Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă două victorii în județ

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Încă două victorii în județ

Unirea Slobozia a continuat suita meciurilor amicale, chiar dacă programul a suferit mici modificări. Cu o zi înainte de meciul cu Unirea, jucătorii lui Dinamo au intrat în grevă, iar partida s-a anulat. În timp record, conduce­rea Sloboziei a găsit alt adversar, tot din județ, așa cum s-a întâmplat și în celelalte două meciuri amicale. CSM Fetești, proaspăt promovată în Liga a III-a, a dat o replică solidă elevilor lui Adrian Mihalcea. În cele din urmă, divizionara secundă s-a impus cu 2-1, goluri reușite de Robert Mustacă și Florinel Ibrian. Pentru echipa pregătită de Mircea Ștefan a marcat atacantul Samuel Predescu. Sâmbătă, 3 iulie 2021, Unirea s-a deplasat la Rovine pentru meciul cu Avântul... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 17:25 (3817 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

De 3 ori bronz pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național pentru Copii

De 3 ori bronz pentru Slobozia

În perioada 28 iunie-6 iulie 2021, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Scrimă pentru copii. Slobozia a urcat pe podium și la această competiție, prin micii sabreri de la CSM Unirea, antrenați de profesorul Daniel Nădrag. În concursul rezervat fetelor la categoria 10-11 ani, Diana Dragomir a ajuns până în semifinale, cucerind medalia de bronz. Urmărim cu interes evoluția Dianei, care ar putea aduce din nou sabia feminină slobozeană către nivelul la care o ridicase în urmă cu un deceniu Loredana Dima. Tot la categoria 10-11 ani, dar la băieți, Alberto Nădrag și Rareș Negoiță au intrat, la rându-le, în po­sesia medaliilor de bronz. Trei copii talentați care au urcat pe... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 16:40 (3604 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia suferă unele transformări la nivelul lotului, aspect normal în această perioadă. Concret, noutățile sunt portarul Adina Sabău, 24 de ani, venită de la HC Zalău și pivotul Andreea Dinu, 20 de ani, de la Dunărea Brăila. Reunirea lotului este programată pentru 12 iulie a.c., iar până atunci conducerea speră să aibă lotul, în mare măsură, conturat. Mai este nevoie de cel puțin două jucătoare la linia de 9 metri și un portar. Scheletul echipei va fi asigurat, în continuare, de jucătoarele din Slobozia. Anne Boll, Anda Cloșcă, Naomi Vasile, Ana Neagu și Livia Vlădescu au semnat contracte pe o perioadă extinsă cu CSM Unirea Slobozia. La echipă va rămâne și experimentata... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 15:05 (4153 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Amara și Jilavele vor juca Finala

Fotbal, Cupa României, faza județeană

Amara și Jilavele vor juca Finala

Cupa României, faza județeană, a adus mari surprize în ediția curentă. Semifinalele, disputate în sistem tur-retur, au fost câștigate, fără drept de apel, de două dintre echipele care nu s-au regăsit și în minicampionatul organizat de AJF Ialomița. După meciurile tur, se știau în mare măsură finalistele. CS Amara a trecut pe propriul teren, cu 6-2, de Victoria Țăndărei. Bomba au detonat-o cei de la Înfrățirea Jilavele, care au învins-o pe Campioana CSM Fetești, chiar la ea acasă, cu un usturător 5-2. Nici în retur cei de la Jilavele nu au avut milă de feteșteni, câștigând cu un la fel de categoric 4-1! CS Amara a făcut 1-1 la Țăndărei și va juca finala cu Jilavele. Finala Cupei României, faza... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 14:20 (3031 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

În Ialomița

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

Lipsa preocupărilor în privința potabilizării apei atrage noi sancțiuni pentru administrațiile locale din Ialomița. Rezultatele preliminarii ale unui control te­matic privind calitatea apei distribuită în rețelele publice la nivelul județului arată că primă­riile ialomițene mai au de lucru în această privință. Verificarea a fost realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița și a vizat până acum doar 12 localități din cele 66 pe care Ialomița le are. 10 dintre acestea au fost sancționate din cauza problemelor de potabilitate. Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de 37 mii de lei.

Inspectorii DSP, în control... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 13:10 (5391 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

În mai puțin de un an de la instalare, actuala administrație județeană se pregătește să reabiliteze complet primii 75,4 km de drumuri județene. Aceștia se înscriu în cei 221 km incluși de către Consiliul Județean Ialomița în 7 proiecte de modernizare, finanțate atât prin PNDL, cât și prin bani oferiți de Uniunea Europeană. Valoarea totală a acestor proiecte este de 450 milioane de lei.

Administrația județeană vrea drumuri mai sigure
Consiliul Județean Ialomița are în administrare 487,3 km de drumuri județene, iar 221 dintre aceștia au fost incluși în proiecte de modernizare și... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 15:40 (9179 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității procentul de promovare la Bacalaureat 2021. Potrivit informațiilor oficiale, 58,92% dintre elevii care au susținut examenul de maturitate au fost declarați «admiși».

Nicio medie de 10 Anul acesta, la sesiunea de vară a examenului de Bacalaureat 2021 s-au înscris 1642 de absolvenți de liceu, atât din promoțiile curente, cât și din cele anterioare. Luni, 5 iulie 2021, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii, înainte de contestații, ale acestui examen. În Ialomița, rata de promovare a fost de 58,92%, conform calculelor realizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Ca și la Evaluarea Națională 2021... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 13:50 (5225 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Deponenții din cadrul CAR Învățământ au făcut plângeri penale împotriva reprezentanților insti­tuției. De asemenea, unii dintre aceștia și-au angajat avocați pentru a acționa în instanță instituția financiară. Printre capetele de acuzare s-ar putea număra «abuz» și «neglijență în serviciu».

Mai bine mai târziu... La mai bine de un an de la declanșarea scandalului din cadrul CAR Învățământ Ialomița, membrii sindicatului se organizează pentru a-și recupera sumele depuse. Primul pas legal îl reprezintă plângerile penale. Conform unor surse interne, la acest moment, la nivelul Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 10:50 (13253 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O casă pentru Theo

O casă pentru Theo

Theodor Dumitru Sabian este cla­rinetist. Sigurul din clasa lui care a in­trat la Conservator. N-a fost să fie până la capăt... În 2020 a fost diagnosticat cu «leucemie acută limfoblastică». Și pentru că o nenorocire nu vine niciodată singură, acum a rămas fără casă. «Unde am să-l aduc, dacă rămânem fără acoperiș deasupra capului?!» se întrea­bă așteptând bunăvoința autori­tăților mama lui, Marilena Crăciun. Singurii care îi putem răspunde suntem noi. Și poate tot noi o putem ajuta...

Prea devreme, Doamne! Prea devreme...
Theodor Dumitru Sabian are 24 de ani și a studiat clarinetul... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2021, 12:40 (4945 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Bătălia de la Podul de Fier»

29-30 august 1944, Slobozia

«Bătălia de la Podul de Fier»

În anul 1944, municipiul Slobozia avea să devină locul unei sângeroase confruntări militare dintre soldații români și germani. Deloc menționate în cărțile de Istorie și prea puțin cunoscute la nivel local, detalii despre acest eveniment sunt amintite în corespondența dintre autoritățile de la Slobozia și cele de la București. Telegramele și rapoartele oficiale sunt păstrate astăzi la Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Ialomița. Luptele sângeroase s-au purtat în zona Podului pietonal care face legătura între oraș și Cartierul Bora... Având în vedere locul confruntării, evenimentul a intrat în Istoria locală sub numele de «Bătălia de la Podul de Fier».

24 de ore a plouat cu gloanțe... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2021, 14:05 (6234 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

La câteva luni de la fuziunea prin absorbție, filiala ialomițeană a Alianței USR PLUS se pregătește de Alegeri. Favoritul acestei curse electorale pentru alegerea unui președinte unic la nivelul județului Ialomița este Octavian Săvoiu. «Ne-am maturizat... Vrem să facem o echipă împreună!» a declarat Octavian Săvoiu.

Un partid cu 40 de filiale Filialele USR și PLUS din Ialomița se pregătesc de alegeri județene. Preșe­dintele va fi ales în cadrul Conferinței Județene a filialei care se va desfășura duminică, 4 iulie 2021. Conform informațiilor oficiale, partidul are la acest moment aproximativ... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 16:50 (5010 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

Ambiții administrative

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

bonus: Talentatul domn Țintă/Directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu: «E de ajuns ca pompele să fie oprite 2 ore pentru ca Slobozia să fie inundată!»/Slobozia are nevoie de 50 milioane de lei pentru investiții

Joi, 17 iunie 2021, Urban SA Slobozia a aprobat în cadrul unei ședințe a Adunării Generale a Acțio­narilor asocierea acestei firme cu Consiliul Județean Ialomița, în vede­rea transformării în «operator regional de apă și canal». Ședința a fost una tensionată, membrii AGA manifestând rezerve față de condițiile de asociere «impuse» de Consiliul Județean Ialomița. Urban SA Slobozia are pierderi financiare de 2,5 milioane de lei la sfârșitul anului 2020 și este obligată printr-o hotărâre definitivă să plătească 5 milioane de lei către defuncta Amonil SA. «Scopul acestei asocieri este de a face din Urban SA Slobozia un operator performant. Noi suntem doar operatori... Avem cizmele, oamenii, bicicletele... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 11:05 (6464 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

bonus: Se redeschide cabinetul pentru Expertiză Medicală din Urziceni

Potrivit Casei Județene de Pensii Ialomița, în județul nostru există 1703 pensio­nari care continuă să meargă la serviciu. Dintre aceștia, 492 sunt bugetari, adică lucrează într-o instituție a Statului. Suma virată lunar pentru plata pensiilor acestora este de 1,2 milioane de lei.

Au ieșit la pensie, dar merg la serviciu Datele Casei Județene de Pensii arată că la nivelul județului Ialomița există un număr total de 54 mii de pensionari. Dintre aceștia, 1703 au preferat să-și continue activitatea profesională chiar dacă sunt deja la pensie. Din numărul total de pensionari care încă mai... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2021, 11:05 (9028 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

După Fuerea, potopul!

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

Sorin Fuerea, directorul Filialei Teritoriale de Îmbunătățiri Fun­ciare Ialomița, a aprobat umplerea canalelor de irigații din zona Gheorghe Doja cu câteva zile înainte de declanșarea Co­dului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița. Decizia a avut ca efect inundarea culturilor agricole din imediata vecinătate a canalelor pline de apă. Solicitat să explice decizia, Sorin Fuerea a acuzat reporterii redacției de «șantaj». «Ceea ce faceți e șantaj... E o mizerie!» a susținut acesta telefonic. Conform unor surse interne, pierde­rile financiare înregistrate de Filiala Terito­rială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița depășesc 100 mii de lei. La aceste pierderi se adaugă și pagubele produse culturilor... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 13:20 (6318 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Admitere USAMV București: 1-23 Iulie 2021

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Sol – Apă – Aer – Viață

Află despre viață și agricultură, despre cercetare și inovare. Explorează-ți pasiunile și profesează într-un domeniu al viitorului! Cele 7 facultăți ale Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București îți oferă o experiență de învățare într-un mediu academic modern.
Înscrie-te online între 1-23 Iulie 2021 pe www.usamv.ro/admitere.
   

# 1: Ai 62 de programe de studii de viitor, 7 facultăți în 2 campusuri verzi de 50 ha
Pământul, apa, aerul sunt elementele esențiale pentru susținerea vieții pe Terra. Misiunea noastră este să asigurăm bunăstarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 12:20 (3351 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ministerul Educației a făcut publice marți, 29 iunie a.c., primele rezultate, înainte de contestații, la Evaluarea Națională 2021. În județul Ialomița nu a fost obținută nicio medie de 10.

Cea mai mare medie-9,92 Potrivit informațiilor publicate pe site-ul Ministerului Educației, cea mai mare medie obținută în Ialomița la Evaluarea Națională 2021 a fost 9,92, iar cea mai mică 1,50. Anul acesta, în județul Ialomița, la Evaluarea Națională 2021 s-au înscris 1740 de elevi, însă examenul a fost susținut de 1727 dintre aceștia. Din numărul total de participanți, 497 nu au putut să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 18:15 (3775 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Victorie clară cu Recolta

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie clară cu Recolta

Unirea Slobozia a luat pas cu pas pregătirea de vară. La mijlocul săptămânii precedente au disputat un amical ad-hoc cu concitadina Abatorul, încheiat cu 10-0 pentru «dragoni». Dinu a reușit o triplă, Mustacă și Coadă, câte o dublă, celelalte goluri fiind marcate de Năstase, Chiriță și Ivan. Al doilea meci de verificare al Unirii s-a disputat sâmbătă, 27 iunie 2021, pe terenul de la Scânteia, adversara fiind Recolta Gheorghe Doja, reprezentantă a Ligii a III-a.

S-a marcat cu Greu Adrian Mihalcea a început meciul cu Poiană-Bălan, Dinu, Lazăr, Toma-Mustacă, Coadă, Cruceru, Radu-Ivan,... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 16:10 (2551 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Călin Munteanu, dublu campion național

Tenis de câmp

Călin Munteanu, dublu campion național

Săptămâna trecută, la Centrul Național de Tenis din București, s-a desfășurat Campionatul Național de Tenis de câmp adresat copiilor de până la 10 ani. A fost o competiție în care reprezentanții Slo­boziei au obținut rezultate excelente, semn că avem din nou o generație talentată. Pe tabloul masculin individual, s-a remarcat din plin Călin Munteanu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. Descoperit de neobositul Ion Savu, Călin este pregătit în prezent de un alt fost campion național, Cristian Andreescu și de Paul Manta. Călin a pornit bine încă din primul tur, când l-a depășit cu 4-1/4-1 pe musceleanul Mihnea Tamași. A urmat un alt succes facil, 4-2/4-0, cu Raian Rădulescu, iar în Sferturile de finală... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 14:45 (2885 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Sâmbătă, 26 iunie 2021, orașul bulgar Burgas a găzduit un turneu internațional de sabie adresat sportivilor sub 14 ani. Cristian Gavrilă, legitimat la CSS Slobozia, a intrat în posesia trofeului fără să piardă vreun duel. După ce a trecut la pas de faza grupelor, Cristian l-a învins în primul tur de pe tabloul principal pe compatriotul său, Maxim Tomac, cu 15-8. În Optimi a trecut de bulgarul Nikola Milanov cu 15-9, iar în Sferturi l-a depășit pe alt reprezentant al țării gazdă, Ivan Kolev, cu 15-8. Duelurile cu bulgarii au continuat în Semifinală, unde Gavrilă a trecut de Stanimir Pelov cu 15-10. Tot de o confruntare româno-bulgară vorbim și în Finală. Cristian Gavrilă a cucerit Trofeul după... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 13:10 (4508 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Taxe și impozite majorate din cauza administrației

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Locuitorii din Amara au primit decizii de impunere emise de Primăria Amara reprezentând «majorări la cota maximă a impozitelor și taxelor locale». Aceste decizii reprezintă o consecință a încălcării Codului Fiscal de către administrația din Amara în anul 2018. «Din motive pe care nu le pot explica, Legea nu a fost aplicată... Din păcate, foarte multe decizii din anii precedenți produc acum efecte negative! Am scăzut nivelul impozitelor pentru anul 2021 și voi continua acest demers pe parcursul mandatului meu...» precizează primarul orașului Amara, Alin Sandu.

Unde nu-i administrație, vai de contribuabili... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 12:20 (5575 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4868 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8975 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6724 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8117 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7893 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7951 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7958 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9029 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11245 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7138 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6234 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9148 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10056 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5348 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...