Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Olimpiada Virtuală de Geografie

Olimpiada Virtuală de Geografie

Geografia a fost singura disciplină școlară pentru care s-a organizat o olimpiadă în adevăratul sens al cuvântului, când toate celelalte concursuri școlare de anul acesta au fost anulate din cauza pademiei provocată de noul Coronavirus. Pasionați de natură și drumeții, patru elevi din Ialomița, elevi ai Colegiilor Naționale «Mihai Viteazu» și «Grigore Moisil», din Slobozia și Urziceni, au reușit să organizeze etapa națională a Olimpiadei Naționale de Geografie, folosindu-se de internet. Chiar distanțarea socială i-a ținut departe unii de alții, atât participanții, cât și organizatorii bucurându-se de experiența trăită...

Rețeaua de participanți... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2020, 12:10 (4057 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Secretarul Primăriei Mihail Kogălniceanu, al doilea subprefect al Ialomiței

Se revine la veche organigramă

Secretarul Primăriei Mihail Kogălniceanu, al doilea subprefect al Ialomiței

Guvernul României a decis în cadrul ședinței de joi, 21 mai 2020, să ocupe cea de-a doua funcție vacantă de subprefect al județului Ialomița. Conform deciziei Guvernului României, această funcție i-a fost atribuită Tudoriței Ionescu, actualul secretar al comunei Mihail Kogălniceanu.

Experiență de 17 ani în administrație
Decizia Guvernului României de joi, 21 mai 2020, este susținută de Codul Administrativ, potrivit căruia fiecare Instituție a Prefectului are în organigramă două... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2020, 12:55 (12290 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri insuficiente pentru întreținerea Posturilor de Poliție din Ialomița

Fonduri insuficiente pentru întreținerea Posturilor de Poliție din Ialomița

Posturile de Poliție existente în comunele din Ialomița așteaptă de ani buni să fie reabilitate. Fondurile destinate pentru lucrările de reparație și întreținere a clădirilor se diminuează de la un an la altul. În 2019, de exemplu, Ministerul Afacerilor Interne a alocat doar 27 mii de lei pentru întreținerea celor 59 de Posturi de Poliție din Ialomița. Sindicaliștii din Poliția Română reclamă situația și susțin faptul că, așa cum s-a întâmplat cu drepturile salariale, situația poate fi remediată doar în baza unor acțiuni în instanță.

Fără condiții la locul de muncă Agenții de Poliție... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2020, 11:20 (5527 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are peste 126 mii de hectare calamitate de seceta pedologică severă

Bilanțul dezastrului în agricultura județeană

Ialomița are peste 126 mii de hectare calamitate de seceta pedologică severă

bonus: 11 km de canale de irigații, reabilitați

La începutul lunii mai 2020, agricultorii ialomițeni au înțeles că seceta pedologică severă le va compromite definitiv culturile. În dispe­rare de cauză, au solicitat autorităților județene urgentarea controalelor comisiilor de constatare și evaluare a pagubelor. Metodologia deficitară de stabilire a prejudiciilor a generat abuzuri și confuzii. La acest moment, oficialii Direcției Agricole Județene declară că până la sfârșitul săptămânii în curs toate dosarele aflate în lucru vor fi finalizate. La nivelul județului Ialomița au fost raportate 126308 hectare de culturi calamitate total sau parțial de către secetă...

O nedreptate cât Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2020, 18:15 (5450 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Cutremur în administrația ialomițeană

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Prefectul județului Ialomița, Tonița Manea solicită ministrului Afacerilor Interne, Marcel Vela, să îi demită pe comisarul șef Cristian Ivan și locotenent-colonelul Marius Costel Dobre, șefii Poliției Județene și Jandarmeriei. Prefectul Tonița Manea și-a motivat solicitarea susținând că cei doi au refuzat implicarea în gestionarea măsurilor anti Covid-19 la nivelul localităților Țăndărei și Bărbulești pe perioada Stării de Urgență. «Am luat act cu surprindere de refuzul implicării directe a conducerii celor două instituții (...), aceștia refuzând coordonarea directă și nemijlocită și pasând responsabilitatea la nivelul de comandă inferior» se arată în adresa remisă ministrului... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2020, 21:05 (19320 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, mai tare decât președintele Iohannis

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, mai tare decât președintele Iohannis

«Nu credeam să învățăm a scrie vreodată... de bine» despre deputatul PSD Ștefan Mușoiu, iertată fie-ne parafraza! Dar uite ca a venit și ziua aia. Căci deputatul Mușoiu a reușit, în sfârșit,  o performanță cu care puțini se pot lăuda. În politică. Să ne explicăm! Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a anunțat miercuri, 20 mai a.c., că președintele Klaus Iohannis a fost amendat cu 5000 de lei pentru declarațiile sale despre maghiari. Sancțiunile CNCD l-au vizat și pe el și pe ex-președintele Băsescu, și pe alți ca ei, în total 18 politicieni care s-au trezit de-a lungul timpului vorbind fără să gândească. Spre deosebire de toți aceștia, deputatul PSD Ștefan Mușoiu, taxat drept... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2020, 17:10 (4936 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 10200 de dosare penale cu «autori necunoscuți» așteaptă să fie soluționate de polițiști

În Ialomița

Peste 10200 de dosare penale cu «autori necunoscuți» așteaptă să fie soluționate de polițiști

Dosarele cu autori necunoscuți reprezintă o adevărată «piatră de moară» pentru polițiștii ialomițeni. La sfârșitul anului precedent, în serta­rele Poliției ialomițene existau peste 10200 de dosare în care oamenii legii efectuau cercetări pentru identificarea autorilor faptelor reținute în aceste anchete. Cele mai multe dosare înregistrate cu «AN» vor fi clasate, în momentul împlinirii termenelor de prescripție a faptelor.

Infractorii sunt greu de prins Statistica privind dosarele cu «autori necunoscuți» înre­gistrate la nivelul județului evidențiază faptul că polițiștii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2020, 11:15 (3991 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Primarul comunei Gura Ialomiței a murit la Spitalul «Elias» din București

Primarul comunei Gura Ialomiței a murit la Spitalul «Elias» din București

Cristinel Lambru, primarul comunei Gura Ialomiței, a murit în dimineața zilei de marți, 19 mai 2020, la Spitalul «Elias» din Capitală. Edilul a fost transferat la București încă de la sfârșitul săptămânii precedente, având mai multe probleme de sănătate.

Se afla în comă indusă... Din primele informații, se pare că primarul comunei Gura Ialomiței, Cristinel Lambru, a fost transferat la București cu mai multe afecțiuni. Edilul s-a prezentat la Camera de Gardă a Spitalului «Elias» cu febră, vărsături, dar și hemoragie. El a fost internat de urgență pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 13:10 (24339 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

HCM Slobozia rămâne în Liga Națională

Handbal

HCM Slobozia rămâne în Liga Națională

Întrunit luni, 18 mai 2020, Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a luat, în sfârșit, hotărârea care era așteptată de două luni. Cam­pio­natele de seniori la handbal feminin și masculin au fost înghețate. Nu s-a acordat titlul de campioană și nicio echipă nu a retrogradat. «Așa cum am mai spus, eu consider că aceasta este cea mai corectă decizie și mă bucur că membrii Consiliului de Ad­ministrație au ținut cont de ceea ce au decis clu­burile săptămâna trecută...» ne-a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Firește, din această decizie derivă și o veste bună pentru cei care iubesc handbalul în orașul nostru. HCM Slobozia va fi și în următorul sezon în Liga Națională... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 12:40 (2690 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: APIA, DAJ și ANIF au directori noi

Valentin Dorobanțu, Florea Stoian și Gigi Manea

Ialomița: APIA, DAJ și ANIF au directori noi

Agenția de Plăți și Inter­venție pentru Agricultură, Direcția pentru Agricultură Județeană și Agenția Națio­nală de Îmbunătățiri Funciare au, în­cepând cu această săptămână, directori noi. Numi­rile au substrat politic și reprezintă încă o dovadă că PNL încearcă să epureze la vârf instituțiile descentra­lizate din Ialomița.

Stoian urcă la DAJ Ajuns la APIA prin 2014, Florea Stoian a ocupat timp de 6 ani funcția fără emoții și fără bătăi de cap. Obișnuit să-și aprobe șefii ierarhici și nărăvit la scaunul confortabil de director, el spune bogdaproste și, pariem, va continua să doarmă... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 11:20 (10694 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Cu hotărâre spre Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Cu hotărâre spre Liga a II-a

bonus: Liga a IV-a așteaptă acordul de la «Centru»

Pandemia noului Coronavirus continuă să bulverseze și să închidă competițiile sportive. Acolo unde sunt interese financiare legate de drepturi de televizare se fac eforturi disperate ca totul să fie dus la bun sfârșit. Nu este și cazul Ligii a III-a din România, unde bugetele sunt limitate iar jumătate dintre echipe se confundă mai degrabă cu amato­rismul. În aceste condiții este im­posibil să se reia pregătirea ținând cont de normele impuse de Guvern. Ca atare, FRF a decis înghețarea sezonului actual din Liga a III-a. Nu va retrograda nimeni și, prin urmare, Recolta Gheorghe Doja se va regăsi și în sezonul viitor la acest nivel. În privința promovării în divizia secundă, FRF a judecat oarecum... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 11:10 (4548 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este sufocată de deșeuri menajere

Unele lucruri nu se schimbă nici cu COVID-19

Ialomița este sufocată de deșeuri menajere

În urmă cu o lună, în plină Stare de Urgență, autoritățile locale au fost somate să-și salubrizeze localitățile. Ultimatumul a fost formulat de către comisarii Gărzii de Mediu Ialomița care au controlat 55 de locații din județ. În urma controalelor au fost aplicate amenzi în valoare de 130 mii de lei. Termenul fixat de către Garda de Mediu Ialomița pentru salubrizarea localităților a expirat vineri, 15 mai 2020...

De frica COVID-19 La începutul lunii februarie a.c., ca urmare a unei solicitări exprese a Ministerului Mediului, administrațiile din Ialomița au fost verificate de către... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2020, 11:10 (3522 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Duminica Samarinencii la «Sfinții Voievozi» din Slobozia

E a treia zi fără de lege și prima duminică cand avem voie afară. Cu o zi înainte, oamenii au mers la templele din marginea orașului, la shopping... Azi rânduiala le spune că trebuie să meargă la biserică. E a cincea duminică de la Paște, Duminica Samarinencii. Și a bătut de 9,00 în fața fața Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia...

Măștile oamenilor
În poarta «Sfinților Voievozi» e zi de muncă. Se păcătuiește cu mască, la spălătoria de peste drum. Dacă șoferii ar fi avut credință cât firul de nisip, spălătoria n-ar fi stat deschiză azi. Dar n-avem decât cât să ne sfințim... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2020, 17:10 (4827 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 28 mii de lei pentru «păstrarea distanței sociale» la Primăria Slobozia

De luni, 18 mai 2020, se reia activitatea cu publicul

Cheltuieli de 28 mii de lei pentru «păstrarea distanței sociale» la Primăria Slobozia

Primăria Slobozia anunță reluarea activității cu publicul după 2 luni de pauză. Începând de luni, 18 mai 2020, contribuabilii sunt așteptați din nou la ghișeele instituției.

Bani publici pentru «distanțare socială» Un comunicat de presă remis publicității anunță că Primăria Slobozia își reia activitatea cu publicul. Pentru a evita pericolul contaminării, instituția dă asigurări că a adoptat toate măsurile de siguranță impuse de situație. «Pentru minimizarea interacțiunii directe și a riscului de răspândire a noului Coronavirus, precum și pentru îmbunatățirea securității zonei de încasare, am modificat mobilierul aferent ghișeelor, am montat ecrane de protecție, sertare de transfer numerar și acte, limitatoare de distanță și un sistem audio cu microfoane, boxe și amplificare, de tip interfon, pentru comunicare la ghișeu»... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2020, 16:40 (4301 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Copil de 3 ani, intoxicat cu insecticid

Țăndărei: Copil de 3 ani, intoxicat cu insecticid

Un copil de 3 ani din orașul Țăndărei a ajuns la Spitalul «Grigore Alexandrescu» după ce a băut insecticid. Se pare că băiatul nu a fost supravegheat de rudele sale. Surse medicale susțin faptul că, în prezent, micuțul se află în afara oricărui pericol...

Transferat la București Din primele informații, se pare că băiatul se juca în curte, moment în care a intrat într-o anexă gospodărească, acolo unde, într-o sticlă, se afla insecticidul pe care l-a băut. La câteva minute, copilului i s-a făcut rău, iar rudele sale au sunat la 112. O ambulanță a preluat copilul, transportându-la Spitalul... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2020, 18:05 (4633 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Petrecere cu baloane colorate în curtea Spitalului Slobozia

Petrecere cu baloane colorate în curtea Spitalului Slobozia

Dacă unii au ales să sărbătorească trecerea de la Starea de Urgență la Starea de Alertă cu muzică, artificii și șampanie, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia momentul a fost marcat printr-o petrecere cu baloane colorate. Mai mulți angajați ai instituției s-au fotografiat în curtea unității medicale în timp ce ridicau în aer baloane cu heliu. «Ne place să credem că am depășit cu bine această primă etapă!» a fost unul dintre mesajele care însoțesc respectivele imagini, transmis de echipa managerială a Spitalului Slobozia.

Pericolul infectării rămâne Chiar dacă în imaginile... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2020, 16:05 (4000 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Șansa acestui județ este resursa umană!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Șansa acestui județ este resursa umană!»

După două luni de izolare, viața publică din Ialomița dă primele semne de revigorare. Bilanțul pare cumplit. Două comunități rămân sub asediul COVID-19, seceta extremă continuă să facă ravagii, iar viața socială nu va mai fi multă vreme ca înainte. Deputatul liberal Gheorghe Tinel susține însă că pentru toate problemele cu care ne confruntăm sau urmează să ne confruntăm, există soluții. Iar cea mai importantă dintre aceste soluții o reprezintă accesarea resurselor umane de care județul dispune.

Risc asumat la Bărbulești și Urziceni
Numărul persoanelor infectate din Ialomița a depășit pragul de 300. Jumătate dintre acești oameni sunt din Bărbulești și Urziceni. Administrația județeană gestionează cu dificultate situația, iar riscul unor conflicte sociale este major.... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2020, 12:10 (4948 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Indemnizația de hrană pentru medici și asistente, eliminată

Situație tensionată la spitalul suport COVID-19 din Ialomița-Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Indemnizația de hrană pentru medici și asistente, eliminată

Un conflict de muncă se desfășoară la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești încă de la începutul săptămânii. Cadrele medicale care tratează pacienții bolnavi de COVID-19 se declară nemulțumite de o decizie a autorităților de a elimina indemnizația de hrană pe care o primesc. Surse medicale susțin faptul că unii dintre angajați au ieșit în curtea instituției ca formă de protest, opunându-se la internarea pacienților infectați cu noul Coronavirus. Reprezentanții locali ai sindicatelor din Sănătate, alături de autoritățile locale, caută acum o soluție pentru detensionarea situației.

Scandal pentru plata drepturilor salariale... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2020, 11:10 (7972 vizualizări - 14 comentarii)

ANCHETĂ

Primarul din Bărcănești cheltuie peste 100 mii de lei anual pe facturi de telefonie

Record administrativ în Ialomița, în 2019

Primarul din Bărcănești cheltuie peste 100 mii de lei anual pe facturi de telefonie

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Primarul comunei ialomițene Bărcănești, Daniel Popa, conduce detașat în topul edililor care cheltuie banii publici pentru a plăti... facturi pentru convorbiri telefonice! În anul 2019 el a cheltuit 178850 de lei pentru «poștă, telecomunicații, radio, tv și internet» într-o comună care de-abia numără 3500 de locuitori. Daniel Popa susține că aceste cheltuieli sunt justificate și explicabile: «A fost un vârf, că așa era contractul... Acum o să scadă!».

Un primar de pomină Exclus din PNL în urmă cu un an și jumătate, declarat independent «de dragul cetățenilor»... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2020, 12:25 (14602 vizualizări - 13 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Adrian Mocioniu a dat în mintea copiilor!

În vreme ce toată suflarea națională se pregătește să iasă la iarbă verde, mici, bere și locurile de muncă lăsate de izbeliște timp de două luni (dacă le-om mai găsi), primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, raportează cu mândrie pe pagina sa de socializare că a reabilitat 28 de locuri de joacă pentru copii. La ele se va adăuga, curând, și locul de joacă de 200 mii de euro din Bora, probabil cel mai scump loc de joacă în aer liber din toată România. Îl aplaudăm și noi public pe această cale și îl încurajăm să nu se oprească aici. El ar putea, de exemplu, după modelul omologului său de la Urziceni, să reabiliteze și ștrandul municipal, lăsat în paragină încă de pe vremea predecesorului său, Alexandru... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2020, 12:05 (6745 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
341 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 98000 de lei

În perioada 19-22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:35
(4793 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 22 februarie 2016, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol și comercializării ilegale a peștelui. Pe parcursul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:20
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


28 februarie-«Ziua Protecției Civile»

În fiecare an, în data de 28 februarie, în România se aniversează «Ziua Protecției Civile». Protecția civilă este o componentă a sistemului securității naționale și reprezintă un ansamblu integrat de activități ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:10
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru viol

Miercuri, 17.02.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a dispus arestarea preventivă a inculpatului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2016, 12:15
(4704 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a publicat Ghidul Solicitantului consultativ pentru Submăsurile din PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina oficială de internet a instituției, www.afir.info, variantele consultative ale Ghidurilor Solicitantului pentru Submăsurile de finanțare ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2016, 10:15
(9542 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Continuă comercializarea de produse contrafăcute

Slobozia: Continuă comercializarea de produse contrafăcute

Luni, 15 februarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona centrală a municipiului ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2016, 18:40
(5232 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt de conducte, stopat de jandarmi

Luni, 15 februarie 2016,  jandarmii din cadrul unei patrule care executa misiuni de supraveghere și ordine publică în zona cartierului Vlașca a municipiului Fetești, au observat că pe un drum agricol ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2016, 17:15
(6177 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Analizarea indicatorilor de «condiții artificiale» în accesarea fondurilor europene

AFIR a inițiat o serie de dezbateri cu partenerii sociali privind reanalizarea indicatorilor menționați în Ghidul de Prevenire a Neregulilor. Așadar, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFI ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 13:40
(7153 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razii în zonele Slobozia și Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional vineri, 12 februarie 2016, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au organizat și ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 12:15
(6128 vizualizări - 2 comentarii)


Protejarea patrimoniului cultural național, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, împreună cu specialiști din cadrul Direcției Județene pentru Cultură Ialomița au acționat pe linia prevenirii și combaterii prevederilor legale privind ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 11:05
(3165 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 351 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 16 februarie 2016, sînt disponibile 351 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2016, 10:20
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat cu mașina în stîlp

O șoferiță de 28 de ani a fost victima unui accident de circulație. În timp ce se deplasa pe șoseaua care leagă localitățile Fierbinții de Jos și Maia, aceasta, încercînd să depășească un tir, a pierdut ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 19:25
(3561 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pieton lovit de o mașină

Neatenția unui șofer era să-l coste viața pe un bătrîn de 87 de ani, din Țăndărei. Șoferul a dat cu spatele și l-a lovit pe bătrîn. Omul a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportat la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 18:10
(3246 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, vîndute în zona Piața Mare

O patrulă de jandarmi a identificat miercuri, 10 februarie a.c., în zona Piața Mare din Slobozia, un spațiu comercial în incinta căruia se vindeau produse de îmbrăcămite contrafăcute. Respectivele produse ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 17:40
(3109 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Mihail Kogălniceanu: Transporta ilegal pește

Un bărbat de 36 de ani, din localitatea Giurgeni, s-a ales cu dosar penal după ce în mașina sa au fost descoperite 40 de kilograme de pește din speciile mreană și plătică și 2,5 kg de icre de crap, depozitate ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 16:05
(4195 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Astra Nova Security
angajează
agenți securitate (femei și bărbați)
-salariu net 900 lei, fără întîrzieri
-asigurăm calificare profesională,
servicii medicale gratuite
Relații la telefon 0734/200.337
[email protected]

11 Februarie 2016, 14:30


Armășești: Urmărit de autoritățile franceze, prins de polițiștii ialomițeni

Un bărbat, de 47 de ani, din Armășești, a fost prins de polițiștii ialomițeni în cursul zilei de marți, 9 februarie 2016. Pe numele ialomițeanului, autoritățile din Franța au emis un mandat de european ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:40
(4303 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mai puține infracțiuni cu violență în 2015

Polițiștii ialomițeni au dat publicității Raportul activităților desfășurate în cursul anului trecut. Potrivit documentului oficial, efectivele de oameni ai legii din cadrul Inspectoratului de Poliție al ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 13:10
(4762 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Accident rutier soldat cu o victimă

O femeie a fost la un pas de a-și pierde viața marți, 9 februarie 2016. Pasageră într-o mașină condusă de un bărbat de 55 de ani, aceasta a fost rănită după ce autovehiculul în care se afla s-a izbit de ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 12:25
(2768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Reținut pentru furt calificat

Un bărbat, de 36 de ani, din localitatea Gîrbovi, este principalul suspect într-un dosar de «furt calificat», instrumentat de polițiști. El este bănuit de faptul că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 10:35
(5139 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC AMPA SA Slobozia
angajează
agent vînzări
utilaje agricole

Relații la telefon 0723/251.698
sau la sediul societății
Șos. Amara, nr. 19, birou nr. 1,
Slobozia

11 Februarie 2016, 09:45


Bucu: La volan, fără permis de conducere

Un tînăr de 29 de ani, din Bucu, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd fără permis. Acesta se afla la volanul unui autovehicul cu remorcă, fără a deține permis de conducere corespunzător ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2016, 09:40
(3878 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AGROMAS GRUP SRL
angajează
șoferi autocamion
Cerințe
-experiență: minimum 2 ani
-posesor permis conducere
categoria C+E
-posesor atestat transport
mărfuri generale
-fără antecedente penale
-seriozitate și responsabilitate
-aviz medical și psihologic valabil
-experiență în transport de mărfuri
-transport intern și extern
-atestat ADR transport
mărfuri periculoase
Relații la telefon 0743/055.484

11 Februarie 2016, 09:15


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Prevenirea faptelor antisociale și menținerea siguranței publice reprezintă îndatoriri ale Poliției. Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 18:40
(3834 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Slobozia: Bărbat cu interdicție la manifestări sportive, identificat de jandarmi

Jandarmii din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia care au asigurat vineri, 5 februarie 2016, măsurile de ordine publică la meciul de handbal dintre CS Slobozia și HCM Rîmnicu Vîlcea, au observat în interiorul ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 17:30
(4232 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Manasia, arestat pentru conducere fără permis

Polițiști din cadrul Secției Rurale Ion Roată au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 16:25
(3727 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia arestare


Incendiu la Ciocîrlia

Luni, 8 februarie 2016, în jurul orei 12,45, structurile de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină pentru stingerea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 15:40
(5048 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Bărbat bănuit de tîlhărie calificată, reținut de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Platonești, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, au reținut luni, 8 februarie 2016, un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2016, 14:05
(4812 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil de artilerie, descoperit pe cîmp

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au fost solicitați, vineri, 5 februarie 2016, să intervină pentru asanarea unui element de muniție. Proiectilul, cu calibrul 100 mm, a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2016, 18:15
(5648 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor la Fetești

Elevii Liceului «Anghel Saligny» din Fetești au participat la o serie de dezbateri privind regulile de circulație rutieră. Discuțiile au fost purtate de polițiști din cadrul Serviciului Poliției Rutiere ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2016, 19:10
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...