Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă două victorii în județ

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Încă două victorii în județ

Unirea Slobozia a continuat suita meciurilor amicale, chiar dacă programul a suferit mici modificări. Cu o zi înainte de meciul cu Unirea, jucătorii lui Dinamo au intrat în grevă, iar partida s-a anulat. În timp record, conduce­rea Sloboziei a găsit alt adversar, tot din județ, așa cum s-a întâmplat și în celelalte două meciuri amicale. CSM Fetești, proaspăt promovată în Liga a III-a, a dat o replică solidă elevilor lui Adrian Mihalcea. În cele din urmă, divizionara secundă s-a impus cu 2-1, goluri reușite de Robert Mustacă și Florinel Ibrian. Pentru echipa pregătită de Mircea Ștefan a marcat atacantul Samuel Predescu. Sâmbătă, 3 iulie 2021, Unirea s-a deplasat la Rovine pentru meciul cu Avântul... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 17:25 (3817 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

De 3 ori bronz pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național pentru Copii

De 3 ori bronz pentru Slobozia

În perioada 28 iunie-6 iulie 2021, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Scrimă pentru copii. Slobozia a urcat pe podium și la această competiție, prin micii sabreri de la CSM Unirea, antrenați de profesorul Daniel Nădrag. În concursul rezervat fetelor la categoria 10-11 ani, Diana Dragomir a ajuns până în semifinale, cucerind medalia de bronz. Urmărim cu interes evoluția Dianei, care ar putea aduce din nou sabia feminină slobozeană către nivelul la care o ridicase în urmă cu un deceniu Loredana Dima. Tot la categoria 10-11 ani, dar la băieți, Alberto Nădrag și Rareș Negoiță au intrat, la rându-le, în po­sesia medaliilor de bronz. Trei copii talentați care au urcat pe... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 16:40 (3604 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Se reunesc pe 12 iulie 2021

Echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia suferă unele transformări la nivelul lotului, aspect normal în această perioadă. Concret, noutățile sunt portarul Adina Sabău, 24 de ani, venită de la HC Zalău și pivotul Andreea Dinu, 20 de ani, de la Dunărea Brăila. Reunirea lotului este programată pentru 12 iulie a.c., iar până atunci conducerea speră să aibă lotul, în mare măsură, conturat. Mai este nevoie de cel puțin două jucătoare la linia de 9 metri și un portar. Scheletul echipei va fi asigurat, în continuare, de jucătoarele din Slobozia. Anne Boll, Anda Cloșcă, Naomi Vasile, Ana Neagu și Livia Vlădescu au semnat contracte pe o perioadă extinsă cu CSM Unirea Slobozia. La echipă va rămâne și experimentata... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 15:05 (4153 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Amara și Jilavele vor juca Finala

Fotbal, Cupa României, faza județeană

Amara și Jilavele vor juca Finala

Cupa României, faza județeană, a adus mari surprize în ediția curentă. Semifinalele, disputate în sistem tur-retur, au fost câștigate, fără drept de apel, de două dintre echipele care nu s-au regăsit și în minicampionatul organizat de AJF Ialomița. După meciurile tur, se știau în mare măsură finalistele. CS Amara a trecut pe propriul teren, cu 6-2, de Victoria Țăndărei. Bomba au detonat-o cei de la Înfrățirea Jilavele, care au învins-o pe Campioana CSM Fetești, chiar la ea acasă, cu un usturător 5-2. Nici în retur cei de la Jilavele nu au avut milă de feteșteni, câștigând cu un la fel de categoric 4-1! CS Amara a făcut 1-1 la Țăndărei și va juca finala cu Jilavele. Finala Cupei României, faza... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 14:20 (3032 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

În Ialomița

Sancțiuni de 37 mii de lei pentru apa nepotabilă furnizată populației

Lipsa preocupărilor în privința potabilizării apei atrage noi sancțiuni pentru administrațiile locale din Ialomița. Rezultatele preliminarii ale unui control te­matic privind calitatea apei distribuită în rețelele publice la nivelul județului arată că primă­riile ialomițene mai au de lucru în această privință. Verificarea a fost realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița și a vizat până acum doar 12 localități din cele 66 pe care Ialomița le are. 10 dintre acestea au fost sancționate din cauza problemelor de potabilitate. Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de 37 mii de lei.

Inspectorii DSP, în control... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2021, 13:10 (5391 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

Consiliul Județean Ialomița reabilitează 221 km de drumuri județene

În mai puțin de un an de la instalare, actuala administrație județeană se pregătește să reabiliteze complet primii 75,4 km de drumuri județene. Aceștia se înscriu în cei 221 km incluși de către Consiliul Județean Ialomița în 7 proiecte de modernizare, finanțate atât prin PNDL, cât și prin bani oferiți de Uniunea Europeană. Valoarea totală a acestor proiecte este de 450 milioane de lei.

Administrația județeană vrea drumuri mai sigure
Consiliul Județean Ialomița are în administrare 487,3 km de drumuri județene, iar 221 dintre aceștia au fost incluși în proiecte de modernizare și... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 15:40 (9180 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Ialomița: Procent de promovare de 58,92% la Bacalaureat 2021

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității procentul de promovare la Bacalaureat 2021. Potrivit informațiilor oficiale, 58,92% dintre elevii care au susținut examenul de maturitate au fost declarați «admiși».

Nicio medie de 10 Anul acesta, la sesiunea de vară a examenului de Bacalaureat 2021 s-au înscris 1642 de absolvenți de liceu, atât din promoțiile curente, cât și din cele anterioare. Luni, 5 iulie 2021, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele preliminarii, înainte de contestații, ale acestui examen. În Ialomița, rata de promovare a fost de 58,92%, conform calculelor realizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița. Ca și la Evaluarea Națională 2021... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 13:50 (5225 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Plângeri penale pentru reprezentanții CAR Învățământ

Deponenții din cadrul CAR Învățământ au făcut plângeri penale împotriva reprezentanților insti­tuției. De asemenea, unii dintre aceștia și-au angajat avocați pentru a acționa în instanță instituția financiară. Printre capetele de acuzare s-ar putea număra «abuz» și «neglijență în serviciu».

Mai bine mai târziu... La mai bine de un an de la declanșarea scandalului din cadrul CAR Învățământ Ialomița, membrii sindicatului se organizează pentru a-și recupera sumele depuse. Primul pas legal îl reprezintă plângerile penale. Conform unor surse interne, la acest moment, la nivelul Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2021, 10:50 (13257 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O casă pentru Theo

O casă pentru Theo

Theodor Dumitru Sabian este cla­rinetist. Sigurul din clasa lui care a in­trat la Conservator. N-a fost să fie până la capăt... În 2020 a fost diagnosticat cu «leucemie acută limfoblastică». Și pentru că o nenorocire nu vine niciodată singură, acum a rămas fără casă. «Unde am să-l aduc, dacă rămânem fără acoperiș deasupra capului?!» se întrea­bă așteptând bunăvoința autori­tăților mama lui, Marilena Crăciun. Singurii care îi putem răspunde suntem noi. Și poate tot noi o putem ajuta...

Prea devreme, Doamne! Prea devreme...
Theodor Dumitru Sabian are 24 de ani și a studiat clarinetul... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2021, 12:40 (4945 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Bătălia de la Podul de Fier»

29-30 august 1944, Slobozia

«Bătălia de la Podul de Fier»

În anul 1944, municipiul Slobozia avea să devină locul unei sângeroase confruntări militare dintre soldații români și germani. Deloc menționate în cărțile de Istorie și prea puțin cunoscute la nivel local, detalii despre acest eveniment sunt amintite în corespondența dintre autoritățile de la Slobozia și cele de la București. Telegramele și rapoartele oficiale sunt păstrate astăzi la Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Ialomița. Luptele sângeroase s-au purtat în zona Podului pietonal care face legătura între oraș și Cartierul Bora... Având în vedere locul confruntării, evenimentul a intrat în Istoria locală sub numele de «Bătălia de la Podul de Fier».

24 de ore a plouat cu gloanțe... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2021, 14:05 (6236 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

Alianța USR PLUS Ialomița se pregătește de Alegeri

La câteva luni de la fuziunea prin absorbție, filiala ialomițeană a Alianței USR PLUS se pregătește de Alegeri. Favoritul acestei curse electorale pentru alegerea unui președinte unic la nivelul județului Ialomița este Octavian Săvoiu. «Ne-am maturizat... Vrem să facem o echipă împreună!» a declarat Octavian Săvoiu.

Un partid cu 40 de filiale Filialele USR și PLUS din Ialomița se pregătesc de alegeri județene. Preșe­dintele va fi ales în cadrul Conferinței Județene a filialei care se va desfășura duminică, 4 iulie 2021. Conform informațiilor oficiale, partidul are la acest moment aproximativ... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 16:50 (5010 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

Ambiții administrative

Urban SA Slobozia, «operator regional» pentru Ialomița

bonus: Talentatul domn Țintă/Directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu: «E de ajuns ca pompele să fie oprite 2 ore pentru ca Slobozia să fie inundată!»/Slobozia are nevoie de 50 milioane de lei pentru investiții

Joi, 17 iunie 2021, Urban SA Slobozia a aprobat în cadrul unei ședințe a Adunării Generale a Acțio­narilor asocierea acestei firme cu Consiliul Județean Ialomița, în vede­rea transformării în «operator regional de apă și canal». Ședința a fost una tensionată, membrii AGA manifestând rezerve față de condițiile de asociere «impuse» de Consiliul Județean Ialomița. Urban SA Slobozia are pierderi financiare de 2,5 milioane de lei la sfârșitul anului 2020 și este obligată printr-o hotărâre definitivă să plătească 5 milioane de lei către defuncta Amonil SA. «Scopul acestei asocieri este de a face din Urban SA Slobozia un operator performant. Noi suntem doar operatori... Avem cizmele, oamenii, bicicletele... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2021, 11:05 (6464 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

Ialomița are 492 de pensionari care lucrează la Stat

bonus: Se redeschide cabinetul pentru Expertiză Medicală din Urziceni

Potrivit Casei Județene de Pensii Ialomița, în județul nostru există 1703 pensio­nari care continuă să meargă la serviciu. Dintre aceștia, 492 sunt bugetari, adică lucrează într-o instituție a Statului. Suma virată lunar pentru plata pensiilor acestora este de 1,2 milioane de lei.

Au ieșit la pensie, dar merg la serviciu Datele Casei Județene de Pensii arată că la nivelul județului Ialomița există un număr total de 54 mii de pensionari. Dintre aceștia, 1703 au preferat să-și continue activitatea profesională chiar dacă sunt deja la pensie. Din numărul total de pensionari care încă mai... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2021, 11:05 (9030 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

După Fuerea, potopul!

Decizii eronate la Filiala Teritorială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița

Sorin Fuerea, directorul Filialei Teritoriale de Îmbunătățiri Fun­ciare Ialomița, a aprobat umplerea canalelor de irigații din zona Gheorghe Doja cu câteva zile înainte de declanșarea Co­dului Portocaliu de ploi abundente în Ialomița. Decizia a avut ca efect inundarea culturilor agricole din imediata vecinătate a canalelor pline de apă. Solicitat să explice decizia, Sorin Fuerea a acuzat reporterii redacției de «șantaj». «Ceea ce faceți e șantaj... E o mizerie!» a susținut acesta telefonic. Conform unor surse interne, pierde­rile financiare înregistrate de Filiala Terito­rială de Îmbunătățiri Funciare Ialomița depășesc 100 mii de lei. La aceste pierderi se adaugă și pagubele produse culturilor... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 13:20 (6318 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Admitere USAMV București: 1-23 Iulie 2021

Fii #extraordinar. Alege să transformi lumea într-un loc mai bun.

Sol – Apă – Aer – Viață

Află despre viață și agricultură, despre cercetare și inovare. Explorează-ți pasiunile și profesează într-un domeniu al viitorului! Cele 7 facultăți ale Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București îți oferă o experiență de învățare într-un mediu academic modern.
Înscrie-te online între 1-23 Iulie 2021 pe www.usamv.ro/admitere.
   

# 1: Ai 62 de programe de studii de viitor, 7 facultăți în 2 campusuri verzi de 50 ha
Pământul, apa, aerul sunt elementele esențiale pentru susținerea vieții pe Terra. Misiunea noastră este să asigurăm bunăstarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2021, 12:20 (3351 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ialomița: Fără medii de 10 la Evaluarea Națională 2021

Ministerul Educației a făcut publice marți, 29 iunie a.c., primele rezultate, înainte de contestații, la Evaluarea Națională 2021. În județul Ialomița nu a fost obținută nicio medie de 10.

Cea mai mare medie-9,92 Potrivit informațiilor publicate pe site-ul Ministerului Educației, cea mai mare medie obținută în Ialomița la Evaluarea Națională 2021 a fost 9,92, iar cea mai mică 1,50. Anul acesta, în județul Ialomița, la Evaluarea Națională 2021 s-au înscris 1740 de elevi, însă examenul a fost susținut de 1727 dintre aceștia. Din numărul total de participanți, 497 nu au putut să obțină... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 18:15 (3776 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Victorie clară cu Recolta

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie clară cu Recolta

Unirea Slobozia a luat pas cu pas pregătirea de vară. La mijlocul săptămânii precedente au disputat un amical ad-hoc cu concitadina Abatorul, încheiat cu 10-0 pentru «dragoni». Dinu a reușit o triplă, Mustacă și Coadă, câte o dublă, celelalte goluri fiind marcate de Năstase, Chiriță și Ivan. Al doilea meci de verificare al Unirii s-a disputat sâmbătă, 27 iunie 2021, pe terenul de la Scânteia, adversara fiind Recolta Gheorghe Doja, reprezentantă a Ligii a III-a.

S-a marcat cu Greu Adrian Mihalcea a început meciul cu Poiană-Bălan, Dinu, Lazăr, Toma-Mustacă, Coadă, Cruceru, Radu-Ivan,... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 16:10 (2552 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Călin Munteanu, dublu campion național

Tenis de câmp

Călin Munteanu, dublu campion național

Săptămâna trecută, la Centrul Național de Tenis din București, s-a desfășurat Campionatul Național de Tenis de câmp adresat copiilor de până la 10 ani. A fost o competiție în care reprezentanții Slo­boziei au obținut rezultate excelente, semn că avem din nou o generație talentată. Pe tabloul masculin individual, s-a remarcat din plin Călin Munteanu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. Descoperit de neobositul Ion Savu, Călin este pregătit în prezent de un alt fost campion național, Cristian Andreescu și de Paul Manta. Călin a pornit bine încă din primul tur, când l-a depășit cu 4-1/4-1 pe musceleanul Mihnea Tamași. A urmat un alt succes facil, 4-2/4-0, cu Raian Rădulescu, iar în Sferturile de finală... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 14:45 (2885 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Scrimă

Cristian Gavrilă a câștigat turneul de la Burgas

Sâmbătă, 26 iunie 2021, orașul bulgar Burgas a găzduit un turneu internațional de sabie adresat sportivilor sub 14 ani. Cristian Gavrilă, legitimat la CSS Slobozia, a intrat în posesia trofeului fără să piardă vreun duel. După ce a trecut la pas de faza grupelor, Cristian l-a învins în primul tur de pe tabloul principal pe compatriotul său, Maxim Tomac, cu 15-8. În Optimi a trecut de bulgarul Nikola Milanov cu 15-9, iar în Sferturi l-a depășit pe alt reprezentant al țării gazdă, Ivan Kolev, cu 15-8. Duelurile cu bulgarii au continuat în Semifinală, unde Gavrilă a trecut de Stanimir Pelov cu 15-10. Tot de o confruntare româno-bulgară vorbim și în Finală. Cristian Gavrilă a cucerit Trofeul după... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 13:10 (4508 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Taxe și impozite majorate din cauza administrației

Locuitorii din Amara plătesc pentru incompetența aleșilor

Locuitorii din Amara au primit decizii de impunere emise de Primăria Amara reprezentând «majorări la cota maximă a impozitelor și taxelor locale». Aceste decizii reprezintă o consecință a încălcării Codului Fiscal de către administrația din Amara în anul 2018. «Din motive pe care nu le pot explica, Legea nu a fost aplicată... Din păcate, foarte multe decizii din anii precedenți produc acum efecte negative! Am scăzut nivelul impozitelor pentru anul 2021 și voi continua acest demers pe parcursul mandatului meu...» precizează primarul orașului Amara, Alin Sandu.

Unde nu-i administrație, vai de contribuabili... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2021, 12:20 (5575 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10675 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8293 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12131 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13252 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10813 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8580 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13523 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12858 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10527 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11973 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10995 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10645 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12333 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10023 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6521 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11865 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11687 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8284 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7823 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31244 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10959 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10934 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8806 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...