Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Adrian Mocioniu a dat în mintea copiilor!

În vreme ce toată suflarea națională se pregătește să iasă la iarbă verde, mici, bere și locurile de muncă lăsate de izbeliște timp de două luni (dacă le-om mai găsi), primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, raportează cu mândrie pe pagina sa de socializare că a reabilitat 28 de locuri de joacă pentru copii. La ele se va adăuga, curând, și locul de joacă de 200 mii de euro din Bora, probabil cel mai scump loc de joacă în aer liber din toată România. Îl aplaudăm și noi public pe această cale și îl încurajăm să nu se oprească aici. El ar putea, de exemplu, după modelul omologului său de la Urziceni, să reabiliteze și ștrandul municipal, lăsat în paragină încă de pe vremea predecesorului său, Alexandru... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2020, 12:05 (6745 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

E oficial: Unirea joacă baraj pentru promovarea în Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

E oficial: Unirea joacă baraj pentru promovarea în Liga a II-a

Recomandarea Comisiei de Competiții a Federației Române de Fotbal a căpătat statut oficial. Întrunit pe 11 mai a.c., Comitetul de Urgență al forului condus de Răzvan Burleanu a decis înghețarea ediției curente a campionatului Ligii a III-a. Problema promovării în Liga a II-a a fost tranșată diferit, în funcție de diferența de puncte care desparte în acest moment locul 1 de locul 2, din fiecare serie.

Unirea se va confrunta cu Ulmu Astfel, dacă diferența dintre locul 1 și locul 2 este mai mare de 3 puncte, ocupanta primei poziții promovează direct în eșalonul secund. Astfel, se va întâmpla... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2020, 11:20 (7746 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii vindecați de COVID-19 sunt așteptați la Centrul de Transfuzie Sanguină pentru donarea de plasmă

Ialomițenii vindecați de COVID-19 sunt așteptați la Centrul de Transfuzie Sanguină pentru donarea de plasmă

Centrul de Transfuzie Sanguină din Slobozia lansează un apel public către toți ialomițenii care s-au vindecat de COVID-19. Instituția dispune de aparatura necesară prelucrării sângelui astfel încât să fie extrasă plasma, care poate fi utilizată pentru tratarea pacienților aflați în stare gravă din cauza noului Coronavirus. Estimativ, la nivelul județului există aproximativ 100 de persoane care s-au vindecat.

Sprijin pentru pacienți bolnavi de COVID-19 Potrivit ultimelor cercetări în domeniul medical, plasma recoltată din sângele pacienților vindecați de COVID-19 conține anticorpi ce... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2020, 11:05 (6139 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarul din Amara își exprimă... gratitudinea

Moda scrisorilor se întoarce

Primarul din Amara își exprimă... gratitudinea

După modelul patentat de Ionașcu la Slobozia și preluat până și de cătunele din fundul județului, primarul din Amara a trimis contribuabililor o scrisoare de... gratitudine. Scrisoarea e printată cam sărăcăcios, pe foaie velină, și vorbește, în buna tradiție a înaintașilor, despre realizările administrației Măiță. Am aruncat un ochi pe ea și vă oferim o altă perspectivă. Nu de alta, dar ar fi păcat ca primarul Ion Măiță să ajungă să creadă singur în brașoavele pe care le printează.

Limba de lemn a administrației
Fascinant la fiecare scrisoare administrativă pe care o citim de... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2020, 15:10 (7212 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești: Polițiști loviți cu pietre de o familie de romi

Căzănești: Polițiști loviți cu pietre de o familie de romi

Un tată și doi fii, toți de etnie romă, din orașul Căzănești au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, la Slobozia. Acuzați de «ultraj», aceștia au lovit cu pietre doi agenți de poliție care au intervenit pentru a aplana un conflict spontan pe care agresorii l-ar fi provocat.

Verificările sunt în curs
Din informațiile organelor judiciare, scandalul s-a produs duminică, 10 mai 2020, după amiază. Două familii de romi s-au luat la ceartă, din cauza unor neînțelegeri mai vechi. Speriați, vecinii scandalagiilor au sunat la 112 și au cerut ajutorul Poliției. Forțele de ordine au... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2020, 14:00 (5329 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița reclamă public modul în care judecătorii români i-au achitat pe traficanții de copii din Țăndărei

USR Ialomița reclamă public modul în care judecătorii români i-au achitat pe traficanții de copii din Țăndărei

La 6 luni de la achitarea definitivă a inculpaților din dosarul traficului de copii din Țăndărei, reprezentanții organizației județene a USR Ialomița atrag atenția cu privire la modul în care s-a desfășurat procesul. În opinia acestora, sentința dată de magistrații Tribunalului Harghita și menținută de cei ai Curții de Apel Târgu Mureș reprezintă o palmă dată întregului sistem de justiție din România.

«Avem judecători capabili de corectitudine?» Se întreabă retoric reprezentanții USR Ialomița într-o postare pe rețelele de socializare. Aceștia critică public modul în care s-a judecat... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2020, 10:55 (6720 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!

Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!

Reprezentanții Departamentului pentru Situații de Urgență au aprobat luni, 11 mai 2020, propunerea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița în ceea ce privește ridicarea carantinei instituită la Țăndărei. Anunțul a fost făcut public de către Marcel Vela, ministrul Afacerilor Interne.

La Țăndărei, carantina a fost ridicată
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat luni, 11 mai 2020, faptul că va fi ridicată carantina instituită la Țăndărei. Decizia se regăsește în Ordonanța Militară Nr. 11, emisă de instituția pe care o reprezintă. Încă de duminică, ... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 23:00 (8847 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

«Atribuțiile echipelor de constatare a calamităților nu sunt clare pentru membri!»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița (ACCPT) reclamă public practicile arbitrare ale comisiilor de constatare și evaluare a despăgubirilor pentru culturile calamitate din Ialomița. Printr-o adresă oficială, ACCPT Ialomița reclamă probleme semnalate de agricultori și cere intervenția Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

Agricultorii invită la dialog ACCPT Ialomița a transmis Ministerului Agriculturii o adresă oficială în care reclamă problemele întâmpinate de agricultori în relația cu autoritățile locale. Cităm din conținutul adresei: «Echipele (în număr de 5 în Ialomița) sunt insuficiente și nu acoperă terenul în ritmul scontat, având în vedere că aproape o treime din suprafața județului face obiectul controlului. Atribuțiile în interiorul acestor echipe nu sunt clare pentru membri, existând situații în care reprezentantul APIA insistă să evalueze gradul de calamitare (prerogativa specialistului DAJ) în loc să se rezume la identificarea în spațiu a parcelelor. Nu în ultimul rând, există tendința de a diminua procentul de daună în urma ultimelor ploi (slabe cantitativ, de altfel) ignorând harta rezervelor de apă în sol la INMH, care arată clar că pe teritoriul județului Ialomița continuă efectul secetei pedologice severe și extreme»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 18:35 (4245 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

Dezastru si haos în agricultura ialomițeană

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

bonus: Vlădeni-studiu de caz

Ialomița are 100000 de hectare de terenuri agricole calamitate de seceta pedologică severă. Până la acest moment, comisiile de constatare și evaluare au verificat mai puțin de 50% din suprafețele raportate. Metodologia de evaluare a pagubelor este neclară și generează aprecieri arbitrare. În unele dintre localitățile județului, primarii stabilesc din birou gradul de calamitare al suprafețelor agricole...

Secetă pedologică severă si haos legislativ
În noiembrie anul trecut, Daniel Alexandru, directorul Laboratorului de Agrometeorologie din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 18:20 (6994 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale din Fetești au dat startul lucrărilor de dezinsecție

Autoritățile locale din Fetești au dat startul lucrărilor de dezinsecție

Chiar dacă multe administrații locale sunt blocate din cauza pandemiei provocată de COVID-19, la Fetești reprezentanții Primăriei continuă lucrările de utilitate publică. Astfel, cele mai importante străzi din oraș vor fi reparate, iar din această săptămână se desfășoară prima campanie de dezinsecție din acest sezon cald.

Proiectele edilitare continuă Cu fonduri obținute prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), administrația locală din Fetești va moderniza în perioada următoare străzile Tineretului, Ceahlăului, General Alexandru Averescu și Grâușor. Lucrările au fost sistate... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 14:55 (3979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pentru a deveni spital suport COVID-19

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pregătirile pentru a deveni al doilea spital suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus din județul Ialomița sunt în plină desfășurare la Spitalul Municipal Urziceni. Unitatea medicală și-a modificat toate cirucuitele astfel încât să corespundă protocolului stabilit de Ministerul Sănătății cu privire la modul în care trebuie desfășurată activitatea într-o astfel de entitate sanitară. Cu toate acestea, spitalul din Urziceni are nevoie de un medic infecționist pentru a putea trata bolnavii. Tot Ministerul Sănătății a stabilit ca doar medicii specialiști în Boli Infecțioase să realizeze schemele de tratament specifice pacienților care suferă de COVID-19.

... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 11:10 (4024 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat ridicarea carantinei la Țăndărei

În cadrul unei ședințe desfășurată duminică, 10 mai 2020, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au aprobat ridicarea carantinei impusă la Țăndărei. Totuși decizia are nevoie de aprobarea Departamentului pentru Situații de Urgență pentru a se concretiza.


Ridicarea carantinei după o lună Măsura carantinei la Țăndărei a fost impusă în baza Ordonanței Militare Nr. 7, din data de 4 aprilie 2020. Decizia a fost adoptată după solicitarea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, ca urmare a creșterii incidenței cazurilor de COVID-19... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 10:50 (7832 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două săptămâni de dezinsecție la Slobozia

A început sezonul țânțarilor

Două săptămâni de dezinsecție la Slobozia

Slobozia se pregătește pentru dezinsecția de primăvară. Conform informațiilor oficiale, prima etapă se va desfășura în perioada 12-13 mai 2020, când vor fi vizate parcurile orașului. Ulterior, în perioada 19-29 mai 2020, eforturile autorităților se vor extinde la nivelul întregii localități.

Sulfac Trio pentru parcuri DADP Slobozia a primit undă verde pentru dezinsecția parcurilor orașului. Conform informațiilor oficiale, în perioada 12-13 mai 2020 vor fi vizate toate parcurile din Slobozia. «Pentru că la acea dată interdicția de a vizita parcurile e în vigoare, dezinsecția se va face... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2020, 12:20 (3369 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat 450 de firme în șomaj tehnic

În luna aprilie 2020

Ialomița a înregistrat 450 de firme în șomaj tehnic

Numărul firmelor ialomițene care au depus documentația privind acordarea șomajului tehnic pentru luna aprilie a crescut la 450. Conform estimărilor oficiale, este de așteptat ca numărul solicitărilor să crească. «Deja avem 450 și apar cereri noi în fiecare zi...» declară Georgian Mocănescu, directorul AJOFM Ialomița.

Din ce în ce mai mulți După primele 7 zile ale lunii mai, oficialii AJOFM au constatat o creștere substanțială a numărului de firme care solicită subvenția pentru acordarea șomajului tehnic angajaților. Conform ultimelor date oficiale, numărul... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2020, 16:10 (3486 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a decis

Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a adoptat vineri, 8 mai 2020, noi măsuri în ceea ce privește orașul Țăndărei, singura localitate aflată în carantină din județul Ialomița din cauza pandemiei provocată de noul Coronavirus. Potrivit noilor decizii, cetățenii orașului care au locurile de muncă în alte localități sau desfășoară activități în domeniul agriculturii au dreptul să părăsească orașul. Măsurile îi vizează și pe angajatorii acestor persoane, care sunt obligați să asigure condiții separate de muncă de restul personalului. Totodată, este premis și accesul rudelor din alte localități pentru îndeplinirea formalităților de înmormântare.

Noi măsuri impuse de autorități la Țăndărei... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2020, 10:50 (10237 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele afaceristului Viorel Cataramă

Procurorii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele afaceristului Viorel Cataramă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis vineri, 8 mai 2020, un dosar penal pe numele lui Viorel Cataramă. Acesta este acuzat de «zădărnicirea combaterii bolilor», după ce joi, 7 mai 2020, omul de afaceri a mers la Bărbulești și a luat în brațe un bărbat bolnav de COVID-19.

Anchetă în curs În ultimele zile, milionarul Viorel Cataramă, printre altele și președinte al Partidului Dreapta Liberală, a făcut numeroase afirmații halucinante în spațiul public referitoare la faptul că virusul SARS-CoV-2 nu ar exista. Mai mult, acesta a explicat faptul că vrea... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 20:30 (10494 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Orașul arde și Turcu’ se piaptănă!

Orașul arde și Turcu’ se piaptănă!

Cu sau fără vaccin pentru COVID-19, viața merge mai departe. Toți suntem de acord cu acest lucru, iar dacă nu suntem, curând nu vom avea încotro... La Urziceni însă, administrația locală a transformat optimismul în ridicol. Noua pagină de Facebook a administrației, plină ochi de realizări edilitare, anunță cu mândrie că spațiile verzi, sala de fitness, piscina orașului sunt pregătite pentru contribuabili. «S-a făcut curat și la sala de fitness, unde s-a văruit și s-a pus totul la punct», «Astăzi se taie iarba pe Calea București și în cartierul nou de peste calea ferată», «Operațiunea de curățare a piscinelor continuă» sunt numai câteva dintre postările motivaționale... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 15:20 (4457 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Mocioniu nu se joacă

Slobozia: «Capcane» edilitare pentru cetățeni în Cartierul Gării Noi

Lucrările de asfaltare din Cartierul Gării Noi din Slobozia vor costa 6,7 milioane de lei. La prima strigare, că nici nu au început... Între timp, cetățenii din cartier se confruntă cu noi provocări din partea administrației. După «piscinele» cu noroaie deschise de 11 ani și stâlpii de iluminat în mijlocul trotuarelor au apărut și... capcanele tip «canalizare».

Drumul de la Facebook la realitate De când a început pandemia, administrația Mocioniu nu mai prididește să se laude cât e mediul on-line de lung și de lat cu realizările sale epocale. Ultima dată, primarul Mocioniu declara cu... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 11:05 (4180 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

În lipsa unei posibilități de testare la nivelul județului, toate unitățile medicale din Ialomița sunt obligate să transporte probele suspecților de COVID-19 la București. Reprezentanții spitalelor ialomițene susțin faptul că rezultatele analizelor sunt transmise cu dificultate. Estimativ, durează între 3 și 5 zile pentru ca un spital să primească rezultatul unui test. Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de aparatura necesară efecturării acestor analize specifice, însă așteaptă de aproximativ o lună kit-urile speciale care trebuie să sosească din Statele Unite ale Americii. Nimeni nu știe însă când aceste kit-uri vor ajunge și la Slobozia având în vedere că termenul a fost modificat... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2020, 16:50 (7240 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Doar 149 de ialomițeni din peste 8300 și-au plătit amenzile primite pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Din 21 de milioane s-au încasat 139 mii de lei

Doar 149 de ialomițeni din peste 8300 și-au plătit amenzile primite pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Potrivit informațiilor oficiale oferite de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, de la momentul impunerii Stării de Urgență și până în prezent doar 149 de ialomițeni și-au plătit amenzile pe care le-au primit de la forțele de ordine pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare. Estimativ, peste 8300 de ialomițeni au fost sancționați fie că nu au respectat măsurile de izolare la domiciliu, fie pentru că au ieșit din case fără a avea declarațiile pe proprie răspundere completate corespunzător. Cei care refuză să achite amenzile riscă să fie executați silit, spun oficialii Fiscului ialomițean.

Grad scăzut de încasare a amenzilor... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2020, 11:10 (4840 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Locală Slobozia: Atenție, se vor executa lucrări la podul de peste râul Ialomița din Slobozia!

Potrivit Poliției Locale Slobozia, vor fi executate lucrări de reparații la rampele de urcare și coborâre la podul de peste râul Ialomița din Slobozia. Lucrările vor fi demarate încep ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 14:40
(3048 vizualizări - 4 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări în domeniul eșalonărilor la plată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că prin Legea nr. 239/2025/2025, privind stabilirea unor măsuri de redresare și eficientizare a resurselor publice ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 13:25
(646 vizualizări - 0 comentarii)


2777 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în anul 2025

În anul 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2777 persoane, dintre acestea 116 ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 09:15
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost aprobate și publicate Normele anuale de venit valabile în anul 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din exploatarea terenurilor agricole și/sau din creșterea și exploatarea animalelor/familiilor de albine ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 08:15
(3623 vizualizări - 0 comentarii)


Sesiuni de prim ajutor ale paramedicilor SMURD pentru jandarmii ialomițeni

Sesiuni de prim ajutor ale paramedicilor SMURD pentru jandarmii ialomițeni

Acordarea primului ajutor este foarte importantă și poate face diferența dintre viață și moarte. De aceea, orice persoană care ajunge la locul unui eveniment poate ajuta victimele, dacă are cunoștințele ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2026, 08:05
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 271 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 271 locuri de muncă vacante. Astfel, în Finlanda sunt disponibile 6 locuri de muncă (3 sudor MIG/ ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2026, 15:40
(5824 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 6,39 milioane de lei în decembrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile fiscal-teritoriale, a rambursat în luna decembrie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,39 milioane ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2026, 10:35
(9872 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un apartament din Slobozia. Zeci de persoane evacuate!

Incendiu la un apartament din Slobozia. Zeci de persoane evacuate!

Vineri, 23 ianuarie a.c., Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit, în jurul orelor 18,00, pentru stingerea unui incendiu la un apartament din Slobozia, zona Piața Agroalimentară. « ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 18:50
(3488 vizualizări - 1 comentariu)


«Târgul Apicol» Slobozia, ediția a XV-a

Servicii Publice Slobozia SRL, împreună cu Primăria Slobozia, Consilul Județean Ialomița și Cooperativa Agricolă «Casa Mierii» Ialomița organizează «Târgul Apicol» ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 14:35
(1919 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 34 de echipaje la Competiția Europeană de Statistică

În data de 16 ianuarie 2026 a avut loc prima testare (etapa județeană) a Competiției Europene de Statistică (CES) 2025-2026, organizată de Institutul Național de Statistică în colaborare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 11:25
(2804 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

Luni, 26 ianuarie 2026, echipele RAJA Constanța vor interveni pentru remedierea unei avarii survenite la conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 315 mm, de pe strada Jandarmeriei, din ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 09:45
(8524 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 156,48 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna decembrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna decembrie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 154,86 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 09:40
(19460 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 16,30 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna decembrie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna decembrie, 19 inspecții fiscale, au efectuat 9 controale inopinate și 22 de verificări documentare. Ca urmare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2026, 08:30
(6416 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1264 de agenți economici au beneficiat de bonificația de 3% pentru achitarea obligațiilor fiscale la termen

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la nivelul județului Ialomița au beneficiat de bonificația de 3% din impozitul pe profit anual și din impozitul pe veniturile micro ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2026, 08:10
(1775 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fată de 15 ani, plecată de la domiciliu

Fetești: Fată de 15 ani, plecată de la domiciliu

Polițiștii caută o fată de 15 ani, plecată de la domiciliul din municipiul Fetești. Fata are 15 ani, o înălțime de 1,64 m, greutate de 54 kg, ochii albaștri, părul fiind scurt. Se numește Valentina ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2026, 14:15
(2869 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Italia, depistat la Țăndărei!

Autoturism furat din Italia, depistat la Țăndărei!

Polițiștii ialomițeni au identificat un autoturism, fabricat în 2020, evaluat la aproximativ 80000 de euro, urmărit de autoritățile italiene. Mașina a fost găsită în posesia unui tâ ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2026, 18:50
(2630 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Victoriei din orașul Țăndărei!

Sâmbătă, 10 ianuarie 2026, a fost necesară sistarea furnizării apei potabile în vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2026, 14:35
(4024 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,91%, rata șomajului la sfârșitul lunii noiembrie 2025

La sfârșitul lunii noiembrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4633 șomeri (din care 2235 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2026, 10:10
(9552 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierele Vlașca și Fetești-Oraș din Fetești!

Echipele RAJA intervin luni, 5 ianuarie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași din orașul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2026, 13:05
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


Un An Nou 2026 plin de împliniri!

Un An Nou 2026 plin de împliniri!

Redacția Independent

vă urează La Mulți Ani!

1 Ianuarie 2026, 00:05


Slobozia: 100 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni desfășoară în această perioadă acțiuni pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale privind regimul articolelor pirotehnice, în cadrul planului de acțiune « ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 13:00
(24187 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru accidentul provocat. Avea o alcoolemie de 1,16 mg/l în aerul expirat!

Un tânăr de 27 de ani, din Cosâmbești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a provocat un accident rutier la Slobozia. Vineri, 26 decembrie 2025, a fost surprins circulând cu viteză ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 12:30
(15882 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Reținut pentru «furt»

Polițiștii au reținut duminică, 28 decembrie 2025, pentru 24 de ore, o persoană cercetată sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt». Oamenii legii au fost sesizați prin 112 de ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 12:00
(2060 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite marți, 30 decembrie 2025, pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2025, 11:35
(5669 vizualizări - 0 comentarii)


Independent urează ialomițenilor Sărbători Fericite, cu multă sănătate și fericire!

Independent urează ialomițenilor Sărbători Fericite, cu multă sănătate și fericire!

Redacția Independent

vă dorește să aveți parte de

Sărbători pline de bucurie și liniște!

Crăciun Fericit!

25 Decembrie 2025, 00:05


ANM: Cod Galben de ninsori și viscol și în județul Ialomița

ANM: Cod Galben de ninsori și viscol și în județul Ialomița

Marți, 23 decembrie 2025, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de ninsori și viscol și pentru județul Ialomița. Avertizarea va intra în vigoare marți, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2025, 10:30
(6073 vizualizări - 0 comentarii)


2640 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-noiembrie 2025

În perioada ianuarie-noiembrie 2025, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2640 persoane ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2025, 12:10
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


Programul de lucru la RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA Constanța, precum și compartimentele care desfășoară activități de lucru ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2025, 08:55
(8759 vizualizări - 0 comentarii)


Camion plin cu lemne, confiscat la Reviga

Camion plin cu lemne, confiscat la Reviga

Un cetățean a sesizat Poliția cu privire la faptul că un autocamion, ce se deplasa pe raza localității Reviga, ar transporta material lemnos peste limita declarată în avizul de însoțire. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2025, 15:40
(6260 vizualizări - 3 comentarii)


Tânăr fără permis din Movilița, urmărit de polițiști. A fost reținut pentru 24 de ore!

Marți, 16 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni  au reținut un tânăr, de 21 de ani, din Movilița, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, pentru săvârșirea infracțiunilor de « ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 15:55
(5746 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...