Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Alertă: Suspiciune de gripă în Ialomița!

Testele preliminarii au confirmat prezența virusurilor gripale în cazul a doi bărbați, unul domiciliat în comuna Perieți, iar celălalt în orașul Căzănești. Autoritățile sanitare așteaptă acum confirmarea din partea specialiștilor Institutului Național de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, la nivelul județului au fost semnalate peste 200 de cazuri de infecții acute ale căilor respiratorii.

34 mii de doze de vaccin în Ialomița
Cei doi bărbați s-au adresat medicilor având simptome specifice gripei. Testele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 18:20 (3575 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

Handbal, Liga Națională

HCM Slobozia înfruntă campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea

După mai bine de o lună de pauză generată de participarea modestă a Echipei Naționale la Campionatul Mondial, Liga Florilor își reia cursul firesc. Etapa a XII-a programează jocul dintre HCM Slobozia și campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea. Partida se va juca miercuri, 8 ianuarie 2020, de la orele 17,30, în Sala «Andreea Nica».

11 «internaționale» în lotul Vâlcei Cu toate că a făcut doar un meci egal în etapa precedentă la Buzău, Râmnicu Vâlcea se bazează pe un lot extrem de valoros. Antrenorul Florentin Pera are la dispoziție nu mai puțin de 11 jucătoare care au evoluat la Campionatul... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 17:50 (4833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Declarații politice ale senatorului PMP Gabi Ionașcu la început de an 2020

«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»

Senatorul PMP Gabi Ionașcu intenționează să candideze pentru un nou mandat de primar la Slobozia. El a declarat pentru ziarul nostru că va candida atât pentru funcția de primar, cât și pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. «Primăria Slobozia rămâne prima mea opțiune...» a mai precizat el.

Nicio masă fără pește Senatorul PMP Gabi Ionașcu deschide anul 2020 cu un anunț public surprinzător. El a declarat pentru ziarul nostru că intenționează să candideze pentru un nou mandat la funcția de primar al municipiului Slobozia. De asemenea, Gabi Ionașcu ia în... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2020, 14:05 (16632 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Gheorghe Babagianu, scos de la naftalină

Prefectura Ialomița are un nou șef de cabinet

Prefectura Ialomița are, începând cu sfârșitul anului 2019, un nou șef de cabinet. Este vorba despre Georghe Babagianu, fost subprefect al județului în anul 2009. Surse din cadrul instituției confirmă faptul că angajarea acestuia s-a făcut la insistențele deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Colaborarea cu domnul Babagianu a început în luna decembrie a anului trecut...» a declarat laconic prefectul Tonița Manea.

Și PNL are dinozauri
Unul dintre cei mai controversați oameni politici din Ialomița, Gheorghe Babagianu, a reintrat în circuitul administrativ. El ocupă, începând... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 18:05 (17333 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Val de pacienți la Spitalul Municipal Urziceni

Sărbătorile de Iarnă au adus prezentări record la Spitalul Municipal Urziceni. Reprezentanții unității medicale au precizat faptul că au acordat îngrijiri unui număr de peste 900 de pacienți. Urgențele au reprezentat un sfert dintre cazurile pe care medicii Spitalului Urziceni le-au tratat.

Mâncarea le-a creat probleme de sănătate Oficialii Spitalului Municipal Urziceni au prezentat o situație statistică a cazurilor pe care le-au investigat în perioada Sărbătorilor de Iarnă. Astfel, între Crăciun și până în ziua de  Bobotează, medicii Spitalului Urziceni au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 15:20 (3481 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Semne bune anul are

Direcția Impozite și Taxe a Primăriei Amara e... indisponibilă!

Primăria Amara refuză să încaseze impozitele cetățenilor. Potrivit unei sesizări făcută pe adresa redacției, luni, 6 ianuarie 2020, funcționarii din cadrul Primăriei Amara au refuzat să asigure serviciile pentru cetățenii care s-au prezentat la ghișee.

2020 a început cu stângul... la Amara
Un cetățean din orașul Amara reclamă faptul că funcționarii Primăriei au refuzat să-i elibereze un certificat fiscal. Sesizarea a fost trimisă pe adresa redacției de către Sandu Petre. Acesta susține că funcționarul de la ghișeu nu a fost capabil să onoreze nicio solicitare: «În momentul în care am ajuns la Direcția Impozite și Taxe am fost surprins sa aflu că din mai multe motive nu pot efectua nicio operațiune. După mai multe insistențe s-a dus la șefa lui care a dat un răspuns ferm: „Urmează sa facem verificări și de aceea nu se emite niciun document“. Lângă mine mai erau câteva persoane care doreau sa achite impozitele dar nici acestea nu au fost servite. (...) Aceasta este administrația „performantă“ de la Amara. Își bat joc de cetățeni și de contribuabili cum doresc fără sa dea socoteală nimănui!».... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 14:05 (6748 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

«Șoseaua morții», drum mai sigur

Mai puține accidente rutiere între Sinești și Movilița

Reprezentanții Asociației Pro Infrastructură susțin faptul că Drumul Național 2, unul dintre cele mai periculoase din județul Ialomița, a devenit mai sigur. Toate acestea datorită reamenajării porțiunii de drum cuprinsă între Sinești și Movilița prin marcaje de tipul «2+1 alternativ». Inițial, șoseaua avea câte o bandă pe sens, iar din această cauză riscul producerii accidentelor rutiere era crescut. Șoferii nu s-au arătat însă încântați de această măsură...

A scăzut numărul accidentelor Porțiunea Drumului Național 2 care unește localitățile ialomițene Sinești și Movilița a reprezentat... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2020, 12:10 (3860 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

De-ale Inspectoratului Școlar Ialomița

Steluța Mitrea a câștigat procesul intentat Ministerului Educației

Ministerul Educației a pierdut procesul pe care Steluța Mitrea, inspectorul școlar adjunct al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, l-a deschis împotriva instituției. Cauza supusă judecății a vizat anularea fișei și raportului de evaluare a activității Steluței Mitrea în cadrul Inspectoratului, în perioada septembrie 2016-august 2017. În baza respectivelor documente, reprezentanții Ministerului Educației, condus la vremea respectivă de ministrul Valentin Popa, au solicitat demisia din funcție a Steluței Mitrea. Dosarul s-a judecat la Curtea de Apel București, instanță care a decis anularea documentelor, dar și obligarea Ministerului Educației la plata unor despăgubiri morale în valoare de... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2020, 11:25 (15202 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

Oficial e bine la Slobozia

Perdeaua forestieră de protecție de la Gară se taie legal

În urmă cu o săptămână, grupurile locale de social media din Slobozia au atras atenția asupra defrișării unei noi suprafețe din perdeaua forestieră care separă orașul Slobozia de DN2A. Conform informațiilor oficiale, firma care execută lucrările de defrișare are autorizație de exploatare a masei lemnoase, emisă legal de Ocolul Silvic Slobozia.

Încă un semnal de alarmă
În urmă cu o săptămână, o parte din perdeaua de protecție forestieră (Pădurea Privighetoarea), care separă DN2A de cartierul din imediata vecinătate a Muzeulul Național al Agriculturii, a fost pusă la pământ. Activitatea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2019, 10:05 (11589 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Tragedie pe șosea, luna octombrie
Cea mai mare tragedie înregistrată pe șoselele din România în ultimii 14 ani s-a petrecut în dimineața zilei de 5 octombrie 2019, la intrare în comuna Sfântu Gheorghe. În urma impactului dintre un microbuz și un camion, 10 persoane au murit. Nici la momentul de față ancheta deschisă în urma tra­gediei nu a fost finalizată. Tot în luna octombrie, Primăria Slobozia a fost sancționată de Inspectoratul de Stat în Construcții, după ce a emis o autorizație de construire pentru amenajarea unui supermarket. Amenda încasată depă­șește 25 mii de lei. Pe plan politic, în luna octombrie, deputatul Mihăiță Găină a... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2019, 15:35 (7305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Deputatul Gheorghe Tinel cere Ministerului Sănătății să verifice Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Managementul Marianei Iancu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost readus în atenția opiniei publice de către deputatul liberal Gheorghe Tinel. În cadrul unei conferințe de presă organizată la sfârșitul săptămânii precedente, acesta a precizat faptul că unitatea medicală are nevoie de un audit din partea Ministerului Sănătății. «Voi avea o întrevedere cu actualul ministru al Sănătății și îi voi solicita să facă o vizită la Spitalul Slobozia!» a explicat parlamentarul Gheorghe Tinel.

Audit ministerial la Spitalul Slobozia
Încă de la preluarea mandatului, în toamna anului... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2019, 09:55 (12489 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

Lupte libere, CS Amara

Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

La finele săptămânii precedente, Hanul Drumețului din București a găzduit Gala Laureaților Federației Române de Lupte. Pe lângă conducerea Federației, la eveniment au mai participat mi­nistrul Sportului, Ionuț Stroe, și șeful COSR, Mihai Covaliu. Printre laureați s-a aflat și luptătoarea CS Amara, Nicoleta Băjan, care a avut în 2019 un parcurs de excepție. Însoțită de antrenorul Marian Moraru, Nicoleta a primit, în sfârșit, recunoașterea faptului că este una dintre marile speranțe ale sportului românesc. Și pentru că vorbeam de palmares, să amintim că pentru Nicoleta anul 2019 a însemnat titlul balcanic la cadeți, argintul european U15, o participare la Campionatul Mondial, plus două titluri naționale... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2019, 11:25 (4190 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În Ialomița

Inspectoratul de Stat în Construcții a verificat 50 de proiecte derulate prin PNDL

În prima jumătate a lunii decembrie 2019, la cererea Ministerului Lucrărilor Pu­blice, Dezvoltării și Adminis­trației au fost verificate în Ialomița 50 de proiecte de investiții derulate prin Progra­mul Național de Dezvoltare Locală, 1 și 2. Au fost identificate neconcordanțe între «realitatea datelor transmise de beneficiari cu situația din teren» în comunele Mărcu­lești, Colelia, Ciulnița, Reviga, Cosâmbești și Bucu.

Proiectele la control! Un control tematic declanșat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a inclus și județul Ialomița. Controlul a fost efectuat... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2019, 10:50 (5371 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

În iulie, dezvoltarea județului bate pasul pe loc
Publicat în paginile Independent în luna iulie 2019, articolul «Ialomița rurală este departe de Europa» scoate în evidență faptul că administrațiile locale din mediul rural ialomițean au accesat 90 de proiecte cu finanțare europeană, jumătate dintre acestea aflându-se încă la stadiul de documentație. De asemenea, tot în luna iulie, Curtea de Conturi a României confirma oficial faptul că în Ialomița există un singur medic la 1000 de locuitori. Totodată, judecătorii din Slobozia au decis să-l condamne la 3 ani și 8 luni de închi... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2019, 15:50 (6896 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

Se întâmplă în Ialomița

Administrație prin dispoziții în comuna Sălcioara

De un an și jumătate, întreaga activitate administrativă desfășurată în comuna Sălcioara se realizează prin dispozițiile date de edilul Gabriel Stoica. Situația este generată de faptul că localitatea a rămas fără Consiliu Local, dizolvat de drept în urma demisiei toturor aleșilor locali. Cauza de la Sălcioara este plimbată între Tribunalul Ialomița și Curtea de Apel București deoarece judecătorii nu au ajuns încă la o concluzie cu privire la motivele pentru care trebuie să constate dizolvarea Con­siliului Local al co­munei Sălcioara.

Lupte de orgolii la Primăria Sălcioara
Conflictele... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2019, 10:20 (3477 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Trei persoane au murit într-un grav accident rutier

În Ialomița s-a activat Planul Roșu de Intervenție

Urziceni: Trei persoane au murit într-un grav accident rutier

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au activat miercuri, 25 decembrie 2019, Planul Roșu de Intervenție. Măsura a fost luată ca urmare a unui accident rutier petrecut pe DN2, în zona municipiului Urziceni. În urma tragediei, trei persoane au murit pe loc, iar alte patru au fost rănite. Traficul între Urziceni și Buzău este blocat în acest moment.

Elicopterul SMURD a fost solicitat la locul accidentului Din primele informații, se pare că accidentul rutier din zona municipiului Urziceni s-a produs în urma impactului dintre două autovehicule.... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2019, 18:21 (7462 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Crăciunul-Taina Întrupării Mântuitorului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări !


Dreptmăritori creștini,
Sărbătoarea Nașterii după trup a Mântuitorului Iisus Hristos este maica tuturor sărbătorilor, după cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur. Nașterea este urmată de celelalte sărbători legate de viața Mântuitorului, precum Botezul Domnului, Schimbarea la Față, Sfintele Pătimiri, Învierea și Înălțarea Lui. Fără Naștere nu ar fi Învierea, iar fără Înviere nu s-ar fi împlinit scopul nașterii Sale... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2019, 10:55 (3157 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2019

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Probleme de mediu în luna aprilie
Luna aprilie a scos în evidență o serie de probleme cu privire la activitatea firmei de salubrizare Vivani. So­cietatea a declanșat un adevărat scandal public în urma unor solicitări adre­sate autorităților locale cu privire la extinderea gropii de depozitare a de­șeurilor periculoase pe care o admi­nistrează. În aceeași lună, administrația locală a Sloboziei a recunoscut public faptul că a cheltuit aiurea 1 milion de lei pentru studii de fezabilitate. Toate acestea în condițiile în care bugetul aprobat al muncipiului Slobozia s-a diminuat considerabil, fiind cel mai mic din ultimii 10 ani. Mai mult, în... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2019, 15:15 (8728 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei investește 5,8 milioane de lei în infrastructură

Orașul Țăndărei investește 5,8 milioane de lei în infrastructură

În urmă cu două luni, autoritățile locale din Țăndărei au semnat un contract în valoare de 5,8 milioane de lei pentru reabilitarea a 5 artere de circulație. Conform datelor oficiale, indicele de degradare al celor 6 străzi depășește 30%. «Este o investiție pe care o așteptăm de foarte mult timp... Suntem bucuroși că, în sfârșit, am reușit să obținem această finanțare!» a decla­rat primarul localității Țăndărei, Nicoleta Toma.

Nu aduce anul ce aduce iarna Autoritățile locale din Țăndărei au semnat un contract de moder­nizare a 6 artere de circulație din oraș. Este vorba despre străzile... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2019, 11:10 (3975 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați definitiv!

Procurorii DIICOT, învinși în instanță

Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați definitiv!

Curtea de Apel Târgu Mureș i-a achitat definitiv pe cei 25 de inculpați din Țăndărei, acuzați că și-ar fi traficat copiii pe străzile marilor metropole din Anglia. Toate acestea în condițiile în care procurorii DIICOT au solicitat înăsprirea pedepselor. Datele din dosar arată faptul că, prin exploatarea copiilor, inculpații ar fi reușit să obțină peste 100 milioane de lire sterline...

Traficanții de minori sunt liberi
Ancheta privind traficul de minori din Țăndărei a debutat în Anglia, iar ulterior s-a desfășurat în România, în Cartierul Strachina al orașului, locul de... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2019, 17:15 (10246 vizualizări - 18 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Fugar reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au prins joi, 14 aprilie, un bărbat de 35 ani pe numele căruia Tribunalul Ialomița emisese un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Bărbatul a fost arestat și urmează să ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2011, 16:32
(6451 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni urmărit


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

În perioada anterioară Sărbătorilor Pascale, polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru prevenirea furturilor de animale și păsări. În acest sens, joi, 14 aprilie, polițiștii, în colaborare cu reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2011, 16:30
(8844 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 5 tineri, cercetați pentru vânzarea de telefoane mobile contrafăcute

Slobozia: 5 tineri, cercetați pentru vînzarea de telefoane mobile contrafăcute

Polițiștii slobozeni cercetează cinci tineri pentru vînzarea de telefoane contrafăcute. Astfel, în cadrul unei acțiuni, au fost depistați 5 tineri, cu vîrste cuprinse între 18 și 29 de ani, care aveau asupra ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 15:33
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Au furat sămînța de porumb de la ferma unde erau angajați

Polițiștii feteșteni au fost sesizați miercuri, 13 aprilie, de către administratorul unei firme din localitate despre faptul că dintr-un depozit al fermei au dispărut mai mulți saci de sămînță de porumb ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:57
(8541 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomița: Sărbători Pascale păzite de jandarmi

«Cu prilejul Sărbătorilor Pascale, peste 80 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică la nouă lăcașe de cult de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:42
(9993 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși de polițiști

Doi tineri de 16, respectiv 18 ani, sînt cercetați pentru furt după ce au sustras dintr-un imobil din localitate bunuri în valoare de 13000 lei. Furtul a fost anunțat polițiștilor, miercuri, 13 aprilie ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:15
(7988 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara furt


Bărbulești: Percheziții domiciliare

Miercuri, 13 aprilie, la Bărbulești a fost organizată o acțiune de amploare a Poliției. Au fost efectuate 3 percheziții domiciliare, fiind verificate și 10 mașini, în timp ce 20 de persoane au fost legitimate ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:11
(13601 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A falsificat documentele fiscale pentru a-și justifica marfa

Un moldovean de 37 ani a fost prins ieri, 13 aprilie, de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta mărfuri a căror provenință era falsificată. Individul a fost oprit de polițiști în zona Sinești, solicitîndu ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:08
(10726 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni fals


Amara: Acțiune în trafic

Miercuri, 13 aprilie, la Amara, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune ce a vizat disciplinizarea traficului rutier. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în verificarea a peste 50 de vehicule ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:06
(10660 vizualizări - 5 comentarii)


Alexeni: I-au furat porumbul din hambar

Miercuri, 13 aprilie, un bătrîn de 84 ani a anunțat Poliția că din hambarul situat în curtea casei sale au dispărut mai multe unelte agricole și mai mulți saci de porumb. În urma cercetărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:05
(10113 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Amara: Căruțaș amendat pentru transport de fier vechi

250 kg de fier vechi, transportate fără documente de un căruțaș din Amara, au adus bărbatului o amendă de 1000 lei. Individul a fost prins de polițiștii ialomițeni în timp ce se deplasa cu căruța pe șoseaua ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:00
(8524 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat banii șoferului

Un șofer al unei firme de transport persoane a sesizat polițiștilor ialomițeni că a fost victima unei infracțiuni. Bărbatul a reclamat, marți, 12 aprilie, că doi tineri i-au furat 400 lei, bani proveniți ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 14:55
(9078 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Fetești: Se fură și cablul electric îngropat în pământ

Fetești: Se fură și cablul electric îngropat în pămînt

Polițiștii efectuează cercetări privind trei persoane care au fost depistate în timp ce sustrăgeau cablu electrice de la puțurile de apă ce aparțineau unei societăți comerciale cu sediul în Fetești. În ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:41
(9776 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai multe persoane urmărite general, depistate

Polițiști de investigații criminale au desfășurat în cursul zilei de marți, 12 aprilie a.c., mai multe acțiuni ce au vizat punerea în executare a mandatelor, dar și identificarea persoanelor ce se sustrag ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:37
(9092 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Proiectil din primul război mondial găsit pe islaz

Slobozia: Proiectil din primul război mondial găsit pe islaz

Echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a intervenit în dimineața zilei de miercuri, 13 aprilie, în jurul orei 10.00, pentru ridicarea unui element de muniție descoperit ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:35
(9040 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două intervenții SMURD în două ore

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență au intervenit în cursul zilei de marți, 12 aprilie, pentru acordarea asistenței medicale în cazul a doi bărbați. În primul caz, paramedicii ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:33
(8089 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Pesticide expirate

Peste 27 litri de substanțe periculoase au fost descoperite, marți, 12 aprilie în comuna Ciulnița. Produsele au fost găsite de polițiștii Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în urma ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:31
(10563 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de materiale feroase și cabluri

Noaptea trecută (12/13 aprilie), polițiștii din Urziceni în colaborare cu jandarmii din localitate au organizat o acțiune în intervalul orar 23,00-4,00, pentru prevenirea furturilor de materiale feroase ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:30
(8971 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni în trafic

Peste 60 de persoane legitimate și 52 de autovehicule controlate, acestea sînt principalele rezultate ale unei acțiuni desfășurate zilele precedente de polițiștii compartimentului rutier din Țăndărei. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:25
(9042 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 99%

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în luna martie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 39 milioane lei, programul alocat de colectare ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:54
(8400 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV»

Miercuri, 13 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează o acțiune inedită. Intitulat strategic «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV», evenimentul marchează, în perioada 11-16 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:48
(13242 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:35
(6505 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Păziți școlile de hoți!

«În perioada 22-24 februarie 2011, la nivelul județului a fost desfășurată o acțiune de verificare a modului în care sînt asigurate unitățile de învățămînt» informează un comunicat al polițiștilor ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:30
(10345 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la Ion Ghica: S-au bătut pînă la venirea polițiștilor

Un apel pe numărul de urgență 112, anunța luni, 11 aprilie, la prînz, un scandal în centrul satului Ion Ghica aparținînd comunei Ciulnița. Doi bărbați își cărau pumni cu nemiluita, unul dintre aceștia folosind ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:25
(9470 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Ghica scandal


Fetești: Hoți prinși de polițiști

Furt calificat. Această faptă se reține în sarcina a trei persoane, cu vîrste cuprinse între 25 și 58 ani. Cei trei sînt acuzați că în perioada septembrie 2010-aprilie 2011 au furat din curtea și locuința ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:20
(8995 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Băut, la volan

Un slobozean a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși consumase băuturi alcoolice. Șoferul avea o alcoolemie de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost dus la ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:15
(6708 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un adolescent de 17 ani a murit după ce un bloc de calcar a căzut peste el

Polițiștii cercetează modul în care a survenit decesul unui adolescent de 17 ani, din Bordușani. Sîmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orei 18.45, polițiștii au fost sesizați de o femeie din Bordușani despre ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 15:28
(15015 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Bordușani deces


Slobozia: Înșelăciune la telefon

Slobozia: Înșelăciune la telefon

Potrivit anchetatorilor, de la începutul anului polițiștii Compartimentului de Investigații Criminale au întocmit 4 dosare penale pentru comiterea infracțiunii de înșelăciune. Ultima faptă de acest gen ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:59
(12148 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: A condus băut, a provocat un accident și a refuzat recoltarea de sînge

Un bărbat de 56 ani, din Slobozia, este acuzatul principal într-un dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice și refuzul de a se supune recoltării de probe biologice de sînge. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:46
(11055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Armășești: 10 minori au furat rechizitele școlii

Vineri, 8 aprilie, polițiștii din Armășești au fost alarmați cu privire la faptul că dintr-o anexă a Școlii Generale Malu Roșu au dispărut mai multe rechizite. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:43
(12140 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Armășești furt


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...