Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Un bilanț al activității Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița arată că, în primul semestru al anului 2025, reprezentanții instituției au aplicat sancțiuni de 1,1 milioane de lei ca urmare a controalelor realizate. Verificările au vizat în special munca nedeclarată, fenomen încă prezent pe piața muncii din Ialomița.

 

Munca nedeclarată, problema nerezolvată a angajatorilor ialomițeni Potrivit Inspectoratului Teritorial Muncă Ialomița, în primul semestru al anului 2025, pe raza județului, au fost efectuate aproximativ 500 de controale, fiind sancționați... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2025, 10:20 (2131 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al jude­țului Ialomița a inițiat o serie de proceduri legislative cu scopul preluării unui teren de 3000 mp, în localitatea Ciochina, cu scopul construirii unei substații de pompieri. Demersul este motivat de scăderea timpilor de răspuns în cazul intervențiilor.

 

Aprobare specială din partea Guvernului României Terenul respectiv trebuie trecut din patrimoniul public al comunei Ciochina în cel al Statului, respectiv al Ministerului Afacerilor Interne. Pentru acest demers a fost nevoie... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2025, 09:45 (14475 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Scandalul mirosurilor neplăcute emanate de stația de epurare a Sloboziei a ajuns până la Agenția Națională pentru Pro­tecția Mediului. În urmă cu o săptămână, Corpul de Control al instituției a făcut verificări la cei 4 agenți economici care deversează ape industriale în stația de epurare, administrată de operatorul Urban SA. Potrivit Ralucăi Dumitrescu, președinta ANPM, controlul s-a realizat ca urmare a declarațiilor publice făcute de prima­rul Sloboziei, Alexandru Potor, cu privire la faptul că societățile comerciale nu respectă le­gislația în ceea ce privește preepurarea apelor in­dustriale înainte de a fi vărsate în stația de epurare... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2025, 10:25 (9874 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

2025 este al treilea an în care Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița între­prinde ample lucrări de consolidare a digurilor de apărare împotriva inundațiilor de-a lungul râului Ialomița. În prezent, intervențiile vizează zona Cosâmbești-Mărculești. Toate aceste investiții se derulează însă cu încetinitorul din cauza bugetelor tot mai reduse.

 

Lucrări în funcție de buget Legea Siguranței Digurilor obligă instituțiile care le au în administrare să efectueze lucrări de întreținere a digurilor de protecție ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 12:15 (3645 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

În sistemul medical, punerea în aplicare a Ordonanței de Urgență care interzice angajaților pensionari să-și continue activitatea a fost amânată pentru sfârșitul acestui an. Fără să mai aștepte luna decembrie 2025, cinci medici pensionari care își desfășurau activitatea la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au anunțat deja că renunță la raporturile de muncă pe care le aveau în cadrul unității medicale. Aceștia profesau în cadrul unor secții oricum deficitare din punct de vedere al medicilor specialiști, precum Neonatologia sau ATI. Spitalul din Slobozia s-a confruntat în ultima perioadă și cu o serie de demisii ale unor medici specialiști tineri... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 07:55 (6189 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Două acte normative, aprobate în august 2025, au adus schimbări semnificative la nivelul rețelei șco­lare. Pentru a reduce cheltuielile bugetare, Ministerul Educației a decis comasarea prin absorbție a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi. În Ialomița, unele unități de învățământ au fost desființate, în timp ce altele și-au pierdut persona­litatea juridică fiind arondate unor instituții mai mari. Procesul de co­masare prin absorbție a eliminat 40 de posturi din sistemul de învăță­mânt, însă respectivii profesori au fost redistribuiți în unitățile care aveau nevoie de dascăli calificați.

 

Comasarea în școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 12:10 (3716 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Controale ale CJAS Ialomița

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat într-un raport public situația abaterilor financiare ale furnizorilor de servicii medicale din județ, în perioada ianuarie 2024-iunie 2025. Astfel, au fost imputate sume de peste 600 mii de lei, fiind recuperate până în prezent debite în valoare de 145 mii de lei, conform datelor oficiale.

 

Verificări ale CJAS Ialomița În perioada ianuarie 2024-iunie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a efectuat peste 100 de acțiuni de control, tematice sau inopinate. Sco­pul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 07:55 (3941 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

În Ialomița

Numărul deceselor, aproape dublu față de cel al nașterilor

Declinul demografic al ju­dețului Ialomița s-a men­ținut și anul trecut. Recen­tele date statistice oferite de Institutul Național de Statistică vin să confirme acest aspect. Potrivit INS, în 2024, numărul deceselor înregistrate în Ialomița a fost aproape dublu prin comparație cu cel al nașterilor. Cauza principală a fost reprezentată de bolile cronice de care suferă populația tot mai îmbătrânită a Ialomiței.

 

Ialomița, în declin demografic Dacă în 2024, în Ialomița, s-au născut puțin peste 2000 de copii vii, în... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 15:50 (5515 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Leagă victorii!

Handbal, Divizia A, CS Rapid București DivA-CSM Unirea Slobozia 26-35 (16-17)

Leagă victorii!

Senioarele handbaliste ale CSM Unirea Slobozia au disputat duminicã, 12 octombrie a.c., la Sala «Rapid» din Capitalã, meciul contra echipei de divizie a Rapid București. A fost o partidã care a contat pentru etapa 4 a Diviziei A/Seria A handbal feminin, consemnând la final o nouã victorie a CSM Unirea Slobozia. Așadar, elevele antrenate de Ion Ivan și Adina Cârligeanu au câștigat în deplasare meciul contra celor de la CS Rapid București DivA cu scorul de 35-26, legând astfel a doua victorie în cadrul seriei. Avantajul de la finalul partidei a fost câștigat cu greutate de handbalistele CSM Unirea Slobozia, rapidistele... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 13:05 (7779 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

Bucate tradiționale ialomițene, «La Casa Tudorii»

În 2025, Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii» a împlinit 13 ani. Evenimentul s-a desfășurat și de această dată în cadrul Bazei de Cercetare și Expunere Muzeală «Ora­șul de Floci»/Giurgeni, locul unde iz­voarele istorice spun că s-ar fi născut vo­ievodul Mihai Viteazul. Chiar dacă actuala ediție a fost organizată sub auspiciile reducerilor bugetare impuse de Guvernul României, Festivalul «La Casa Tudorii» s-a remarcat prin faptul că a reușit, încă o dată, să țină vie moștenirea cultu­rală și istorică a Ialomiței. Iar vremea, mai puțin prietenoasă ca în anii trecuți, nu le... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 12:40 (8201 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Egal cu Afumați

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia

Egal cu Afumați

În noua pauză competițională, în această perioadă desfășurându-se meciuri ale echipelor naționale, prim-divizionara Unirea Slobozia s-a duelat cu CS Afumați, echipă de ligă se­cundă. Meciul s-a disputat sâmbătă, 11 octombrie a.c., «cuplul» de antrenori Prepeliță-Vlădoiu rulând mai tot lotul contra ilfovenilor. Echipa de start a ialomițenilor a fost compusă din Popa-Negru, Safronov, Dinu, Toma-Coadă, Purece, Deaconu-Bărbuț, Renato, Papeau, pe parcurs intrând și Ciupercă, Ibrian, Dragu, Șerbănică, Pop, Florescu, Lemnaru, Said, Iancu. S-a terminat 3-3, pentru Unirea Slobozia marcând Florin Purece și Said Ahmed (două goluri). Așadar, 6 goluri... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 10:20 (6397 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Lupte libere

Sportivii CS Amara, rezultate remarcabile la «Festivalul Micul Luptător»

Clubul Sportiv Amara/Secția Lupte, în perioada 3-5 octombrie 2025, a participat la Concursul Național «Micul Luptător», competiție desfășurată în municipiul Târgu Mureș. Micuții luptători legitimați la CS Amara, antrenați de inimosul Marian Moraru, au obținut rezultate remarcabile. Astfel, Ana-Maria Marin, la categoria 40 kg, alături de Elena Savu, la ca­tegoria 36 kg, s-au clasat pe cea mai înaltă poziție a podiumului, Ianis Muscalu, la categoria 21 kg U9, pe locul II, în timp ce Teodora Purcea, la categoria 32 kg, Valentin Moldovan, la categoria 28 kg, Mihai Băicoianu, la categoria 32 kg, și Ștefan David, la categoria 60 kg, s-au poziționat pe... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2025, 08:50 (4076 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (X 2000)

De acum 25 de ani, Ialomița începea un proces ireversibil de schimbare. Lipsită de suplețe și rafinament, acțiunea de schimbare a județului devine perceptibilă la începutul anilor 2000. Independent, prin articolele publicate, sesiza aceste schimbări și reda, cât mai fidel, realitatea.
Așadar, într-un prim număr din octombrie 2000, Independent titra pe prima pagină despre subiectul unei crime produsă la Amara: «Ucigași la 16 și, respectiv 19 ani/Filmul crimei care a bulversat Amara». De asemenea, un alt titlu atrăgea atenția cititorilor, «Studii uni­versitare și postuniversitare la Slobozia»... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 12:10 (13938 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

Inspecția Judiciară a descoperit peste 6700 de dosare cu autori necunoscuți în birourile procurorilor ialomițeni

bonus: Parchetele reclamă lipsa procurorilor

Inspecția Judiciară a analizat situația dosarelor penale cu autori necunoscuți rămase nesoluționate la mai bine de 5 ani de la înregistrarea în evidențele unităților de Parchet. În Ialomița, conform Inspecției Judiciare, există peste 6700 de astfel de cauze. Peste 90% dintre anchete se află pe rolul celor trei Parchete de pe lângă judecătorii, iar în majoritatea cazurilor faptele anchetate vizează infracțiuni contra patrimoniului, precum «furtul», «furtul calificat», «înșelăciunea» sau «delapidarea».

 

Un termen greu de respectat... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2025, 07:50 (62258 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Vineri, 3 octombrie a.c., municipalitatea din Fetești a recepționat containere pentru colectarea separată a deșeurilor, parte a unui proiect implementat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009. «Municipiul Fetești a primit astăzi 100 de containere noi pentru colectarea separată a deșeurilor, care vor fi amplasate pe platformele dintre blocuri, înlocuindu-le pe cele vechi și deteriorate. Acțiunea face parte din programul „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale-etapa a II-a”, derulat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 16:10 (1548 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza nu e doar o problemă medicală; e un „filtru“ invizibil prin care trec întâlnirile, interviurile, discuțiile cu prietenii și inclusiv momentele de intimitate. Vestea bună: majoritatea cazurilor pot fi controlate cu pași simpli, iar efectul asupra vieții sociale poate fi schimbat radical.

Cum îți poate schimba halitoza viața de zi cu zi

1) Relațiile apropiate

În cuplu, respirația neplăcută poate reduce dorința de apropiere, aduce evitări subtile (întoarcerea capului, de exemplu) și tensiuni... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 15:30 (2067 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Acostări la Pontonul Stelnica

Acostări la Pontonul Stelnica

Stelnica se transformă într-un mini-port turistic, administrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, achiziționând un pon­ton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției a fost de 1,4 milioane de lei, pontonul fiind inaugurat anul precedent. «Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă tu­ristică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifica investiția primarul comunei, Costel Brateș, la momentul inaugurării. Revenind la prezent, pontonul Stelnica a înregistrat deja 8 acostări, numărul fiind în creștere. «Pentru anul viitor sunt deja programate 32 de acostări, fiind evident că pontonul Stelnica devine tot mai im­portant pe harta turismului fluvial din România!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 11:20 (4257 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Amplul program de investiții privind moder­nizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei este urmărit de administrația locală. «Am inspectat lu­crările de asfaltare pe Aleea Podului, un obiectiv de investiții care face parte din proiectul mai amplu de modernizare și asfaltare a străzilor din orașul nostru. De asemenea, au fost inspectate lucrările de asfaltare de pe străzile Nucilor, Trandafirilor și Crizantemelor, aflate în zona recent dezvoltată prin amenajarea centrului comercial!» precizează primarului orașului Țăndărei, Cristian Roman. «Prin aceste investiții, ne propunem nu doar să îmbună­tățim confortul și siguranța traficului rutier, ci și să susținem dezvoltarea economică și urbanistică a Țăndăreiului. Vom continua lucrările până când toate străzile orașului vor fi modernizate și aduse la standarde europene!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 08:05 (1896 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

«Creșterea eficienței energetice a clădirii Primăriei Sărățeni» a fost proiectul depus de administrația locală în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Proiectul, în valoare de aproximativ 3 milioane de lei, este aproape finalizat... De fapt, 99% este gata! A presupus reabilitarea termică a sediului Primăriei Sărățeni, chiar și instalarea de panouri fotovoltaice, construcția beneficiind acum de „energie verde“!» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu. De asemenea, după cum adaugă același edil, localitatea beneficiază de asfaltare integrală: «Am reușit finalizarea asfaltării pe toate străzile comunei, fiind realizată chiar și o variantă ocolitoare a localității...»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 13:40 (3110 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă l-a interpelat pe ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, pe tema consilierilor școlari. «Ministerul Educației și Cercetării își propune să ajungă la un total de 10.000 de consilieri până în anul 2027, pornind de la baza actuală. Deși este un obiectiv ambițios și necesar, acesta trebuie însoțit de un plan concret, sustenabil și echitabil, pentru a răspunde nevoilor reale din teritoriu» precizează, pentru început, deputatul social-democrat Ștefan Țintă. «Pentru atingerea acestei finalități, este de apreciat faptul că Proiectul Practici transformaționale în consilierea și orientarea carierei (ConsEDU), susținut din fonduri europene, a beneficiat de semnarea contractului de finanțare la începutul verii acestui an. Obiectivul general al proiectului vizează consolidarea calității serviciilor de consiliere și orientare în carieră prin formarea a 2500 de consilieri școlari, 2000 de diriginți și 500 de învățători pentru nivelul educației primare, gimnaziale și liceale. Pe lângă furnizarea de servicii de informare, consiliere, coaching individual, evaluare vocațională și orientare pentru elevi și familiile acestora, proiectul va susține și dezvoltarea de instrumente de evaluare psihoaptitudinală, module de consiliere on-line, baze de date și rapoarte personalizate, pilotarea modelului integrat whole school approach prin activități de mentorat desfășurate cu elevi din clasele a VIII-a și a XII-a, cât și dotarea a 2500 de unități de învățământ cu kituri de testare și instrumente de consiliere. Însă, în ciuda unei nevoi tot mai acute, clamată de diminuarea accesului tot mai deficitar al elevilor la consilierea psihologică în școli, suma totală destinată acestui Proiect a scăzut de la 28 de milioane de euro, la 25,5 de milioane de euro»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 08:40 (2398 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Instituția Prefectului Ialomița: 49 de tichete sociale, acordate mamelor defavorizate

Mamele cu posibilități financiare reduse pot beneficia de tichete sociale în valoare de 2000 de lei pentru copilul nou-născut. La nivelul județului Ialomița, în prima etapă a programului destinat susținerii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 12:00
(14862 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29333, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 7 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:15
(3096 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Cel mai longeviv eveniment cu profil agricol organizat în Ialomița, «Ziua Porumbului», s-a desfășurat joi, 8 septembrie a.c., în satul Orezu. Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:00
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 81,67 milioane de lei, colectate în luna august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna august a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 81,67 milioane de lei, cu 4 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:20
(11838 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. În acest context, marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:10
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


«Educația-prioritate a Bisericii»: Protopopiatul Urziceni a cheltuit peste 54000 de lei pentru rechizite școlare și îmbrăcăminte

În perioada 1-4 septembrie 2022, în cadrul celor 68 de parohii arondate Protopopiatului Urziceni, 355 de elevi cu posibilități materiale reduse au beneficiat de sprijin material în valoare totală de 54 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:25
(4008 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia și Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» Scânteia au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:20
(8591 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vitezoman prins de radar cu autoturismul neînmatriculat

Marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe DN2A-E60, au înregistrat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 17:50
(3398 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Pâinea și Vinul», la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii organizează, în perioada 16-18 septembrie 2022, cea de a IV-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:45
(11805 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29318, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de marți, 6 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:20
(2313 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, reținut pentru producerea unui accident rutier

Urmare a accidentului produs în data de 29 iunie 2022, pe DN2, în afara comunei Sinești, soldat cu decesul a cinci persoane și rănirea a altor patru, cercetările au fost continuate de polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 22:40
(11640 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificari la stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuailii interesați că începând cu 1 august 2022 a fost introdusă ca bază lunară de calcul al CAS și al CASS salariul minim brut pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 17:15
(12314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 6 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29298, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de luni, 5 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 16:15
(2325 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un muncitor care lucra la reabilitarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a căzut de la etajul al treilea al unității medicale luni, 5 septembrie 2022. Muncitorul se află la Unitatea de Primiri Urgențe ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 17:20
(14905 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 5 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29265, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de duminică, 4 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 16:50
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

Două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs vineri, 2 septembrie 2022, în jurul orelor 16,20. În nefericitul eveniment a fost implicat un autoturism, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 15:55
(3468 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Duminică, 4 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit în cazul unui accident rutier produs între localitățile Țăndărei și Ograda, pe DN2A, în care au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 19:15
(11296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 4 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29256, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 3 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 16:35
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 3 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29251, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de vineri, 2 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 16:55
(2362 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Un puternic incendiu a fost produs în noaptea de vineri spre sâmbătă, 2/3 septembrie a.c., la Slobozia. Flăcările au distrus tribuna oficială a Stadionului «1 Mai». Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 11:30
(6555 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 2 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29235, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de joi, 1 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 17:05
(1996 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat de 53 de ani din Slobozia, înecat în apele Mării Negre

Un bărbat de 53 de ani din Slobozia, aflat în vacanță pe litoralul Mării Negre, în stațiunea Jupiter, și-a pierdut viața în ziua de vineri, 2 septembrie 2022. Bărbatul nu a respectat steagul roșu arborat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:30
(4890 vizualizări - 1 comentariu)


Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Din dorința de a veni în sprijinul părinților deoarece mai sunt câteva zile până la începerea noului an școlar, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 2 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:10
(20078 vizualizări - 0 comentarii)


Statistică sumbră a Poliției Rutiere Ialomița: 39 de accidente soldate cu decesul a 34 de persoane și rănirea gravă a altor 17!

Acțiunile polițiștilor de la Rutieră au drept scop prevenirea evenimentelor grave din trafic, iar respectarea regulilor de circulație de către toți participanții la trafic ar reduce semnificativ tragediile ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 14:05
(6016 vizualizări - 1 comentariu)


O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

Întrucât la 1 septembrie se împlinesc 129 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, jandarmii ialomițeni au sărbătorit alături de copii de la grupul de cateheză «Doar noi?» al Parohiei Sfântul Nicolae ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 22:20
(4413 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în comuna Gheorghe Doja

Două percheziții domiciliare s-au desfășurat joi, 1 septembrie a.c., în localitatea ialomițeană Gheorghe Doja. Descinderile au fost organizate de Poliția Capitalei într-un dosar ce vizează fapte de evaziune ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:30
(3576 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Joi, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29219, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de miercuri, 31 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni: Accident în apropiere de Urziceni, incendiu la Gheorghe Lazăr

Trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier, în care au fost implicate două autotrenuri, în urma căruia a rezultat o victimă. În sprijinul acestora a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:25
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

Literele volumetrice care alcătuiau numele reședinței județului au fost distruse în urma unui accident rutier produs joi, 1 septembrie 2022. Cel care a produs accidentul este șoferul unui BMW. Acesta venea ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:00
(3647 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Sprijin financiar de 26,046 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 11:50
(5463 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...