Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă două victorii în județ

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Încă două victorii în județ

Unirea Slobozia a continuat suita meciurilor amicale, chiar dacă programul a suferit mici modificări. Cu o zi înainte de meciul cu Unirea, jucătorii lui Dinamo au intrat în grevă, iar partida s-a anulat. În timp record, conduce­rea Sloboziei a găsit alt adversar, tot din județ, așa cum s-a întâmplat și în celelalte două meciuri amicale. CSM Fetești, proaspăt promovată în Liga a III-a, a dat o replică solidă elevilor lui Adrian Mihalcea. În cele din urmă, divizionara secundă s-a impus cu 2-1, goluri reușite de Robert Mustacă și Florinel Ibrian. Pentru echipa pregătită de Mircea Ștefan a marcat atacantul Samuel Predescu. Sâmbătă, 3 iulie 2021, Unirea s-a deplasat la Rovine pentru meciul cu Avântul... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 17:25 (3817 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

De 3 ori bronz pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național pentru Copii

De 3 ori bronz pentru Slobozia

În perioada 28 iunie-6 iulie 2021, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Scrimă pentru copii. Slobozia a urcat pe podium și la această competiție, prin micii sabreri de la CSM Unirea, antrenați de profesorul Daniel Nădrag. În concursul rezervat fetelor la categoria 10-11 ani, Diana Dragomir a ajuns până în semifinale, cucerind medalia de bronz. Urmărim cu interes evoluția Dianei, care ar putea aduce din nou sabia feminină slobozeană către nivelul la care o ridicase în urmă cu un deceniu Loredana Dima. Tot la categoria 10-11 ani, dar la băieți, Alberto Nădrag și Rareș Negoiță au intrat, la rându-le, în po­sesia medaliilor de bronz. Trei copii talentați care au urcat pe... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 16:40 (3604 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia suferă unele transformări la nivelul lotului, aspect normal în această perioadă. Concret, noutățile sunt portarul Adina Sabău, 24 de ani, venită de la HC Zalău și pivotul Andreea Dinu, 20 de ani, de la Dunărea Brăila. Reunirea lotului este programată pentru 12 iulie a.c., iar până atunci conducerea speră să aibă lotul, în mare măsură, conturat. Mai este nevoie de cel puțin două jucătoare la linia de 9 metri și un portar. Scheletul echipei va fi asigurat, în continuare, de jucătoarele din Slobozia. Anne Boll, Anda Cloșcă, Naomi Vasile, Ana Neagu și Livia Vlădescu au semnat contracte pe o perioadă extinsă cu CSM Unirea Slobozia. La echipă va rămâne și experimentata... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 15:05 (4153 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Amara și Jilavele vor juca Finala

Fotbal, Cupa României, faza județeană

Amara și Jilavele vor juca Finala

Cupa României, faza județeană, a adus mari surprize în ediția curentă. Semifinalele, disputate în sistem tur-retur, au fost câștigate, fără drept de apel, de două dintre echipele care nu s-au regăsit și în minicampionatul organizat de AJF Ialomița. După meciurile tur, se știau în mare măsură finalistele. CS Amara a trecut pe propriul teren, cu 6-2, de Victoria Țăndărei. Bomba au detonat-o cei de la Înfrățirea Jilavele, care au învins-o pe Campioana CSM Fetești, chiar la ea acasă, cu un usturător 5-2. Nici în retur cei de la Jilavele nu au avut milă de feteșteni, câștigând cu un la fel de categoric 4-1! CS Amara a făcut 1-1 la Țăndărei și va juca finala cu Jilavele. Finala Cupei României, faza... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 14:20 (3032 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

În Ialomița

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

Lipsa preocupărilor în privința potabilizării apei atrage noi sancțiuni pentru administrațiile locale din Ialomița. Rezultatele preliminarii ale unui control te­matic privind calitatea apei distribuită în rețelele publice la nivelul județului arată că primă­riile ialomițene mai au de lucru în această privință. Verificarea a fost realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița și a vizat până acum doar 12 localități din cele 66 pe care Ialomița le are. 10 dintre acestea au fost sancționate din cauza problemelor de potabilitate. Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de 37 mii de lei.

Inspectorii DSP, în control... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 13:10 (5391 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

În mai puțin de un an de la instalare, actuala administrație județeană se pregătește să reabiliteze complet primii 75,4 km de drumuri județene. Aceștia se înscriu în cei 221 km incluși de către Consiliul Județean Ialomița în 7 proiecte de modernizare, finanțate atât prin PNDL, cât și prin bani oferiți de Uniunea Europeană. Valoarea totală a acestor proiecte este de 450 milioane de lei.

Administrația județeană vrea drumuri mai sigure
Consiliul Județean Ialomița are în administrare 487,3 km de drumuri județene, iar 221 dintre aceștia au fost incluși în proiecte de modernizare și... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 15:40 (9179 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității procentul de promovare la Bacalaureat 2021. Potrivit informațiilor oficiale, 58,92% dintre elevii care au susținut examenul de maturitate au fost declarați «admiși».

Nicio medie de 10 Anul acesta, la sesiunea de vară a examenului de Bacalaureat 2021 s-au înscris 1642 de absolvenți de liceu, atât din promoțiile curente, cât și din cele anterioare. Luni, 5 iulie 2021, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii, înainte de contestații, ale acestui examen. În Ialomița, rata de promovare a fost de 58,92%, conform calculelor realizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Ca și la Evaluarea Națională 2021... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 13:50 (5225 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Deponenții din cadrul CAR Învățământ au făcut plângeri penale împotriva reprezentanților insti­tuției. De asemenea, unii dintre aceștia și-au angajat avocați pentru a acționa în instanță instituția financiară. Printre capetele de acuzare s-ar putea număra «abuz» și «neglijență în serviciu».

Mai bine mai târziu... La mai bine de un an de la declanșarea scandalului din cadrul CAR Învățământ Ialomița, membrii sindicatului se organizează pentru a-și recupera sumele depuse. Primul pas legal îl reprezintă plângerile penale. Conform unor surse interne, la acest moment, la nivelul Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 10:50 (13254 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O casă pentru Theo

O casă pentru Theo

Theodor Dumitru Sabian este cla­rinetist. Sigurul din clasa lui care a in­trat la Conservator. N-a fost să fie până la capăt... În 2020 a fost diagnosticat cu «leucemie acută limfoblastică». Și pentru că o nenorocire nu vine niciodată singură, acum a rămas fără casă. «Unde am să-l aduc, dacă rămânem fără acoperiș deasupra capului?!» se întrea­bă așteptând bunăvoința autori­tăților mama lui, Marilena Crăciun. Singurii care îi putem răspunde suntem noi. Și poate tot noi o putem ajuta...

Prea devreme, Doamne! Prea devreme...
Theodor Dumitru Sabian are 24 de ani și a studiat clarinetul... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2021, 12:40 (4945 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Bătălia de la Podul de Fier»

29-30 august 1944, Slobozia

«Bătălia de la Podul de Fier»

În anul 1944, municipiul Slobozia avea să devină locul unei sângeroase confruntări militare dintre soldații români și germani. Deloc menționate în cărțile de Istorie și prea puțin cunoscute la nivel local, detalii despre acest eveniment sunt amintite în corespondența dintre autoritățile de la Slobozia și cele de la București. Telegramele și rapoartele oficiale sunt păstrate astăzi la Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Ialomița. Luptele sângeroase s-au purtat în zona Podului pietonal care face legătura între oraș și Cartierul Bora... Având în vedere locul confruntării, evenimentul a intrat în Istoria locală sub numele de «Bătălia de la Podul de Fier».

24 de ore a plouat cu gloanțe... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2021, 14:05 (6234 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

La câteva luni de la fuziunea prin absorbție, filiala ialomițeană a Alianței USR PLUS se pregătește de Alegeri. Favoritul acestei curse electorale pentru alegerea unui președinte unic la nivelul județului Ialomița este Octavian Săvoiu. «Ne-am maturizat... Vrem să facem o echipă împreună!» a declarat Octavian Săvoiu.

Un partid cu 40 de filiale Filialele USR și PLUS din Ialomița se pregătesc de alegeri județene. Preșe­dintele va fi ales în cadrul Conferinței Județene a filialei care se va desfășura duminică, 4 iulie 2021. Conform informațiilor oficiale, partidul are la acest moment aproximativ... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 16:50 (5010 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

Ambiții administrative

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

bonus: Talentatul domn Țintă/Directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu: «E de ajuns ca pompele să fie oprite 2 ore pentru ca Slobozia să fie inundată!»/Slobozia are nevoie de 50 milioane de lei pentru investiții

Joi, 17 iunie 2021, Urban SA Slobozia a aprobat în cadrul unei ședințe a Adunării Generale a Acțio­narilor asocierea acestei firme cu Consiliul Județean Ialomița, în vede­rea transformării în «operator regional de apă și canal». Ședința a fost una tensionată, membrii AGA manifestând rezerve față de condițiile de asociere «impuse» de Consiliul Județean Ialomița. Urban SA Slobozia are pierderi financiare de 2,5 milioane de lei la sfârșitul anului 2020 și este obligată printr-o hotărâre definitivă să plătească 5 milioane de lei către defuncta Amonil SA. «Scopul acestei asocieri este de a face din Urban SA Slobozia un operator performant. Noi suntem doar operatori... Avem cizmele, oamenii, bicicletele... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 11:05 (6464 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

bonus: Se redeschide cabinetul pentru Expertiză Medicală din Urziceni

Potrivit Casei Județene de Pensii Ialomița, în județul nostru există 1703 pensio­nari care continuă să meargă la serviciu. Dintre aceștia, 492 sunt bugetari, adică lucrează într-o instituție a Statului. Suma virată lunar pentru plata pensiilor acestora este de 1,2 milioane de lei.

Au ieșit la pensie, dar merg la serviciu Datele Casei Județene de Pensii arată că la nivelul județului Ialomița există un număr total de 54 mii de pensionari. Dintre aceștia, 1703 au preferat să-și continue activitatea profesională chiar dacă sunt deja la pensie. Din numărul total de pensionari care încă mai... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2021, 11:05 (9028 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

După Fuerea, potopul!

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

Sorin Fuerea, directorul Filialei Teritoriale de Îmbunătățiri Fun­ciare Ialomița, a aprobat umplerea canalelor de irigații din zona Gheorghe Doja cu câteva zile înainte de declanșarea Co­dului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița. Decizia a avut ca efect inundarea culturilor agricole din imediata vecinătate a canalelor pline de apă. Solicitat să explice decizia, Sorin Fuerea a acuzat reporterii redacției de «șantaj». «Ceea ce faceți e șantaj... E o mizerie!» a susținut acesta telefonic. Conform unor surse interne, pierde­rile financiare înregistrate de Filiala Terito­rială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița depășesc 100 mii de lei. La aceste pierderi se adaugă și pagubele produse culturilor... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 13:20 (6318 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Admitere USAMV București: 1-23 Iulie 2021

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Sol – Apă – Aer – Viață

Află despre viață și agricultură, despre cercetare și inovare. Explorează-ți pasiunile și profesează într-un domeniu al viitorului! Cele 7 facultăți ale Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București îți oferă o experiență de învățare într-un mediu academic modern.
Înscrie-te online între 1-23 Iulie 2021 pe www.usamv.ro/admitere.
   

# 1: Ai 62 de programe de studii de viitor, 7 facultăți în 2 campusuri verzi de 50 ha
Pământul, apa, aerul sunt elementele esențiale pentru susținerea vieții pe Terra. Misiunea noastră este să asigurăm bunăstarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 12:20 (3351 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ministerul Educației a făcut publice marți, 29 iunie a.c., primele rezultate, înainte de contestații, la Evaluarea Națională 2021. În județul Ialomița nu a fost obținută nicio medie de 10.

Cea mai mare medie-9,92 Potrivit informațiilor publicate pe site-ul Ministerului Educației, cea mai mare medie obținută în Ialomița la Evaluarea Națională 2021 a fost 9,92, iar cea mai mică 1,50. Anul acesta, în județul Ialomița, la Evaluarea Națională 2021 s-au înscris 1740 de elevi, însă examenul a fost susținut de 1727 dintre aceștia. Din numărul total de participanți, 497 nu au putut să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 18:15 (3775 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Victorie clară cu Recolta

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie clară cu Recolta

Unirea Slobozia a luat pas cu pas pregătirea de vară. La mijlocul săptămânii precedente au disputat un amical ad-hoc cu concitadina Abatorul, încheiat cu 10-0 pentru «dragoni». Dinu a reușit o triplă, Mustacă și Coadă, câte o dublă, celelalte goluri fiind marcate de Năstase, Chiriță și Ivan. Al doilea meci de verificare al Unirii s-a disputat sâmbătă, 27 iunie 2021, pe terenul de la Scânteia, adversara fiind Recolta Gheorghe Doja, reprezentantă a Ligii a III-a.

S-a marcat cu Greu Adrian Mihalcea a început meciul cu Poiană-Bălan, Dinu, Lazăr, Toma-Mustacă, Coadă, Cruceru, Radu-Ivan,... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 16:10 (2552 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Călin Munteanu, dublu campion național

Tenis de câmp

Călin Munteanu, dublu campion național

Săptămâna trecută, la Centrul Național de Tenis din București, s-a desfășurat Campionatul Național de Tenis de câmp adresat copiilor de până la 10 ani. A fost o competiție în care reprezentanții Slo­boziei au obținut rezultate excelente, semn că avem din nou o generație talentată. Pe tabloul masculin individual, s-a remarcat din plin Călin Munteanu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. Descoperit de neobositul Ion Savu, Călin este pregătit în prezent de un alt fost campion național, Cristian Andreescu și de Paul Manta. Călin a pornit bine încă din primul tur, când l-a depășit cu 4-1/4-1 pe musceleanul Mihnea Tamași. A urmat un alt succes facil, 4-2/4-0, cu Raian Rădulescu, iar în Sferturile de finală... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 14:45 (2885 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Sâmbătă, 26 iunie 2021, orașul bulgar Burgas a găzduit un turneu internațional de sabie adresat sportivilor sub 14 ani. Cristian Gavrilă, legitimat la CSS Slobozia, a intrat în posesia trofeului fără să piardă vreun duel. După ce a trecut la pas de faza grupelor, Cristian l-a învins în primul tur de pe tabloul principal pe compatriotul său, Maxim Tomac, cu 15-8. În Optimi a trecut de bulgarul Nikola Milanov cu 15-9, iar în Sferturi l-a depășit pe alt reprezentant al țării gazdă, Ivan Kolev, cu 15-8. Duelurile cu bulgarii au continuat în Semifinală, unde Gavrilă a trecut de Stanimir Pelov cu 15-10. Tot de o confruntare româno-bulgară vorbim și în Finală. Cristian Gavrilă a cucerit Trofeul după... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 13:10 (4508 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Taxe și impozite majorate din cauza administrației

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Locuitorii din Amara au primit decizii de impunere emise de Primăria Amara reprezentând «majorări la cota maximă a impozitelor și taxelor locale». Aceste decizii reprezintă o consecință a încălcării Codului Fiscal de către administrația din Amara în anul 2018. «Din motive pe care nu le pot explica, Legea nu a fost aplicată... Din păcate, foarte multe decizii din anii precedenți produc acum efecte negative! Am scăzut nivelul impozitelor pentru anul 2021 și voi continua acest demers pe parcursul mandatului meu...» precizează primarul orașului Amara, Alin Sandu.

Unde nu-i administrație, vai de contribuabili... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 12:20 (5575 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
202 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9256 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8021 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 8 persoane, reținute în urma conflictului din cartierul Vlașca

În urma cercetărilor efectuate de polițiștii ialomițeni cu privire la conflictul ce a avut loc în zilele de 19 și 20 septembrie, în cartierul Vlașca din Fetești, 8 persoane au fost reținute. Potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:57
(9479 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Furt calificat în familie

Polițiștii efectuează cercetări față de trei femei, cu vîrste cuprinse între 23 și 38 ani, toate domiciliate în comuna Vlădeni, suspecte de comiterea infracțiunii de furt calificat. Sîmbătă, 22 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:55
(9688 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

În săptămîna 24-28 septembrie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o serie de acțiuni specifice prin care marchează «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Sub acest slogan «Săptămîna ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:54
(9779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fraude de milioane depistate de polițiști

Luni, 24 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 44 ani, doi ialomițeni, un ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:50
(6738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 urmăriți internațional, prinși de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Birourile de Investigații Criminale Slobozia și Fetești, în colaborare cu Secțiile Rurale de Poliție Slobozia și Grivița și Serviciul de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:47
(8902 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A furat de două ori din aceeași biserică

Polițiștii au reținut vineri, 21 septembrie a.c., un tînăr de 27 ani, din comuna Grivița, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Suspectul a pătruns în noaptea de 19/20 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:46
(9390 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Amara

Incendiu la Amara

O dependință a unei gospodării din localitatea Amara a fost mistuită de flăcări în după amiaza zilei de marți, 25 septembrie. Focul a fost provocat din cauza unei pîini lăsată prea mult la cuptor... Proprietarul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:11
(7897 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Scrimă: Iulian Teodosiu și echipa CSS Slobozia, campioni naționali de juniori la sabie

În perioada 12-16 septembrie 2012, Sala Sporturilor din Iași a găzduit Finalele Campionatului Național de Scrimă-Juniori, în organizarea FRS și DJST Iași. Pentru a doua oară consecutiv, echipa masculină ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:11
(11632 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de cîmp: Sorin Iordache, în primii 70 din Europa

Începînd cu 11 septembrie 2012, Sorin Iordache, tenismenul slobozean legitimat la TenisCon Slobozia, s-a aflat la Chișinău, unde a participat la două foarte puternice turnee internaționale de tenis. Într ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:10
(23945 vizualizări - 32 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de muncă Ialomița a făcut publică lista locurilor de muncă vacante la data de 21 septembrie 2012. Angajatorii pun la dispozție însă 53 de locuri de muncă... Cele ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7956 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Simpozion pe teme istorice

Baza arheologică de la Orașul de Floci a fost vineri, 21 septembrie a.c., gazda celei de-a XX-a ediție a evenimentului denumit «Zilele europene ale patrimoniului». Astfel, la ruinele fostului oraș medieval ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii vor dona sânge

Ialomița: Jandarmii vor dona sînge

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Județean de Jandarmi Ialomița se vor alătura campaniei «Întinde o mînă-salvează o viață», în cadrul căreia aceștia vor merge la Centrul de Transfuzii ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 17:18
(7913 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul Anual de Carte»

Lumea cărților își redeschide porțile la Slobozia. Mai sînt cel mult două săptămîni și începe «Salonul Anual de Carte». Cel mai important eveniment cultural al Ialomiței a ajuns anul acesta a la cea de ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 19:00
(8522 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Tipografii» de bani falși, trimiși la răcoare

Falsificatorii de bani din Movilița au fost trimși la închisoare. Magistrații Judecătoriei Slobozia au admis cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 29 de zile a trei dintre cei 10 suspecți acuzați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:57
(7665 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Două familii de țigani s-au luat la bătaie pentru fier vechi! 35 de persoane, audiate de polițiști!

Scandal de proporții în seara zilei de miercuri, 19 septembrie a.c., la Fetești. Două familii de romi din cartierul Vlașca s-au luat la bătaie din cauza mai multor componente de fier vechi pe care fiecare ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:53
(11805 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Au săpat după cablu telefonic și i-a prins Poliția

Patru «vînători de comori», cu vîrste cuprinse între 17 și 58 ani, din Fetești, au fost prinși în noaptea de 19/20 septembrie a.c. pe un cîmp din apropierea localității  Lăcusteni, în timp ce săpau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 16:54
(8895 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Septembrie 2012, 18:23


Slobozia: Se redeschide «Salonul Național de Artă Plastică»

Casa de Cultură Municipală din Slobozia va găzdui vernisajul expoziției de pictură «Atitudini Contemporane», în cadrul Salonului Național de Artă Plastică. Evenimentul a devenit deja o tradiție în rîndul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 18:11
(6571 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Descoperiți cu o bîtă și un cuțit în mașină

În noaptea de luni spre marți, 17/18 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia au identificat pe bulevandrul Matei Basarab doi tineri, de 21 și 27 ani, din ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:57
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Vecina i-a furat poarta!

Poliția a fost sesizată marți, 18 septembrie a.c., de către o femeie de 25 ani, din Fetești, cu privire la faptul că vecina sa i-a sustras poarta de la intrarea în curtea locuinței. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:54
(6859 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident de muncă la Mînăstirea Hagieni

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orei 16,00, Poliția a fost sesizată despre faptul că la Mînăstirea Hagieni un perete a căzut peste trei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:52
(9981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8836 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6973 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...