Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Mica Unire» de la Slobozia

Vineri, 24 ianuarie 2020, oficialii locali și județeni au marcat «Ziua Unirii Mici» la Slobozia, în fața statuii lui Mihai Viteazul. Au fost prezenți liderii administrației județene, directorii serviciilor descentralizate ale statului și liderii politici locali. Cel mai numeros grup a fost cel al PSD, mobilizat ca după manual de către consilierul local Vasile Caragioiu. O absență notabilă de la manifestări este cea a primarului Adrian Mocioniu. Totodată, se cuvine a fi remarcat că este primul eveniment în care prefectul Tonița Manea își exercită public atribuțiile oficiale.

«Unirea Mică» nu-i ca «Unirea Mare»...... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2020, 16:50 (6899 vizualizări - 8 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Vi-l mai aduceți aminte pe Hâncu?! Ăla care promitea câte un cutremur pe an până s-o alege praful din România... Ei, bine, așa face și primarul Sloboziei, dar cu metode diferite. În campania electorală din 2016, ca urmare a decodării unui mesaj european venit din viitor, Adrian Mocioniu promitea Sloboziei 22 de proiecte edilitare. După aproape 4 ani de mandat, reia 10 dintre promisiuni pentru mandatul 2020-2024 și cosmetizează restul eșecurilor în realizări parțiale. Captura de ecran care însoțește textul este de pe pagina sa de Facebook, de unde a lansat în spațiul public scrisoarea anuală către slobozeni. Ca în fiecare an, fanteziile sale administrative acoperă tot spectrul socio-economic... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 19:05 (9406 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Din toamna anului 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Aprobarea planului de școlarizare pentru anul școlar 2020-2021 aruncă Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița într-un scandal public. Totul din cauza deciziei instituției de a reduce 13 clase de liceu din cele propuse de unitățile de învățământ. Reprezentanții liceelor susțin faptul că mă­sura a fost aplicată prefe­rențial, fără a se ține cont de performanțele școlilor. O reacție au avut și oficialii locali ai Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița, care au transmis Ministerului Educației un memoriu prin care solicită aplicarea unui act normativ potrivit căruia numărul mediu al elevilor dintr-o clasă ar trebui redus de la 28 la 25. «Considerăm că astfel nu vor mai exista problemele... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 17:05 (7540 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru 2020

Ialomița are buget pentru 2020

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 22 ianuarie a.c., o acțiune de consultare a edililor locali din Ialomița cu privire la proiecția bugetară pentru anul 2020. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița vor avea la dispoziție 433,36 milioane de lei. Spre deosebire de anul trecut, Consiliul Județean Ialomița are un buget mai mic cu 60 de milioane de lei. În schimb, administrațiile locale vor primi anul acesta aproximativ 200 milioane de lei în plus.

Un buget care nu mulțumește pe nimeni
Deși similar ca valoare cu cel de anul trecut... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 19:10 (10844 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Veștile apărute în spațiul public cu privire la faptul că Guvernul actual ar putea schimba condițiile de pensionare pentru polițiști, a creat panică printre angajații Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În prima săptă­mână de lucru din anul 2020, 8 agenți și ofițeri cu ștate vechi au făcut demersuri pentru a se pensiona. În funcție de modul în care Guvernul va decide cu privire la pensionarea timpurie a cadrelor MAI, numărul solicitărilor de pensionare venite din partea polițiștilor ialomițeni ar putea să crească. Oficialii instituției au dat însă asigurări că iminentul val de pensionări nu va afecta activitatea la nivelul IPJ Ialomița.

Polițiștii ialomițeni vor la pensie... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 10:20 (17216 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Salutăm vizita doamnei mi­nistru al Educației de marți la școlile și grădinița din Ialomița. Fără să minimizăm efortul doamnei ministru și fără să luăm în discuție bunele intenții ale domniei sale, pot spune că știam cu toții că, în 2020, avem unități de învățământ cu toalete în fundul curții și profesori care aleg violența verbală ca metodă didactică. Problemele învățământului românesc nu se opresc aici, ele sunt mult mai profunde și țin și de o programă școlară învechită.
Putem lăsa la latitudinea primăriilor să rezolve situația toaletelor școlare sau doamna ministru ar putea să ne prezinte o situație reală a numărului de astfel de unități de învățământ existente la nivel național și o... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 19:05 (8923 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Mișcări de trupe pentru promovare

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Mișcări de trupe pentru promovare

Unirea Slobozia a terminat turul actualului sezon pe primul loc așa cum și-a propus. Paradoxal, în rândul suporte­rilor a rămas senzația că se putea mai mult, că au fost și mișcări greșite care ar trebui reglate în retur. Pentru a atinge obiectivul final, promovarea în Liga a II-a, e nevoie ca lotul să fie primenit valoric, primele demersuri în acest sens făcându-se la mijlocul săptămânii trecute o dată cu reunirea. Pe 15 ia­nuarie a.c., la primul antrenament din 2020, antrenorul Enache Costea a avut la dispoziție mulți jucători noi. Conducerea a făcut 5 transferuri, fotbaliști care, așa cum spuneam, vor acoperi toate compartimentele, mai puțin cel al apărării, unde lucrurile stau așa cum trebuie... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 17:05 (5393 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Handbal, Junioare IV

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, s-a desfășurat în sala «Andreea Nica» faza pe județ a Campionatului Național de Junioare IV la handbal feminin. Chiar dacă toate cele 4 echipe participante vor merge mai departe în faza pe Euroregiune, clasamentul final contează în perspectiva unui culoar mai bun care să faciliteze trecerea în turneul semifinal. Astfel, locul I a fost ocupat de CSM Unirea Slobozia, echipă antrenată de Alexandru Ivan, urmată de CSS Slobozia, formație pregătită de Alexandru Ciobanu. Pe locul III s-a clasat ACS Piticu Fetești, iar pe locul IV Asociația «Astăzi pentru Viitor» Mihail Kogălniceanu. «Este o generație bună, în care am mare încredere... Sigur, copiii sunt impre­vi­zibili, dar... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 15:20 (5998 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În Ialomița rămâne cum s-a stabilit

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În anul 2009, autoritățile din Ialomița au anunțat cu mândrie închiderea gropilor neconforme de gunoi din toate localitățile județului. La 10 ani distanță, locul acestora a fost ocupat de «depozitări necontrolate». Simona Dogaru, șeful Gărzii de Mediu Ialomița susține că în ultimul an Ialomița a făcut progrese în respectarea normelor de mediu. «În Ialomița nu există probleme majore. Situația este sub control...» declară ea.

Vești proaste de la UE
Conform agențiilor de presă naționale, «Comisia Europeană va declanșa în anul 2020 o procedură de infringement din cauza dezastrului... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 13:40 (7042 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Lipsa precipitațiilor din ultimele săptămâni accentuează fenomenul de secetă pedologică în județul Ialomița. Specialiștii în agrometeorologie atrag atenția că la acest moment cantitatea de apă din sol a scăzut la jumătate față de necesar. Aceștia le recomandă fermierilor administrarea de minerale pe bază de fosfor și potasiu, pentru culturile înființate în toamnă. Din păcate, și săptămânile care urmează vor fi fără precipitații însemnate din punct de vedere cantitativ.

Solul are nevoie de apă Potrivit informațiilor oferite de specialiștii în agrometeorologie din cadrul Administrației... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 10:05 (5013 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia bea apă cu trihalometani

Răspuns stupefiant oferit oficial unui slobozean

Slobozia bea apă cu trihalometani

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a confirmat oficial că Urban SA furni­zează populației apă cu concentrații de trihalometani peste limitele admise. In­formația a fost confirmată de către instituție ca răspuns la sesizarea făcută de un slobozean. Răspunsul a fost publicat on-line de către petent. Din cauza deficiențelor constatate, Urban SA nu a primit viza anuală pentru auto­rizația sanitară de funcționare.

Răspuns oficial de la DSP Slobozeanul Radu Gorunescu a solicitat Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2020, 15:40 (8739 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inflație de candidați pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Inflație de candidați pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Deși alegerea prin vot direct a președinților de Consilii Județene nu este o certitudine politică, eșichierul politic local este suprapopulat de candidați pentru această funcție. Fie că vorbim despre partide cu electorat câtă sare între buricele degetelor, fie că vorbim de PSD sau PNL, toată lumea are candidați și toată lumea vrea fotoliul de președinte al județului.

Supraofertă de candidați
Stopată în 2012, alegerea președinților de consilii județene prin vot direct a fost resuscitată în iunie 2019, printr-o Ordo­nanță de Urgență a Guvernului. Volatilă în contextul în care P... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2020, 09:50 (10165 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Neglijată de familie, a ajuns în grija statului

Ialomița: Neglijată de familie, a ajuns în grija statului

O minoră de 14 ani, abandonată de familie, a fost preluată de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Originară din județul Brăila, fata a fost identificată într-o localitate de la marginea județului. În prezent, aceasta a fost inclusă într-un program de consiliere psiho-socială.

Obligată să trăiască în mizerie Minora de 14 ani a locuit împreună cu familia în județul Brăila, însă mama sa a plecat de acasă și a lăsat-o în grija tatălui. Acesta a luat-o împreună cu el la locuința unor rude din județul Ialomița. După câteva luni petrecute alături de tatăl... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2020, 12:25 (3824 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu poate gestiona colectarea deșeurilor electrice și electronice

Ialomița nu poate gestiona colectarea deșeurilor electrice și electronice

Colectarea deșeurilor provenite de la echipamentele electrice și electronice, DEEE conform indicativelor stabilite de Uniunea Europeană, la nivelul județului Ialomița pare a fi o misiune imposibilă. Deși există 18 societăți acreditate să strângă acest tip de deșeuri, cantitățile care ajung în spațiile de depozitare sunt infime. Mai mult, autoritățile de mediu din Ialomița așteaptă de 3 ani să le fie raportate date cu privire la cantitățile DEEE colectate.

Un demers abandonat Deși reglementată prin lege, activitatea de colectare a deșeurilor provenite de la echipamentele electrice și... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2020, 16:50 (3043 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ștefan Țintă, noul președinte al PSD Slobozia

PSD își lasă la vatră dinozaurii

Ștefan Țintă, noul președinte al PSD Slobozia

PSD Ialomița organizează alegeri pentru filialele din Slobozia, Țăndărei, Fetești și Urziceni. La Slobozia, Alexandru Stoica a fost înlocuit de mai tânărul Ștefan Țintă, considerat de unul dintre ex-președinții PSD Ialomița «schimbul de mâine». La Țăndărei a fost ales în funcția de președinte al organizației locale joi, 16 ianuarie 2020, fostul primar al orașului, Cristi Roman. «Vrem să modernizăm partidul!» a declarat referitor la aceste alegeri Ștefan Mușoiu, președintele executiv al PSD Ialomița.

Alegeri atent supervizate După un an dezastruos electoral, PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2020, 19:40 (18996 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grevă japoneză la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Grevă japoneză la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Protest al profesorilor Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Cadrele didactice au intrat vineri, 17 ianuarie 2020, în grevă japoneză. Decizia a fost luată după ce oficialii Inspectoratului Școlar Județean au decis să reducă numărul de clase la unitatea de învățământ menționată. Măsura se aplică începând cu viitorul an școlar și i-ar putea lăsa fără catedre pe profesorii suplinitori ai liceului.

Singura școală care protestează
Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au decis să reducă 13 clase din cadrul liceelor din județul Ialomița. Măsura a fost... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2020, 14:20 (7790 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

S-a întâmplat la Balaciu: O pacientă a căzut în WC-ul din curtea cabinetului medical!

S-a întâmplat la Balaciu: O pacientă a căzut în WC-ul din curtea cabinetului medical!

Incident șocant în comuna Balaciu. O femeie de 53 de ani a căzut în WC-ul cabinetului medical, a cărui podea s-a rupt în momentul în care aceasta a încercat să folosească toaleta. Femeia venise pentru un consult la medicul de familie și a avut nevoie la baie. Respectiva toaletă are peste 30 de ani și se află în curtea cabinetului medical. Cazul a intrat în atenția opiniei publice după ce rudele femeii au povestit toată întâmplarea pe rețelele de socializare. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă în acest caz.

«Nu a fost nimic grav!» Întâmplarea s-a petrecut la începutul... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2020, 12:10 (7638 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Himerele investiționale ale administrației Mocioniu

Mai sunt 6 luni până la alegeri

Himerele investiționale ale administrației Mocioniu

Timp de 3 ani și jumătate, administrația Mocioniu a promovat public ideea transformării Sloboziei într-un oraș modern, conectat la tehnologia și civilizația europeană. În prag de Alegeri, Slobozia rămâne un oraș sărac, fără perspective de dezvoltare și cu o administrație preocupată exclusiv să ofere «pâine și circ» electoratului tradițional. Între agenda publică oficială și agenda cetățenilor prăpastia e uriașă, iar proiectele investiționale din fonduri europene promovate la acest moment sunt doar niște himere administrative în care nu mai crede nimeni.

Studii de fezabilitate pentru investiții inutile... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2020, 10:10 (11280 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița

bonus: Medic concediat pe nedrept

Criticat de nenumărate ori din cauza serviciilor medicale care lasă de dorit, Spitalul Județean de Urgență Slobozia excelează la un singur capitol. Acela al numărului de angajați. Statisticile oficiale arată că unitatea medicală este cel mai mare angajator din Ialomița, depășind atât firmele private, cât și celelalte instituții publice din județ. Datele arată că structura de personal a spitalului cuprinde 1012 posturi. Fără să mai surprindă pe nimeni, mai bine de jumătate dintre acestea sunt destinate altor catego­rii de angajați decât medicii specialiști. Surse din cadrul unității medicale au precizat faptul mulți dintre angajații Spitalului Slobozia au obținut locu­rile de muncă pe criterii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2020, 12:20 (24916 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației

UPDATE Școlile și grădinițele din Axintele și Sălcioara, vizitate de ministrul Educației

Luminița Barcari se pregătește să părăsească Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, după ce a fost nominalizată pentru a ocupa o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației. În cazul în care premierul Ludovic Orban va decide în favoarea Luminiței Barcari, aceasta va supraveghea activitatea din sectorul învățământului preuniversitar.

Nominalizare făcută de PNL Ialomița Cel care a nominalizat-o pe Luminița Barcari pentru funcția de secretar de stat în Ministerul Educației a fost Tinel Gheorghe, președintele PNL Ialomița. În cadrul unei conferințe de presă organizată cu puțin... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2020, 19:55 (23086 vizualizări - 17 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 13:10
(6635 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 12:20
(10198 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:45
(10337 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:25
(8839 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:05
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 19:15
(8505 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Evaluare a efectivelor de lupi și pisici sălbatice

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:40
(5670 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

DJST Ialomița
organizează
în perioada 02.04-05.11.2018,
«Concursul local de proiecte
de tineret 2018»

Detalii suplimentare referitoare
la concurs, inclusiv metodologia,
se pot obține de pe site-ul
Ministerului Tineretului și Sportului
www.mts.ro,
site-ul DJST Ialomița www.dsjil.ro
sau de la adresa de e-mail
[email protected]
Anunțul a fost publicat și
în Monitorul Oficial, Partea a VI-a

3 Aprilie 2018, 12:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfârșitul de săptămână trecut, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii rutieri au fost prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru asigurarea fluenței traficului, combaterea excesului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:45
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni. Amenzi de peste 76000 de lei!

În perioada 26-30 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și a faptelor ilegale de transport, prelucrare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:20
(7276 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în spații protejate îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferită de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:05
(6734 vizualizări - 0 comentarii)


Controale preventive ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală si nonanimală crește, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 19:10
(4020 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița așteaptă donatori

Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță locuitorii județului că începând cu data de luni, 16 aprilie 2018, se va extinde programul de donare de sânge la sediul Centrului, în fiecare zi de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 18:30
(4784 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor» și «ultraj»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Orășanu Vasile pentru săvârșirea infracțiunilor de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 19:40
(5754 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Un tânăr de 30 de ani din comuna Munteni Buzău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile la Slobozia, sub acuzația de «tâlhărie calificată». Cazul a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 16:40
(4826 vizualizări - 2 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 martie a.c, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole, a colectării, ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 11:10
(5119 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile

Potrivit Agerpres, Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj efectuează, miercuri dimineața, 28.03.2018, 30 de percheziții în mai multe județe și în București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2018, 13:10
(7014 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit sub roțile unei mașini

O bătrână de 83 de ani a fost ucisă în urma unui accident rutier. Tragedia s-a petrecut luni, 26 martie 2018, la Căzănești, când femeia a fost lovită de mașina condusă de un bărbat, de 47 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:55
(6119 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi, de 39 și 52 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic sub influența buturilor alcoolice. Aceștia aveau concentrații de alcool în aerul expirat de 0,59 și, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice și să predea în custodia Penitenciarului Slobozia un bărbat, de 48 de ani, din Perieți, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți arestare


IPJ Ialomița: Campanie împotriva violenței domestice

Polițiștii ialomițeni au lansat marți, 27 martie 2018, o campanie de prevenire împotriva violenței domestice. Acțiunea se intitulează «NU violenței domestice» și are ca scop protejarea victimelor acestui ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Procurorii din Fetești au avut nevoie de 3 ani pentru a demonstra că un tânăr din localitate este autorul mai multor furturi din locuințe, comise pe raza municipiului. Dosarul a fost recent trimis în judecată ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 15:10
(5000 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Trimis în judecată pentru că a bătut o polițistă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au reușit să probeze faptele penale ale unui localnic din Lilieci și să trimită dosarul în judecată. Concret, acesta a fost acuzat de faptul că a lovit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 14:05
(4814 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie a.c., 196 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 12:35
(4968 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești și Sinești

Două femei și doi bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 77 de ani, au fost răniți într-un accident rutier petrecut pe raza localității Sinești. Din primele informații se pare că accidentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 20:35
(6219 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 19 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 19:40
(4762 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Trafic blocat din cauza unui accident rutier

Din cauza șoselei acoperite cu gheață, două mașini au fost implicate într-un accident rutier în localitatea Orboiești. În urma impactului dintre autovehicule, două persoane au fost rănite. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2018, 14:23
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosar penal pentru 70 kg de tutun

Un tânăr de 29 de ani a fost depistat de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta ilegal 70 kilograme de tutun mărunțit. Marfa era împachetată în saci de plastic și folii de aluminiu. În cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 18:10
(5052 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6361 șomeri, din care 1388 șomeri indemnizați, respectiv 4973 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:10
(5156 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 19 februarie-23 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Slobozia, Urziceni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:05
(6563 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...