Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Un nou concurs pentru ocuparea funcției de director al CJAS Ialomița

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a anunțat organizarea unui nou concurs pentru ocuparea funcției de conducere în cadrul a 36 de Case Județene de Asigurări de Sănătate, printre care și cea din Ialomița. La testarea anterioară doar un singur candidat a reprezentat județul Ialomița. Este vorba despre Ionel Gae, fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. Acesta nu a promovat concursul, reușind să obțină doar 26,50 de puncte din cele 70 necesare pentru a fi considerat «admis».

Pregătiri pentru concurs Potrivit anunțului oficial al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 20:25 (7468 vizualizări - 19 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Visuri la cheie» cu și pentru Adrian Trifan

«Visuri la cheie» cu și pentru Adrian Trifan

După 30 de ani de democrație pe bani publici, fondul locativ al Primăriei Slobozia se reduce la o duzină de garsoniere și apartamente. Și nimeni nu s-ar fi deranjat nici să le numere sau să întrebe de ele, că majoritatea sunt și vechi, și prost întreținute. Numai că săptămâna trecută, un cetățean cu simț civic a reclamat că la MB20, un apartament de vreo 50 de mp aparținând Municipalității, nu-și plătește datoriile la întreținere. Și uite-așa, din ușă-n ușă și din funcționar în funcționar, omul nostru a ajuns în biroul primarului să ceară banii de întreținere. Inițial, primarul Sloboziei l-a trimis la plimbare, că el e în funcție de 6 luni și are casă pe pământ... Dar când cetățeanul i-a bătut... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 14:55 (7134 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scenariile de lucru pentru modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este inclus în 4 pro­iecte de modernizare și reabi­litare. Două dintre acestea se reali­zează cu ajutorul fondurilor europene, iar celelalte prin fonduri alocate de Guvernul României, în baza Programului Național de Dezvoltare Locală. Toate aceste proiecte se desfășoară fără a întrerupe activitatea medicală. O adevărată strategie inginerească a fost pusă în mișcare pentru ca medicii să-i poată consulta pe pacienți, în timp ce muncitorii reconstruiesc practic întreg spitalul.

Scenariile de modernizare ale unui spital
Primul proiect din cele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2021, 11:05 (9969 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole

Inițiativă inedită a Instituției Prefectului Ialomița

Campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole

Instituția Prefectului Ialomița, cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița, organizează, în perioada 31 mai-1 iunie 2021, o campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole, acțiunea fiind destinată tinerilor între 16 și 25 de ani. Evenimentul se va desfășura sub sloganul «Maratonul vaccinării-Alege să te vaccinezi! Alege să fii câștigător!». Valoarea premiilor oferite în cadrul acestui «Mara­ton» de vaccinare anti COVID-19 se ridică la 40000 de lei. Premiile constau în laptopuri, tablete și telefoane mobile de ultimă generație.

Campanie unică în țară... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 20:40 (3777 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou în eșalonul III

Fotbal, Baraj Liga a III-a, CSM Fetești-CS Făurei 0-0

Din nou în eșalonul III

Feteștiul are foame de fotbal! Re­turul cu Făurei a fost așteptat cu sufletul la gură de localnici. Cu o oră înaintea meciului, în parcul de lângă stadion se vorbea doar despre fotbal, toată lumea sperând în revenirea unuia dintre centrele importante ale fotbalului ialomi­țean în Liga a III-a. Rezultatul din meciul tur, 2-2, le era favorabil ialomițenilor, dar Făurei era o echipă cu experiență. Ne mai despărțea un sfert de oră de start și deja tribunele prinseseră glas. Când se vor ridica restricțiile, la Fetești va fi, cu siguranță, cel mai frumos pu­blic din a treia divizie. La startul jocului, Mircea Ștefan a aruncat în luptă următorii jucători: Călugăru-Gene, Călin, Lucan, Gavrilă, Grigore... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 18:20 (4652 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se mențin fără probleme

Fotbal, Baraj Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Rapid Buzescu 2-0

Se mențin fără probleme

După victoria categorică din deplasare, era clar că jucătorii de la Recolta Gheorghe Doja nu vor avea emoții nici în retur. Antrenorul Marius Milea a început jocul în următoarea formulă: Băluță-Toma, David, Manole-Andrei, Alexe, Ene, Cositoru, Bucurică-Anton, Stan. Au mai jucat: Iamandi, Popescu, Stroie, Mihalașcu și Zaharia. «După atâtea meciuri la acest nivel, am căpătat suficientă experiență pentru a ști cum să abordăm o confruntare cu un adversar de eșalon inferior. Cel mai greu mi-a fost să-i țin la un nivel de concentrare optim...» a declarat Marius Milea. Avantajul de 3 goluri, obținut în Teleorman, a făcut ca prima repriză să fie abordată cu frâna trasă. Pentru ca menținerea în Liga a... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 16:50 (3236 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fetele de la Activ Slobozia urcă în Liga a II-a

Fotbal feminin

Fetele de la Activ Slobozia urcă în Liga a II-a

Cea mai fericită săptămână a fotbalului ialomițean a debutat cu performanța fotba­listelor de la Activ Slobozia, care au promovat în eșalonul secund. Echipa condusă de Daniela Ioniță și antrenată de Marius Chițoiu a fost în serie cu echipe din Tulcea, Brașov, Târgoviște, Giurgiu și Pașcani. Echipa noastră a dominat seria, terminând cu un golaveraj care spune multe despre apeti­tul ofensiv al acesteia: 61-9. Proiectul în care Daniela Ioniță s-a în­căpățânat să creadă a crescut de la an la an, culminând cu promovarea reușită săptămâna trecută. Este cu atât mai frumos ce s-a realizat, cu cât lotul este alcătuit, aprope în totalitate, din fete din ju­dețul Ialomița, cu vârste cuprinse între 14 și... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 15:45 (4416 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

100 de copii la «Cupa Sarapac»

Tenis de câmp

100 de copii la «Cupa Sarapac»

La finele săptămânii precedente, Arena TenisCon din Slobozia a găzduit «Cupa Sarapac», competiție adresată categoriilor 10, 14 și 18 ani. La competiție au participat peste 100 de copii din Brașov, București, Constanța, Brăila, Galați și Ialomița. Au fost, ca de obicei, rezultate notabile ale tenismenilor din Slobozia. Călin Munteanu, legitimat la CSM Unirea, a câștigat turneul la categoria 10 ani. Tot la 10 ani, dar feminin, Andreea Dedu a ocupat locul 3, iar Emilia Savu, locul 4. La categoria 14 ani feminin, Anastasia Zelenciuc a ocupat locul 3. «Este o competiție nouă, iar participarea numeroasă ne-a surprins extrem de plăcut. Mulțumim pentru sprijin sponsorului turneului, firma Sarapac și Direcției Județene pentru Sport!»... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 14:40 (3339 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Diana Gheorghe, 4 medalii la Campionatul Național

Arte Marțiale

Diana Gheorghe, 4 medalii la Campionatul Național

În perioada 22-23 mai 2021, la Brașov a avut loc Campio­natul Național de Karate. Sportivii CS Satori și CSM Unirea Slobozia s-au întors de la această competiție cu rezultate foarte bune. De departe, cele mai notabile performanțe le-a obținut Diana Gheorghe. Sportiva de 20 de ani și-a adăugat în deja bogatu-i palmares 4 medalii: aur la kata junioare, argint la kata senioare, bronz la kumite junioare și la kumite senioare. Alte două medalii au fost cucerite de Ana-Maria Matache: aur la kata și bronz la kumite, ambele la juniori. Tot la juniori, Răzvan Buterez a obținut medalia de aur la kata. În concluzie, Slobozia se poate mândri cu trei campioni naționali la karate.

Pregătiri pentru Naționalele de Kempo... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 13:25 (2306 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernizarea Centrului de Agrement «Căsuțe» din Amara, blocată din cauza unui litigiu

De 15 ani

Modernizarea Centrului de Agrement «Căsuțe» din Amara, blocată din cauza unui litigiu

De 15 ani, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița face demersuri pentru a da în administrare Primăriei Amara Centrul de Agrement «Căsuțe». Tot de atâta timp, administrația locală încearcă să demonstreze în instanță ilegalitatea comisă în momentul în care o suprafață de 2500 mp din terenul Centrului de Agrement a fost pusă în posesie. Până la finalizarea definitivă a procesului, cele 113 căsuțe, care în trecut îi primeau pe elevii veniți în tabără în Stațiunea Amara, rămân la stadiul de ruină.

Istoria «turistică», transformată în ruină
Pentru județul Ialomița, Stațiunea... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 12:40 (6599 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Goga epurează Consiliul Local

Dictatură politică la Movilița

Primarul Goga epurează Consiliul Local

Primarul Ioan Goga din Movilița își elimină adversarii politici din Consiliul Local. Performanța a fost posibilă cu ajutorul PSD și USR PLUS. «A instaurat un soi de dictatură...» susține Florin Adrian Toader, unul dintre consilierii PSD căruia i s-a retras sprijinul politic sub pretextul că «a ignorat interesele organizației locale».

Nu e pentru cine se pregătește La Movilița s-au înscris în cursa electorală din 2020 nu mai puțin de 7 candidați. A câștigat Ioan Goga, ca «independent», cu 267 de voturi, promițând electoratului că «nu va fi ca hoții ăilalți». A doua zi după Alegeri, primarul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2021, 15:10 (3538 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cimitir fără autorizație în Cartierul Vlașca din Fetești

Cimitir fără autorizație în Cartierul Vlașca din Fetești

Scandal în Cartierul Vlașca din Fetești, acolo unde preotul Parohiei Feteștii Noi a amenajat un cimitir fără a avea avizele necesare. Situația a intrat în atenția autorităților locale și județene, duhov­nicul fiind amendat cu 10 mii de lei de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Marea problemă o re­prezintă faptul că în respectivul spațiu au fost înmormântate două persoane care, potrivit legilor în vigoare, ar trebui deshumate și înhumate într-un cimitir auto­rizat. Potrivit Legii Cimitirelor, pentru acest demers este nevoie de un aviz special din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Actul normativ precizează că eliberarea acestui document este posibilă după un an de la înhumare... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2021, 10:55 (7558 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Miracolul de la Asociația 37 din Slobozia

Miracolul de la Asociația 37 din Slobozia

De 30 de ani, proprietarii apartamentelor din Slobozia sunt la mâna Asociațiilor de Proprietari. Iar acestea fie sunt conduse prost, fie există doar pe hârtie... Dar există și excepții! Asociația 37 este una dintre acestea. Gestionează 25 de scări de bloc și aproape 500 de apartamente. Iar preșe­dintele Asociației, Mihăiță Iancu a reușit în numai 2 ani să transforme o Asociație care funcționa pe pilot-automat într-un exemplu de bună practică.

Miracolul normalității Asociația 37 are sediul într-un bloc de pe Cuza Vodă, la doi pași de Piață, într-unul dintre celebrele uscătoare cu care... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2021, 13:50 (9133 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

«Ole, ole, ole/Unirea rămâne-n B!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Fotbal Comuna Recea 3-0

«Ole, ole, ole/Unirea rămâne-n B!»

Meciul dintre Unirea Slobozia și Fotbal Comuna Recea a fost primul din România jucat cu spectatori, după îmblânzirea restricțiilor. Iar sutele de spectatori au văzut unul dintre cele mai palpitante jocuri care s-au desfășurat în orașul nostru. Ialomițenii porneau cu handicapul de două goluri pe care-l înregistraseră la Recea, unul greu de remontat în condițiile forței ofensive a maramureșenilor care marcaseră de fiecare dată în ultimele 7 meciuri jucate. Mihalcea i-a trimis pe teren, din primul minut, pe următorii jucători: Gurău-Ibrian, Lazăr, Ozkara, Toma-Trașcu, Vasile-Năstase, Adăscăliței, Radu-Moldovan. Prima repriză a fost una mediocră, oaspeții jucând la conservarea rezultatului din meciul... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 18:40 (4395 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procentul de vaccinare în Ialomița este de 17,04%

Procentul de vaccinare în Ialomița este de 17,04%

Potrivit Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19, la nivelul județului Ialomița, procentul de imunizare este de 17,04%. Problema o reprezintă mediul rural, acolo unde numărul persoanelor vaccinate se menține scăzut.

Se caută soluții Campania de vaccinare anti-COVID-19 a început în Ialomița după 1 ianuarie 2021. Inițial au fost deschise centre de vaccinare doar în cele 4 spitale din județ, însă, prin dispozițiile legale, au fost înființate și 8 centre comunitare în orașele Fetești, Țăndărei, Slobozia, Amara și Fierbinți Târg. Cu toate... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 16:40 (2369 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale au depus 56 de proiecte la ADI Ialomița

Record de participare

Administrațiile locale au depus 56 de proiecte la ADI Ialomița

Administrațiile locale din Ialomița înregistrează un record de participare la sesiunea de finanțare a proiectelor de investiții de interes local. Investițiile se derulează prin intermediul Aso­ciației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița, iar finanțarea este asigurată de către Consiliul Județean Ialomița. «Este, fără îndoială, un record de participare. Sperăm la o rectificare a bugetului pentru a asigura finanțarea tuturor proiectelor depuse!» a declarat Daniel Ganea, director ADI Ialomița. Anul acesta bugetul alocat de către Consiliul Județean Ialomița a fost dublat, atingând plafonul de 10 milioane de lei.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 12:20 (5120 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Angajată bătută pe câmp de către fermierul Marian Bodeanu

Agresată în plină zi la Sudiți

Angajată bătută pe câmp de către fermierul Marian Bodeanu

Angajata unei firme cu profil agricol reclamă faptul că a fost agresată în plină zi de către fermierul Marian Bodeanu din Sudiți. Fapta s-a petrecut miercuri, 7 aprilie 2021, în plină zi, cu mai mulți martori. La o lună distanță de la depunerea plângerii penale, ancheta trenează, iar Poliția Sudiți recomandă «împăcarea părților». Marian Bodeanu este cunoscut de către autorități, de mai mulți ani, pentru atitudinea sa agresivă.

Incredibil, dar adevărat Larisa Nan este angajata unei firme cu profil agricol care exploatează teren în zona localităților Sudiți-Săveni. În urmă cu mai bine... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2021, 14:40 (8995 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Radu Paros a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Radu Paros a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Început în vara anului trecut, războiul dintre Radu Paros, administrator al firmei de pompe funebre Petracom SRL, și Direcția de Sănătate Publică Ialomița a ajuns în instanță. Radu Paros cere DSP Ialomița să-i autorizeze mașinile speciale pe care le folosește pentru transportul persoa­nelor decedate. În replică, oficialii DSP susțin că firma pe care Radu Paros o reprezintă nu are ca obiect de activitate «servicii funerare». Totuși, în autorizația sanitară deținută, societatea Petracom are acest tip de activitate...

Judecătorii trebuie să decidă Scandalul dintre Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2021, 11:05 (5283 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Interes scăzut pentru vaccinare în mediul rural

Ialomița: Interes scăzut pentru vaccinare în mediul rural

Ritmul de vaccinare anti-COVID-19 în mediul rural ialomițean este unul lent. Pe de o parte, autoritățile locale refuză să discute cu cetățenii și să-i infor­meze cu privire la importanța vaccinării, iar pe de altă parte medicii care și-au asumat rolul de a-i imuniza pe oamenii care trăiesc în mediul rural sunt trimiși pe teren fără materiale sanitare. Datele statistice arată că de la debutul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 și până în prezent, 77 mii de ialomițeni s-au vaccinat, cei mai mulți locuind în mediul urban.

Autoritățile locale, arătate cu degetul Gradul scăzut de imunizări... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2021, 10:55 (4981 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorul Marius Mirel Costin, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Judecătorul Marius Mirel Costin, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Consiliul Superior al Magistraturii a validat delegarea judecătorului Marius Mirel Costin în funcția de președinte al Tribunalului Ialomița, pentru următoarele 6 luni. Funcția de conducere a celei mai mari instanțe din Ialomița a rămas vacantă după ce fostul președinte, judecătoarea Viorica Mușat, s-a pensionat la începutul acestui an.

Urmează concursul pentru ocuparea postului Tribunalul Ialomița a rămas fără conducere încă din februarie 2021, când judecătoarea Viorica Mușat, cea care asigura preșe­dinția instituției, a decis să se pen­sioneze. Printre numele vehiculate care ar putea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2021, 13:50 (11426 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
326 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 25 septembrie 2025, în intervalul orar 15,30-18,30, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni punctuale pe DN2-E85. Scopul acțiunilor desfășurate a fost prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2025, 13:40
(1351 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Miercuri, 24 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut ca scop principal prevenirea și combaterea faptelor antisociale, depistarea persoanelor suspecte și menținerea unui ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2025, 14:20
(4287 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Arestat preventiv pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Luni, 22 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 65 de ani, din comuna Ion Roată, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «agresiune sexuală asupra ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 20:30
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat reținut 24 de ore pentru încălcarea unui ordin de protecție

Marți, 23 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiuni de «î ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 15:15
(4350 vizualizări - 1 comentariu)


30 septembrie 2025, ultima zi pentru semnarea Cererilor de Plată la APIA!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până cel târziu la data de 30 septembrie 2025, trebuie să semneze Cererile de Plată pentru Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:20
(573 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții  pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:15
(14655 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: «Șofer» reținut după ce a fost urmărit de polițiști. Nu avea permis și era beat la volan!

În cursul zilei de duminică, 21 septembrie a.c., polițiștii din Grivița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut un bărbat pentru «infracțiuni la regimul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:10
(9010 vizualizări - 1 comentariu)


Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat vineri, 19 septembrie 2025, o excursie de o zi, pentru copiii din familiile asistate în cadrul serviciului social acreditat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:25
(6101 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Peste 7000 de conturi alimentate pentru plata facturilor de energie din iulie și august

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a finalizat verificarea cererilor validate automat prin intermediul aplicației informatice EPIDS și s-au emis primele tichete de energie pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:10
(7518 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale la Conacul Bolomey

Evenimente culturale la Conacul Bolomey

La sfârșitul săptămânii precedente, Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost gazda a două evenimente artistice, în cadrul cărora s-au îmbinat literatura, pictura, muzica și ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:05
(6781 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează cu privire la producerea unui conflict spontan, pe raza orașului Țăndărei. Vineri, 19 septembrie 2025, cinci persoane s-au agresat reciproc. În urma ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2025, 07:40
(8802 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Adolescenți arestați la domiciliu pentru «tâlhărie»

Magistrații Judecătoriei Fetești au dispus joi, 18 septembrie 2025, arestul la domiciliu a patru adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, cercetați penal pentru «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 13:00
(10112 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 18 septembrie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune cu forțe mărite pentru prevenirea faptelor comise cu violență și a accidentelor rutiere cauzate de șoferii aflați sub influența ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 12:30
(4063 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Polițiștii din Fetești au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier, provocat în afara municipiului de un bărbat de 37 de ani, acesta răsturnându-se cu mașina î ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 16:00
(4899 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: La volan fără permis de conducere

Polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit pentru control pe strada Calea București, din localitate, un autoturism condus de un tânăr de 19 de ani, din municipiul Urziceni. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 15:40
(7583 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: «Rugă Toamnei» la Conacul Bolomey

Conacul Bolomey, din comuna Cosâmbești, va găzdui sâmbătă, 20 septembrie 2025, evenimentul cultural denumit «Rugă Toamnei». Manifestarea va cuprinde o lansare de carte și vernisajul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 08:30
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

În perioada 16-22 septembrie 2025, polițiștii rutieri se alătură statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul campaniei «ROADPOL-Safety Days», o inițiativă internațională dedicată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 16:20
(4949 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»-ediția a XIII-a

Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:20
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 3,78 milioane de lei în august 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,78 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:10
(3816 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru 24 de ore după ce au furat din magazin

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz, au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de «furt». În fapt ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:45
(2805 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși în flagrant la furat de porumb

Duminică, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Stelnica s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt». În fapt, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:40
(2377 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt porumb


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:20
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 151,14 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în luna august a anului 2025 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 151,14 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:10
(6289 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 15 septembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la sistemului de alimentare cu apă de pe strada Belșugului din municipiul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 09:05
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosare penale pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice 

Vineri, 12 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au descoperit la Țăndărei peste 3800 de articole pirotehnice și au fost întocmite 3 dosare penale. Cantitatea de articole pirotehnice a fost descoperită ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2025, 14:00
(5892 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

Joi, 11 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare în teren a legalității transporturilor de elevi, având ca obiectiv principal prevenirea evenimentelor rutiere și creșterea siguranței participanților la trafic. Au fost verificate atât documentele necesare efectuării transportului public de elevi, cât și starea tehnică a autovehiculelor, respectarea numărului de locuri disponibile și respectarea regulilor de circulație de către șoferi. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2025, 12:00
(5986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți după ce au furat motorină din vagoane-cisternă

Marți, 9 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri cu vârstele de 20 și 22 de ani, domiciliați în ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:35
(5901 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Borănești, reținută după ce a furat geanta unei alte femei

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au dispus marți, 9 septembrie a.c., măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore față de o femeie de 43 de ani, din Borănești, bănuită de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:25
(4342 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna august 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna august a.c., 18 inspecții fiscale, 4 controale inopinate și 25 verificări documentare. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:20
(722 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,70%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2025

La sfârșitul lunii iulie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4466 șomeri (din care 2074 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2025, 10:10
(7256 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...