Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Râmnicu Vâlcea 24-29 (15-16)

Prestație curajoasă în fața liderului

În pofida faptului că spectatorii se așteptau la o confruntare disproporționată, HCM Slobozia a dus o luptă aprigă în confruntarea cu liderul SCM Râmnicu Vâlcea. Și, în final, a pierdut frumos... Au fost momente în care echipa lui Gheorghe Covaciu a preluat conducerea pe tabelă, făcându-ne să visăm la un succes.

Primă repriză, de pus în ramă
HCM Slobozia a fost echipa care a dat startul în sarabanda golurilor și apoi s-a ținut nesperat de aproape de echipa adversă. Florentin Pera, antrenorul oltencelor, a aruncat în luptă garnitura grea, cu trei vicecampioane mondiale din Naționala... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2020, 14:20 (4104 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Petre Țenea, schimbat din funcție

Gheorghe Dorobăț a revenit la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

Începând de marți, 7 ianuarie 2020, Petre Țenea nu mai este șeful Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Acesta a fost schimbat din funcție cu Gheorghe Dorobăț. Decizia a fost luată în baza unui Ordin emis de actualul președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

La vremuri noi, șefi vechi Gheorghe Dorobăț s-a aflat la conducerea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița în perioada 2016-2017, fiind înlocuit cu Petre Țenea în primăvara anului 2017. La vremea respectivă, motivul invocat de șefii Agenției Naționale de Administrare Fiscală în privința... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2020, 11:05 (16795 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Testele preliminarii au confirmat prezența virusurilor gripale în cazul a doi bărbați, unul domiciliat în comuna Perieți, iar celălalt în orașul Căzănești. Autoritățile sanitare așteaptă acum confirmarea din partea specialiștilor Institutului Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, la nivelul județului au fost semnalate peste 200 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii.

34 mii de doze de vaccin în Ialomița
Cei doi bărbați s-au adresat medicilor având simptome specifice gripei. Testele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 18:20 (3576 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

Handbal, Liga Națională

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

După mai bine de o lună de pauză generată de participarea modestă a Echipei Naționale la Campionatul Mondial, Liga Florilor își reia cursul firesc. Etapa a XII-a programează jocul dintre HCM Slobozia și campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea. Partida se va juca miercuri, 8 ianuarie 2020, de la orele 17,30, în Sala «Andreea Nica».

11 «internaționale» în lotul Vâlcei Cu toate că a făcut doar un meci egal în etapa precedentă la Buzău, Râmnicu Vâlcea se bazează pe un lot extrem de valoros. Antrenorul Florentin Pera are la dispoziție nu mai puțin de 11 jucătoare care au evoluat la Campionatul... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 17:50 (4835 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Declarații politice ale senatorului PMP Gabi Ionașcu la început de an 2020

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Senatorul PMP Gabi Ionașcu intenționează să candideze pentru un nou mandat de primar la Slobozia. El a declarat pentru ziarul nostru că va candida atât pentru funcția de primar, cât și pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. «Primăria Slobozia rămâne prima mea opțiune...» a mai precizat el.

Nicio masă fără pește Senatorul PMP Gabi Ionașcu deschide anul 2020 cu un anunț public surprinzător. El a declarat pentru ziarul nostru că intenționează să candideze pentru un nou mandat la funcția de primar al municipiului Slobozia. De asemenea, Gabi Ionașcu ia în... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 14:05 (16632 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Gheorghe Babagianu, scos de la naftalină

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Prefectura Ialomița are, începând cu sfârșitul anului 2019, un nou șef de cabinet. Este vorba despre Georghe Babagianu, fost subprefect al județului în anul 2009. Surse din cadrul instituției confirmă faptul că angajarea acestuia s-a făcut la insistențele deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Colaborarea cu domnul Babagianu a început în luna decembrie a anului trecut...» a declarat laconic prefectul Tonița Manea.

Și PNL are dinozauri
Unul dintre cei mai controversați oameni politici din Ialomița, Gheorghe Babagianu, a reintrat în circuitul administrativ. El ocupă, începând... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 18:05 (17340 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Sărbătorile de Iarnă au adus prezentări record la Spitalul Municipal Urziceni. Reprezentanții unității medicale au precizat faptul că au acordat îngrijiri unui număr de peste 900 de pacienți. Urgențele au reprezentat un sfert dintre cazurile pe care medicii Spitalului Urziceni le-au tratat.

Mâncarea le-a creat probleme de sănătate Oficialii Spitalului Municipal Urziceni au prezentat o situație statistică a cazurilor pe care le-au investigat în perioada Sărbătorilor de Iarnă. Astfel, între Crăciun și până în ziua de  Bobotează, medicii Spitalului Urziceni au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 15:20 (3483 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Semne bune anul are

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Primăria Amara refuză să încaseze impozitele cetățenilor. Potrivit unei sesizări făcută pe adresa redacției, luni, 6 ianuarie 2020, funcționarii din cadrul Primăriei Amara au refuzat să asigure serviciile pentru cetățenii care s-au prezentat la ghișee.

2020 a început cu stângul... la Amara
Un cetățean din orașul Amara reclamă faptul că funcționarii Primăriei au refuzat să-i elibereze un certificat fiscal. Sesizarea a fost trimisă pe adresa redacției de către Sandu Petre. Acesta susține că funcționarul de la ghișeu nu a fost capabil să onoreze nicio solicitare: «În momentul în care am ajuns la Direcția Impozite și Taxe am fost surprins sa aflu că din mai multe motive nu pot efectua nicio operațiune. După mai multe insistențe s-a dus la șefa lui care a dat un răspuns ferm: „Urmează sa facem verificări și de aceea nu se emite niciun document“. Lângă mine mai erau câteva persoane care doreau sa achite impozitele dar nici acestea nu au fost servite. (...) Aceasta este administrația „performantă“ de la Amara. Își bat joc de cetățeni și de contribuabili cum doresc fără sa dea socoteală nimănui!».... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 14:05 (6750 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

«Șoseaua morții», drum mai sigur

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

Reprezentanții Asociației Pro Infrastructură susțin faptul că Drumul Național 2, unul dintre cele mai periculoase din județul Ialomița, a devenit mai sigur. Toate acestea datorită reamenajării porțiunii de drum cuprinsă între Sinești și Movilița prin marcaje de tipul «2+1 alternativ». Inițial, șoseaua avea câte o bandă pe sens, iar din această cauză riscul producerii accidentelor rutiere era crescut. Șoferii nu s-au arătat însă încântați de această măsură...

A scăzut numărul accidentelor Porțiunea Drumului Național 2 care unește localitățile ialomițene Sinești și Movilița a reprezentat... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 12:10 (3860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

De-ale Inspectoratului Școlar Ialomița

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Ministerul Educației a pierdut procesul pe care Steluța Mitrea, inspectorul școlar adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, l-a deschis împotriva instituției. Cauza supusă judecății a vizat anularea fișei și raportului de evaluare a activității Steluței Mitrea în cadrul Inspectoratului, în perioada septembrie 2016-august 2017. În baza respectivelor documente, reprezentanții Ministerului Educației, condus la vremea respectivă de ministrul Valentin Popa, au solicitat demisia din funcție a Steluței Mitrea. Dosarul s-a judecat la Curtea de Apel București, instanță care a decis anularea documentelor, dar și obligarea Ministerului Educației la plata unor despăgubiri morale în valoare de... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2020, 11:25 (15208 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

Oficial e bine la Slobozia

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

În urmă cu o săptămână, grupurile locale de social media din Slobozia au atras atenția asupra defrișării unei noi suprafețe din perdeaua forestieră care separă orașul Slobozia de DN2A. Conform informațiilor oficiale, firma care execută lucrările de defrișare are autorizație de exploatare a masei lemnoase, emisă legal de Ocolul Silvic Slobozia.

Încă un semnal de alarmă
În urmă cu o săptămână, o parte din perdeaua de protecție forestieră (Pădurea Privighetoarea), care separă DN2A de cartierul din imediata vecinătate a Muzeulul Național al Agriculturii, a fost pusă la pământ. Activitatea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2019, 10:05 (11595 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Tragedie pe șosea, luna octombrie
Cea mai mare tragedie înregistrată pe șoselele din România în ultimii 14 ani s-a petrecut în dimineața zilei de 5 octombrie 2019, la intrare în comuna Sfântu Gheorghe. În urma impactului dintre un microbuz și un camion, 10 persoane au murit. Nici la momentul de față ancheta deschisă în urma tra­gediei nu a fost finalizată. Tot în luna octombrie, Primăria Slobozia a fost sancționată de Inspectoratul de Stat în Construcții, după ce a emis o autorizație de construire pentru amenajarea unui supermarket. Amenda încasată depă­șește 25 mii de lei. Pe plan politic, în luna octombrie, deputatul Mihăiță Găină a... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2019, 15:35 (7305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost readus în atenția opiniei publice de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. În cadrul unei conferințe de presă organizată la sfârșitul săptămânii precedente, acesta a precizat faptul că unitatea medicală are nevoie de un audit din partea Ministerului Sănătății. «Voi avea o întrevedere cu actualul ministru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a explicat parlamentarul Gheorghe Tinel.

Audit ministerial la Spitalul Slobozia
Încă de la preluarea mandatului, în toamna anului... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2019, 09:55 (12494 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

Lupte libere, CS Amara

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

La finele săptămânii precedente, Hanul Drumețului din București a găzduit Gala Laureaților Federației Române de Lupte. Pe lângă conducerea Federației, la eveniment au mai participat mi­nistrul Sportului, Ionuț Stroe, și șeful COSR, Mihai Covaliu. Printre laureați s-a aflat și luptătoarea CS Amara, Nicoleta Băjan, care a avut în 2019 un parcurs de excepție. Însoțită de antrenorul Marian Moraru, Nicoleta a primit, în sfârșit, recunoașterea faptului că este una dintre marile speranțe ale sportului românesc. Și pentru că vorbeam de palmares, să amintim că pentru Nicoleta anul 2019 a însemnat titlul balcanic la cadeți, argintul european U15, o participare la Campionatul Mondial, plus două titluri naționale... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2019, 11:25 (4192 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În Ialomița

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În prima jumătate a lunii decembrie 2019, la cererea Ministerului Lucrărilor Pu­blice, Dezvoltării și Adminis­trației au fost verificate în Ialomița 50 de proiecte de investiții derulate prin Progra­mul Național de Dezvoltare Locală, 1 și 2. Au fost identificate neconcordanțe între «realitatea datelor transmise de beneficiari cu situația din teren» în comunele Mărcu­lești, Colelia, Ciulnița, Reviga, Cosâmbești și Bucu.

Proiectele la control! Un control tematic declanșat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a inclus și județul Ialomița. Controlul a fost efectuat... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2019, 10:50 (5372 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

În iulie, dezvoltarea județului bate pasul pe loc
Publicat în paginile Independent în luna iulie 2019, articolul «Ialomița rurală este departe de Europa» scoate în evidență faptul că administrațiile locale din mediul rural ialomițean au accesat 90 de proiecte cu finanțare europeană, jumătate dintre acestea aflându-se încă la stadiul de documentație. De asemenea, tot în luna iulie, Curtea de Conturi a României confirma oficial faptul că în Ialomița există un singur medic la 1000 de locuitori. Totodată, judecătorii din Slobozia au decis să-l condamne la 3 ani și 8 luni de închi... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2019, 15:50 (6898 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Se întâmplă în Ialomița

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

De un an și jumătate, întreaga activitate administrativă desfășurată în comuna Sălcioara se realizează prin dispozițiile date de edilul Gabriel Stoica. Situația este generată de faptul că localitatea a rămas fără Consiliu Local, dizolvat de drept în urma demisiei toturor aleșilor locali. Cauza de la Sălcioara este plimbată între Tribunalul Ialomița și Curtea de Apel București deoarece judecătorii nu au ajuns încă la o concluzie cu privire la motivele pentru care trebuie să constate dizolvarea Con­siliului Local al co­munei Sălcioara.

Lupte de orgolii la Primăria Sălcioara
Conflictele... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2019, 10:20 (3477 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Trei persoane au murit într-un grav accident rutier

În Ialomița s-a activat Planul Roșu de Intervenție

Urziceni: Trei persoane au murit într-un grav accident rutier

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au activat miercuri, 25 decembrie 2019, Planul Roșu de Intervenție. Măsura a fost luată ca urmare a unui accident rutier petrecut pe DN2, în zona municipiului Urziceni. În urma tragediei, trei persoane au murit pe loc, iar alte patru au fost rănite. Traficul între Urziceni și Buzău este blocat în acest moment.

Elicopterul SMURD a fost solicitat la locul accidentului Din primele informații, se pare că accidentul rutier din zona municipiului Urziceni s-a produs în urma impactului dintre două autovehicule.... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2019, 18:21 (7462 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Crăciunul-Taina Întrupării Mântuitorului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări !


Dreptmăritori creștini,
Sărbătoarea Nașterii după trup a Mântuitorului Iisus Hristos este maica tuturor sărbătorilor, după cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur. Nașterea este urmată de celelalte sărbători legate de viața Mântuitorului, precum Botezul Domnului, Schimbarea la Față, Sfintele Pătimiri, Învierea și Înălțarea Lui. Fără Naștere nu ar fi Învierea, iar fără Înviere nu s-ar fi împlinit scopul nașterii Sale... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2019, 10:55 (3182 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Probleme de mediu în luna aprilie
Luna aprilie a scos în evidență o serie de probleme cu privire la activitatea firmei de salubrizare Vivani. So­cietatea a declanșat un adevărat scandal public în urma unor solicitări adre­sate autorităților locale cu privire la extinderea gropii de depozitare a de­șeurilor periculoase pe care o admi­nistrează. În aceeași lună, administrația locală a Sloboziei a recunoscut public faptul că a cheltuit aiurea 1 milion de lei pentru studii de fezabilitate. Toate acestea în condițiile în care bugetul aprobat al muncipiului Slobozia s-a diminuat considerabil, fiind cel mai mic din ultimii 10 ani. Mai mult, în... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2019, 15:15 (8729 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
176 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua Brăilei din Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul unui branșament de pe Șoseaua Brăilei din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 August 2025, 11:05
(2259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul RAJA Constanța de Sfânta Maria

RAJA Constanța aduce la cunoștință consumatorilor din întreaga arie de operare că vineri, 15 august 2025, cu prilejul sărbătorii Adormirea Maicii Domnului (Sfânta Maria), casieriile societății ...[citește_toată_știrea]

12 August 2025, 10:30
(6629 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Barierei din Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Barierei din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

11 August 2025, 14:15
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: ANAF a publicat lista contribuabililor bun-platnici

La nivelul județului Ialomița figurează pe această listă 6950 agenți economici, cu 773 mai mulți decât în trimestrul I 2024, care au îndeplinit până la data de 31 iunie 2025, ...[citește_toată_știrea]

7 August 2025, 14:00
(8965 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «SPEED» pe șoselele județului

În perioada 4-10 august 2025, conform Programului Operațiunilor Europene 20205 al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL), va fi desfășurată acțiunea «SPEED», destinată ...[citește_toată_știrea]

7 August 2025, 11:30
(5615 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă din cauza unei avarii la Fetești!

La nivelul sistemului de alimentare cu apă din orașul Fetești s-a înregistrat o avarie la conducta principală de distribuție marți, 5 august 2025. Echipele RAJA Constanța depun toate eforturile ...[citește_toată_știrea]

5 August 2025, 20:05
(8542 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,59%, rata șomajului la sfârșitul lunii iunie 2025

La sfârșitul lunii iunie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4376 șomeri (din care 1991 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2025, 10:35
(3490 vizualizări - 0 comentarii)


APIA lansează Portalul Unic al solicitanților de sprijin în agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) anunță semnarea contractului de finanțare pentru proiectul «Portal unic al fermierilor solicitanți ai sprijinului în agricultură ...[citește_toată_știrea]

5 August 2025, 08:45
(5306 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Mircea cel Mare din Fetești!

Ca urmare a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, de pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA Constanța a sistat furnizarea apei potabile vineri, 1 august ...[citește_toată_știrea]

1 August 2025, 20:25
(7564 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Percheziții domiciliare într-un dosar de «evaziune fiscală»

Miercuri, 30 iulie 2025, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Ialomița, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 August 2025, 13:25
(7422 vizualizări - 1 comentariu)


Traian: Acțiune a polițiștilor pentru combaterea infracțiunilor din domeniul jocurilor de noroc

Traian: Acțiune a polițiștilor pentru combaterea infracțiunilor din domeniul jocurilor de noroc

Joi, 31 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu polițiști din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală Grivița, începând cu orele ...[citește_toată_știrea]

1 August 2025, 13:20
(9268 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte absolvenți ai Academiei de Poliție, în echipa IPJ Ialomița

Șapte absolvenți ai Academiei de Poliție, în echipa IPJ Ialomița

Șapte absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» s-au alăturat echipei Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. «Suntem bucuroși să îi primim în r ...[citește_toată_știrea]

1 August 2025, 08:40
(7747 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Ciulnița

Miercuri, 30 iulie a.c., în intervalul orar 06,00-09,00, Poliția Municipiului Slobozia a organizat pe raza localității Ciulnița o acțiune tip «Razie», cu efective mărite, pentru asigurarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2025, 16:20
(8265 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița razie


Patru feteșteni, reținuți după un scandal între două familii

Patru feteșteni, reținuți după un scandal între două familii

Polițiștii din  Fetești au reținut pentru 24 de ore patru persoane, din Fetești, bănuite de comiterea infracțiunilor de «tulburarea ordinii și liniștii pubice», «lovirea sau alte ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2025, 14:05
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Grivița depistat beat la volan și fără permis, reținut de polițiști

Tânăr din Grivița depistat beat la volan și fără permis, reținut de polițiști

Polițiștii din Slobozia au reținut pentru 24 de ore un tânăr bănuit de comiterea infracțiunii de «conducere a unui vehicul fără a deține permis de conducere» și «refuzul sau sustragerea ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2025, 13:55
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Program actualizat de furnizare a apei potabile în localitatea Dridu-Snagov!

Urmare a creșterii semnificative a consumului de apă potabilă, coroborată cu scăderea debitului în rezervoarele de stocare din sistemele de alimentare cu apă din localitatea Dridu-Snagov, comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2025, 15:15
(7476 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Program de furnizare a apei potabile în localitatea Dridu-Snagov

Din cauza secetei accentuate și a temperaturilor extreme, debitele mai multor surse de captare au scăzut semnificativ în ultima perioadă.
Această situație afectează și localitatea Dridu-Snagov ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2025, 14:35
(9023 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 2,8 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2025, 14:30
(6532 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut pentru 24 de ore după ce a încălcat «ordinul de protecție»

Polițiștii din Urziceni, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 56 de ani, bănuit de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2025, 11:55
(4651 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Tentativă de înșelăciune» la telefon

Un slobozean a fost contactat telefonic de o persoană necunoscută care i s-a adresat într-o limbă străină și s-a recomandat drept «polițist». Sub pretextul că este implicat într ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2025, 11:40
(4373 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Gară din orașul Căzănești!

Miercuri, 23 iulie 2025, în intervalul orar 16,30-20,00, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Agricultorilor din orașul Căzănești. În acest ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2025, 16:55
(4616 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 92000 de lei, 8 permise reținute, 6 certificate de înmatriculare retrase

Marți, 22 iulie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni pentru menținerea unui climat de siguranță publică, prevenirea faptelor antisociale și creșterea siguranței în trafic ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2025, 16:05
(1049 vizualizări - 0 comentarii)


Eveniment cultural la Conacul Bolomey: «Patrimoniul cultural imaterial: elemente românești reprezentative»

Miercuri, 23 iulie 2025, începând cu orele 11,00, la Conacul Bolomey din Cosâmbești se va derula un eveniment cultural dedicat valorificării și promovării patrimoniului cultural imaterial ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2025, 14:20
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fetiță de 14 ani, batjocorită de iubitul mătușii

Un bărbat a fost arestat la sfârșitul săptămânii trecute, la solicitarea Procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub acuzația de «viol săvârșit asupra ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2025, 12:55
(12707 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița viol minor


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale clientului, serviciul funcționează sub forma unui robot telefonic ce răspunde la numărul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2025, 13:20
(9535 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 17 iulie 2025, polițiștii ialomițeni au efectuat 3 percheziții domiciliare în comuna Perieți. Descinderile au vizat locuințele unor persoane bănuite de săvârșirea de infracțiuni de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2025, 15:00
(2614 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Prinși în flagrant în timp ce furau rapiță dintr-un tren de marfă

IPJ Ialomița: Prinși în flagrant în timp ce furau rapiță dintr-un tren de marfă

Joi, 17 iulie 2025, polițiștii s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că două persoane necunoscute ar fi rupt sigiliile a două vagoane aparținând unui tren de marfă aflat în deplasare ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2025, 14:30
(8605 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din orașul Fetești!

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 iulie 2025, în jurul orelor 22,00, conducta de alimentare cu apă de pe strada Turnu Severin, nr. 21, din orașul Fetești a înregistrat o avarie ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2025, 22:35
(7167 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Miercuri, 16 iulie a.c., în jurul orelor 21,30, pe strada Iudeilor în comuna Bărbulești, polițiștii din Jilavele au oprit în trafic pentru control, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2025, 15:35
(4916 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Strachina din orașul Țăndărei!

Joi, 17 iulie 2025, în intervalul orar 12,15-14,00, se sistează furnizarea apei potabile consumatorilor din Cartierul Strachina, în vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2025, 12:45
(6635 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...