Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Meci de 6 puncte cu «U» Cluj

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci de 6 puncte cu «U» Cluj

bonus: Au luat startul și junioarele

Un egal și o înfrângere alcătuiesc bilanțul începutului de sezon pentru HCM Slobozia. Campionatul Ligii Florilor are o ediție curentă și disputată, 8-9 echipe urmând a se lupta pentru accederea în Cupele Europene. Alte 4-5 echipe, printre care și Slobozia, rămân să încerce evitarea retrogra­dării. Tocmai de aceea, meciurile dintre aceste echipe vor avea o im­portanță majoră, fiind greu ca ele să ciupească ceva de la suratele cu aspirații înalte. Un astfel de meci, de 6 puncte cum spun jurnaliștii sportivi, se va desfășura miercuri, 11 septembrie 2019, orele 18,00. În Sala «Andreea Nica», HCM Slobozia va primi vizita Universității Cluj, la rândul ei o echipă care luptă pentru a supraviețui în primul... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 13:45 (3094 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Sub semnul echilibrului

Fotbal, Liga a III-a, CS Popești Leordeni-Unirea Slobozia 0-0

Sub semnul echilibrului

bonus: Recolta Gheorghe Doja-Viitorul Ianca 0-1

Unirea Slobozia a bifat prima sincopă din acest campionat. Echipa pregătită de Enache Costea s-a deplasat la CS Popești Leordeni, formație incomodă antrenată de experimentatul Sorin Colceag. A fost o confruntare desfășurată sub semnul echilibrului, rezultatul final fiind, potrivit ambelor tabere, unul echitabil. Enache Costea a început partida în următoarea alcătuire: Poiană-Comșa, Lazăr, Ibrian, Toma-Lemnaru, Chebac, Danciu (Răduca ’80)-Năstase (Hertu ’68), Moldovan, Moise (Gherasim ’74). În prima repriză am consemnat un șut periculos expediat de Năstase, rămas din păcate fără rezultat. Ocazia meciului a venit în minutul 45 și nu a avut drept personaj principal un atacant, ci pe apărătorul Gabriel... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 12:20 (4691 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Speranța moare ultima

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

În Ialomița, rectificarea bugetară pozitivă din 17 august 2019 costă ad­ministrațiile locale mai mult decât banii primiți. Unele primării au primit sume derizorii. «Dacă convoc o ședință de consiliu local doar pentru a rectifica bugetul, cheltui de două ori mai mult! Noroc că mai sunt și alte pro­iecte de aprobat...» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu.

La rectificarea lăudată Administrațiile locale din Ialomița așteaptă o rectificare bugetară din luna aprilie, când au fost aprobate bugetele anuale. Ea a venit în 17 august 2019, prin Ordonanța 12. Conform datelor publicate... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 11:10 (4364 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Vicepreședintele Gae rămâne la guvernare «de dragul oamenilor»

Politica ALDE în Ialomița

Vicepreședintele Gae rămâne la guvernare «de dragul oamenilor»

Ionel Gae nu va părăsi scaunul de vicepreședintele al Consiliului Județean Ialomița. Acesta a declarat luni, 9 septembrie 2019, că va rămâne alături de președintele Victor Moraru. «După cum știți, ALDE s-a retras de la guvernare, dar noi aici nu suntem la guvernare! Aici suntem în administrație și avem o responsabilitate față de comunitate... Și vom rămâne aici, de dragul oamenilor!» a susținut Ionel Gae public. Discursul său a fost dublat de cel al președintelui Victor Moraru, care a declarat că relația cu reprezentanții ALDE, atât în cadrul instituției, cât și în ședințele de Consiliu Județean, a fost una normală: «Suntem niște oameni maturi și vom continua în această formulă atâta vreme cât... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 23:10 (5635 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Revista presei Președintelui

Revista presei Președintelui

Începând cu luna iulie 2019, oficiosul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru are o nouă formă. Ne facem datoria de a vi-l prezenta, întrucât cele 20000 de exemplare tipărite par a nu fi de ajuns pentru informarea corectă a cetățenilor județului.

Performanță incontestabilă Pe prima pagină a pu­blicației, Președintele Moraru apare de 3 ori, în 3 ipostaze diferite. Dar numele lui nu este pomenit! Pe pagina 2, Președintele apare într-una dintre cele două fotografii și este amintit ca autor moral al reabilitării unui drum județean de 12,5 km. Pagina 3 e o pagină sportivă... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 16:10 (4828 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8949 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Tabăra din pridvorul satului»

S-a întâmplat la Săveni

«Tabăra din pridvorul satului»

Timp de 4 zile, copiii din comuna Săveni au participat la «Tabăra din pridvorul satului», eveniment ce s-a desfășurat cu ajutorul voluntarilor de la Asociația «Tineretul Ortodox Român» Iași. Aceștia i-au învățat la rândul lor pe viitorii voluntari din Săveni cum să coordoneze și să se implice pentru o bună desfășurare a proiectului. Împreună cu Primăria Săveni, Parohia din Săveni, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, dar și a Consiliului Județean Ialomița, cei 70 copii s-au putut bucura de o tabără chiar la ei acasă!

Din Moldova până în Ialomița
Pentru prima dată la nivel județean... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2019, 11:10 (4838 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Portret: Nicole Dumitrașcu, artist popular la 15 ani

Muncă, perseverență și bucurie! Aceste cuvinte sunt cele care o caracterizează cel mai bine pe mica interpretă. Nicole Dumitrașcu este una dintre cele mai tinere soliste ale Sloboziei. Iubirea față de muzică a descoperit-o în urmă cu 12 ani, iar de atunci a adunat în palmaresul său premii importante la concursuri și olimpiade na­ționale și internaționale. Ultima sa realizare a fost participarea la Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului». Nicole a fost singura concurentă din ju­dețul Ialomița, județ pe care l-a reprezentat cu mândrie.

Sora Soarelui Tânără absolventă de gimna... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2019, 12:10 (4888 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

DADP «plombează», dar nu garantează!

Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei

După 8 luni de așteptare, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia reabilitează arterele de circulație ale orașului. De la începutul lunii și până în prezent au demarat lucările pe Bulevardul Chimiei și pe Șoseaua Brăilei, iar în săptămâna 9-15 septembrie va fi refăcut carosabilul de pe Bulevardul Matei Basarab, între Consiliul Județean și Restaurantul «Central».

Plombe asfaltice pe 8000 mp Primăria Slobozia a locat puțin peste 500000 de lei pentru refacerea carosabilului la nivelul municpiului. Lucrările au demarat la începutul lunii și se vor finaliza înainte de 15 septembrie... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 19:05 (5137 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

La Săveni, prima zi de școală a venit mai devreme

Filiala ATOR (Asociația Tineretul Ortodox Român) din Săveni a marcat debutul anului școlar 2019-2020 mai devreme. Vineri, 6 septembrie a.c., părintele Florin Jugănaru, împreună cu opt dintre copiii școlii au umplut ghiozdanele cu rechizite școlare pentru tot anul. Efortul părintelui Jugănaru a fost posibil grație sponsorilor locali, care au asigurat o finanțare de 1500 de lei pentru cei opt copii. «Suntem ajutați de 3 ani să susținem acești copii... Și nu numai pe ei! Dar ei merită o atenție specială pentru că sunt copii care învață foarte bine si sunt apropiați de Biserică...» susține părintele. Majoritatea copiilor sprijiniți de către ATOR Săveni sunt elevi la Școală Generală din comună... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 16:35 (6554 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!

Sediul PNL Slobozia de la parterul blocului F2 a fost renovat. După cum puteți observa în imagine, locația a fost reamenajată și urmează a fi deschisă permanent în perioada imediat următoare. Potrivit unor surse din cadrul PNL, spațiul va fi utilizat pentru găzduirea echipei de campanie a candidatului PNL la Primăria Municipiului Slobozia, Dragoș Soare. Echipa va fi compusă din candidații la funcțiile de consilier locali, dar și din susținători și simpatizanți ai candidatului. Implicarea lui Dragoș Soare în cursa pentru Primăria Slobozia este recentă. Reamintim că el a evitat luni bune să declare public că va candida. În schimb, este cunoscut în spațiu public pentru conflictele deschise cu președintele... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 14:25 (5570 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2019, 13:15 (3352 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Fraudă cu subvenții APIA

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Este anchetă a Direcției Naționale Anticorupție la Primăria Axintele. Procurorii susțin faptul că edilul localității, Tudor Grigore, i-a dat în folosință fiului său 95,68 ha din islazul comunal! Cu ajutorul acestei suprafețe, Florin Grigore, fiul primarului, a obținut prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița subvenții în valoare de 32 mii de euro. Cercetările au debutat în baza unei sesizări a Camerei de Conturi Ialomița. Verificările auditorilor au fost efectuate în anul 2013, dată la care au des­coperit o sumedenie de nereguli în activita­tea financiar-contabilă a Primăriei Axintele.

Situație revoltătoare... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 19:40 (5837 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un bărbat cu probleme psihice a pus pe jar medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultima lună, acesta s-a prezentat de 20 de ori la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a fi internat. Bărbatul le-a comunicat medicilor să vrea să fie transferat într-un azil pentru ca cineva să aibă grijă de el. Pacientul domiciliază în comuna Bucu și nu are familie.

Un caz delicat Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că i-au acordat bărbatului toate îngrijirile medicale necesare. Numai luna trecută el s-a prezentat de 20 de ori la UPU, insistând să fie internat, iar apoi transferat într-un azil. Omul suferă de afecțiuni psihice și se... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2019, 13:10 (8973 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

Militar ialomițean ucis în atentatul de la Kabul

În noaptea de luni spre marți, 2/3 septembrie 2019, la Ambasada României din Kabul a avut loc un atentat terorist. Un militar român, originar din Fierbinți Târg, a fost ucis... Vasile Rădună a plecat din țară în luna aprilie a acestui an, cu o zi înainte ca tatăl lui să fie înmormântat. «Este o zi neagră pentru comunitate! Vasile Rădună mi-a fost coleg din școala generală până la liceu. Era un om bun!» declară primarul localității Fierbinți Târg, Dobrică Pârvu. Pentru moment, nu se cunosc amănunte privitoare la repatrierea trupului militarului decedat. Ministerul Apărării Naționale a refuzat să ofere informații suplimentare. (foto mediafax)... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2019, 17:10 (10096 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Un director tehnic al Primăriei Fetești este acuzat că încearcă să-și angajeze «cunoștința» la filiala din Fetești a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imo­biliară Ialomița. Marius Ștef, directorul in­stitu­ției, le cere martorilor oculari să facă contesta­ții scrise. Joi, 5 septembrie a.c., se va desfășura proba orală...

Povești sordide de provincie
Slujbele la stat sunt sinecuri pe viață. Iar dacă obții una la punctul de lucru al OCPI din Fetești, se cheamă că ți-a pus Dumnezeu mâna în cap. Mugurel Gabor, director al Direcției Tehnice din Primăria Fetești știe, că doar și... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 20:40 (14281 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

Victoria băncii de rezerve

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 2-0

Victoria băncii de rezerve

bonus: Dacia Unirea Brăila-Recolta Gheorghe Doja 3-2

Unirea Slobozia a făcut în această vară 12 transferuri, iar acest lucru încă se vede. Se fac totuși pași importanți la capitolul omogenitate... După victoria de la Limanu și insuccesul din Cupa României cu CS Tunari, a venit jocul pe teren propriu, contra celor de la Înainte Modelu. Călărășenii antrenați de simpaticul Marcel Ploaie repre­zintă o trupă incomodă, care i-a dat Unirii bătăi de cap în repetate rânduri. Enache Costea a rămas și acum fidel sistemului de joc 4-3-3 dar, de această dată, rezultatele au întârziat serios să apară. A fost o primă repriză în care cele două combatante și-au găsit greu ritmul. Primele ocazii de gol create i-au scos în evidență pe cei doi portari.

... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 16:20 (5047 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

La Slobozia

Suport psihologic pentru bătrâni, la Centrul «Răsărit în Amurg»

Săptămânal, cei peste 600 de vârstnici ai Centrului «Răsărit în Amurg» beneficiază de consiliere psihologică. Bătrânii discută cu un psiholog despre problemele de viață cu care se confruntă. În această săptă­mână, aceștia au învățat cum să-și de­pășească aceste probleme prin dans.

Ora de consiliere Consilierea psihologică de care au parte bătrânii din cadrul Centrului «Răsărit în Amurg», se desfășoară în fiecare zi de luni. Preț de o oră, de la 10,00 la 11,00, aceștia discută cu un psiholog despre toate problemele care-i apasă. Specialistul le oferă sfaturi practice, astfel încât aceștia... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 14:20 (3775 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

La o secundă de victorie

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-CSM Slatina 25-25 (9-12)

La o secundă de victorie

Debutul în noul sezon de Liga Florilor n-a fost tocmai cum și l-au dorit jucătoarele și spectatorii slobozeni. O secundă le-a despărțit pe elevele lui Gheorghe Covaciu de bucuria obținerii celor 3 puncte. O desprindere banală a Lorenei Ostase a lăsat Slobozia doar într-un punct... Până atunci însă au mai fost perioade în care jocul HCM nu a funcționat cum trebuie...

Start timid Doar 10 minute a stat meciul dintre HCM Slobozia și CSM Slatina sub sem­nul echilibrului. Experiența oltencelor și-a pus apoi amprenta și, treptat, acestea s-au distanțat. În minutul 23 era 10-5 pentru oaspete... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 13:55 (4291 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Denisa Negoiță, campioană națională

Lupte pe plajă

Denisa Negoiță, campioană națională

În perioada 28 august-1 septembrie 2019, la Mamaia s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte pe Plajă. În competiția Cadetelor, elevele lui Marian Moraru de la CS Amara au ținut din nou steagul sus. După o suită de 6 victorii, Denisa Negoiță a devenit campioană națioanlă la categoria 50 kg. «Mă bucură rezultatul, dar mai cu seamă evoluția Denisei. Nisipul este o su­prafață care o avantajează și acest lucru s-a văzut din plin la această competiție!» ne-a declarat Marian Moraru. Cu Denisa campioană națională, Elena Morar pe locul 5 și Valentina Mihăiescu pe 7, CS Amara a terminat pe locul 2 în clasamentul pe echipe al categoriei Cadetelor. De remarcat și locul 4 ocupat de Marian Stanciu în competiția... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2019, 12:40 (2892 vizualizări - 2 comentarii)

28 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 18:10
(5636 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:50
(4241 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:20
(3474 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:05
(6177 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:20
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:05
(1808 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:15
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Bucu

Accident rutier între Slobozia și Bucu

Un accident rutier s-a petrecut în ziua de marți, 23 martie a.c., pe DN2, între localitățile Slobozia și Bucu. Din primele informații, se pare că evenimentul a avut drept cauză o depășire efectuată neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 14:30
(3144 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier. Principala cauză a evenimentului rutier ar fi pătrunderea neregulamentară de pe un drum lateral pe ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:30
(2783 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Percheziții de amploare la Fetești

Polițiștii și procurorii au descins în dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., la 40 de adrese din Fetești. Descinderile vizează mai multe persoane cercetate de organele judiciare locale într-un amplu ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:15
(5168 vizualizări - 5 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 18 martie 2021, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia continuă Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 18:10
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Clarificări privind aplicarea sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu 1 ianuarie 2021, persoanele impozabile a căror cifră de afaceri în anul calendaristic precedent ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:20
(5696 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Amărean surprins de radar cu 149 km/h în localitate. Avea permisul suspendat!

Sâmbătă, 20 martie a.c., în jurul orei 00,30, aflându-se în serviciul de patrulare și supraveghere video pe DN2A-E60, în localitatea Ciochina, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:15
(3520 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, a intrat cu mașina în poarta cimitirului

Duminică, 21 martie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un autoturism ar fi lovit poarta cimitirului din Urziceni și a fugit de la fața locului ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:10
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, indisponibilizate

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 8,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au oprit, pentru control, pe DN21A, la ieșire din Slobozia spre Drajna, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:05
(2474 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Indicele prețurilor de consum

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-plătitori de impozit pe profit, cu unele excepții, că pot opta pentru sistemul de declarare și plată a impozitului pe profit ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 16:10
(5160 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare BACALAUREAT 2021 în Ialomița: 1547 de elevi au participat la proba scrisă la Limba și Literatura Română

Luni, 22 martie a.c., s-a organizat prima simulare a Bacalaureatului 2021, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 1547 de elevi de clasa a XII-a din ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:45
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8988, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:15
(3051 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 30 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8968, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2021, 15:45
(4846 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 35 de școli sunt în Scenariul Roșu

O informare a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 23 de elevi bolnavi de COVID-19. De asemenea, 9 cadre didactice au avut rezultate pozitive la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:50
(4124 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Două accidente grave s-au produs pe șoselele din Ialomița în ziua de sâmbătă, 20 martie 2021. Primul eveniment rutier a avut loc în zona localității Malu, când o femeie de 42 de ani s-a răsturnat cu mașina ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:45
(6114 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu Smirna accident


Roșiori: Incidență de 12,62/1000 de locuitori

Localitatea Roșiori înregistrează cea mai mare rată de incidență a cazurilor de COVID-19, de la debutul pandemiei și până în prezent. Datele arată că în această localitate incidența a ajuns la valoarea ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:30
(2596 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 51 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8938, cu 51 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 15:40
(3245 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi modele de formulare pentru declararea veniturilor obținute din activități independente

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziție mai multe modele pentru completarea formularului pentru venituri independente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 17:39
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 6500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni în valoare de 6500 de lei în cadrul unei acțiuni privind felul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Acțiunea s-a desfășurat în ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:45
(4745 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8887, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:30
(3773 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că autorizarea plăților regulare pentru Campania 2020 continuă în ritm susținut. Până la acest moment s-a autorizat la plată un număr ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:15
(4450 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 19 martie a.c., pentru a lichida un incendiu, produs în urma unei explozii, care a cuprins o locuință din comuna Gheorghe Doja. Deflagrația ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 11:30
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: 24 mii de ialomițeni, vaccinați anti-COVID-19

Potrivit unei informări oficiale, în ultimele 24 de ore, împotriva COVID-19 la nivelul județului Ialomița s-au imunizat 1702 persoane. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că de la debutul ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 19:15
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...