Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Aprilie Anchetă penală pentru administrațiile locale
În premieră în administrația din Ialomița, prefectul județului se dovedește util. Mihai Tănăsescu înaintează către Inspectoratul de Poliție concluziile unui raport privind maniera ilegală în care 16 primării administrează pajiștile din județ. Rezul­tatele anchetei polițienești încă se lasă așteptate. Dar se cheamă că am făcut primul pas spre legalitate. În aceeași lună, Consiliul Județean Ialomița descoperă brusc că are 163 kilometri de drumuri neasfaltate, iar noul președinte Marian ... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2021, 12:10 (6688 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

Sabrerul George Dragomir, Sportivul Anului 2021 în Ialomița

În cadrul unei ceremonii, au fost desemnați cei mai buni sportivi ai județului Ialomița în anul 2021. Astfel, CSM Unirea Slobozia a dominat și în acest an ierarhia celor mai galonați sportivi ialomițeni, în clasamentul rezervat Sporturilor Olimpice 9 din primii 12 sportivi fiind legitimați la Clubul Sportiv Municipal Slobozia. De asemenea, să remarcăm că, din nou, Scrima și Luptele au fost ramurile sportive cu cei mai mulți premianți. Așadar, cel mai bun sportiv ialomițean al anului 2021 a fost desemnat sabrerul George Dragomir. După cum am consemnat și noi, George Dragomir și-a demonstrat din nou talentul și perseverența cucerind Titlul Național individual la Tineret (sportivi sub 23 de ani)... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:50 (4761 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2021

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

Ialomița anului 2021 a stat sub semnul reconstrucției administrative. A fost un an lung, un an greu, un an în care autoritățile locale și jude­țene și-au reînnoit promisiunile de mai bine. Independent vă propune o retrospectivă a evenimentelor care au marcat viața politică, economică și administrativă a județului. Și vă urează să aveți parte de o viață mai bună în anii care urmează. Pentru că, nu-i așa?!, speranța moare întotdeauna ultima...

Ianuarie Nimic nu se schimbă, totul se transformă... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 14:10 (7093 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Administrația are fonduri

Ialomița a primit 22,5 milioane de lei la ultima rectificare bugetară a anului 2021

Luni, 20 decembrie 2021, Monitorul Oficial a publicat valoarea fondurilor alocate de Guvernul României pentru județul Ialomița. Suma repartizată județului din Fondul de Rezervă la dispoziția Guvernului se ridică la 22,5 milioane de lei. Printre localitățile ialomițene care nu au primit niciun leu la această rectificare bugetară se numără orașul Amara...

Bani de Crăciun pentru administrațiile locale Administrațiile din Ialomița au primit bani din Fondul de Rezevă la dispoziția Guvernului. Cele mai mari sume au fost alocate Consiliului Județean Ialomița (4 milioane de lei), municipiului... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2021, 09:55 (5520 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a învrednicit Preabunul Dumnezeu și ne-a dat multă putere să parcurgem, prin mari încercări și necazuri, drumurile acestui an și să ajungem la prăznuirea minunii Nașterii Celui așteptat de milenii de întreaga creație, Mântuitorul Iisus Hristos, Cel Ce este „Calea, Adevărul și Viața” și „Lumină a lumii”, pe Care urmându-L, nu vom umbla întru întuneric.
Anul acesta, cu prilejul sărbătorii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2021, 10:10 (13116 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Se întâmplă la Fetești

Anchetată penal pentru că și-a scos copiii la cerșit

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unei femei din localitate după ce aceasta a fost surprinsă obligându-și copiii să cerșească. Cazul a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care a dispus integrarea copiilor într-un program de protecție socială. «În prezent, copiii sunt în grija serviciilor noastre!» au precizat reprezentanții instituției.

Copiii pot ajunge pe lista de adopții Din primele informații, se pare că femeia se afla sub monitorizarea autorităților de mai bine de jumătate de an. Aceasta a fost suprinsă... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 12:40 (6324 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Amara se revoltă: Miting în fața Consiliului Județean Ialomița!

Primarul orașului Amara, Alin-Sorin Sandu, a organizat joi, 23 decembrie 2021, un miting de protest în fața Consiliului Județean Ialomița. Edilul a citit în fata grupului de protestatari o scrisoare deschisă adresată Consiliului Județean Ialomița, Guvernului României și Avocatului Poporului. «Administrație fără strategii politice!» au susținut protestatarii stânși în Piața Revoluției din Slobozia.

Ultimul protest administrativ al anului Administrația din Amara a decis să organizeze un protest public în fața Consiliului Județean Ialomița. Protestul a fost organizat de către... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2021, 10:05 (4773 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

«Crăișorii Bărăganului» de la Miloșești

«Crăișorii Bărăganului» de la Miloșești

Daniel Trifu, un ialomițean pasionat de tradițiiile populare românești, reînvie obiceiul colindatului. El a înființat în această toamnă, la Miloșești, o ceată de colindători pe care a denumit-o «Crăișorii Bărăganului». Ceata colindă zilele acestea comuna Miloșești, după ce pe 21 decembrie 2021 a făcut turul televiziunilor din București. «Tot ce facem, facem din dragoste pentru tradițiile noastre populare!» declară Daniel Trifu la unison cu ceata lui.

Cea mai tânără ceată din județ Pe 17 decembrie a.c., la Slobozia, în cadrul spectacolului anual «Sub zare de soare», și-a făcut... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 17:50 (3596 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, sub lupa Comisiei Europene

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, sub lupa Comisiei Europene

Doi reprezentanți ai Comisiei Europene, de la Bruxelles, au demarat săptămâna prece­dentă o misiune de audit în cadrul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. Scopul verificării a fost acela privitor la modul în care autoritățile sanitar-veterinare din județul nostru au gestionat epidemia de Pestă Porcină Africană. Concluziile oficiale se vor regăsi într-un raport ce va fi înmânat premierului Nicolae Ciucă. Reamintim că Ialomița se află pe primul loc la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Pestă Porcină Africană. Oficialii DSVSA Ialomița apreciază că cifrele sunt generate de faptul că la nivelul județului nostru raportarea cazurilor se face... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 10:50 (12938 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unități mobile pentru pacienții COVID-19, în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Unități mobile pentru pacienții COVID-19, în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia implementează un proiect ce are ca scop creșterea gradului de intervenție în ceea ce privește boala infecțioasă COVID-19. Astfel, unitatea medicală va achiziționa 3 unități mobile în care pacienții infectați cu SARS-CoV-2 să beneficieze de consultații și tratament adecvat. Investiția va fi suportată din bugetul Uniunii Europene și are o valoare de 14 milioane de lei.

Sprijin pentru bolnavii de COVID-19 Proiectul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare și se numește «Creșterea capacității... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2021, 10:05 (13011 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marin Constantin așteaptă numirea ca prefect al Ialomiței

Marin Constantin așteaptă numirea ca prefect al Ialomiței

Miercuri, 22 decembrie 2021, pe ordinea de zi a ședinței de Guvern, la ultimul punct figurează un proiect de hotărâre «privind eliberări/numiri de prefecți și/sau subprefecți». Astfel, după consumarea negocierilor în cadrul coaliției de guvernare și așa cum am anunțat încă de la începutul lunii decembrie a.c., propunerea PSD Ialomița privind nominalizarea lui Marin Constantin drept prefect al județului Ialomița a fost acceptată. În acest sens, în cadrul ședinței de Guvern urmează să fie validată, printr-o hotărâre, această propunere, Marin Constantin urmând... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 13:10 (7736 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tâlhari la Țăndărei: Cu pistol și cagule, trei bărbați au pătruns în casa unui bărbat. I-au furat banii!

Tâlhari la Țăndărei: Cu pistol și cagule, trei bărbați au pătruns în casa unui bărbat. I-au furat banii!

În seara zilei de luni, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 20,00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată cu privire la faptul că trei persoane mascate au intrat în locuința unui bărbat și l-au deposedat de o sumă de bani. La fața locului s-a deplasat o echipă operativă formată din polițiști de Investigații Criminale, de Ordine Publică și criminaliști, care în urma cercetărilor au stabilit că trei persoane, cu fețele acoperite, au pătruns în locuința unui bărbat, în vârstă de 60 de ani, din Țăndărei, l-au amenințat cu un pistol și l-au deposedat de o sumă de bani, un card bancar și un telefon mobil, după care au plecat într-o direcție necunoscută. Polițiștii efectuează cercetări în vederea identificării... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 12:35 (4990 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenajarea unui monument istoric, sistată din lipsa unui aviz

La Slobozia

Amenajarea unui monument istoric, sistată din lipsa unui aviz

Direcția Județeană pentru Cultură Ialomița a sistat lucrările de amenajare a unei case maramureșene, inițiate de Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Specialiștii instituției susțin că lucrarea nu putea începe fără un aviz din partea acestora. În replică, reprezentanții Muzeului Național al Agriculturii susțin că respectivul aviz nu era necesar atâta timp cât au pri­mit Certificatul de Urbanism din partea Primăriei Slobozia. «Din punctul nostru de vedere totul este legal!» susține Gheorghe Petre, directorul Muzeului.

Lucrări sitate, aviz lipsă În anul 2017, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2021, 10:05 (12259 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnavă de COVID-19, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia: «Medicii și asistentele sunt niște îngeri păzitori!»

Bolnavă de COVID-19, internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia: «Medicii și asistentele sunt niște îngeri păzitori!»

În lupta cu pandemia de COVID-19, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat cele mai grave cazuri de boală. Una dintre pacientele care a fost internată pe Secția ATI-COVID a celui mai mare spital din județul Ialomița le mulțumește public medicilor, asistentelor și infirmierelor care i-au acordat îngrijiri medicale. «Sunt niște îngeri păzitori!» a mărturisit pacienta.

Salvată de cadrele medicale ale Spitalului Slobozia Pacienta, pe numele său Carmen Dumitriu, a fost diagnosticată cu boala COVID-19 pe data de 12 noiembrie 2021. Femeia a fost transportată la Spitalul... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2021, 12:10 (6578 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară cercetată de polițiști pentru «purtare abuzivă»

Anchetă penală la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia

Profesoară cercetată de polițiști pentru «purtare abuzivă»

Inspectorul școlar general, Steluța Mitrea: «S-a hotărât declanșarea cercetării disciplinare!»

Scandalul public provocat de profesorul Cristina Ștefan, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, a intrat în atenția Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Polițiștii s-au sesizat din oficiu în momentul în care în spațiul public au apărut înregistrările audio în care profesorul de limba Franceză și Engleză își înjură elevii în timpul orei. Aceasta este acum cercetată penal pentru «purtare abuzivă» și, spun surse judiciare, se află în concediu medical.

Verificările sunt în curs În urmă cu o săptămână, în spațiul public, au apărut o serie de înregistrări audio... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 17:10 (8248 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Țățica Rodica a devenit «mistică»

Țățica Rodica a devenit «mistică»

Ca orice parlamentar care pri­zează populism în loc de «prafuri», țățica Rodica, de departe parlamentarul nostru favorit de la face­rea Parlamentului încoace, a de­venit mistică. Între două prize de populism deșănțat (presărate cu achiziții de struguri «pentru a sus­ține economia locală» sau, după caz, «plângeri penale pentru ză­dărnicirea combaterii bolilor»), țățica Rodica apasă blană pedala sentimentului religios, de-a ajuns să se piște Iisus de mână de-a dreapta Tatălui ca să fie sigur că nu visează ce vede pe TikTok și pe Facebook. Cum adică ce face Rodica? Dar voi unde ați fost zilele astea, cât Domnul nostru Iisus Hristos a fost în pericol din cauza neomarxiștilor și globaliștilor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 14:10 (5555 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația Soare vrea restructurarea rețelei școlare locale

Slobozia susține construirea primului Campus Tehnologic din Ialomița

Administrația din Slobozia încearcă să comaseze rețeaua școlară locală a orașului. Într-o primă etapă, liceele «A.I. Cuza» și «Mihai Eminescu» vor deveni un singur Campus Tehnologic, primul de acest fel din județ. «Rețeaua școlară din Slobozia instruiește forța de muncă la fel ca acum 30-40 de ani... Însă piața de muncă s-a schimbat radical! Avem nevoie de forță de muncă specializată în domeniile pe care le cere piața. Administrația locală este un partener în acest proces, nu un spectator... Vrem să construim aici, la Slobozia, cel mai mare Campus Tehnologic al jude­țului!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Ambiții administrative... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2021, 09:55 (9542 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic!»

Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR

«Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic!»

Deputatul Alianței pentru Unirea Românilor, Titus Silviu Păunescu a făcut bilanțul primului său an de mandat. «Acest prim an de mandat reprezintă pentru mine o experiență unică. (...) Datorez ialomițenilor transformarea mea în om politic! Și le mulțumesc tuturor pentru încrede­rea pe care mi-au acordat-o... Nu-i voi dezamăgi!» declară Silviu Titus Păunescu.

Un bilanț intermediar Primul an de mandat al deputatului Silviu Titus Păunescu este unul intermediar. Lipsit de experiență politică și administrativă, Silviu Titus Păunescu susține că a petrecut acest an încercând să învețe cât mai... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2021, 12:10 (3185 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

La fabrica de asfalt de la Drumuri și Poduri SA

La fabrica de asfalt de la Drumuri și Poduri SA

E la o aruncătură de băț de oraș, dincolo de calea fe­rată care des­parte Slobozia de Slobozia Nouă. Și, dacă n-ar fi munții de piatră și nisip din curte, n-ai bănui că acolo se produce asfalt. Și totuși... Drumuri și Poduri SA produce acolo asfaltul de pe străzile orașului și drumurile județului din 2008. Iar de câțiva ani încoace vinde asfalt și firmelor concurente. Asta da performanță!

Asfaltul nostru cel de toate zilele Ca să ajungi la stația de asfalt de la Drumuri și Poduri SA ai nevoie de o mașină bună, că drumul e prost. Dar merită efortul. Drumuri și Poduri SA are curtea aia... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2021, 13:15 (14892 vizualizări - 5 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Silvia și Marian, cuplul de secretari generali

Politica cu «p» mică

Silvia și Marian, cuplul de secretari generali

«In patria nostra multae silvae sunt!». Mai țineți minte propoziția asta pe care o învățam ca papagalii la orele de Latină dintr-a VIII-a? Ei, bine, de-acuma elevii de gene­rală își pot lua adio de la ea. Pentru că în patria noastră există de azi înainte o singură Silvie, Silvia Mihalcea. Dânsa este începând de luni, 13 decembrie 2021, secretarul general al Camerei Deputaților, după ce partenerul ei de viață, Marian Neacșu, a fost numit cu o săptămână înainte secretar gene­ral al Guvernului. În acest fel, cuplul Marian-Silvia reușește să demonstreze unei țări întregi că nu contează vârsta și sexul atunci când doi oameni se iubesc și hotărăsc să ocupe funcții publice. Mai exact, că vârsta... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2021, 17:20 (11460 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Au furat bunuri dintr-un autoturism

Trei persoane, cu vârste cuprinse între 17 și 55 de ani, din comuna Movilița, bănuite de comiterea infracțiunilor de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat», au fost reținute de polițiști pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:35
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 4,572 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, în luna iunie 2017, a rambursat TVA în valoare totală de peste 4,572 milioane de lei. Suma include, în ordinea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:05
(4831 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Pe toată perioada vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie 2017, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni, în colaborare cu Asociația «Societatea Femeilor Ortodoxe» Urziceni ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 20:20
(4632 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Autoturismul în care se aflau patru persoane, doi adulți și doi copii, a intrat în coliziune cu un autotren la intersecția DN2A cu DN3B (în zona Popasului Chirana), marți, 4 iulie, în jurul orei 9,00. ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2017, 19:45
(4652 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii din Ialomița au fost la datorie pentru siguranța comunității și pentru siguranța traficului rutier. Astfel, polițiștii ialomițeni au desfășurat în perioada 30 iunie ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 17:35
(3601 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Portocaliu de vânt puternic și ploi, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot apărea în funcționarea sistemelor operate, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 15:25
(4679 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 3/4/5 iulie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:50
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:25
(3612 vizualizări - 1 comentariu)


ITM Ialomița: Obligații pentru angajatori

Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la obligativitatea angajatorilor de a consulta angajații și de a le permite înființarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 19:15
(4324 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone

Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a impus restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone în 20 de județe din țară, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 22:05
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Microbuz cu 11 pasageri, implicat într-un accident rutier

Pompierii din cadrul ISU Ialomița, alături de paramedicii SMURD, au intervenit în seara zilei de miercuri, 29 iunie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier. La intersecția drumului ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:40
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Se oprește gazul la Urziceni

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de vineri, 30 iunie 2017, furnizarea de gaz pe străzile Zefirului și Stadionului, din Urziceni, va fi oprită între orele 08,00-15,00. Măsura ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:25
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Căruțaș lovit de tren

Un bătrân de 75 de ani, din satul Orboiești, a văzut moartea cu ochii. Omul se afla în căruță și se ducea către câmp, iar la trecerea la nivel cu calea ferată din zona localității nu s-a asigurat, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:10
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 45 de puncte de prim ajutor au fost instalate în județ

Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița asigură cetățenii cu privire la faptul că pe raza întregului județ au fost instalate 45 de puncte de prim ajutor, pentru a veni în ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 20:10
(3776 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Vindea ilegal articole de îmbrăcăminte

Jandarmii din Urziceni au descoperit într-un magazin de pe raza municipiului faptul că administratorul spațiului comercial avea expuse la vânzare articole vestimentare care imitau mărci de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 19:20
(2672 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Club de Vacanță» la Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» anunță deschiderea «Clubului de Vacanță», destinat elevilor de toate vârstele. Evenimentul se va desfășura luni, 3 iulie 2017, de la orele 17,00. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 19:05
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița

Polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, pun în aplicare 31 de mandate de percheziție domiciliară ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 10:50
(3246 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Au murit înghițiți de apele Borcei

Bordușani: Au murit înghițiți de apele Borcei

O adolescentă de 16 ani și un bărbat de 45 de ani au murit înecați în apele brațului Borcea, la Bordușani. Din primele informații se pare că fata a intrat în apă și a fost luată de curenți. Ea a strigat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2017, 23:07
(5986 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Percheziție într-un dosar de contrabandă cu țigări

Luni, 26 iunie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat o percheziție pe raza județului la locuința unui bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:45
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii în Ialomița

Luni, 26 iunie a.c., cadrele Inspectoratului pentru Situații de Urgență au acționat pentru stingerea a 3 incendii, 2 dintre acestea produse la vegetația uscată. Astfel, în jurul orei 15,15, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:20
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Te Deum Laudamus», ediția a XIV-a

Urziceni: «Te Deum Laudamus», ediția a XIV-a

În data de 27 iunie 2017, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat cea de a XIV-a ediție a concursului «Te Deum Laudamus». Evenimentul s-a adresat exclusiv copiilor ce ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:05
(4151 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Tractor, lovit de tren

Broșteni: Tractor, lovit de tren

Un grav accident s-a petrecut în dimineața zilei de marți, 27 iunie 2017, în zona localității Broșteni. Pe trecerea la nivel cu calea ferată, un tractor a fost lovit de un tren de călători, care circula ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 13:15
(6305 vizualizări - 4 comentarii)


Analize gratuite la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia anunță publicul interesat asupra faptului că, până la 30 iunie 2017, se pot efectua analize medicale gratuite la punctul de recoltare din incinta unității ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 20:15
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

La acest sfârșit de săptămână, 23-26 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție ale Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 18:20
(4821 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat în acest sfârșit de săptămână, 23-25 iunie a.c., acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 17:45
(3774 vizualizări - 0 comentarii)


Preotul Adrian Lucian Scărlătescu, la Simpozionul Național «Biserica și Armata României-Tradițiile conlucrării»

Preotul Adrian Lucian Scărlătescu, la Simpozionul Național «Biserica și Armata României-Tradițiile conlucrării»

Vineri, 23 iunie 2017, la Arhiepiscopia Râmnicului, sub egida acesteia precum și a Academiei Oamenilor de Știință din România, a avut loc a VI-a ediție a Simpozionului Național «Biserica și Armata României ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 14:20
(6687 vizualizări - 0 comentarii)


Donație de tablouri la Spitalul Slobozia

Donație de tablouri la Spitalul Slobozia

Cu toții cunoaștem cum majoritatea adulților slobozeni atribuie un chip urât și mohorât Spitalului Județean, ocolindu-l cât mai mult cu putință. Dar, în aceste condiții, cum le putem cere copilașilor bolnavi ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 13:25
(5257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1737 de elevi de clasa a XII-a susțin prima probă scrisă a Bacalaureatului

Elevii de clasa a XII-a susțin luni, 26 iunie 2017, prima probă scrisă a Bacalaureatului, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la examenul de maturitate ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 13:10
(5128 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 26/27/ ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 22:05
(5999 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Galeriile «Arcadia»

Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia vor fi gazda unei expoziții de pictură, organizată de Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Slobozia. Expuse pe simeze ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 21:05
(4970 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...