Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Ipoteză alarmantă: USR Ialomița susține că am putea deveni «Suceava 2»

Ipoteză alarmantă: USR Ialomița susține că am putea deveni «Suceava 2»

USR Ialomița a facut public un comunicat de presă în care a trage atenția opiniei publice cu privire la modul defectuos în care este gestionată criza provocată de COVID-19. Comunicatul susține că Ialomița nu este nici la acest moment pregătită pentru situațiile inevitabile care vor urma și că autoritățile refuză să înțeleagă gravitatea crizei prin care trece populația județului. USR atrage atenția că, în actualul context administrativ și fără măsuri de prevenție concrete, riscăm să devenim un al doilea caz Suceava, respectiv «un focar scăpat de sub control». Pentru a preîntâmpina această situație, USR Ialomița propune cîteva masuri concrete și un plan medical de urgență, care ar trebui... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 14:20 (5106 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

COVID-19 declanșează pulsiuni politice

PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că are o atitudine de «prim-secretar PCR»

După o lună de tăcere, politicienii locali reacționează în spațiul public. PSD Ialomița îl acuză pe deputatul PNL Gheorghe Tinel că susține o echipă politică și administrativă incapabilă să gestioneze criza declanșată de apariția COVID-19: «Ar fi foarte bine ca, dacă nu poate să ajute, domnul deputat Tinel Gheorghe să nu încurce. Să înceteze cu atitudinea de prim-secretar PCR care trage pe toată lumea la răspundere!». Deși nu este semnat, comunicatul ii este atribuit președintelul PSD Ialomița, Marian Pavel.

Dumnezeu cu mila, politicienii cu gâlceava
Un comunicat semnat... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2020, 13:05 (7587 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Orașul Țăndărei, blocat din cauza carantinei

Instituită prin Ordonanța Militară Nr. 7, carantina de la Țăndărei aruncă orașul într-un imens haos. Activitatea economică este blocată, iar oamenii care ar fi trebuit să ajungă la locurile de muncă pe care le au în alte localități nu au fost lăsați să iasă din oraș. De asemenea, nu au putut părăsi Țăndăreiul nici persoanele care administrează mici afaceri și care ar fi trebuit să ajungă la depozitele aflate în alte zone din județ pentru a se aproviziona cu marfă. Reprezentanții administrației locale au făcut demersuri pe lângă oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița pentru a impementa o serie de derogări de la textul Ordonanței Militare Nr. 7 însă nu au primit un răspuns... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2020, 16:05 (7806 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei

Primarul Adrian Mocioniu este acuzat că își face campanie electorală profitând de pandemia Coronavirusului. El folosește aparatul administrativ local și așa-zișii voluntari ai Primăriei special în acest scop, sloganul «campaniei» declanșate în urmă cu 2 săptămâni fiind: «Facem cumpărăturile pentru dumneavoastră!». În proiect sunt implicate apoximativ 50 de persoane, voluntari, membri de partid sau angajați ai Primăriei Slobozia...

Campanie cu «măști» În urmă cu două săptămâni, Primăria Slobozia a declanșat o amplă campanie de informare și sprijinire a populației Sloboziei, în condițiile... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2020, 11:10 (4441 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cum se combate COVID-19 la Slobozia (Ialomița, România)

Amendă cu Ordonanța Militară la Supermarket

Jandarmeria anunță cu mândrie că a aplicat peste 400 de amenzi în tot județul Ialomița. Poliția a trecut și ea de 2000. Toate pentru încălcarea Ordonanțelor Militare 1-4. Dar mai ales Ordonanța Militară 3... 1644 sancțiuni în valoare de 3,4 milioane de lei. Așa că sâmbătă, 4 aprilie a.c., la vremea prânzului, am vrut sa aflăm cum se face.

Mix de organe publice E sâmbătă, 4 aprilie 2020, către prânz, în față la supermarketul din Slobozia. Primii doi care sosesc sunt comunitarii. Unul are mască, celălalt nu. Dar amândoi au mănuși. Duba jandarmilor e peste drum. Sunt patru toți, înalți... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2020, 15:10 (16901 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei, OFICIAL în carantină

Orașul Țăndărei, OFICIAL în carantină

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat public faptul că orașul Țăndărei intră oficial în carantină. Decizia a fost luată din cauza nerespectării măsurii izolării la domiciliu de către cetățenii de entie romă. În cadrul unei conferințe de presă, Vela a precizat faptul că 60% din cazurile de COVID-19 înregistrate în Ialomița au fost depistate la Țăndărei. Măsura carantinării orașului Țăndărei a fost prevăzută în textul Ordonanței Militare Nr. 7.

Prevederile Ordonanței Militare Nr. 7 În cadrul conferinței de presă pe care a organizat-o, Marcel Vela, ministrul Afacerilor ... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2020, 17:40 (10288 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Secetă extremă în Ialomița

Fermierii cer Ministerului Agriculturii un cadru legal pentru constatarea calamităților culturilor agricole

Constatarea pagubelor produse pe câmpurile din Ialomița de secetă și îngheț nu se poate realiza. Demersul este blocat din cauza faptului că, la momentul de față, nu există o bază legală prin care să fie constituite Comisiile de constatare și evaluare a calamităților în agricultură. Astfel, reprezentanții Alianței pentru Agricultură și Cooperare fac un apel public către Ministerul Agriculturii să adopte acte normative prin care să se prevadă procedura de evaluare și constatare a pagubelor pe care fenomenele meteorologice nefavorabile le-au produs culturilor agricole.

Un demers blocat... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2020, 13:40 (7508 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Trei decese provocate de COVID-19 în Ialomița într-o singură zi!

Ialomița înregistrează al șaselea caz de deces provocat de COVID-19. Este vorba despre o femeie de 69 de ani, din orașul Țăndărei. Aceasta fost internată pe 2 aprilie 2020 la Spitalul Slobozia și a fost confirmată pozitiv în aceeași zi. Decesul a survenit vineri, 3 aprilie 2020. Femeia provie din focarul COVID-19 de la Țăndărei și avea diabet zaharat, insuficiență renală și hipertensiune arterială. (deces 120)

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, un bărbat de 46 de ani a decedat după ce a fost internat în data de 31 martie 2020 pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. I-au fost recoltate probe pentru COVID-19 în data de 1 aprilie a... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 20:05 (9891 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiune de amploare: Palatele romilor din Bărbulești, luate cu asalt de polițiști

UPDATE: «Se poate ajunge la carantinarea Țăndăreiului!»

Peste 160 de polițiști din Ialomița au efectuat o razie de amploare pe raza comunei Bărbulești în ziua de vineri, 3 aprilie 2020.  Forțele de ordine au acționat pentru ca situația de la Bărbulești să nu escaladeze așa cum s-a întâmplat la Țăndărei și Căzănești. Deși autoritățile susțin că totul este sub control, cele două orașe sunt în continuare puncte nevralgice în ceea ce privește combaterea pandemiei COVID-19 în județul Ialomița. Totodată, surse avizate susțin că și romii din Fetești sfidează măsurile privind izolarea la domiciliu și se plimbă nestingheriți pe străzi.

Măsuri fără efect... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 18:05 (16782 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail

Oficialii chinezi din orașul Nanyang din Provincia Henan/China, înfrățit cu Slobozia, nu (mai) răspund la e-mail. Primarul Adrian Mocioniu susține că a solicitat orașului cu care suntem înfrățiți sprijin logistic, personal medical calificat și echipamente medicale, dar până la acest moment nu a primit niciun răspuns. Reamintim că «jurămintele de înfrățire» cu chinezii au fost contrasemnate de către Alexandru Stoica în 2012, după alte documente parafate de Gabi Ionașcu cu un an mai devreme.

La frații chinezi sună ocupat Orașul Slobozia este înfrățit cu orașul Nanyang din Provincia Henan... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 16:20 (5373 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Carantina la Sfântu Gheorghe: Cartonașe colorate la ferestre!

Autoritățile din Sfântu Gheorghe reușesc să gestioneze situația de risc generată de apariția COVID-19. Comuna Sfântu Gheorghe are 3 sate și 1800 de locuitori…

Măsurile de siguranță sunt respectate Comuna Sfântu Gheorghe are 6 persoane aflate în izolare la domiciliu. Pentru a anula orice risc de extindere a COVID-19, autoritățile locale au cerut locuitorilor respectarea cu strictețe a măsurilor recomandate. Și, susține primarul Mădălin Teculescu, oamenii au înțeles. «Au înțeles că avem o situație specială generată de o ordonanță militară... Nu este o decizie arbitrară a autorităților... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2020, 11:20 (8146 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

Focar COVID-19: Prefectul Județului Ialomița a propus intrarea în carantină a orașului Țăndărei!

UPDATE: Amenzi de aproape 4 milioane de lei pentru nerespectarea prevederilor Ordonanțelor Militare

Extinderea cazurilor de infecție cu noul Coronavirus a transformat orașul Țăndărei într-un adevărat focar. În cursul dimineții de joi, 2 aprilie 2020, prefectul județului, Tonița Manea, a declarat public la posturile naționale de televiziune faptul că ia în calcul carantinarea întregului oraș. Conform estimărilor, în ultimele zile, la Țăndărei au fost confirmate 20 de cazuri de infecție COVID-19.

Măsuri de urgență la Țăndărei Situația de la Țăndărei a fost scăpată de sub control, din cauza faptului că mulți dintre cetățenii orașului au refuzat să respecte măsura autoizolării la domiciliu... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 15:05 (28721 vizualizări - 42 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

Directorul medical al Spitalului Municipal Urziceni a demisionat!

La fel ca în multe spitale din țară și în Ialomița medicii încep să demisioneze. Primul caz s-a înregistrat la Spitalul Municipal Urziceni. Directorul medical al unității, medicul ginecolog Suhad Elawi, a renunțat la funcție și a părăsit spitalul. «A declarat că nu mai face față situației...» susține Daniela Ianuș, managerul entității sanitare. Contactat telefonic, fostul director medical al spitalului din Urziceni nu a răspuns.

Situație îngrijorătoare Medicul ginecolog Suhad Elawi ocupa de aproximativ 11 luni funcția de director medical al Spitalului Municipal Urziceni. Pe data de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 14:05 (7342 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Autoritățile știu, dar nu fac nimic

Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Ialomița are o duzină de firme de confecții care pot produce măști de protecție pentru populație și spitale. Autoritățile știu, dar nu fac nimic pentru a utiliza aceste resurse locale. Oficialii sistemului susțin că măștile produse la nivel local nu răspund standardelor de siguranță impuse de legislație. «Am donat 1500 de măști pentru spitalele din București, Suceava, Târgu Mureș... Chiar și pentru cel de la Slobozia!» explică reprezentantul unei firme locale. Printre autoritățile din Ialomița care au apelat la firmele locale pentru achiziția de măști de protecție se numără cele de la Fetești.

O realitate ignorată de autorități... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2020, 11:10 (4698 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara

#totul va fi bine

157 de persoane, în izolare la Hotelul «Ialomița» din Amara

Hotelul «Ialomița» din Amara este, la solicitarea autorităților județene, al doilea Centru de cazare pentru persoanele aflate în izolare. La acest moment, în hotel sunt cazate 157 de persoane. «Avem capacitatea de a caza 400 de persoane... Să sperăm că nu va fi nevoie să o facem!» a declarat managerul Hotelului «Ialomița», Liviu Ionescu.

Un hotel pentru liniștea noastră Hotelul «Ialomița» din Amara este, începând cu jumătatea lunii martie, cel de-al doilea Centru de cazare pentru persoanele aflate în izolare. Conform informațiilor oficiale, la acest moment în hotel sunt cazate 157 de... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2020, 17:20 (6225 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Fetești are nevoie de medici și echipamente pentru a trata bolnavii COVID-19

Spitalul Fetești are nevoie de medici și echipamente pentru a trata bolnavii COVID-19

Desemnat să devină spital suport pentru tratarea pacienților COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești se confruntă cu o sumedenie de lipsuri. Unitatea medicală nu are echipamente de protecție pentru personalul medical, dar nici medici. Singurul medic specializat în Anestezie și Terapie Intensivă, care lucra aici cu jumătate de normă, a plecat să-și desfășoare activitatea la Spitalul Colentina, unitate medicală suport pentru bolnavii COVID-19 din Capitală.

Se caută soluții Marți, 31 martie 2020, Ministerul Sănătății a făcut publică lista celor 160 de unități medicale din... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2020, 11:10 (7249 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

Ialomițeancă de 60 de ani, moartă din cauza infecției cu noul Coronavirus

O femeie de 60 de ani din județul Ialomița reprezintă al 70-lea deces înregistrat în țara noastră din cauza COVID-19. Conform Grupului de Comunicare Strategică, aceasta avea și alte afecțiuni precum insuficiență renală cronică, hipertensiune arterială și infecție cu virusul hepatic B. Primele simptome au apărut pe data de 23 martie 2020, iar pe 25 martie 2020 a fost internată pe Secția Nefrologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Rezultatul testului a venit pe data de 28 martie 2020, iar decesul a survenit marți, 31 martie 2020, în cadrul unității medicale. Se pare că femeia nu călătorise în străinătate și nu a avut contact cu niciun alt caz de infecție cu noul Coronavirus.... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 18:40 (7872 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfecția celor 1500 de scări de bloc din Ialomița, o misiune dificilă

Dezinfectarea scărilor de bloc pare a fi greu de dus la îndeplinire în orașele ialomițene în care există blocuri. Marea provocare o reprezintă achiziția dispozitivelor ce trebuie montate la intrarea în scară, care au devenit greu de găsit. Din cele 7 orașe ale județului doar 4 au blocuri, numărul estimativ al scărilor fiind de 1500. Conform Sistemului Informatic Colaborativ pentru Achiziții Publice (SICAP), primăriile orașelor ialomițene unde există blocuri au cheltuit până în prezent 120 mii de lei pentru achiziția de dezinfectanți, mănuși chirurgicale sau măști de protecție.

Marea dezinfecție de la Slobozia... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 18:10 (6207 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Primăria Slobozia începe dezinfectarea scărilor de bloc

Primăria Municipiului a demarat, în dimineața zilei de marți, 31 martie 2020, dezinfectarea scărilor de bloc pentru prevenirea infecției cu coronavirus. La intrările în blocurile de locuințe vor fi montate covorașe dezinfectante, iar pe scările de bloc și în lifturi va fi pulverizat un biocid cu spectru larg de acțiune (Aquazix Ag). Operațiunea de dezinfecție este derulată de către DADP Slobozia, care intervine etapizat cu 26 de angajați și 12 atomizoare, pentru acoperirea tuturor zonelor din oraș într-un timp cât mai scurt. La nivelul municipiului, sunt peste 780 de scări de bloc. Măsura dezinfectării acestor spații private a fost luată în discuție de Comitetul Local pentru Situații de Urgență... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 14:45 (4904 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu

Slobozia: Ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu

Joi, 26 martie 2020, consilierii locali din Slobozia au aprobat acordarea de ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu. Pachetele vor conține alimente de bază și articole igienico-sanitare. Valoarea acestor pachete oscilează între 120 și 250 de lei, în funcție de numărul de persoane.

Alocări bugetare pentru izolații la domiciliu Consilierii locali din Slobozia au aprobat un proiect de hotărâre prin care acordă ajutoare de urgență pentru persoanele izolate la domiciliu. Decizia a fost adoptată joi, 26 martieva.c., în cadrul ședinței Consiliului Local cu unanimitate de... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2020, 13:10 (4835 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4563 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4054 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2855 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7810 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4466 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2446 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2877 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2645 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2828 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3887 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2396 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2699 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3752 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4546 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4829 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2676 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7065 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3398 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3319 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5242 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2188 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4783 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...