Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale Urziceni

Anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale Urziceni

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița (DGASPC) au demarat o anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale pe care instituția îl administrează la Urziceni. Mai mulți supraveghetori sunt audiați după ce doi dintre adolescenții aflați în plasament în cadrul acestui Centru s-au luat la bătaie în sala de mese. O fată de 16 ani a ajuns de urgență la un spital din Capitală, suferind leziuni în zona capului. «În urma investigației pe care am demarat-o vom descoperi cum a fost posibil să se petreacă acest incident...» a declarat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al DGASPC Ialomița.

Victimă transportată la spital... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 14:50 (4171 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu

Disoluția PSD Ialomița (II)

Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu

Rezultatele finale ale Alegerilor Prezi­dențiale reconfi­gurează prioritățile politice ale liderilor social-democrați ialomițeni. Obligat să conserve o poziție electorală inferioară, președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel adoptă tactici defensive. Mai mult, la PSD Ialomița se așteaptă reveniri spectaculoase, Marian Neacșu dorindu-și reîntoarcerea «acasă». De asemenea, (re)candidatura lui Victor Moraru la șefia Consiliului Județean Ialomița sau chiar candidatura senatorului Marian Pavel la președinția Consiliului Județean reprezintă variante de lucru ale PSD Ialomița pentru Alegerile Locale din 2020... La fel cum nomina­lizările deputatului Ștefan Mușoiu sau ale fostului secretar de... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 09:55 (7524 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

procente înșelătoare

Trendul național de creștere al Partidului Național Liberal s-a manifestat, contrar așteptărilor, și în Ialomița. Dovadă în acest sens sunt procentele ob­ținute, victoria liberalilor din Turul II al Alegerilor Prezidențiale după 30 de ani de hegemonie «roșie» în Ialomița constituind un reper în istoria scrutinelor locale. Cu toate acestea, cel puțin la nivelul Ialomiței, social-democrația nu va repeta acest eșec la Alegerile Locale sau cele Parlamentare. Cine crede că trendul se va menține la viitoarele Alegeri se îmbată cu apă rece. Victoria de etapă a liberalilor și înfrângerea dintr-o luptă a PSD nu reprezintă argumente de câș­tigare a războiului Alegerilor din 2020. Social-demo­crații nu vor... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 09:35 (3369 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Deznodământul Alegerilor Prezidențiale readuce în atenția publică disputa politică pentru adjudecarea funcției de subprefect în Ialomița. Noul nume vehiculat este cel al lui Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia.

Ionașcu s-a răzgândit Obsedat de adjudecarea funcției de subprefect al județului Ialomița pentru PMP, senatorul Gabi Ionașcu vine cu o nouă propunere. Domnia sa l-ar susține acum pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei slobozia. Emil Barbu este al doilea și ultimul funcționar public afiliat PMP care poate ocupa această funcție în condițiile legii. El a mai ocupat... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 19:05 (8819 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Ibrian, vârf undercover

Fotbal, Liga a III-a, FCSB 2-Unirea Slobozia 1-3

Ibrian, vârf undercover

Pe o vreme extrem de rece, Unirea Slobozia a abordat o partitură dez­ghețată în deplasare contra celor de la FCSB 2. în ciuda numeroaselor absențe din lot, ialomițenii au dominat jocul, iar Enache Costea a găsit formula câștigătoare: Poiană-Ibrian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa (Stroe ’80)-Milotin, Chebac, Moldovan (Ene ’89)-Moise, Hertu (Dinu ’60), Toma. Unirea și-a etalat din start in­tențiile ofensive și, după un șut peste poartă din zona punctului cu var, Moise a centrat excelent de pe dreapta în minutul 10, iar Ibrian a reluat imparabil la colțul lung, din interiorul careului. Florinel Ibrian își continuă astfel forma bună demonstrată și în partida cu Recolta Gheorghe Doja. În jocul cu FCSB 2... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 16:25 (2466 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Luptă încinsă la vârful clasamentului

Fotbal, Liga a IV-a

Luptă încinsă la vârful clasamentului

Liga a IV-a ialomițeană a ars deja 14 etape din acest sezon, iar acum, când mai este doar o rundă până la vacanță de iarnă, ierarhia la vârf este mai neclară ca oricând. Sincer, la începutul sezonului, ne-am fi așteptat la o dominare clară a echipei care a luptat și în campionatul trecut pentru supremație, dar în final a terminat abia pe locul 3. Lucrurile nu stau deloc așa, iar în acest moment avem 4 echipe care luptă cu șanse reale pentru titlul de campioană a județului Ialomița.

Jilavele, marea surpriză Trei echipe au început ca din pușcă acest sezon și după 8 etape aveau punctaj... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 15:05 (5754 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Răzvan Stănescu, locul 5 la Teheran

Scrimă

Răzvan Stănescu, locul 5 la Teheran

La finele săptămânii precedente, capitala Iranului, Teheran, a găzduit o etapă de Cupă Mondială la Sabie, adresată juniorilor. Din delegația României a făcut parte și Răzvan Stănescu, sportiv pregătit la CSM Unirea Slobozia de Marin Cruțu. Din cei 5 sabreri tricolori, Răzvan a obținut în proba individuală cele mai bune rezultate. În primul tur Stănescu a trecut cu 15-6 de Humoud Alshamian din Kuweit. În turul secund sportivul nostru l-a depășit cu un scor similar pe Zhamat Nabyev din Kazakstan, iar în Optimi l-a eliminat cu 15-10 pe iranianul Shahryar Galzar. În Sferturi, Răzvan a pierdut cu 8 la 15 în fața italianului Pietro Tore, cel care avea să câștige în final competiția. În ie­rarhia finală... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 14:20 (3615 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Teofil, vânătorul de valuri...

Teofil, vânătorul de valuri...

Pentru Teofil Androne marea nu mai are secrete. I-a străbătut adâncurile și s-a aventurat în zonele cu cele mai nărăvașe valuri, pe care a reușit să le îmblânzească. Toate aceste experiențe l-au ajutat să învețe o nouă formă de artă, prea puțin cunoscută în acest colț de lume. Iubește plajele însorite pentru că doar aici reușește să se simtă cu adevărat liber...

Mare, plaje și «surf art»
Lângă tablourile expuse pe simezele Galeriei de Arte «Arcadia» ale Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia și-a făcut loc și o placă de surf, din lemn pictată în diferite tonuri de albastru... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 13:25 (4989 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Proiectul de reabiliare a Pieței Revoluției din Slobozia s-a mutat în instanță. Constructorul Antrepriză Construcții și Montaj Nr. 4 București (ACM 4) cere judecătorilor Tribunalului Ialomița să oblige Primăria Slobozia la plata facturilor neachitate pentru lucrările efectuate la obiectivul de investiții. Dacă va câștiga acest proces intentat admi­nistrației locale, constructorul din Capitală va obține peste 200 mii de lei, plus plata unor penalități de întârziere. În urma unei acțiuni si­milare întemeiată anul trecut și încheiată printr-o sentință definitivă în primăvara acestui an, firma din București, aflată în procedură de insolvență, a reușit să obțină plata unei facturi de 1,1 milioane de... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 09:55 (7296 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcție vacantă de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița

Funcție vacantă de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița rămâne cu mai puțini procurori în schemă. Consiliul Superior al Magistraturii a decis în cadrul unei ședințe, desfășurată în urmă cu aproximativ o săptă­mână, să trimită spre aprobare cererea de pensionare a procu­rorului Cristina Mihaela Istrate.

Mai puțini procurori la Parchetul Județean Potrivit informațiilor publicate de Consiliul Superior al Magistraturii, în prezent, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița se confruntă cu un deficit în privința ocupării posturilor de procurori. Deși schema de personal cuprinde 11 astfel de posturi, doar... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2019, 16:25 (6056 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământ cu demisiile pe masă

Ultimatum pentru inspectorii școlari din Ialomița

Învățământ cu demisiile pe masă

Întoarcerea inspectorului general Luminița Barcari dă fiori reci inspectorilor din cadrul Inspectoratului Școlar. Înainte ca ea să deschidă din nou ușa biroului, adjuncta instituției, Steluța Mitrea, le-ar fi cerut unora dintre subalterni demisiile. Deocamdată nimeni nu o ascultă, că «nu are de ce»...

Amenințări voalate Săptămâna trecută, inspectorul general Luminița Barcari s-a (re)întors în fruntea Inspec­toratului direct din Norvegia, de la o specializare profesională moșită de predecesoarea sa. Că de, nu e pentru cine se pregătește și nici noi nu insistăm, că nu face obiectul articolului... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2019, 13:20 (7627 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea parlamentarului Bullyi-Pop

(de bine)

Legea parlamentarului Bullyi-Pop

Parlamentarul PSD Andrei Pop do­vedește, în sfârșit, că nu a făcut umbră fotoliului de parlamentar degeaba. Și ne informează cu deferență pe pagina sa de Facebook că «Pre­ședintele României a promulgat legea privind violența psihologică-bullyingul pe care am inițiat-o în primăvara anului 2018 și care a fost adoptată în iarna aceluiași an. Împreună cu Petre Florin Manole am considerat că demnitatea și integritatea copiilor noștri trebuie protejate de diferitele forme de agresiuni verbale sau fizice, care constituie violența psihologică-bullying, și cu care mulți copii se confruntă în ziua de astăzi». Pentru că, în principiu, demersul deputatului Andrei Pop este unul salutar, îl vom consemna... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2019, 11:20 (5109 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

putreziciune

Sistemul este creat din oameni care, de-a lungul timpului, au contribuit la putrezirea lui. Căci fiecare dintre noi am încercat, cel puțin în ultimii 10 ani, să realizăm câte ceva ocolind sau fentând legi (de cele mai multe ori ambigue sau făcute pentru a fi încălcate), înșelând vigilența unor organe de control care îndrăzneau să ne tulbure activitățile de zi cu zi (de la banale opriri în trafic ale unor polițiști până la inopinate controale ale finanțiștilor) sau acordând diverse recompense unor alți oameni care au reușit să ne satisfacă orgolii sau suferințe (mici atenții pentru personalul medical sau funcționari însărcinați cu rezolvarea hârtiilor). Toate acestea au constituit la realizarea... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2019, 10:10 (3966 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poligonul profesioniștilor

Poliția Locală Slobozia gestionează o investiție administrativă unică

Poligonul profesioniștilor

În urmă cu 2 ani, Consiliul Local Slobozia a aprobat o investiție de 1,4 milioane de lei pentru reali­zarea unui poligon de tragere cu armament ușor. La acest moment, poli­­go­nul este funcțional și poate deservi structurilor MAI dintre Constanța și București. Prețul pentru o oră de tra­gere este de 100 de lei. Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia, declară: «Scopul acestui poligon este instruirea personalului MAI!».

Un poligon ca-n filme La intrarea în municipiul Slobozia, am­plasat într-o zonă izolată, se află noul poligon. Acesta este autorizat de către Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2019, 16:25 (5052 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infanteriștii Liceului Pedagogic

Viitorul începe azi

Infanteriștii Liceului Pedagogic

Sunt 8 din cei 29 de elevi ai clasei a XII-a a Liceului Pedagogic. Cred în reforma sistemului de învățământ românesc, în misiunea lor de viitori educatori și... iubesc copiii! Știu că 8 din 10 elevi de liceu nu vor profesa niciodată în specialitatea pe care o urmează. Dar asta nu-i împiedică să își dorească, animați de cel mai frumos entuziasm, cel al vârstei. Ei sunt Elena Curelea, Alina Crudu, Alexandra Olteanu, George Țaporea, Gabriela Manea, Maria Iancu, Daniela Gheorghe și Andreea Alexe.

Primele emoții, primele griji Andreea Alexe are 18 ani și este elevă în clasa a XII-a la Liceul... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2019, 11:40 (4171 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Guvernul Orban a epurat incomplet ministerele

Secretarii de stat PSD se întorc acasă?

Guvernul Orban a epurat incomplet ministerele

În urmă cu două săptămâni, Guvernul Orban a demarat epurarea ministerelor. Într-o primă etapă, au fost demiși 32 de secretari de stat, 3 subsecretari și 3 consilieri de stat. Între timp, lista a ajuns la aproape 100... Printre ei s-au numărat, firesc, și ialomițenii trimiși acolo de PSD. Paradoxal însă, nu toți se regăsesc pe lista de acum două săptămâni. Așa că vom face apelul bocancilor.

Ultimul servit, primul plecat Ultimul ialomițean ajuns la București a fost Liviu Patrichi, director adjunct al AFIR, pe locul încălzit cândva de Daniel Crunțeanu, și el ialomițean verde, nutrit cu... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2019, 18:05 (8491 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

Poliția se face că lucrează

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

18 indivizi din Fetești, considerați principalii autori ai scandalului petrecut în Cartierul Vlașca în după amiaza zilei de marți, 19 noiembrie 2019, sunt încă în libertate. Nici polițiștii și nici procurorii locali nu au reușit încă să stabilească cine este vinovat de revolta provocată pe stradă. Informațiile cu privire la acest incident au apărut în spațiul public abia după ce pe rețelele de socializare a fost postat un filmuleț din timpul scandalului. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să dezvăluie informația cu privire la bătaia dintre cele două familii de romi, confirmând-o în urma apariției pe internet a respectivelor imagini...

Cercetările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 19:10 (5060 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cheltuie 2,1 milioane de lei, din bugetul Uniunii Europene, cu scopul de a le facilita elevilor din liceele tehnologice accesul către piața muncii. În realitate, prin acest proiect sunt plătiți experți care să le asigure elevilor mai multe ore de practică, fără a fi învățați ce trebuie să facă pentru a obține un loc de muncă.

Fonduri pentru plata experților
Proiectul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se nu­mește «TehniCOOL-Îmbunătă­țirea accesului la activități de învățare în mediul de muncă real pentru elevii învățământului profesional... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 12:15 (6887 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (IV)

Moraru-omul și opera (IV)

Așa cum vă promiteam acum două săptămâni, rememorăm astăzi traseul administrativ al președintelui Moraru din perspectiva administratorului public Larisa Mihai, o femeie care, prin sacrificiul ei pu­blic, a adus liniște sufletească președintelui și prosperitate potențială fiecăruia dintre ialomițeni. Îndrăznim chiar să apreciem că fără aportul admi­nistrativ, viața publică și privată a județului ar fi fost mai săracă, iar președintele Victor Moraru nu s-ar fi putut concentra deplin asupra problemelor europene ale județului. Prin urmare, să nu mai pierdem timpul și să dăm Cezarei ce e al ei...

Unul este președintele, una este Larisa... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 16:40 (6415 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

La Sinești

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

Gestul unui cetățean italian de a oferi adăpost și sprijin câinilor fără stăpân s-a transformat într-un coșmar pentru localnicii din Sinești. Oamenii au reclamat în repetate rândul mirosul greu provenit de la animale, dar și zgomotul produs de patrupede. Autoritățile locale susțin că au rămas fără soluții, deși l-au sancționat pe cetățeanul italian de mai multe ori. Edilii dau vina pe faptul că legislația este ambiguă și în afară de sancțiunile contravenționale nu pot face alte demersuri în astfel de situații. Mai mult, aceleași autorități susțin faptul că respectivul bărbat ar trafica animalele în străinătate, găsind persoanele interesate pe internet...

Amendat în repetate rânduri... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 12:50 (6700 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Dezbateri publice pentru contribuabili

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează faptul că, la data de 28 martie 2016, începînd cu orele 10,00, la sediul instituției din Slobozia se vor desfășura o serie de dezbateri publice ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 18:15
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante în Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție în această perioadă 389 de noi locuri de muncă. Acestea sînt destinate atît șomerilor indemnizați, cît și celor neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 17:20
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Conducea sub influența alcoolului

1,057 miligrame alcool pur în aerul expirat a fost valoarea alcoolemiei pe care polițiștii ialomițeni au descoperit-o în urma unui test alcoolscop la care a fost supus un șofer. Bărbatul, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 16:15
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie de 45 de ani, din Urziceni, a fost rănită, după ce șoferul unei mașini, identificat în persoana unui tînăr de 28 de ani din aceeași localitate, a lovit-o chiar cînd aceasta traversa regulamentar ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 15:15
(6087 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în rîndul elevilor

Efective de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au efectuat, în perioada 22-24 martie 2016, mai multe activități preventive în școlile din județ. La întîlnirile cu oamenii legii au răspuns prezent 400 de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 14:10
(5151 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Dosar penal pentru conducere ilegală

Un bărbat, de 37 de ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști pe raza localității Drăgoești, conducînd în stare de ilegalitate. Bărbatul se afla la volan deși dreptul său de a conduce vehicule fusese ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 13:20
(5205 vizualizări - 1 comentariu)


Săveni: Reținut și trimis după gratii

Polițiștii ialomițeni au reținut un tînăr, de 29 de ani, din Săveni, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea. Acesta a fost condamnat la 2 de închisoare cu executare pentru tulburarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 12:15
(5897 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul extern de securitate și sănătate în muncă AVD EXPERT

angajează
INSPECTOR SECURITATEA MUNCII
Cerințe minimale:
-Curs de securitate și sănătate
în muncă-durata 80 ore
-Permis conducător auto
categoria B
Constituie un avantaj:
-curs cadru tehnic domeniul PSI
sau inspector de protecție civilă
și autorizație de operator de RSVTI
Informații suplimentare:
șos. Amara, nr. 19, incinta AMPA,
birou 11, loc. Slobozia,
telefon 0725/016.262

22 Martie 2016, 21:05


Traian: Nou-născut, ucis de nitriții din apă

În urmă cu o săptămînă, doi frați gemeni, de două luni, din localitatea Traian, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în stare gravă, intoxicați cu nitriți. Copiilor le-a fost pregătit laptele ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 20:15
(9192 vizualizări - 1 comentariu)


Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în baza mecanismului de cooperare integrată pentru combaterea șederii ilegale și a traficului de migranți, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 18:55
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu motocicleta

Luni, 21 martie 2016, în jurul orei 18.00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:55
(6857 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Pește fără documente de proveniență și unelte de pescuit comercial au fost confiscate de polițiști în urma unor controale efectuate în trafic. Doi bărbați de 26, respectiv 32 de ani, ambii din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:10
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au plantat copaci de «Ziua Internațională a Pădurii»

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au plantat luni, 21 martie 2016, puieți din specia paltin, la sedii ale posturilor de poliție comunale și la sediile polițiilor municipale și ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:40
(5480 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Navigare în siguranță pe internet

Peste 200 de elevi din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», ambele din Slobozia, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul online. Astfel ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:20
(6736 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 64 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:45
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane.
Astfel, vineri, 18 martie 2016, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:05
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Giurgeni și Rădulești

Sîmbătă dimineață, 19 martie 2016, în jurul orei 3,20, o locuință a unui cetățean din localitatea Giurgeni a fost cuprinsă de flăcări. Două autospeciale de lucru cu apă și spumă și un echipaj SMURD s-au ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 17:15
(6658 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 384 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 martie 2016, sînt disponibile 384 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 16:10
(6755 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 13 permise auto reținute, amenzi de peste 69500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 18-20 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 13:40
(7206 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie, «Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare Zilei Poliției Române, polițiștii ialomițeni organizează miercuri, 23 martie 2016, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise» pentru cetățenii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 12:25
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Un camion încărcat cu floarea soarelui, ce se deplasa pe DJ 213 în dimineața zilei de vineri, 18 martie 2016, s-a răsturnat pe partea carosabilă, în apropierea localității Gura Ialomiței. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 11:15
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: «Postul Mare», pe înțelesul copiilor

Protopopiatul Slobozia, împreună cu cei 20 de copii incluși în proiectul after-school «Un viitor mai bun pentru copiii din Mărculești», a organizat în localitatea Mărculești o serie de dezbateri privitoare ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 10:10
(5165 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent, prins la furat

O patrulă de jandarmi a identificat un adolescent, de 15 ani, din Fetești, cunoscut cu antecedente penale, care avea asupra lui o sacoșă în care transporta bunuri furate dintr-un tren de călători. Forțele ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 09:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accidente la Manasia și Fierbinți

Poliția a fost sesizată miercuri, 16 martie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 16:20
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Poliției Municipiului Fetești au organizat și desfășurat miercuri, 16 martie a.c., pe raza municipiului și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de prevenire și combatere a braconajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 15:50
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii din România, prezent la expoziția internațională «Tradiții culturale în Balcani»

Muzeul Județean Buzău a vernisat, în data de 15 martie 2016, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», desfășurată în cadrul evenimentelor cultural-educative «Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău», expoziție ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 12:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de16.03.2016 efectuează plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură în conturile solicitanților înscrise ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 11:10
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița susține angajarea forței de muncă

În perioada 14.03-8.04.2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița derulează o campanie de vizite la agenții economici din județ. Obiectivele acestei acțiuni constau în informarea angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 19:25
(5320 vizualizări - 1 comentariu)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

În perioada 11-13 martie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 14:35
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Razii ale polițiștilor la Slobozia și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, sîmbătă, 12 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat acțiuni de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 10:10
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...