Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 2000 de ialomițeni așteaptă susținerea examenului pentru obținerea permisului auto

Peste 2000 de ialomițeni așteaptă susținerea examenului pentru obținerea permisului auto

Pandemia de COVID-19 a dat peste cap activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița (SPCRPCIV). Fără un număr suficient de polițiști, instituția caută soluții pentru a face față numărului mare de candidați care trebuie exa­minați în vederea susținerii testelor pentru obținerea permisului de conducere. Estimativ, peste 2000 de persoane trebuie reprogramate pentru a participa doar la proba teoretică a testării. Sala de examinare, unică la nivelul județului, se deschide abia de săptămâna viitoare.

Se caută soluții Serviciul ... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2020, 12:40 (9943 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Frizerie cu dosar penal

La Slobozia

Frizerie cu dosar penal

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspec­to­ra­tului de Poliție al Județului Ialomița fac cercetări într-un dosar penal privind fapte de «evaziune fiscală» comise de reprezentanții unei frizerii din Slobozia. Potrivit informațiilor, respectiva unitate a fost deschisă ilegal în perioada Sării de Urgență și a oferit servicii mai multor clienți.

Verificările sunt în curs Pe toată perioada Stării de Urgență, activitatea cabinetelor stomatologice, a cabinetelor medicale private, precum și a saloanelor de înfrumusețare și frizeriilor a fost suspendată prin Ordonanțele... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2020, 10:55 (15480 vizualizări - 37 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deputatul Pop vrea naționalizarea patrimoniului UTC

Deputatul Pop vrea naționalizarea patrimoniului UTC

Sunt luni bune de când l-am pierdut din vedere pe deputatul Andrei Pop. El însă a conti­nuat să-și facă datoria de parlamentar (încă PSD) și să uimească alegătorii cu ideile lui revoluționare despre eco­nomie și politică. Ba, chiar, între timp, a avut șansa de a fi martor la publicarea normelor la Legea Bullying-ului, sin­gura sa realizare notabilă de-a lungul între­gului mandat. Însă nu despre nevolnicia zbaterilor sale publice am decis să pomenim azi...

Populism cu idei încrețite
...ci despre o postare apărută pe FB la începutul acestei luni și răsărită, nu ne îndoim, din mintea... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2020, 17:10 (5106 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre primele județe din țară privind solicitările pentru plata subvenției pe suprafață

Ialomița, printre primele județe din țară privind solicitările pentru plata subvenției pe suprafață

La începutul acestei săptămâni a expirat data limită de depunere a documentelor necesare obținerii subvenției aferente plății pe suprafață. Totuși, oficialii APIA Ialomița au precizat faptul că termenul se va prelungi cu 25 de zile, însă fermierii care nu au făcut demersurile în termenul estimat inițial vor fi penalizați cu 1% pe ziua de întârziere din suma totală pe care aceștia urmează să o încaseze. Datele oficiale arată că la nivelul județului suprafața declarată până acum depășește 363 mii de hectare.

Sprijin financiar pentru fermieri
Conform calendarului, termenul limită... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2020, 14:40 (4347 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Miloșești îngroapă gunoiul în câmp

La fel ca peste tot în Ialomița

Autoritățile din Miloșești îngroapă gunoiul în câmp

Autoritățile din Miloșești sunt acuzate de locuitorii comunei că îngroapă de­șeurile... în câmp! Groapa de gunoi de la marginea comunei Miloșești are o suprafață care depășește un hectar. «În săptămâna Paștelui au dat foc la gunoi, că nu mai făceau față... Toată valea s-a umplut de fum. Și oamenii sunt răi, dar nici ei nu fac nimica!» se plânge un locuitor care are casa în zonă.

Muntele de gunoi... de pe vale În anul 2015, la 6 ani după ce Ialomița a raportat oficial închiderea a 150 de gropi de gunoi, ziarul nostru relata despre situația dramatică cu care se confruntau locuitorii din... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2020, 10:55 (5299 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șantierul din Grădina de Vară de la Amara

Adio Festivalul Tinereții 2020

Șantierul din Grădina de Vară de la Amara

Lucrările de reabilitare pentru Grădina de Vară de la Amara sunt în curs de desfășurare. Conform estimărilor oficiale, la acest moment au fost realizate 50% din investiții. Primarul Ion Măiță susține că nu vrea să intre în istorie ca «primul primar care a oprit Festivalul»... La acest moment niciun demers procedural legat de derulare a Festivalului nu a fost inițiat!

O investiție riscantă În urmă cu 8 luni, administrația locală din Amara semna un contract de finanțare în va­loare de 13,8 milioane de lei pentru reabilita­rea Grădinii de Vară. Obiectivul reprezintă locul de desfășurare... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2020, 16:40 (5532 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu îngroapă echipa de handbal a Sloboziei

Primarul Adrian Mocioniu îngroapă echipa de handbal a Sloboziei

bonus: Adevărul despre HCM Slobozia

Echipa de handbal a Sloboziei este pe punctul de a rata șansa de a juca un nou sezon în Liga Națională. Unul dintre principalii artizani ai acestui eșec este primarul Adrian Mocioniu. El a declarat încă din anul 2017 că dorește redirecționarea fondurilor bugetare către fotbal. Președintele HCM, Nicolae Goidea, susține că cele 2 milioane de lei care ar putea fi alocați echipei la ședința Consiliului Local de la sfârșitul acestei luni sunt «risipă de bani publici». Decizia finală va fi luată joi, 25 iunie 2020, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia.

Puțină istorie sportivă locală... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2020, 20:10 (11382 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Turul la Ulmu, returul la Slobozia

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Turul la Ulmu, returul la Slobozia

La sediul Federației Române de Fotbal s-a tras la sorți modul în care se vor disputa meciu­rile barajul pentru promovarea în Liga a II-a. Vă reamintim că, în urma înghețării sezonului actual al Ligii a III-a, Unirea Slobozia va trebui să susțină un baraj tur-retur contra ocupantei locului 2, Mostiștea Ulmu. În urma tragerii la sorți, călărășenii au fost desemnați să găzduiască manșa tur. Cei de la Mostiștea nu știu dacă încă vor juca acest meci la Ulmu sau la Călărași. Așa cum ne-a obișnuit în ultima vreme, Ilie Lemnaru, președintele Unirii Slobozia, păstrează un discurs plin de siguranță: «Nu am avut preferințe în ceea ce privește modul de desfășurare a barajului... Nu văd un avantaj sau un dezavantaj... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2020, 17:05 (5401 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 116 mii hectare de terenuri agricole calamitate

Peste 80% din culturi sunt afectate

Ialomița are 116 mii hectare de terenuri agricole calamitate

Seceta pedologică extremă cu care Ialomița se confruntă de mai bine de 6 luni a produs pagube însemnate pe câmpurile din județ. Estimările oficiale arată că din cele 146 mii hectare pe care au fost însămânțate culturi de toamnă, peste 116 mii au fost declarate calamitate în proporție de peste 80%. Lipsa apei din sol a afectat și culturile de primăvară. Specialiștii Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița au precizat că termenul estimat pentru verificarea stadiului culturilor de floarea-soarelui sau porumb se va încheia pe data de 7 iulie 2020.

Verificările la final, banii mai târziu... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2020, 14:55 (5258 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Raluca Nicolae, la «U» Cluj

Handbal, HCM Slobozia

Raluca Nicolae, la «U» Cluj

Incertitudinea care încă planează asupra viitorului HCM Slobozia face ca jucătoarele să-și găsească una câte una alte destinații. Surpriza plăcută a acestei perioade de transferuri o constituie angajamentul pe care extrema stângă Raluca Nicolae l-a semnat cu Universitatea Cluj. Raluca a avut apariții sporadice în meciurile HCM Slobozia din acest sezon, iar faptul că ea rămâne în Liga Națională arată că, probabil, ar fi me­ritat mai multe șanse la echipa ialomițeană. În vârstă de 21 de ani, Raluca Nicolae a fost jucătoarea HCM Slobozia în ultimele 3 sezoane. «Am ales „U“ Cluj pentru că este o echipă cu potențial și ambițioasă. Îmi doresc să contribui la îndeplinirea tuturor obiectivelor noului... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2020, 13:20 (3764 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Antrenorul Adrian Mihalcea, debut în Liga I

Fotbal

Antrenorul Adrian Mihalcea, debut în Liga I

Putem spune că fotbalul ialomițean a atins duminică, 21 iunie 2020, o nouă bornă a performanței.O dată cu debutul pe banca lui la Dinamo, Adrian Mihalcea, 44 de ani, a devenit primul antrenor ialomițean care conduce o echipă pe prima scenă a fotbalului românesc. Mihalcea a început cariera de antrenor chiar la Unirea Slobozia, în 2013, după ce și-a încheiat cariera de jucător tot la echipa noastră. De numele lui se leagă cea mai bună clasare din istoria galben-albaștrilor, locul 3 în Liga a II-a în sezonul 2013-2014. A antrenat la Slobozia până în februarie 2015. A mai fost ulterior pe banca altor 3 divizionare secunde: Dunărea Călărași, UTA Arad și Dacia Mioveni. Înainte de Dinamo, a mai fost... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2020, 12:40 (4047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sunt candidatul orașului meu!»

Dragoș Soare se pregătește să câștige alegerile la Slobozia

«Sunt candidatul orașului meu!»

Candidatul PNL pentru funcția de primar al municipiului Slobozia, Dragoș Soare, este decis să ofere locuitorilor orașului o alternativă administrativă: «Nu sunt doar un candidat... Reprezint o generație! Generația celor pentru care Slobozia este casa lor, nu doar un oraș în care trăiesc de la un mandat la altul...».

Un candidat pentru două mandate
Dragoș Soare este consilier județean PNL. El a fost nominalizat în primăvara anului 2019 pe lista de candidați a partidului pentru Alegerile Europarlamentare. Și este primul care și-a anunțat candidatura pentru funcția de primar... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2020, 11:10 (5696 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 5 medii de 10 la Evaluarea Națională 2020

Ialomița are 5 medii de 10 la Evaluarea Națională 2020

Luni, 22 iunie 2020, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele la Evaluarea Națională 2020, înainte de rezolvarea contestațiilor. În Ialomița au fost obținute 5 medii de 10, toate aparținând unor elevi de la școlile gimnaziale și liceele din municipiul Slobozia.

Rezultate anonimizate
Cele 5 medii de 10 au fost obținute de elevi ai Liceului de Arte «Ionel Perlea», Colegiului Național «Mihai Viteazul» și Școlii Gimnaziale Nr. 3, unități de învățământ din municipiul Slobozia. Față de anii trecuți, la Evaluarea Națională 2020, Ministerul Educației a decis să anonimizeze numele... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2020, 16:00 (7474 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Starea de Urgență a lăsat nevaccinați peste 2300 de copii

În Ialomița

Starea de Urgență a lăsat nevaccinați peste 2300 de copii

Pe lângă accesul bolnavilor în spitale, pandemia de COVID-19 a blocat și campania de vaccinare a copiilor împotriva rujeolei. Datele Direcției de Sănătate Publică arată că au rămas nevaccinați peste 2300 de copii, cu vârste cuprinse între 0 și 12 ani.

Se caută soluții Pentru că mare parte dintre angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au fost mobilizați pentru a desfășura anchetele epidemiologice ale persoanelor bolnave de COVID-19, monitorizarea vaccinării anti-rujeolice a trecut într-un plan secund. Astfel, pe toată perioada Stării de Urgență, s-a redus numărul copiilor vaccinați... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2020, 14:40 (4317 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Anul acesta se împlinesc 2 ani de când organele judiciare au demarat cercetă­rile în dosarul «Terra Toursim», fără ca vinovații să fie trași la răspundere. Ancheta a fost uitată în birourile Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în timp ce societateaa cere Tribunalului Călărași să aprobe intrarea în faliment. În ceea ce privește despăgubirile, niciunul clienții păgubiți nu și-a primit banii înapoi. Potrivit instanței de judecată, aceștia s-au înscris la masa credală și așteaptă decizia judecătorilor.

Filmul unui scandal... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2020, 10:50 (6348 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Windsurfer de Bărăgan

Windsurfer de Bărăgan

Are 58 de ani și povești de spus cât pentru 10 vieți. A venit de la Bacău, prin ’85, ca să se antreneze pentru concursurile naționale de windsurf. Da, da, ați auzit bine! A câștigat concursuri ani la rând, grație celor 3 hoteluri de la Amara. Și pentru că l-a mistuit pasiunea asta pentru windsurf. Îl mistuie și acum, deși doctorul i-a recomandat să renunțe. Dacă vreți să-l cunoașteți, într-o zi când se întețește vântul, dați o fugă până la Amara. Sau la Fundata, sau la Siutghiol, unde a fost campion național de atâtea ori. Va fi acolo, vă garantăm!

Placă de surf din elice de elicopter... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2020, 11:40 (4519 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte edilitare în desfășuare la Fetești

Proiecte edilitare în desfășuare la Fetești

Administrația locală a municipiului Fetești continuă proiectele de utilitate publică demarate la nivelul orașului. În cel mai scurt timp, locuitorii din municipiu își vor putea petrece timpul liber făcând mișcare pe terenul sintentic amenajat de autoritățile locale. De asemenea, în această perioadă se continuă și proiectul multianual de reabilitare și modernizare a celor mai importante artere de circulație.

Sprijin pentru iubitorii de mișcare Primăria Municipiului Fetești, prin Direcția de Administrare a Domeniului Public, amenajează în această perioadă un teren sintetic. Amplasat în... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2020, 12:20 (4307 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Haos în spitalele din Ialomița din cauza pandemiei de COVID-19

Haos în spitalele din Ialomița din cauza pandemiei de COVID-19

bonus: Bolnavii de TBC, fără supraveghere

Pandemia de COVID-19 a creat un adevărat haos în sistemul medical la nivelul întregii țări. Și în Ialomița sute de oameni s-au aflat în imposibilitatea de a avea acces la servicii medicale. Managerii unităților medicale din județul nostru declară public faptul că cei mai afectați au fost bolnavii cronici care nu au mai avut acces la tratamente și consultații, iar acum starea lor de sănătate s-a înrăutățit. Estimările arată că, în ultimele 3 luni, în spitalele din județ s-au prezentat cu 1500 de pacienți mai puțin decât înainte de debutul pandemiei de COVID-19.

Acces în spital, doar cu programare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 13:10 (12209 vizualizări - 25 comentarii)

SPORT

Campioana se va stabili pe teren

Fotbal, Liga a IV-a

Campioana se va stabili pe teren

Criza sanitară prin care încă trecem a curmat evoluția firească a campionatelor de fotbal județene. Suntem probabil județul cu cea mai largă reprezentare la acest nivel și putem vorbi de mii de fotbaliști amatori cărora li s-a îngrădit dreptul de a-și urma pasiunea la final de săptămână. Dar cum și aici avem ca peste tot ierarhii care trebuie să-și găsească o finalitate, conducătorii AJF au mari bătăi de cap în această perioadă. Să luăm exemplul Ligii a IV-a ialomițene, care a tras obloanele după 17 etape. Prin urmare, într-o desfășurare normală mai erau de parcurs 13 runde și se anunța cel mai aprins final de sezon din ultimul deceniu. Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei acumulaseră 38 de... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 11:55 (3818 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Copiii, aproape de reîntâlnirea cu sportul

Copiii, aproape de reîntâlnirea cu sportul

Sportul românesc începe să se dezmorțească la nivelul seniorilor. Liga I la fotbal a revenit la sfârșitul săptămânii precedente cu sughițurile firești provocate de pandemia pe care încă o traversăm. Centrele de copii și juniori au în continuare activitatea para­lizată. Se vorbea de o revenire timidă la 15 iunie a.c. însă, din păcate, bâjbâiala alertată a guvernaților a făcut-o imposibilă. Activitatea acestor centre este oprită de peste 3 luni. Copiii nu s-au putut antrena și, firește, nici nu au putut participa la competițiile specifice vârstei lor. «Sperăm ca în câteva zile să dăm treptat drumul antrenamentelor... Totul depinde de ce vor hotărî autoritățile!» ne-a declarat președintele Unirii... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 11:05 (3148 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A vrut să-l lovească pe polițist cu toporul

Un bărbat din Smirna a reușit aseară «să pună pe jar» întreaga comunitate după ce a amenințat persoanele care mergeau pe stradă cu un topor. Deși a intervenit imediat ce a fost sesizat, polițistul din localitate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:29
(12746 vizualizări - 0 comentarii)


Minore, racolate pentru prostituție

Miercuri, 11 noiembrie, dimineața, a fost desfășurată o acțiune în două blocuri de garsoniere din Slobozia, unde existau suspiciuni că ar locui diverse persoane suspecte. În cadrul activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:28
(11887 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț de animale, arestat

Un tînăr de 18 ani, din comuna Reviga, a fost arestat pentru săvîrșirea infracțiunii de furt, trei infracțiuni de violare de domiciliu și o infracțiune de maltratare și schingiuire a animalelor. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:27
(9453 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furturi, prins de polițiști

Un tînăr în vîrstă de 31 ani, din Slobozia, «client» mai vechi al polițiștilor, a «picat» din nou în mîna anchetatorilor fiind suspectul principal în comiterea unei infracțiuni. Potrivit unui comunicat ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:26
(10604 vizualizări - 0 comentarii)


Accident al Urziceni

Alertă în după-amiaza zilei de miercuri, 11 noiembrie, la Urziceni. Polițiștii din localitate au fost anunțați asupra producerii unui accident de circulație în urma căruia s-ar fi distrus o conductă de ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(12688 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor reținut

Miercuri, 11 noiembrie, polițiștii din Urziceni au prins și încarcerat un bărbat în vîrstă de 42 ani, din Galați. Pe numele bărbatului exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(13607 vizualizări - 0 comentarii)


«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosâmbești

«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosîmbești

În cadrul campaniei de informare și conștientizare a cetățenilor, intitulată «Votul ilegal înseamnă închisoare», acțiune inițiată de Ministerul Administrașiei și Internelor, la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 10:12
(12441 vizualizări - 0 comentarii)


Razii la Fetești și Făcăeni

Razii la Fetești și Făcăeni

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița au fost desfășurate multiple acțiuni, razii și controale menite să crească gradul de siguranță publică al cetățenilor. Peste 100 de polițiști și jandarmi ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:26
(10672 vizualizări - 0 comentarii)


Doar 2500 kg deșeuri electrice și electronice

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești, după reluarea campaniei naționale Marea Debarasare din 7 noiembrie 2009, la nivelul Regiunii Sud Muntenia s-a colectat ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:21
(11892 vizualizări - 0 comentarii)


Alarmare publică la Țăndărei

Miercuri, 11 noiembrie, începînd cu orele 10,00, în orașul Țăndărei, se desfășoară un exercițiu de alarmare publică. Coordonată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, acțiunea se derulează ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:32
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


«Minte sănătoasă în corp sănătos»

Duminică, 8 noiembrie 2009, s-a desfășurat, la Centrul de Agrement «Pavilioane» din Amara, faza finală a Concursului Interliceal «Minte sănătoasă în corp sănătos». În organizarea Asociației Județene «Sportul ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:24
(12807 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi cercetați pentru furtul unui telefon mobil

Vineri, în jurul orelor 13,30, o femeie în vîrstă de 37 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că, în urmă cu aproximativ 3 ore, fiicei sale, în vîrstă de 14 ani, elevă în clasa a IX-a la ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11414 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor rutiere

Prevenirea accidentelor rutiere și combaterea cauzelor generatoare de evenimente rutiere rămîne și în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni. Astfel, în perioada 6-8 noiembrie 2009, ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11341 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați la scurt timp de la sesizarea faptei

Doi ialomițeni, în vîrstă de 24, respectiv 40 de ani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Asta după ce au sustras din incinta Căminului Cultural din localitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(13954 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii, accidente și sinucideri de weekend

Echipajul de prim-ajutor al Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost solicitat în municipiul Fetești la două tentative de suicid, una dintre acestea fiind anunțată vineri, 6 noiembrie, iar celalaltă ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:21
(9217 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor DSV

Inspectorii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat, în luna octombrie 2009, 78 de controale în cantinele unităților școlare. În mare, verificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:13
(10618 vizualizări - 0 comentarii)


Liber la credite în zootehnie

Începînd de vineri, 6 noiembrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii Plăților Naționale Directe Complementare în sectorul zootehnic care intenționează ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:10
(9872 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrîn dispărut din Centrul de la Balaciu

Miercuri, în jurul orelor 10,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Balaciu au fost sesizați de un reprezentant al Căminului de Persoane Vîrstnice din localitate despre faptul că Neagu Andrei, de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(10741 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie în vîrstă de 73 ani a fost victima unui accident rutier petrecut, miercuri, 4 noiembrie, în Slobozia. Bătrîna se angajase în traversarea străzii pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde a semaforului ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(11695 vizualizări - 0 comentarii)


Cu sabia în mașină

În continuare, un tînăr de 30 ani din Țăndărei este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce în autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsită o sabie. Mașina a fost oprită pentru control ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:13
(11633 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4 tone fier vechi confiscate de polițiști

Miercuri, 4 noiembrie, polițiștii din Țăndărei au executat o acțiune pe linia respectării prevederilor legale privind colectarea deșeurilor reciclabile. Urmare a acțiunii la un punct de lucru din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:12
(10784 vizualizări - 1 comentariu)


Polițiștii au prins spărgătorii de apartamente

Marți, 3 octombrie, la primele ore ale dimineții, polițiștii au fost sesizați asupra unei spargeri de apartament din Slobozia. Acționînd cu rapiditate și efective mărite, polițiștii au observat în zona ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 16:02
(9815 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente

Marți, 3 octombrie, în Țăndărei, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Pe scurt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 55 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2009, 15:57
(10566 vizualizări - 0 comentarii)


Casa unei bătrâne a ars în întregime

Casa unei bătrîne a ars în întregime

Marți, 3 noiembrie, la primele ore ale dimineții, casa unei bătrîne din Miloșești a ars în întregime din cauza unui foc lăsat nesuprevegheat. Încendiul a izbucnit în jurul orelor 08,00 și nu a putut fi ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2009, 16:02
(14499 vizualizări - 0 comentarii)


Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

Sindicaliștii de la Mediu, nemulțumiți de decizia Elenei Udrea

«În data de 27 octombrie 2009, a fost publicată în Monitorul Oficial HG 1249/21.10.2009, prin care se intenționează întărirea Gărzii Naționale de Mediu prin diminuarea capacității instituționale a agențiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 12:15
(10906 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Fetești

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de vineri, 30 octombrie, în apropiere de municipiul Fetești. Astfel, în jurul orelor 8,00, pe DN3A, un bărbat în vîrstă de 35 ani, din Fetești, aflat ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2009, 10:13
(10088 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru IMM

Joi, 29 octombrie 2009, orele 11,00, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița se va desfășura întîlnirea de lucru avînd ca temă «Sprijin pentru IMM și microîntreprinderi privind accesarea ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 15:05
(11309 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 14:20
(10655 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:55
(11662 vizualizări - 1 comentariu)


A furat o mașină

Duminică, 25 octombrie a.c., polițiștii din Movila au fost sesizați de către un bărbat din localitate asupra faptului că, în cursul nopții, persoane necunoscute i-au sustras din fața locuinței sale o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:25
(10898 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...