Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

În mai puțin de 10 ani, grație unor investiții în valoare de 85 mili­oane de lei, orașul Fetești a reușit să moderni­zeze rețeaua de apă și canalizare la standar­dele legislative în vigoare. În următoarea pe­rioadă, RAJA SA Constanța intenționează să investească alte 68,2 mili­oane de lei în extinderea frontului de captare a apei și rea­bilitarea rețelei existente. Aceste eforturi in­vestiționale au fost posibile prin implicarea administrației locale și susți­nerea oferită de către edilii locali de-a lungul acestor ani. Fetești este una dintre cele 5 localități din Ialomița, alături de Dridu, Fierbinți Târg, Căzănești și Țăndărei, care a beneficiat de investiții majore în sistemul de alimentare... [citește_tot_articolul]

8 August 2020, 18:10 (6930 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moștenirea administrației Moraru

Moștenirea administrației Moraru

Pe ultima sută de metri a manda­tului său, președintele Consi­liului Județean Ialomița propune 3 aventuri investiționale de anvergură, care vor afecta dezvoltarea economică a Ialomiței în următorii 10 ani. Prima are o valoare estimată de 200 milioane de euro și presupune transformarea aeroportului de la Alexeni într-un nod comercial aerian. A doua, semnată joi, 3 august 2020, generează investiții de 16 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Iar a treia, semnată pe 4 august 2020, reprezintă o investiție de 2 milioane de lei în restaura­rea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» din Slobozia. În urmă, ca realizări concrete, rămân câteva zeci de kilometri de drumuri asfaltate în ultimele... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 20:10 (6223 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Fotbal, Mostiștea Ulmu-Unirea Slobozia 0-2

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Pe o căldură toropitoare, Unirea Slobozia s-a duelat pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași cu Mostiștea Ulmu în meciul tur al barajului pentru promovarea în Liga a II-a. Prima jumătate de oră nu a adus prea multă culoare în joc, elevii lui Enache Costea părând însă mult mai proaspeți. Unirea a etalat o apărare sigură, un mijloc compact și un atac imprevizibil. În minutul 37, Răduca dădea pentru prima dată fiori călărășenilor, dar mingea expediată de el lovea bara. 7 minute mai târziu, Adrian Moldovan este faultat în careu, dar șutul expediat de Toma de la punctul cu var, deși plasat, este mult prea slab, permițând portarului să respingă. După pauză, tot Unirea e la cârma jocului, iar golgheterul... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 13:10 (5084 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Anomalie administrativă

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Concurența de pe piața serviciilor fune­rare generează abuzuri la nivelul Di­rec­ției de Sănătate Publică Ialomița. Radu Paros, administratorul firmei de pompe funebre Petracom SRL, îl acuză pe Dan Noel, directorul DSP Ialomița, că i-a solicitat «auto­ri­zație COVID-19» pentru a-și putea desfășura activita­tea, în condițiile în care legislația nu o impune. În replică la acuzațiile care i-au fost aduse, direc­torul Dan Noel explică faptul că: «Este nevoie de auto­rizarea societății, nu doar a transportului! Aceasta este legislația în vigoare la momentul actual...».

Unde-i lege nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 20:10 (6139 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție a jandarmilor la Fetești

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție în forță a mascaților din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița în seara zilei de marți, 4 august 2020, în cartierul feteștean Vlașca. Aceștia au aplanat un conflict spontan provocat de 4 familii de romi. Miza scandalului l-ar reprezenta plata unei taxe de protecție. Surse judiciare susțin faptul că mai multe persoane vor fi audiate miercuri, 5 august a.c., la sediul Poliției Fetești.

Conflict spontan aplanat de jandarmi Din primele informații, se pare că scandalul a fost provocat de familia unui minor în vârstă de 10 ani, care s-a înecat zilele trecute... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 01:40 (23686 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Fotbal, Unirea Slobozia

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Au trecut mai bine de 5 ani de la ultima prezență a Unirii Slobozia în divizia secundă. A fost o perioadă frumoasă în care echipe precum Rapid sau Iași au plecat de pe «1 Mai» cu coada între picioare. Acea perioadă se poate reedita din sezonul viitor. Se anunță un campionat extrem de disputat în Liga a II-a, la start urmând a fi echipe de tradiție ca Rapid, Petrolul, «U» Cluj, Poli Timișoara sau FC U Craiova. Pe lângă acestea vor mai fi alte 5-6 formații care vor ținti promovarea. Aceasta este însă o discuție pe care o vom trata pe larg la momentul potrivit.

Dublă cu Ulmu fără spectatori... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 17:45 (5160 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Tenis de câmp, «Memorialul Ioan Pinter»

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Trofeul Municipiului Slobozia «Memorialul Ioan Pinter» a debutat sâmbătă, 1 august 2020, ajungând la a XX-a ediție. Ținând cont de actualele împrejurări, faptul că se desfășoară și în acest an reprezintă o adevărată performanță. Îți dai seama de acest aspect dacă parcurgi tabloul competițiilor FRT și vezi câte sunt anulate. Criza sanitară a făcut ca multe concursuri să se îngrămădească în această perioadă, printre acestea fiind campionatele naționale adresate grupelor de vârstă 12 și 18 ani. Trofeul Municipiului Slobozia este inclus în circuitul național FRT și anul acesta se adresează doar categoriei 14 ani. În jur de 50 de copii din toate zonele țării își probează măestria rachetelor pe Arena... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 16:20 (4380 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Miercuri, 5 august 2020, de la orele 17,00, campioana județului Ialomița, Bărăganul Ciulnița, joacă primul meci în drumul către Liga a III-a. Va fi o competiție extrem de grea pentru trupa antrenată de Marius Milea și Cosmin Pană. Prima adversară va fi Steaua București, campioana Capitalei. Echipa antrenată de Daniel Oprița are în componență mulți jucători cu experiență în primele două divizii, exemple fiind Băjenaru, Zaharia sau Morariu. Proba superiorității roș-albaș­trilor a fost dată în primul meci din această grupă. Steaua a trecut cu 8-1 de campioana județu­lui Giurgiu, Ar­geșul Mihăilești. «În ciuda scorului, până la un punct a fost un meci destul de echilibrat. Giurgiuvenii au dat o replică... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 14:10 (3723 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

Handbal

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

După lupte seculare, ședința Consiliului Local Slobozia, din 30 iulie a.c., a adus și finanțarea pentru HCM Slobozia. Consilierii locali au votat în unanimitate sprijinirea financiară a echipei de handbal cu 1 milion de lei, bani care vor reprezenta bugetul pentru sezonul de ligă secundă 2020-2021. «Începând din această săptămână, am intrat în focuri pentru creionarea lotului de jucătoare. Suntem în discuții avansate cu multe handba­liste și eu cred că spre finele săptămânii vom concretiza primele transferuri...» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Va fi un sezon handbalistic imprevizibil, mulți oameni din fenomen preconizând că acesta va începe undeva în luna octombrie... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 12:40 (2667 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Datorii imense la bănci ale ialomițenilor. Un Raport oficial al Băncii Naționale Române cu privire la situațiile credi­telor și depozitelor clienților nebancari arată faptul că ialomițenii au de plătit către entitățile bancare restanțe în va­loare de 154 milioane de lei. Totodată, în primul semestru al anului în curs, persoanele fizice din Ialomița au îm­prumutat de la bănci 7,4 miliarde de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. Conform unei situații statistice a instituției... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 10:50 (2629 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Consiliul Județean cheltuie inutil banii publici

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Administrația Moraru a achiziționat în plină Stare de Urgență un autocar MAN în valoarea de 1,366 mi­lioane de lei! Autocarul a staționat timp de 3 luni în fața sediului, iar apoi a fost mutat în curtea firmei Polaris, fiindcă instituția nu dispune de o bază auto proprie. Oficial, autocarul a fost achiziționat «pentru deplasă­rile consilierilor județeni și salariaților la cursuri», însă, până la acest moment, autocarul nu a efectuat nicio cursă.

Uite, mamă, autocarul! În luna martie 2020, în plină Stare de Urgență, în fața Consiliului Județean Ialomița a apărut un autocar ... [citește_tot_articolul]

3 August 2020, 11:20 (4850 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Modificarea cadrului legal prin care o persoană cu handicap poate beneficia de dreptu­rile care i se cuvin îi aduce pe oamenii cu di­zabilități în fața instanțelor de judecată. Dacă în trecut aceștia puteau să solicite modificarea gradului de handicap în cadrul unei comisii speciale, în prezent aceștia trebuie să solicite acest drept doar prin calea instanței. Estimativ, pe rolul Tribunalului Ialomița, în ultimul an, s-au înregistrat 50 de astfel de acțiuni.

Erori legislative îndreptate de judecători
Ceea ce reclamanții solicită judecătorilor este schimbarea încadrării în gradul... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 15:50 (4291 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Porumbeii slobozenilor

Porumbeii slobozenilor

În urmă cu câteva săptămâni, o țiglă desprinsă din șarpanta unui bloc din Ansamblul PECO din Slobozia a căzut pe un trecător. Vinovații au fost găsiți porumbeii. Peste tot în oraș, podurile blocurilor sunt transformate în porumbare. Vinovați sunt porumbeii. În Piața Revoluției, zilnic, oamenii hrănesc până la sațiu stolul de porumbei aciuat în podul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Vinovați sunt... ați ghicit, porumbeii!

Orașul porumbeilor de pripas
Acum câțiva ani aveau doar columbofilii, la marginea orașului. Erau frumoși, erau de rasă, câștigau concursuri de profil... De când... [citește_tot_articolul]

1 August 2020, 12:40 (4369 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Apetența administrației Moraru pentru cheltuirea fondurilor publice nu are limite. Iată o mostră, așa cum rezultă din datele publice oferite de către Muzeul Județean Ialomița, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean. Si, implicit, a președintelui Victor Moraru care e «...unul dintre căpitanii lui Mihai Viteazul... Dacă nu chiar Mihai Viteazul!».

Istoria nu te iartă niciodată Florin Vlad conduce Muzeul Județean Ialomița de peste 20 de ani. Și, suntem convinși, a făcut și lucruri bune pentru instituție. Din păcate, va rămâne în istoria locală pentru declarațiile... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2020, 15:25 (5756 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la Primăria Roșiori

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Primăria Roșiori și-a suspendat activitatea după ce primarul localității și alți doi funcționari au fost depistați pozitiv la testul pentru COVID-19. Edilul primește îngrijiri medicale într-o unitate medicală. Alți 14 funcționari ai instituției sunt izolați la domiciliu.

Primăria Roșiori a intrat în carantină Primăria Roșiori este a treia instituție publică din Ialomița care își suspendă activitatea din cauza COVID-19, după Primăriile Balaciu și Sfântu Gheorghe. Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au confirmat faptul că edilul localității, Nicu Cristea, alături... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 17:40 (6908 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

UPDATE Este nevoie de epidemiologi

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19 în județul Ialomița a lăsat fără locuri libere Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, unitate medicală devenită suport COVID-19. În lipsa locurilor, pacienții ar trebui transferați către Spitalul Municipal Urziceni, cea de-a doua unitate medicală pe care Ministerul Sănătății a desemnat-o să trateze pacienții cu probleme de sănătate provocate de noul Coronavirus. Din păcate, spitalul din Urziceni nu poate trata bolnavii de COVID-19 pentru că nu are medic specializat în Boli Infecțioase care să stabilească schemele de tratament.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 15:40 (7839 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Autoritățile locale din Slobozia sunt fără soluții în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare a zonei centrale a orașului. Potrivit unor documente oficiale, abia în februarie 2021 municipalitatea va face demersuri pentru a scoate la licitație lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției. Până atunci, Primăria Slobozia va cheltui aproximativ 300 mii de lei de lei pentru a actualiza studiile de fezabilitate și a realiza alte proiecte tehnice care să permită deschiderea șantierului. Între timp Adrian Mocioniu, primarul încă în funcție, lansează declarații prin care scuză eșecul administrației sale în legătură cu acest proiect: «Se lucrează la reproiectarea Pieței Revoluției... Am cerut proiectantului soluții de spațiu verde mai mult pentru că nu mai suportam betoanele acelea peste betoane!»... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 11:20 (6707 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din stațiunea Amara, singurele obiective cu potențial turistic din județul Ialomița, sunt puternic afectate de pandemia de COVID-19. Măsurile de protecție impuse de autorități cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu noul Coronavirus dau peste cap planurile hotelierilor în ceea ce privește activitatea pe care o desfășoară. Unitățile de cazare din Amara funcționează la jumătate din capacitate și sunt nevoite să cheltuie mai mulți bani pentru a asigura protecția turiștilor împotriva infectării cu SARS-CoV-2. Cu toate acestea, raportările Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că vara aceasta pentru tratamentele de recuperare, realizate în mare parte la... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 15:50 (6089 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Sistem de canalizare subdimensionat la Miloșești

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Comuna Miloșești a accesat prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 o investiție de 15,3 milioane de lei pentru «sistem de canalizare ape menajere și stație de epurare». Lucrările au început în urmă cu două săptămâni, însă oamenii reclamă că țevile de canalizare sunt subdimensio­nate. «Noi n-am știut, dar ne-au spus muncitorii care lucrează pe străzi... Încă n-o să vedem noi canalizare cât e veacul cu țevile astea. Iar primarul n-are nici o treabă, parcă n-ar trăi și el aici!» susține unul dintre săteni.

Ultima ispravă edilitară a lui Nelu Chițoiu
Locuitorii comunei... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 12:20 (10691 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

«Obiectivul: să încropim o echipă pentru Liga a II-a!»

Handbal, președintele HCM Slobozia Nicolae Goidea

«Obiectivul: să încropim o echipă pentru Liga a II-a!»

Handbalul a ținut capul de afiș în viața sportivă slobozeană într-o perioadă în care fenomenul a intrat în hibernare. HCM Slobozia va primi, în cele din urmă, finanțare pentru Liga Secundă în ședința Consiliului Local din 30 iulie 2020. Președintele Nicolae Goidea nu se arată prea entuziasmat de această perspectivă și atrage din nou atenția că lucrurile se petrec, chiar și la acest nivel, la spartul târgului. Goidea are, de asemenea, un mesaj categoric la adresa oamenilor politici care, voalat sau nu, și-au dat cu părerea despre echipă fără a fi tocmai în cunoștință de cauză...
-Domnule Goidea, așa cum speram cu toții, ședința Consiliului Local Slobozia va aduce, în sfârșit, finanțarea pentru echipă. Care vor fi obiectivele pentru acest sezon?... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 10:55 (3466 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
346 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: S-au bătut în curtea școlii

Trei eleve ale unei școli din Slobozia au intrat în atenția polițiștilor după ce au fost surprinse agresîndu-se în curtea instituției de învățămînt. Minorele au fost observate de o patrulă de jandarmi care ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 20:10
(4750 vizualizări - 5 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții destinate fermierilor din sectorul laptelui

Între 22 martie-8 aprilie 2016, fermierii din sectorul laptelui și produselor lactate sînt așteptați la sediul Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița pentru a-și depune documentele ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 19:10
(4269 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Dezbateri publice pentru contribuabili

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează faptul că, la data de 28 martie 2016, începînd cu orele 10,00, la sediul instituției din Slobozia se vor desfășura o serie de dezbateri publice ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 18:15
(7005 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante în Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție în această perioadă 389 de noi locuri de muncă. Acestea sînt destinate atît șomerilor indemnizați, cît și celor neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 17:20
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Conducea sub influența alcoolului

1,057 miligrame alcool pur în aerul expirat a fost valoarea alcoolemiei pe care polițiștii ialomițeni au descoperit-o în urma unui test alcoolscop la care a fost supus un șofer. Bărbatul, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 16:15
(4594 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie de 45 de ani, din Urziceni, a fost rănită, după ce șoferul unei mașini, identificat în persoana unui tînăr de 28 de ani din aceeași localitate, a lovit-o chiar cînd aceasta traversa regulamentar ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 15:15
(6087 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în rîndul elevilor

Efective de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au efectuat, în perioada 22-24 martie 2016, mai multe activități preventive în școlile din județ. La întîlnirile cu oamenii legii au răspuns prezent 400 de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 14:10
(5152 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Dosar penal pentru conducere ilegală

Un bărbat, de 37 de ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști pe raza localității Drăgoești, conducînd în stare de ilegalitate. Bărbatul se afla la volan deși dreptul său de a conduce vehicule fusese ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 13:20
(5205 vizualizări - 1 comentariu)


Săveni: Reținut și trimis după gratii

Polițiștii ialomițeni au reținut un tînăr, de 29 de ani, din Săveni, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea. Acesta a fost condamnat la 2 de închisoare cu executare pentru tulburarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 12:15
(5897 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul extern de securitate și sănătate în muncă AVD EXPERT

angajează
INSPECTOR SECURITATEA MUNCII
Cerințe minimale:
-Curs de securitate și sănătate
în muncă-durata 80 ore
-Permis conducător auto
categoria B
Constituie un avantaj:
-curs cadru tehnic domeniul PSI
sau inspector de protecție civilă
și autorizație de operator de RSVTI
Informații suplimentare:
șos. Amara, nr. 19, incinta AMPA,
birou 11, loc. Slobozia,
telefon 0725/016.262

22 Martie 2016, 21:05


Traian: Nou-născut, ucis de nitriții din apă

În urmă cu o săptămînă, doi frați gemeni, de două luni, din localitatea Traian, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în stare gravă, intoxicați cu nitriți. Copiilor le-a fost pregătit laptele ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 20:15
(9192 vizualizări - 1 comentariu)


Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în baza mecanismului de cooperare integrată pentru combaterea șederii ilegale și a traficului de migranți, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 18:55
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu motocicleta

Luni, 21 martie 2016, în jurul orei 18.00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:55
(6857 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Pește fără documente de proveniență și unelte de pescuit comercial au fost confiscate de polițiști în urma unor controale efectuate în trafic. Doi bărbați de 26, respectiv 32 de ani, ambii din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:10
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au plantat copaci de «Ziua Internațională a Pădurii»

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au plantat luni, 21 martie 2016, puieți din specia paltin, la sedii ale posturilor de poliție comunale și la sediile polițiilor municipale și ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:40
(5480 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Navigare în siguranță pe internet

Peste 200 de elevi din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», ambele din Slobozia, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul online. Astfel ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:20
(6736 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 64 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:45
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane.
Astfel, vineri, 18 martie 2016, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:05
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Giurgeni și Rădulești

Sîmbătă dimineață, 19 martie 2016, în jurul orei 3,20, o locuință a unui cetățean din localitatea Giurgeni a fost cuprinsă de flăcări. Două autospeciale de lucru cu apă și spumă și un echipaj SMURD s-au ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 17:15
(6658 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 384 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 martie 2016, sînt disponibile 384 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 16:10
(6755 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 13 permise auto reținute, amenzi de peste 69500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 18-20 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 13:40
(7206 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie, «Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare Zilei Poliției Române, polițiștii ialomițeni organizează miercuri, 23 martie 2016, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise» pentru cetățenii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 12:25
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Un camion încărcat cu floarea soarelui, ce se deplasa pe DJ 213 în dimineața zilei de vineri, 18 martie 2016, s-a răsturnat pe partea carosabilă, în apropierea localității Gura Ialomiței. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 11:15
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: «Postul Mare», pe înțelesul copiilor

Protopopiatul Slobozia, împreună cu cei 20 de copii incluși în proiectul after-school «Un viitor mai bun pentru copiii din Mărculești», a organizat în localitatea Mărculești o serie de dezbateri privitoare ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 10:10
(5165 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent, prins la furat

O patrulă de jandarmi a identificat un adolescent, de 15 ani, din Fetești, cunoscut cu antecedente penale, care avea asupra lui o sacoșă în care transporta bunuri furate dintr-un tren de călători. Forțele ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 09:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accidente la Manasia și Fierbinți

Poliția a fost sesizată miercuri, 16 martie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 16:20
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Poliției Municipiului Fetești au organizat și desfășurat miercuri, 16 martie a.c., pe raza municipiului și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de prevenire și combatere a braconajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 15:50
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii din România, prezent la expoziția internațională «Tradiții culturale în Balcani»

Muzeul Județean Buzău a vernisat, în data de 15 martie 2016, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», desfășurată în cadrul evenimentelor cultural-educative «Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău», expoziție ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 12:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de16.03.2016 efectuează plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură în conturile solicitanților înscrise ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 11:10
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița susține angajarea forței de muncă

În perioada 14.03-8.04.2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița derulează o campanie de vizite la agenții economici din județ. Obiectivele acestei acțiuni constau în informarea angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 19:25
(5320 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...