Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Starea de Urgență a lăsat nevaccinați peste 2300 de copii

În Ialomița

Starea de Urgență a lăsat nevaccinați peste 2300 de copii

Pe lângă accesul bolnavilor în spitale, pandemia de COVID-19 a blocat și campania de vaccinare a copiilor împotriva rujeolei. Datele Direcției de Sănătate Publică arată că au rămas nevaccinați peste 2300 de copii, cu vârste cuprinse între 0 și 12 ani.

Se caută soluții Pentru că mare parte dintre angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au fost mobilizați pentru a desfășura anchetele epidemiologice ale persoanelor bolnave de COVID-19, monitorizarea vaccinării anti-rujeolice a trecut într-un plan secund. Astfel, pe toată perioada Stării de Urgență, s-a redus numărul copiilor vaccinați... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2020, 14:40 (4322 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Anul acesta se împlinesc 2 ani de când organele judiciare au demarat cercetă­rile în dosarul «Terra Toursim», fără ca vinovații să fie trași la răspundere. Ancheta a fost uitată în birourile Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în timp ce societateaa cere Tribunalului Călărași să aprobe intrarea în faliment. În ceea ce privește despăgubirile, niciunul clienții păgubiți nu și-a primit banii înapoi. Potrivit instanței de judecată, aceștia s-au înscris la masa credală și așteaptă decizia judecătorilor.

Filmul unui scandal... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2020, 10:50 (6351 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Windsurfer de Bărăgan

Windsurfer de Bărăgan

Are 58 de ani și povești de spus cât pentru 10 vieți. A venit de la Bacău, prin ’85, ca să se antreneze pentru concursurile naționale de windsurf. Da, da, ați auzit bine! A câștigat concursuri ani la rând, grație celor 3 hoteluri de la Amara. Și pentru că l-a mistuit pasiunea asta pentru windsurf. Îl mistuie și acum, deși doctorul i-a recomandat să renunțe. Dacă vreți să-l cunoașteți, într-o zi când se întețește vântul, dați o fugă până la Amara. Sau la Fundata, sau la Siutghiol, unde a fost campion național de atâtea ori. Va fi acolo, vă garantăm!

Placă de surf din elice de elicopter... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2020, 11:40 (4521 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte edilitare în desfășuare la Fetești

Proiecte edilitare în desfășuare la Fetești

Administrația locală a municipiului Fetești continuă proiectele de utilitate publică demarate la nivelul orașului. În cel mai scurt timp, locuitorii din municipiu își vor putea petrece timpul liber făcând mișcare pe terenul sintentic amenajat de autoritățile locale. De asemenea, în această perioadă se continuă și proiectul multianual de reabilitare și modernizare a celor mai importante artere de circulație.

Sprijin pentru iubitorii de mișcare Primăria Municipiului Fetești, prin Direcția de Administrare a Domeniului Public, amenajează în această perioadă un teren sintetic. Amplasat în... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2020, 12:20 (4310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Haos în spitalele din Ialomița din cauza pandemiei de COVID-19

Haos în spitalele din Ialomița din cauza pandemiei de COVID-19

bonus: Bolnavii de TBC, fără supraveghere

Pandemia de COVID-19 a creat un adevărat haos în sistemul medical la nivelul întregii țări. Și în Ialomița sute de oameni s-au aflat în imposibilitatea de a avea acces la servicii medicale. Managerii unităților medicale din județul nostru declară public faptul că cei mai afectați au fost bolnavii cronici care nu au mai avut acces la tratamente și consultații, iar acum starea lor de sănătate s-a înrăutățit. Estimările arată că, în ultimele 3 luni, în spitalele din județ s-au prezentat cu 1500 de pacienți mai puțin decât înainte de debutul pandemiei de COVID-19.

Acces în spital, doar cu programare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 13:10 (12222 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Campioana se va stabili pe teren

Fotbal, Liga a IV-a

Campioana se va stabili pe teren

Criza sanitară prin care încă trecem a curmat evoluția firească a campionatelor de fotbal județene. Suntem probabil județul cu cea mai largă reprezentare la acest nivel și putem vorbi de mii de fotbaliști amatori cărora li s-a îngrădit dreptul de a-și urma pasiunea la final de săptămână. Dar cum și aici avem ca peste tot ierarhii care trebuie să-și găsească o finalitate, conducătorii AJF au mari bătăi de cap în această perioadă. Să luăm exemplul Ligii a IV-a ialomițene, care a tras obloanele după 17 etape. Prin urmare, într-o desfășurare normală mai erau de parcurs 13 runde și se anunța cel mai aprins final de sezon din ultimul deceniu. Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei acumulaseră 38 de... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 11:55 (3819 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Copiii, aproape de reîntâlnirea cu sportul

Copiii, aproape de reîntâlnirea cu sportul

Sportul românesc începe să se dezmorțească la nivelul seniorilor. Liga I la fotbal a revenit la sfârșitul săptămânii precedente cu sughițurile firești provocate de pandemia pe care încă o traversăm. Centrele de copii și juniori au în continuare activitatea para­lizată. Se vorbea de o revenire timidă la 15 iunie a.c. însă, din păcate, bâjbâiala alertată a guvernaților a făcut-o imposibilă. Activitatea acestor centre este oprită de peste 3 luni. Copiii nu s-au putut antrena și, firește, nici nu au putut participa la competițiile specifice vârstei lor. «Sperăm ca în câteva zile să dăm treptat drumul antrenamentelor... Totul depinde de ce vor hotărî autoritățile!» ne-a declarat președintele Unirii... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 11:05 (3149 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Aerul din Slobozia, intoxicat cu oxizi de azot

Amendă de 15 mii de lei pentru poluatorul Chemgas

Aerul din Slobozia, intoxicat cu oxizi de azot

Societatea Chemgas Holding Corporation SRL, care administrează activitatea Combinatul Chimic din Slobozia, a fost amendată în cursul zilei de miercuri, 17 iunie 2020, de către comisarii Gărzii de Mediu Ialomița. Aceștia s-au sesizat după ce în spațiul public au fost publicate imagini în care «coada de vulpe» apare deasupra Sloboziei.

Pericol de explozie Norul de poluare numit «coadă de vulpe» a putut fi observat deasupra Sloboziei încă din zorii zilei de miercuri, 17 iunie 2020. Din primele informații se pare că, pentru a evita riscul producerii unei explozii, angajații Combinatului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2020, 14:45 (22520 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu

Dreptate pe banii contribuabililor

Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu

Demis de către primarul Adrian Mocioniu fără preaviz și în fața camerelor de filmat, ex-directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca, a câștigat în instanță «reintegrarea reclamantului în funcția deținută anterior». Decizia Tribunalului Ialomița nu este definitivă, ea putând fi atacată la Curtea de Apel București. «Vom respecta decizia instanței în momentul în care ea va fi definitivă!» a declarat primarul Adrian Mocioniu.

Primăria e moșia lui Mocioiu Susținut activ de către primarul Adrian Mocioniu, Valeriu Roșca a deținut timp de 3 ani funcția de director al DADP Slobozia... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2020, 14:10 (45073 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipalitatea plătește 300 mii de lei pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă

Municipalitatea plătește 300 mii de lei pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă

Garda de Mediu Ialomița a cerut autorităților din Slobozia să închidă definitiv groapa de gunoi de la Slobozia Nouă, termenul limită pentru identificarea unei soluții în acest sens fiind 31 mai 2020. Primarul Adrian Mocioniu susține că va încheia un contract cu Vivani Salubritate pentru preluarea gunoiului depozitat și salubrizarea zonei. Valoarea acestui contract a fost estimată la 300 mii de lei.

Câmpul a devenit groapă de gunoi Ca urmare a unui control tematic, derulat la sfârșitul lunii aprilie, Garda de Mediu a obligat autoritățile locale din Slobozia să adopte măsuri radicale... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2020, 11:05 (8090 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul de colectare a apelor pluviale de la Cosâmbești e un dezastru

Bani publici pe Apa Sâmbetei

Sistemul de colectare a apelor pluviale de la Cosâmbești e un dezastru

În urmă cu un an, grație Programului Național de Dezvoltare Locală 2, comuna Cosâmbești a accesat 5,2 milioane de lei pentru «modernizarea rețelei de drumuri stradale de interes local în comuna Cosâmbești cu satele componente». Licitația a fost adjudecată de către firma ITARO Group Slobo­zia, care a subcontractat lucrările unor firme-satelit. Anul trecut, în cadrul acestui proiect, a fost finalizat sistemul de colectare a apelor pluviale la nivelul localității Cosâmbești. Anul acesta, lu­crările s-au mutat la Gimbășani. Între timp, lucrările realizate la Cosâmbești au cedat...

Cooperativa «Munca în zadar»... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2020, 14:40 (8533 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Borduri răscolite de buldozere pe strada Gării Noi 2

Un cartier construit cu susu-n jos la Slobozia

Borduri răscolite de buldozere pe strada Gării Noi 2

Avântul edilitar al primarului Adrian Mocioniu face ravagii în Cartierul Gării Noi. În urmă cu două săptămâni, bordurile instalate anul trecut pe strada Gării Noi 2, ultima din cartier, au fost scoase de subcontractorul lucrării pentru a face loc rețelei de canalizare. Această rețea ar fi trebuit să fie prima dintre lucrările executate de către autorități... Primarul Adrian Mocioniu susține că nu există motive de îngrijorare: «Lucrările nu au fost recepționate. Nu plătim de două ori banii!».

Iarăși vin alegerile În urmă cu două săptămâni, strada Gării Noi 2 din Cartierul Gării... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2020, 11:10 (4754 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ploaia puternică a inundat Slobozia

Codul Galben de ploi și vijelii, emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, a paralizat orașul Slobozia. Volumul mare de precipitații a transformat municipiul într-o mică Veneție. Astfel, cele mai importante străzi ale orașului și sediile mai multor instituții publice au fost inundate. Din cauza apei de pe șosele, traficul a fost dat peste cap.

Circulație blocată în Slobozia
Ploaia abundentă a fost resimțită din plin de șoferii care au circulat după-amiază pe străzile principale ale Sloboziei. Pe Bulevardul Unirii, în zona Parcului Episcopiei, apa... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2020, 20:00 (5639 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Cocoașa» comandantului Bâcu

«Cocoașa» comandantului Bâcu

Laurențiu Bâcu este șef la ISU. Da, da, instituția aia care se deschide o dată-n an ca să vadă elevii de generală mașinile de pompieri. În calitate de șef la ISU, Laurențiu Bâcu participă la ședințele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. Iar săptămâna trecută, într-o zi de vineri, a făcut imprudența de a vorbi. Ăsta da eveniment!

Dacă tăcea, comandant rămânea
Laurențiu Bâcu e viețaș. Adică militar de carieră. A ales uniforma și (suntem convinși, n-o spunem de complezență!) în meseria lui e competent. Din păcate însă, viața publică a domnului Bâcu nu se reduce... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2020, 15:20 (27360 vizualizări - 86 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

Sub ochii autorităților locale

Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

La sfârșitul lunii mai, în plin centru al orașului, la doi pași de Primărie, doi antreprenori locali au ridicat ilegal ziduri pe amplasamentul unei viitoare terase estivale. Tot atunci, profitând de înceta­rea Stării de Urgență, terasa de la Clubul Tineretului, și ea ilegală, s-a redeschis. Sunt două exemple dintr-un lung șir. Și totul se întâmplă sub ochii îngăduitori ai autorităților care promit că vor lua măsuri.

Nicio vară fără terase ilegale Povestea teraselor deschise ilegal la Slobozia e veche de când administrația. În anul 2017 însă, după un scandal public legat de extinderea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2020, 10:50 (5465 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Măsuri speciale pentru desfășurarea Examenelor Naționale

În Ialomița

Măsuri speciale pentru desfășurarea Examenelor Naționale

Din cauza pandemiei de COVID-19, Exame­nele Naționale, respectiv Evaluarea Națională și Bacalaureatul, se vor desfășura în condiții cu totul speciale. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că la nivelul județului au fost luate toate măsurile astfel încât riscul de infectare cu SARS-CoV-2 al elevilor și profesorilor să fie scăzut. «Suntem preocupați de protecția elevilor și cadrelor didactice!» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar gene­ral al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Luni, 15 iunie 2020, începe prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și Literatura Română.

Mai multe centre de examen... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2020, 12:20 (2983 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Raiul de lavandă de la marginea Ialomiței

Raiul de lavandă de la marginea Ialomiței

La granița dintre Ialomița și Brăila, o tânără de 30 de ani visează să facă din pasiunea ei un mod de viață. Cultivă lavandă de 5 ani, muncește cot la cot cu angajații și anul acesta încearcă să ofere celor care iubesc lavanda și mirosul ei un festival. Primul de acest gen din Ialomița. Și, cu siguranță, primul în timp de pandemie!

O pasiune purpurie În urmă cu 6 ani, la marginea Ialomiței dinspre Brăila, Alina Gutium se întorcea acasă, la ferma părinților. Termi­nase Arhitectura, dar menta­litățile siste­mului au descurajat-o să meargă mai departe. Își amintește de perioada de stagiatură... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2020, 11:10 (10362 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Declarat spital suport COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni nu poate primi pacienții depistați cu această boală respiratorie. Unitatea medicală nu a rezolvat cea mai mare problemă pe care o are, respectiv lipsa medicilor specialiști care să acorde asistență medicală bolnavilor.

Medicii sunt greu de găsit
După aproximativ o lună de așteptare, Spitalul Municipal din Urziceni a fost declarat, prin Ordin al Ministerului Sănătății, spital suport COVID-19. Planul autorităților sanitare din Ialomița, de a degreva de afluxul de pacienți Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2020, 12:40 (4985 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Încep procesele împotriva amenzilor date în timpul Stării de Urgență

Instanțele din Ialomița, supraaglomerate

Încep procesele împotriva amenzilor date în timpul Stării de Urgență

Instanțele de judecată din Ialomița au fost luate cu asalt de persoanele care au fost sancționate pe timpul Stării de Urgență pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare. Până în prezent, peste 300 de procese au fost înregistrate pe rolul Judecătoriilor Fetești, Slobozia și Urziceni, având ca obiect contestarea proceselor-verbale de contra­venție, iar magistrații se așteaptă ca numărul acțiunilor să crească. Datele arată că în perioada celor 2 luni în care Starea de Urgență a fost impusă, peste 8300 de ialomițeni au fost sancționați de autorități.

Val de procese în instanță... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2020, 18:20 (7813 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»

Senatorul PSD Marian Pavel

«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»

Proximitatea Alegerilor Locale resuscită confruntările publice pe scena politică locală. Ca urmare a acuzațiilor tranșante formulate de către deputatul PNL Gheorghe Tinel, senatorul PSD Marian Pavel oferă o replică pe măsură. Dincolo de gravitatea afirmațiilor, acest schimb de replici ar putea reprezenta baza unui dialog politic real în spațiul public, unul care să faciliteze confruntare de idei, iar nu binecunoscutele vendete politice locale cu care ne-am obișnuit în ultimii ani...

Rolul de partid de Opoziție
Aflați pentru prima dată după mulți ani în Opoziție la nivel național, liderii PSD din Ialomița își asumă acest statut și critică derapajele care apar în spațiul pu­blic. Senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, susține că actuala guvernare este incapabilă să gestioneze criza post-COVID-19...... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2020, 14:40 (8885 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3906 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:10
(4287 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Fetești

Joi, 23 noiembrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 17:55
(3974 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5143 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5215 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4424 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8578 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9502 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3878 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...