Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Controale amănunțite în școlile și liceele din Ialomița

Controale amănunțite în școlile și liceele din Ialomița

Pregătirea școlilor pentru redeschiderea anunțată de Ministerul Educației începând cu 1 iunie 2020 a intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a demarat o serie de inspecții tematice pentru a analiza stadiul lucrărilor de dezinfecție și reamenajare a claselor. «Suntem în grafic și nu există probleme la acest moment. Vom redeschide școlile fără a pune în pericol sănătatea copiilor și a cadrelor didactice!» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

4000 de elevi sunt așteptați în clase... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2020, 17:15 (3432 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Făcăeni: Polițist bătut de infractorii pe care îi ancheta

Făcăeni: Polițist bătut de infractorii pe care îi ancheta

Un agent al Postului de Poliție Făcăeni a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost bătut de doi localnici. Supărați că polițistul le-a făcut dosare penale pentru comiterea unor infracțiuni la regimul rutier, aceștia l-au lovit cu pumnii și picioarele, distrugându-i și mașina. În prezent, omul legii se află internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța.

Verificările sunt în curs Agresiunea s-a petrecut sâmbătă, 23 mai 2020, pe o stradă din localitatea Făcăeni. Polițistul se afla în timpul liber, moment în care agresorii, tată și fiu, l-au oprit și i-au cerut socoteală... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2020, 13:10 (11948 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 7,3 milioane de lei pentru Centrele de Carantină și spitalele din Ialomița

Cheltuieli de 7,3 milioane de lei pentru Centrele de Carantină și spitalele din Ialomița

La finalul celor două luni ale Stării de Urgență, reprezentanții autorităților din Ialomița fac un prim bilanț al eforturilor depuse în privința limitării efectelor pandemiei de COVID-19. Din punct de vedere economic, încasările la bugetul județului s-au diminuat consi­derabil, în timp ce cheltuielile au crescut într-un ritm alert. Resursele financiare disponibile au fost alocate spitalelor, astfel încât acestea să poată oferi tratament bolnavilor care prezentau simptome specifice infecțiilor respiratorii provocate de noul Coronavirus. De asemenea, tot din fonduri publice a fost susținută și activitatea Centrelor de Carantină, unde ialomițenii veniți din străinătate au fost internați pentru a... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2020, 11:10 (6370 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Comisarul șef Mircea Ion Rus, noul șef al Poliției ialomițene

Șeful IPJ Cluj, transferat la IPJ Ialomița

Comisarul șef Mircea Ion Rus, noul șef al Poliției ialomițene

Inspectoratul General al Poliției Române a decis vineri, 22 mai 2020, să schimbe comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Astfel, noul șef al instituției este comisarul șef Mircea Ion Rus, șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Cluj. În ceea ce îl privește pe Cristian Ivan, acesta a fost «promovat» într-o structură din cadrul IGPR.

Un nou șef la IPJ Ialomița În cadrul unei ședințe desfășurată vineri, 22 mai 2020, la sediul Inspectoratului General al Poliției Române, reprezentanții instituției au decis să numească un nou șef în fruntea Poliției ialomițene. Este... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2020, 13:10 (23987 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Olimpiada Virtuală de Geografie

Olimpiada Virtuală de Geografie

Geografia a fost singura disciplină școlară pentru care s-a organizat o olimpiadă în adevăratul sens al cuvântului, când toate celelalte concursuri școlare de anul acesta au fost anulate din cauza pademiei provocată de noul Coronavirus. Pasionați de natură și drumeții, patru elevi din Ialomița, elevi ai Colegiilor Naționale «Mihai Viteazu» și «Grigore Moisil», din Slobozia și Urziceni, au reușit să organizeze etapa națională a Olimpiadei Naționale de Geografie, folosindu-se de internet. Chiar distanțarea socială i-a ținut departe unii de alții, atât participanții, cât și organizatorii bucurându-se de experiența trăită...

Rețeaua de participanți... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2020, 12:10 (4057 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretarul Primăriei Mihail Kogălniceanu, al doilea subprefect al Ialomiței

Se revine la veche organigramă

Secretarul Primăriei Mihail Kogălniceanu, al doilea subprefect al Ialomiței

Guvernul României a decis în cadrul ședinței de joi, 21 mai 2020, să ocupe cea de-a doua funcție vacantă de subprefect al județului Ialomița. Conform deciziei Guvernului României, această funcție i-a fost atribuită Tudoriței Ionescu, actualul secretar al comunei Mihail Kogălniceanu.

Experiență de 17 ani în administrație
Decizia Guvernului României de joi, 21 mai 2020, este susținută de Codul Administrativ, potrivit căruia fiecare Instituție a Prefectului are în organigramă două... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2020, 12:55 (12299 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri insuficiente pentru întreținerea Posturilor de Poliție din Ialomița

Fonduri insuficiente pentru întreținerea Posturilor de Poliție din Ialomița

Posturile de Poliție existente în comunele din Ialomița așteaptă de ani buni să fie reabilitate. Fondurile destinate pentru lucrările de reparație și întreținere a clădirilor se diminuează de la un an la altul. În 2019, de exemplu, Ministerul Afacerilor Interne a alocat doar 27 mii de lei pentru întreținerea celor 59 de Posturi de Poliție din Ialomița. Sindicaliștii din Poliția Română reclamă situația și susțin faptul că, așa cum s-a întâmplat cu drepturile salariale, situația poate fi remediată doar în baza unor acțiuni în instanță.

Fără condiții la locul de muncă Agenții de Poliție... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2020, 11:20 (5527 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are peste 126 mii de hectare calamitate de seceta pedologică severă

Bilanțul dezastrului în agricultura județeană

Ialomița are peste 126 mii de hectare calamitate de seceta pedologică severă

bonus: 11 km de canale de irigații, reabilitați

La începutul lunii mai 2020, agricultorii ialomițeni au înțeles că seceta pedologică severă le va compromite definitiv culturile. În dispe­rare de cauză, au solicitat autorităților județene urgentarea controalelor comisiilor de constatare și evaluare a pagubelor. Metodologia deficitară de stabilire a prejudiciilor a generat abuzuri și confuzii. La acest moment, oficialii Direcției Agricole Județene declară că până la sfârșitul săptămânii în curs toate dosarele aflate în lucru vor fi finalizate. La nivelul județului Ialomița au fost raportate 126308 hectare de culturi calamitate total sau parțial de către secetă...

O nedreptate cât Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2020, 18:15 (5452 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Cutremur în administrația ialomițeană

Prefectul Tonița Manea cere demiterea șefilor Poliției și Jandarmeriei!

Prefectul județului Ialomița, Tonița Manea solicită ministrului Afacerilor Interne, Marcel Vela, să îi demită pe comisarul șef Cristian Ivan și locotenent-colonelul Marius Costel Dobre, șefii Poliției Județene și Jandarmeriei. Prefectul Tonița Manea și-a motivat solicitarea susținând că cei doi au refuzat implicarea în gestionarea măsurilor anti Covid-19 la nivelul localităților Țăndărei și Bărbulești pe perioada Stării de Urgență. «Am luat act cu surprindere de refuzul implicării directe a conducerii celor două instituții (...), aceștia refuzând coordonarea directă și nemijlocită și pasând responsabilitatea la nivelul de comandă inferior» se arată în adresa remisă ministrului... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2020, 21:05 (19336 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, mai tare decât președintele Iohannis

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, mai tare decât președintele Iohannis

«Nu credeam să învățăm a scrie vreodată... de bine» despre deputatul PSD Ștefan Mușoiu, iertată fie-ne parafraza! Dar uite ca a venit și ziua aia. Căci deputatul Mușoiu a reușit, în sfârșit,  o performanță cu care puțini se pot lăuda. În politică. Să ne explicăm! Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a anunțat miercuri, 20 mai a.c., că președintele Klaus Iohannis a fost amendat cu 5000 de lei pentru declarațiile sale despre maghiari. Sancțiunile CNCD l-au vizat și pe el și pe ex-președintele Băsescu, și pe alți ca ei, în total 18 politicieni care s-au trezit de-a lungul timpului vorbind fără să gândească. Spre deosebire de toți aceștia, deputatul PSD Ștefan Mușoiu, taxat drept... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2020, 17:10 (4936 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 10200 de dosare penale cu «autori necunoscuți» așteaptă să fie soluționate de polițiști

În Ialomița

Peste 10200 de dosare penale cu «autori necunoscuți» așteaptă să fie soluționate de polițiști

Dosarele cu autori necunoscuți reprezintă o adevărată «piatră de moară» pentru polițiștii ialomițeni. La sfârșitul anului precedent, în serta­rele Poliției ialomițene existau peste 10200 de dosare în care oamenii legii efectuau cercetări pentru identificarea autorilor faptelor reținute în aceste anchete. Cele mai multe dosare înregistrate cu «AN» vor fi clasate, în momentul împlinirii termenelor de prescripție a faptelor.

Infractorii sunt greu de prins Statistica privind dosarele cu «autori necunoscuți» înre­gistrate la nivelul județului evidențiază faptul că polițiștii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2020, 11:15 (3991 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul comunei Gura Ialomiței a murit la Spitalul «Elias» din București

Primarul comunei Gura Ialomiței a murit la Spitalul «Elias» din București

Cristinel Lambru, primarul comunei Gura Ialomiței, a murit în dimineața zilei de marți, 19 mai 2020, la Spitalul «Elias» din Capitală. Edilul a fost transferat la București încă de la sfârșitul săptămânii precedente, având mai multe probleme de sănătate.

Se afla în comă indusă... Din primele informații, se pare că primarul comunei Gura Ialomiței, Cristinel Lambru, a fost transferat la București cu mai multe afecțiuni. Edilul s-a prezentat la Camera de Gardă a Spitalului «Elias» cu febră, vărsături, dar și hemoragie. El a fost internat de urgență pe Secția Anestezie și Terapie Intensivă... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 13:10 (24340 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

HCM Slobozia rămâne în Liga Națională

Handbal

HCM Slobozia rămâne în Liga Națională

Întrunit luni, 18 mai 2020, Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a luat, în sfârșit, hotărârea care era așteptată de două luni. Cam­pio­natele de seniori la handbal feminin și masculin au fost înghețate. Nu s-a acordat titlul de campioană și nicio echipă nu a retrogradat. «Așa cum am mai spus, eu consider că aceasta este cea mai corectă decizie și mă bucur că membrii Consiliului de Ad­ministrație au ținut cont de ceea ce au decis clu­burile săptămâna trecută...» ne-a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Firește, din această decizie derivă și o veste bună pentru cei care iubesc handbalul în orașul nostru. HCM Slobozia va fi și în următorul sezon în Liga Națională... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 12:40 (2690 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: APIA, DAJ și ANIF au directori noi

Valentin Dorobanțu, Florea Stoian și Gigi Manea

Ialomița: APIA, DAJ și ANIF au directori noi

Agenția de Plăți și Inter­venție pentru Agricultură, Direcția pentru Agricultură Județeană și Agenția Națio­nală de Îmbunătățiri Funciare au, în­cepând cu această săptămână, directori noi. Numi­rile au substrat politic și reprezintă încă o dovadă că PNL încearcă să epureze la vârf instituțiile descentra­lizate din Ialomița.

Stoian urcă la DAJ Ajuns la APIA prin 2014, Florea Stoian a ocupat timp de 6 ani funcția fără emoții și fără bătăi de cap. Obișnuit să-și aprobe șefii ierarhici și nărăvit la scaunul confortabil de director, el spune bogdaproste și, pariem, va continua să doarmă... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 11:20 (10695 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Cu hotărâre spre Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Cu hotărâre spre Liga a II-a

bonus: Liga a IV-a așteaptă acordul de la «Centru»

Pandemia noului Coronavirus continuă să bulverseze și să închidă competițiile sportive. Acolo unde sunt interese financiare legate de drepturi de televizare se fac eforturi disperate ca totul să fie dus la bun sfârșit. Nu este și cazul Ligii a III-a din România, unde bugetele sunt limitate iar jumătate dintre echipe se confundă mai degrabă cu amato­rismul. În aceste condiții este im­posibil să se reia pregătirea ținând cont de normele impuse de Guvern. Ca atare, FRF a decis înghețarea sezonului actual din Liga a III-a. Nu va retrograda nimeni și, prin urmare, Recolta Gheorghe Doja se va regăsi și în sezonul viitor la acest nivel. În privința promovării în divizia secundă, FRF a judecat oarecum... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2020, 11:10 (4548 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este sufocată de deșeuri menajere

Unele lucruri nu se schimbă nici cu COVID-19

Ialomița este sufocată de deșeuri menajere

În urmă cu o lună, în plină Stare de Urgență, autoritățile locale au fost somate să-și salubrizeze localitățile. Ultimatumul a fost formulat de către comisarii Gărzii de Mediu Ialomița care au controlat 55 de locații din județ. În urma controalelor au fost aplicate amenzi în valoare de 130 mii de lei. Termenul fixat de către Garda de Mediu Ialomița pentru salubrizarea localităților a expirat vineri, 15 mai 2020...

De frica COVID-19 La începutul lunii februarie a.c., ca urmare a unei solicitări exprese a Ministerului Mediului, administrațiile din Ialomița au fost verificate de către... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2020, 11:10 (3522 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Duminica Samarinencii la «Sfinții Voievozi» din Slobozia

E a treia zi fără de lege și prima duminică cand avem voie afară. Cu o zi înainte, oamenii au mers la templele din marginea orașului, la shopping... Azi rânduiala le spune că trebuie să meargă la biserică. E a cincea duminică de la Paște, Duminica Samarinencii. Și a bătut de 9,00 în fața fața Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia...

Măștile oamenilor
În poarta «Sfinților Voievozi» e zi de muncă. Se păcătuiește cu mască, la spălătoria de peste drum. Dacă șoferii ar fi avut credință cât firul de nisip, spălătoria n-ar fi stat deschiză azi. Dar n-avem decât cât să ne sfințim... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2020, 17:10 (4827 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cheltuieli de 28 mii de lei pentru «păstrarea distanței sociale» la Primăria Slobozia

De luni, 18 mai 2020, se reia activitatea cu publicul

Cheltuieli de 28 mii de lei pentru «păstrarea distanței sociale» la Primăria Slobozia

Primăria Slobozia anunță reluarea activității cu publicul după 2 luni de pauză. Începând de luni, 18 mai 2020, contribuabilii sunt așteptați din nou la ghișeele instituției.

Bani publici pentru «distanțare socială» Un comunicat de presă remis publicității anunță că Primăria Slobozia își reia activitatea cu publicul. Pentru a evita pericolul contaminării, instituția dă asigurări că a adoptat toate măsurile de siguranță impuse de situație. «Pentru minimizarea interacțiunii directe și a riscului de răspândire a noului Coronavirus, precum și pentru îmbunatățirea securității zonei de încasare, am modificat mobilierul aferent ghișeelor, am montat ecrane de protecție, sertare de transfer numerar și acte, limitatoare de distanță și un sistem audio cu microfoane, boxe și amplificare, de tip interfon, pentru comunicare la ghișeu»... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2020, 16:40 (4301 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Copil de 3 ani, intoxicat cu insecticid

Țăndărei: Copil de 3 ani, intoxicat cu insecticid

Un copil de 3 ani din orașul Țăndărei a ajuns la Spitalul «Grigore Alexandrescu» după ce a băut insecticid. Se pare că băiatul nu a fost supravegheat de rudele sale. Surse medicale susțin faptul că, în prezent, micuțul se află în afara oricărui pericol...

Transferat la București Din primele informații, se pare că băiatul se juca în curte, moment în care a intrat într-o anexă gospodărească, acolo unde, într-o sticlă, se afla insecticidul pe care l-a băut. La câteva minute, copilului i s-a făcut rău, iar rudele sale au sunat la 112. O ambulanță a preluat copilul, transportându-la Spitalul... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2020, 18:05 (4633 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Petrecere cu baloane colorate în curtea Spitalului Slobozia

Petrecere cu baloane colorate în curtea Spitalului Slobozia

Dacă unii au ales să sărbătorească trecerea de la Starea de Urgență la Starea de Alertă cu muzică, artificii și șampanie, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia momentul a fost marcat printr-o petrecere cu baloane colorate. Mai mulți angajați ai instituției s-au fotografiat în curtea unității medicale în timp ce ridicau în aer baloane cu heliu. «Ne place să credem că am depășit cu bine această primă etapă!» a fost unul dintre mesajele care însoțesc respectivele imagini, transmis de echipa managerială a Spitalului Slobozia.

Pericolul infectării rămâne Chiar dacă în imaginile... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2020, 16:05 (4007 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Cereri de Plată pentru «Asigurarea Recoltelor» în sectorul viticol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că până la data de 15 octombrie 2023 se depun Cereri de Plată pentru Intervenția IS-V-03 «Asigurarea Recoltelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 16:10
(6214 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,46 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna iulie 2023

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna iulie 2023, un număr de 32 de controale și 30 de verificări la contribuabili persoane fizice și juridice. În urma inspecțiilor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 15:50
(12994 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă în lunile august și septembrie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de miercuri, 23 august 2023 și până pe 15 septembrie 2023, se poate investi în Titlurile de Stat ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 13:10
(2355 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: ANAF a publicat lista persoanelor juridice cu obligații fiscale restante, la 30 iunie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală listele de contribuabili persoane juridice care înregistrau ...[citește_toată_știrea]

22 August 2023, 17:40
(9269 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 august 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 25 august 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularul 100, Formularul 112 ...[citește_toată_știrea]

22 August 2023, 16:40
(9782 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 20 de persoane au fost evacuate dintr-un bloc, din cauza unui incendiu

Panică într-un bloc din Slobozia după ce un apartament situat la etajul al patrulea al imobilului a fost cuprins de flăcări luni, 21 august 2023. Incendiul se manifesta cu degajări mari de fum, care au ...[citește_toată_știrea]

21 August 2023, 19:45
(16139 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Raluca Turcan, chemată de USR în Parlament ca să dea explicații despre distrugerea instituțiilor de cultură din țară

Ministrul Culturii Raluca Turcan a fost chemată de USR la comisia de Cultură din Camera Deputaților pentru a da explicații despre modificările aduse sistemului cultural din România prin inițiativele recente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2023, 17:05
(12678 vizualizări - 0 comentarii)


Anexă în flăcări la Borănești, incendiu la o casă din Perieți

Anexă în flăcări la Borănești, incendiu la o casă din Perieți

Sâmbătă, 19 august a.c., Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă a unui cetățean din localitatea Borănești. Forțele alocate au fost o autospecială ...[citește_toată_știrea]

21 August 2023, 15:55
(8443 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții de digitalizare

RAJA Constanța: Soluții de digitalizare

O preocupare constantă a societății RAJA Constanța a fost menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții săi pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea, în timp ...[citește_toată_știrea]

21 August 2023, 15:50
(1961 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Țăndărei și Ciocârlia

Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit la un accident rutier produs în orașul Țăndărei, în care au fost implicate 2 camioane, unul încărcat cu cereale, iar cel de-al doilea cu ulei comestibil. În urma ...[citește_toată_știrea]

21 August 2023, 15:45
(4894 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la buget de 119,91 milioane de lei, în luna iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iulie a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 119,91 milioane de lei, cu 2 ...[citește_toată_știrea]

21 August 2023, 13:20
(7462 vizualizări - 0 comentarii)


AJPF Ialomița: Peste 4400 de agenți economici pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și care ...[citește_toată_știrea]

18 August 2023, 13:40
(10726 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică!

RAJA Constanța: Alege factura electronică!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2023, 12:05
(5000 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge a Protopopiatului Urziceni

Campanie de donare de sânge a Protopopiatului Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor, joi, 17 august a.c., Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, «Donează sânge, salvează o viață ...[citește_toată_știrea]

17 August 2023, 17:40
(5625 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Proteste spontane în cadrul instituțiilor din subordinea Ministerului Muncii

Angajații din cadrul instituțiilor aflate în subordinea Ministerului Muncii, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, Agenția Județeană pentru Plăți si Inspecție Socială Ialomița, Casa ...[citește_toată_știrea]

17 August 2023, 15:50
(9505 vizualizări - 1 comentariu)


Sancțiuni de 46 mii de lei aplicate de inspectorii DSVSA Ialomița

Cu ocazia evenimentelor publice organizate în perioada minivacanței dedicate sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a organizat mai multe ...[citește_toată_știrea]

17 August 2023, 14:00
(15840 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 august 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 21 august 2023, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații fiscale: Formularul 010, Formularul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2023, 13:40
(9127 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri fiscale în valoare de 617,85 milioane de lei în primul semestru al anului 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat de la începutul anului și până la 30 iunie 2023 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 617,85 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 August 2023, 18:20
(26490 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Moldoveni și Rădulești

Marți, 15 august a.c., pompierii din Urziceni au intervenit în cazul a două incendii, produse la două locuințe din localitățile Rădulești și Moldoveni. În ambele cazuri focul a provocat doar pagube materiale ...[citește_toată_știrea]

16 August 2023, 15:50
(6580 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 10 victime în urma a 3 accidente rutiere

În perioada 13-15 august a.c., pompierii ialomițeni, alături de paramedicii SMURD, au fost la datorie și au intervenit în cazul situațiilor de urgență. Astfel, în acest interval de timp, pe DN21, între ...[citește_toată_știrea]

16 August 2023, 15:40
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată pe raza județului

În ultimele 5 zile, pompierii au acționat pentru localizarea și stingerea a 9 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 9 incendii care au avut loc în perioada menționată, 7 intervenții ...[citește_toată_știrea]

16 August 2023, 15:00
(6598 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri interactive de «Ziua Micilor Artiști», la Slobozia

Miercuri, 9 august a.c., în Parcul Tineretului, Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia, împreună cu voluntarii Consiliului Local al Tinerilor Slobozia au organizat evenimentul «Ziua Micilor Artiști ...[citește_toată_știrea]

16 August 2023, 12:00
(1905 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 26000 de participanți la «Zilele Romilor Ialomițeni»

IJJ Ialomița: 26000 de participanți la «Zilele Romilor Ialomițeni»

Principalul obiectiv al forțelor de ordine a fost prevenirea incidentelor și verificarea condițiilor de siguranță. Măsurile proactive și dispozitivul preventiv, integrat de ordine publică din zona Festivalului ...[citește_toată_știrea]

14 August 2023, 14:05
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Mașină condusă de un minor

Sâmbătă, 12 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat la volan un minor de 16 ani, domiciliat la Bărbulești. Acesta s-a ales cu un dosar penal pentru «conducerea unui vehicul fără permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

13 August 2023, 17:30
(4714 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan sub influența alcoolului

Sâmbătă, 12 august a.c., polițiștii din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 46 de ani, din București. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2023, 17:10
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 55 mii de lei aplicate de polițiști

Sâmbătă, 12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 142 de evenimente, 131 dintre acestea fiind sesizate pe numărul unic de urgență 112. În cadrul activităților desfășurate au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

13 August 2023, 17:00
(2088 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Livrările și prestările de servicii cu cotă TVA de 5%

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că au fost aduse unele clarificări cu privire la anumite livrări sau prestări de servicii care beneficiază de cota redusă ...[citește_toată_știrea]

11 August 2023, 13:20
(11497 vizualizări - 0 comentarii)


Programul RAJA Constanța de «Sfânta Maria»

Casieriile și birourile de relații cu publicul ale RAJA Constanța vor fi închise marți, 15 august 2023, de «Sfânta Maria», dar activitatea structurilor care asigură continuitatea serviciilor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

10 August 2023, 18:30
(2755 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii, jandarmii și polițiștii ialomițeni, în efective suplimentare

În perioada 12-15 august 2023, cu ocazia minivacanței prilejuită de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, peste 80 de pompieri ialomițeni sunt pregătiți să intervină, zilnic, pentru acordarea asistenței ...[citește_toată_știrea]

10 August 2023, 17:25
(4023 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termenul-limită pentru depunerea raportărilor contabile la data de 30 iunie este miercuri, 16 august 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că Raportările contabile la 30 iunie 2023 se depun la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor până cel mai târziu ...[citește_toată_știrea]

10 August 2023, 13:50
(11721 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...