Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise

Amenințate de gripă, școlile din Ialomița rămân deschise

Gripa sezonieră își face simțită prezența și în județul Ialomița, cele mai multe cazuri de îmbolnăvire fiind înre­gistrate în rândul elevilor. Conform unei situații statistice oferită de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, la nivelul tuturor unităților de învățământ din județ, în ultimele săptămâni, s-au înregistrat 64 de infecții cu virusuri gripale. Autoritățile sanitare au explicat faptul că suspendarea cursurilor din cauza gripei nu se impune în momentul de față. Între timp, Spitalul Județean de Urgență Slobozia trebuie să facă față valului de solicitări venit din partea părinților cu privire la efectuarea testelor rapide de gripă pentru copii. Unitatea medicală a realizat câteva recomandări... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2020, 19:05 (3699 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Schimbările din fruntea instituțiilor publice ialomițene continuă. Luni, 27 ianuarie 2020, Ministerul Sănătății a decis să numească un nou șef în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Astfel, prin Ordin al ministrului Sănătății, Dan Noel a revenit la conducerea instituției.

La vremuri noi, același șef Prin numirea făcută, Ministerul Sănătății a înlocuit-o din funcție pe Cristina Iorga, funcționar public în cadrul Departamentului de Inspecție Sanitară al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Iorga a fost numită la conducerea DSP Ialomița în urma numeroaselor sesizări făcute... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 18:20 (22792 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

Incompetența directorului Tănase Mihalcea

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

bonus: Meciul declarațiilor

Scandal la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Instituția a ratat accesarea a 1,2 milioane de euro, reprezentând fondurile ne­cesare continuării lucrărilor de cadastrare în cadrul Progra­mului Național de Cadastru și Carte Funciară. Vizat de acuzații este actualul director al OCPI Ialomița, Tănase Mihalcea, care nu a făcut demersuri către administrațiile locale pentru a semna documentația necesară accesării ba­nilor. Cele 1,2 milioane de euro ar fi asigurat cadastrarea integrală a suprafețelor extra­vilane din cadrul a 40 de localități ialomițene.

Un demes ratat... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:50 (15791 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Chef oltenesc cu fluiere bănățene

Handbal, Liga Națională, CSM Slatina-HCM Slobozia 31-26 (16-12)

Chef oltenesc cu fluiere bănățene

La început au fost 6 jucătoare răcite (Ivan, Georgescu, Vacariu, Obodeanu, Sava și Toma) fapt ce a adus la solicitarea Sloboziei de a se amâna meciul. Chiar în condițiile actuale, în care gripa este o problemă națională, mai marii Slatinei nu au fost de acord. În frunte cu favorita galeriei slo­bo­zene, Victorina Bora. Aceeași antrenoare, zic unii, ar fi solicitat o oră imposibilă pentru antrenamentul oficial al HCM... Aspect care, în cele din urmă, s-a rezolvat pentru că în Slatina încă nu subscrie toată lumea la hachițele Victorinei.

Prima repriză a fost a lor
Sportivitatea... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:20 (4853 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Înfrângere cu Metaloglobus

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Înfrângere cu Metaloglobus

Unirea Slobozia a debutat în suita me­ciurilor amicale sâmbătă, 25 ianuarie 2020, cu un duel în deplasare la Metaloglobus București. Echipa din Liga Secundă s-a impus cu 2-0, prin reușitele din repriza a doua semnate de Lugu și Ovidiu Herea. Unirea a trecut în prima parte pe lângă deschiderea scorului prin Moldovan și Danciu. Enache Costea a abordat cele două reprize cu garnituri diferite. În prima repriză au jucat: Gurău-Comșa, Lazăr, Dinu, Toma-Suciu, Lemnaru, Danciu-Mihalache, Ene, Moldovan. În partea secundă au intrat: Poiană-Drăghici, Ibrian, Dumbrăvean, Gherasim, Kebak, Milotin, Unguru-Răduca, Muscă, Năstase. Au mai intrat Stroie și Negoiu. A lipsit Mădălin Stanciu, răcit. Următorul amical... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 16:50 (3278 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

În Ialomița

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

Investiții ratate în județul Ialomița. Este vorba despre proiectele finanțate de Guvernul României, prin Ministerul Educației, privind amenajarea de grupuri sani­tare în incinta unităților de învățământ. Din cele 6 școli și grădinițe care au fost incluse în acest program, doar una singură a reușit să finalizeze investiția. Județului Ialomița i-a fost repartizată suma de 400 mii de lei pentru amenajarea toaletelor în interiorul școlilor.

S-au încurcat în legi În vara anului trecut, cu puțin timp înainte de debutul anului școlar în curs, Guvernul României, condus la vremea respectivă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 13:40 (4138 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

De 5 ani

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

Obținerea unei autorizații sanitare de funcționare definitivă este piatra de moară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultimii 5 ani, unitatea medicală a beneficiat de un asfel de document doar în baza unui plan de conformare. Pentru 2020, Spitalul Slobozia promite că-și va rezolva toate deficiențele cu fondurile pe care Guvernul României i le va aloca pentru proiectele finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală II. Deși ar fi trebuit să se afle într-un stadiu avansat în ceea ce privește execuția respectivelor proiecte, implementarea obiectivelor de investiții bate pasul pe loc.

Realitatea din documente... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 10:10 (7731 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

Stâlpii prosperității

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

O analiză a celor mai profitabile societăți din Ialomița, întocmită de site-ul cu profil economic topfirme.com, scoate în evidență care sunt cele mai prospere 20 firme din județul nostru. Potrivit ultimelor bilanțuri depuse de către respectivele entități, valoarea profitului net al acestora este de 136,6 milioane de euro, adică 600,9 milioane de lei. În cadrul acestor societăți sunt angajați peste 23 mii de ialomițeni.

Campionii profiturilor Chiar dacă puține ca număr, firmele din Ialomița reușesc să aibă parte de profituri... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 15:05 (9929 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

«Sunt mulțumit de ce am făcut, chiar dacă nu se vede nimic!»-Marian Zamfir, primar Maia

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

bonus: La Maia morții semnează procese-verbale de recepție a lucrărilor

În anul 2016, administrația din comuna Maia a accesat, prin intermediul PNDL1, o investiție în valoare de 100000 de euro pentru mo­dernizarea unui corp de clădire în curtea școlii din localitate. La 2 ani și jumătate de la în­ceperea lucrărilor, investițiile sunt sistate, iar primarul Marian Zamfir este cercetat de către Poliția Urziceni ca urmare a unei sesizări a Prefec­turii Ialomița. În urmă rămân 200 de copii care tremură în frig de mai bine de 2 ani, cheltuieli nejustificate de 100000 de euro și falsuri groso­lane ale documentelor în baza cărora s-au făcut aceste investiții. A, era să uităm! Și o toaletă și o centrală termică care n-au funcționat niciodată, deși procesele-verbale de recepție... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 09:55 (12372 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Orașul fără locuri de veci

Orașul fără locuri de veci

E  oficial! Slobozia nu mai are locuri de veci. Are în schimb soluții pe termen lung. Prima ar fi un nou cimitir în valoare de 10,5 mili­oane de lei. A doua constă în extinderea cimitirului de la Bora pe tere­nurile achiziționate de Primărie cu o sută de mii de euro în 2018 și 2019. Iar a treia va fi propusă în ședința de Consiliu Local de la sfârșitul lunii ianuarie, când consilierul local Luminița Croitoru va cere rezilierea contractului de concesiune cu firma Petracom, care are în cimitir o concesiune de 1500 mp. Adică vreo 400 de locuri de veci. Până atunci, în cimitir e liniște și pace...

La poarta cimitirului... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2020, 11:15 (17244 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

arta ipocriziei

Uitându-te în jur ai impresia că fățărnicia s-a inventat în Bărăgan tocmai pentru a fi ridicată la rang de artă. De-o parte și de alta a eși­chierului politic, falsitatea demonstrată cuprinde fiece specimen îndrăgostit de Putere. Ipocrizia banal reprezentată la umilul edil de cătun este aprofundată ierarhic, liderii politici locali simulând virtutea pe nerăsuflate. De la micile plăceri nevinovate de a ocoli adevăruri resim­țite în realitate până la propagarea unor idei europene ce dezvoltă domenii diverse, fățărnicia este afișată gratuit și ostentativ. Căci ipo­crizia nu cunoaște limite și cei care o rostogolesc în spațiul public nu cunosc rușinea. Doar ascultând ceea ce se debitează deduci că... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2020, 12:20 (5399 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Mica Unire» de la Slobozia

Vineri, 24 ianuarie 2020, oficialii locali și județeni au marcat «Ziua Unirii Mici» la Slobozia, în fața statuii lui Mihai Viteazul. Au fost prezenți liderii administrației județene, directorii serviciilor descentralizate ale statului și liderii politici locali. Cel mai numeros grup a fost cel al PSD, mobilizat ca după manual de către consilierul local Vasile Caragioiu. O absență notabilă de la manifestări este cea a primarului Adrian Mocioniu. Totodată, se cuvine a fi remarcat că este primul eveniment în care prefectul Tonița Manea își exercită public atribuțiile oficiale.

«Unirea Mică» nu-i ca «Unirea Mare»...... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2020, 16:50 (6901 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Vi-l mai aduceți aminte pe Hâncu?! Ăla care promitea câte un cutremur pe an până s-o alege praful din România... Ei, bine, așa face și primarul Sloboziei, dar cu metode diferite. În campania electorală din 2016, ca urmare a decodării unui mesaj european venit din viitor, Adrian Mocioniu promitea Sloboziei 22 de proiecte edilitare. După aproape 4 ani de mandat, reia 10 dintre promisiuni pentru mandatul 2020-2024 și cosmetizează restul eșecurilor în realizări parțiale. Captura de ecran care însoțește textul este de pe pagina sa de Facebook, de unde a lansat în spațiul public scrisoarea anuală către slobozeni. Ca în fiecare an, fanteziile sale administrative acoperă tot spectrul socio-economic... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 19:05 (9434 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Din toamna anului 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Aprobarea planului de școlarizare pentru anul școlar 2020-2021 aruncă Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița într-un scandal public. Totul din cauza deciziei instituției de a reduce 13 clase de liceu din cele propuse de unitățile de învățământ. Reprezentanții liceelor susțin faptul că mă­sura a fost aplicată prefe­rențial, fără a se ține cont de performanțele școlilor. O reacție au avut și oficialii locali ai Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița, care au transmis Ministerului Educației un memoriu prin care solicită aplicarea unui act normativ potrivit căruia numărul mediu al elevilor dintr-o clasă ar trebui redus de la 28 la 25. «Considerăm că astfel nu vor mai exista problemele... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 17:05 (7544 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru 2020

Ialomița are buget pentru 2020

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 22 ianuarie a.c., o acțiune de consultare a edililor locali din Ialomița cu privire la proiecția bugetară pentru anul 2020. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița vor avea la dispoziție 433,36 milioane de lei. Spre deosebire de anul trecut, Consiliul Județean Ialomița are un buget mai mic cu 60 de milioane de lei. În schimb, administrațiile locale vor primi anul acesta aproximativ 200 milioane de lei în plus.

Un buget care nu mulțumește pe nimeni
Deși similar ca valoare cu cel de anul trecut... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 19:10 (10864 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Veștile apărute în spațiul public cu privire la faptul că Guvernul actual ar putea schimba condițiile de pensionare pentru polițiști, a creat panică printre angajații Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În prima săptă­mână de lucru din anul 2020, 8 agenți și ofițeri cu ștate vechi au făcut demersuri pentru a se pensiona. În funcție de modul în care Guvernul va decide cu privire la pensionarea timpurie a cadrelor MAI, numărul solicitărilor de pensionare venite din partea polițiștilor ialomițeni ar putea să crească. Oficialii instituției au dat însă asigurări că iminentul val de pensionări nu va afecta activitatea la nivelul IPJ Ialomița.

Polițiștii ialomițeni vor la pensie... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 10:20 (17237 vizualizări - 45 comentarii)

POLITICĂ

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Salutăm vizita doamnei mi­nistru al Educației de marți la școlile și grădinița din Ialomița. Fără să minimizăm efortul doamnei ministru și fără să luăm în discuție bunele intenții ale domniei sale, pot spune că știam cu toții că, în 2020, avem unități de învățământ cu toalete în fundul curții și profesori care aleg violența verbală ca metodă didactică. Problemele învățământului românesc nu se opresc aici, ele sunt mult mai profunde și țin și de o programă școlară învechită.
Putem lăsa la latitudinea primăriilor să rezolve situația toaletelor școlare sau doamna ministru ar putea să ne prezinte o situație reală a numărului de astfel de unități de învățământ existente la nivel național și o... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 19:05 (8925 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Mișcări de trupe pentru promovare

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Mișcări de trupe pentru promovare

Unirea Slobozia a terminat turul actualului sezon pe primul loc așa cum și-a propus. Paradoxal, în rândul suporte­rilor a rămas senzația că se putea mai mult, că au fost și mișcări greșite care ar trebui reglate în retur. Pentru a atinge obiectivul final, promovarea în Liga a II-a, e nevoie ca lotul să fie primenit valoric, primele demersuri în acest sens făcându-se la mijlocul săptămânii trecute o dată cu reunirea. Pe 15 ia­nuarie a.c., la primul antrenament din 2020, antrenorul Enache Costea a avut la dispoziție mulți jucători noi. Conducerea a făcut 5 transferuri, fotbaliști care, așa cum spuneam, vor acoperi toate compartimentele, mai puțin cel al apărării, unde lucrurile stau așa cum trebuie... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 17:05 (5393 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Handbal, Junioare IV

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, s-a desfășurat în sala «Andreea Nica» faza pe județ a Campionatului Național de Junioare IV la handbal feminin. Chiar dacă toate cele 4 echipe participante vor merge mai departe în faza pe Euroregiune, clasamentul final contează în perspectiva unui culoar mai bun care să faciliteze trecerea în turneul semifinal. Astfel, locul I a fost ocupat de CSM Unirea Slobozia, echipă antrenată de Alexandru Ivan, urmată de CSS Slobozia, formație pregătită de Alexandru Ciobanu. Pe locul III s-a clasat ACS Piticu Fetești, iar pe locul IV Asociația «Astăzi pentru Viitor» Mihail Kogălniceanu. «Este o generație bună, în care am mare încredere... Sigur, copiii sunt impre­vi­zibili, dar... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 15:20 (5999 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În Ialomița rămâne cum s-a stabilit

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În anul 2009, autoritățile din Ialomița au anunțat cu mândrie închiderea gropilor neconforme de gunoi din toate localitățile județului. La 10 ani distanță, locul acestora a fost ocupat de «depozitări necontrolate». Simona Dogaru, șeful Gărzii de Mediu Ialomița susține că în ultimul an Ialomița a făcut progrese în respectarea normelor de mediu. «În Ialomița nu există probleme majore. Situația este sub control...» declară ea.

Vești proaste de la UE
Conform agențiilor de presă naționale, «Comisia Europeană va declanșa în anul 2020 o procedură de infringement din cauza dezastrului... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 13:40 (7062 vizualizări - 4 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 2,144 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează, în luna aprilie 2017, TVA conform selecției naționale, în valoare totală de peste 2,144 milioane de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2017, 21:10
(4520 vizualizări - 0 comentarii)


LUNCA SRL Slobozia

comercializează
semințe porumb,
semințe floarea-soarelui

Producători: Pionner, Monsanto, KWS,
Saaten Union, Maisadour Semences,
Procera, Syngenta, Fundulea

Vinde: Fungicide și insecticide pentru
tratat semințe și culturi înființate

IMPORTANT! Posibilitate plată în rate.
Discount, în funcție de cantități
și termen de plată.

Contact: telefon 0722/771.693,
0728/960.471, telefon/fax: 0243/236.423
e-mail [email protected]
Depozit Căzănești, str. Gării
(vis a vis Depozit Cargill)

11 Aprilie 2017, 20:20


Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Ca de fiecare dată, în preajma marilor sărbători creștine, comunitatea parohială se mobilizează și, coordonați de preoții slujitori, cercetează credincioșii aflați în dificultate, aducând un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2017, 19:05
(7387 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Țăndărei donează sânge

Pompierii din Țăndărei donează sânge

Acțiunea, desfășurată din proprie inițiativă, a avut loc în dimineața zilei de luni, 10 aprilie 2017, la sediul Gărzii de Intervenție, cu sprijinul caravanei mobile a Centrului Județean de Transfuzii, care ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 19:15
(6014 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6940 șomeri, din care 1219 șomeri indemnizați, respectiv 5721 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 17:05
(2617 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor de Florii

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii ialomițeni au fost la datorie, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea producerii oricăror evenimente negative. Au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 16:40
(3409 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 20:05
(5956 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Fetiță de 12 ani, acroșată de o mașină

Joi, 6 aprilie 2017, pe raza comunei Alexeni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 19:10
(4076 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Vineri, 7 aprilie 2017, la nivel național, s-a desfașurat «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», acțiune organizată de Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 17:40
(4324 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Sănătății», marcată la Slobozia

Vineri, 7 aprilie 2017, pe întreg mapamondul se celebrează «Ziua Mondială a Sănătății». Evenimentul este marcat și la Slobozia, printr-o acțiune comună a Spitalului Județean de Urgență Slobozia și a Direcției ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 20:20
(3987 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Vindea ilegal pește

Jandarmii ialomițeni au depistat miercuri, 5 aprilie 2015, pe străzile din comuna Manasia, un bărbat care comercializa ilegal pește. Omul nu a putut să justifice prin documente legale cantitatea de 80 kilograme ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 19:45
(3987 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni economice, sancționate de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Economice au acționat în aceste zile pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor din sfera lor de competență. Cu această ocazie, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 19:10
(3199 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pericol de incendiu la o autocisternă încărcată cu gaz petrolier lichefiat

Slobozia: Pericol de incendiu la o autocisternă încărcată cu gaz petrolier lichefiat

Marți, 4 aprilie 2017, în jurul orelor 12,30, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei autocisterne de transport GPL care, pe timpul unor operațiuni de transvazare a încărcăturii de combustibil ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2017, 20:35
(3254 vizualizări - 2 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 2 permise reținute, amenzi de peste 20500 de lei

La acest sfârșit de săptămână, 31 martie-2 aprilie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 13:25
(5356 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pește confiscat

Duminică, 2 aprilie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 12:20
(4186 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În perioada 3-7 aprilie 2017, se va defășura cea de a XII-a ediție a evenimentului organizat de Poliția Română la nivel național, sub titlul «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Astfel, în acest interval ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 11:05
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o locuință socială

O anexă a unei locuințe sociale din Fetești a fost cuprinsă de flăcări în seara zilei de joi, 30 martie 2017. În respectiva locație se aflau mai mulți oameni ai străzii, cauza probabilă a incendiului fiind ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 20:25
(3622 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Focare de gripă aviară la Slobozia și Axintele

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Sigurnața Alimentelor Ialomița precizează faptul că vineri, 31 aprilie 2017, au fost confirmate 3 cazuri de gripă aviară, înalt patogenă, de tipul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 20:05
(5371 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ne învață cum să ne ferim de escroci

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează opinia publică asupra măsurilor preventive care trebuie luate pentru a nu cădea victime escrocilor ce obțin sume de bani prin metoda «Accidentul». Modul de ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 19:50
(6155 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Întâlnire cu agricultorii din Gheorghe Doja

Oficialii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat, joi, 30 martie 2017, o întâlnire de lucru, în localitatea Gheorghe Doja, cu agricultorii din localitate, specializați în ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 18:10
(5153 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Iubitorii de arte plastice sunt așteptați joi, 6 aprilie 2017, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii, pentru a participa la o expoziție de pictură de grup. Pe simeze își vor prezenta ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 17:20
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna martie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control, în cadrul Campaniei Naționale «O zi pe săptămână», prin controale inopinate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 20:05
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați preventiv pentru «tâlhărie calificată»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală față de trei persoane din municipiu, două dintre acestea fiind minore, pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 18:25
(5636 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Amara

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 11:05
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia viitorului văzută prin ochii tinerilor», ediția a III-a

Primăria Municipiului Slobozia și DMCIST organizează concursul de proiecte «Slobozia viitorului văzută prin ochii tinerilor», ediție cu care va marca «Ziua Națională a Tineretului-2 mai». La acest concurs ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2017, 12:20
(3964 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au furat din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 27 martie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:25
(4474 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 27 și 52 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice, fără a poseda permis de conducere. De asemenea, un ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:20
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Arestat preventiv pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Drăgoești, în persoana unui tânăr de 22 de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:05
(6202 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise joi, 30 martie 2017

Potrivit unui comunicat de presă, toate Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise joi, 30 martie 2017, pentru lucrări de mentenanță la sistemul informatic ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 17:25
(3542 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În scopul verificării respectării normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile care produc, depozitează, transportă și valorifică produse de origine animală și nonanimală, exploatații de animale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 15:20
(3977 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...