Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesoară cercetată de polițiști pentru «purtare abuzivă»

Anchetă penală la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia

Profesoară cercetată de polițiști pentru «purtare abuzivă»

Inspectorul școlar general, Steluța Mitrea: «S-a hotărât declanșarea cercetării disciplinare!»

Scandalul public provocat de profesorul Cristina Ștefan, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, a intrat în atenția Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Polițiștii s-au sesizat din oficiu în momentul în care în spațiul public au apărut înregistrările audio în care profesorul de limba Franceză și Engleză își înjură elevii în timpul orei. Aceasta este acum cercetată penal pentru «purtare abuzivă» și, spun surse judiciare, se află în concediu medical.

Verificările sunt în curs În urmă cu o săptămână, în spațiul public, au apărut o serie de înregistrări audio... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 17:10 (8244 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Țățica Rodica a devenit «mistică»

Țățica Rodica a devenit «mistică»

Ca orice parlamentar care pri­zează populism în loc de «prafuri», țățica Rodica, de departe parlamentarul nostru favorit de la face­rea Parlamentului încoace, a de­venit mistică. Între două prize de populism deșănțat (presărate cu achiziții de struguri «pentru a sus­ține economia locală» sau, după caz, «plângeri penale pentru ză­dărnicirea combaterii bolilor»), țățica Rodica apasă blană pedala sentimentului religios, de-a ajuns să se piște Iisus de mână de-a dreapta Tatălui ca să fie sigur că nu visează ce vede pe TikTok și pe Facebook. Cum adică ce face Rodica? Dar voi unde ați fost zilele astea, cât Domnul nostru Iisus Hristos a fost în pericol din cauza neomarxiștilor și globaliștilor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 14:10 (5553 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația Soare vrea restructurarea rețelei școlare locale

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația din Slobozia încearcă să comaseze rețeaua școlară locală a orașului. Într-o primă etapă, liceele «A.I. Cuza» și «Mihai Eminescu» vor deveni un singur Campus Tehnologic, primul de acest fel din județ. «Rețeaua școlară din Slobozia instruiește forța de muncă la fel ca acum 30-40 de ani... Însă piața de muncă s-a schimbat radical! Avem nevoie de forță de muncă specializată în domeniile pe care le cere piața. Administrația locală este un partener în acest proces, nu un spectator... Vrem să construim aici, la Slobozia, cel mai mare Campus Tehnologic al jude­țului!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Ambiții administrative... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 09:55 (9525 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic!»

Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR

«Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic!»

Deputatul Alianței pentru Unirea Românilor, Titus Silviu Păunescu a făcut bilanțul primului său an de mandat. «Acest prim an de mandat reprezintă pentru mine o experiență unică. (...) Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic! Și le mulțumesc tuturor pentru încrede­rea pe care mi-au acordat-o... Nu-i voi dezamăgi!» declară Silviu Titus Păunescu.

Un bilanț intermediar Primul an de mandat al deputatului Silviu Titus Păunescu este unul intermediar. Lipsit de experiență politică și administrativă, Silviu Titus Păunescu susține că a petrecut acest an încercând să învețe cât mai... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2021, 12:10 (3176 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La fabrica de asfalt de la Drumuri și Poduri SA

La fabrica de asfalt de la Drumuri și Poduri SA

E la o aruncătură de băț de oraș, dincolo de calea fe­rată care des­parte Slobozia de Slobozia Nouă. Și, dacă n-ar fi munții de piatră și nisip din curte, n-ai bănui că acolo se produce asfalt. Și totuși... Drumuri și Poduri SA produce acolo asfaltul de pe străzile orașului și drumurile județului din 2008. Iar de câțiva ani încoace vinde asfalt și firmelor concurente. Asta da performanță!

Asfaltul nostru cel de toate zilele Ca să ajungi la stația de asfalt de la Drumuri și Poduri SA ai nevoie de o mașină bună, că drumul e prost. Dar merită efortul. Drumuri și Poduri SA are curtea aia... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2021, 13:15 (14883 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Silvia și Marian, cuplul de secretari generali

Politica cu «p» mică

Silvia și Marian, cuplul de secretari generali

«In patria nostra multae silvae sunt!». Mai țineți minte propoziția asta pe care o învățam ca papagalii la orele de Latină dintr-a VIII-a? Ei, bine, de-acuma elevii de gene­rală își pot lua adio de la ea. Pentru că în patria noastră există de azi înainte o singură Silvie, Silvia Mihalcea. Dânsa este începând de luni, 13 decembrie 2021, secretarul general al Camerei Deputaților, după ce partenerul ei de viață, Marian Neacșu, a fost numit cu o săptămână înainte secretar gene­ral al Guvernului. În acest fel, cuplul Marian-Silvia reușește să demonstreze unei țări întregi că nu contează vârsta și sexul atunci când doi oameni se iubesc și hotărăsc să ocupe funcții publice. Mai exact, că vârsta... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2021, 17:20 (11343 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Ciulniței răspunde oficial... pe Facebook

Avocatul Poporului contra «avocatul» Clean Tech

Primarul Ciulniței răspunde oficial... pe Facebook

În primăvara anului 2021, ca urmare a sutelor de sesizări venite din partea cetățenilor, instituția Avocatul Poporului a cerut oficial explicații autorităților statului privitor la activitatea firmei Clean Tech Ciulnița. Singura instituție care a refuzat să răs­pundă solicitării ar fi fost Primăria Ciulnița. La 6 luni distanță, după mediatizarea situației în spațiul public, Gheorghe Stelică acuză instituția Avocatul Poporului de «politizarea» situației... pe Facebook!

Și tăcerea e un răspuns Timp de 10 ani Clean Tech Ciulnița a poluat sistematic zona Ciulnița-Slobozia fără ca autoritățile... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2021, 10:05 (6364 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Crimă în satul ialomițean Bucșa

Crimă în satul ialomițean Bucșa

Un tânăr de 24 de ani a ajuns în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița după ce a ucis un bărbat de 42 de ani. Crima s-a petrecut pe un islaz de la marginea satului Bucșa. Victima a fost ucisă cu un briceag.

Arestat preventiv pentru 30 de zile Mai mulți localnici din satul Bușca au sesizat la 112 faptul că pe islazul de la marginea localității s-ar fi produs un scandal. Cel care l-ar fi declanșat este tânărul de 24 de ani. Acesta ar fi fost deranjat că oile victimei sale, identificată în persoana unui bărbat de 42 de ani, ar fi pătruns... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2021, 13:50 (7480 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Bucșa crimă

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 3 Centre de Vaccinare anti-COVID-19 destinate copiilor

Ialomița are 3 Centre de Vaccinare anti-COVID-19 destinate copiilor

Autoritățile din Ialomița au stabilit care vor fi Centrele de Vaccinare anti-COVID-19 din județ unde se va putea realiza imunizarea copiilor, cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani. Acestea vor funcționa în orașele Fetești, Urziceni și Slobozia.

Se așteaptă vaccinul În așteptarea unei date oficiale cu pri­vire la debutul campaniei de vacci­nare anti-COVID-19 destinată copii­lor cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani, autoritățile sanitare din Ialomița au făcut demersuri pentru amenajarea Centrelor de Vaccinare destinate acestei categorii de populație. Potrivit unei decizii a Comi­tetului... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2021, 10:20 (10756 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Valoarea ajutoarelor de înmormântare a ajuns la 4,5 milioane de euro

Ialomița: Valoarea ajutoarelor de înmormântare a ajuns la 4,5 milioane de euro

Statistică sumbră a Casei Județene de Pensii Ialomița. Valul 4 al pandemiei de COVID-19 a făcut ca numărul ajutoarelor de înmormântare acordate de instituție să crească. Statistic, în perioada ianuarie-noiembrie 2021, în Ialomița au fost oferite 4200 de astfel de subvenții, cu peste 600 mai mult decât în anul precedent. Valoarea ajutoarelor de înmormântare anul acesta a fost de 4,5 milioane de euro.

Avalanșă de cereri în octombrie și noiembrie 2021 Ajutorul de înmormântare este un sprijin financiar pe care statul îl acordă în urma decesului unei persoane asigurate sau pensionare sau... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2021, 12:55 (7020 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vizită de lucru a ministrului Gabriela Firea la Slobozia

Vizită de lucru a ministrului Gabriela Firea la Slobozia

Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, Gabriela Firea a vizitat marți, 14 decembrie 2021, locuința protejată pentru victimele violenței domestice. Unitatea se află în administrarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița și a fost amenajată printr-un proiect cu finanțare europeană, din Fondul Social European.

Sprijin pentru victimele violenței domestice
Locuința protejată pentru victimele violenței domestice, administrată de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, a fost realizată cu ajutorul fondurilor... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 17:55 (5485 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021»

Primăria Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021»

În perioada 19-24 decembrie a.c., admi­nistrația locală din Slobozia organizează «Târgul de Crăciun 2021». Astfel, în centrul orașului vor fi organizate spectacole stradale pentru toate gusturile. «Târgul de Crăciun» de la Slobozia își va deschide porțile duminică, 19 decembrie 2021. Invitații speciali ai Sărbătorilor de Iarnă de la Slobozia vor fi artiștii Mihai Trăistariu și Narcisa Suciu.

6 zile de sărbătoare la Slobozia Îmbrăcată în straie de sărbătoare, Piața Revoluției din Slobozia îi va primi pe cetățenii orașului la «Târgul de Crăciun 2021» începând de duminică, 19 decembrie... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 16:15 (6925 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Au plecat doi jucători, se pregătesc alți doi!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Au plecat doi jucători, se pregătesc alți doi!

Unirea Slobozia iernează pe locul 8, iar jucătorii antrenați de Adrian Mihalcea nu și-au luat gândul de la o eventuală participare în play-off. Îi despart 4 puncte de locurile 5-6, ocupate de Steaua și FC Buzău, iar acestea pot fi recuperate în cele 3 etape rămase de jucat, din sezonul regulat, în primăvară. Unirea nu e la mâna ei, dar programul o ajută. Pentru aceasta, este necesară primenirea lotului în pauza de iarnă. Deocamdată, s-a dat startul plecărilor.

În primăvară, fără Turcu și Savu Primii doi jucători la serviciile cărora Unirea a renunțat sunt Turcu și Savu. Atacantul Cosmin... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 15:40 (5152 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia s-a despărțit de Andreea Dinu

Handbal, Divizia A

CSM Unirea Slobozia s-a despărțit de Andreea Dinu

CSM Unirea Slobozia continuă în aceste zile pregătirea pe plan local. Echipa se află la 2 puncte de prima poziție și speră să remonteze, o dată cu reluarea campionatului, acest handicap. Între timp, în lotul coordonat de antrenorul Constantin Frâncu a apărut prima plecare: pivotul Andreea Dinu, 21 de ani. Andreea a venit în vară de la Dunărea Brăila. A jucat foarte puțin la Slobozia, având pe postul său o concurență acerbă: Florea, Naumenko și Vlădescu. Conform apropiaților, «Dinuț», cum îi spun prietenii, ar intenționa să renunțe la handbal. În zilele următoare, am putea avea parte și de alte mișcări de trupe, atât la capitolul «veniri», cât și la «plecări». CSM Unirea Slobozia va participa,... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 14:10 (5797 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marian Neacșu, omul și opera

Marian Neacșu, omul și opera

Marian Neacșu nu mai așteaptă numirea în funcția de secretar general al Guvernului pentru că a fost numit. Ialomița nu mai așteaptă nimic pentru că Marcel Ciolacu, președintele PSD a declarat că Marian Neacșu nu e «un tâlhar». Subscriem! Marian Neacșu nu e «un tâlhar»! El este un lider politic care refuză să-și asume greșelile personale și deciziile eronate adoptate în numele «binelui public». Iar revenirea acestuia într-o funcție publică de prim rang confirmă etichetele de «purtător de mapă», «trădător» și «condamnat penal»...

Nu aduce anu’ ce aduce Ciolacu Marian Neacșu se întoarce... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 12:40 (7436 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Amara, campioană de iarnă

Fotbal, Liga a IV-a

Amara, campioană de iarnă

Sâmbătă, 11 decembrie a.c., s-a desfășurat ultima etapă din turul Ligii a IV-a ialomițene. A fost o etapă interesantă, care încheie în mod fericit un tur de campionat în care echipele au avut fluctuații de formă. Au fost surprize plăcute, dar și echipe care au dezamăgit. Au făcut o figură frumoasă echipele din Amara, Rovine, Ion Roată și Roșiori. A dezamăgit inexplicabil Înfrățirea Jilavele, care se anunța una dintre candidatele la titlu după parcursul excelent din Cupă. Nu s-au regăsit în totalitate nici Abatorul, Țăndărei sau Munteni Buzău. Pe lângă aceasta, este deja clar că trebuie să mai așteptăm cel puțin un an ieșirea din mediocritate a Urziceniului.

Victorie clară cu Abatorul... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 11:10 (2742 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Birourile polițiștilor, transformate în depozite de anvelope

Slobozia: Birourile polițiștilor, transformate în depozite de anvelope

Condiții de muncă greu de imaginat la Poliția Municipiului Slobozia. Reprezentanții Sindica­tului «Diamantul» atrag atenția, pe rețelele de socializare, cu privire la faptul că polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică sunt obligați să-și desfășoare activitatea în aceleași spații în care sunt depozitate anvelopele mașinilor de intervenție.

Obligați să împartă birourile cu anvelopele
«Găsești anvelopele dosite pe unde se poate, pe jos, pe sus, mai pe dedesubt, mai în spate, mai încolo, așa cum au reușit colegii noștri de la Ordine -ce coincidență!- Publică. Una peste alta, oamenii caută să se descurce în orice condiții, deși pare că le este testată limita de suportabilitate deoarece -ca un făcut- camera birou-depozit nu are geamuri și nici ventilare corespunzătoare iar anvelopele degajă un miros insuportabil și... toxic»... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2021, 13:50 (9457 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are Centru Județean de Excelență

Cu rezultate slabe la învățătură

Ialomița are Centru Județean de Excelență

Într-un județ precum Ialomița, în care performanțele școlare ale elevilor lasă de dorit, Ministerul Educației a decis să în­ființeze un Centru Județean de Excelență. Scopul instituției este acela de a promova elevii cu rezul­tate deosebite la învățătură. Finanțarea activității Centrului se face exclusiv de către Ministerul Educației care, în acest an școlar, a oferit apro­ximativ 500 mii de lei pentru funcționare.

Performanțele elevilor, încotro? Înființarea unui Centru Județean de Excelență pare greu de înțeles într-un județ în care performanțele școlare ale elevilor sunt aproape inexistente... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2021, 09:55 (7384 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Sediu nou pentru Direcția Taxe și Impozite a Primăriei Fetești

Sediu nou pentru Direcția Taxe și Impozite a Primăriei Fetești

Administrația locală a municipiului Fetești a inaugurat recent noul spațiu în care funcționează Direcția Taxe și Impozite. Sediul a fost adaptat astfel încât să permită accesul contribuabililor, indiferent dacă aceștia sunt vaccinați sau nu împotriva COVID-19. «Am ales această locație pentru a ușura accesul cetățenilor către Direcția de Taxe și Impozite...» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Măsuri în beneficiul cetățenilor În baza Hotărârii de Guvern nr. 1013,  accesul cetățenilor în instituțiile publice și serviciile subordonate acestora se face... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2021, 14:50 (16155 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Primăria Slobozia este singura administrație locală din județul Ialomița care a decis să limiteze efectele pandemiei de COVID-19 prin testarea populației. Astfel, municipalitatea a înființat în centrul orașului un Punct de Testare Gratuită COVID, destinat cetățenilor orașului. Peste 2000 de persoane au fost testate într-o lună și jumătate de la deschidere. «Este un demers benefic pentru comunitatea noastră!» susțin oficialii Primăriei Slobozia.

Situație epidemiologică sub control
Creșterea cazurilor de COVID-19 la nivelul municipiului Slobozia, în cursul lunii octombrie 2021,... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2021, 11:05 (3535 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Controale în mini-vacanța de 1 iunie

Inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat mai multe controale în perioada mini-vacanței de 1 iunie, la mai multe firme de pe raza județului de tipul fast-food, cofetărie, patiserie sau hipermarket. Controalele ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 17:35
(5331 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2018

Având în vedere ca anul școlar 2017-2018 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2018 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 12:25
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Miere împrăștiată pe șosea

800 de litri de miere s-au împrăștiat pe DN2A, lângă Urziceni, după ce duba în care erau transportați a fost implicată într-un accident rutier. Autoutilitara a fost lovită de un autoturism în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 17:02
(6825 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Un cioban de 59 de ani a fost călcat de tren în dimineața zilei de luni, 4 iunie 2018. Bărbatul a încercat să traverseze linia de cale ferată din zona localității Valea Ciorii, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 15:57
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Joi, 31 mai 2018, Protopopiatul Slobozia a oferit unui număr de 65 copii, beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, dar și de la școlile partenere (Școala Gimnazială «Sfântul Nicolae» Bucu, Școala ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 20:20
(5364 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Restaurant închis din cauza neregulilor

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat ample controale în timpul minivacanței de Rusalii. În urma verificărilor, din cauza neregulilor privind respectarea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 19:20
(4674 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 4-8 iunie 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:55
(7043 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități dedicate zilei de 1 Iunie

În apropierea Zilei Internaționale a Copilului, reprezentanții Protopopiatului Slobozia, în parteneriat cu grădinițele «Pinocchio» și «Lumea Copiilor» din oraș au organizat o manifestare dedicată acestui ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 18:40
(5026 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A fost găsit trupul copilului înecat în râul Ialomița

Pompierii ialomițeni au reușit să descopere cadavrul copilului de 10 ani, din localitatea Broșteni, care s-a înecat miercuri, 23 mai 2018, în apele râului Ialomița. Trupul neînsuflețit al băiatului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 22:42
(6340 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 20:10
(4983 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:35
(7038 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița, alături de copii

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o campanie de informare cu scopul de a reduce numărul accidentelor de circulație în care sunt victime copiii. Oamenii legii au stat de vorbă cu preșcolarii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale privind pesticidele din legume

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat în primul trimestru al acestui an verificări privind cantitățile de pesticide din fructele și legumele aduse din import și ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 19:10
(4546 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri»

Un tânăr din Fetești a ajuns principalul suspect într-o amplă anchetă privind traficul și distribuția de droguri, instrumentată de procurorii DIICOT din Slobozia. Acesta a fost arestat în urmă cu o săptămână ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 11:05
(5332 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a lovit cumnata cu o toporișcă

O femeie a fost la un pas de moarte după ce cumnatul său, băut bine, a lovit-o de mai multe ori în cap cu o toporișcă. Bărbatul este recidivist  și  a fost arestat preventiv pentru 30 de zile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 14:30
(3872 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Copil de 10 ani, înecat în apele râului Ialomița

Reprezentanții ISU din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit pentru scoaterea la mal a unui copil de 10 ani, din Broșteni, înecat în râul Ialomița. Acesta plecase la scăldat împreună cu un prieten ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:25
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Sanitarii Pricepuți», la start

Reprezentanții Crucea Roșie Ialomița organizează o nouă ediție a concursului de prim ajutor dedicat elevilor, «Sanitarii pricepuți». Evenimentul adună la start elevi de gimnaziu și liceu din tot județul ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:20
(4214 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Încep înscrierile în instituțiile de învățământ ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o campanie de înscriere a candidaților interesați să ocupe un loc în cadrul școlilor de agenți și ofițeri pe care MAI le are la nivel național ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 12:05
(5404 vizualizări - 0 comentarii)


Căutat de autoritățile germane, prins la Ograda

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Ograda, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare, acesta fiind acuzat de comiterea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:25
(4504 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de artă plastică a artiștilor ialomițeni la Călărași

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Ialomița organizează vineri, 25 mai 2018, o expoziție dedicată Centenarului «Marii Uniri», în incinta Muzeului Municipal Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 20:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa
de e-mail
[email protected]
sau la sediul societății din Cosâmbești,
șos. Slobozia-Țăndărei, nr.154

Relații suplimentare se pot obține
și la tel. 0749/162.458

22 Mai 2018, 20:05


Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:55
(4257 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:40
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 11:05


Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Un bărbat de 65 de ani, din Slobozia, și-a petrecut noaptea trecută în canalul pluvial în care a căzut, neputând să iasă de acolo. Canalul se află situat la marginea Sloboziei, într-o zonă foarte puțin ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2018, 14:59
(7434 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, E-Distribuție Dobrogea SA anunță faptul că, în perioada 21-26 mai 2018, în localitățile Munteni Buzău, Gârbovi, Nicolești ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:50
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Măsuri pentru ecocondiționalitate

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură informează cu privire la faptul că pe site-ul instituției, ce poate fi accesat la adresa www.apia.org.ro a fost lansat «Ghidul fermierului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:05
(6019 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 17:40
(3899 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:52
(4757 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:40
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...