate în luna august, către CJAS Ialomița, listele de asigurați vor fi preluate în sistem electronic în baza aplicației furnizate de către CNAS-Siveco. Această aplicație ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 10:14
(19128 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20153 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17907 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16263 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21902 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23452 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12952 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20419 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12858 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24016 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24384 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21917 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14755 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13630 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20107 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11052 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13379 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13586 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12022 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...