Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Victorie amicală cu Ciulnița

Fotbal, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Ciulnița

Unirea Slobozia a început pregătirea viitorului sezon de Liga a III-a pe 8 iulie a.c., iar primul adversar pe care și l-a ales pentru o confruntarea amicală a fost Bărăganul Ciulnița. Această echipă este văzută de mulți microbiști drept câștigătoare morală a Ligii a IV-a. A fost un bun prilej pentru Enache Costea de a testa jucătorii veniți în probe, antrenorul Sloboziei nefiind impresionat de vreunul dintre aceștia. Vom trece în revistă pentru iubitorii fotbalului formula de strat: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Tudose (în probe), Comșa-Bolojan, Lemnaru, Chebac, Toma-Răduca, Năstase. Unirea s-a impus cu 2-0 prin reușitele lui Năstase în prima repriză și Ibrian în partea secundă. Următorul amical va... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 15:50 (3855 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

Tenis de câmp

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

După ce a câștigat titlul la Roland Garros, Simona Halep a triumfat sâmbătă, 13 iulie a.c. pe iarba de la Wimbledon, realizând cea mai mare performanță din istoria tenisului românesc. Și pentru că tuturor ne place să fim parte la victoriile marilor noștri sportivi, ne-am amintit ce ne povestea cu ceva ani în urmă Constantin Ștefan, cunoscut în lumea sportului ialomițean drept «Conașu’»: «Fetița aceasta, Halep, a venit de câteva ori la noi la turnee... Este foarte talentată și eu cred că poate ajunge o mare jucătoare!». Iar dacă atunci se remarcase doar prin titluri gen Doha care nu ne-au făcut să dăm din coate, victoria remarcabilă de la Wimbledon în fața uriașei Serena... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 14:20 (6889 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 13:10 (9454 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Scrimă

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Sezonul internațional primăvară-vară al scrimei se apropie de final, iar sabrerii ialomițeni continuă să nu dezamăgească. În urmă cu câteva zile, la Universiada de la Napoli, lotul de sabie masculin al României a avut pe lângă ieșeanul Răzvan Ursachi, 3 slobozeni: Sorin Eftimie, Mădălin Bucur și tânărul Răzvan Stănescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. România a trecut în Optimi cu 45-35 de Kazahstan, iar în Sferturi a învins in extremis Ungaria cu 45-43, după un ultim releu gestionat excelent de Răzvan Stănescu. Din păcate, scenariul nu a mai putut fi reeditat în Semifinala cu Germania unde, în ciuda eforturilor de final ale aceluiași Stănescu, România a pierdut cu 44-45. Finala mică... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:40 (3534 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tânăr de 28 de ani din Reviga. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a sustras un cal dintr-o fermă zootehnică aflată pe raza comunei Cocora. Anchetatorii au indicii cu privire la faptul că acesta ar fi sustras și alte animale, din mai multe gospodării aflate pe raza aceleiași localități.

Hoț de animale, prins de polițiști Potrivit datelor furnizate de polițiștii ialomițeni, fapta ar fi fost comisă în luna aprilie 2019, în noaptea de Înviere. Acesta a intrat... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 18:05 (6592 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 13:40 (5000 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4481 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

La Perieți

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Autoritățile locale din comuna Perieți investesc în protecția mediului înconjurător. Astfel, în urmă cu o săptămână, peste 1200 de pubele au fost oferite localnicilor pentru depozitarea gunoiului menajer. De asemenea, oamenii au primit și saci în care trebuie să colecteze deșeurile reciclabile. «Dorim să le arătăm oamenilor că se poate să trăiască într-o comună curată și că trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parteneriat pentru un mediu curat Alături de alte câteva localități învecinate, comuna Perieți... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 17:25 (10101 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Investiția din Piața Revoluției din Slobozia a intrat în conservare. Autoritățile au anunțat că parcarea subterană ar putea fi gata în 2021. Cel mai devreme! În așteptarea ceasului inaugural, «groapa» a fost baricadată. Și e păzită de un «guard» plictisit și toropit de căldură care fumează când și când pe bancuța umbrită de arborele ăla de Ginkgo Biloba din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Unicul din oraș, specie protejată de lege, moștenire a Jurasicului timpuriu... Nu se poate să nu-l știți!

De groapă, numai de bine
În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 13:10 (6576 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președintele PSD, Viorica Dăncilă, la Slobozia

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președinte al Partidului Social Democrat și premier al României, Viorica Dăncilă, a vizitat sâmbătă, 13 iulie 2019, județele Călărași și Ialomița. Scopul vizitelor a fost acela de a discuta cu liderii locali ai PSD rezultatele Alegerilor Europarlamentare. Ea a fost însoțită de către ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici și de secretarul general al PSD, Mihai Fifor. În cadrul conferinței de presă de la sediul PSD din Slobozia, Viorica Dăncilă a reiterat declarațiile privind nominalizarea ei pentru «candidatura la alegerile prezidențiale din luna noiembrie...».

Una este Viorica! ... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 23:20 (8285 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Angajamente politice noi la PNL Ialomița

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat luni, 8 iulie 2019, o conferință de presă în cadrul căreia a lansat o promisiune inedită. El susține că terenurile concesionate acum de către Consiliul Județean Ialomița pot fi retrocedate.

«Ialomița nu are administrație!» Deputatul Gheorghe Tinel continuă procesul de monitorizare a activității liderilor PSD în Ialomița. El s-a arătat îngrijorat de pericolul reprezentat de proliferarea țânțarilor, a făcut din nou bilanțul investițiilor demarate în ultimii 3 ani și a conchis că Ialomița nu are administrație. «E vremea concediilor și toți sunt în concediu! De 3 ani sunt în concediu... Practic, Ialomița nu are administrație! Ei se ocupă cu orice altceva, numai cu administrarea județului nu...»... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 17:40 (3528 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

Moștenirea unui tată

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

În urmă cu 6 ani, Andrei Boitan era un adolescent ce dorea să devină fotbalist. Într-o clipă, viața a hotărât să îi schimbe desti­nul... Pierderea tatălui său l-a determinat pe tânăr să se matu­rizeze precoce. Dovada supremă de respect și iubire a tânărului față de părintele decedat a fost decizia de a urma cariera tatălui său: «La vârsta aceea, singurul lucru pe care știam că îl voi practica era fotbalul... Acum, scopul meu este să salvez oamenii! Îmi doresc tare mult să lucrez la Unitatea unde a lucrat tata...».

Viața bate filmul... Andrei Boitan are 20 ani și a absolvit... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 12:25 (3947 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

dr Alexei Dărăbanu, președintele USR Ialomița

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

Euforia Europarlamentarelor a trecut, Alianța USR-PLUS Ialomița a rămas cu procentele pe cap. În Ialomița, câteva sute de oameni își caută vocea, un electorat local, dar mai ales lideri... Alexei Dărăbanu este unul dintre ei. Are 33 de ani, este medic stomatolog de profesie și s-a trezit, aproape peste noapte, «lider».

Cine e USR în Ialomița?
Alexei Dărăbanu are un cabinet în centru și destulă clientelă ca să-i meargă numele de «dentist» bun. Acceptă interviul după orele de program și după un antrenament live la postul local de radio. Nu se bâlbâie, nu lungește vocalele, nu filtrează răspunsurile... E clar, n-are stofă de politician!... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 17:20 (11722 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

De 8 ani, la nivelul județului Ialomița, în toate cazurile de înec se intervine cu salvatori din alte județe. Situația este generată de faptul că Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița nu mai are echipaj de scafandri. Într-un răspuns oficial, reprezentanții instituției au precizat că situația a fost generată în urma unor reorganizări care au avut loc în sistem, dar și de faptul că personalul actual nu a mai putut fi încadrat pe funcții din cauza modificării condițiilor. Oficialii ISU au explicat faptul că la momentul de față se fac eforturi pentru ca echipajul de scanfandri din cadrul instituției să redevină funcțional.

De 8 ani fără scafandri... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 14:10 (2844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

La aproape două luni de zile de la inundații, locuitorii comunei Săveni nu au primit niciun ban, drept ajutor, de la autorități. Prefectura județului Ialomița încă lucrează la primele 44 de dosare. Sumele sunt de 3 ori mai mici decât s-a calculat inițial, iar numărul persoanelor a căror case au fost evaluate este de doar 44, dintre cele 100 de gospodării afectate!

În urma potopului...
În noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie toren­țială a inundat 100 de gospodării din comuna Săveni. 3 zile și 3 nopți pompierii ialomițeni s-au mobilizat și, împreună cu localnicii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 10:50 (3972 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Salvați-o pe Silica!

Free Willy

Salvați-o pe Silica!

Județul Ialomița are o tradiție în privința subprefecților impuși. De la celebrul Costică de la Albești până la actualul subprefect Vasilica Tudor, biroul de subprefect a fost populat veșnic cu oameni care încasează salariul, dar sunt absenți cu desăvârșire din spațiul public...

Depresie instituțională severă Ultima dată am văzut-o pe doamna subprefect Silica-Vali Tudor la ședința Consiliului Județean din 18 iunie 2019, unde președintele Moraru a invitat-o să se adreseze plenului. Noroc că am fost la instalarea ei în funcție altfel n-o mai recunoșteam. E pălită toată, plictisită și... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 14:45 (6192 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Nereguli cu privire la organizarea unui concurs pentru ocuparea a două posturi vacante de asistent medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Repre­zen­tanții Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România-filiala Ialomița (OAMGMAMR) au cerut anularea concursului pe motiv că procedura privind întocmirea subiectelor nu a fost respectată. Oficialii Spitalului Slobozia au fost acuzați că au făcut subiectele înainte de examen deși, potrivit procedurii, acestea ar fi trebuit realizate chiar în ziua testării. Reprezentanții unității medicale au anulat concursul, invocând «motive obiective»...

Testarea va fi reluată... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 11:05 (8764 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

În cadrul obișnuitei conferințe de presă săptămânale, deputatul PNL Gheorghe Tinel a prezis sfârșitul ad­ministrației PSD în Ialomița. El susține că acest pro­ces este unul natural, în condițiile în care niciunul dintre proiectele PSD din ultimii 3 ani nu a fost finalizat cu succes.

Tinel nu obosește niciodată Președintele PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel, continuă seria conferințelor de presă anti-PSD. Vineri, 28 iunie 2019, el a criticat din nou prestația administrativă a oficialilor ialomițeni. «Cine te mai votează pe tine, Morarule?! Platforma IMM, nimic! Groapa Marianelor din centrul Sloboziei, nimic! Podul de la Dridu, aeroportul de la Alexeni, problema gestiunii deșeurilor... N-ai făcut nimic, Morarule! Și nu doar el, la fel și primarul Mocioniu... Parcă acești oameni și-au pierdut suflul, nu mai au idei, nu sunt în stare să le ducă la capăt pe cele care sunt în derulare. În aceste condiții, de ce domnul Moraru face campanie de imagine pe bani publici?! De ce cheltuie banii publici pentru a se lăuda cu investiții care nu există? Aaa... dacă s-ar fi lăudat cu școala sa de călărie de la Amara, aș fi înțeles... Cum o cheamă pe iapa aia pe care o călărește... Că am înțeles că nu călărește decât iepe... Sara, parcă... Îi sugerez să ofere lecții de echitație. Și-a greșit biroul, meseria, che­marea...»... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 14:10 (5844 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Gestionarea deșeurilor reprezintă una dintre multele probleme nerezolvate ale primarilor ialomițeni. În urma unui control al Gărzii de Mediu Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale din județ au fost amendate din cauza modului deficitar cu care asigură salubrizarea localităților. Valoarea amenzilor se ridică la 300 mii de lei.

Sancțiuni pe bandă rulantă Descoperită în urmă cu mai bine de 3 ani, situația celor 31 de hectare de deșeuri aruncate la marginea localităților din Ialomița încă persistă. Iar acest aspect este confirmat de ultimul control efectuat în județ de către comisarii... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 10:55 (7905 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Măsuri de prevenire a răspândirii noului Coronavirus în rândul angajaților

Pentru a preveni infecția cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) trebuie să efectuați deplasările necesare pentru îndeplinirea sarcinilor de muncă în conformitate cu instrucțiunile primite din partea angajatorului ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 18:05
(3033 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița nu s-au înregistrat cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Conform Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița nu au fost înregistrate cazuri noi de infecție COVID-19. Astfel, la nivelul județului există 289 de îmbolnăviri ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 16:05
(4364 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 289 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 10 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 289 de cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2020, 16:05
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 281 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 9 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 281 de cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2020, 16:05
(3631 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femeie de 69 de ani, moartă din cauza COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la un nou caz de deces cauzat de infecția COVID-19 înregistrat în județul Ialomița. Este vorba despre o femeie de 69 de ani. Pacienta a fost confirmată ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 23:30
(3293 vizualizări - 0 comentarii)


76 de pacienți vindecați în singurul spital suport COVID-19 din Ialomița

Potrivit unei statistici oficiale, în perioada 1 aprilie-8 mai 2020, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești au fost declarați vindecați 76 de pacienți, depistați pozitiv la testul pentru CO ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 18:35
(2724 vizualizări - 0 comentarii)


Donație 5000 litri de dezinfectat pentru școlile din Ialomița

În plină campanie de pregătire a redeschiderii școlilor pentru accesul elevilor de clasa a VIII-a și a XII-a, unitățile de învățământ din Ialomița au primit o donație de 5000 litri de dezinfectant. Este ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 16:25
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 276 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 8 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 276 de cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 16:05
(4074 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Garsonieră cuprisă de flăcări

Slobozia: Garsonieră cuprisă de flăcări

Pompierii din Slobozia și paramedicii SMURD au intervenit în dimineața zilei de vineri, 8 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu care a curpins o garsonieră aflată la parterul unui bloc din oraș. Cel ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 15:35
(3029 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Măsuri de prevenire și protecție a angajaților la reluarea activității

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița înștiințează angajatorii care își reiau activitatea în această perioadă cu privire la măsurile de prevenire și protecție pe care trebuie să le adopte pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 15:30
(5597 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: La volan sub influența alcoolului și fără permis

Un bărbat de 48 de ani s-a ales cu un dosar penal joi, 7 mai 2020, după ce a fost surprins în trafic fără a avea permis de conducere. Mai mult, bărbatul circula în stare de ebrietate, având o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 15:25
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 164 de locuri de muncă, cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 15:20
(2857 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Rețea avariată la Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Molidului, din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 14:30
(3840 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Un bărbat de 48 de ani, din județul Prahova, a fost reținut pentru 24 de ore, miercuri 6 mai 2020, de către polițiștii ialomițeni. Acesta a încălcat prevederile ordinului de protecție emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2020, 17:45
(2994 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați în trafic cu permise suspendate

Doi șoferi, de 29 ș 35 de ani, din Slobozia și Țăndărei, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic având dreptul de a conduce suspendat. Acum, ambii participanți la trafic riscă ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2020, 17:40
(2611 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Verificări ale polițiștilor la persoanele aflate în carantină și autoizolare

Polițiștii ialomițeni, alături de cei din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, au desfășurat miercuri, 6 mai 2020, o acțiune de amploare pe raza localităților Slobozia, Urziceni și Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2020, 17:35
(5175 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 274 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 7 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 274 de cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2020, 16:05
(3465 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Muncitor lovit de un utilaj în timp ce lucra la reparația Autostrăzii Soarelui

Miercuri, 6 mai 2020, în jurul orelor 16,00, traficul rutier pe Autostrada Soarelui, în zona Fetești, este întrerupt din cauza unui accident. Unul dintre muncitorii care efectuează lucrări de întreținere ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2020, 19:10
(6822 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 266 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Ialomița se confruntă cu o creștere semnificativă a cazurilor de infecție COVID-19. Grupul de Comunicare Strategică transmite că, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului au fost raportate 22 de noi ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2020, 16:00
(3458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați de polițiști cu adeverințe false

Luni, 4 mai a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din Slobozia, în timp ce acționau pentru depistarea persoanelor care încalcă prevederile Ordonanțelor Militare, au oprit în trafic pe DN2A, la intrare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2020, 18:40
(1805 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Plăți pentru șomajul tehnic de peste 1,14 milioane de lei

Urmare a implementării la nivel județean a prevederilor OUG nr. 30/2020, pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecției sociale în ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2020, 18:30
(3794 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 244 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 5 mai 2020, potrivit informațiilor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița sunt înregistrate 244 cazuri de infecție cu COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2020, 16:05
(3253 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Mașină răsturnată într-un șanț

Pompierii din Urziceni și paramedicii SMURD au intervenit vineri, 1 mai 2020, pentru a acorda sprijin victimelor unui accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Este vorba de doi tineri, de ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 18:05
(2829 vizualizări - 0 comentarii)


Ivănești: A intrat cu mașina într-o casă

Un tânăr de 24 de ani a ajuns sâmbătă, 2 mai 2020, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Victimă a unui accident de circulație, acesta a pierdut controlul mașinii în care se afla și a intrat într-o ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 18:00
(2057 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Incendiu provocat de o cratiță uitată pe aragaz

Pompierii din Fetești au intervenit sâmbără, 2 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu. Focul a izbucnit la un apartament situat la etajul 4 al unui bloc din localitate. La sosirea echipei de intervenție ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:55
(3493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Andrășești: Ordin de protecție emis de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție sâmbătă, 2 mai 2020, pe numele unui bărbat de 43 de ani din localitatea Andrășești, acuzat că și-ar fi lovit și amenințat soția, o femeie de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:50
(2828 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: O tonă de grâu s-a făcut scrum

O cantitate de o tonă de grâu, depozitată într-o anexă gospodărească din comuna Moldoveni, a ars în ziua de duminică, 3 mai 2020. La locul solicitării s-au deplasat de urgență pompierii din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:45
(3455 vizualizări - 0 comentarii)


Animale transportate fără documente legale la Slobozia și Urziceni

Animale transportate fără documente legale la Slobozia și Urziceni

Polițiștii ialomițeni au idenficat, pe raza localităților Slobozia și Urziceni, în data de 3 mai 2020, doi tineri de 27 și 37 de ani, care încercau să comercializeze animale fără documente legale. În primul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:40
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Aflat în izolare, depistat în trafic de polițiști

Un tânăr de 19 ani din Bărbulești a fost plasat în carantină forțată de polițiști după ce a încălcat măsura izolării la domiciliu. Tânărul a fost identificat în trafic în timp ce încerca să ajungă la Urziceni ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:35
(4277 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Vindea pește ilegal

Făcăeni: Vindea pește ilegal

Sâmbătă, 2 mai 2020, polițiștii ialomițeni, în timp ce desfășurau activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor pe linie de piscicultură, au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2020, 17:30
(2680 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...