Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 13:10 (9454 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Scrimă

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Sezonul internațional primăvară-vară al scrimei se apropie de final, iar sabrerii ialomițeni continuă să nu dezamăgească. În urmă cu câteva zile, la Universiada de la Napoli, lotul de sabie masculin al României a avut pe lângă ieșeanul Răzvan Ursachi, 3 slobozeni: Sorin Eftimie, Mădălin Bucur și tânărul Răzvan Stănescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. România a trecut în Optimi cu 45-35 de Kazahstan, iar în Sferturi a învins in extremis Ungaria cu 45-43, după un ultim releu gestionat excelent de Răzvan Stănescu. Din păcate, scenariul nu a mai putut fi reeditat în Semifinala cu Germania unde, în ciuda eforturilor de final ale aceluiași Stănescu, România a pierdut cu 44-45. Finala mică... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:40 (3534 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tânăr de 28 de ani din Reviga. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a sustras un cal dintr-o fermă zootehnică aflată pe raza comunei Cocora. Anchetatorii au indicii cu privire la faptul că acesta ar fi sustras și alte animale, din mai multe gospodării aflate pe raza aceleiași localități.

Hoț de animale, prins de polițiști Potrivit datelor furnizate de polițiștii ialomițeni, fapta ar fi fost comisă în luna aprilie 2019, în noaptea de Înviere. Acesta a intrat... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 18:05 (6591 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 13:40 (5000 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4481 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

La Perieți

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Autoritățile locale din comuna Perieți investesc în protecția mediului înconjurător. Astfel, în urmă cu o săptămână, peste 1200 de pubele au fost oferite localnicilor pentru depozitarea gunoiului menajer. De asemenea, oamenii au primit și saci în care trebuie să colecteze deșeurile reciclabile. «Dorim să le arătăm oamenilor că se poate să trăiască într-o comună curată și că trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parteneriat pentru un mediu curat Alături de alte câteva localități învecinate, comuna Perieți... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 17:25 (10098 vizualizări - 43 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Investiția din Piața Revoluției din Slobozia a intrat în conservare. Autoritățile au anunțat că parcarea subterană ar putea fi gata în 2021. Cel mai devreme! În așteptarea ceasului inaugural, «groapa» a fost baricadată. Și e păzită de un «guard» plictisit și toropit de căldură care fumează când și când pe bancuța umbrită de arborele ăla de Ginkgo Biloba din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Unicul din oraș, specie protejată de lege, moștenire a Jurasicului timpuriu... Nu se poate să nu-l știți!

De groapă, numai de bine
În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 13:10 (6576 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președintele PSD, Viorica Dăncilă, la Slobozia

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președinte al Partidului Social Democrat și premier al României, Viorica Dăncilă, a vizitat sâmbătă, 13 iulie 2019, județele Călărași și Ialomița. Scopul vizitelor a fost acela de a discuta cu liderii locali ai PSD rezultatele Alegerilor Europarlamentare. Ea a fost însoțită de către ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici și de secretarul general al PSD, Mihai Fifor. În cadrul conferinței de presă de la sediul PSD din Slobozia, Viorica Dăncilă a reiterat declarațiile privind nominalizarea ei pentru «candidatura la alegerile prezidențiale din luna noiembrie...».

Una este Viorica! ... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 23:20 (8285 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Angajamente politice noi la PNL Ialomița

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat luni, 8 iulie 2019, o conferință de presă în cadrul căreia a lansat o promisiune inedită. El susține că terenurile concesionate acum de către Consiliul Județean Ialomița pot fi retrocedate.

«Ialomița nu are administrație!» Deputatul Gheorghe Tinel continuă procesul de monitorizare a activității liderilor PSD în Ialomița. El s-a arătat îngrijorat de pericolul reprezentat de proliferarea țânțarilor, a făcut din nou bilanțul investițiilor demarate în ultimii 3 ani și a conchis că Ialomița nu are administrație. «E vremea concediilor și toți sunt în concediu! De 3 ani sunt în concediu... Practic, Ialomița nu are administrație! Ei se ocupă cu orice altceva, numai cu administrarea județului nu...»... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 17:40 (3528 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

Moștenirea unui tată

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

În urmă cu 6 ani, Andrei Boitan era un adolescent ce dorea să devină fotbalist. Într-o clipă, viața a hotărât să îi schimbe desti­nul... Pierderea tatălui său l-a determinat pe tânăr să se matu­rizeze precoce. Dovada supremă de respect și iubire a tânărului față de părintele decedat a fost decizia de a urma cariera tatălui său: «La vârsta aceea, singurul lucru pe care știam că îl voi practica era fotbalul... Acum, scopul meu este să salvez oamenii! Îmi doresc tare mult să lucrez la Unitatea unde a lucrat tata...».

Viața bate filmul... Andrei Boitan are 20 ani și a absolvit... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 12:25 (3947 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

dr Alexei Dărăbanu, președintele USR Ialomița

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

Euforia Europarlamentarelor a trecut, Alianța USR-PLUS Ialomița a rămas cu procentele pe cap. În Ialomița, câteva sute de oameni își caută vocea, un electorat local, dar mai ales lideri... Alexei Dărăbanu este unul dintre ei. Are 33 de ani, este medic stomatolog de profesie și s-a trezit, aproape peste noapte, «lider».

Cine e USR în Ialomița?
Alexei Dărăbanu are un cabinet în centru și destulă clientelă ca să-i meargă numele de «dentist» bun. Acceptă interviul după orele de program și după un antrenament live la postul local de radio. Nu se bâlbâie, nu lungește vocalele, nu filtrează răspunsurile... E clar, n-are stofă de politician!... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 17:20 (11722 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

De 8 ani, la nivelul județului Ialomița, în toate cazurile de înec se intervine cu salvatori din alte județe. Situația este generată de faptul că Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița nu mai are echipaj de scafandri. Într-un răspuns oficial, reprezentanții instituției au precizat că situația a fost generată în urma unor reorganizări care au avut loc în sistem, dar și de faptul că personalul actual nu a mai putut fi încadrat pe funcții din cauza modificării condițiilor. Oficialii ISU au explicat faptul că la momentul de față se fac eforturi pentru ca echipajul de scanfandri din cadrul instituției să redevină funcțional.

De 8 ani fără scafandri... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 14:10 (2844 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

La aproape două luni de zile de la inundații, locuitorii comunei Săveni nu au primit niciun ban, drept ajutor, de la autorități. Prefectura județului Ialomița încă lucrează la primele 44 de dosare. Sumele sunt de 3 ori mai mici decât s-a calculat inițial, iar numărul persoanelor a căror case au fost evaluate este de doar 44, dintre cele 100 de gospodării afectate!

În urma potopului...
În noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie toren­țială a inundat 100 de gospodării din comuna Săveni. 3 zile și 3 nopți pompierii ialomițeni s-au mobilizat și, împreună cu localnicii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 10:50 (3972 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Salvați-o pe Silica!

Free Willy

Salvați-o pe Silica!

Județul Ialomița are o tradiție în privința subprefecților impuși. De la celebrul Costică de la Albești până la actualul subprefect Vasilica Tudor, biroul de subprefect a fost populat veșnic cu oameni care încasează salariul, dar sunt absenți cu desăvârșire din spațiul public...

Depresie instituțională severă Ultima dată am văzut-o pe doamna subprefect Silica-Vali Tudor la ședința Consiliului Județean din 18 iunie 2019, unde președintele Moraru a invitat-o să se adreseze plenului. Noroc că am fost la instalarea ei în funcție altfel n-o mai recunoșteam. E pălită toată, plictisită și... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 14:45 (6192 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Nereguli cu privire la organizarea unui concurs pentru ocuparea a două posturi vacante de asistent medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Repre­zen­tanții Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România-filiala Ialomița (OAMGMAMR) au cerut anularea concursului pe motiv că procedura privind întocmirea subiectelor nu a fost respectată. Oficialii Spitalului Slobozia au fost acuzați că au făcut subiectele înainte de examen deși, potrivit procedurii, acestea ar fi trebuit realizate chiar în ziua testării. Reprezentanții unității medicale au anulat concursul, invocând «motive obiective»...

Testarea va fi reluată... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 11:05 (8764 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

În cadrul obișnuitei conferințe de presă săptămânale, deputatul PNL Gheorghe Tinel a prezis sfârșitul ad­ministrației PSD în Ialomița. El susține că acest pro­ces este unul natural, în condițiile în care niciunul dintre proiectele PSD din ultimii 3 ani nu a fost finalizat cu succes.

Tinel nu obosește niciodată Președintele PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel, continuă seria conferințelor de presă anti-PSD. Vineri, 28 iunie 2019, el a criticat din nou prestația administrativă a oficialilor ialomițeni. «Cine te mai votează pe tine, Morarule?! Platforma IMM, nimic! Groapa Marianelor din centrul Sloboziei, nimic! Podul de la Dridu, aeroportul de la Alexeni, problema gestiunii deșeurilor... N-ai făcut nimic, Morarule! Și nu doar el, la fel și primarul Mocioniu... Parcă acești oameni și-au pierdut suflul, nu mai au idei, nu sunt în stare să le ducă la capăt pe cele care sunt în derulare. În aceste condiții, de ce domnul Moraru face campanie de imagine pe bani publici?! De ce cheltuie banii publici pentru a se lăuda cu investiții care nu există? Aaa... dacă s-ar fi lăudat cu școala sa de călărie de la Amara, aș fi înțeles... Cum o cheamă pe iapa aia pe care o călărește... Că am înțeles că nu călărește decât iepe... Sara, parcă... Îi sugerez să ofere lecții de echitație. Și-a greșit biroul, meseria, che­marea...»... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 14:10 (5844 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Gestionarea deșeurilor reprezintă una dintre multele probleme nerezolvate ale primarilor ialomițeni. În urma unui control al Gărzii de Mediu Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale din județ au fost amendate din cauza modului deficitar cu care asigură salubrizarea localităților. Valoarea amenzilor se ridică la 300 mii de lei.

Sancțiuni pe bandă rulantă Descoperită în urmă cu mai bine de 3 ani, situația celor 31 de hectare de deșeuri aruncate la marginea localităților din Ialomița încă persistă. Iar acest aspect este confirmat de ultimul control efectuat în județ de către comisarii... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 10:55 (7905 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

De la toamnă, liceele teoretice și cele tehnolo­gice din Ialomița vor avea cu 196 de locuri mai puțin! Astfel, Ministerul Educației a decis să taie 7 din cele 87 de clase propuse de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița în Planul de Școlarizare 2019-2020 al județului. Prin decizia pe care au luat-o, oficialii Ministerului Educației ar putea pune în pericol siguranța catedrelor a zeci de profesori.

O decizie controversată
Pentru anul școlar 2019-2020, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a propus 87 de clase cu un număr de 2436 de locuri, atât în liceele teoretice, cât și în... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 14:20 (5115 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Reunire cu multe nume noi

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Reunire cu multe nume noi

Vacanța fotbaliștilor slobozeni a luat sfârșit pe 8 iulie a.c., când antrenorul Enache Costea a dat startul pregătirilor pentru noul sezon. «Principalul» Unirii are până pe 24 august 2019 o misiune nu tocmai ușoară, constând în găsirea formulei de start ideale. Aceasta mai cu seamă că în lot s-au produs schimbări substanțiale în toate compartimentele.

Tudor Negrușa, din nou în galben-albastru
Lista noutăților din lotul Unirii Slobozia este deschisă de portarul de 20 de ani, Tudor Negrușa. Vorbim în fapt de o revenire în tricoul galben-al­bastru, Negrușa apărând poarta Unirii și... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 13:45 (5780 vizualizări - 20 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15594 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17919 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29853 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28633 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28513 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19304 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23679 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29765 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19802 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28470 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19619 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33933 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31512 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28679 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20739 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32094 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31362 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27895 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18863 vizualizări - 0 comentarii)


«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:33
(30553 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:23
(24255 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(19128 vizualizări - 0 comentarii)


Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(31974 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...