Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Schimbările din fruntea instituțiilor publice ialomițene continuă. Luni, 27 ianuarie 2020, Ministerul Sănătății a decis să numească un nou șef în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Astfel, prin Ordin al ministrului Sănătății, Dan Noel a revenit la conducerea instituției.

La vremuri noi, același șef Prin numirea făcută, Ministerul Sănătății a înlocuit-o din funcție pe Cristina Iorga, funcționar public în cadrul Departamentului de Inspecție Sanitară al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Iorga a fost numită la conducerea DSP Ialomița în urma numeroaselor sesizări făcute... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 18:20 (22780 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

Incompetența directorului Tănase Mihalcea

OCPI Ialomița a pierdut 1,2 milioane de euro

bonus: Meciul declarațiilor

Scandal la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Instituția a ratat accesarea a 1,2 milioane de euro, reprezentând fondurile ne­cesare continuării lucrărilor de cadastrare în cadrul Progra­mului Național de Cadastru și Carte Funciară. Vizat de acuzații este actualul director al OCPI Ialomița, Tănase Mihalcea, care nu a făcut demersuri către administrațiile locale pentru a semna documentația necesară accesării ba­nilor. Cele 1,2 milioane de euro ar fi asigurat cadastrarea integrală a suprafețelor extra­vilane din cadrul a 40 de localități ialomițene.

Un demes ratat... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:50 (15771 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Chef oltenesc cu fluiere bănățene

Handbal, Liga Națională, CSM Slatina-HCM Slobozia 31-26 (16-12)

Chef oltenesc cu fluiere bănățene

La început au fost 6 jucătoare răcite (Ivan, Georgescu, Vacariu, Obodeanu, Sava și Toma) fapt ce a adus la solicitarea Sloboziei de a se amâna meciul. Chiar în condițiile actuale, în care gripa este o problemă națională, mai marii Slatinei nu au fost de acord. În frunte cu favorita galeriei slo­bo­zene, Victorina Bora. Aceeași antrenoare, zic unii, ar fi solicitat o oră imposibilă pentru antrenamentul oficial al HCM... Aspect care, în cele din urmă, s-a rezolvat pentru că în Slatina încă nu subscrie toată lumea la hachițele Victorinei.

Prima repriză a fost a lor
Sportivitatea... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 17:20 (4853 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Înfrângere cu Metaloglobus

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Înfrângere cu Metaloglobus

Unirea Slobozia a debutat în suita me­ciurilor amicale sâmbătă, 25 ianuarie 2020, cu un duel în deplasare la Metaloglobus București. Echipa din Liga Secundă s-a impus cu 2-0, prin reușitele din repriza a doua semnate de Lugu și Ovidiu Herea. Unirea a trecut în prima parte pe lângă deschiderea scorului prin Moldovan și Danciu. Enache Costea a abordat cele două reprize cu garnituri diferite. În prima repriză au jucat: Gurău-Comșa, Lazăr, Dinu, Toma-Suciu, Lemnaru, Danciu-Mihalache, Ene, Moldovan. În partea secundă au intrat: Poiană-Drăghici, Ibrian, Dumbrăvean, Gherasim, Kebak, Milotin, Unguru-Răduca, Muscă, Năstase. Au mai intrat Stroie și Negoiu. A lipsit Mădălin Stanciu, răcit. Următorul amical... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 16:50 (3278 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

În Ialomița

Toaletele din curțile școlilor rămân la locul lor

Investiții ratate în județul Ialomița. Este vorba despre proiectele finanțate de Guvernul României, prin Ministerul Educației, privind amenajarea de grupuri sani­tare în incinta unităților de învățământ. Din cele 6 școli și grădinițe care au fost incluse în acest program, doar una singură a reușit să finalizeze investiția. Județului Ialomița i-a fost repartizată suma de 400 mii de lei pentru amenajarea toaletelor în interiorul școlilor.

S-au încurcat în legi În vara anului trecut, cu puțin timp înainte de debutul anului școlar în curs, Guvernul României, condus la vremea respectivă... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 13:40 (4137 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

De 5 ani

Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă

Obținerea unei autorizații sanitare de funcționare definitivă este piatra de moară a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultimii 5 ani, unitatea medicală a beneficiat de un asfel de document doar în baza unui plan de conformare. Pentru 2020, Spitalul Slobozia promite că-și va rezolva toate deficiențele cu fondurile pe care Guvernul României i le va aloca pentru proiectele finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală II. Deși ar fi trebuit să se afle într-un stadiu avansat în ceea ce privește execuția respectivelor proiecte, implementarea obiectivelor de investiții bate pasul pe loc.

Realitatea din documente... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2020, 10:10 (7731 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

Stâlpii prosperității

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

O analiză a celor mai profitabile societăți din Ialomița, întocmită de site-ul cu profil economic topfirme.com, scoate în evidență care sunt cele mai prospere 20 firme din județul nostru. Potrivit ultimelor bilanțuri depuse de către respectivele entități, valoarea profitului net al acestora este de 136,6 milioane de euro, adică 600,9 milioane de lei. În cadrul acestor societăți sunt angajați peste 23 mii de ialomițeni.

Campionii profiturilor Chiar dacă puține ca număr, firmele din Ialomița reușesc să aibă parte de profituri... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 15:05 (9929 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

«Sunt mulțumit de ce am făcut, chiar dacă nu se vede nimic!»-Marian Zamfir, primar Maia

100000 de euro pentru o toaletă și o centrală termică nefuncționale

bonus: La Maia morții semnează procese-verbale de recepție a lucrărilor

În anul 2016, administrația din comuna Maia a accesat, prin intermediul PNDL1, o investiție în valoare de 100000 de euro pentru mo­dernizarea unui corp de clădire în curtea școlii din localitate. La 2 ani și jumătate de la în­ceperea lucrărilor, investițiile sunt sistate, iar primarul Marian Zamfir este cercetat de către Poliția Urziceni ca urmare a unei sesizări a Prefec­turii Ialomița. În urmă rămân 200 de copii care tremură în frig de mai bine de 2 ani, cheltuieli nejustificate de 100000 de euro și falsuri groso­lane ale documentelor în baza cărora s-au făcut aceste investiții. A, era să uităm! Și o toaletă și o centrală termică care n-au funcționat niciodată, deși procesele-verbale de recepție... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2020, 09:55 (12372 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Orașul fără locuri de veci

Orașul fără locuri de veci

E  oficial! Slobozia nu mai are locuri de veci. Are în schimb soluții pe termen lung. Prima ar fi un nou cimitir în valoare de 10,5 mili­oane de lei. A doua constă în extinderea cimitirului de la Bora pe tere­nurile achiziționate de Primărie cu o sută de mii de euro în 2018 și 2019. Iar a treia va fi propusă în ședința de Consiliu Local de la sfârșitul lunii ianuarie, când consilierul local Luminița Croitoru va cere rezilierea contractului de concesiune cu firma Petracom, care are în cimitir o concesiune de 1500 mp. Adică vreo 400 de locuri de veci. Până atunci, în cimitir e liniște și pace...

La poarta cimitirului... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2020, 11:15 (17244 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

arta ipocriziei

Uitându-te în jur ai impresia că fățărnicia s-a inventat în Bărăgan tocmai pentru a fi ridicată la rang de artă. De-o parte și de alta a eși­chierului politic, falsitatea demonstrată cuprinde fiece specimen îndrăgostit de Putere. Ipocrizia banal reprezentată la umilul edil de cătun este aprofundată ierarhic, liderii politici locali simulând virtutea pe nerăsuflate. De la micile plăceri nevinovate de a ocoli adevăruri resim­țite în realitate până la propagarea unor idei europene ce dezvoltă domenii diverse, fățărnicia este afișată gratuit și ostentativ. Căci ipo­crizia nu cunoaște limite și cei care o rostogolesc în spațiul public nu cunosc rușinea. Doar ascultând ceea ce se debitează deduci că... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2020, 12:20 (5399 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Mica Unire» de la Slobozia

Vineri, 24 ianuarie 2020, oficialii locali și județeni au marcat «Ziua Unirii Mici» la Slobozia, în fața statuii lui Mihai Viteazul. Au fost prezenți liderii administrației județene, directorii serviciilor descentralizate ale statului și liderii politici locali. Cel mai numeros grup a fost cel al PSD, mobilizat ca după manual de către consilierul local Vasile Caragioiu. O absență notabilă de la manifestări este cea a primarului Adrian Mocioniu. Totodată, se cuvine a fi remarcat că este primul eveniment în care prefectul Tonița Manea își exercită public atribuțiile oficiale.

«Unirea Mică» nu-i ca «Unirea Mare»...... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2020, 16:50 (6900 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Vi-l mai aduceți aminte pe Hâncu?! Ăla care promitea câte un cutremur pe an până s-o alege praful din România... Ei, bine, așa face și primarul Sloboziei, dar cu metode diferite. În campania electorală din 2016, ca urmare a decodării unui mesaj european venit din viitor, Adrian Mocioniu promitea Sloboziei 22 de proiecte edilitare. După aproape 4 ani de mandat, reia 10 dintre promisiuni pentru mandatul 2020-2024 și cosmetizează restul eșecurilor în realizări parțiale. Captura de ecran care însoțește textul este de pe pagina sa de Facebook, de unde a lansat în spațiul public scrisoarea anuală către slobozeni. Ca în fiecare an, fanteziile sale administrative acoperă tot spectrul socio-economic... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 19:05 (9426 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Din toamna anului 2020

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița lasă liceele fără elevi și profesori

Aprobarea planului de școlarizare pentru anul școlar 2020-2021 aruncă Inspecto­ratul Școlar Județean Ialomița într-un scandal public. Totul din cauza deciziei instituției de a reduce 13 clase de liceu din cele propuse de unitățile de învățământ. Reprezentanții liceelor susțin faptul că mă­sura a fost aplicată prefe­rențial, fără a se ține cont de performanțele școlilor. O reacție au avut și oficialii locali ai Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ Ialomița, care au transmis Ministerului Educației un memoriu prin care solicită aplicarea unui act normativ potrivit căruia numărul mediu al elevilor dintr-o clasă ar trebui redus de la 28 la 25. «Considerăm că astfel nu vor mai exista problemele... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2020, 17:05 (7543 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru 2020

Ialomița are buget pentru 2020

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 22 ianuarie a.c., o acțiune de consultare a edililor locali din Ialomița cu privire la proiecția bugetară pentru anul 2020. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița vor avea la dispoziție 433,36 milioane de lei. Spre deosebire de anul trecut, Consiliul Județean Ialomița are un buget mai mic cu 60 de milioane de lei. În schimb, administrațiile locale vor primi anul acesta aproximativ 200 milioane de lei în plus.

Un buget care nu mulțumește pe nimeni
Deși similar ca valoare cu cel de anul trecut... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 19:10 (10862 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Veștile apărute în spațiul public cu privire la faptul că Guvernul actual ar putea schimba condițiile de pensionare pentru polițiști, a creat panică printre angajații Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În prima săptă­mână de lucru din anul 2020, 8 agenți și ofițeri cu ștate vechi au făcut demersuri pentru a se pensiona. În funcție de modul în care Guvernul va decide cu privire la pensionarea timpurie a cadrelor MAI, numărul solicitărilor de pensionare venite din partea polițiștilor ialomițeni ar putea să crească. Oficialii instituției au dat însă asigurări că iminentul val de pensionări nu va afecta activitatea la nivelul IPJ Ialomița.

Polițiștii ialomițeni vor la pensie... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2020, 10:20 (17229 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița

Salutăm vizita doamnei mi­nistru al Educației de marți la școlile și grădinița din Ialomița. Fără să minimizăm efortul doamnei ministru și fără să luăm în discuție bunele intenții ale domniei sale, pot spune că știam cu toții că, în 2020, avem unități de învățământ cu toalete în fundul curții și profesori care aleg violența verbală ca metodă didactică. Problemele învățământului românesc nu se opresc aici, ele sunt mult mai profunde și țin și de o programă școlară învechită.
Putem lăsa la latitudinea primăriilor să rezolve situația toaletelor școlare sau doamna ministru ar putea să ne prezinte o situație reală a numărului de astfel de unități de învățământ existente la nivel național și o... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 19:05 (8924 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Mișcări de trupe pentru promovare

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Mișcări de trupe pentru promovare

Unirea Slobozia a terminat turul actualului sezon pe primul loc așa cum și-a propus. Paradoxal, în rândul suporte­rilor a rămas senzația că se putea mai mult, că au fost și mișcări greșite care ar trebui reglate în retur. Pentru a atinge obiectivul final, promovarea în Liga a II-a, e nevoie ca lotul să fie primenit valoric, primele demersuri în acest sens făcându-se la mijlocul săptămânii trecute o dată cu reunirea. Pe 15 ia­nuarie a.c., la primul antrenament din 2020, antrenorul Enache Costea a avut la dispoziție mulți jucători noi. Conducerea a făcut 5 transferuri, fotbaliști care, așa cum spuneam, vor acoperi toate compartimentele, mai puțin cel al apărării, unde lucrurile stau așa cum trebuie... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 17:05 (5393 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Handbal, Junioare IV

CSM Unirea Slobozia, campioana județului

Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, s-a desfășurat în sala «Andreea Nica» faza pe județ a Campionatului Național de Junioare IV la handbal feminin. Chiar dacă toate cele 4 echipe participante vor merge mai departe în faza pe Euroregiune, clasamentul final contează în perspectiva unui culoar mai bun care să faciliteze trecerea în turneul semifinal. Astfel, locul I a fost ocupat de CSM Unirea Slobozia, echipă antrenată de Alexandru Ivan, urmată de CSS Slobozia, formație pregătită de Alexandru Ciobanu. Pe locul III s-a clasat ACS Piticu Fetești, iar pe locul IV Asociația «Astăzi pentru Viitor» Mihail Kogălniceanu. «Este o generație bună, în care am mare încredere... Sigur, copiii sunt impre­vi­zibili, dar... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 15:20 (5999 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În Ialomița rămâne cum s-a stabilit

Gropile de gunoi neconforme au fost înlocuite cu «depozitări necontrolate»

În anul 2009, autoritățile din Ialomița au anunțat cu mândrie închiderea gropilor neconforme de gunoi din toate localitățile județului. La 10 ani distanță, locul acestora a fost ocupat de «depozitări necontrolate». Simona Dogaru, șeful Gărzii de Mediu Ialomița susține că în ultimul an Ialomița a făcut progrese în respectarea normelor de mediu. «În Ialomița nu există probleme majore. Situația este sub control...» declară ea.

Vești proaste de la UE
Conform agențiilor de presă naționale, «Comisia Europeană va declanșa în anul 2020 o procedură de infringement din cauza dezastrului... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 13:40 (7060 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Agricultura din Ialomița, în pericol din cauza secetei pedologice

Lipsa precipitațiilor din ultimele săptămâni accentuează fenomenul de secetă pedologică în județul Ialomița. Specialiștii în agrometeorologie atrag atenția că la acest moment cantitatea de apă din sol a scăzut la jumătate față de necesar. Aceștia le recomandă fermierilor administrarea de minerale pe bază de fosfor și potasiu, pentru culturile înființate în toamnă. Din păcate, și săptămânile care urmează vor fi fără precipitații însemnate din punct de vedere cantitativ.

Solul are nevoie de apă Potrivit informațiilor oferite de specialiștii în agrometeorologie din cadrul Administrației... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2020, 10:05 (5013 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția și Garda Financiară, razie la Fetești

Joi, 4 martie a.c., mai mulți polițiști ai Biroului de Investigare a Fraudelor, în cooperare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:06
(20951 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, cu arma în mașină

În cursul nopții de joi spre vineri, 4/5 martie a.c., în jurul orei 1.00, polițiști din Căzănești, în timp ce se aflau în serviciul de patrulare, au depistat, pe strada Gavrilescu din localitate, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:01
(24167 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică

Vineri, 5 martie a.c., începînd cu ora 7.00, timp de două ore, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandami și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:57
(22849 vizualizări - 1 comentariu)


Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:54
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:51
(18509 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19384 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19101 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15629 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(16902 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17385 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19546 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(18004 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14902 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14255 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15077 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15125 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15820 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14928 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12423 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15118 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17303 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13353 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13425 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13731 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13704 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13499 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11698 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13459 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11879 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...