Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

bullying-ul instituțional

Săptămâna trecută, o adolescentă de 15 ani din Fetești s-a spânzurat. Relatările celor din jur acre­ditează ideea că a făcut-o din cauza colegilor de clasă care au râs de ea pentru că nu are «haine de firmă». În urmă cu 3 săptămâni, un elev de la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni s-a aruncat de la etaj. Motivul, neconfirmat, e drept, e că niște colegi de clasă și-au bătut joc de el făcându-i avansuri pe un cont de Instagram, ascunși sub poza unei tinere. Și exemplele pot continua la nesfârșit, la Școala «Sfântul Andrei», la Liceul de Arte și oriunde există o școală... E adevărat, însă? E vina acestor copii, ale căror probleme psihice le ascundem sub eticheta bullying-ului? E vina colegilor... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2019, 12:10 (4163 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

 Tonița Manea este noul prefect al județului Ialomița

Guvernul Orban a decis

Tonița Manea este noul prefect al județului Ialomița

Guvernul României a decis în cadrul unei ședințe desfășurată vineri, 13 decembrie 2019, numele noului prefect al județului Ialomița. Este vorba despre Tonița Manea, directorul economic al Casei Județene de Pensii Ialomița. În 2016, aceasta a fost numită, tot prin Hotărâre a Guvernului, în funcția de subprefect al județului.

Tonița Manea revine în cadrul Prefecturii Ialomița
În ședința desfășurată vineri, 13 decembrie 2019, oficialii Guvernului României au schimbat din funcții prefecții și subprefecții din 11 județe. Pentru Ialomița a fost nominalizată în funcția de prefect Tonița... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2019, 15:39 (9099 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Atelierele lui Moș Crăciun»

«Atelierele lui Moș Crăciun»

Sunt 150 de spiriduși de toate vârstele. Cei mai mici au 4-5 ani... Cei mai mari sunt deja meșteri pricepuți. Și toți muncesc din greu zilele astea pentru a-l ajuta pe Moș Crăciun. Noi i-am descoperit într-o după-amiază obișnuită de lucru, la Palatul Copiilor din Slobozia... Dar, cu siguranță, nu este singurul atelier de profil din Ialomița!

Un atelier cât un ibric Atelierul e ascuns sub scară, iar părinții nu au voie aici. Intră numai spiridușii, grăbiți și puși pe fapte mari. Înăuntru e cald și bine, cum se cuvine să fie într-un atelier al Moșului. Nu­mă­răm vreo 10, schimbul de după... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2019, 11:15 (4577 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Armășești: Zece persoane s-au intoxicat cu fum în propria casă

Armășești: Zece persoane s-au intoxicat cu fum în propria casă

Intervenție în forță a pompierilor și medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița în dimineața zilei de sâmbătă, 14 decembrie 2019, în comuna Armășești. Zece persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce s-au intoxicat cu fum în propria locuință. Opt dintre victime au ajuns la Spitalul Municipal Urziceni.

Transportați de urgență la spital
Cele zece persoane, printre care se numără și copii, locuiesc împreună sub același acoperiș, pe o stradă din comuna Armășești. Se pare că fumul a fost provocat de un generator de curent, folosit pentru iluminatul locuinței.... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2019, 10:32 (3899 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița

Pleacă ai noștri și vin ai lor. Tănase Mihalcea revine la șefia Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (II)

Prejudiciu de 21 mii de lei, adus bugetului OCPI Ialomița

Proaspăt reconfirmat în funcția de director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, Tănase Mihalcea a cheltuit în timpul mandatului trecut fondurile instituției în scopuri personale. Mai exact, acesta a produs o pagubă de peste 21 mii de lei, după ce a folosit mașinile OCPI Ialomița în deplasări care nu aveau legătură cu serviciul. Totul a ieșit la iveală în urma unei verificări interne care a vizat modul în care a fost consumat combustibilul automobilelor din incinta parcului auto al OCPI Ialomița, în perioada 2013-2016. Potrivit unor documente oficiale, reprezentanții instituției au decis întrunirea unei Comisii speciale care să facă respectivele verificări, în baza unei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2019, 11:10 (6017 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un elev al Colegiului Național «Grigore Moisil» Urziceni a încercat să se sinucidă

Bullying-ul face victime în școlile din Ialomița

Un elev al Colegiului Național «Grigore Moisil» Urziceni a încercat să se sinucidă

Fetești: Elevă de 15 ani, spânzurată în magazie

Un tânăr de 18 ani, elev al Colegiului Național «Grigore Moisil» Urziceni, se zbate între viață și moarte la Spitalul de Urgență «Floreasca», după ce s-a aruncat în gol de la balconul apartamentului în care locuiește împreună cu părinții. Deși tot mai multe indicii arată faptul că tânărul ar fi fost victimă a «fenomenului Bullying», reprezentanții unității de învățământ refuză să ia în calcul această ipoteză. De asemenea, procurorii și polițiștii care anchetează cazul încă mai caută probe pentru a stabili ce anume l-a determinat pe tânăr să se arunce în gol... Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița vor demara la rândul lor o anchetă în acest caz. Îngrijorător este faptul că la... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2019, 12:05 (20625 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UPU-SMURD Ialomița îl sprijină pe dr Raed Arafat

În contextul eventual al încercării de demitere

UPU-SMURD Ialomița îl sprijină pe dr Raed Arafat

Printr-un comunicat de presă, UPU-SMURD Ialomița, prin medicul șef Anca Telehuz, se alătură celorlalte entități de profil care susțin activitatea doctorului Raed Arafat, coordonator al Departamentului pentru Situații de Urgență în cadrul Ministerului Afacerilor Interne. «În calitate de profesioniști, care reprezintă principalele servicii medicale de urgență din România (Unități pentru Primirea Urgențelor, SMURD și Servicii Publice de Ambulanță), în contextul situației create de afirmațiile referitoare la posibila demitere a domnului dr Raed Arafat și riscurile care pot deriva de aici, tragem un semnal de alarmă» se arată în deschiderea comunicatului de presă. De asemenea, același comunicat... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2019, 16:35 (5484 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Biroul Teritorial DIICOT Slobozia are o nouă conducere

Biroul Teritorial DIICOT Slobozia are o nouă conducere

Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a stabilit numele noului șef al Biroului Teritorial al DIICOT din Slobozia. Este vorba despre procurorul Mihaela Burcea, cea care în trecut a condus biroul similar al DIICOT din județul Călărași. Activitatea acesteia în cadrul DIICOT Călărași s-a axat pe linia combaterii traficului de droguri.

Un nou șef la DIICOT Slobozia Funcția de procuror șef al Biroului Teritorial DIICOT din Slobozia a rămas vacantă după ce fostul șef al instituției, procurorul Dan Alexandru Popa, a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2019, 13:10 (7955 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Da, candidez!»

Slobozia are primul candidat oficial în cursa pentru Alegerile Locale din 2020

«Da, candidez!»

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al municipiului Slobozia pentru mandatul 2020-2024, și-a anunțat oficial candidatura. «Da, candidez!» a declarat acesta. Este prima declarație publică a lui Dragoș Soare de la momentul nominalizării sale pentru această poziție, în vara acestui an. Reamintim că Dragoș Soare este consilier județean PNL de două mandate, perioadă în care a identificat și a propus soluții constructive de gestionare a fondurilor publice.

Primul dintre candidați Dragoș Soare și-a anunțat public decizia de a candida pentru funcția de primar la alegerile locale... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 18:20 (13122 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!

Cu dosarul de pensionare pe masă

Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!

Prefectul Gigi Petre și-a depus marți, 10 decembrie 2019, dosarul de pensionare. Decizia survine ca urmare a încetării raporturilor de muncă cu instituția pe care a condus-o. Domnia sa a declarat că intenționează să candideze ca independent la Alegerile Locale din 2020: «Voi candida peste tot unde legea îmi permite! Cel puțin așa gândesc acum!».

Cel mai inteligent cedează Prefectul Gigi Petre a decis să se pensioneze. El susține că face acest lucru ca urmare a faptului că începând cu 10 decembrie 2019 «raporturile de muncă» dintre el și Ministerul Administrației și Internelor... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 17:10 (8392 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a X-a

Scrimă

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a X-a

Pe 7 și 8 decembrie 2019, Sala «Andreea Nica» a găzduit Memorialul «Nicolae Mihăilescu», turneu de sabie ajuns deja la a X-a ediția. Competiția este organizată în memoria antrenorului Nicolae Mihăilescu, cel care la începutul anilor ’70 punea bazele școlii de scrimă ialomițene. În concurs au intrat pentru întreceri individuale copii care s-au duelat la ca­tegoria sub 12 ani și sub 14 ani. Au fost două zile încărcate, iar de anul acesta amploarea competiției a atras atenția Federației Române de Scrimă care a ținut la curent iubitorii acestui sport cu cele petrecute la Slobozia.

Concurs pentru 130 de săbii... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 15:05 (3072 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vietnamezii

Muncitori străini pe canalele de irigații din Ialomița

Vietnamezii

Canalele de irigații din Ialomița sunt reabilitate cu forță de muncă din Vietnam. Ei lucrează încă din vara acestui an, iar lucrările vor fi finalizate în 2020. Firma angajatoare vine din Slatina, se numește SCADT și este «controlată» de Ion Toma, fost parlamentar de Ialomița. Beneficiarul acestor lucrări este Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), iar primele investiții au fost demarate în județele Vaslui, Brăila, Ialomița și Călărași.

În locul nostru, de astă vară În timp ce ialomițenii pleacă la căpșuni în Spania și Italia, forța de muncă străină își face loc pe piața... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 14:25 (4881 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Corona Brașov retrogradată, misiunea HCM Slobozia simplificată

Handbal, Liga Națională

Corona Brașov retrogradată, misiunea HCM Slobozia simplificată

Scandalul de dopaj de la echipa de handbal feminin Corona Brașov a ținut prima pagină a publicațiilor de sport în ultimele săptămâni. Federația Română de Handbal a hotărât în cele din urmă excluderea echipei ardelene din Liga Națională. Fără a ne bucura în vreun fel de ceea ce s-a întâmplat sub Tâmpa, nu putem să nu remarcăm faptul că retrogradarea Coronei simplifică destul de mult misiunea de menținere în Liga Națională pentru HCM Slobozia. Practic, în acest moment, retrogradarea directă va lovi o singură echipă, duelul ducându-se deocamdată între HCM, Rapid și «U» Cluj. Am putea spera, printr-un joc fericit al rezultatelor, chiar la locul 10 ocupat în acest moment de CSM Slatina, loc care oferă... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 12:40 (3284 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, în topul scrimerilor români ai anului

Scrimă

George Dragomir, în topul scrimerilor români ai anului

Anul 2019 a fost suficient de bun pentru scrima românească, permițând Federației de specialitate să întocmească un top al celor mai buni sportivi. Ca să nu rămână cineva nedreptățit și pentru a nu amesteca cele întâmplate la seniori cu isprăvile juniorilor și cadeților, s-au întocmit ierahii pe arme și categorii de vârstă. Și pentru că scrima ialomițeană a excelat în ultimele decenii, prin măiestria sabrerilor, ne vom apleca asupra performanțelor din sabia masculină, pentru că aici Slobozia a fost de trei ori pe podiumul european și mondial, în 2019. Ca să n-o mai lungim, Federația Română de Scrimă l-a desemnat pe George Dragomir, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia, sabrerul anului 2019... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 11:10 (4013 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierul local Nicu Pericli, acuzat că a bătut un angajat

A câta oară?

Consilierul local Nicu Pericli, acuzat că a bătut un angajat

Controversatul consilier local al Sloboziei, Nicu Pericli, este în centrului unui nou scandal public. Acesta este acuzat de un fost angajat că l-ar fi bătut în plină stradă, după ce omul a cerut salariul restant. Totodată, un alt fost angajat l-a acționat în instanță pentru neplata veniturilor salariale. În replică, Nicu Pericli a refuzat să recunoască faptul că și-ar fi lovit angajatul, precizând că bărbatul i-ar fi furat piese de la autobuzele pe care trebuia să le repare. Cazul se află acum în anchetă la Poliția Municipiului Slobozia și Inspecto­ratul Teritorial de Muncă Ialomița.

Lovit cu pumnii și picioarele... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2019, 10:05 (7538 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița există 8000 de copii nevaccinați

În Ialomița există 8000 de copii nevaccinați

Situație îngrijorătoare în Ialomița. Peste 8000 de copii cu vârste cuprinse între 0 și 14 ani sunt nevaccinați în momentul de față. Po­trivit datelor furnizate de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița, aceștia nu au fost imunizați impotriva niciunei afecțiuni. Oficialii instituției au explicat faptul că principalul motiv îl reprezintă refuzul părinților de a accepta vac­cinarea copiilor. Mai mult, la nivelul județului, copiii nevaccinați sunt împărțiți în 5 zone de risc.

Risc mare de îmbolnăvire
Începând cu primele luni de viață și până aproape de anii adolescenței, un copil... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2019, 14:20 (3336 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Pericol de explozie la blocul G8

Risc crescut de explozie la blocul G8 din Slobozia, generat de o butelie cuprinsă de flăcări. Din fericire, pericolul a fost rapid îndepărtat prin intervenția promptă a pompierilor. Imobilul a mai suferit o deflagrație în primăvara anului 2014, tot din cauza unei butelii. În urma respectivului incident, un tânăr a murit.

Intervenție contratimp
Incendiul a fost localizat la etajul al treilea al blocului G8, în garsoniera locuită de un bărbat de aproximativ 60 de ani. Vecinii omului au observat un fum negru care ieșea din casă și au sunat de urgență la 112. La fața locului au intervenit... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2019, 13:44 (5302 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Procurorii DIICOT cer pedepse mai aspre pentru traficanții de copii din Țăndărei

Procurorii DIICOT cer pedepse mai aspre pentru traficanții de copii din Țăndărei

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitatre Organizată și Terorism (DIICOT) cer judecătorilor Curții de Apel Târgu Mureș schimbarea încadrării juridice a faptelor reținute în cazul traficanților de copii din Țăndărei. Surse judiciare au explicat faptul că anchetatorii solicită reținerea unor forme agravante ale infracțiunilor de «trafic de minori», «spălare de bani» și «constituire a unui grup infracțional», pentru care cei 25 de inculpați ai cauzei au fost cercetați și judecați în primă instanță. La Tribunalul Harghita, acolo unde a debutat procesul, traficanții de minori au fost achitați de către judecători, aceștia invocând un articol din Codul Penal potrivit căruia... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2019, 09:50 (9343 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (VII)

Moraru-omul și opera (VII)

Periplul nostru prin viața publică a președintelui Victor Moraru continuă. În această săptămână vom reaminti opiniei publice ialomițene care sunt costurile suportate de contribuabili pentru construirea imaginii publice a acestuia. Valoarea estimată a acestora se ridică la 1,5 milioane de lei. Dar, ca orice investiție, există și costuri ascunse, pe care încercăm să le detaliem cât mai bine posibil.

Curat ilegal, coane Morarule! Așa cum precizam încă de săptămâna trecută, președintele Moraru a cheltuit banii contribuabililor pentru ima­ginea sa publică încă de pe vremea când era doar... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2019, 14:10 (3005 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Politica demografică a președintelui Moraru

Politica demografică a președintelui Moraru

Convins că nemurirea administrativă este strâns legată de numărul de voturi, președintele Victor Moraru își exhibă public strategiile electorale de laborator. După cum puteți vedea în imaginea alăturată, el s-a autointitulat susținătorul necondiționat al familiilor tinere. Și pentru că are deja o vârstă și nu mai poate face chiar tot, domnia sa a achizi­ționat câteva bannere publi­citare în Slobozia de la înălțimea cărora declară fără să-l fi întrebat nimeni: «Este de datoria mea să susțin familiile tinere!». Teoretic, mesajul face «reclamă» unei inițiative legislative conform căreia familiile tinere primesc un sprijin financiar de 2000 de lei la prima naștere și 250... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2019, 12:55 (4933 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11253 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7142 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9154 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10056 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5349 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 19:05
(6868 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:50
(6159 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 18:05
(6542 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 17:05
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 18:05
(7403 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:40
(8143 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:25
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 19:20
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:55
(6624 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:40
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:05
(7173 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 13:55
(5431 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 21:10
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 20:25
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:35
(6524 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:15
(6229 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 20:15
(5280 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 19:05
(6831 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 18:48
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 19:46
(7803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...