Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

În mai puțin de 10 ani, grație unor investiții în valoare de 85 mili­oane de lei, orașul Fetești a reușit să moderni­zeze rețeaua de apă și canalizare la standar­dele legislative în vigoare. În următoarea pe­rioadă, RAJA SA Constanța intenționează să investească alte 68,2 mili­oane de lei în extinderea frontului de captare a apei și rea­bilitarea rețelei existente. Aceste eforturi in­vestiționale au fost posibile prin implicarea administrației locale și susți­nerea oferită de către edilii locali de-a lungul acestor ani. Fetești este una dintre cele 5 localități din Ialomița, alături de Dridu, Fierbinți Târg, Căzănești și Țăndărei, care a beneficiat de investiții majore în sistemul de alimentare... [citește_tot_articolul]

8 August 2020, 18:10 (6930 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moștenirea administrației Moraru

Moștenirea administrației Moraru

Pe ultima sută de metri a manda­tului său, președintele Consi­liului Județean Ialomița propune 3 aventuri investiționale de anvergură, care vor afecta dezvoltarea economică a Ialomiței în următorii 10 ani. Prima are o valoare estimată de 200 milioane de euro și presupune transformarea aeroportului de la Alexeni într-un nod comercial aerian. A doua, semnată joi, 3 august 2020, generează investiții de 16 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Iar a treia, semnată pe 4 august 2020, reprezintă o investiție de 2 milioane de lei în restaura­rea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» din Slobozia. În urmă, ca realizări concrete, rămân câteva zeci de kilometri de drumuri asfaltate în ultimele... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 20:10 (6223 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Fotbal, Mostiștea Ulmu-Unirea Slobozia 0-2

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Pe o căldură toropitoare, Unirea Slobozia s-a duelat pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași cu Mostiștea Ulmu în meciul tur al barajului pentru promovarea în Liga a II-a. Prima jumătate de oră nu a adus prea multă culoare în joc, elevii lui Enache Costea părând însă mult mai proaspeți. Unirea a etalat o apărare sigură, un mijloc compact și un atac imprevizibil. În minutul 37, Răduca dădea pentru prima dată fiori călărășenilor, dar mingea expediată de el lovea bara. 7 minute mai târziu, Adrian Moldovan este faultat în careu, dar șutul expediat de Toma de la punctul cu var, deși plasat, este mult prea slab, permițând portarului să respingă. După pauză, tot Unirea e la cârma jocului, iar golgheterul... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 13:10 (5084 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Anomalie administrativă

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Concurența de pe piața serviciilor fune­rare generează abuzuri la nivelul Di­rec­ției de Sănătate Publică Ialomița. Radu Paros, administratorul firmei de pompe funebre Petracom SRL, îl acuză pe Dan Noel, directorul DSP Ialomița, că i-a solicitat «auto­ri­zație COVID-19» pentru a-și putea desfășura activita­tea, în condițiile în care legislația nu o impune. În replică la acuzațiile care i-au fost aduse, direc­torul Dan Noel explică faptul că: «Este nevoie de auto­rizarea societății, nu doar a transportului! Aceasta este legislația în vigoare la momentul actual...».

Unde-i lege nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 20:10 (6139 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție a jandarmilor la Fetești

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție în forță a mascaților din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița în seara zilei de marți, 4 august 2020, în cartierul feteștean Vlașca. Aceștia au aplanat un conflict spontan provocat de 4 familii de romi. Miza scandalului l-ar reprezenta plata unei taxe de protecție. Surse judiciare susțin faptul că mai multe persoane vor fi audiate miercuri, 5 august a.c., la sediul Poliției Fetești.

Conflict spontan aplanat de jandarmi Din primele informații, se pare că scandalul a fost provocat de familia unui minor în vârstă de 10 ani, care s-a înecat zilele trecute... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 01:40 (23686 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Fotbal, Unirea Slobozia

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Au trecut mai bine de 5 ani de la ultima prezență a Unirii Slobozia în divizia secundă. A fost o perioadă frumoasă în care echipe precum Rapid sau Iași au plecat de pe «1 Mai» cu coada între picioare. Acea perioadă se poate reedita din sezonul viitor. Se anunță un campionat extrem de disputat în Liga a II-a, la start urmând a fi echipe de tradiție ca Rapid, Petrolul, «U» Cluj, Poli Timișoara sau FC U Craiova. Pe lângă acestea vor mai fi alte 5-6 formații care vor ținti promovarea. Aceasta este însă o discuție pe care o vom trata pe larg la momentul potrivit.

Dublă cu Ulmu fără spectatori... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 17:45 (5160 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Tenis de câmp, «Memorialul Ioan Pinter»

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Trofeul Municipiului Slobozia «Memorialul Ioan Pinter» a debutat sâmbătă, 1 august 2020, ajungând la a XX-a ediție. Ținând cont de actualele împrejurări, faptul că se desfășoară și în acest an reprezintă o adevărată performanță. Îți dai seama de acest aspect dacă parcurgi tabloul competițiilor FRT și vezi câte sunt anulate. Criza sanitară a făcut ca multe concursuri să se îngrămădească în această perioadă, printre acestea fiind campionatele naționale adresate grupelor de vârstă 12 și 18 ani. Trofeul Municipiului Slobozia este inclus în circuitul național FRT și anul acesta se adresează doar categoriei 14 ani. În jur de 50 de copii din toate zonele țării își probează măestria rachetelor pe Arena... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 16:20 (4380 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Miercuri, 5 august 2020, de la orele 17,00, campioana județului Ialomița, Bărăganul Ciulnița, joacă primul meci în drumul către Liga a III-a. Va fi o competiție extrem de grea pentru trupa antrenată de Marius Milea și Cosmin Pană. Prima adversară va fi Steaua București, campioana Capitalei. Echipa antrenată de Daniel Oprița are în componență mulți jucători cu experiență în primele două divizii, exemple fiind Băjenaru, Zaharia sau Morariu. Proba superiorității roș-albaș­trilor a fost dată în primul meci din această grupă. Steaua a trecut cu 8-1 de campioana județu­lui Giurgiu, Ar­geșul Mihăilești. «În ciuda scorului, până la un punct a fost un meci destul de echilibrat. Giurgiuvenii au dat o replică... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 14:10 (3723 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

Handbal

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

După lupte seculare, ședința Consiliului Local Slobozia, din 30 iulie a.c., a adus și finanțarea pentru HCM Slobozia. Consilierii locali au votat în unanimitate sprijinirea financiară a echipei de handbal cu 1 milion de lei, bani care vor reprezenta bugetul pentru sezonul de ligă secundă 2020-2021. «Începând din această săptămână, am intrat în focuri pentru creionarea lotului de jucătoare. Suntem în discuții avansate cu multe handba­liste și eu cred că spre finele săptămânii vom concretiza primele transferuri...» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Va fi un sezon handbalistic imprevizibil, mulți oameni din fenomen preconizând că acesta va începe undeva în luna octombrie... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 12:40 (2667 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Datorii imense la bănci ale ialomițenilor. Un Raport oficial al Băncii Naționale Române cu privire la situațiile credi­telor și depozitelor clienților nebancari arată faptul că ialomițenii au de plătit către entitățile bancare restanțe în va­loare de 154 milioane de lei. Totodată, în primul semestru al anului în curs, persoanele fizice din Ialomița au îm­prumutat de la bănci 7,4 miliarde de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. Conform unei situații statistice a instituției... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 10:50 (2629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Consiliul Județean cheltuie inutil banii publici

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Administrația Moraru a achiziționat în plină Stare de Urgență un autocar MAN în valoarea de 1,366 mi­lioane de lei! Autocarul a staționat timp de 3 luni în fața sediului, iar apoi a fost mutat în curtea firmei Polaris, fiindcă instituția nu dispune de o bază auto proprie. Oficial, autocarul a fost achiziționat «pentru deplasă­rile consilierilor județeni și salariaților la cursuri», însă, până la acest moment, autocarul nu a efectuat nicio cursă.

Uite, mamă, autocarul! În luna martie 2020, în plină Stare de Urgență, în fața Consiliului Județean Ialomița a apărut un autocar ... [citește_tot_articolul]

3 August 2020, 11:20 (4850 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Modificarea cadrului legal prin care o persoană cu handicap poate beneficia de dreptu­rile care i se cuvin îi aduce pe oamenii cu di­zabilități în fața instanțelor de judecată. Dacă în trecut aceștia puteau să solicite modificarea gradului de handicap în cadrul unei comisii speciale, în prezent aceștia trebuie să solicite acest drept doar prin calea instanței. Estimativ, pe rolul Tribunalului Ialomița, în ultimul an, s-au înregistrat 50 de astfel de acțiuni.

Erori legislative îndreptate de judecători
Ceea ce reclamanții solicită judecătorilor este schimbarea încadrării în gradul... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 15:50 (4291 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Porumbeii slobozenilor

Porumbeii slobozenilor

În urmă cu câteva săptămâni, o țiglă desprinsă din șarpanta unui bloc din Ansamblul PECO din Slobozia a căzut pe un trecător. Vinovații au fost găsiți porumbeii. Peste tot în oraș, podurile blocurilor sunt transformate în porumbare. Vinovați sunt porumbeii. În Piața Revoluției, zilnic, oamenii hrănesc până la sațiu stolul de porumbei aciuat în podul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Vinovați sunt... ați ghicit, porumbeii!

Orașul porumbeilor de pripas
Acum câțiva ani aveau doar columbofilii, la marginea orașului. Erau frumoși, erau de rasă, câștigau concursuri de profil... De când... [citește_tot_articolul]

1 August 2020, 12:40 (4369 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Apetența administrației Moraru pentru cheltuirea fondurilor publice nu are limite. Iată o mostră, așa cum rezultă din datele publice oferite de către Muzeul Județean Ialomița, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean. Si, implicit, a președintelui Victor Moraru care e «...unul dintre căpitanii lui Mihai Viteazul... Dacă nu chiar Mihai Viteazul!».

Istoria nu te iartă niciodată Florin Vlad conduce Muzeul Județean Ialomița de peste 20 de ani. Și, suntem convinși, a făcut și lucruri bune pentru instituție. Din păcate, va rămâne în istoria locală pentru declarațiile... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2020, 15:25 (5756 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la Primăria Roșiori

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Primăria Roșiori și-a suspendat activitatea după ce primarul localității și alți doi funcționari au fost depistați pozitiv la testul pentru COVID-19. Edilul primește îngrijiri medicale într-o unitate medicală. Alți 14 funcționari ai instituției sunt izolați la domiciliu.

Primăria Roșiori a intrat în carantină Primăria Roșiori este a treia instituție publică din Ialomița care își suspendă activitatea din cauza COVID-19, după Primăriile Balaciu și Sfântu Gheorghe. Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au confirmat faptul că edilul localității, Nicu Cristea, alături... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 17:40 (6907 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

UPDATE Este nevoie de epidemiologi

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19 în județul Ialomița a lăsat fără locuri libere Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, unitate medicală devenită suport COVID-19. În lipsa locurilor, pacienții ar trebui transferați către Spitalul Municipal Urziceni, cea de-a doua unitate medicală pe care Ministerul Sănătății a desemnat-o să trateze pacienții cu probleme de sănătate provocate de noul Coronavirus. Din păcate, spitalul din Urziceni nu poate trata bolnavii de COVID-19 pentru că nu are medic specializat în Boli Infecțioase care să stabilească schemele de tratament.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 15:40 (7839 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Autoritățile locale din Slobozia sunt fără soluții în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare a zonei centrale a orașului. Potrivit unor documente oficiale, abia în februarie 2021 municipalitatea va face demersuri pentru a scoate la licitație lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției. Până atunci, Primăria Slobozia va cheltui aproximativ 300 mii de lei de lei pentru a actualiza studiile de fezabilitate și a realiza alte proiecte tehnice care să permită deschiderea șantierului. Între timp Adrian Mocioniu, primarul încă în funcție, lansează declarații prin care scuză eșecul administrației sale în legătură cu acest proiect: «Se lucrează la reproiectarea Pieței Revoluției... Am cerut proiectantului soluții de spațiu verde mai mult pentru că nu mai suportam betoanele acelea peste betoane!»... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 11:20 (6707 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din stațiunea Amara, singurele obiective cu potențial turistic din județul Ialomița, sunt puternic afectate de pandemia de COVID-19. Măsurile de protecție impuse de autorități cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu noul Coronavirus dau peste cap planurile hotelierilor în ceea ce privește activitatea pe care o desfășoară. Unitățile de cazare din Amara funcționează la jumătate din capacitate și sunt nevoite să cheltuie mai mulți bani pentru a asigura protecția turiștilor împotriva infectării cu SARS-CoV-2. Cu toate acestea, raportările Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că vara aceasta pentru tratamentele de recuperare, realizate în mare parte la... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 15:50 (6089 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Sistem de canalizare subdimensionat la Miloșești

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Comuna Miloșești a accesat prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 o investiție de 15,3 milioane de lei pentru «sistem de canalizare ape menajere și stație de epurare». Lucrările au început în urmă cu două săptămâni, însă oamenii reclamă că țevile de canalizare sunt subdimensio­nate. «Noi n-am știut, dar ne-au spus muncitorii care lucrează pe străzi... Încă n-o să vedem noi canalizare cât e veacul cu țevile astea. Iar primarul n-are nici o treabă, parcă n-ar trăi și el aici!» susține unul dintre săteni.

Ultima ispravă edilitară a lui Nelu Chițoiu
Locuitorii comunei... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 12:20 (10690 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

«Obiectivul: să încropim o echipă pentru Liga a II-a!»

Handbal, președintele HCM Slobozia Nicolae Goidea

«Obiectivul: să încropim o echipă pentru Liga a II-a!»

Handbalul a ținut capul de afiș în viața sportivă slobozeană într-o perioadă în care fenomenul a intrat în hibernare. HCM Slobozia va primi, în cele din urmă, finanțare pentru Liga Secundă în ședința Consiliului Local din 30 iulie 2020. Președintele Nicolae Goidea nu se arată prea entuziasmat de această perspectivă și atrage din nou atenția că lucrurile se petrec, chiar și la acest nivel, la spartul târgului. Goidea are, de asemenea, un mesaj categoric la adresa oamenilor politici care, voalat sau nu, și-au dat cu părerea despre echipă fără a fi tocmai în cunoștință de cauză...
-Domnule Goidea, așa cum speram cu toții, ședința Consiliului Local Slobozia va aduce, în sfârșit, finanțarea pentru echipă. Care vor fi obiectivele pentru acest sezon?... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 10:55 (3466 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
347 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:40
(5754 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:35
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără prinsă după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 8 mai a.c., de angajata unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 15:30
(5468 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, videoconferință cu structurile din subordine

Luni, 8 mai 2017, la sediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a avut loc o videoconferință în prezența ministrului Agriculturii Petre Daea, la care au participat, alături de secretarul ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:25
(5314 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularul 200-«Declarația privind veniturile realizate din România»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați ca până joi, 25 mai 2017, inclusiv, persoanele fizice care realizează, în mod individual sau într-o formă de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:15
(8819 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă etapă de recrutare a voluntarilor debutează la ISU Ialomița

Campania «Salvator din pasiune» continuă în județul Ialomița. Recrutarea se va organiza în perioada 15-31 mai a.c., iar condițiile pe care trebuie să le îndeplinească cei care doresc să se alăture pompierilor ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:05
(7437 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervoarelor de înmagazinare apă potabilă de la nivelul stației de pompare Căzănești, în ziua de 11 mai 2017, se va sista furnizarea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 13:50
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Sinești. Un mort și trei răniți!

Accident în apropiere de Sinești. Un mort și trei răniți!

Luni, 8 mai a.c., în jurul orelor 17,30, Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor trei. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 23:20
(9097 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Primăria Slobozia: «Ziua Tatălui Slobozean»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea primei ediții a Zilei Tatălui Slobozean. Astfel, duminică, 14 mai 2017, tații din oraș primesc provocarea unui concurs de grătare, pasionații de gătit în ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:35
(5788 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Două persoane sunt cercetate de polițiștii rutieri pentru comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 26 de ani, din București, a fost depistat de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:25
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 5-7 mai a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:20
(5615 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cinci persoane, prinse în flagrant la furat de fier vechi

Polițiștii cercetează cinci persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat, cercetările fiind continuate pentru documentarea întregii activități infracționale Vineri, 5 mai a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 19:05
(7956 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2017

Având în vedere că anul școlar 2016-2017 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2017 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 15:10
(6406 vizualizări - 0 comentarii)


Dezinsecție la Slobozia

În perioada 8-26 mai 2017, între orele 22,00-06,00, Primăria municipiului Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public (parcuri, scuaruri, zone verzi, canale termice, zone de agrement, ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2017, 10:35
(5116 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în zona Fetești. Un tren de marfă s-a ciocnit cu un autotrailer!

Un tren de marfă, care circula pe ruta Constanța-București, a fost implicat într-un accident feroviar, în zona trecerii de cale ferată dintre Fetești și Movila. Garnitura s-a ciocnit de un autotrailer care ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 20:20
(8874 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 4.05.2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 19:35
(12313 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A lovit un copil pe trecerea de pietoni. Șoferul din Buzău a fugit de la locul accidentului!

Un bărbat, de 68 de ani, din județul Buzău, bănuit de comiterea infracțiunilor de «vătămare corporală din culpă» și «părăsirea locului accidentului», a fost identificat de către polițiști. Din cercetări ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 17:05
(7024 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Dosare respinse în programul «Casa Verde»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță titularii de dosare depuse în cadrul  Programului «Casa Verde» clasic-Programul privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2017, 14:40
(7673 vizualizări - 2 comentarii)


Scandal la Bărcănești. Un polițist a fost rănit!

Un incident petrecut în minivacanța de 1 mai s-a consemnat pe raza localității Bărcănești. Din primele informații, se pare că la un botez desfășurat în comună mai multe persoane au provocat un scandal, ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 20:45
(5559 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 70,58%, procent de promovare la Definitivat

Inspectoratul Județean Ialomița anunță creșterea procentului de promovare la examentul anual de Definitivat. Din cei 92 de candidați înscriși, au susținut examenul doar 68. Conform datelor furnizate de ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 19:20
(6051 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița vă face cunoscut faptul că joi, 4 mai  2017, orele 10,00, organizează la sediul instituției o întâlnire de lucru cu contribuabilii în vederea mediatizării ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2017, 18:05
(6535 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie de 1 mai

Aproximativ 300 de polițiști din Ialomița vor fi la datorie în minivacanța de 1 mai. Oamenii legii vor asigura ordinea publică și vor supraveghea traficul rutier, pentru a preveni producerea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 19:45
(5761 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Ziua Internațională a Sănătății și Securității în Muncă»

În data de 28 aprilie, la nivel mondial, se sărbătorește «Ziua Internațională a Sănătății și Securității în Muncă». Evenimentul a fost marcat anul acesta și la Slobozia, de către reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 19:10
(6730 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură inedită la Muzeul Agriculturii

Elevii din Ialomița care participă la Olimpiada Județeană de Arte Plastice, Istoria Artei și Arhitectură își expun lucrările la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Evenimentul se desfășoară marți ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 18:05
(5790 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de inspectorii DSVSA Ialomița

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat în această perioadă o serie de acțiuni de control la firmele care abatorizează și procesează produse din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2017, 17:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Țăndărei, reținut pentru furturi comise în Franța

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 35 de ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Franța au emis un mandat european de arestare. Acesta a comis mai multe furturi pe ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 21:30
(6206 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se oprește furnizarea de gaz

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că vineri, 28 aprilie 2017, între orele 8,00 și 15,00, furnizarea de gaz pe strada Ialomiței, din Slobozia, va fi întreruptă din cauza unor lucrări de reparație și întreținere ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 20:15
(4987 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert «Veniți de luați lumină!»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează joi, 4 mai 2017, a treia ediție a concertului «Veniți de luați lumină!». Evenimentul se desfășoară la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2017, 19:05
(6242 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat după ce și-a înjunghiat soția

Procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Grigore Nicolae, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2017, 17:15
(7697 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat suplimentar în ultimele 48 de ore în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2017, 16:35
(6100 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...