Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (XII 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (XII 2000)

Luna decembrie 2000 a închis un ciclu electoral însă, pe de altă parte, deschidea noua perioadă hegemonică a social-democrației în Ialomița. Cu Gheorghe Savu instalat ca președinte la «butoanele» Consiliului Județean și Marian Bălan, vicepreședinte al aceleiași instituții și viitoare autopro­punere de prefect, cu majoritatea admi­nistrațiilor locale «controlate» de primari social-democrați și câștigarea de către PDSR a trei mandate de parlamentari, Ialomița, așa cum vă precizam, intra «roșie» pursânge în mandatul 2000-2004. Așadar, distribuirea și redistribuirea man­datelor ca urmare a scrutinului din 26 no... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2025, 09:50 (11218 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Avocatul Poporului obligă Urban SA să sisteze preluarea apelor industriale cu parametri peste limita legală

Problema poluării olfactive gene­rată de stația de epurare a Sloboziei a intrat și în atenția Avocatului Poporului. Instituția recunoaște oficial faptul că s-a sesizat din oficiu după ce ziarul nostru a relatat în repetate rânduri pe marginea acestui subiect. De altfel, Avocatul Poporului este singura instituție implicată în scandalul mirosurilor pestilențiale din Slobozia care, într-adevăr, aplică măsuri concrete, fără a se acoperi de acte normative și zeci de documente a căror valoare juridică nu există. După o corespondență de 3 luni cu instituțiile abilitate, Avocatul Poporului a obligat Urban SA să nu permită de­versarea apelor industriale în... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2025, 09:55 (23524 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Finalizarea celui mai nou bloc ANL din Slobozia, în iunie 2026

Finalizarea celui mai nou bloc ANL din Slobozia, în iunie 2026

Administrația locală din Slobozia a dat asigurări că în iunie 2026 se va finaliza construcția celui mai nou bloc ANL din oraș. Amplasat în imediata apropiere a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», blocul oferă 52 de apartamente și garsoniere. Între timp, Primăria Slobozia face demersuri pentru actualizarea listei cu posibilii viitori beneficiari ai locuințelor. Datele arată că sunt aproape 200 de cereri pe lista de așteptare, cea mai veche din 2016.

 

Blocul ANL, gata în jumătate de an Administrația locală susține că blocul va fi dat î... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2025, 09:20 (14664 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Grupuri de colindători au adus atmosfera de sărbătoare la Clinica Dr. Ardeleanu Slobozia

Grupuri de colindători au adus atmosfera de sărbătoare la Clinica Dr. Ardeleanu Slobozia

Atmosfera de sărbătoare a învăluit Clinica Dr. Ardeleanu din Slobozia. Glasurile colindătorilor au adus bucurie, liniște și speranța pentru personalul medical și pacienții clinicii. La Clinica Dr. Ardeleanu, grupurile de colindători s-au întâlnit și cu Moș Crăciun. Totodată, cadrele medicale le-au explicat copiilor și însoțitorilor lor importanța prevenției medicale pentru sănătatea orală.


Colindători, în vizită la Clinica Dr. Ardeleanu din Slobozia... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2025, 09:10 (1782 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Activitatea Drumuri și Poduri SA Ialomița, în vizorul Direcției Naționale Anticorupție

Activitatea Drumuri și Poduri SA Ialomița, în vizorul Direcției Naționale Anticorupție

După ani în care DNA aproape că a uitat de corupția din județ, instituția și-a îndreptat din nou atenția către Ialomița. De această dată, procurorii anticorupție sunt interesați de Drumuri și Poduri SA Ialomița. Redacția noastră a intrat în posesia unei cores­pondențe purtată de DNA-Structura Centrală și Drumuri și Poduri SA Ialomița, procurorii solicitând documente legate de activitatea firmei. Totul pentru a aduna probe într-un dosar penal ce vizează infracțiuni asimilate faptelor de corupție. În așteptarea unei decizii din partea instanței pri­vind falimentul, Drumuri și Poduri SA face obiectul și unei misiuni de audit a Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2025, 09:40 (8602 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia nu renunță la artificii în noaptea de Revelion

Proprietarii animalelor de companie, dezamăgiți

Primăria Slobozia nu renunță la artificii în noaptea de Revelion

bonus: La Amara/Regulament pentru utilizarea petardelor și artificiilor

Mai multe asociații locale pentru protecția anima­lelor, dar și cetățeni au înaintat petiții către Primăria Slobozia prin care cer municipalității să renunțe la focurile de artificii în noaptea de Revelion și să interzică utilizarea petardelor. Principalul motiv îl reprezintă stresul pe care elemen­tele pirotehnice îl provoacă anima­lelor de companie. Petiționarii cer administrației locale să înlocuiască artificiile și petardele cu jocuri de lumini, pentru că sunt mult mai prie­tenoase cu mediul și nu provoacă zgomot. În răspunsul înaintat petițio­narilor, administrația locală pare că refuză categoric să ia în calcul această... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2025, 17:10 (40244 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

SPORT

DEZASTRU!

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-FCSB 0-2

DEZASTRU!

Partida care a închis etapa 20 a sezonului SuperLigii 2025-2026 de luni, 15 decembrie 2025, nu a avut istoric. Meciul de «acasă», de la Clinceni, al Unirii Slobozia contra FCSB a consemnat «doar» o nouă (a noua, 9!) înfrângere consecutivă a Unirii, slobozenii fiind total resemnați cu situația actuală. În cele ce urmează, vom menționa doar scorul final al partidei, FCSB câștigând meciul cu 0-2, o victorie cu emoții pentru bucureșteni în fața unei echipe deprimante, Unirea Slobozia. FCSB a câștigat chinuit partida, având parcă nevoie de eliminarea slobozeanului Șerbănică (’57) pentru a reuși înscrierea unui... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2025, 12:40 (7882 vizualizări - 23 comentarii)

SPORT

Victorie spectaculoasă

Fotbal, Liga 3, Recolta Gheorghe Doja-Gloria Băneasa 4-2

Victorie spectaculoasă

Recolta Gheorghe Doja a încheiat anul 2025 cu o victorie importantă și spectaculoasă în același timp. Astfel, în etapa 17 a Ligii 3/Seria 3, dojenii au întâlnit pe teren propriu Gloria Băneasa, echipă poziționată superior Recoltei în clasamentul provizoriu al seriei. Revenind, partida a început dificil pentru Recolta Gheorghe Doja, oaspeții reușind deschiderea scorului în prima repriză. Până la pauză, dojenii au reușit întoarcerea rezultatului, dubla lui Costin Anton schimbând tabela la finalul primei reprize în 2-1 pentru Recolta Gheorghe Doja. Revenirea de la vestiare pentru al doilea mitan a fost de bun augur pentru... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2025, 10:20 (4914 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în atenția Curții de Conturi a României

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în atenția Curții de Conturi a României

Curtea de Conturi a României a verificat recent situația financiară a Ministerului Educației. Auditorii au solicitat însă do­cumente contabile și de la Inspectoratele Școlare Județene. Și în Ialomița au fost descoperite abateri financiare al căror cuantum depășește 1,8 milioane de lei, potrivit auditorilor.

 

Situația de fapt Ministerul Educației a transmis Curții de Conturi a României si­tuațiile financiare înregistrate în contabilitatea tuturor Inspectora­telor Școlare Județene din țară. În ceea ce privește județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2025, 12:10 (16943 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul restaurant din județ închis de ISU Ialomița există la Țăndărei

Singurul restaurant din județ închis de ISU Ialomița există la Țăndărei

Conform statisticilor, industria HoReCa locală are în evidență peste 300 de localuri de alimentație publică. După tragedia de la Clubul «Colectiv», acestea trebuie să respecte temeinic normele de securitate la incendiu. Anul acesta, ISU Ialomița a descoperit că doar un singur restaurant din județ încalcă legea și l-a închis. Unitatea funcționează pe raza orașului Țăndărei și încearcă să dovedească faptul că a respectat legea prin mai multe acțiuni deschise la instanță.

 

Unde-i lege, nu-i tocmeală După tragedia de la Clubul «Colectiv»... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2025, 07:50 (14428 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paznic al unui supermarket, agresat de hoțul prins în flagrant

S-a întâmplat la Slobozia

Paznic al unui supermarket, agresat de hoțul prins în flagrant

O femeie angajată ca agent de securitate al unui supermarket din Slobozia a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost agresată de un bărbat pe care l-a prins în timp ce fura produse din respectivul magazin. Suspectul se află acum după gratii fiind arestat preventiv pentru 30 de zile.

 

Verificări în curs Ancheta deschisă în acest caz este coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Potrivit actelor de urmărire penală, femeia care lucra ca agent de pază în supermarket a încercat să oprească hoțul să pără­sească magazinul... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2025, 15:05 (11638 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali din Țăndărei au aprobat lista de investiții a spitalului din localitate

Consilierii locali din Țăndărei au aprobat lista de investiții a spitalului din localitate

Spitalul Orășenesc din Țăndărei a adus în atenția consilieilor locali lista de investiții ce trebuie realizate în cadrul unității medicale. Potrivit documen­telor oficiale este vorba despre echipamente medicale destinate, în special, laboratorului de analize medicale al spitalului. Spitalul Orășenesc din Țăndărei este o importantă unitate medicală din zonă, deservind apro­­ximativ 60 mii de oameni.

 

Echipamente medicale de 500 mii de lei La ultima ședință ordinară a Consiliului Local Țăndărei, aleșii locali ai orașului au avut de aprobat un proiect... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2025, 09:20 (3804 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Containere digitale, montate de Primăria Fetești

Containere digitale, montate de Primăria Fetești

Administrația locală din Fetești este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană de peste 1,5 milioane de lei ce a permis achiziționarea de containere digitale pentru depozi­tarea gunoaielor. Practic, pe baza unei cartele magnetice, cetățenii pot depozita deșeurile menajere produse. În momentul de față, Primăria Fetești a început o campanie de distribuție a cartelelor cu ajutorul cărora containerele pot fi deschise. «Insulele ecolo­gice nu sunt în acest moment funcționale, iar accesul nu este activat. Locuitorii sunt rugați să nu forțeze deschiderea ușilor și să nu deterioreze echipamentele!» a transmis Laurențiu Șonchereche, primarul munici... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2025, 14:55 (5991 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tot mai puțini elevi ialomițeni vor calculatoare de la Guvernul României

Tot mai puțini elevi ialomițeni vor calculatoare de la Guvernul României

În urmă cu două decenii, Ministerul Educației, cu spriji­nul Guvernului României, a lansat programul «EURO 200» în baza căruia instituția acorda elevilor 200 de euro pentru achiziția de calculatoare. În timp, programul a devenit tot mai nepopular, pentru că Ministerul Educației nu a făcut nimic pentru a-l face mai atractiv. De aceea elevii, deși au nevoie de dispozitive digitale, refuză să se înscrie. În prezent, cu 200 de euro, e tot mai dificilă achiziția unui calculator performant care să-i ajute pe elevi în activitatea școlară.

 

Un proiect nepopular... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2025, 09:20 (1637 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Introducerea noțiunilor de prim ajutor în cursurile școlare a rămas doar pe hârtie!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă

«Introducerea noțiunilor de prim ajutor în cursurile școlare a rămas doar pe hârtie!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă își manifestă nemulțumirea față de neintroducerea noțiunilor de prim ajutor în «curriculumul» școlar. «Legea educației preuniversitare 198/2023 stipulează obligativitatea includerii unor noțiuni de prim ajutor în curriculum, dar și formarea continuă a cadrelor didactice pentru acest scop!» precizează deputatul social-democrat Ștefan Țintă în deschiderea unei interpelări adresate ministrului Educației și Cercetării, Daniel David. În continuare, același deputat PSD Ștefan Țintă apreciază că «în ciuda prevederilor exprese ale legii, realitatea din majoritatea școlilor sfidează sau chiar bate regula. Concret, nu există o abordare unitară în acest sens, respectiv cursuri structurate sau programe naționale care să le asigure elevilor accesul la formarea reală și practică pentru acordarea primului ajutor!»... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2025, 14:40 (9729 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Judecătoria Urziceni rămâne cu doar doi judecători

De la 1 ianuarie 2026

Judecătoria Urziceni rămâne cu doar doi judecători

bonus: Probleme și la Parchetul Județean Ialomița

Reprezentanții Tribunalului Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că, de la începutul anului viitor, Judecătoria Urziceni va rămâne cu doar doi judecători definitivi. Aceștia vor avea de soluționat aproximativ 10 mii de dosare. Anul acesta nu s-au mai organizat concursuri de admitere în Magistratură, așa că posturile rămase libere nu au fost ocupate.

 

Instanță cu doar doi judecători Schema de personal a Judecătoriei Urziceni cuprinde 7 posturi, însă pe parcursul acestui an ar fi fost aprobate mai multe transferuri, așa că de la începutul anului... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2025, 08:25 (9332 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții promite bani pentru finanțarea a 6 proiecte edilitare din Ialomița

De 5 ani

Compania Națională de Investiții promite bani pentru finanțarea a 6 proiecte edilitare din Ialomița

O  analiză a proiectelor propuse a beneficia de finanțare prin Compania Națională de Investiții arată că 6 primării din Ialomița așteaptă banii din partea instituției. Lista a fost întocmită cu 5 ani în urmă și tot de atâta timp administrațiilor locale le sunt promise și fondurile. Este vorba despre inves­tiții care ar putea ajuta dezvoltarea comunităților locale și pe care CNI le-a trecut pe «lista de sinteză».

 

Ce înseamnă «lista de sinteză»? «Lista de sinteză» se referă la acele proiecte pe care Compania ... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2025, 12:15 (10543 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

AJVPS Ialomița acuză Poliția județeană că «iartă» braconierii

AJVPS Ialomița acuză Poliția județeană că «iartă» braconierii

Reprezentanții Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița reclamă lipsa de reacție a Poliției ialomițene față de prinderea braconierilor. Într-o sesizare făcută de AJVPS Ialomița cu privire la un incident petrecut pe unul dintre fondurile de vânătoare pe care le administrează în zona Gheorghe Lazăr, aceștia arată cum un braconier le-ar fi scăpat printre degete polițiștilor chemați să ia măsuri. Oficialii Poliției ialomițene susțin însă contrariul și precizează faptul că în baza sesizării a fost întocmit un dosar penal și aplicate sancțiuni contravenționale.

 

Braconierul s-a făcut nevăzut... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2025, 07:55 (5799 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeanul condamnat la 20 de ani închisoare pentru accidentul provocat, găsit de polițiști în Anglia

Ialomițeanul condamnat la 20 de ani închisoare pentru accidentul provocat, găsit de polițiști în Anglia

Condamnat în lipsă la 20 de ani de închisoare cu executare pentru «omor calificat», un tânăr de 31 de ani a fost descoperit de autoritățile judiciare pe teritoriul Marii Britanii. Acesta a provocat un accident rutier în urma căruia un bărbat și fetița lui de 4 luni au murit pe loc. De asemenea, mama copilei a rămas infirmă pe viață. După 4 ani de anchete, procurorii au demonstrat faptul că accidentul a fost provocat cu intenție, de aici și pedeapsa dură aplicată de judecători. Mai mult, șoferul se urcase băut la volan.

 

Filmul unei tragedii... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2025, 12:15 (9278 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

A fost semnată recepția lucrărilor de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean Slobozia

A fost semnată recepția lucrărilor de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean Slobozia

Administrația județeană anunță semnarea procesului-verbal de recepție a lucră­rilor de modernizare a Ambulato­riului Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Lucrările ar fi trebuit încheiate cu 2 ani în urmă, dar din cauza nerespectării procedurilor și legislației în domeniul securității la incendiu, termenul de finalizare a proiectului a fost amânat de mai multe ori. Consiliul Județean Ialomița estimează faptul că investiția a costat 26,7 milioane de lei, fondurile fiind acordate de Uniunea Europeană.

 

În sfârșit, recepția! «Un pas important pentru sănătatea județului Ialomița! A fost semnat procesul-verbal de recepție al proiectului „Reabilitarea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia“. Acesta este al doilea proiect finalizat dintre cele patru proiecte implementate la spitalul județean!»... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2025, 07:55 (2686 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AFIR: Analizarea indicatorilor de «condiții artificiale» în accesarea fondurilor europene

AFIR a inițiat o serie de dezbateri cu partenerii sociali privind reanalizarea indicatorilor menționați în Ghidul de Prevenire a Neregulilor. Așadar, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFI ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 13:40
(7153 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razii în zonele Slobozia și Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional vineri, 12 februarie 2016, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au organizat și ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 12:15
(6128 vizualizări - 2 comentarii)


Protejarea patrimoniului cultural național, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, împreună cu specialiști din cadrul Direcției Județene pentru Cultură Ialomița au acționat pe linia prevenirii și combaterii prevederilor legale privind ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 11:05
(3165 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 351 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 16 februarie 2016, sînt disponibile 351 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 10:20
(6570 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu mașina în stîlp

O șoferiță de 28 de ani a fost victima unui accident de circulație. În timp ce se deplasa pe șoseaua care leagă localitățile Fierbinții de Jos și Maia, aceasta, încercînd să depășească un tir, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 19:25
(3561 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pieton lovit de o mașină

Neatenția unui șofer era să-l coste viața pe un bătrîn de 87 de ani, din Țăndărei. Șoferul a dat cu spatele și l-a lovit pe bătrîn. Omul a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportat la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 18:10
(3245 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, vîndute în zona Piața Mare

O patrulă de jandarmi a identificat miercuri, 10 februarie a.c., în zona Piața Mare din Slobozia, un spațiu comercial în incinta căruia se vindeau produse de îmbrăcămite contrafăcute. Respectivele produse ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 17:40
(3109 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Un bărbat de 36 de ani, din localitatea Giurgeni, s-a ales cu dosar penal după ce în mașina sa au fost descoperite 40 de kilograme de pește din speciile mreană și plătică și 2,5 kg de icre de crap, depozitate ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 16:05
(4195 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Astra Nova Security
angajează
agenți securitate (femei și bărbați)
-salariu net 900 lei, fără întîrzieri
-asigurăm calificare profesională,
servicii medicale gratuite
Relații la telefon 0734/200.337
[email protected]

11 Februarie 2016, 14:30


Armășești: Urmărit de autoritățile franceze, prins de polițiștii ialomițeni

Un bărbat, de 47 de ani, din Armășești, a fost prins de polițiștii ialomițeni în cursul zilei de marți, 9 februarie 2016. Pe numele ialomițeanului, autoritățile din Franța au emis un mandat de european ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:40
(4303 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mai puține infracțiuni cu violență în 2015

Polițiștii ialomițeni au dat publicității Raportul activităților desfășurate în cursul anului trecut. Potrivit documentului oficial, efectivele de oameni ai legii din cadrul Inspectoratului de Poliție al ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:10
(4762 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Accident rutier soldat cu o victimă

O femeie a fost la un pas de a-și pierde viața marți, 9 februarie 2016. Pasageră într-o mașină condusă de un bărbat de 55 de ani, aceasta a fost rănită după ce autovehiculul în care se afla s-a izbit de ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 12:25
(2768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Reținut pentru furt calificat

Un bărbat, de 36 de ani, din localitatea Gîrbovi, este principalul suspect într-un dosar de «furt calificat», instrumentat de polițiști. El este bănuit de faptul că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 10:35
(5137 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC AMPA SA Slobozia
angajează
agent vînzări
utilaje agricole

Relații la telefon 0723/251.698
sau la sediul societății
Șos. Amara, nr. 19, birou nr. 1,
Slobozia

11 Februarie 2016, 09:45


Bucu: La volan, fără permis de conducere

Un tînăr de 29 de ani, din Bucu, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd fără permis. Acesta se afla la volanul unui autovehicul cu remorcă, fără a deține permis de conducere corespunzător ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 09:40
(3877 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AGROMAS GRUP SRL
angajează
șoferi autocamion
Cerințe
-experiență: minimum 2 ani
-posesor permis conducere
categoria C+E
-posesor atestat transport
mărfuri generale
-fără antecedente penale
-seriozitate și responsabilitate
-aviz medical și psihologic valabil
-experiență în transport de mărfuri
-transport intern și extern
-atestat ADR transport
mărfuri periculoase
Relații la telefon 0743/055.484

11 Februarie 2016, 09:15


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Prevenirea faptelor antisociale și menținerea siguranței publice reprezintă îndatoriri ale Poliției. Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 18:40
(3833 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Slobozia: Bărbat cu interdicție la manifestări sportive, identificat de jandarmi

Jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia care au asigurat vineri, 5 februarie 2016, măsurile de ordine publică la meciul de handbal dintre CS Slobozia și HCM Rîmnicu Vîlcea, au observat în interiorul ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 17:30
(4231 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Manasia, arestat pentru conducere fără permis

Polițiști din cadrul Secției Rurale Ion Roată au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 16:25
(3724 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


Incendiu la Ciocîrlia

Luni, 8 februarie 2016, în jurul orei 12,45, structurile de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină pentru stingerea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 15:40
(5047 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Bărbat bănuit de tîlhărie calificată, reținut de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Platonești, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, au reținut luni, 8 februarie 2016, un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 14:05
(4811 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil de artilerie, descoperit pe cîmp

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au fost solicitați, vineri, 5 februarie 2016, să intervină pentru asanarea unui element de muniție. Proiectilul, cu calibrul 100 mm, a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2016, 18:15
(5647 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor la Fetești

Elevii Liceului «Anghel Saligny» din Fetești au participat la o serie de dezbateri privind regulile de circulație rutieră. Discuțiile au fost purtate de polițiști din cadrul Serviciului Poliției Rutiere ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 19:10
(5141 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenții de pînă la 750 de lei pentru angajatori

Angajatorii din Ialomița care caută forță de muncă în rîndul absolvenților promoției 2015 pot primi sprijin de la stat. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 17:45
(7184 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a efectuat primele plăți din PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a efectuat primele plăți aferente Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020). Beneficiarii care au primit efectiv fonduri europene nerambursabile ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 16:20
(4364 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tîlhari arestați

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reținut luni, 1 ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:50
(4938 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 46,253 milioane de lei, de recuperat la bugetul de stat

Administrația  Județeană a Finanțelor Publice lalomița informează că arieratele rămase de recuperat la bugetul general consolidat, la 31.12.2015, sînt de  46,253 milioane de lei, cu 7,5% mai mici ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 18:10
(7579 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la un adăpost de porumbei

În urma unui apel telefonic primit în după-amiaza zilei de luni, 1 februarie 2016, pompierii au fost solicitați să intervină pentru îndepărtarea mai multor țigle de la bazia acoperișului unui bloc, situat ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:45
(6277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Slobozia: Accident pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de luni, 1 februarie 2016, pe raza municipiului Slobozia. În jurul orei 8,00, un bărbat în vîrstă de 35 de ani, ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 17:15
(3449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Jandarmeria Ialomița are heraldică proprie

Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița i s-a aprobat folosirea heraldicii proprii, în conformitate cu Monitorul Oficial nr. 63 din 28 ianuarie 2016. Însemnul heraldic al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2016, 16:25
(4064 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...