Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Amara, campioană de iarnă

Fotbal, Liga a IV-a

Amara, campioană de iarnă

Sâmbătă, 11 decembrie a.c., s-a desfășurat ultima etapă din turul Ligii a IV-a ialomițene. A fost o etapă interesantă, care încheie în mod fericit un tur de campionat în care echipele au avut fluctuații de formă. Au fost surprize plăcute, dar și echipe care au dezamăgit. Au făcut o figură frumoasă echipele din Amara, Rovine, Ion Roată și Roșiori. A dezamăgit inexplicabil Înfrățirea Jilavele, care se anunța una dintre candidatele la titlu după parcursul excelent din Cupă. Nu s-au regăsit în totalitate nici Abatorul, Țăndărei sau Munteni Buzău. Pe lângă aceasta, este deja clar că trebuie să mai așteptăm cel puțin un an ieșirea din mediocritate a Urziceniului.

Victorie clară cu Abatorul... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2021, 11:10 (2742 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Birourile polițiștilor, transformate în depozite de anvelope

Slobozia: Birourile polițiștilor, transformate în depozite de anvelope

Condiții de muncă greu de imaginat la Poliția Municipiului Slobozia. Reprezentanții Sindica­tului «Diamantul» atrag atenția, pe rețelele de socializare, cu privire la faptul că polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică sunt obligați să-și desfășoare activitatea în aceleași spații în care sunt depozitate anvelopele mașinilor de intervenție.

Obligați să împartă birourile cu anvelopele
«Găsești anvelopele dosite pe unde se poate, pe jos, pe sus, mai pe dedesubt, mai în spate, mai încolo, așa cum au reușit colegii noștri de la Ordine -ce coincidență!- Publică. Una peste alta, oamenii caută să se descurce în orice condiții, deși pare că le este testată limita de suportabilitate deoarece -ca un făcut- camera birou-depozit nu are geamuri și nici ventilare corespunzătoare iar anvelopele degajă un miros insuportabil și... toxic»... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2021, 13:50 (9458 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are Centru Județean de Excelență

Cu rezultate slabe la învățătură

Ialomița are Centru Județean de Excelență

Într-un județ precum Ialomița, în care performanțele școlare ale elevilor lasă de dorit, Ministerul Educației a decis să în­ființeze un Centru Județean de Excelență. Scopul instituției este acela de a promova elevii cu rezul­tate deosebite la învățătură. Finanțarea activității Centrului se face exclusiv de către Ministerul Educației care, în acest an școlar, a oferit apro­ximativ 500 mii de lei pentru funcționare.

Performanțele elevilor, încotro? Înființarea unui Centru Județean de Excelență pare greu de înțeles într-un județ în care performanțele școlare ale elevilor sunt aproape inexistente... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2021, 09:55 (7387 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Sediu nou pentru Direcția Taxe și Impozite a Primăriei Fetești

Sediu nou pentru Direcția Taxe și Impozite a Primăriei Fetești

Administrația locală a municipiului Fetești a inaugurat recent noul spațiu în care funcționează Direcția Taxe și Impozite. Sediul a fost adaptat astfel încât să permită accesul contribuabililor, indiferent dacă aceștia sunt vaccinați sau nu împotriva COVID-19. «Am ales această locație pentru a ușura accesul cetățenilor către Direcția de Taxe și Impozite...» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Măsuri în beneficiul cetățenilor În baza Hotărârii de Guvern nr. 1013,  accesul cetățenilor în instituțiile publice și serviciile subordonate acestora se face... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2021, 14:50 (16173 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Peste 2000 de persoane, testate la Centrul amenajat de Primăria Slobozia

Primăria Slobozia este singura administrație locală din județul Ialomița care a decis să limiteze efectele pandemiei de COVID-19 prin testarea populației. Astfel, municipalitatea a înființat în centrul orașului un Punct de Testare Gratuită COVID, destinat cetățenilor orașului. Peste 2000 de persoane au fost testate într-o lună și jumătate de la deschidere. «Este un demers benefic pentru comunitatea noastră!» susțin oficialii Primăriei Slobozia.

Situație epidemiologică sub control
Creșterea cazurilor de COVID-19 la nivelul municipiului Slobozia, în cursul lunii octombrie 2021,... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2021, 11:05 (3535 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect social finanțat de Uniunea Europeană, inițiat de Primăria Țăndărei

Proiect social finanțat de Uniunea Europeană, inițiat de Primăria Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei susține persoanele vulnerabile din comunitate. Astfel, a fost realizat un proiect cu finanțare europeană al cărei scop vizează integrarea pe piața muncii a persoanelor vulnerabile. Membrii grupului-țintă vor participa la cursuri de formare și reconversie profesională, astfel încât vor putea beneficia de calificări recunoscute de angajatori. Valoarea totală a proiectului social al administrației locale din Țăndărei este de 1,5 milioane de euro.

Sprijin pentru persoanele vulnerabile Proiectul social al Primăriei Țăndărei urmărește să ofere sprijin persoanelor... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2021, 14:50 (8892 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Jucăriile «stricate» ale lui Moș Crăciun

Jucăriile «stricate» ale lui Moș Crăciun

N e amintim de ei de Paște și de Crăciun. Dar mai ales de Crăciun... Atunci avem noi vreme, atunci ne lasă inima să fim «mai buni». Însă ei sunt acolo mereu... La marginea lumii noastre. În cana­lizări, lângă tomberoane, prin clădirile părăsite ale orașului. Fac parte din peisaj atâta timp cât rezistă. Iar când nu-i mai vedem, nu ne întrebăm niciodată ce s-a întâmplat cu ei. Sunt jucăriile «stricate» ale societății. Nimeni nu are timp să le repare. Nici măcar Moș Crăciun...

Mircea de la Gară Pe Mircea îl cunoaște toată lumea. E prietenos și popular. Nu face rău, nu înjură... Doarme... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2021, 10:40 (5446 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Programul de guvernare al PSD este orientat spre nevoile românilor!»

Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu

«Programul de guvernare al PSD este orientat spre nevoile românilor!»

Criza politică națională a luat sfârșit. Noul Cabinet Ciucă a fost învestit în funcție. Președintele executiv al PSD Ialomița, Ștefan Mușoiu, explică raționamentele pentru care PSD a trecut peste orice fel de neînțelegeri anterioare cu PNL și a acceptat să intre la guvernare într-o perioadă atât de dificilă pentru țară.

Despre noul Guvern Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu salută public ieșirea României din criza po­litică prelungită. Demnitarul PSD susține că în perioada imediat următoare vor apărea primele efecte concrete ale măsurilor adoptate în aceste momente. «Votul din ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2021, 16:40 (8784 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piața Revoluției din Slobozia va fi «cosmetizată»

Soluția administrației Soare

Piața Revoluției din Slobozia va fi «cosmetizată»

Administrația Soare finalizează investiția din Piața Revoluției din Slobozia. Lucrările la parcarea subterană se reiau în primăvara anului 2022, proiectantul propunând soluții arhitectonice noi. Costurile etapei a doua a acestei investiții sunt estimate la 17 milioane de lei.

Primăria a avizat proiectul tehnic Noul arhitect al orașului Slobozia, Ioana Niculae, a avizat proiectul tehnic comandat proiectantului EURO AIM CONSULTING SRL pentru «lucrările executate și rămase a fi de executat» la investiția din Piața Revoluției din Slobozia. Conform planșelor prezentate în exclusivitate... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2021, 09:55 (6936 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reparații de mântuială la Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești

Reparații de mântuială la Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești

Război în instanță între Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești și firma care a executat repa­rația acoperișului unității de învățământ. Reprezentanții școlii reclamă calitatea proastă a lucrărilor și cer să le fie îna­poiate sumele pe care le-au plătit pentru execuție. Realizată în 2018, investiția a fost afectată din cauza condițiilor meteorologice din ultima perioadă de timp și, pentru că este încă în garanție, constructorul ar fi trebuit să suporte eventualele daune apărute, potrivit contractului încheiat. În realitate, situația a fost total opusă. «Ne-au spus că nu este vina lor că s-a stricat acoperișul...» susține Niculina Stan, directorul Liceului Tehnologic «Iordache Zossima»... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2021, 13:40 (10001 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Drumul județean care leagă municipiul Slobozia de localitatea Cosâmbești a fost din nou inundat. Fenomenul a fost sesizat în zona conductelor prin care Combinatul Chimic deversează apele uzate în râul Ialomița. Întâmplarea s-a petrecut la câteva zile distanță după ce Popasul Trebeș, noul proprietar al platformei industriale, a făcut primele probe tehnologice. În momentul în care instalațiile tehnolo­gice au fost repornite, locuitorii din Slobozia au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic. Problema de mediu a fost adusă în atenția Gărzii de Mediu Ialomița, instituție care nu a formulat încă un răspuns oficial. De asemenea, prezența apelor uzate pe șosea a fost verificată... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2021, 10:10 (10948 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ștefan Ghibanu se întoarce director interimar la Drumuri și Poduri SA Ialomița

După 5 ani de anticameră

Ștefan Ghibanu se întoarce director interimar la Drumuri și Poduri SA Ialomița

Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordinea Consiliului Județean Ialomița, are începând cu 1 decembrie 2021 un nou director. Ștefan Ghibanu a demisionat din cadrul firmei în urmă cu 5 ani, ca urmare a unui scandal public cu condu­cerea de atunci a instituției. «Am fost rugat să revin pentru că am experiență și pot ajuta... Deocamdată asigur interimatul. Vom vedea ce se va întâmpla pe viitor!» declară Ghibanu după numirea în funcție.

Gradea renunță din motive de sănătate Drumuri și Poduri SA are, începând cu 1 decembrie 2021, un nou director. Rudolf Gradea, ex-viceprimar PS... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2021, 11:50 (14294 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

PSD Ialomița a decis: Marin Constantin, propunere de prefect al Ialomiței!

PSD Ialomița a decis: Marin Constantin, propunere de prefect al Ialomiței!

În vreme ce Marian Neacșu taman ce a fost numit în funcția de Secretar General al Guvernului condus de Nicolae Ciucă, șeful de cabinet al lui Pavel, celebrul de-acum Marin Constantin, ex-primar de Albești și ex-subprefect, tremură mărunt în bocancii statului așteptând numirea în funcția de prefect. Asta după ce vinerea trecută, 3 decembrie a.c., Organizația PSD Ialomița a îndeplinit formalitatea de a-l desemna oficial drept candidat social-democrat la funcția de prefect al Ialomiței. Mai mult, nu mai departe de luni, 6 decembrie 2021, la sediul din Kiseleff, președintelui PSD Marcel Ciolacu i s-a adus la cunoștință oficial propunerea desemnării ex-primarului de Albești și ex-subprefectului Marin... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 20:05 (7655 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Neacșu, noul Secretar General al Guvernului condus de Nicolae Ciucă

Marian Neacșu, noul Secretar General al Guvernului condus de Nicolae Ciucă

Fostul președinte al PSD Ialomița și președinte al PRO România Ialomița, Marian Neacșu, a fost numit în funcția de Secretar General al Guvernului României. Decizia a fost semnată luni, 6 decembrie a.c., de către premierul Nicolae Ciucă și publicată marți, 7 decembrie a.c., în Monitorul Oficial.

Și-a angajat ilegal fiica la biroul parlamentar Înainte de a fi numit în funcția de Secretar General al Guvernului, Marian Neacșu a fost vicepreședinte al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE). În 2016, acesta a fost condamnat definitiv la 6 luni de închisoare cu suspendare... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 15:05 (13639 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Vacanță pe locul 8

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-0

Vacanță pe locul 8

Unirea Slobozia a făcut sâmbătă, 4 decembrie a.c., unul dintre cele mai bune jocuri din actualul sezon. Siguri pe ei, ialomițenii au dominat jocul cu Viitorul Târgu Jiu până după minutul 70, când, la adăpostul unui avantaj de două goluri, au cedat inițiativa. A fost ultima etapă din acest an, iar Unirea a strâns 24 de puncte, cu 5-6 mai multe decât preconizasem noi, optimiștii de serviciu. Urmează pauza de iarnă pe care jucătorii lui Mihalcea o vor petrece pe locul 8, cu ceva șanse de a reintra în lupta pentru play-off.

Minutul 7, prima lovitură Unirea a evoluat în meciul cu gorjenii... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 14:40 (7116 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Gheorghe Doja-surpriza neplăcută, Feteștiul-înfrângere normală

Fotbal, Liga a III-a

Gheorghe Doja-surpriza neplăcută, Feteștiul-înfrângere normală

Sâmbătă, 4 decembrie a.c., a fost o zi nefastă pentru echipele ialomițene din Liga a III-a. Ambele au pierdut, cu mențiunea că, în cazul Recoltei Gheorghe Doja, putem vorbi de o surpriză neplăcută. Cu toate acestea, Recolta intră în vacanță pe locul 8, cu 15 puncte, și are șanse mari să își îndeplinească obiectivul. Cu doar 8 puncte, Feteștiul așteaptă o primăvară extrem de zbuciumată.

Recolta, singura victimă a Olteniței Ialomițenii au plecat cu încredere la Oltenița. Întâlneau echipa de pe ultimul loc, care avea, după 15 etape, doar 1 punct. Antrenorul Adrian Cristea a apelat la următorii... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 13:10 (5439 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Personalul Centrelor de Vaccinare Comunitare așteaptă plata salariilor

În Ialomița, de mai bine de o lună

Personalul Centrelor de Vaccinare Comunitare așteaptă plata salariilor

Oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița anunță întârzieri cu privire la plata personalului medical care își desfășoară activitatea în cele 8 Centre de Vaccinare Comunitare de pe raza județului Ialomița. Medicii, asistentele și registratorii trebuie să primească sumele aferente lunii octombrie și celei de-a doua jumătăți a lunii septembrie. În Centrele de Vaccinare Comunitare din Ialomița își desfășoară activitatea 100 de cadre medicale, care sunt remunerate lunar cu peste 140 mii de lei. «Se caută soluții pentru ca salariile să fie acordate în cel mai scurt timp!» sus­ține Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Salarii întârziate... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 12:20 (11461 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Campionii lui Mișu Florea

Fotbal, copii

Campionii lui Mișu Florea

Abatorul Slobozia este un brand al orașului nostru, trecut în ultima vreme la «și altele». Echipa de seniori activează în Liga a IV-a, dar puțini știu că, pe lângă formația care l-a reactivat pe Mihalcea, gravitează o trupă ambițioasă de prichindei, conduși de antrenorul Mihai Florea.

Au câștigat «Țăndărei Cup» Este vorba de Grupa 2013, în care profesorul Mihai Florea își pune mari speranțe. Nu vrea să dea nume, dar este sigur că o bună parte dintre pitici au capacitatea de a performa în viitor. Semnele bune au apărut în acest an. Abatorul 2013 a câștigat, recent, «Țăndărei Cup», competiție... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2021, 11:05 (7748 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oportuniști! Până la capăt!

Oportuniști! Până la capăt!

Îl mai țineți minte pe Zamfir?! Zamfir, juristul de la Spitalul Județean pe care-l strigau asistentele pe holuri să le dea șpaga de angajare înapoi. Da, da, ăsta din poza de-o vedeți, descoperită pe pagina APP Slobozia. Cum adică, nu seamănă cu el?! A mai îmbătrânit și pare că a înghițit o coadă de mătură, dar el e! Și nu mai e orișicine, pe onoarea noastră... Nu mai e ăla care moșea contractele Spitalului cu Andalex-ul la valori de două ori mai mari decât erau pe piață. Nici juristul de nota 4,30 școlit pe banii instituției, adică ai noștri, ca să pice examenul în magistratură. Și nici denunțătorul ex-președintelui Silvian Ciupercă, fie-i slujba de consilier personal ușoară ca perna din pene... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2021, 13:50 (6477 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 40 milioane de lei în 2022

Slobozia are bani

Investiții de 40 milioane de lei în 2022

Administrația Soare susține că are un buget propriu de investiții de 40 milioane de lei pentru anul 2022. Primarul Dragoș Soare apreciază că aceste fonduri vor fi utilizate pentru infrastructura rutieră, sistemul de canalizare de la Slobozia Nouă și Bora, spații verzi și locuri de joacă și de divertisment.

Norocul începătorului Administrația Soare a avut un an bugetar fast, care a permis acumularea unor rezerve buge­tare estimate la 40 milioane de lei. Aceste fonduri, susține primarul Dragoș Soare, vor fi utilizate pentru realizarea unor investiții utile comunității. Cele mai importante... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2021, 10:05 (8039 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4135 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3610 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «The Way after Postmodernism»

Luni, 25 martie 2019, orele 17,00, se va desfășura cea de-a II-a etapă a evenimentului «The Way after Postmodernism» România. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Galeriile ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:20
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare în totalitate a restricțiilor pentru Pesta Porcină Africană la Rovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 12:05
(5235 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Fierbinți Târg a fost găsit carbonizat în propria locuință. Focul a fost observat în jurul orelor 22,30 la casa bătrânului. Voluntarii localității și pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2019, 17:05
(5539 vizualizări - 0 comentarii)


comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5692 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4304 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3801 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3950 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3660 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4261 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3741 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4965 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6434 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3379 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260000 de lei, 44 permise reținute

În perioada 8-10 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 121 evenimente, dintre care 108 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 61 infracțiuni. Pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 12:10
(4778 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale în trafic pentru centurile de siguranță

Săptămâna 11-17 martie 2019 este dedicată controalelor TISPOL Seatbelt (acțiunile Polițiilor Rutiere din Europa, vizând purtarea centurilor de siguranță de către ocupanții autovehiculelor). Acțiunea, coordonată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 11:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...