Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Starea de Urgență a lăsat nevaccinați peste 2300 de copii

În Ialomița

Starea de Urgență a lăsat nevaccinați peste 2300 de copii

Pe lângă accesul bolnavilor în spitale, pandemia de COVID-19 a blocat și campania de vaccinare a copiilor împotriva rujeolei. Datele Direcției de Sănătate Publică arată că au rămas nevaccinați peste 2300 de copii, cu vârste cuprinse între 0 și 12 ani.

Se caută soluții Pentru că mare parte dintre angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au fost mobilizați pentru a desfășura anchetele epidemiologice ale persoanelor bolnave de COVID-19, monitorizarea vaccinării anti-rujeolice a trecut într-un plan secund. Astfel, pe toată perioada Stării de Urgență, s-a redus numărul copiilor vaccinați... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2020, 14:40 (4322 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Anul acesta se împlinesc 2 ani de când organele judiciare au demarat cercetă­rile în dosarul «Terra Toursim», fără ca vinovații să fie trași la răspundere. Ancheta a fost uitată în birourile Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în timp ce societateaa cere Tribunalului Călărași să aprobe intrarea în faliment. În ceea ce privește despăgubirile, niciunul clienții păgubiți nu și-a primit banii înapoi. Potrivit instanței de judecată, aceștia s-au înscris la masa credală și așteaptă decizia judecătorilor.

Filmul unui scandal... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2020, 10:50 (6351 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Windsurfer de Bărăgan

Windsurfer de Bărăgan

Are 58 de ani și povești de spus cât pentru 10 vieți. A venit de la Bacău, prin ’85, ca să se antreneze pentru concursurile naționale de windsurf. Da, da, ați auzit bine! A câștigat concursuri ani la rând, grație celor 3 hoteluri de la Amara. Și pentru că l-a mistuit pasiunea asta pentru windsurf. Îl mistuie și acum, deși doctorul i-a recomandat să renunțe. Dacă vreți să-l cunoașteți, într-o zi când se întețește vântul, dați o fugă până la Amara. Sau la Fundata, sau la Siutghiol, unde a fost campion național de atâtea ori. Va fi acolo, vă garantăm!

Placă de surf din elice de elicopter... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2020, 11:40 (4521 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte edilitare în desfășuare la Fetești

Proiecte edilitare în desfășuare la Fetești

Administrația locală a municipiului Fetești continuă proiectele de utilitate publică demarate la nivelul orașului. În cel mai scurt timp, locuitorii din municipiu își vor putea petrece timpul liber făcând mișcare pe terenul sintentic amenajat de autoritățile locale. De asemenea, în această perioadă se continuă și proiectul multianual de reabilitare și modernizare a celor mai importante artere de circulație.

Sprijin pentru iubitorii de mișcare Primăria Municipiului Fetești, prin Direcția de Administrare a Domeniului Public, amenajează în această perioadă un teren sintetic. Amplasat în... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2020, 12:20 (4310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Haos în spitalele din Ialomița din cauza pandemiei de COVID-19

Haos în spitalele din Ialomița din cauza pandemiei de COVID-19

bonus: Bolnavii de TBC, fără supraveghere

Pandemia de COVID-19 a creat un adevărat haos în sistemul medical la nivelul întregii țări. Și în Ialomița sute de oameni s-au aflat în imposibilitatea de a avea acces la servicii medicale. Managerii unităților medicale din județul nostru declară public faptul că cei mai afectați au fost bolnavii cronici care nu au mai avut acces la tratamente și consultații, iar acum starea lor de sănătate s-a înrăutățit. Estimările arată că, în ultimele 3 luni, în spitalele din județ s-au prezentat cu 1500 de pacienți mai puțin decât înainte de debutul pandemiei de COVID-19.

Acces în spital, doar cu programare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 13:10 (12222 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Campioana se va stabili pe teren

Fotbal, Liga a IV-a

Campioana se va stabili pe teren

Criza sanitară prin care încă trecem a curmat evoluția firească a campionatelor de fotbal județene. Suntem probabil județul cu cea mai largă reprezentare la acest nivel și putem vorbi de mii de fotbaliști amatori cărora li s-a îngrădit dreptul de a-și urma pasiunea la final de săptămână. Dar cum și aici avem ca peste tot ierarhii care trebuie să-și găsească o finalitate, conducătorii AJF au mari bătăi de cap în această perioadă. Să luăm exemplul Ligii a IV-a ialomițene, care a tras obloanele după 17 etape. Prin urmare, într-o desfășurare normală mai erau de parcurs 13 runde și se anunța cel mai aprins final de sezon din ultimul deceniu. Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei acumulaseră 38 de... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 11:55 (3819 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Copiii, aproape de reîntâlnirea cu sportul

Copiii, aproape de reîntâlnirea cu sportul

Sportul românesc începe să se dezmorțească la nivelul seniorilor. Liga I la fotbal a revenit la sfârșitul săptămânii precedente cu sughițurile firești provocate de pandemia pe care încă o traversăm. Centrele de copii și juniori au în continuare activitatea para­lizată. Se vorbea de o revenire timidă la 15 iunie a.c. însă, din păcate, bâjbâiala alertată a guvernaților a făcut-o imposibilă. Activitatea acestor centre este oprită de peste 3 luni. Copiii nu s-au putut antrena și, firește, nici nu au putut participa la competițiile specifice vârstei lor. «Sperăm ca în câteva zile să dăm treptat drumul antrenamentelor... Totul depinde de ce vor hotărî autoritățile!» ne-a declarat președintele Unirii... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2020, 11:05 (3149 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Aerul din Slobozia, intoxicat cu oxizi de azot

Amendă de 15 mii de lei pentru poluatorul Chemgas

Aerul din Slobozia, intoxicat cu oxizi de azot

Societatea Chemgas Holding Corporation SRL, care administrează activitatea Combinatul Chimic din Slobozia, a fost amendată în cursul zilei de miercuri, 17 iunie 2020, de către comisarii Gărzii de Mediu Ialomița. Aceștia s-au sesizat după ce în spațiul public au fost publicate imagini în care «coada de vulpe» apare deasupra Sloboziei.

Pericol de explozie Norul de poluare numit «coadă de vulpe» a putut fi observat deasupra Sloboziei încă din zorii zilei de miercuri, 17 iunie 2020. Din primele informații se pare că, pentru a evita riscul producerii unei explozii, angajații Combinatului... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2020, 14:45 (22521 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu

Dreptate pe banii contribuabililor

Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu

Demis de către primarul Adrian Mocioniu fără preaviz și în fața camerelor de filmat, ex-directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca, a câștigat în instanță «reintegrarea reclamantului în funcția deținută anterior». Decizia Tribunalului Ialomița nu este definitivă, ea putând fi atacată la Curtea de Apel București. «Vom respecta decizia instanței în momentul în care ea va fi definitivă!» a declarat primarul Adrian Mocioniu.

Primăria e moșia lui Mocioiu Susținut activ de către primarul Adrian Mocioniu, Valeriu Roșca a deținut timp de 3 ani funcția de director al DADP Slobozia... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2020, 14:10 (45073 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipalitatea plătește 300 mii de lei pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă

Municipalitatea plătește 300 mii de lei pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă

Garda de Mediu Ialomița a cerut autorităților din Slobozia să închidă definitiv groapa de gunoi de la Slobozia Nouă, termenul limită pentru identificarea unei soluții în acest sens fiind 31 mai 2020. Primarul Adrian Mocioniu susține că va încheia un contract cu Vivani Salubritate pentru preluarea gunoiului depozitat și salubrizarea zonei. Valoarea acestui contract a fost estimată la 300 mii de lei.

Câmpul a devenit groapă de gunoi Ca urmare a unui control tematic, derulat la sfârșitul lunii aprilie, Garda de Mediu a obligat autoritățile locale din Slobozia să adopte măsuri radicale... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2020, 11:05 (8090 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul de colectare a apelor pluviale de la Cosâmbești e un dezastru

Bani publici pe Apa Sâmbetei

Sistemul de colectare a apelor pluviale de la Cosâmbești e un dezastru

În urmă cu un an, grație Programului Național de Dezvoltare Locală 2, comuna Cosâmbești a accesat 5,2 milioane de lei pentru «modernizarea rețelei de drumuri stradale de interes local în comuna Cosâmbești cu satele componente». Licitația a fost adjudecată de către firma ITARO Group Slobo­zia, care a subcontractat lucrările unor firme-satelit. Anul trecut, în cadrul acestui proiect, a fost finalizat sistemul de colectare a apelor pluviale la nivelul localității Cosâmbești. Anul acesta, lu­crările s-au mutat la Gimbășani. Între timp, lucrările realizate la Cosâmbești au cedat...

Cooperativa «Munca în zadar»... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2020, 14:40 (8533 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Borduri răscolite de buldozere pe strada Gării Noi 2

Un cartier construit cu susu-n jos la Slobozia

Borduri răscolite de buldozere pe strada Gării Noi 2

Avântul edilitar al primarului Adrian Mocioniu face ravagii în Cartierul Gării Noi. În urmă cu două săptămâni, bordurile instalate anul trecut pe strada Gării Noi 2, ultima din cartier, au fost scoase de subcontractorul lucrării pentru a face loc rețelei de canalizare. Această rețea ar fi trebuit să fie prima dintre lucrările executate de către autorități... Primarul Adrian Mocioniu susține că nu există motive de îngrijorare: «Lucrările nu au fost recepționate. Nu plătim de două ori banii!».

Iarăși vin alegerile În urmă cu două săptămâni, strada Gării Noi 2 din Cartierul Gării... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2020, 11:10 (4754 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ploaia puternică a inundat Slobozia

Codul Galben de ploi și vijelii, emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, a paralizat orașul Slobozia. Volumul mare de precipitații a transformat municipiul într-o mică Veneție. Astfel, cele mai importante străzi ale orașului și sediile mai multor instituții publice au fost inundate. Din cauza apei de pe șosele, traficul a fost dat peste cap.

Circulație blocată în Slobozia
Ploaia abundentă a fost resimțită din plin de șoferii care au circulat după-amiază pe străzile principale ale Sloboziei. Pe Bulevardul Unirii, în zona Parcului Episcopiei, apa... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2020, 20:00 (5639 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Cocoașa» comandantului Bâcu

«Cocoașa» comandantului Bâcu

Laurențiu Bâcu este șef la ISU. Da, da, instituția aia care se deschide o dată-n an ca să vadă elevii de generală mașinile de pompieri. În calitate de șef la ISU, Laurențiu Bâcu participă la ședințele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. Iar săptămâna trecută, într-o zi de vineri, a făcut imprudența de a vorbi. Ăsta da eveniment!

Dacă tăcea, comandant rămânea
Laurențiu Bâcu e viețaș. Adică militar de carieră. A ales uniforma și (suntem convinși, n-o spunem de complezență!) în meseria lui e competent. Din păcate însă, viața publică a domnului Bâcu nu se reduce... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2020, 15:20 (27362 vizualizări - 86 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

Sub ochii autorităților locale

Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

La sfârșitul lunii mai, în plin centru al orașului, la doi pași de Primărie, doi antreprenori locali au ridicat ilegal ziduri pe amplasamentul unei viitoare terase estivale. Tot atunci, profitând de înceta­rea Stării de Urgență, terasa de la Clubul Tineretului, și ea ilegală, s-a redeschis. Sunt două exemple dintr-un lung șir. Și totul se întâmplă sub ochii îngăduitori ai autorităților care promit că vor lua măsuri.

Nicio vară fără terase ilegale Povestea teraselor deschise ilegal la Slobozia e veche de când administrația. În anul 2017 însă, după un scandal public legat de extinderea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2020, 10:50 (5465 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Măsuri speciale pentru desfășurarea Examenelor Naționale

În Ialomița

Măsuri speciale pentru desfășurarea Examenelor Naționale

Din cauza pandemiei de COVID-19, Exame­nele Naționale, respectiv Evaluarea Națională și Bacalaureatul, se vor desfășura în condiții cu totul speciale. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că la nivelul județului au fost luate toate măsurile astfel încât riscul de infectare cu SARS-CoV-2 al elevilor și profesorilor să fie scăzut. «Suntem preocupați de protecția elevilor și cadrelor didactice!» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar gene­ral al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Luni, 15 iunie 2020, începe prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și Literatura Română.

Mai multe centre de examen... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2020, 12:20 (2983 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Raiul de lavandă de la marginea Ialomiței

Raiul de lavandă de la marginea Ialomiței

La granița dintre Ialomița și Brăila, o tânără de 30 de ani visează să facă din pasiunea ei un mod de viață. Cultivă lavandă de 5 ani, muncește cot la cot cu angajații și anul acesta încearcă să ofere celor care iubesc lavanda și mirosul ei un festival. Primul de acest gen din Ialomița. Și, cu siguranță, primul în timp de pandemie!

O pasiune purpurie În urmă cu 6 ani, la marginea Ialomiței dinspre Brăila, Alina Gutium se întorcea acasă, la ferma părinților. Termi­nase Arhitectura, dar menta­litățile siste­mului au descurajat-o să meargă mai departe. Își amintește de perioada de stagiatură... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2020, 11:10 (10362 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Declarat spital suport COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni nu poate primi pacienții depistați cu această boală respiratorie. Unitatea medicală nu a rezolvat cea mai mare problemă pe care o are, respectiv lipsa medicilor specialiști care să acorde asistență medicală bolnavilor.

Medicii sunt greu de găsit
După aproximativ o lună de așteptare, Spitalul Municipal din Urziceni a fost declarat, prin Ordin al Ministerului Sănătății, spital suport COVID-19. Planul autorităților sanitare din Ialomița, de a degreva de afluxul de pacienți Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2020, 12:40 (4985 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Încep procesele împotriva amenzilor date în timpul Stării de Urgență

Instanțele din Ialomița, supraaglomerate

Încep procesele împotriva amenzilor date în timpul Stării de Urgență

Instanțele de judecată din Ialomița au fost luate cu asalt de persoanele care au fost sancționate pe timpul Stării de Urgență pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare. Până în prezent, peste 300 de procese au fost înregistrate pe rolul Judecătoriilor Fetești, Slobozia și Urziceni, având ca obiect contestarea proceselor-verbale de contra­venție, iar magistrații se așteaptă ca numărul acțiunilor să crească. Datele arată că în perioada celor 2 luni în care Starea de Urgență a fost impusă, peste 8300 de ialomițeni au fost sancționați de autorități.

Val de procese în instanță... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2020, 18:20 (7813 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»

Senatorul PSD Marian Pavel

«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»

Proximitatea Alegerilor Locale resuscită confruntările publice pe scena politică locală. Ca urmare a acuzațiilor tranșante formulate de către deputatul PNL Gheorghe Tinel, senatorul PSD Marian Pavel oferă o replică pe măsură. Dincolo de gravitatea afirmațiilor, acest schimb de replici ar putea reprezenta baza unui dialog politic real în spațiul public, unul care să faciliteze confruntare de idei, iar nu binecunoscutele vendete politice locale cu care ne-am obișnuit în ultimii ani...

Rolul de partid de Opoziție
Aflați pentru prima dată după mulți ani în Opoziție la nivel național, liderii PSD din Ialomița își asumă acest statut și critică derapajele care apar în spațiul pu­blic. Senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, susține că actuala guvernare este incapabilă să gestioneze criza post-COVID-19...... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2020, 14:40 (8885 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5431 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7853 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7834 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2508 vizualizări - 0 comentarii)


Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5343 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4674 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fetești

Două incendii s-au produs în cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c, la două gospodării din municipiul Fetești. Primul eveniment a fost anunțat prin 112, în jurul orei 13,30, cînd locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:10
(2433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


anunț angajare

angajăm secretară
birou avocatură
depuneți CV la
[email protected]

21 Iulie 2015, 17:05


Un bucureștean s-a rătăcit între Amara și Slobozia

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 iulie 2015, în jurul orei 1,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vîrstă de 26 de ani, care a plecat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 15:15
(6368 vizualizări - 5 comentarii)


Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 20-31 iulie a.c., doi studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Iona Cuza», arma «Jandarmi», efectuează stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Avînd în ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:35
(6719 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 450 de amenzi aplicate

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița acționează permanent pentru salvarea de vieți și sancționarea celor care nu nerespectă regulile de circulație și pun în pericol ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:05
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


Clarificări AFIR privind utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință

Pentru o mai bună înțelegere a acestui instrument de lucru, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) face clarificări privind scopul și utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință (BD ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 13:20
(9778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


IPJ Ialomița: Acțiuni pe linia combaterii evaziunii din agricultură

Peste 20 de tone de cereale au fost confiscate și peste 300 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:55
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Noi competențe legislative pentru jandarmi

Jandarmeriei Române îi revin, începînd cu luna iulie a anului în curs, potrivit Legii 407/2006, a vînătorii și protecției fondului cinegetic actualizată și a Legii 46/2008, a Codului Silvic, competențe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:20
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenția pentru motorină

Agenția de Plați si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează fermierii ialomițeni că, în data de 15.07.2015, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul Ministrului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:40
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Prima ediție a competiției «Pompierul de ultimă generație»

În conformitate cu calendarul Asociației Sportive a Pompierilor-Sucursala Ialomița, în data de 16 iulie a.c, la sediul Detașamentului de Pompieri «Gabriel Boitan» din municipiul Slobozia, s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:05
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


SVSU Căzănești s-a calificat la faza națională a Concursurilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

În urma desfășurării, în perioada 13-15.07.2015, a fazei interjudețene a competițiilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 17:05
(6388 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat european de arestare pentru un ialomițean din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Germania. La data de 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 14:35
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie «Nu trece dincolo!»

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care sînt implicați pietoni, precum ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 13:55
(3836 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iunie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7062 șomeri, din care 1287 șomeri indemnizați, respectiv 5775 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 12:20
(5098 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 11:15
(3976 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Proiectil descoperit într-o curte

 Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce săpa în curte. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 16:40
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a furat portofelul

Jandarmii au fost sesizați de un bărbat, duminică, 12 iulie a.c., în jurul orei 13,30, despre faptul că i s-a furat portofelul, în care avea 130 de lei.
În urma verificărilor, jandarmii au constatat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:35
(4722 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


IPJ Ialomița: Activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor

Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, în ultimele 3 zile, în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional, în special ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:10
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC, parte a sistemului de interconectare a registrelor comerțului din statele membre UE

Luni, 13 iulie 2015, a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Legea nr. 152/2015, pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:40
(3907 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîlhar arestat

Un tînăr de 19 ani este cercetat de polițiști, fiind bănuit de comiterea a două tâlhării . Polițiștii au reținut vineri, 10 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 19 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:15
(5092 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe DN2, în afara localității Movilița, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Coșereni. Din verificările efectuate în bazele de date polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 13:40
(3964 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...