Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole

Inițiativă inedită a Instituției Prefectului Ialomița

Campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole

Instituția Prefectului Ialomița, cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița, organizează, în perioada 31 mai-1 iunie 2021, o campanie de vaccinare anti COVID-19 cu tombole, acțiunea fiind destinată tinerilor între 16 și 25 de ani. Evenimentul se va desfășura sub sloganul «Maratonul vaccinării-Alege să te vaccinezi! Alege să fii câștigător!». Valoarea premiilor oferite în cadrul acestui «Mara­ton» de vaccinare anti COVID-19 se ridică la 40000 de lei. Premiile constau în laptopuri, tablete și telefoane mobile de ultimă generație.

Campanie unică în țară... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 20:40 (3776 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Din nou în eșalonul III

Fotbal, Baraj Liga a III-a, CSM Fetești-CS Făurei 0-0

Din nou în eșalonul III

Feteștiul are foame de fotbal! Re­turul cu Făurei a fost așteptat cu sufletul la gură de localnici. Cu o oră înaintea meciului, în parcul de lângă stadion se vorbea doar despre fotbal, toată lumea sperând în revenirea unuia dintre centrele importante ale fotbalului ialomi­țean în Liga a III-a. Rezultatul din meciul tur, 2-2, le era favorabil ialomițenilor, dar Făurei era o echipă cu experiență. Ne mai despărțea un sfert de oră de start și deja tribunele prinseseră glas. Când se vor ridica restricțiile, la Fetești va fi, cu siguranță, cel mai frumos pu­blic din a treia divizie. La startul jocului, Mircea Ștefan a aruncat în luptă următorii jucători: Călugăru-Gene, Călin, Lucan, Gavrilă, Grigore... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 18:20 (4652 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Se mențin fără probleme

Fotbal, Baraj Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Rapid Buzescu 2-0

Se mențin fără probleme

După victoria categorică din deplasare, era clar că jucătorii de la Recolta Gheorghe Doja nu vor avea emoții nici în retur. Antrenorul Marius Milea a început jocul în următoarea formulă: Băluță-Toma, David, Manole-Andrei, Alexe, Ene, Cositoru, Bucurică-Anton, Stan. Au mai jucat: Iamandi, Popescu, Stroie, Mihalașcu și Zaharia. «După atâtea meciuri la acest nivel, am căpătat suficientă experiență pentru a ști cum să abordăm o confruntare cu un adversar de eșalon inferior. Cel mai greu mi-a fost să-i țin la un nivel de concentrare optim...» a declarat Marius Milea. Avantajul de 3 goluri, obținut în Teleorman, a făcut ca prima repriză să fie abordată cu frâna trasă. Pentru ca menținerea în Liga a... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 16:50 (3211 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fetele de la Activ Slobozia urcă în Liga a II-a

Fotbal feminin

Fetele de la Activ Slobozia urcă în Liga a II-a

Cea mai fericită săptămână a fotbalului ialomițean a debutat cu performanța fotba­listelor de la Activ Slobozia, care au promovat în eșalonul secund. Echipa condusă de Daniela Ioniță și antrenată de Marius Chițoiu a fost în serie cu echipe din Tulcea, Brașov, Târgoviște, Giurgiu și Pașcani. Echipa noastră a dominat seria, terminând cu un golaveraj care spune multe despre apeti­tul ofensiv al acesteia: 61-9. Proiectul în care Daniela Ioniță s-a în­căpățânat să creadă a crescut de la an la an, culminând cu promovarea reușită săptămâna trecută. Este cu atât mai frumos ce s-a realizat, cu cât lotul este alcătuit, aprope în totalitate, din fete din ju­dețul Ialomița, cu vârste cuprinse între 14 și... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 15:45 (4415 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

100 de copii la «Cupa Sarapac»

Tenis de câmp

100 de copii la «Cupa Sarapac»

La finele săptămânii precedente, Arena TenisCon din Slobozia a găzduit «Cupa Sarapac», competiție adresată categoriilor 10, 14 și 18 ani. La competiție au participat peste 100 de copii din Brașov, București, Constanța, Brăila, Galați și Ialomița. Au fost, ca de obicei, rezultate notabile ale tenismenilor din Slobozia. Călin Munteanu, legitimat la CSM Unirea, a câștigat turneul la categoria 10 ani. Tot la 10 ani, dar feminin, Andreea Dedu a ocupat locul 3, iar Emilia Savu, locul 4. La categoria 14 ani feminin, Anastasia Zelenciuc a ocupat locul 3. «Este o competiție nouă, iar participarea numeroasă ne-a surprins extrem de plăcut. Mulțumim pentru sprijin sponsorului turneului, firma Sarapac și Direcției Județene pentru Sport!»... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 14:40 (3339 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Diana Gheorghe, 4 medalii la Campionatul Național

Arte Marțiale

Diana Gheorghe, 4 medalii la Campionatul Național

În perioada 22-23 mai 2021, la Brașov a avut loc Campio­natul Național de Karate. Sportivii CS Satori și CSM Unirea Slobozia s-au întors de la această competiție cu rezultate foarte bune. De departe, cele mai notabile performanțe le-a obținut Diana Gheorghe. Sportiva de 20 de ani și-a adăugat în deja bogatu-i palmares 4 medalii: aur la kata junioare, argint la kata senioare, bronz la kumite junioare și la kumite senioare. Alte două medalii au fost cucerite de Ana-Maria Matache: aur la kata și bronz la kumite, ambele la juniori. Tot la juniori, Răzvan Buterez a obținut medalia de aur la kata. În concluzie, Slobozia se poate mândri cu trei campioni naționali la karate.

Pregătiri pentru Naționalele de Kempo... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 13:25 (2306 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernizarea Centrului de Agrement «Căsuțe» din Amara, blocată din cauza unui litigiu

De 15 ani

Modernizarea Centrului de Agrement «Căsuțe» din Amara, blocată din cauza unui litigiu

De 15 ani, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița face demersuri pentru a da în administrare Primăriei Amara Centrul de Agrement «Căsuțe». Tot de atâta timp, administrația locală încearcă să demonstreze în instanță ilegalitatea comisă în momentul în care o suprafață de 2500 mp din terenul Centrului de Agrement a fost pusă în posesie. Până la finalizarea definitivă a procesului, cele 113 căsuțe, care în trecut îi primeau pe elevii veniți în tabără în Stațiunea Amara, rămân la stadiul de ruină.

Istoria «turistică», transformată în ruină
Pentru județul Ialomița, Stațiunea... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2021, 12:40 (6596 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Goga epurează Consiliul Local

Dictatură politică la Movilița

Primarul Goga epurează Consiliul Local

Primarul Ioan Goga din Movilița își elimină adversarii politici din Consiliul Local. Performanța a fost posibilă cu ajutorul PSD și USR PLUS. «A instaurat un soi de dictatură...» susține Florin Adrian Toader, unul dintre consilierii PSD căruia i s-a retras sprijinul politic sub pretextul că «a ignorat interesele organizației locale».

Nu e pentru cine se pregătește La Movilița s-au înscris în cursa electorală din 2020 nu mai puțin de 7 candidați. A câștigat Ioan Goga, ca «independent», cu 267 de voturi, promițând electoratului că «nu va fi ca hoții ăilalți». A doua zi după Alegeri, primarul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2021, 15:10 (3538 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cimitir fără autorizație în Cartierul Vlașca din Fetești

Cimitir fără autorizație în Cartierul Vlașca din Fetești

Scandal în Cartierul Vlașca din Fetești, acolo unde preotul Parohiei Feteștii Noi a amenajat un cimitir fără a avea avizele necesare. Situația a intrat în atenția autorităților locale și județene, duhov­nicul fiind amendat cu 10 mii de lei de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Marea problemă o re­prezintă faptul că în respectivul spațiu au fost înmormântate două persoane care, potrivit legilor în vigoare, ar trebui deshumate și înhumate într-un cimitir auto­rizat. Potrivit Legii Cimitirelor, pentru acest demers este nevoie de un aviz special din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Actul normativ precizează că eliberarea acestui document este posibilă după un an de la înhumare... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2021, 10:55 (7556 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Miracolul de la Asociația 37 din Slobozia

Miracolul de la Asociația 37 din Slobozia

De 30 de ani, proprietarii apartamentelor din Slobozia sunt la mâna Asociațiilor de Proprietari. Iar acestea fie sunt conduse prost, fie există doar pe hârtie... Dar există și excepții! Asociația 37 este una dintre acestea. Gestionează 25 de scări de bloc și aproape 500 de apartamente. Iar preșe­dintele Asociației, Mihăiță Iancu a reușit în numai 2 ani să transforme o Asociație care funcționa pe pilot-automat într-un exemplu de bună practică.

Miracolul normalității Asociația 37 are sediul într-un bloc de pe Cuza Vodă, la doi pași de Piață, într-unul dintre celebrele uscătoare cu care... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2021, 13:50 (9132 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

«Ole, ole, ole/Unirea rămâne-n B!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Fotbal Comuna Recea 3-0

«Ole, ole, ole/Unirea rămâne-n B!»

Meciul dintre Unirea Slobozia și Fotbal Comuna Recea a fost primul din România jucat cu spectatori, după îmblânzirea restricțiilor. Iar sutele de spectatori au văzut unul dintre cele mai palpitante jocuri care s-au desfășurat în orașul nostru. Ialomițenii porneau cu handicapul de două goluri pe care-l înregistraseră la Recea, unul greu de remontat în condițiile forței ofensive a maramureșenilor care marcaseră de fiecare dată în ultimele 7 meciuri jucate. Mihalcea i-a trimis pe teren, din primul minut, pe următorii jucători: Gurău-Ibrian, Lazăr, Ozkara, Toma-Trașcu, Vasile-Năstase, Adăscăliței, Radu-Moldovan. Prima repriză a fost una mediocră, oaspeții jucând la conservarea rezultatului din meciul... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 18:40 (4395 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procentul de vaccinare în Ialomița este de 17,04%

Procentul de vaccinare în Ialomița este de 17,04%

Potrivit Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19, la nivelul județului Ialomița, procentul de imunizare este de 17,04%. Problema o reprezintă mediul rural, acolo unde numărul persoanelor vaccinate se menține scăzut.

Se caută soluții Campania de vaccinare anti-COVID-19 a început în Ialomița după 1 ianuarie 2021. Inițial au fost deschise centre de vaccinare doar în cele 4 spitale din județ, însă, prin dispozițiile legale, au fost înființate și 8 centre comunitare în orașele Fetești, Țăndărei, Slobozia, Amara și Fierbinți Târg. Cu toate... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 16:40 (2369 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale au depus 56 de proiecte la ADI Ialomița

Record de participare

Administrațiile locale au depus 56 de proiecte la ADI Ialomița

Administrațiile locale din Ialomița înregistrează un record de participare la sesiunea de finanțare a proiectelor de investiții de interes local. Investițiile se derulează prin intermediul Aso­ciației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița, iar finanțarea este asigurată de către Consiliul Județean Ialomița. «Este, fără îndoială, un record de participare. Sperăm la o rectificare a bugetului pentru a asigura finanțarea tuturor proiectelor depuse!» a declarat Daniel Ganea, director ADI Ialomița. Anul acesta bugetul alocat de către Consiliul Județean Ialomița a fost dublat, atingând plafonul de 10 milioane de lei.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2021, 12:20 (5117 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajată bătută pe câmp de către fermierul Marian Bodeanu

Agresată în plină zi la Sudiți

Angajată bătută pe câmp de către fermierul Marian Bodeanu

Angajata unei firme cu profil agricol reclamă faptul că a fost agresată în plină zi de către fermierul Marian Bodeanu din Sudiți. Fapta s-a petrecut miercuri, 7 aprilie 2021, în plină zi, cu mai mulți martori. La o lună distanță de la depunerea plângerii penale, ancheta trenează, iar Poliția Sudiți recomandă «împăcarea părților». Marian Bodeanu este cunoscut de către autorități, de mai mulți ani, pentru atitudinea sa agresivă.

Incredibil, dar adevărat Larisa Nan este angajata unei firme cu profil agricol care exploatează teren în zona localităților Sudiți-Săveni. În urmă cu mai bine... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2021, 14:40 (8995 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radu Paros a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Radu Paros a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Început în vara anului trecut, războiul dintre Radu Paros, administrator al firmei de pompe funebre Petracom SRL, și Direcția de Sănătate Publică Ialomița a ajuns în instanță. Radu Paros cere DSP Ialomița să-i autorizeze mașinile speciale pe care le folosește pentru transportul persoa­nelor decedate. În replică, oficialii DSP susțin că firma pe care Radu Paros o reprezintă nu are ca obiect de activitate «servicii funerare». Totuși, în autorizația sanitară deținută, societatea Petracom are acest tip de activitate...

Judecătorii trebuie să decidă Scandalul dintre Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2021, 11:05 (5282 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Interes scăzut pentru vaccinare în mediul rural

Ialomița: Interes scăzut pentru vaccinare în mediul rural

Ritmul de vaccinare anti-COVID-19 în mediul rural ialomițean este unul lent. Pe de o parte, autoritățile locale refuză să discute cu cetățenii și să-i infor­meze cu privire la importanța vaccinării, iar pe de altă parte medicii care și-au asumat rolul de a-i imuniza pe oamenii care trăiesc în mediul rural sunt trimiși pe teren fără materiale sanitare. Datele statistice arată că de la debutul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 și până în prezent, 77 mii de ialomițeni s-au vaccinat, cei mai mulți locuind în mediul urban.

Autoritățile locale, arătate cu degetul Gradul scăzut de imunizări... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2021, 10:55 (4981 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorul Marius Mirel Costin, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Judecătorul Marius Mirel Costin, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Consiliul Superior al Magistraturii a validat delegarea judecătorului Marius Mirel Costin în funcția de președinte al Tribunalului Ialomița, pentru următoarele 6 luni. Funcția de conducere a celei mai mari instanțe din Ialomița a rămas vacantă după ce fostul președinte, judecătoarea Viorica Mușat, s-a pensionat la începutul acestui an.

Urmează concursul pentru ocuparea postului Tribunalul Ialomița a rămas fără conducere încă din februarie 2021, când judecătoarea Viorica Mușat, cea care asigura preșe­dinția instituției, a decis să se pen­sioneze. Printre numele vehiculate care ar putea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2021, 13:50 (11416 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Nicoleta Fotache rămâne administratorul public al Primăriei Ciochina

Tribunalul Ialomița a decis

Nicoleta Fotache rămâne administratorul public al Primăriei Ciochina

Lăsată fără loc de muncă de către Con­siliul Local Ciochina, Nicoleta Fotache a revenit la serviciu în urma deciziei Tribunalului Ialomița. Instanța a stabilit să suspende Hotărârea Consiliului Local Ciochina prin care a fost eliminată din organigrama Primăriei Ciochina funcția de administrator public. Decizia magistraților are caracter executoriu și este valabilă până la soluționarea definitivă a cauzei.

Procesul încă se judecă În februarie 2021, Consiliul Local Ciochina a decis să elimine din organigrama Primăriei Ciochina funcția de administrator public, invocând inutilitatea sa... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2021, 23:05 (5671 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Una rece de la Recea

Fotbal, Baraj Liga a II-a, Fotbal Comuna Recea-Unirea Slobozia 2-0

Una rece de la Recea

Unirea Slobozia și Fotbal Comuna Recea au promovat la braț în Liga a II-a. Ambele au fost văzute drept echipe mici, cu loturi formate din jucători puțin cunoscuți la nivelul celui de-al doilea eșalon. Atât maramureșenii, cât și ialomițenii, au reușit să surprindă, ținând în șah echipe cu pretenții ca Rapid, Poli Timișoara sau FCU Craiova. La ambele echipe s-a văzut, în final, lipsa de experiență și iată-le jucând barajul de menținere în liga secundă. Și, pentru ca asemănările să continue, ambele echipe au antrenori de vârste apropiate. În meciul tur, jucat sâmbătă, 15 mai a.c., Florin Fabian, 46 de ani, a trecut de Adrian Mihalcea, care va împlini 45 de ani pe 24 mai. A fost un meci pierdut de... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2021, 18:40 (4865 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Obiectivul, aproape atins

Fotbal, Baraj Liga a III-a, Rapid Buzescu-Recolta Gheorghe Doja 0-3

Obiectivul, aproape atins

Recolta Gheorghe Doja a terminat pe locul 9 în Liga a III-a, așa că, pentru a rămâne la acest nivel, trebuie să treacă prin emoțiile confruntării tur-retur cu o campioană de județ. Ialomițenii au avut noroc, sorții scoțându-le în cale campioana Teleormanului, Rapid Buzescu. Jucătorii Recoltei au intrat pe terenul teleormănenilor hotărâți să pună repede lucrurile la punct. Antrenorul Marius Milea a trimis în teren următorii jucători: Băluță-Toma, David, Bucurică-Popescu, Ene, Cositoru, Alexe, Andrei-Anton, Stan. Au mai jucat: Petre, Zaharia, Scurtu, Stroie, Mihalașcu. Dojenii au deschis scorul încă din minutul 10.Vlăduț Popescu a pătruns în careu pe partea dreaptă și a fost faultat clar. Lovitura... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2021, 17:05 (2632 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

Echipa de sabie masculin a CSM Slobozia a fost foarte aproape de podium la Cupa României, competiție rezervată echipelor de seniori și desfășurată la Sala Polivalentă din Iași, în perioada 23-25 iunie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:58
(18794 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întâlnire cu un necunoscut»

Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întîlnire cu un necunoscut»

Miercuri, 7 iulie a.c., de la ora 14.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi gazda unui eveniment deosebit. Gabriel Liiceanu își va lansa cartea «Întîlnire cu un necunoscut», lansarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 18:10
(8998 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: Amenzi de peste 72000 de lei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Acțiunile s-au derulat în perioada 25-27 iunie a.c., efectivele angrenate acționînd în filtre pe toate arterele ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:25
(13646 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț urmărit, prins de polițiști

Un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, se sustrăgea arestării din data de 16 iunie a.c., tînărul fiind condamnat cu închisoarea pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Polițiștii din cadrul Serviciului de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:15
(11723 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


Ciochina: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Unui bărbat, de 53 de ani, din Ciochina, polițiștii i-au depistat o armă cu aer comprimat, calibru 4,5 mm. În cadrul acțiunii desfășurate marți, 29 iunie, pentru depistarea persoanelor care dețin arme în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:06
(14997 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina armă


Urziceni: «Șofer» fără permis

Un tînăr de 22 de ani, din Urziceni, a fost surprins în trafic de polițiști conducînd un autoturism fără a deține permis. Marți, 29 iunie a.c., în jurul orei 22.30, mașina condusă de tînăr a fost oprită ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 17:01
(18246 vizualizări - 0 comentarii)


Campania Marea Debarasare în Ialomița: Puțin peste 1,2 tone de deșeuri electrice și electronice colectate

La sfîrșitul acestei saptamîni, respectiv pe 25 si 26 iunie a.c., Ministerul Mediului și Pădurilor, împreună cu asociațiile colective și reciclatorii au desfășurat cea de-a doua ediție din acest an a Campaniei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 16:52
(11434 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 20:01
(11420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:42
(10736 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Stare de urgență națională în agricultură

«Precipitațiile abundente și zilnice din ultimele două săptămîni au produs pentru agricultorii din țara noastră o situație dezastruoasă, întrucît nu pot demara campania de recoltare a cerealelor și a rapiței ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:13
(14492 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie de 49 de ani, dispărută de la domiciliu

O slobozeancă, de 49 de ani, a dispărut de la domiciliu. Femeia a plecat de acasă din Slobozia, duminică, în jurul orelor 9,00 și pînă în acest moment nu a mai revenit. De mai bine de două zile polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 19:12
(21758 vizualizări - 0 comentarii)


A sunat la 112 să spună că un polițist este beat

Întrucît a fost prins de polițiștii rutieri conducînd sub influența băuturilor alcoolice, un șofer a apelat numărul de urgență 112, anunțînd că agentul de poliție este beat. S-a întîmplat în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:14
(20691 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: 112 beat la volan


Bucu: Copil pe bicicletă, lovit frontal de o mașină

Un copil de 10 ani, biciclist, a fost accidentat în trafic duminică, 27 iunie, pe raza localității Bucu. Copilul a pătruns într-o intersecție, fără să se asigure, fiind lovit frontal de o mașină condusă ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:13
(23770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Discotecile la control

În weekendul trecut, mai exact în naoptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 26 spre 27 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru combaterea infracțiunilor în mediul rural. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 14:11
(24555 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: În atenția fermierilor cu culturi calamitate

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că trebuie să anunțe ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:23
(19158 vizualizări - 0 comentarii)


Ședința Colegiului Prefectural

Miercuri, 30 iunie a.c., Colegiul Prefectural se convoacă într-o nouă ședință de lucru. Pe ordinea de zi figurează informări asupra activității unor instituții deconcentrate, Direcția Județeană pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:16
(18868 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri pentru bătrânii azilului de la Balaciu

Daruri pentru bătrînii azilului de la Balaciu

În ziua de 24 iunie 2010, de praznicul Sfântului Ioan Botezătorul, grupul de cateheză «Sfinții Ierarhi Nicolae și Nectarie» al Parohiei Pelinul din cadrul Protoieriei Urziceni, condus de preotul Achim ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 13:07
(20337 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Controale la crescătorii de oi și capre

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează controlul administrativ pentru toate cele 45400 de cereri depuse de crescătorii de ovine/caprine și un control la fața locului, respectiv supracontrol ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:43
(12489 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: O femeie i-a spart casa

O femeie, de 41 ani, din localitatea Malu Roșu, este cercetată de polițiști pentru furt calificat. Aceasta ar fi pătruns în casa unui bătrîn, de 71 de ani, din Armășești, și ar fi sustras mai multe bunuri ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(18683 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Armășești furt


Manasia: Biciclist imprudent, victima unui accident rutier

În toiul nopții, un biciclist a fost accidentat grav în Manasia, un microbuz acroșîndu-l la schimbarea direcției de mers. Evenimentul s-a petrecut în Manasia, pe DN2A, biciclistul virînd brusc către stînga ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:37
(12345 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: La volan, cu permisul suspendat

Polițiștii din Sfîntu Gheorghe au oprit în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, domiciliat în localitate. Verificînd documentele șoferului, polițiștii au constatat că tînărul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:36
(16318 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune complexă a polițiștilor în vestul județului

Polițiștii din Urziceni și localitățile arondate au executat pe raza localităților Coșereni, Borănești, Bărcănești, Axintele și Movilița o acțiune ce a urmărit prevenirea și combaterea activităților de ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2010, 08:35
(12015 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție acțiune


Slobozia: Un copil de doar 5 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 5 ani a fost transportat joi, 24 iunie, la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Copilul, nesupravegheat fiind, a vrut să traverseze strada ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:28
(24746 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, la a doua ediție

La sfîrșitul săptămînii, vineri și sîmbătă, 25 și 26 iunie, Ministerul Mediului și Pădurilor, în colaborare cu asociațiile colective și reciclatorii, vor desfășura cea de-a doua ediție din acest an a campaniei ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(17764 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, Romania!» curăță Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, echipa «Let’s Do It, Romania!» ajunge în județul Ialomița, unde va organiza o conferință de lansare a proiectului de mediu în Sala de ședințe a Instituției Prefectului. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:27
(31030 vizualizări - 0 comentarii)


Protestanții de la Biserica ANL, cercetați penal

Persoanele care au provocat joi, 24 iunie, un scandal în incinta Bisericii «Sfîntul Gheorghe» din Slobozia sînt cercetate penal pentru «impiedicarea libertății cultelor». Potrivit polițiștilor, cele 15 ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 17:26
(20728 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Armă deținută ilegal

Joi, 24 iunie, polițiștii au confiscat o armă deținută ilegal de către un bărbat din Gheorghe Doja. Arma cu aer comprimat de calibru 5,5 mm era o armă neletală dar care trebuia supusă autorizării, motiv ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:23
(14328 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoții de cablu electric au primit mandate de arestare

Cei trei tineri reținuți de polițiștii din Urziceni după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de cablu electric au primit mandate de arestare. Hoții, cu vîrste cuprinse între 20 și ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2010, 10:22
(18172 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoți


Consiliul Județean Ialomița împarte «firimituri» financiare administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița se convoacă într-o nouă ședință ordinară. Sedința are pe ordinea de zi nu mai puțin de 11 proiecte de hotărîre, care vizează atît activitatea curentă a instituției, cît și decizii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:54
(19555 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident stupid cu un șofer de motoscuter

Un accident rutier s-a produs marți, 22 iunie, în municipiul Fetești. În urma incidentului o persoană a fost rănită, fiind transportată la spitalul din localitate pentru investigații medicale suplimentare ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2010, 14:25
(24767 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...