Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie Anchetă penală pentru administrațiile locale
În premieră în administrația din Ialomița, prefectul județului se dovedește util. Mihai Tănăsescu înaintează către Inspectoratul de Poliție concluziile unui raport privind maniera ilegală în care 16 primării administrează pajiștile din județ. Rezul­tatele anchetei polițienești încă se lasă așteptate. Dar se cheamă că am făcut primul pas spre legalitate. În aceeași lună, Consiliul Județean Ialomița descoperă brusc că are 163 kilometri de drumuri neasfaltate, iar noul președinte Marian ... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2021, 12:10 (6688 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

În cadrul unei ceremonii, au fost desemnați cei mai buni sportivi ai județului Ialomița în anul 2021. Astfel, CSM Unirea Slobozia a dominat și în acest an ierarhia celor mai galonați sportivi ialomițeni, în clasamentul rezervat Sporturilor Olimpice 9 din primii 12 sportivi fiind legitimați la Clubul Sportiv Municipal Slobozia. De asemenea, să remarcăm că, din nou, Scrima și Luptele au fost ramurile sportive cu cei mai mulți premianți. Așadar, cel mai bun sportiv ialomițean al anului 2021 a fost desemnat sabrerul George Dragomir. După cum am consemnat și noi, George Dragomir și-a demonstrat din nou talentul și perseverența cucerind Titlul Național individual la Tineret (sportivi sub 23 de ani)... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:50 (4761 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Ialomița anului 2021 a stat sub semnul reconstrucției administrative. A fost un an lung, un an greu, un an în care autoritățile locale și jude­țene și-au reînnoit promisiunile de mai bine. Independent vă propune o retrospectivă a evenimentelor care au marcat viața politică, economică și administrativă a județului. Și vă urează să aveți parte de o viață mai bună în anii care urmează. Pentru că, nu-i așa?!, speranța moare întotdeauna ultima...

Ianuarie Nimic nu se schimbă, totul se transformă... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:10 (7093 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Administrația are fonduri

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Luni, 20 decembrie 2021, Monitorul Oficial a publicat valoarea fondurilor alocate de Guvernul României pentru județul Ialomița. Suma repartizată județului din Fondul de Rezervă la dispoziția Guvernului se ridică la 22,5 milioane de lei. Printre localitățile ialomițene care nu au primit niciun leu la această rectificare bugetară se numără orașul Amara...

Bani de Crăciun pentru administrațiile locale Administrațiile din Ialomița au primit bani din Fondul de Rezevă la dispoziția Guvernului. Cele mai mari sume au fost alocate Consiliului Județean Ialomița (4 milioane de lei), municipiului... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 09:55 (5520 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a învrednicit Preabunul Dumnezeu și ne-a dat multă putere să parcurgem, prin mari încercări și necazuri, drumurile acestui an și să ajungem la prăznuirea minunii Nașterii Celui așteptat de milenii de întreaga creație, Mântuitorul Iisus Hristos, Cel Ce este „Calea, Adevărul și Viața” și „Lumină a lumii”, pe Care urmându-L, nu vom umbla întru întuneric.
Anul acesta, cu prilejul sărbătorii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2021, 10:10 (13117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Se întâmplă la Fetești

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unei femei din localitate după ce aceasta a fost surprinsă obligându-și copiii să cerșească. Cazul a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care a dispus integrarea copiilor într-un program de protecție socială. «În prezent, copiii sunt în grija serviciilor noastre!» au precizat reprezentanții instituției.

Copiii pot ajunge pe lista de adopții Din primele informații, se pare că femeia se afla sub monitorizarea autorităților de mai bine de jumătate de an. Aceasta a fost suprinsă... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 12:40 (6324 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Primarul orașului Amara, Alin-Sorin Sandu, a organizat joi, 23 decembrie 2021, un miting de protest în fața Consiliului Județean Ialomița. Edilul a citit în fata grupului de protestatari o scrisoare deschisă adresată Consiliului Județean Ialomița, Guvernului României și Avocatului Poporului. «Administrație fără strategii politice!» au susținut protestatarii stânși în Piața Revoluției din Slobozia.

Ultimul protest administrativ al anului Administrația din Amara a decis să organizeze un protest public în fața Consiliului Județean Ialomița. Protestul a fost organizat de către... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 10:05 (4773 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

«Crăișorii Bărăganului» de la Miloșești

«Crăișorii Bărăganului» de la Miloșești

Daniel Trifu, un ialomițean pasionat de tradițiiile populare românești, reînvie obiceiul colindatului. El a înființat în această toamnă, la Miloșești, o ceată de colindători pe care a denumit-o «Crăișorii Bărăganului». Ceata colindă zilele acestea comuna Miloșești, după ce pe 21 decembrie 2021 a făcut turul televiziunilor din București. «Tot ce facem, facem din dragoste pentru tradițiile noastre populare!» declară Daniel Trifu la unison cu ceata lui.

Cea mai tânără ceată din județ Pe 17 decembrie a.c., la Slobozia, în cadrul spectacolului anual «Sub zare de soare», și-a făcut... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 17:50 (3596 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, sub lupa Comisiei Europene

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, sub lupa Comisiei Europene

Doi reprezentanți ai Comisiei Europene, de la Bruxelles, au demarat săptămâna prece­dentă o misiune de audit în cadrul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. Scopul verificării a fost acela privitor la modul în care autoritățile sanitar-veterinare din județul nostru au gestionat epidemia de Pestă Porcină Africană. Concluziile oficiale se vor regăsi într-un raport ce va fi înmânat premierului Nicolae Ciucă. Reamintim că Ialomița se află pe primul loc la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Pestă Porcină Africană. Oficialii DSVSA Ialomița apreciază că cifrele sunt generate de faptul că la nivelul județului nostru raportarea cazurilor se face... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 10:50 (12940 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unități mobile pentru pacienții COVID-19, în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Unități mobile pentru pacienții COVID-19, în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia implementează un proiect ce are ca scop creșterea gradului de intervenție în ceea ce privește boala infecțioasă COVID-19. Astfel, unitatea medicală va achiziționa 3 unități mobile în care pacienții infectați cu SARS-CoV-2 să beneficieze de consultații și tratament adecvat. Investiția va fi suportată din bugetul Uniunii Europene și are o valoare de 14 milioane de lei.

Sprijin pentru bolnavii de COVID-19 Proiectul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare și se numește «Creșterea capacității... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 10:05 (13012 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marin Constantin așteaptă numirea ca prefect al Ialomiței

Marin Constantin așteaptă numirea ca prefect al Ialomiței

Miercuri, 22 decembrie 2021, pe ordinea de zi a ședinței de Guvern, la ultimul punct figurează un proiect de hotărâre «privind eliberări/numiri de prefecți și/sau subprefecți». Astfel, după consumarea negocierilor în cadrul coaliției de guvernare și așa cum am anunțat încă de la începutul lunii decembrie a.c., propunerea PSD Ialomița privind nominalizarea lui Marin Constantin drept prefect al județului Ialomița a fost acceptată. În acest sens, în cadrul ședinței de Guvern urmează să fie validată, printr-o hotărâre, această propunere, Marin Constantin urmând... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 13:10 (7736 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tâlhari la Țăndărei: Cu pistol și cagule, trei bărbați au pătruns în casa unui bărbat. I-au furat banii!

Tâlhari la Țăndărei: Cu pistol și cagule, trei bărbați au pătruns în casa unui bărbat. I-au furat banii!

În seara zilei de luni, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 20,00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată cu privire la faptul că trei persoane mascate au intrat în locuința unui bărbat și l-au deposedat de o sumă de bani. La fața locului s-a deplasat o echipă operativă formată din polițiști de Investigații Criminale, de Ordine Publică și criminaliști, care în urma cercetărilor au stabilit că trei persoane, cu fețele acoperite, au pătruns în locuința unui bărbat, în vârstă de 60 de ani, din Țăndărei, l-au amenințat cu un pistol și l-au deposedat de o sumă de bani, un card bancar și un telefon mobil, după care au plecat într-o direcție necunoscută. Polițiștii efectuează cercetări în vederea identificării... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 12:35 (4990 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenajarea unui monument istoric, sistată din lipsa unui aviz

La Slobozia

Amenajarea unui monument istoric, sistată din lipsa unui aviz

Direcția Județeană pentru Cultură Ialomița a sistat lucrările de amenajare a unei case maramureșene, inițiate de Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Specialiștii instituției susțin că lucrarea nu putea începe fără un aviz din partea acestora. În replică, reprezentanții Muzeului Național al Agriculturii susțin că respectivul aviz nu era necesar atâta timp cât au pri­mit Certificatul de Urbanism din partea Primăriei Slobozia. «Din punctul nostru de vedere totul este legal!» susține Gheorghe Petre, directorul Muzeului.

Lucrări sitate, aviz lipsă În anul 2017, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 10:05 (12259 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnavă de COVID-19, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia: «Medicii și asistentele sunt niște îngeri păzitori!»

Bolnavă de COVID-19, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia: «Medicii și asistentele sunt niște îngeri păzitori!»

În lupta cu pandemia de COVID-19, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat cele mai grave cazuri de boală. Una dintre pacientele care a fost internată pe Secția ATI-COVID a celui mai mare spital din județul Ialomița le mulțumește public medicilor, asistentelor și infirmierelor care i-au acordat îngrijiri medicale. «Sunt niște îngeri păzitori!» a mărturisit pacienta.

Salvată de cadrele medicale ale Spitalului Slobozia Pacienta, pe numele său Carmen Dumitriu, a fost diagnosticată cu boala COVID-19 pe data de 12 noiembrie 2021. Femeia a fost transportată la Spitalul... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2021, 12:10 (6578 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară cercetată de polițiști pentru «purtare abuzivă»

Anchetă penală la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia

Profesoară cercetată de polițiști pentru «purtare abuzivă»

Inspectorul școlar general, Steluța Mitrea: «S-a hotărât declanșarea cercetării disciplinare!»

Scandalul public provocat de profesorul Cristina Ștefan, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, a intrat în atenția Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Polițiștii s-au sesizat din oficiu în momentul în care în spațiul public au apărut înregistrările audio în care profesorul de limba Franceză și Engleză își înjură elevii în timpul orei. Aceasta este acum cercetată penal pentru «purtare abuzivă» și, spun surse judiciare, se află în concediu medical.

Verificările sunt în curs În urmă cu o săptămână, în spațiul public, au apărut o serie de înregistrări audio... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 17:10 (8248 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Țățica Rodica a devenit «mistică»

Țățica Rodica a devenit «mistică»

Ca orice parlamentar care pri­zează populism în loc de «prafuri», țățica Rodica, de departe parlamentarul nostru favorit de la face­rea Parlamentului încoace, a de­venit mistică. Între două prize de populism deșănțat (presărate cu achiziții de struguri «pentru a sus­ține economia locală» sau, după caz, «plângeri penale pentru ză­dărnicirea combaterii bolilor»), țățica Rodica apasă blană pedala sentimentului religios, de-a ajuns să se piște Iisus de mână de-a dreapta Tatălui ca să fie sigur că nu visează ce vede pe TikTok și pe Facebook. Cum adică ce face Rodica? Dar voi unde ați fost zilele astea, cât Domnul nostru Iisus Hristos a fost în pericol din cauza neomarxiștilor și globaliștilor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 14:10 (5555 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația Soare vrea restructurarea rețelei școlare locale

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația din Slobozia încearcă să comaseze rețeaua școlară locală a orașului. Într-o primă etapă, liceele «A.I. Cuza» și «Mihai Eminescu» vor deveni un singur Campus Tehnologic, primul de acest fel din județ. «Rețeaua școlară din Slobozia instruiește forța de muncă la fel ca acum 30-40 de ani... Însă piața de muncă s-a schimbat radical! Avem nevoie de forță de muncă specializată în domeniile pe care le cere piața. Administrația locală este un partener în acest proces, nu un spectator... Vrem să construim aici, la Slobozia, cel mai mare Campus Tehnologic al jude­țului!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Ambiții administrative... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 09:55 (9543 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic!»

Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR

«Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic!»

Deputatul Alianței pentru Unirea Românilor, Titus Silviu Păunescu a făcut bilanțul primului său an de mandat. «Acest prim an de mandat reprezintă pentru mine o experiență unică. (...) Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic! Și le mulțumesc tuturor pentru încrede­rea pe care mi-au acordat-o... Nu-i voi dezamăgi!» declară Silviu Titus Păunescu.

Un bilanț intermediar Primul an de mandat al deputatului Silviu Titus Păunescu este unul intermediar. Lipsit de experiență politică și administrativă, Silviu Titus Păunescu susține că a petrecut acest an încercând să învețe cât mai... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2021, 12:10 (3185 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

La fabrica de asfalt de la Drumuri și Poduri SA

La fabrica de asfalt de la Drumuri și Poduri SA

E la o aruncătură de băț de oraș, dincolo de calea fe­rată care des­parte Slobozia de Slobozia Nouă. Și, dacă n-ar fi munții de piatră și nisip din curte, n-ai bănui că acolo se produce asfalt. Și totuși... Drumuri și Poduri SA produce acolo asfaltul de pe străzile orașului și drumurile județului din 2008. Iar de câțiva ani încoace vinde asfalt și firmelor concurente. Asta da performanță!

Asfaltul nostru cel de toate zilele Ca să ajungi la stația de asfalt de la Drumuri și Poduri SA ai nevoie de o mașină bună, că drumul e prost. Dar merită efortul. Drumuri și Poduri SA are curtea aia... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2021, 13:15 (14892 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Silvia și Marian, cuplul de secretari generali

Politica cu «p» mică

Silvia și Marian, cuplul de secretari generali

«In patria nostra multae silvae sunt!». Mai țineți minte propoziția asta pe care o învățam ca papagalii la orele de Latină dintr-a VIII-a? Ei, bine, de-acuma elevii de gene­rală își pot lua adio de la ea. Pentru că în patria noastră există de azi înainte o singură Silvie, Silvia Mihalcea. Dânsa este începând de luni, 13 decembrie 2021, secretarul general al Camerei Deputaților, după ce partenerul ei de viață, Marian Neacșu, a fost numit cu o săptămână înainte secretar gene­ral al Guvernului. În acest fel, cuplul Marian-Silvia reușește să demonstreze unei țări întregi că nu contează vârsta și sexul atunci când doi oameni se iubesc și hotărăsc să ocupe funcții publice. Mai exact, că vârsta... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2021, 17:20 (11461 vizualizări - 7 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
202 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6479 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3989 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4702 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6821 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4142 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3662 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3561 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2863 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3133 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2911 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3412 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3589 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3403 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4702 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3848 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4229 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4120 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4256 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4664 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...