Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile, primele măsuri împotriva COVID-19

Ialomița, Coronavirus

Autoritățile, primele măsuri împotriva COVID-19

Imediat după închiderea unităților de învățământ din Ialomița, autoritățile locale și județene au adoptat primele măsuri de prevenție împotriva COVID-19. Măsurile au fost adoptate în Comitetul Local pentru Situații de Urgență al Municipiului Slobozia.

Autoritățile reacționează
Conform comunicatului remis publicității, autoritățile au adoptat un set de măsuri drastice. Precizăm care sunt cele mai importante dintre acestea:
-se interzice desfășurarea oricărei manifestări care presupune participarea unui număr mai mare de 1000 de persoane
-pentru manifestările cu un număr cuprins între 200-1000 de persoane, cu minim 48 h înainte, se va solicita și obține avizul prealabil al DSP Ialomița
-se instituie obligația ca toate direcțiile, serviciile și operatorii economici să asigure la toalete materiale destinate igienei personale
-persoanele aflate în autoizolare pot fi ajutate în aprovizionarea cu apă și alimente de către aparținători și/sau prieteni
-persoanele fizice și operatorii economici au obligația de a respecta și de a pune în aplicare măsurile dispuse de către autoritățile în domeniul sănătății publice, pentru prevenirea și limitarea infecțiilor cu Coronavirusul COVID-19
... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2020, 17:10 (5865 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Candidații la Primăria Sloboziei din ultimii 12 ani

2012-2016-2020

Candidații la Primăria Sloboziei din ultimii 12 ani

Alegerile Locale pentru Primăria Slobozia din vara anului 2020 se anunță incendiare. Aparent, scena politică e po­pulată de figuri politice noi, de partide tinere, dornice să se afirme, de candidați cu «atitudine»...În realitate, slobozenii au tot mai puține alternative! Iar pentru a legitima această afirmație vom face o trecere în revistă a candidaților care le-au cerut slobozenilor votul în ultimii 12 ani. Vă asigurăm că este o lectură instructivă chiar și pentru noi, cei care am redactat acest articol.

Cei mai frumoși ani În urmă cu 8 ani, Slobozia încă mai spera la un reviriment... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2020, 12:20 (10848 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Un candidat din Urziceni a deter­minat administrația locală să avertizeze populația că riscă să se contamineze on-line cu virusul COVID-19. Canidatul a propus pe pagina sa de Facebook organizarea unor cursuri on-line pentru elevii care susțin anul acesta Evaluarea Națională...

Xenofobie cu portaltoi
Gabriel Cateliu (n.red.: cu accent pe a doua silabă, nu cu «ț», domnule primar!) conduce în Urziceni o afacere de 5 mi­lioane de euro, respectiv o fa­brică de prelucrare a laptelui. Și anul acesta s-a hotărât să candi­deze la funcția de primar al orașului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 20:10 (8581 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Început de bun augur

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Poseidon Limanu 3-0

Început de bun augur

Unirea Slobozia a debutat foarte bine în returul sezonului, având un adversar destul de incomod. Până la golul de 2-0, Poseidon Limanu a dat o replică bună. Enache Costea a avut în garnitura de start 4 jucători noi și a surprins puțin în alcătui­rea echipei: Gurău-Dumbră­veanu, Lazăr, Dinu, Stoia­no­vici-Ibrian, Milotin-Răduca, Mihalache, Toma-Muscă. Meciul a început bine cu Răduca ratând o ocazie mare, în minutul 6. Alexandru Muscă a trecut și el în două rânduri pe lângă deschiderea scorului. A reușit-o Ibrian în minutul 20, când a reluat cu capul din 6 metri centrarea din lovitură liberă furnizată de Toma. Presiunea Unirii continuă, dar în minutul 30 oaspeții au ocazia egalării, însă șutul este... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 15:40 (3837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Apogeul neputinței

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București 16-18 (8-10)

Apogeul neputinței

HCM Slobozia a pierdut și cu Rapid, iar aceasta nu a fost neapărat conse­cința schimbărilor pe care antre­noarea Carmen Amariei le-a făcut la echipa feroviară. Pur și simplu handbalistele lui Gheorghe Covaciu și-au arătat limitele. Au luptat din răspu­teri, au ajuns în poziții favorabile de a înscrie, dar au finalizat lamentabil. Învălmășeală în poziționale, lipsă de inspirație pe contraatac, ingrediente care n-au cum să te ducă spre victorie... Iar rezultatul final e cu atât mai dureros cu cât nici Rapidul nu a rupt gura târgului.

Ineficiență record Semnele rele în meciul jucat sâmbătă... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 14:20 (4008 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

S-au încurcat fruntașele

Etapa a 17-a a Ligii a IV-a ialomițene s-a lăsat cu rezultate neașteptate. În consecință, clasamentul la vârf s-a strâns din nou, Înfrățirea Jilavele fiind marea câștigătoare a etapei. Marea surpriză a furnizat-o liderul Victoria Țăndărei, învinsă extrem de categoric la Slobozia de Abatorul, scor 7-2. Bărăganul Ciulnița nu a reușit să profite întru­totul de eșecul Țăndăreiului, întorcându-se cu doar un punct de la mai modesta Recolta Gheorghe Lazăr. Înfrățirea Jilavele a învins fără probleme la Orezu și s-a apropiat la 2 puncte de Țăndărei și Ciulnița. CS Amara a pierdut la limită meciul de la Fetești și a ratat șansa de a se apropia de lider. De salutat victoria din retur a celor de la Munteni... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 13:25 (3843 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Daria Tudor, semifinalistă la Dijon

Tenis de câmp

Daria Tudor, semifinalistă la Dijon

Tenisul juvenil din Slobozia nu mai are rezultatele din urmă cu câțiva ani, dar mai reușește din când în când să scoată capul în lume. Legitimată la Tenis Con Slobozia, Daria Tudor este o sportivă ambițioasă, care a strâns ceva rezultate notabile. Ultima ispravă a făcut-o la Dijon, în Franța, unde a participat la turneul U16 «Le Petit Dux». În proba de dublu a competiției, Daria a făcut echipă cu franțuzoaica Thomias Nehanda, alături de care a ajuns până în semifinale. Acolo s-au oprit, fiind învinse de un dublu din Rusia, cu 6-4, 4-6, 5-10 în maxi tie break. Daria Tudor este pregătită în această perioadă de o echipă tehnică din care face parte și tânărul antrenor Radu Sebastian Popa... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 12:10 (5102 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Clean Tech vrea aviz de mediu pentru extinderea activității

Promisiuni de 10 milioane de euro

Clean Tech vrea aviz de mediu pentru extinderea activității

Luni, 2 martie 2020, la Ciulnița, a avut loc o dezbaterea publică organizată de Agenția pentru Protecția Mediului la cererea Clean Tech. Întâlnirea a reprezentat o procedură obligatorie anterioară obținerii Autorizației de Mediu pentru extinderea capacității de producție a acestei fabrici de făinuri proteice. Conform decla­rațiilor reprezentanților firmei, investiția se ridică la peste 10 milioane de euro, iar impactul asupra comunității «urmează să fie minim». Expozeurile oficiale au fost neconvingătoare, puținii cetățeni prezenți declarându-se sceptici cu privire la măsurile promise pentru «respectarea normelor de mediu»...

SARIA cu promisiunile, Dumnezeu cu mila!... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2020, 10:10 (9980 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe ultimul loc la absorbția fondurilor europene

Ialomița, pe ultimul loc la absorbția fondurilor europene

Ialomița este singurul județ din țară care a accesat cei mai puțini bani europeni! O arată o statistică oficială a Minis­terului Fondurilor Europene. În ciclul financiar 2014-2020, județul nostru a reușit să obțină doar 342 milioane de lei, sume care se regăsesc în cele 50 de contracte de finanțare încheiate în această perioadă de timp. Din numărul total de proiecte finanțate de Uniunea Europeană în Ialomița, finalizate sunt doar 8. Este vorba doar despre inițiative private și nu publice. Din 2016 și până în prezent, Consiliul Județean Ialomița a promovat intens proiectele europene pentru care a semnat contracte de finanțare. Inițiativele administrației județene se află și în prezent la stadiul... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2020, 14:20 (4384 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alexandru Stoica, candidat oficial PI la Primăria Slobozia

Independent a avut dreptate

Alexandru Stoica, candidat oficial PI la Primăria Slobozia

Partidul Ialomițenilor și-a asumat oficial candidatura lui Alexandru Stoica pentru Primăria Sloboziei. El ar fi fost desemnat în urma unui sondaj de opinie. Anterior, atât Alexandru Stoica cât și conducerea PI au negat această posibilitate...

E oficial Un comunicat de presă remis publicității luni, 9 martie 2020, confirmă oficial înscrierea ex-primarului Alexandru Stoica în cursa pentru Primăria Slobozia. Comunicatul este semnat de președintele Partidului Ialomițenilor, Ion Drăgușin și susține că nominalizarea a fost făcută «în urma unui sondaj de opinie realizat în luna februarie 2020». Anterior, atât Alexandru Stoica cât și conducerea PI au negat această posibilitate. «Nu știu nimic... Prima dată am auzit de la dumneavoastră din ziar!» declara Ion Drăgușin la începutul lunii februarie. De aceeași manieră îl seconda în declarații și Alexandru Stoica. «Nu știu nimic... Nu am stabilit nimic concret! Dar în politică nu poți să iei niciodată decizii definitive...» declara Stoica.... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2020, 11:15 (8427 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia are probleme în ceea ce privește apărarea împotriva incendiilor. Recent, unitatea medicală a fost amendată cu 10 mii de lei ca urmare a unui control efectuat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița. Deși oficialii instituției au refuzat categoric să explice deficiențele constatate, invocând o serie de acte normative care îi împiedică să le comunice, cele mai multe pro­bleme depistate au vizat instalațiile electrice învechite pe care spitalul le are și care ar putea reprezenta o sursă de incendiu. De 7 ani, angajații ISU Ialomița efectuază anual controale similare la Spitalul Slobozia dar, cu toate acestea, problemele... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2020, 10:05 (6750 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița au nevoie de microbuze școlare

Școlile din Ialomița au nevoie de microbuze școlare

La solicitarea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, administrațiile locale au făcut un necesar al microbuzelor școlare. Oficial, pentru transportul copiilor din mediul rural către școlile în care aceștia învață mai este nevoie de 39 de autovehicule. Vestea proastă este că, potrivit unei note informative a Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, la momentul de față nu există fonduri pentru achiziția unor noi microbuze. O analiză financiară arată faptul că, în primul semestru al anului școlar în curs, la nivelul județului Ialomița au fost decontate sume pentru transportul elevilor navetiști în valoare de 538 mii de lei.

Microbuze noi pentru școli... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2020, 12:05 (4940 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița a decontat 2,4 milioane de lei pentru ialomițenii care au nevoie de dializă

În primele două luni ale anului 2020

CJAS Ialomița a decontat 2,4 milioane de lei pentru ialomițenii care au nevoie de dializă

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut o estimare a sumelor decontate pentru procedurile de dializă, efectuate în primele două luni ale anului în curs. În lipsa unui Contract Cadru, finanțarea s-a realizat în baza unor acte adiționale și s-a ridicat la va­loarea de 2,4 mi­lioane de lei. În Ialomița există 156 de persoane care supraviețuiesc datorită acestei proceduri medicale.

Fonduri pentru efectuarea dializei
Dializa este o procedură medicală la care sunt supuși pacienții cu insuficiență renală. Practic, aparatele prin interme­diul căreia se realizează înlo... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2020, 11:20 (4106 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Faceți pariurile!

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Menajeria politică din Ialomița se pregătește de alegeri. Deocam­dată, ies la rampă candidații la președinția Consiliului Județean. Ca de fiecare dată sunt clienți politici vechi și oportuniști noi, politicieni fără șanse și politicieni pe care nu-i mai vrea nimeni. Până când vom alege unul, să-i trecem în revistă pe cei care ni se oferă pe tavă.

«Toate-s vechi și nouă toate»
Alegerile Locale din vară obligă fili­alele locale ale partidelor să-și lanseze candidații. După nominalizările pentru Slobozia, a venit rândul candidaților pentru Consiliul Județean. La linia de start s... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2020, 10:20 (16569 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep pregătirile pentru Recensământul Agricol în Ialomița

Încep pregătirile pentru Recensământul Agricol în Ialomița

Ialomița se pregătește pentru noul Recensământ Agricol. În luna mai 2020 se va desfășura o anchetă-pilot, urmând ca de anul viitor să se desfășoare Recensământul efectiv. Peste 400 de recenzori vor fi angajați la nivelul județului nostru.

6 instituții publice implicate
Coordonatorul noului Recensământ Agricol va fi Direcția Județeană de Statistică Ialomița. Pe lângă această entitate, vor mai fi implicate în culegerea și analizarea datelor culese de recenzori din teren alte 5 instituții publice. Chiar dacă Recensământul Agricol se va desfășura în perioada februarie-aprilie 202... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2020, 14:25 (3808 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Încă 580 mii de lei pentru mutarea stâlpilor de iluminat

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia se va reuni joi, 5 martie 2020, pentru a aproba o investiție de 580 mii de lei pentru «iluminat sensuri giratorii intersecții DN2A-DN21 Slobozia». Suma ridică nota de plată a investiției finale la 3,2 milioane de lei!

Crește nota de plată Inițiată în toamna anului 2019, investiția care viza construirea unui sens giratoriu la intersecția DN2A cu DN21 Slobozia se apropie de final. Valoarea lucrărilor, executate de Oyl Company Holding, a fost estimată la 2,6 milioane de lei. La această sumă se adaugă alte 580 mii de lei pentru construirea unui nou sistem de iluminat... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2020, 10:05 (9425 vizualizări - 15 comentarii)

POLITICĂ

Potor, candidat la Primăria Sloboziei

PSD pariază pe «Tata la GAL-uri»

Potor, candidat la Primăria Sloboziei

După ce și-a canibalizat președintele și a fost adusă în pragul dispariției, Organizația PSD Slobozia se vede obligată să accepte un lider de mic litraj pe post de candidat la Slobozia. Oficial, decizia a fost adoptată în urma rezultatelor sondajelor comandate de către liderii județeni. În realitate, știu până și pesedeii din burta mamelor că ordinul nu se discută. Că doar așa era și pe vremea lui Ionașcu, și pe vremea lui Stoica, și așa o să fie la PSD în veci vecilor. Amin!

Democrație social-democrată La începutul acestei săptămâni, Organizația PSD Slobozia a fost convocată prin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2020, 13:20 (15493 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Oamenii de afaceri din Slobozia reclamă

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Un nou Regulament de Urbanism promovat de primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, pune în pericol siguranța a zeci de afaceri din oraș. Potrivit acestui demers administrativ, patronii spălătoriilor auto, service-urilor auto și vulcanizărilor vor fi obligați să-și relocheze investițiile în afara orașului. Situația a fost reclamată public de Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia, în cadrul unei conferințe de presă: «Este o reacție fermă, serioasă pentru a bloca un posibil abuz la care acești oameni sunt supuși!». Noul Regulament de Urbanism al Sloboziei urmează a fi propus spre aprobare în ședința ordinară Consiliului Local, desfășurată luna aceasta.

O reacție firească... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 16:35 (32503 vizualizări - 29 comentarii)

SPORT

Să vină promovarea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Să vină promovarea

Unirea Slobozia a disputat pe deja celebrul teren de la Mihail Kogălniceanu ultimul meci amical al iernii. Adversară i-a fost a doua echipă a FCSB, colegă de serie a galben-albaștrilor. Ialomițenii s-au impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă de Alexandru Muscă. Atacantul de 23 de ani, venit de la Baia Mare, pare să se fi adaptat perfect la Slobozia. El a mai rea­lizat o triplă în meciul cu CS Balotești. De altfel, toți cei aduși în această pauză competițională s-au integrat bine, tineri ca Victor Enache sau Darius Drăghici urmând a fi rodați la a doua echipă. Structura liniei ofensive a suferit cele mai multe modificări, cel puțin doi dintre cei trei atacanți veniți de curând... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 14:20 (5822 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Obligate să câștige

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București, sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30

Obligate să câștige

Handbalistele de la HCM Slobozia și-au primit și salariile pe luna ianuarie, motive pentru care gândul lor ar trebui îndreptat exclusiv către performanța sportivă. Ultima perioadă nu a fost tocmai bună pentru echipa ialomițeană, dar lucrurile trebuie corijate urgent. Sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30, HCM Slobozia își joacă supraviețuirea în primul eșalon și poate chiar existența echipei. Exagerăm un pic, dar suntem îndreptățiți să o facem, decizia Consiliului Local fiind de a nu mai aloca niciun ban echipei din iunie 2020. Sigur, nu-i un capăt de țară, se pot face rectificări bugetare, dar a fost de ajuns pentru a fi alimentate diverse zvonuri... Aceasta, ca și respingerea finanțării pentru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 13:35 (4866 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ograda: La un pas de moarte din cauza unei vaci

O bovină a pus în pericol viețile a trei bărbați. Din cauza animalului, oamenii au fost implicați într-un accident rutier, petrecut pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 11:30
(9127 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Urziceni: Suspectă de furt, reținută de polițiști

Polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unei persoane care zilele trecute a furat dintr-un magazin suma de 1700 de lei din casa de marcat. Vorbim despre o tînără, de 20 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 10:28
(7062 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Armășești : Tinerii, pericol pe șosele

O adolescentă de 18 ani a provocat un accident de circulație în urma căruia două persoane au fost rănite. În cauză se fac cercetări sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă. ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 09:27
(6430 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în acțiune

Acțiunile de amploare demarate pe raza județului Ialomița de către polițiști au continuat și în această perioadă. Oamenii legii au avut drept obiectiv identificarea autorilor de fapte penale, contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2013, 08:26
(4733 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fetiță de 3 ani, abuzată sexual chiar de propriul tată!

Polițiștii și procurorii ialomițeni anchetează un caz de abuz sexual asupra unui minor. Victima este o fetiță de doar 3 ani despre care există indicii că ar fi fost abuzată sexual chiar de tatăl său... ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2013, 16:28
(7662 vizualizări - 3 comentarii)


8 proiectile din Al Doilea Război Mondial, descoperite la Fetești

Intervenție în forță a pirotehnicienilor Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Aceștia au mers la Fetești, pe malul Dunării, pentru a asana 8 proiectile antiaeriene... Militarii ISU Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 18:33
(8932 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Doi ialomițeni au fost depistați miercuri, 6 noiembrie a.c., în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice fără a respecta prevederile legale. Cei doi bărbați, de 27 și respectiv 49 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 17:23
(4850 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Mandat european, executat de polițiști

Polițiștii din cadrul Secției Jilavele au executat miercuri, 6 noiembrie 2013, un Mandat European de Arestare, emis de autoritățile belgiene, pe numele unui tînăr de 21 de ani, din localitate. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 16:21
(8844 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor rutieri

Miercuri, 6 noiembrie 2013, a fost organizată și desfășurată o acțiune în sistem integrat, pe linie de responsabilizare a conducătorilor auto și prevenire a principalelor cauze generatoare de accidente ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2013, 15:21
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Omorît de un șofer băut

În timp ce se deplasa cu căruța nesemnalizată pe DJ201 Săveni-Țăndărei, un tînăr de 19 ani a fost lovit de un conducător auto, de 38 de ani, din Săveni. Testat alcool scop, șoferul avea o alcoolemie de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 17:48
(5885 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Urziceni: Arestat pentru contrabandă cu țigări și furt de combustibil

Un bărbat de 35 de ani, din Tulcea, a fost arestat preventiv de către judecătorii din Urziceni pentru «trafic de țigări» și «furt de combustibil». El a fost descoperit dintr-o întîmplare de către polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 12:45
(11717 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Maia și Drăgoești

Pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea a două incendii ce se manifestau în două gospodării aflate pe raza comunelor Maia și Drăgoești. Intervenția rapidă a militarilor a făcut ca flăcările ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 11:44
(7074 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la intrare în Slobozia

Doi șoferi, unul de 36 de ani, din Slobozia și un altul, de 40 de ani, din Scînteia, s-au ciocnit la intrare în municipiul reședință de județ. În urma impactului dintre cele două mașini a rezultat o victimă ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2013, 09:44
(4382 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Șoferi certați cu legea, sancționați de polițiști

Acțiunile demarate pe șoselele din Ialomița de polițiștii Serviciul Rutier au continuat și în aceste zile. Oamenii legii au amendat zeci de șoferi care nu au respectat normele rutiere în vigoare... Numărul ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2013, 18:43
(6475 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi

Polițiștii ialomițeni au demarat o amplă acțiune în școlile din Ialomița. Scopul activităților întreprinse de oamenii legii a fost aceea de a combate delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Ca urmare ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2013, 11:42
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 15 mii de apeluri false la 112 în Ialomița

Reprezentații Serviciului Județean de Telecomunicații Speciale Ialomița trag din nou un semnal de alarmă în ceea ce privește utilizarea iresponsabilă a numărului de urgențe 112. Doar în luna precedentă ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 15:02
(3920 vizualizări - 3 comentarii)


Concert caritabil la Slobozia

Miercuri, 30 octombrie a.c., la Casa de Cultură Municipală Slobozia s-a desfășurat a doua ediție a concertului caritabil «Bucurii muzicale de la copii pentru copii». Evenimentul a fost organizat de elevii ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 12:00
(3793 vizualizări - 4 comentarii)


AJOFM Ialomița: 182 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 30 octombrie a.c., sînt disponibile 182 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 10:57
(6895 vizualizări - 1 comentariu)


Spectacol de teatru la Slobozia

Iubitorii scenei sînt invitați miercuri, 6 noiembrie 2013, începînd cu ora 19,30, la un nou spectacol de teatru. La Slobozia se joacă piesa «Părinți teribili». Spectacolul este organizat cu sprijinul Centrului ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2013, 08:55
(6652 vizualizări - 0 comentarii)


Record de viteză la Urziceni: 124 km/h în localitate!

Un bărbat, de 57 de ani, din județul Buzău a rămas fără permis de conducere la Urziceni. El a fost depistat circulînd cu viteza de 124 kilometri la oră în localitate! Fără să țină cont de faptul că se află ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2013, 17:54
(4260 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Minoră la volan

O adolescentă de 17 ani a fost descoperită în trafic de către polițiști la volanul unui autoturism. Șoferița de ocazie s-a ales cu dosar penal. Tînăra le-a comunicat polițiștilor că nu este mașina ei, ci ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2013, 14:52
(6260 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive demarate de polițiști

Seria activităților de prevenire a faptelor antisociale și evenimentelor rutiere demarate de polițiștii ialomițeni a continuat și zilele acestea. La finalul acțiunilor, oamenii legii au aplicat amenzi de ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2013, 11:51
(3784 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Caz de corupție demascat de procurori

Două femei au fost trimise în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița sub acuzația de «cumpărare de influență». Una dintre inculpate i-a oferit bani celeilalte pentru ca aceasta ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2013, 15:29
(7909 vizualizări - 5 comentarii)


Căzănești: A omorît o bătrînă și a fugit de la locul faptei

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni după ce un șofer, de 50 de ani, din Prahova, a accidentat mortal o bătrînă de 78 de ani, din Căzănești. După ce a lovit-o pe femeie, conducătorul auto s-a făcut ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 16:09
(8431 vizualizări - 3 comentarii)


Cosîmbești: Deținea ilegal o armă de vînătoare

Polițiștii i-au întocmit un dosar penal unui bărbat, de 54 de ani, din Cosîmbești, pe motiv că deținea ilegal o armă de vînătoare cu alice. Cetățeanul avea un permis de port armă eliberat de Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 14:08
(7207 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Două gospodării, cuprinse de flăcări într-o singură noapte

Alertă în miez de noapte pentru pompierii ialomițeni. Militarii au fost nevoiți să intervină pentru stingerea a două incendii care au cuprins două gospodării din localitățile Gîrbovi și Nicolești. Incendiul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 11:06
(7967 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Angajatorii caută forță de muncă în rîndul deținuților

Vineri, 18 octombrie 2013, deținuții de la Penitenciarul Slobozia vor participa la Bursa locurilor de muncă destinate persoanelor private de libertate. La acest eveniment sînt înscrise să participe un număr ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2013, 08:05
(3652 vizualizări - 1 comentariu)


Minor dispărut din Teleorman, depistat de polițiști în comuna Manasia

Polițiștii din Manasia au reușit să-i dea de urmă unui minor de 15 ani din Teleorman, ce figura ca dispărut de la sfîrșitul lunii septembrie. Adolescentul a fost introdus în cadrul unui centru special din ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 16:49
(7217 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Alcoolul la volan face victime

Patru participanți la trafic s-au ales cu dosare penale din partea polițiștilor ialomițeni. Toți au fost depistați sub influența alcoolului. Mai mult, șoferii cheflii au făcut și victime pe șosele...
...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 13:47
(4621 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: O mașină a luat foc pe șosea

Un incendiu produs la instalația electrică a unei autoutilitare a făcut ca mașina să se aprindă ca o torță. Deși focul a fost stins cu repeziciune, automobilul s-a făcut scrum. Incidentul s-a petrecut în ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2013, 09:36
(5511 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...