Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Efectele pandemiei

Elevii ialomițeni, predispuși la tentative de suicid și «bullying»

Pandemia de COVID-19 a întors pe dos economia, sistemul medical și edu­cația. Cursurile on-line și limitarea in­teracțiunii dintre elevi i-au făcut pe aceștia să devină mai vulnerabili și predispuși la tentative de suicid. Autoritățile ialomițene recunosc faptul că media se­sizărilor cu privire la acest gen de fapte în rândul adolescenților a cunoscut o creștere în ultimii 2 ani. De asemenea, în școli sunt semnalate tot mai multe cazuri de «bullying». «Atunci când suntem sesizați cu privire la toate aceste aspecte noi luăm măsurile impuse de lege. Tratăm fiecare caz cu responsa­bilitate!» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 14:10 (10701 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

A fost amical, nu teatru

Fotbal, Unirea Slobozia-Unirea Constanța 4-4

A fost amical, nu teatru

Fotbaliștii Unirii Slobozia, antrenați de Adrian Mihalcea, se află în cantonament la Snagov, acolo unde vor rămâne până pe 11 februarie 2022. Pe lângă antrenamentele zilnice, Ibrian&Co au un bogat program de meciuri amicale. Deschiderea a fost făcută sâmbătă, 5 februarie a.c., când, în incinta bazei FCSB, Unirea Slobozia s-a duelat cu omonima din Constanța. Rezultatul final a fost unul surprinzător având în vedere că adversara este una dintre echipele aproape retrogradate din al doilea eșalon. A fost, totuși, vorba de un meci amical, venit în mijlocul perioadei de pregătire, când oboseala poate pune frână concentrării. Așa s-a întâmplat în minutul 10, când Ciprian Perju și-a învins propriul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 12:20 (2370 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Recolta Gheorghe Doja trece lejer de juniorii Unirii

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja trece lejer de juniorii Unirii

Fotbaliștii de la Recolta Gheorghe Doja au continuat suita meciurilor amicale cu adversari sub valoarea sau experiența lor. După ce le-au depășit pe FC Rovine și Victoria Țăndărei, elevii lui Adrian Cristea s-au duelat cu tinerii jucători din echipa «U17» a Unirii Slobozia. Firește, a fost un meci la în­demâna celor de la Recolta care, la pauză, conduceau deja cu 4-0. Năstase a reușit o dublă, a punctat și Răduca, iar tânărul Dorin Radu a marcat cu un șut din 20 de metri. În partea a doua, scorul final, 5-0 pentru Recolta, a fost stabilit de Ionel Alexe. Adrian Cristea a început cu următorii jucători: Oprea-Petre, Chebac, Bucurică, Andrei-Bălan, Cositoru-Radu, Răduca, Chiriță-Năstase. Au mai jucat... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 11:55 (3833 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Incertitudini la CSM Fetești

Fotbal, Liga a III-a

Incertitudini la CSM Fetești

Codașă în clasament, CSM Fetești rămâne codașă și în privința campaniei de transferuri. Echipele pe care Feteștiul le va întâlni în play-out s-au descurcat considerabil mai bine la acest capitol. Astfel, decalajul valoric, în loc să se estompeze, a crescut. Feteștenii mai au la dispoziție câteva zile pentru a-și fortifica lotul, 14 februarie 2022 fiind ultima zi a perioadei de transferuri. Singurul transfer cert este, în fapt, o revenire: mijlocașul Denis Dincă, 23 de ani. Acesta a fost în lotul de 21 de jucători pe care CSM Fetești i-a deplasat la Ciuta, județul Buzău, pentru o perioadă de pregătire centrali­zată. De aici ne-au venit informații vagi. Echipa nu a susținut niciun meci amical, dar... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2022, 11:10 (2715 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Slobozia: Pandemia de COVID-19 închide Colegiul Național «Mihai Viteazul» pentru 5 zile

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia își suspendă cursurile pentru 5 zile, din cauza pandemiei de COVID-19. Conducerea unității susține că a luat această decizie în urma îmbolnăvirii profesorilor și personalului auxiliar.

Elevii învață în sistem on-line Potrivit declarațiilor profesorului Vitalie Buzu, directorul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, la acest moment 7 angajați ai instituției de învățământ, profesori și personal auxiliar, au fost diagnosticați cu boala infecțioasă COVID-19. Pentru că ceilalți profesori nu puteau suplini orele colegilor aflați în carantină... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 20:05 (10683 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Ialomița importă forță de muncă din Asia

Din cauza lipsei forței de muncă pe plan local, angajatorii din Ialomița apelează la cea din străinătate. Țări asiatice precum Nepal, Sri Lanka, Vietnam sau Bangladesh au devenit exportatoare de forță de muncă și pentru județul nostru. Potrivit Inspectoratului General pentru Imigrări, în 2021, au fost acordate peste 500 de avize de muncă pe raza județului Ialomița. Este o creștere semnificativă, prin comparație cu ultimii 2 ani, explică reprezentanții autorităților locale. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă susține că, în prima lună a anului în curs, angajatorii din județ au pus la dispoziție 159 de locuri de muncă pentru persoanele din afara granițelor țării care vor să muncească... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 14:05 (10968 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Slobozia nu mai poate aștepta

Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu

Locatarii blocului J2 din Slobozia și-au construit propriul sistem de iluminat public stradal, acuzând administrația locală că refuză să se implice în rezolvarea problemelor reclamate de cetățeni. În replică, administrația Soare oferă... justificări!

Prin noi înșine În luna decembrie a anului 2021, locatarii locului J2 din Piața «Cuza Vodă» au solicitat Primăriei Slobozia remedierea sistemului de iluminat public stradal în zonă. După luni de așteptare, exasperați de lipsa de reacție a administrației locale, lo­catarii blocului au improvizat un sistem de iluminat propriu. «Locuitorii blocului J2 mulțumesc domnului primar Dragoș Soare din cauza căruia de aproximativ 3 luni cartierul din care fac parte este în beznă! Datorită acestei implicări, ne-am hotărât să ne luminăm singuri... și nu suntem singurul cartier în situația aceasta. Votați Dragoș Soare care vreți... Nouă ne-a ajuns!»... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2022, 09:55 (4670 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Puncte de colectare selectivă a deșeurilor, în comuna Traian

Puncte de colectare selectivă a deșeurilor, în comuna Traian

Ialomița este departe de a rezolva pro­blema colectării selective a deșeurilor. Cu toate acestea, unele administrații locale fac eforturi pentru a crește de la o lună la alta cantitatea colectată de deșeuri ce poate fi adunată. În localitatea Traian, de exemplu, administrația locală a implementat un sistem prin care încearcă să gestioneze colectarea selectivă a deșeurilor. «Am reușit să-i facem pe cetățeni să devină mai respon­sabili, prin comunicare și informare...» susține Fănel Năstase, primarul loca­lității Traian.

Autoritățile locale se implică Administrația locală din Traian este... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2022, 12:05 (11245 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Vaccinarea noastră cea de toate zilele

Vaccinarea noastră cea de toate zilele

Vineri, 28 ianuarie 2022, autoritățile din Ialomița au fost gazde bune pentru «Caravana vaccinării», singura caravană din țară «dedicată educației despre sănătatea publică, în context pandemic». Eveni­mentul a fost marcat oficial în Sala «Europa» din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Apoi fiecare și-a dat masca jos și și-a văzut de treburile lui...

Caravana trece, autoritățile rămân «Caravana vaccinării» s-a vrut a fi un eveniment administrativ de anvergură, al cărui scop declarat a fost să ne atragă atenția nouă, populației, asupra pericolului pe care îl reprezintă pandemia. La... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2022, 15:55 (4989 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Pagube de 3,3 milioane de lei înregistrate în urma incendiilor

Ialomița: Pagube de 3,3 milioane de lei înregistrate în urma incendiilor

O analiză a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița arată că, în 2021, va­loarea pagubelor produse în urma incendiilor înregistrate pe raza județului nostru a fost de 3,3 milioane de lei. Anul trecut, pe lângă bunurile materiale, flăcările au luat și trei vieți omenești...

Aproximativ 9000 de intervenții într-un an Potrivit estimărilor oficiale, pompierii ialomițeni au desfășurat, în 2021, aproximativ 9000 de intervenții pentru situații de urgență. Incendiile reprezintă 200 din numărul total al intervențiilor la care au participat militarii... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2022, 11:20 (4278 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mediere administrativă

Mânăstirea Balaciu primește 154 hectare de pădure

Mânăstirea Balaciu va intra în posesia a 154 de hectare de pădure în zona localităților Balaciu și Sfântu Gheorghe. Decizia a fost amânată timp de mai mulți ani din cauza unor blocaje admi­nistrative. Rezolvarea conflictului a fost posibilă la intervenția Prefecturii Ialomița, care a organizat o în­tâlnire informală între părțile implicate. «Practic, situația e rezolvată. Așteptăm reprezentanții Direcției Silvice pentru a măsura suprafețele de pădure care urmează să fie retrocedate!» declară Viorel Trandafir, secretarul comunei Balaciu.

E și Prefectura bună la ceva Joi, 27 ianuarie... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2022, 14:50 (15841 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița se mută în containere

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița se mută în containere

Din cauza lucrărilor de modernizare care se desfă­șoară la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ser­viciul Județean de Ambu­lanță Ialomița va fi relocat. Astfel, în timp ce perso­na­lul administrativ va fi mutat în sediul unei societăți comerciale din Slobozia, medicii și asistentele își vor desfășura activitatea în 6 containere ce vor fi amplasate în curtea din spate a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Activitate desfășurată în containere Modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și Ambulatoriului Integrat au determinat mutarea instituțiilor care își desfășurau... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2022, 10:10 (12472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centru de evaluare COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Centru de evaluare COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia funcțio­nează singurul Centru de eva­luare COVID-19 operațional din județul Ialomița. Entitatea sanitară a fost creată pentru a minimiza presiunea pusă pe cadrele medicale ale unității. «Pacienții beneficiază de consultații medicale și sunt internați în spital doar dacă medicii Centrului consideră că este necesar...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Investigații medicale pentru pacienții COVID-19 La nivelul județului Ialomița există 4 Centre de evaluare COVID-19, însă operațional, deocamdată... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2022, 14:05 (10619 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadre medicale în pericol din cauza nepăsării jandarmilor

Anchetă internă în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița după un scandal la Spitalul Urziceni

Cadre medicale în pericol din cauza nepăsării jandarmilor

Reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au deschis o anchetă internă după ce 4 subofițeri sunt acuzați că nu au intervenit să aplaneze un conflict, deși au fost solicitați în acest sens. Scandalul a fost provocat în incinta Spitalului Municipal Urziceni de către un grup de romi recalcitranți. «Jandarmii au venit și se uitau la medici și asistente cum se rugau de scanda­lagii să-i lase în pace!» susțin oficialii unității medicale. În cauză, poli­țiștii au deschis un dosar penal pentru «tulburarea ordinii și liniștii publice».

Filmul unui scandal Pe data de 18 ianuarie... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2022, 09:55 (4858 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulatoriul Integrat al Spitalului Fetești a fost inaugurat

Ambulatoriul Integrat al Spitalului Fetești a fost inaugurat

bonus: Centru multifuncțional pe bani europeni

Investiție în Sănătate la Fetești. Administrația locală a inaugurat joi, 20 ianuarie a.c., Ambulatoriul Integrat al Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Construit cu fonduri europene, proiectul are o valoare de 10,6 milioane de lei și reprezintă prima inițiativă de acest gen realizată în județul Ialomița încheiată cu succes.

Fonduri europene pentru Sănătate Ambulatoriul Integrat al Spitalului Municipal din Fetești a fost inclus în proiectul «Extinderea și dotarea cu echipamente medicale a Ambulatoriului din structura Spitalului Municipal „Anghel Saligny“-Fetești», care a obținut finanțare... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2022, 16:20 (11278 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul locurilor de parcare din Slobozia

Scandalul locurilor de parcare din Slobozia

Cetățenii orașului Slobozia reclamă faptul că administrația locală încheie noi contracte pentru locurile de parcare înainte de expirarea celor vechi. Oficialii Primăriei susțin că este «o problemă de soft» care urmează să fie rezolvată. O posibilă soluție ar fi construirea a două par­cări noi, cu o capacitate de 400 de locuri. «Sunt probleme pe care le moștenim de la vechea administrație... Din păcate, nu le putem rezolva peste noapte! Cetățenii sunt îndreptățiți să ne amenințe cu instanța. Încercăm să remediem problemele apărute în ultimele luni!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Zeci de cetățeni nemulțumiți... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2022, 11:05 (43934 vizualizări - 54 comentarii)

REPORTAJ

Fântâna vrajbei de pe strada Viilor, numărul 27

Două surori din Amara se războiesc de 33 de ani

Fântâna vrajbei de pe strada Viilor, numărul 27

La Amara, pe strada Viilor, două surori care împart curtea părintească se află în conflict de 33 de ani. Constanța Bătrânu susține că sora ei îi dărâmă casa, folosind deliberat o fântână dezafectată pe post de fosă septică. La rândul său, Georgeta Țapu, sora Constanței, a câștigat în instanță dreptul de a folosi fântâna...

Surorile de pe strada Viilor Constanța Bătrânu locuiește în Amara, pe strada Viilor, la numărul 27. O cunosc auto­ritățile locale, Poliția, vecinii... Iar cel mai bine o cunoaște sora ei, cu care este în conflict de 33 de ani: «Are fosa septică la un metru de casa... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2022, 15:25 (3054 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Când motivația topește bugetele

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Corona Brașov 27-25 (13-11)

Când motivația topește bugetele

Bucuria de la finalul meciului împotriva Coronei Brașov a electrizat toată tabăra slobozeană, de la jucătoare până la galerie. «Bugetul mic a învins bugetul mult mai mare... Asta s-a întâmplat astăzi!» ne spune entuziast unul dintre conducătorii Sloboziei. Și cum să nu fii entuziast când ai în față tabela al cărei scor final indică două goluri în plus pentru Unirea? A fost greu, foarte greu, dar cu atât mai frumos! Au fost momente de mare tensiune, în care părea totul pierdut. Dar elevele lui Constantin Frâncu s-au agățat de fiecare minge și au scos-o cu bine la capăt...

Invincibila Raluca... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2022, 14:40 (4666 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Egalii Petrolului

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Egalii Petrolului

La mijlocul săptămânii trecute, Unirea Slobozia a trecut, la scor de neprezentare, de CSM Fetești. Toate golurile s-au marcat în prima repriză, iar marcatorii au fost Ibrian și noii veniți Silaghi și Gherghiceanu. Mult mai grea a fost misiunea elevilor lui Adrian Mihalcea în meciul de vineri, 28 ianuarie 2022, contra liderului Ligii a II-a, Petrolul Ploiești. Meciul s-a jucat la Blejoi și a arătat, chiar dacă vorbim de o partidă amicală, o Unirea Slobozia matură care, la acest nivel, este capabilă să facă față oricărui adversar. Meciul nu a abundat în faze de poartă, iar Adrian Mihalcea a rulat aproape tot lotul. De remarcat că, în ultimele 15 minute, au fost pe teren 5 jucători sub 20 de ani... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2022, 13:05 (8964 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Demonstrație de forță cu Țăndăreiul

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Demonstrație de forță cu Țăndăreiul

Recolta Gheorghe Doja a început în forță meciurile amicale. După acel 7-0 de la Rovine, elevii lui Adrian Cristea au mers sâmbătă, 29 ianuarie 2022, la Țăndărei, pentru un test cu Victoria din localitate. A ieșit un nou succes categoric al celei de-a doua echipe susținută de Consiliul Județean Ialomița. Scorul a fost deschis încă din minutul 2, când Dorin Radu a reluat în poartă centrarea lui Adrian Răduca. Inspirația dojenilor în campania de achiziții a fost confirmată și de Florin Bălan, care a făcut 2-0 cu un șut necruțător din 8 metri. 3-0 a făcut Mihăiță Năstase, iar Răduca și-a făcut din nou simțită prezența cu o execuție bară-gol. Scorul pauzei, 5-0, a fost stabilit de Andrei Comșa. În... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2022, 12:20 (2533 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10949 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15670 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14901 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14002 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19591 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12182 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11779 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12532 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...