Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

În Ialomița

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

Investiții ratate în județul Ialomița. Este vorba despre proiectele finanțate de Guvernul României, prin Ministerul Educației, privind amenajarea de grupuri sani­tare în incinta unităților de învățământ. Din cele 6 școli și grădinițe care au fost incluse în acest program, doar una singură a reușit să finalizeze investiția. Județului Ialomița i-a fost repartizată suma de 400 mii de lei pentru amenajarea toaletelor în interiorul școlilor.

S-au încurcat în legi În vara anului trecut, cu puțin timp înainte de debutul anului școlar în curs, Guvernul României, condus la vremea respectivă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 13:40 (4137 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

De 5 ani

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

Obținerea unei autorizații sanitare de funcționare definitivă este piatra de moară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultimii 5 ani, unitatea medicală a beneficiat de un asfel de document doar în baza unui plan de conformare. Pentru 2020, Spitalul Slobozia promite că-și va rezolva toate deficiențele cu fondurile pe care Guvernul României i le va aloca pentru proiectele finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală II. Deși ar fi trebuit să se afle într-un stadiu avansat în ceea ce privește execuția respectivelor proiecte, implementarea obiectivelor de investiții bate pasul pe loc.

Realitatea din documente... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 10:10 (7728 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

Stâlpii prosperității

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

O analiză a celor mai profitabile societăți din Ialomița, întocmită de site-ul cu profil economic topfirme.com, scoate în evidență care sunt cele mai prospere 20 firme din județul nostru. Potrivit ultimelor bilanțuri depuse de către respectivele entități, valoarea profitului net al acestora este de 136,6 milioane de euro, adică 600,9 milioane de lei. În cadrul acestor societăți sunt angajați peste 23 mii de ialomițeni.

Campionii profiturilor Chiar dacă puține ca număr, firmele din Ialomița reușesc să aibă parte de profituri... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 15:05 (9929 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

«Sunt mulțumit de ce am făcut, chiar dacă nu se vede nimic!»-Marian Zamfir, primar Maia

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

bonus: La Maia morții semnează procese-verbale de recepție a lucrărilor

În anul 2016, administrația din comuna Maia a accesat, prin intermediul PNDL1, o investiție în valoare de 100000 de euro pentru mo­dernizarea unui corp de clădire în curtea școlii din localitate. La 2 ani și jumătate de la în­ceperea lucrărilor, investițiile sunt sistate, iar primarul Marian Zamfir este cercetat de către Poliția Urziceni ca urmare a unei sesizări a Prefec­turii Ialomița. În urmă rămân 200 de copii care tremură în frig de mai bine de 2 ani, cheltuieli nejustificate de 100000 de euro și falsuri groso­lane ale documentelor în baza cărora s-au făcut aceste investiții. A, era să uităm! Și o toaletă și o centrală termică care n-au funcționat niciodată, deși procesele-verbale de recepție... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 09:55 (12371 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Orașul fără locuri de veci

Orașul fără locuri de veci

E  oficial! Slobozia nu mai are locuri de veci. Are în schimb soluții pe termen lung. Prima ar fi un nou cimitir în valoare de 10,5 mili­oane de lei. A doua constă în extinderea cimitirului de la Bora pe tere­nurile achiziționate de Primărie cu o sută de mii de euro în 2018 și 2019. Iar a treia va fi propusă în ședința de Consiliu Local de la sfârșitul lunii ianuarie, când consilierul local Luminița Croitoru va cere rezilierea contractului de concesiune cu firma Petracom, care are în cimitir o concesiune de 1500 mp. Adică vreo 400 de locuri de veci. Până atunci, în cimitir e liniște și pace...

La poarta cimitirului... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2020, 11:15 (17242 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

arta ipocriziei

Uitându-te în jur ai impresia că fățărnicia s-a inventat în Bărăgan tocmai pentru a fi ridicată la rang de artă. De-o parte și de alta a eși­chierului politic, falsitatea demonstrată cuprinde fiece specimen îndrăgostit de Putere. Ipocrizia banal reprezentată la umilul edil de cătun este aprofundată ierarhic, liderii politici locali simulând virtutea pe nerăsuflate. De la micile plăceri nevinovate de a ocoli adevăruri resim­țite în realitate până la propagarea unor idei europene ce dezvoltă domenii diverse, fățărnicia este afișată gratuit și ostentativ. Căci ipo­crizia nu cunoaște limite și cei care o rostogolesc în spațiul public nu cunosc rușinea. Doar ascultând ceea ce se debitează deduci că... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2020, 12:20 (5399 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Mica Unire» de la Slobozia

Vineri, 24 ianuarie 2020, oficialii locali și județeni au marcat «Ziua Unirii Mici» la Slobozia, în fața statuii lui Mihai Viteazul. Au fost prezenți liderii administrației județene, directorii serviciilor descentralizate ale statului și liderii politici locali. Cel mai numeros grup a fost cel al PSD, mobilizat ca după manual de către consilierul local Vasile Caragioiu. O absență notabilă de la manifestări este cea a primarului Adrian Mocioniu. Totodată, se cuvine a fi remarcat că este primul eveniment în care prefectul Tonița Manea își exercită public atribuțiile oficiale.

«Unirea Mică» nu-i ca «Unirea Mare»...... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2020, 16:50 (6900 vizualizări - 8 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Vi-l mai aduceți aminte pe Hâncu?! Ăla care promitea câte un cutremur pe an până s-o alege praful din România... Ei, bine, așa face și primarul Sloboziei, dar cu metode diferite. În campania electorală din 2016, ca urmare a decodării unui mesaj european venit din viitor, Adrian Mocioniu promitea Sloboziei 22 de proiecte edilitare. După aproape 4 ani de mandat, reia 10 dintre promisiuni pentru mandatul 2020-2024 și cosmetizează restul eșecurilor în realizări parțiale. Captura de ecran care însoțește textul este de pe pagina sa de Facebook, de unde a lansat în spațiul public scrisoarea anuală către slobozeni. Ca în fiecare an, fanteziile sale administrative acoperă tot spectrul socio-economic... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 19:05 (9416 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Din toamna anului 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Aprobarea planului de școlarizare pentru anul școlar 2020-2021 aruncă Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița într-un scandal public. Totul din cauza deciziei instituției de a reduce 13 clase de liceu din cele propuse de unitățile de învățământ. Reprezentanții liceelor susțin faptul că mă­sura a fost aplicată prefe­rențial, fără a se ține cont de performanțele școlilor. O reacție au avut și oficialii locali ai Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița, care au transmis Ministerului Educației un memoriu prin care solicită aplicarea unui act normativ potrivit căruia numărul mediu al elevilor dintr-o clasă ar trebui redus de la 28 la 25. «Considerăm că astfel nu vor mai exista problemele... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 17:05 (7543 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru 2020

Ialomița are buget pentru 2020

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 22 ianuarie a.c., o acțiune de consultare a edililor locali din Ialomița cu privire la proiecția bugetară pentru anul 2020. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița vor avea la dispoziție 433,36 milioane de lei. Spre deosebire de anul trecut, Consiliul Județean Ialomița are un buget mai mic cu 60 de milioane de lei. În schimb, administrațiile locale vor primi anul acesta aproximativ 200 milioane de lei în plus.

Un buget care nu mulțumește pe nimeni
Deși similar ca valoare cu cel de anul trecut... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 19:10 (10860 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Veștile apărute în spațiul public cu privire la faptul că Guvernul actual ar putea schimba condițiile de pensionare pentru polițiști, a creat panică printre angajații Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În prima săptă­mână de lucru din anul 2020, 8 agenți și ofițeri cu ștate vechi au făcut demersuri pentru a se pensiona. În funcție de modul în care Guvernul va decide cu privire la pensionarea timpurie a cadrelor MAI, numărul solicitărilor de pensionare venite din partea polițiștilor ialomițeni ar putea să crească. Oficialii instituției au dat însă asigurări că iminentul val de pensionări nu va afecta activitatea la nivelul IPJ Ialomița.

Polițiștii ialomițeni vor la pensie... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 10:20 (17221 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Salutăm vizita doamnei mi­nistru al Educației de marți la școlile și grădinița din Ialomița. Fără să minimizăm efortul doamnei ministru și fără să luăm în discuție bunele intenții ale domniei sale, pot spune că știam cu toții că, în 2020, avem unități de învățământ cu toalete în fundul curții și profesori care aleg violența verbală ca metodă didactică. Problemele învățământului românesc nu se opresc aici, ele sunt mult mai profunde și țin și de o programă școlară învechită.
Putem lăsa la latitudinea primăriilor să rezolve situația toaletelor școlare sau doamna ministru ar putea să ne prezinte o situație reală a numărului de astfel de unități de învățământ existente la nivel național și o... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 19:05 (8923 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Mișcări de trupe pentru promovare

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Mișcări de trupe pentru promovare

Unirea Slobozia a terminat turul actualului sezon pe primul loc așa cum și-a propus. Paradoxal, în rândul suporte­rilor a rămas senzația că se putea mai mult, că au fost și mișcări greșite care ar trebui reglate în retur. Pentru a atinge obiectivul final, promovarea în Liga a II-a, e nevoie ca lotul să fie primenit valoric, primele demersuri în acest sens făcându-se la mijlocul săptămânii trecute o dată cu reunirea. Pe 15 ia­nuarie a.c., la primul antrenament din 2020, antrenorul Enache Costea a avut la dispoziție mulți jucători noi. Conducerea a făcut 5 transferuri, fotbaliști care, așa cum spuneam, vor acoperi toate compartimentele, mai puțin cel al apărării, unde lucrurile stau așa cum trebuie... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 17:05 (5393 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Handbal, Junioare IV

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, s-a desfășurat în sala «Andreea Nica» faza pe județ a Campionatului Național de Junioare IV la handbal feminin. Chiar dacă toate cele 4 echipe participante vor merge mai departe în faza pe Euroregiune, clasamentul final contează în perspectiva unui culoar mai bun care să faciliteze trecerea în turneul semifinal. Astfel, locul I a fost ocupat de CSM Unirea Slobozia, echipă antrenată de Alexandru Ivan, urmată de CSS Slobozia, formație pregătită de Alexandru Ciobanu. Pe locul III s-a clasat ACS Piticu Fetești, iar pe locul IV Asociația «Astăzi pentru Viitor» Mihail Kogălniceanu. «Este o generație bună, în care am mare încredere... Sigur, copiii sunt impre­vi­zibili, dar... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 15:20 (5999 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În Ialomița rămâne cum s-a stabilit

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În anul 2009, autoritățile din Ialomița au anunțat cu mândrie închiderea gropilor neconforme de gunoi din toate localitățile județului. La 10 ani distanță, locul acestora a fost ocupat de «depozitări necontrolate». Simona Dogaru, șeful Gărzii de Mediu Ialomița susține că în ultimul an Ialomița a făcut progrese în respectarea normelor de mediu. «În Ialomița nu există probleme majore. Situația este sub control...» declară ea.

Vești proaste de la UE
Conform agențiilor de presă naționale, «Comisia Europeană va declanșa în anul 2020 o procedură de infringement din cauza dezastrului... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 13:40 (7052 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Lipsa precipitațiilor din ultimele săptămâni accentuează fenomenul de secetă pedologică în județul Ialomița. Specialiștii în agrometeorologie atrag atenția că la acest moment cantitatea de apă din sol a scăzut la jumătate față de necesar. Aceștia le recomandă fermierilor administrarea de minerale pe bază de fosfor și potasiu, pentru culturile înființate în toamnă. Din păcate, și săptămânile care urmează vor fi fără precipitații însemnate din punct de vedere cantitativ.

Solul are nevoie de apă Potrivit informațiilor oferite de specialiștii în agrometeorologie din cadrul Administrației... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 10:05 (5013 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia bea apă cu trihalometani

Răspuns stupefiant oferit oficial unui slobozean

Slobozia bea apă cu trihalometani

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a confirmat oficial că Urban SA furni­zează populației apă cu concentrații de trihalometani peste limitele admise. In­formația a fost confirmată de către instituție ca răspuns la sesizarea făcută de un slobozean. Răspunsul a fost publicat on-line de către petent. Din cauza deficiențelor constatate, Urban SA nu a primit viza anuală pentru auto­rizația sanitară de funcționare.

Răspuns oficial de la DSP Slobozeanul Radu Gorunescu a solicitat Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2020, 15:40 (8742 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Inflație de candidați pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Inflație de candidați pentru șefia Consiliului Județean Ialomița

Deși alegerea prin vot direct a președinților de Consilii Județene nu este o certitudine politică, eșichierul politic local este suprapopulat de candidați pentru această funcție. Fie că vorbim despre partide cu electorat câtă sare între buricele degetelor, fie că vorbim de PSD sau PNL, toată lumea are candidați și toată lumea vrea fotoliul de președinte al județului.

Supraofertă de candidați
Stopată în 2012, alegerea președinților de consilii județene prin vot direct a fost resuscitată în iunie 2019, printr-o Ordo­nanță de Urgență a Guvernului. Volatilă în contextul în care P... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2020, 09:50 (10167 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Neglijată de familie, a ajuns în grija statului

Ialomița: Neglijată de familie, a ajuns în grija statului

O minoră de 14 ani, abandonată de familie, a fost preluată de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Originară din județul Brăila, fata a fost identificată într-o localitate de la marginea județului. În prezent, aceasta a fost inclusă într-un program de consiliere psiho-socială.

Obligată să trăiască în mizerie Minora de 14 ani a locuit împreună cu familia în județul Brăila, însă mama sa a plecat de acasă și a lăsat-o în grija tatălui. Acesta a luat-o împreună cu el la locuința unor rude din județul Ialomița. După câteva luni petrecute alături de tatăl... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2020, 12:25 (3824 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița nu poate gestiona colectarea deșeurilor electrice și electronice

Ialomița nu poate gestiona colectarea deșeurilor electrice și electronice

Colectarea deșeurilor provenite de la echipamentele electrice și electronice, DEEE conform indicativelor stabilite de Uniunea Europeană, la nivelul județului Ialomița pare a fi o misiune imposibilă. Deși există 18 societăți acreditate să strângă acest tip de deșeuri, cantitățile care ajung în spațiile de depozitare sunt infime. Mai mult, autoritățile de mediu din Ialomița așteaptă de 3 ani să le fie raportate date cu privire la cantitățile DEEE colectate.

Un demers abandonat Deși reglementată prin lege, activitatea de colectare a deșeurilor provenite de la echipamentele electrice și... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2020, 16:50 (3044 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4219 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5201 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4727 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4352 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Atenție, se închid gazele!

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale pe străzile Petrolistului și Buzăului din Urziceni, pe data de 10 octombrie 2017, între orele 08,00-12,00. Totul din cauza lucrărilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile demarate cu ocazia campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității». Oamenii legii au fost prezenți în piețe, gări și alte zone publice cu scopul de a-i informa ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3857 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mașină furată din Elveția, descoperită la Slobozia

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras din Elveția. Mașina a fost descoperită în curtea unei femei de 37 de ani din Slobozia. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:46
(4443 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furt de aparatură electrică

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt», doi tineri de 19 și 24 de ani. Cei în cauză au fost reținuți pe ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:25
(5379 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: «Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017»

«Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017» este un instrument de informare a contribuabililor cu privire la termenele limită de declarare a obligațiilor fiscale pentru luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:10
(6540 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie la Slobozia

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 2 octombrie 2017, polițiștii slobozeni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 19:05
(4322 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni a sărbătorit «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Ziua de 1 octombrie a fiecărui an este dedicată «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», dar și unei mari sărbători, «Acoperământul Maicii Domnului». Luni, 2 octombrie 2017, Protopopiatul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:40
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de SMS 113 este la dispoziția persoanelor cu dizabilități

Începând cu anul 2015, a fost lansat Serviciul de SMS 113 prin care persoanele cu dizabilități de auz și/sau de vorbire au acces la Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență. Persoanele cu dizabilități ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:35
(4595 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A început «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

«Săptămâna prevenirii criminalității» a început luni, 2 octombrie 2017, cu «lecții» susținute de polițiști în mijlocul elevilor. Aproximativ 2000 de elevi de la unități de învățământ de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:20
(4208 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Pieton ucis după ce a fost acroșat de o mașină

Un accident s-a produs sâmbătă, 30 septembrie a.c., pe DJ101, în localitatea Fierbinți de Sus, și s-a soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:25
(4537 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Accident provocat de un șofer beat la volan

Vineri, 29 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Ograda s-a produs un accident rutier. Astfel, polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:10
(7002 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 48000 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 29 septembrie-1 octombrie 2017, acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:55
(4047 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Duminică, 1 octombrie 2017, în jurul orei 14,30, o femeie din comuna Vlădeni a provocat un incendiu după ce a schimbat butelia ce alimenta mașina de gătit. Ea nu a strâns mecanismul de alimentare al aragazului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:20
(5566 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

100 de profesori din Ialomița au protestat luni, 2 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistemul de Educație. Dascălii au amenințat că vor îngheța anul ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:12
(10502 vizualizări - 22 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accidentul s-a produs la ieșire din comuna Ciocârlia, vineri, 29 septembrie 2017, în jurul orelor 16,00. În urma impactului violent al autotrenului pe care îl conducea cu un stâlp de înaltă tensiune din ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 21:05
(6456 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Iancu Marin, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 18:10
(3797 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii vor primi clarificări referitoare la plata defalcată a TVA

Luni, 2 octombrie 2017, începând cu orele 11,00, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița va organiza o nouă întâlnire dedicată contribuabililor pentru a oferi clarificări și îndrumări referitoare ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 17:10
(5945 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale din Slobozia

Duminică, 1 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 15:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Joi, 28 septembrie 2017, între orele 11,00-12,00, s-a desfășurat la sediul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, «Mitingul de sensibilizare a Guvernului României cu problemele principale ale serviciilor ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2017, 21:50
(4740 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Urziceni

Fumul dens care a inundat casa a alertat-o pe locatară, ce dormea în momentul izbucnirii incendiului alături de un minor. Din fericire, cele două persoane s-au evacuat la timp din locuință, sesizând prin ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 18:05
(4447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Ialomița: Dosare penale pentru șoferi beți la volan

Doi bărbați de 31, respectiv 54 de ani, din Slobozia și Urziceni, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 16:20
(3231 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Lemne confiscate de polițiști

Marți, 26 septembrie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, oamenii legii au depistat, pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 15:55
(4562 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala în siguranță» la Fetești

În cadrul Campaniei «Școala în siguranță», polițiștii au continuat activitățile preventive în unitățile de învățământ, de informare și modelare a comportamentului copiilor în spiritul prevenirii criminalității ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 14:45
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Deputații PSD au votat împotriva majorării alocației pentru copii

Inițiat în mandatul trecut de către senatorii PNL, proiectul de lege ce prevedea majorarea alocației de stat la 200 lei/copil/lună a fost respins în Camera Deputaților. Printre cei care au votat pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 13:35
(6540 vizualizări - 3 comentarii)


Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2017, Principesa Maria a României se va întâlni cu reprezentanții autorităților centrale, județene și locale din municipiul Călărași. Alteța sa vizitează Episcopia Sloboziei și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2017, 20:15
(4694 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 18:45
(6441 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...