Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă două victorii în județ

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Încă două victorii în județ

Unirea Slobozia a continuat suita meciurilor amicale, chiar dacă programul a suferit mici modificări. Cu o zi înainte de meciul cu Unirea, jucătorii lui Dinamo au intrat în grevă, iar partida s-a anulat. În timp record, conduce­rea Sloboziei a găsit alt adversar, tot din județ, așa cum s-a întâmplat și în celelalte două meciuri amicale. CSM Fetești, proaspăt promovată în Liga a III-a, a dat o replică solidă elevilor lui Adrian Mihalcea. În cele din urmă, divizionara secundă s-a impus cu 2-1, goluri reușite de Robert Mustacă și Florinel Ibrian. Pentru echipa pregătită de Mircea Ștefan a marcat atacantul Samuel Predescu. Sâmbătă, 3 iulie 2021, Unirea s-a deplasat la Rovine pentru meciul cu Avântul... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 17:25 (3817 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

De 3 ori bronz pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național pentru Copii

De 3 ori bronz pentru Slobozia

În perioada 28 iunie-6 iulie 2021, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Scrimă pentru copii. Slobozia a urcat pe podium și la această competiție, prin micii sabreri de la CSM Unirea, antrenați de profesorul Daniel Nădrag. În concursul rezervat fetelor la categoria 10-11 ani, Diana Dragomir a ajuns până în semifinale, cucerind medalia de bronz. Urmărim cu interes evoluția Dianei, care ar putea aduce din nou sabia feminină slobozeană către nivelul la care o ridicase în urmă cu un deceniu Loredana Dima. Tot la categoria 10-11 ani, dar la băieți, Alberto Nădrag și Rareș Negoiță au intrat, la rându-le, în po­sesia medaliilor de bronz. Trei copii talentați care au urcat pe... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 16:40 (3604 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia suferă unele transformări la nivelul lotului, aspect normal în această perioadă. Concret, noutățile sunt portarul Adina Sabău, 24 de ani, venită de la HC Zalău și pivotul Andreea Dinu, 20 de ani, de la Dunărea Brăila. Reunirea lotului este programată pentru 12 iulie a.c., iar până atunci conducerea speră să aibă lotul, în mare măsură, conturat. Mai este nevoie de cel puțin două jucătoare la linia de 9 metri și un portar. Scheletul echipei va fi asigurat, în continuare, de jucătoarele din Slobozia. Anne Boll, Anda Cloșcă, Naomi Vasile, Ana Neagu și Livia Vlădescu au semnat contracte pe o perioadă extinsă cu CSM Unirea Slobozia. La echipă va rămâne și experimentata... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 15:05 (4153 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Amara și Jilavele vor juca Finala

Fotbal, Cupa României, faza județeană

Amara și Jilavele vor juca Finala

Cupa României, faza județeană, a adus mari surprize în ediția curentă. Semifinalele, disputate în sistem tur-retur, au fost câștigate, fără drept de apel, de două dintre echipele care nu s-au regăsit și în minicampionatul organizat de AJF Ialomița. După meciurile tur, se știau în mare măsură finalistele. CS Amara a trecut pe propriul teren, cu 6-2, de Victoria Țăndărei. Bomba au detonat-o cei de la Înfrățirea Jilavele, care au învins-o pe Campioana CSM Fetești, chiar la ea acasă, cu un usturător 5-2. Nici în retur cei de la Jilavele nu au avut milă de feteșteni, câștigând cu un la fel de categoric 4-1! CS Amara a făcut 1-1 la Țăndărei și va juca finala cu Jilavele. Finala Cupei României, faza... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 14:20 (3031 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

În Ialomița

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

Lipsa preocupărilor în privința potabilizării apei atrage noi sancțiuni pentru administrațiile locale din Ialomița. Rezultatele preliminarii ale unui control te­matic privind calitatea apei distribuită în rețelele publice la nivelul județului arată că primă­riile ialomițene mai au de lucru în această privință. Verificarea a fost realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița și a vizat până acum doar 12 localități din cele 66 pe care Ialomița le are. 10 dintre acestea au fost sancționate din cauza problemelor de potabilitate. Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de 37 mii de lei.

Inspectorii DSP, în control... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 13:10 (5391 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

În mai puțin de un an de la instalare, actuala administrație județeană se pregătește să reabiliteze complet primii 75,4 km de drumuri județene. Aceștia se înscriu în cei 221 km incluși de către Consiliul Județean Ialomița în 7 proiecte de modernizare, finanțate atât prin PNDL, cât și prin bani oferiți de Uniunea Europeană. Valoarea totală a acestor proiecte este de 450 milioane de lei.

Administrația județeană vrea drumuri mai sigure
Consiliul Județean Ialomița are în administrare 487,3 km de drumuri județene, iar 221 dintre aceștia au fost incluși în proiecte de modernizare și... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 15:40 (9179 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității procentul de promovare la Bacalaureat 2021. Potrivit informațiilor oficiale, 58,92% dintre elevii care au susținut examenul de maturitate au fost declarați «admiși».

Nicio medie de 10 Anul acesta, la sesiunea de vară a examenului de Bacalaureat 2021 s-au înscris 1642 de absolvenți de liceu, atât din promoțiile curente, cât și din cele anterioare. Luni, 5 iulie 2021, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii, înainte de contestații, ale acestui examen. În Ialomița, rata de promovare a fost de 58,92%, conform calculelor realizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Ca și la Evaluarea Națională 2021... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 13:50 (5225 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Deponenții din cadrul CAR Învățământ au făcut plângeri penale împotriva reprezentanților insti­tuției. De asemenea, unii dintre aceștia și-au angajat avocați pentru a acționa în instanță instituția financiară. Printre capetele de acuzare s-ar putea număra «abuz» și «neglijență în serviciu».

Mai bine mai târziu... La mai bine de un an de la declanșarea scandalului din cadrul CAR Învățământ Ialomița, membrii sindicatului se organizează pentru a-și recupera sumele depuse. Primul pas legal îl reprezintă plângerile penale. Conform unor surse interne, la acest moment, la nivelul Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 10:50 (13250 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O casă pentru Theo

O casă pentru Theo

Theodor Dumitru Sabian este cla­rinetist. Sigurul din clasa lui care a in­trat la Conservator. N-a fost să fie până la capăt... În 2020 a fost diagnosticat cu «leucemie acută limfoblastică». Și pentru că o nenorocire nu vine niciodată singură, acum a rămas fără casă. «Unde am să-l aduc, dacă rămânem fără acoperiș deasupra capului?!» se întrea­bă așteptând bunăvoința autori­tăților mama lui, Marilena Crăciun. Singurii care îi putem răspunde suntem noi. Și poate tot noi o putem ajuta...

Prea devreme, Doamne! Prea devreme...
Theodor Dumitru Sabian are 24 de ani și a studiat clarinetul... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2021, 12:40 (4945 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Bătălia de la Podul de Fier»

29-30 august 1944, Slobozia

«Bătălia de la Podul de Fier»

În anul 1944, municipiul Slobozia avea să devină locul unei sângeroase confruntări militare dintre soldații români și germani. Deloc menționate în cărțile de Istorie și prea puțin cunoscute la nivel local, detalii despre acest eveniment sunt amintite în corespondența dintre autoritățile de la Slobozia și cele de la București. Telegramele și rapoartele oficiale sunt păstrate astăzi la Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Ialomița. Luptele sângeroase s-au purtat în zona Podului pietonal care face legătura între oraș și Cartierul Bora... Având în vedere locul confruntării, evenimentul a intrat în Istoria locală sub numele de «Bătălia de la Podul de Fier».

24 de ore a plouat cu gloanțe... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2021, 14:05 (6234 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

La câteva luni de la fuziunea prin absorbție, filiala ialomițeană a Alianței USR PLUS se pregătește de Alegeri. Favoritul acestei curse electorale pentru alegerea unui președinte unic la nivelul județului Ialomița este Octavian Săvoiu. «Ne-am maturizat... Vrem să facem o echipă împreună!» a declarat Octavian Săvoiu.

Un partid cu 40 de filiale Filialele USR și PLUS din Ialomița se pregătesc de alegeri județene. Preșe­dintele va fi ales în cadrul Conferinței Județene a filialei care se va desfășura duminică, 4 iulie 2021. Conform informațiilor oficiale, partidul are la acest moment aproximativ... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 16:50 (5010 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

Ambiții administrative

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

bonus: Talentatul domn Țintă/Directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu: «E de ajuns ca pompele să fie oprite 2 ore pentru ca Slobozia să fie inundată!»/Slobozia are nevoie de 50 milioane de lei pentru investiții

Joi, 17 iunie 2021, Urban SA Slobozia a aprobat în cadrul unei ședințe a Adunării Generale a Acțio­narilor asocierea acestei firme cu Consiliul Județean Ialomița, în vede­rea transformării în «operator regional de apă și canal». Ședința a fost una tensionată, membrii AGA manifestând rezerve față de condițiile de asociere «impuse» de Consiliul Județean Ialomița. Urban SA Slobozia are pierderi financiare de 2,5 milioane de lei la sfârșitul anului 2020 și este obligată printr-o hotărâre definitivă să plătească 5 milioane de lei către defuncta Amonil SA. «Scopul acestei asocieri este de a face din Urban SA Slobozia un operator performant. Noi suntem doar operatori... Avem cizmele, oamenii, bicicletele... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 11:05 (6464 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

bonus: Se redeschide cabinetul pentru Expertiză Medicală din Urziceni

Potrivit Casei Județene de Pensii Ialomița, în județul nostru există 1703 pensio­nari care continuă să meargă la serviciu. Dintre aceștia, 492 sunt bugetari, adică lucrează într-o instituție a Statului. Suma virată lunar pentru plata pensiilor acestora este de 1,2 milioane de lei.

Au ieșit la pensie, dar merg la serviciu Datele Casei Județene de Pensii arată că la nivelul județului Ialomița există un număr total de 54 mii de pensionari. Dintre aceștia, 1703 au preferat să-și continue activitatea profesională chiar dacă sunt deja la pensie. Din numărul total de pensionari care încă mai... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2021, 11:05 (9028 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

După Fuerea, potopul!

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

Sorin Fuerea, directorul Filialei Teritoriale de Îmbunătățiri Fun­ciare Ialomița, a aprobat umplerea canalelor de irigații din zona Gheorghe Doja cu câteva zile înainte de declanșarea Co­dului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița. Decizia a avut ca efect inundarea culturilor agricole din imediata vecinătate a canalelor pline de apă. Solicitat să explice decizia, Sorin Fuerea a acuzat reporterii redacției de «șantaj». «Ceea ce faceți e șantaj... E o mizerie!» a susținut acesta telefonic. Conform unor surse interne, pierde­rile financiare înregistrate de Filiala Terito­rială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița depășesc 100 mii de lei. La aceste pierderi se adaugă și pagubele produse culturilor... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 13:20 (6318 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Admitere USAMV București: 1-23 Iulie 2021

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Sol – Apă – Aer – Viață

Află despre viață și agricultură, despre cercetare și inovare. Explorează-ți pasiunile și profesează într-un domeniu al viitorului! Cele 7 facultăți ale Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București îți oferă o experiență de învățare într-un mediu academic modern.
Înscrie-te online între 1-23 Iulie 2021 pe www.usamv.ro/admitere.
   

# 1: Ai 62 de programe de studii de viitor, 7 facultăți în 2 campusuri verzi de 50 ha
Pământul, apa, aerul sunt elementele esențiale pentru susținerea vieții pe Terra. Misiunea noastră este să asigurăm bunăstarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 12:20 (3351 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ministerul Educației a făcut publice marți, 29 iunie a.c., primele rezultate, înainte de contestații, la Evaluarea Națională 2021. În județul Ialomița nu a fost obținută nicio medie de 10.

Cea mai mare medie-9,92 Potrivit informațiilor publicate pe site-ul Ministerului Educației, cea mai mare medie obținută în Ialomița la Evaluarea Națională 2021 a fost 9,92, iar cea mai mică 1,50. Anul acesta, în județul Ialomița, la Evaluarea Națională 2021 s-au înscris 1740 de elevi, însă examenul a fost susținut de 1727 dintre aceștia. Din numărul total de participanți, 497 nu au putut să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 18:15 (3775 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Victorie clară cu Recolta

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie clară cu Recolta

Unirea Slobozia a luat pas cu pas pregătirea de vară. La mijlocul săptămânii precedente au disputat un amical ad-hoc cu concitadina Abatorul, încheiat cu 10-0 pentru «dragoni». Dinu a reușit o triplă, Mustacă și Coadă, câte o dublă, celelalte goluri fiind marcate de Năstase, Chiriță și Ivan. Al doilea meci de verificare al Unirii s-a disputat sâmbătă, 27 iunie 2021, pe terenul de la Scânteia, adversara fiind Recolta Gheorghe Doja, reprezentantă a Ligii a III-a.

S-a marcat cu Greu Adrian Mihalcea a început meciul cu Poiană-Bălan, Dinu, Lazăr, Toma-Mustacă, Coadă, Cruceru, Radu-Ivan,... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 16:10 (2550 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Călin Munteanu, dublu campion național

Tenis de câmp

Călin Munteanu, dublu campion național

Săptămâna trecută, la Centrul Național de Tenis din București, s-a desfășurat Campionatul Național de Tenis de câmp adresat copiilor de până la 10 ani. A fost o competiție în care reprezentanții Slo­boziei au obținut rezultate excelente, semn că avem din nou o generație talentată. Pe tabloul masculin individual, s-a remarcat din plin Călin Munteanu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. Descoperit de neobositul Ion Savu, Călin este pregătit în prezent de un alt fost campion național, Cristian Andreescu și de Paul Manta. Călin a pornit bine încă din primul tur, când l-a depășit cu 4-1/4-1 pe musceleanul Mihnea Tamași. A urmat un alt succes facil, 4-2/4-0, cu Raian Rădulescu, iar în Sferturile de finală... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 14:45 (2885 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Sâmbătă, 26 iunie 2021, orașul bulgar Burgas a găzduit un turneu internațional de sabie adresat sportivilor sub 14 ani. Cristian Gavrilă, legitimat la CSS Slobozia, a intrat în posesia trofeului fără să piardă vreun duel. După ce a trecut la pas de faza grupelor, Cristian l-a învins în primul tur de pe tabloul principal pe compatriotul său, Maxim Tomac, cu 15-8. În Optimi a trecut de bulgarul Nikola Milanov cu 15-9, iar în Sferturi l-a depășit pe alt reprezentant al țării gazdă, Ivan Kolev, cu 15-8. Duelurile cu bulgarii au continuat în Semifinală, unde Gavrilă a trecut de Stanimir Pelov cu 15-10. Tot de o confruntare româno-bulgară vorbim și în Finală. Cristian Gavrilă a cucerit Trofeul după... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 13:10 (4508 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Taxe și impozite majorate din cauza administrației

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Locuitorii din Amara au primit decizii de impunere emise de Primăria Amara reprezentând «majorări la cota maximă a impozitelor și taxelor locale». Aceste decizii reprezintă o consecință a încălcării Codului Fiscal de către administrația din Amara în anul 2018. «Din motive pe care nu le pot explica, Legea nu a fost aplicată... Din păcate, foarte multe decizii din anii precedenți produc acum efecte negative! Am scăzut nivelul impozitelor pentru anul 2021 și voi continua acest demers pe parcursul mandatului meu...» precizează primarul orașului Amara, Alin Sandu.

Unde nu-i administrație, vai de contribuabili... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 12:20 (5575 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cocora: Înșelată la telefon prin metoda «Accidentul»

Doi bărbați, de 20 și 27 de ani, din județul Constanța, au înșelat o femeie de 64 de ani, din comuna Cocora, prin metoda «Accidentul». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:15
(6035 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 13 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat o percheziție pe raza localității Sinești, la domiciliul unui bărbat de 38 de ani. În urma perchezițiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:10
(5095 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Articole pirotehnice confiscate

Miercuri, 13 decembrie a.c., pe raza comunei Rădulești a fost organizată o acțiune pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice. În urma acesteia, polițiștii au identificat o femeie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:05
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Elevii și profesorii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia organizează duminică, 16 decembrie 2018, începând cu orele 15,00, un concert de Crăciun. Evenimentul se va desfășura în Sala «Europa» a ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 11:20
(4971 vizualizări - 2 comentarii)


Accident în apropiere de Sinești produs de un șofer beat

Marți, 11 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în apropierea localității Sinești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii au stabilit că în timp ce ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:40
(5615 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Ucenicia la locul de muncă

În condițiile Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă acordă angajatorilor care încheie contracte de ucenicie un sprijin financiar în cuantum ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:25
(4633 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Majorarea salariului minim

Conform HG nr. 937/7 decembrie 2018, începând cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:10
(5695 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Spitalul Țăndărei. Pacienți evacuați de urgență!

Duminică, 9 decembrie a.c., pe Secția Psihiatrie a Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost semnalizată, în jurul orelor 9,30, prezența unui fum dens ce inunda întreg palierul. Cei 13 pacienți internați au ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2018, 17:15
(5812 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Pestă Porcină Africană la un mistreț vânat pe Fondul de Vânătoare 12 Săveni

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că joi, 6 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 17:50
(7253 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copil de 12 ani, acroșat de o mașină

Joi, 6 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Urziceni s-a produs un accident. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului au stabilit că în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:35
(4877 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Beți la volan

Joi, 6 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, cu vârste între 33 și 58 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:30
(5069 vizualizări - 1 comentariu)


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii» pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:25
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Copil de un an și jumătate, bolnav de gripă

Caz de gripă confirmat în județul Ialomița. Este vorba despre un copil de un an și cinci luni din comuna Alexeni, care în prezent se află internat la Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:20
(5175 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni gripă


Fetești: «Tentativă de furt calificat» și «distrugere»

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană ar fi încercat să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat în incinta unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 16:40
(5180 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Deținere ilegală de lemne, beat la volan și fără permis

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Ion Roată un bărbat, de 41 de ani, conducând o autoutilitară în stare de ebrietate și fără a poseda permis de conducere. Acesta ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 16:25
(6700 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenții lunare de 2250 de lei pentru angajatorii care încadrează șomeri

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică o serie de măsuri active ce vizează integrarea pe piața muncii a șomerilor și persoanelor în căutarea unui loc de muncă. Printre măsurile destinate ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:20
(6975 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Urziceni

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:15
(6685 vizualizări - 0 comentarii)


Sfântu Gheorghe: Beat la volan și fără permis de conducere

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Sfântu Gheorghe un bărbat, de 32 de ani, din comuna Ion Roată. Acesta conducea pe drumurile publice în stare de ebrietate, având ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:10
(5271 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile din domeniul silvic, în atenția polițiștilor ialomițeni

Duminică, 3 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. În urma verificărilor efectuate pe raza ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:05
(3238 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Examene pentru depistarea trichinelozei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează, în preajma Sărbătorilor de Iarnă, asupra riscului de îmbolnăvire cu trichineloză. Astfel, pentru a preveni îmbolnăvirea ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 10:10
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare restricție Pestă Porcină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează deținătorii de porcine cu privire la faptul că, în perioada 18.10-19.11.2018, s-au examinat toate porcinele existente în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2018, 13:05
(4237 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Restricții de circulație de Ziua Națională a României

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, începând cu orele 9,00, se vor impune restricții de circulație pe bulevardul Matei Basarab (de la intersecția cu strada Ardealului la intersecția cu bulevardul Cosminului) și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 20:10
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, joi, 29 noiembrie 2018, în intervalul orar 8,00-13,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 17:45
(5507 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 18:10
(3624 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:50
(4336 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:45
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:30
(4770 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:48
(4684 vizualizări - 4 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la spălătoriile auto

În perioada 19-20 octombrie 2018, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:05
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională a României, sărbătorită la Slobozia

Primăria Slobozia invită cetățenii municipiului sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la un program festiv dedicat Zilei Naționale a României și Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va debuta la orele 10,00 în Piața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:20
(3159 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...