Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

COVID-19 costă Ialomița 1,7 milioane de lei la prima strigare

Autoritățile se pregătesc de ce e mai rău. Și speră la ce e mai bine!

COVID-19 costă Ialomița 1,7 milioane de lei la prima strigare

Plenul Consiliul Județean Ialomița s-a întâlnit sămbătă, 14 martie 2020, orele 10,00, in cadrul unei ședințe convocate «de îndată». Cei 23 de consilieri prezenți au aprobat alocări bugetare de 1,7 milioane de lei pentru activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și achiziționarea unei izolete care să poată fi folosită în cazul apariției unor cazuri de infecții cu COVID-19.

Ialomița se pregătește pentru COVID-19
Sâmbătă, 14 martie 2020, consilierii județeni s-au reunit în cadrul unei ședinte «de îndată» pentru a decide alocarea unor fonduri bugetare în cazul apariției... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2020, 19:10 (5624 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Muzeul Municipal de la marginea orașului

Fetești: Muzeul Municipal de la marginea orașului

Într-o clădire veche de peste un secol, aflată în vechiul Centru Civic al Feteștiului, există de 8 ani singurul muzeu din oraș. Este vorba despre Muzeul Municipal, care adăpostește o fărâmă din istoria Feteștiului. Expuse în 4 încăperi, stau fragmente de vase preistorice, monede medievale, dar și piese din zilele noastre, donate de locuitorii care și-au golit maga­ziile de acareturi.

Muzeul din muzeu Clădirea în care funcționează în prezent Muzeul Municipal din Fetești este la rândul ei un muzeu. Are peste un secol, iar aici a funcționat ani buni Primăria Fetești... Situația s-a schimbat... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2020, 12:10 (4512 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Lăsat fără funcție

Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Valeriu Roșca, șeful demis al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia, dorește să-și recapete locul de muncă. Acesta a dechis un proces la Tribunalul Ialomița, soli­citând anularea deciziei prin care a fost lăsat fără funcție, considerând-o abuzivă. Vizat de acuzații este primarul orașului, Adrian Mocioniu. Valeriu Roșca a obținut funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public, susținut de edilul Adrian Mocioniu, în toamna anului 2017. Numirea s-a făcut în baza unui Proiect de Ma­nagement, despre care s-a vehiculat în spațiul public faptul că ar fi fost copiat din alte 4 proiecte similare...

Demisie cu cântec... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2020, 16:15 (10738 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 18 persoane plasate în carantină

Ialomița are 18 persoane plasate în carantină

Ialomița a deschis oficial primul Centru de carantină din județ, acolo unde vor rămâne sub supraveghere medicală, pentru 14 zile, persoanele venite din zonele cel mai grav afectate de infecția cu noul Coronavirus. În momentul de față, în respectivul spațiu se află 17 ialomițeni. Punerea în funcțiune a Centrului a iscat însă discuții aprinse între reprezentanții Primăriei Slobozia și cei ai Comitetului Județean pentru Situații de Urgență cu privire la protecția asigurată personalului medical care trebuie să-i supravegheze pe ialomițenii plasați în carantină.

Carantina care a aprins spiritele... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 20:10 (5967 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

42 de cetățeni romi din Țăndărei, arestați în Spania și Portugalia

42 de cetățeni romi din Țăndărei, arestați în Spania și Portugalia

Acțiune de mare amploare a autorităților judiciare din Spania și Portugalia, cu sprijinul celor din România, pentru destructurarea unei rețele infracționale specializată în furturi de obiecte de lux. Membrii grupării, 42 la număr, erau originari din Țăndărei, județul Ialomița. Potrivit informațiilor oferite publicității de Eurojust, într-un an și jumătate, aceștia au reușit să obțină din vânzarea bunurilor furate peste 1 milion de euro. În urma perchezițiilor desfășurate, în Spania, Portugalia, dar și la Țăndărei, au fost ridicate peste 355 de mașini de lux și puse sechestre pe 10 vile.

Turiștii bogați, ținte pentru hoți... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 13:40 (9073 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi măsuri împotriva COVID-19

Ialomița, Coronavirus

Noi măsuri împotriva COVID-19

Autoritățile și instituțiile publice din Ialomița au adoptat noi măsuri de prevenție împotriva COVID-19. Cele mai importante dintre acestea vizează limitarea accesului cetățenilor în spațiile închise. La Slobozia, de exemplu, participarea la activități culturale sau religioase, organizate în interior, este restricționată. Mai mult, cele două muzee din oraș sunt închise până pe data de 31 martie 2020. Tot până la această dată, o parte din instanțele din Ialomița suspendă desfășurarea ședințelor de judecată care nu au caracter urgent.

Restricții impuse de Primăria Slobozia
Comitetul... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 12:45 (3691 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacienți mulțumiți pe hârtie de condițiile din spitale

În Ialomița

Pacienți mulțumiți pe hârtie de condițiile din spitale

Sănătate fără cusur în Ialomița. Este concluzia la care a ajuns Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița după ce a analizat o serie de chestionare pri­vind gradul de satisfacție al pacienților tratați în 2019, la cele 4 spitale din județ. Oficialii au dat asigurări că răspunsurile celor 800 de persoane intervievate au fost sincere. Dincolo de cifre, realitatea din spitalele ialomițene este cu totul alta, iar pacienții au fost nevoiți să se arate satisfăcuți pe hârtie, cel mai probabil, trăind cu teama că le-ar putea fi refuzate consultațiile.

Chestionare pentru pacienți Chestionarele... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2020, 10:10 (7624 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile, primele măsuri împotriva COVID-19

Ialomița, Coronavirus

Autoritățile, primele măsuri împotriva COVID-19

Imediat după închiderea unităților de învățământ din Ialomița, autoritățile locale și județene au adoptat primele măsuri de prevenție împotriva COVID-19. Măsurile au fost adoptate în Comitetul Local pentru Situații de Urgență al Municipiului Slobozia.

Autoritățile reacționează
Conform comunicatului remis publicității, autoritățile au adoptat un set de măsuri drastice. Precizăm care sunt cele mai importante dintre acestea:
-se interzice desfășurarea oricărei manifestări care presupune participarea unui număr mai mare de 1000 de persoane
-pentru manifestările cu un număr cuprins între 200-1000 de persoane, cu minim 48 h înainte, se va solicita și obține avizul prealabil al DSP Ialomița
-se instituie obligația ca toate direcțiile, serviciile și operatorii economici să asigure la toalete materiale destinate igienei personale
-persoanele aflate în autoizolare pot fi ajutate în aprovizionarea cu apă și alimente de către aparținători și/sau prieteni
-persoanele fizice și operatorii economici au obligația de a respecta și de a pune în aplicare măsurile dispuse de către autoritățile în domeniul sănătății publice, pentru prevenirea și limitarea infecțiilor cu Coronavirusul COVID-19
... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2020, 17:10 (5866 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Candidații la Primăria Sloboziei din ultimii 12 ani

2012-2016-2020

Candidații la Primăria Sloboziei din ultimii 12 ani

Alegerile Locale pentru Primăria Slobozia din vara anului 2020 se anunță incendiare. Aparent, scena politică e po­pulată de figuri politice noi, de partide tinere, dornice să se afirme, de candidați cu «atitudine»...În realitate, slobozenii au tot mai puține alternative! Iar pentru a legitima această afirmație vom face o trecere în revistă a candidaților care le-au cerut slobozenilor votul în ultimii 12 ani. Vă asigurăm că este o lectură instructivă chiar și pentru noi, cei care am redactat acest articol.

Cei mai frumoși ani În urmă cu 8 ani, Slobozia încă mai spera la un reviriment... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2020, 12:20 (10885 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Un candidat din Urziceni a deter­minat administrația locală să avertizeze populația că riscă să se contamineze on-line cu virusul COVID-19. Canidatul a propus pe pagina sa de Facebook organizarea unor cursuri on-line pentru elevii care susțin anul acesta Evaluarea Națională...

Xenofobie cu portaltoi
Gabriel Cateliu (n.red.: cu accent pe a doua silabă, nu cu «ț», domnule primar!) conduce în Urziceni o afacere de 5 mi­lioane de euro, respectiv o fa­brică de prelucrare a laptelui. Și anul acesta s-a hotărât să candi­deze la funcția de primar al orașului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 20:10 (8581 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Început de bun augur

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Poseidon Limanu 3-0

Început de bun augur

Unirea Slobozia a debutat foarte bine în returul sezonului, având un adversar destul de incomod. Până la golul de 2-0, Poseidon Limanu a dat o replică bună. Enache Costea a avut în garnitura de start 4 jucători noi și a surprins puțin în alcătui­rea echipei: Gurău-Dumbră­veanu, Lazăr, Dinu, Stoia­no­vici-Ibrian, Milotin-Răduca, Mihalache, Toma-Muscă. Meciul a început bine cu Răduca ratând o ocazie mare, în minutul 6. Alexandru Muscă a trecut și el în două rânduri pe lângă deschiderea scorului. A reușit-o Ibrian în minutul 20, când a reluat cu capul din 6 metri centrarea din lovitură liberă furnizată de Toma. Presiunea Unirii continuă, dar în minutul 30 oaspeții au ocazia egalării, însă șutul este... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 15:40 (3838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Apogeul neputinței

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București 16-18 (8-10)

Apogeul neputinței

HCM Slobozia a pierdut și cu Rapid, iar aceasta nu a fost neapărat conse­cința schimbărilor pe care antre­noarea Carmen Amariei le-a făcut la echipa feroviară. Pur și simplu handbalistele lui Gheorghe Covaciu și-au arătat limitele. Au luptat din răspu­teri, au ajuns în poziții favorabile de a înscrie, dar au finalizat lamentabil. Învălmășeală în poziționale, lipsă de inspirație pe contraatac, ingrediente care n-au cum să te ducă spre victorie... Iar rezultatul final e cu atât mai dureros cu cât nici Rapidul nu a rupt gura târgului.

Ineficiență record Semnele rele în meciul jucat sâmbătă... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 14:20 (4010 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

S-au încurcat fruntașele

Etapa a 17-a a Ligii a IV-a ialomițene s-a lăsat cu rezultate neașteptate. În consecință, clasamentul la vârf s-a strâns din nou, Înfrățirea Jilavele fiind marea câștigătoare a etapei. Marea surpriză a furnizat-o liderul Victoria Țăndărei, învinsă extrem de categoric la Slobozia de Abatorul, scor 7-2. Bărăganul Ciulnița nu a reușit să profite întru­totul de eșecul Țăndăreiului, întorcându-se cu doar un punct de la mai modesta Recolta Gheorghe Lazăr. Înfrățirea Jilavele a învins fără probleme la Orezu și s-a apropiat la 2 puncte de Țăndărei și Ciulnița. CS Amara a pierdut la limită meciul de la Fetești și a ratat șansa de a se apropia de lider. De salutat victoria din retur a celor de la Munteni... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 13:25 (3844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Daria Tudor, semifinalistă la Dijon

Tenis de câmp

Daria Tudor, semifinalistă la Dijon

Tenisul juvenil din Slobozia nu mai are rezultatele din urmă cu câțiva ani, dar mai reușește din când în când să scoată capul în lume. Legitimată la Tenis Con Slobozia, Daria Tudor este o sportivă ambițioasă, care a strâns ceva rezultate notabile. Ultima ispravă a făcut-o la Dijon, în Franța, unde a participat la turneul U16 «Le Petit Dux». În proba de dublu a competiției, Daria a făcut echipă cu franțuzoaica Thomias Nehanda, alături de care a ajuns până în semifinale. Acolo s-au oprit, fiind învinse de un dublu din Rusia, cu 6-4, 4-6, 5-10 în maxi tie break. Daria Tudor este pregătită în această perioadă de o echipă tehnică din care face parte și tânărul antrenor Radu Sebastian Popa... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 12:10 (5102 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech vrea aviz de mediu pentru extinderea activității

Promisiuni de 10 milioane de euro

Clean Tech vrea aviz de mediu pentru extinderea activității

Luni, 2 martie 2020, la Ciulnița, a avut loc o dezbaterea publică organizată de Agenția pentru Protecția Mediului la cererea Clean Tech. Întâlnirea a reprezentat o procedură obligatorie anterioară obținerii Autorizației de Mediu pentru extinderea capacității de producție a acestei fabrici de făinuri proteice. Conform decla­rațiilor reprezentanților firmei, investiția se ridică la peste 10 milioane de euro, iar impactul asupra comunității «urmează să fie minim». Expozeurile oficiale au fost neconvingătoare, puținii cetățeni prezenți declarându-se sceptici cu privire la măsurile promise pentru «respectarea normelor de mediu»...

SARIA cu promisiunile, Dumnezeu cu mila!... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 10:10 (9988 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe ultimul loc la absorbția fondurilor europene

Ialomița, pe ultimul loc la absorbția fondurilor europene

Ialomița este singurul județ din țară care a accesat cei mai puțini bani europeni! O arată o statistică oficială a Minis­terului Fondurilor Europene. În ciclul financiar 2014-2020, județul nostru a reușit să obțină doar 342 milioane de lei, sume care se regăsesc în cele 50 de contracte de finanțare încheiate în această perioadă de timp. Din numărul total de proiecte finanțate de Uniunea Europeană în Ialomița, finalizate sunt doar 8. Este vorba doar despre inițiative private și nu publice. Din 2016 și până în prezent, Consiliul Județean Ialomița a promovat intens proiectele europene pentru care a semnat contracte de finanțare. Inițiativele administrației județene se află și în prezent la stadiul... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2020, 14:20 (4387 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

Alexandru Stoica, candidat oficial PI la Primăria Slobozia

Independent a avut dreptate

Alexandru Stoica, candidat oficial PI la Primăria Slobozia

Partidul Ialomițenilor și-a asumat oficial candidatura lui Alexandru Stoica pentru Primăria Sloboziei. El ar fi fost desemnat în urma unui sondaj de opinie. Anterior, atât Alexandru Stoica cât și conducerea PI au negat această posibilitate...

E oficial Un comunicat de presă remis publicității luni, 9 martie 2020, confirmă oficial înscrierea ex-primarului Alexandru Stoica în cursa pentru Primăria Slobozia. Comunicatul este semnat de președintele Partidului Ialomițenilor, Ion Drăgușin și susține că nominalizarea a fost făcută «în urma unui sondaj de opinie realizat în luna februarie 2020». Anterior, atât Alexandru Stoica cât și conducerea PI au negat această posibilitate. «Nu știu nimic... Prima dată am auzit de la dumneavoastră din ziar!» declara Ion Drăgușin la începutul lunii februarie. De aceeași manieră îl seconda în declarații și Alexandru Stoica. «Nu știu nimic... Nu am stabilit nimic concret! Dar în politică nu poți să iei niciodată decizii definitive...» declara Stoica.... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2020, 11:15 (8432 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are probleme în ceea ce privește apărarea împotriva incendiilor. Recent, unitatea medicală a fost amendată cu 10 mii de lei ca urmare a unui control efectuat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița. Deși oficialii instituției au refuzat categoric să explice deficiențele constatate, invocând o serie de acte normative care îi împiedică să le comunice, cele mai multe pro­bleme depistate au vizat instalațiile electrice învechite pe care spitalul le are și care ar putea reprezenta o sursă de incendiu. De 7 ani, angajații ISU Ialomița efectuază anual controale similare la Spitalul Slobozia dar, cu toate acestea, problemele... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2020, 10:05 (6753 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița au nevoie de microbuze școlare

Școlile din Ialomița au nevoie de microbuze școlare

La solicitarea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, administrațiile locale au făcut un necesar al microbuzelor școlare. Oficial, pentru transportul copiilor din mediul rural către școlile în care aceștia învață mai este nevoie de 39 de autovehicule. Vestea proastă este că, potrivit unei note informative a Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, la momentul de față nu există fonduri pentru achiziția unor noi microbuze. O analiză financiară arată faptul că, în primul semestru al anului școlar în curs, la nivelul județului Ialomița au fost decontate sume pentru transportul elevilor navetiști în valoare de 538 mii de lei.

Microbuze noi pentru școli... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2020, 12:05 (4941 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

CJAS Ialomița a decontat 2,4 milioane de lei pentru ialomițenii care au nevoie de dializă

În primele două luni ale anului 2020

CJAS Ialomița a decontat 2,4 milioane de lei pentru ialomițenii care au nevoie de dializă

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut o estimare a sumelor decontate pentru procedurile de dializă, efectuate în primele două luni ale anului în curs. În lipsa unui Contract Cadru, finanțarea s-a realizat în baza unor acte adiționale și s-a ridicat la va­loarea de 2,4 mi­lioane de lei. În Ialomița există 156 de persoane care supraviețuiesc datorită acestei proceduri medicale.

Fonduri pentru efectuarea dializei
Dializa este o procedură medicală la care sunt supuși pacienții cu insuficiență renală. Practic, aparatele prin interme­diul căreia se realizează înlo... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2020, 11:20 (4110 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în ziua de 16 octombrie 2019, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii, a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:30
(3204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

În cursul zilei de joi, 17 octombrie a.c., polițiștii rutieri, cei de Ordine Publică și Transporturi au desfășurat, timp de mai multe ore, activități atât în zona trecerilor la nivel cu calea ferată semnalizate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:25
(3352 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:20
(2884 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:15
(2885 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:10
(3703 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 20:10
(5113 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:15
(6056 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:10
(2093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:05
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:20
(3671 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:15
(2553 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:10
(7515 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:05
(2130 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:45
(2550 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:40
(3057 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:35
(4552 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 21:15
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:35
(3009 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:25
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:20
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:10
(3551 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:55
(5474 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:50
(2532 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:45
(2498 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:25
(2514 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:20
(3765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:15
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:10
(1927 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 18:35
(5933 vizualizări - 3 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:30
(3432 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...