Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Protecția sanitară în școlile din Ialomița, un eșec pentru autorități

Protecția sanitară în școlile din Ialomița, un eșec pentru autorități

Deși mai importantă ca niciodată, siguranța sanitară a elevilor și profesorilor din Ialomița în școlile din județ este tratată și de această dată cu indiferență. În lipsa medicilor școlari și a asistentelor, unitățile de învățământ nu pot asigura un triaj epidemiologic corespunzător pentru copii. Printr-o decizie a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, administrațiile locale sunt obligate să încheie contracte remunerate cu medicii de familie din comunitate. Reprezentații autorităților locale susțin însă că nu dispun de fondurile necesare pentru a-i plăti pe medici. În schimb, oficialii Asociației Medicilor de Familie Ialomița precizează că decizia Comitetului Județean pentru... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2020, 17:20 (6659 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Ialomițeanul care a ajuns în Antarctica

Ialomițeanul care a ajuns în Antarctica

Alin-Sorin Sandu are 42 de ani și 2 copii. Unul de 5 ani și unul de 2 ani. S-a născut și a trăit în Amara până când i-a venit vremea să facă ce i-a fost scris. Iar lui Alin i-a fost scris să fie navigator. În 20 de ani a văzut toate mările și oceanele lumii. De la un Pol al Pământului la altul, din Arctica și până în Antarctica. A ajuns acolo purtându-și familia în gânduri și tricolorul pe umeri. Și n-a uitat niciodată de unde a plecat...

O carieră predestinată
Are o ținută de atlet, că a făcut sport de când se știe. Și te privește drept, în ochi, fără să se ascundă de tine. ... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2020, 12:10 (9466 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Pandemia de COVID-19 a lăsat Primăria Slobozia fără conducere

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Primăria Slobozia a rămas fără conducere după ce primarul interimar Gabriel Mușat a fost confirmat pozitiv la testul pentru noul Coronavirus și, în consecință, a intrat în perioada de izolare și tratament. Desemnat să ocupe această funcție în urma încetării mandatului lui Adrian Mocioniu, Gabriel Mușat este al doilea oficial confirmat pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2, după viceprimarul Rudolf Gradea. Revenind, în urma unei ședințe de îndată a Consiliului Local Slobozia organizată vineri, 11 septembrie a.c., atribuțiile primarului interimar ar fi trebuit delegate unuia dintre consilierii locali. În consecință, grupul PSD din cadrul Consiliului Local a înaintat propunerea privind desemnarea... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 19:25 (7370 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PNL Gheorghe Tinel, în război cu reprezentanții locali ai AEP

Deputatul PNL Gheorghe Tinel, în război cu reprezentanții locali ai AEP

Acuzații grave aduse de deputatul PNL Gheorghe Tinel cu privire la activitatea desfășurată de reprezentanții din teritoriu ai Autorității Electorale Permanente. În cadrul unei conferințe de presă, acesta a reclamat public faptul că reprezentanții județeni ai AEP se opun măsurilor de protecție sanitară dispuse de Prefectura Ialomița și Direcția de Sănătate Publică în timpul procesului electoral din 27 septembrie 2020, dată la care se desfășoară Alegerile Locale. Reprezentanții locali ai AEP au contestat la București recomandarea dispusă de Prefectura Ialomița în legătură cu mutarea unor secții de votare, considerate insalubre, în alte locații.

O măsură contestată... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 14:10 (4457 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Dezastrul economic, ascuns până după Parlamentare!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Dezastrul economic, ascuns până după Parlamentare!»

«Dimensiunile dezastrului economic provocat de guvernarea liberală vor fi ținute la secret până după Alegerile Parlamentare. Cu toate că se încalcă termenul legal de transmitere către Parlament al Bugetului pentru anul viitor, respectiv data de 15 octombrie 2020, premierul Orban a anunțat că își dorește ca viitorul Legislativ să voteze Legea privind finanțarea României pentru 2021...» precizează deputatul PSD Ștefan Mușoiu printr-un comunicat de presă. «Astfel, vor fi trecute cu vederea, până spre sfârșitul anului, majorările de taxe și de impozite, anunțate voalat de ministrul Cîțu, decizia de a nu majora nici în 2021 salariile și pensiile, iminența unui nou acord cu FMI, care va agrava austeritatea... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2020, 11:50 (3464 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Legea mirosurilor» reglementează activitatea agenților economici

Ialomița mai are o șansă

«Legea mirosurilor» reglementează activitatea agenților economici

La jumătatea lunii iulie 2020 a intrat în vigoare «Legea mirosurilor». Lau­rențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, susține că noile reglementări vor permite cetățenilor din Ialomița să oblige autoritățile publice la reacții și măsuri rapide de intervenție: «Noile reglementări generează responsabili­tăți suplimentare pentru Direcția de Sănătate Publică și autoritățile locale. Practic, acum orice cetățean poate cere autorităților un studiu de impact în cazul în care reclamă apariția unui disconfort olfactiv!».

O lege așteptată 30 de ani În Monitorul... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2020, 14:50 (3336 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru a devenit Rockefeller pe banii contribuabililor

Victor Moraru a devenit Rockefeller pe banii contribuabililor

Inițial am vrut să ignorăm mesajul electoral al ex-Președintelui Moraru. E treaba fiecărui candidat cum își vinde sufletul diavolului pentru voturi. Numai că deunăzi ne-a sărit în ochi un pliant electoral în care «omul faptelor» sus­ține, mereu la persoana I, că a dat bani săracilor, a făcut danii la biserică și a finanțat sportul de performanță. Vă dăm câteva exemple: «Am acordat 125 de premii de recunoștință veteranilor...», «Am premiat 1451 de olimpici...», «Am sprijinit până acum 1300 de familii cu bani pentru nou-născuți...», «Am aprobat finanțarea a 18 terenuri de sport...», «Am investit în sistemul de sănătate...». Și exemplele ar putea continua, căci hârtia de pliant... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2020, 10:55 (7085 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Cupa «Expur», la prima ediție

Tenis de câmp

Cupa «Expur», la prima ediție

Expur SA-Groupe Avril con­tinuă să se implice în sportul ialomi­țean. Alături de Clubul TenisCon va organiza, începând de sâmbătă, 12 septembrie a.c., la Slobozia, un turneu de tenis clasificat în categoria I. Cupa «Expur» este la prima ediție, adresându-se copiilor și junio­rilor de la categoriile de vârstă 10, 12, 14, 16, 18 ani precum și seniorilor. Va fi cu siguranță un eveniment sportiv interesant care va aduce la start peste 70 de sportivi din toată țara. «În ciuda dificilei perioade pe care o traversăm, Clubul nostru con­tinuă să organizeze turnee precum cel care va debuta sâmbătă... Mă bucur tare mult că firma Expur este partenerul nostru în organizarea acestei competiții!»... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 20:20 (3253 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Eficiența a făcut diferența

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 3-1

Eficiența a făcut diferența

Unirea Slobozia a plecat către Chiajna cu un moral excelent, dat de victoria contra celor de la Turris Turnu Măgurele. Concordia, echipă antrenată de Florin Bratu, este autoarea celei mai spectaculoase campanii din această vară. Ilfovenii urmăresc promovarea cu orice preț, iar cele 3 puncte din meciul cu Slobozia erau obligatorii. Conducerea Unirii a sperat într-o nouă evoluție bună a echipei, iar acest lucru chiar s-a întâmplat... «Nu mă așteptam la o replică atât de curajoasă din partea voastră...» avea să spună la final Florin Bratu. Doar că, în fotbal, curajul și ocaziile de gol nu țin de foame. Eficiența în fața porții face diferența, iar la acest capitol Chiajna a fost superioară.
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 17:45 (3612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Debutează la Oltenița

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Debutează la Oltenița

Sâmbătă, 12 septembrie a.c., va debuta un nou sezon de Liga a III-a. Competiția va fi structurată pe 10 serii a câte 10 echipe. Reprezentanta județului Ialomița, Recolta Gheorghe Doja, va face parte din seria a III-a, alături de 4 echipe din Călărași (Agricola Borcea, Mostiștea Ulmu, Înainte Modelu, CSM Oltenița), 3 din Constanța (Axiopolis Cernavodă, Gloria Albești, Viitorul II) și 2 din Ilfov (Afumați și Popești Leordeni). Recolta va debuta în deplasare la Oltenița, urmând ca în etapa a II-a să primească vizita celor de la Axiopolis Cernavodă, meci care s-ar putea juca pe stadionul din Slobozia. Primul hop competițional al Recoltei va fi miercuri, 9 septembrie a.c., orele 16,30. Dojenii vor... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 17:20 (4990 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexeni, Albești și Munteni Buzău, cele mai afectate localități

Secetă pedologică extremă în Ialomița

Alexeni, Albești și Munteni Buzău, cele mai afectate localități

O  analiză a su­prafețelor calamitate din cauza lipsei apei din sol arată modul în care acest fenomen a distrus câmpurile în fiecare localitate din județul Ialomița. Con­form datelor, culturile agricole înființate pe câmpurile din Alexeni, Albești și Munteni Buzău au fost periclitate în proporție de peste 70%, conform datelor oficiale.

2020, un an greu pentru agricultori
Seceta pedologică extremă a produs pagube însemnate în județul Ialomița, atât pentru culturile înființate în toamna anului trecut, cât și pentru cele semănate în această primăvară. Ulti­mele estimări arată... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 15:05 (4654 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Candidat cu probleme penale, la Țăndărei

Gheorghe Petrache, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Lista candidaților la funcția de primar cu probleme penale din județul Ialomița este deschisă de Gheorghe Petrache, propu­nerea PRO România pentru Primăria Țăndărei. Acesta a fost trimis în judecată în urmă cu 4 luni, fiind acuzat de faptul că a aprobat plata din bani publici a unor facturi privind achiziția de medicamente pentru cabinetele medicale școlare, produse ce au fost distribuite de firma fratelui său. Facturile au fost semnate în perioada septembrie 2014-martie 2015, în care Gheorghe Petrache a deținut atât funcția de primar, cât și pe cea de viceprimar al orașului Țăndărei.

Inculpatul neagă acuzațiile... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2020, 11:10 (5800 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comandantul Poliției Țăndărei, infectat cu COVID-19

Comandantul Poliției Țăndărei, infectat cu COVID-19

UPDATE Două cazuri de infecție cu noul Coronavirus la Primăria Slobozia

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a demarat luni, 7 septembrie a.c., o anchetă epidemiologică la Poliția Orașului Țăndărei. Decizia a fost adoptată după ce în cadrul instituției au fost confirmate două cazuri de COVID-19. Este vorba despre comandantul Poliției Țăndărei și un subordonat al acestuia, care își desfășura activitatea în cadrul Biroului de Investigații Criminale.

Măsuri dispuse de autorități Atât comandantul Poliției Orașului Țăndărei, cât și subordonatul acestuia, care își desfășura activitatea în cadrul Biroului de Investigații Criminale, au simptome ușoare de boală... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2020, 18:15 (4645 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartierul Gării Noi rămâne neasfaltat

Slobozia electorală

Cartierul Gării Noi rămâne neasfaltat

În mai 2019, administrația Mocioniu anunța că până la sfârșitul anului Cartierul Gării Noi va fi asfaltat. În august 2020, primarul Adrian Mocioniu publica on-line fotografii electorale în care defila triumfător pe primii metri de asfalt turnați în cartier. La sfârșitul lunii august 2020, am fotografiat străzile asfaltate de către «primarul care a confirmat». Dezastrul edilitar din Cartierul Gării Noi nu are nevoie de comentarii. Vom consemna strict ce am văzut cu ochii noștri!

Asfalt electoral Vineri, 28 august 2020, înainte de prânz, în Cartierul Gării Noi nu e nici țipenie... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2020, 15:20 (4256 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (I)

Oamenii ex-președintelui Moraru jefuiesc bugetul județului

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (I)

Începând cu 31 iulie 2020, Dan Anton, unul dintre «oamenii de casă» ai ex-președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a fost reconfirmat în funcția de director general al SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Decizia vine după ce Victor Moraru, constrâns de scandalurile publice generate de administrarea defectuoasă a activității firmei, a susținut public că va organiza un concurs pentru numirea în funcție a unui director «competent». În cei 2 ani de când conduce societatea, Dan Anton a reușit performanța de a o aduce în pragul falimentului. Foștii angajați ai societății susțin că «au lucrat pe moșia lui Anton ca slugile» și că au fost concediați atunci... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2020, 10:55 (7307 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transferurile medicale, misiune imposibilă pentru Spitalul Municipal Urziceni

Transferurile medicale, misiune imposibilă pentru Spitalul Municipal Urziceni

Pandemia de COVID-19 blochează transferurile interspitalicești. Reprezentanții Spitalului Municipal Urzicnei susțin faptul că durează mai bine de 3 ore ca pacienții să fie transferați către o unitate medicală din Capitală. De o lună și jumătate, unitatea medicală tratează doar cazurile de COVID-19, medicii fiind obligați să transfere pacienții non-COVID-19 către alte spitale. «Și înainte era greu, dar acum este aproape imposibil!» susține Daniela Ianuș, ma­nagerul Spitalului Municipal Urziceni.

Bolnavii, obligați să aștepte Foarte aglomerate din cauza faptului că cele mai mari spitale... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2020, 12:20 (7164 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Portbagajul cu promisiuni electorale

Portbagajul cu promisiuni electorale

Titi Neagu locuiește pe strada 1 Mai. Și are în fața casei un autoturism în portbagajul căruia colecționează pliante electorale. Într-o seară, a ajuns pe rețelele de socializare. Și uite-așa, a devenit celebru la el acasă, în orașul-stațiune Amara.

Un om ca toți oamenii Dumitru Neagu e un om obișnuit. Nu face politică, are respect pentru autoritățile publice și se duce în fiecare zi la muncă. La stat, dar nu spune unde, ca să nu se interpre­teze... Ne primește în poartă, acolo unde are mașina. Și ne deschide, mândru, portbagajul. «Ideea mi-a venit prin 2017, când le-am primit pe primele... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2020, 13:50 (4820 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

CJAS Ialomița refuză plata concediilor medicale pentru bolnavii de COVID-19

CJAS Ialomița refuză plata concediilor medicale pentru bolnavii de COVID-19

O  ștampilă face diferența între viață și moarte în cazul pacienților infectați cu SARS-CoV-2. În județul Ialomița, 60 de pacienți diagnosticați cu COVID-19, dar fără simptome, încearcă de aproximativ o lună să convingă Casa Județeană de Asigurări de Sănătate să le deconteze concediul medical aferent celor 14 zile în care au fost sub monitorizare medicală la domiciliu. Oficialii CJAS susțin faptul că oamenii au nevoie de un document parafat de un medic infecționist, pentru a demonstra faptul că, într-adevăr, au suferit de COVID-19. Situația este cu adevărat revoltătoare în condițiile în care pacienții dețin documentele eliberate de centrele medicale unde și-au făcut testele pentru depistarea... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2020, 18:15 (5661 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare financiare de peste 112 milioane de lei în Ialomița!

Fermierii au la dispoziție 10 zile pentru a solicita despăgubirile la culturile de toamnă calamitate

Ajutoare financiare de peste 112 milioane de lei în Ialomița!

Fermierii ialomițeni au la dispoziție 10 zile, începând de joi, 3 septembrie a.c., pentru a face demersuri în vederea obținerii despăgubirilor financiare acordate de Guvernul României pentru culturile calamitate de seceta pedologică extremă înființate în toamna anului trecut. Cererile privind solicitarea ajutorului financiar se depun la Centrele locale ale Agenției Județene de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița sau la sediul din Slobozia al instituției.

117 mii de hectare, afectate de secetă
Acordarea ajutoarelor financiare pentru agricultorii ale căror culturi înființate... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2020, 18:25 (4441 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

URBAN SA execută silit 662 de datornici din Slobozia

URBAN SA execută silit 662 de datornici din Slobozia

Nu toți locuitorii din Slobozia dau dovadă de responsabi­litate în ceea ce privește plata utilităților. O analiză a URBAN SA, firma care furnizează apă la nivelul orașului, arată faptul că societatea a deschis 662 de acțiuni de executare silită pe numele rău-platnicilor. Valoarea sumelor care trebuie recuperate prin aceste procese este de 3 milioane de lei. Cea mai veche datorie pe care un cetățean o are către firmă datează din anul 2011.

Facturile la apă, greu de plătit Plata facturilor la apă pare a fi o misiune imposibilă pentru locuitorii din Slobozia. URBAN SA, firma care furnizează... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2020, 16:10 (6881 vizualizări - 13 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 1 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26993, fiind înregistrate 11 noi cazuri față de ziua de joi, 31 martie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 16:10
(1410 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cadrul Campaniei de primire a Cererilor Unice de Plată pentru anului 2022, în perioada 1 martie – 1 aprilie, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 15:15
(3608 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 14 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului
Ialomița, în care flăcările s-au întins ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 12:30
(4028 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs

Joi, 31 martie a.c., au fost validate rezultatele finale ale concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 20:10
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Bărbat reținut pentru «lovire» și «amenințare»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au probat activitatea infracțională a unui bărbat, în vârstă de 38 ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lovire sau alte violențe» și ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:35
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 47200 de lei

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au intervenit la 76 de evenimente, dintre care 71 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, fiind constatate 7 infracțiuni. Din totalul acestora ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:20
(3143 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Joi, 31 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26982, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de miercuri, 30 martie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 16:15
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, reținuți după ce au furat motorină din rezervoarele unor microbuze

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați bănuiți de furtul a peste 150 litri de motorină din rezervoarele unor microbuze de transport persoane ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 18:15
(10949 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 30 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26968, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 29 ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 16:20
(1457 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Niciun focar de Pestă Porcină Africană

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 30 martie 2022, pe raza județului Ialomița nu mai evoluează niciun focar de Pestă Porcină Africană. De reținut ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 14:10
(6156 vizualizări - 0 comentarii)


RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

Registrul Auto Român se află alături de fermierii și apicultorii care solicită eliberarea cărții de identitate a vehiculului (CIV) și efectuarea inspecției tehnice periodice (ITP) la domiciliu sau locul ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:30
(17812 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 29 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26956, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ziua de luni, 28 martie ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:20
(2480 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 31 martie 2022, termenul limită pentru depunerea Formularelor 700/010

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane juridice române plătitoare de impozit pe profit care au îndeplinit, la data de 31 decembrie 2021, condițiile ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:00
(19081 vizualizări - 0 comentarii)


DJST Ialomița: Recensământul populației și locuințelor

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează că în intervalul 14-28 martie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru recensământul populației și locuințelor 2021 au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 14:25
(10186 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Sâmbătă, 26 martie a.c., pompierii din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, au acționat pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Țăndărei. La sosirea forțelor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 17:10
(9867 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Și-ar fi bătut părinții

Polițiștii din Grivița au fost sesizați în cursul zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., în jurul orelor 11,00, de o femeie din Traian cu privire la faptul că fratele său îi agresează pe părinți. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:35
(8855 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Incendiatorul unei șire de baloți, reținut

Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Grivița au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 38 de ani, din Grivița, bănuit de comiterea infracțiunilor de «distrugere prin incendiere» și «violare ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:25
(10681 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 28 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26937, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ziua de duminică, 27 martie ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:15
(3638 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 30 de permise reținute, amenzi de peste 150000 de lei

Sâmbătă și duminică, 26/27 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Astfel, au intervenit la 207 evenimente ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:05
(9660 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 27 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26930, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2022, 16:20
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 13 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 26 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26929, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ziua de vineri, 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 15:25
(4970 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În dimineața zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Chirana s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 13:45
(8549 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 25 martie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Flăcările se manifestau violent în ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 21:30
(2806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Vineri, 25 martie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia, a fost organizată «Ziua Porților Deschise», activitate organizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia «Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 16:00
(2724 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de sprijin pentru măsura de stocare a cărnii de porc

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în perioada 25 martie-29 aprilie 2022, la sediul APIA-Aparat Central, se primesc Cererile de sprijin privind ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:40
(11129 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 25 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26916, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de joi, 24 martie ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:15
(5844 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,20%, rata șomajului înregistrat în luna februarie 2022

La sfârșitul lunii februarie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3913 șomeri (din care 1716 femei), rata șomajului fiind de 4,20%, cu 0,98 puncte ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:50
(10843 vizualizări - 0 comentarii)


Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea incendiilor care au cuprins 3 anexe aflate în incinta unor gospodării din localitățile Borănești, Maltezi și Bucu. Cel mai puternic ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:30
(10335 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru stingerea unui număr de 14 incendii, produse pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune, arzând aproximativ 28 hectare de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:15
(10537 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Un grav accident rutier în care au fost rănite cinci persoane (trei adulți și doi copii) s-a produs joi, 24 martie a.c., pe DJ212, între Movila și Fetești în județul Ialomița. Potrivit primelor cercetări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 18:50
(20482 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...